Віртуальні виставки
Юрій Федорович Шумовський
Шумовський Ю. Ф. – український археолог, священик, науковець, письменник, педагог та музейний діяч. Народився Юрій Федорович 23 березня 1908 р. в с. Мирогоща Дубенського повіту Волинської губернії (тепер Дубенський район Рівненська область) у сім’ї священика. Юрій – наймолодший з шести дітей і єдиний, хто продовжив священницьку стезю родини.
Родина Юрія Шумовського (фото з сімейного архіву)
У 1910 році він вступив до Дубенської гімназії, пізніше навчався у Кременецькій духовній семінарії. Після її закінчення вступив до Варшавського університету на теологічний факультет. З юнацьких років Ю. Шумовський цікавився археологією. Тому попутно навчався на археологічному факультеті університету. У своїх спогадах «Зруйноване гніздо, чи Історія однієї священицької родини на Волині» він писав: «Я страшенно був закоханий в археологію, яка властиво, вивела мене в люди і на світову арену». У 1932 р з дипломом магістра богослов’я закінчив університет і висвятився на православного священика. Отримавши призначення у семикласну державну чоловічу Дубенську гімназію ім. Конарського, викладав тут Закон Божий до 1934 р. Одночасно отець Юрій служить другим священиком в Іллінському соборі та військовим, тюремним і шпитальним капеланом. На початку 30-х років Юрій Шумовський разом з викладачем французької мови Мечеславом Шульмінським займався створенням регіонального повітового музею у м. Дубно, відкритого у 1934 р.
З 1 вересня 1934 р. до 25 червня 1935 р. Шумовський викладав українську мову в молодших класах і релігію в усіх класах Рівненської української приватної гімназії. Тут він долучився до виховання гімназистів у дусі національної гідності, та патріотизму: разом з Нілом Хасевичем видавав часопис «Ватра», в якому друкувалася талановита українська молодь, у лютому 1935 р. провів панахиду, присвячену пам’яті українських героїв, полеглих у бою під Крутами.
Водночас Шумовський працював у приватній українській початковій школі ім. Івана Мазепи. Деякий час був вікарієм у Мирогощі. З 1936 по 1939 рр. він знову повернувся до педагогічної роботи у гімназіях Ковеля, а потім до 1941 навчального року – у школах Здолбунова та Рівного, викладаючи латинь, релігію, українську літературу, українську та російську мови.
Коло інтересів та діяльності Ю. Шумовського досить різноманітне. Поряд з релігійною та викладацькою діяльністю, він активно займається археологією. У 1938 р. Шумовський отримав докторат з археології, захистивши роботу на тему «Доісторичні погребальні культи на Волині». З 1934 по 1939 рр. він – делегат Варшавського археологічного музею з Волині. В цей період він проводить археологічні дослідження біля Мирогощі де знаходить крем’яні знаряддя праці та кераміку з Трипільської культури, відкриває поховання неолітичного періоду та пізнішої доби. У своїх спогадах «Зруйноване гніздо» Ю. Шумовський пише «…я відкрив прекрасно збережені гроби, поховання з неолітичного періоду... один гроб з двох скелетів чоловіка і жінки… Трохи далі на схід від знайдених гробів … знайдені були мною і тілопальні гроби т. зв. Лужицької культури з урнами, що містили в собі перепалені кості. Крім цього гробу, я ще відкопав гріб культу огня, бо в ногах покійника стояв гарний глечик з орнаментом «полум’яних язиків».
Шумовський був одним із початківців археологічних досліджень на Дубенщині. Його відкриття стали справжньою сенсацією у наукових колах, про них писали в польських газетах. Деякі із своїх знахідок він посилав до музеїв Львова, Луцька та Дубна.
У 1940–1941 рр., прийнявши пропозицію від обласного наркома освіти, Шумовський працює археологом у Рівненському історико-краєзнавчому музеї. В цей період він організував лише одну солідну експедицію – в с. Острожець Млинівського району. Під час розкопок ним були знайдені курганні поховання, прикраси, кам’яні та металеві знаряддя, унікальні монети різних періодів. Особливо рідкісною та цінною була монета, виготовлена найпершими християнами. Напередодні війни Шумовський потрапив у списки «неблагонадійних». Йому чудом вдалося врятуватися від радянських репресій.
З початком німецької окупації Ю. Шумовський отримав доручення організувати у Рівному обласний музей. До грудня 1941 р. він посідає місце завідувача історичного відділу в Рівненському Українському музеї, а з 1942 по 1944 рр. обіймає у ньому посаду директора. Ю. Шумовський зробив дуже багато для збереження музейних експонатів та краєзнавчих пам’яток. Він звертався до мешканців краю щодо збору та передачі у музей історичних артефактів, займався упорядкуванням врятованих колекцій, отримав від німецької влади папір, який надавав музею захист від грабунку. Крім того проводив краєзнавчо-пошукову роботу. Під час археологічних розкопок у 1942 р. в с. Новий Двір в околицях Рівного ним були знайдені предмети доби неоліту, у Вільгорі Гощанського району – досліджені та ідентифіковані кістки палеомастодонта – предка мамонтів та слонів. У цей час Шумовський активно публікується в газеті «Волинь» та у православному часописі «Церква і Нарід». Побачили світ такі його статті: «Праісторія Волині», «Доісторичні тварини», «Містечко Острожець», «Дещо про м. Рівне», «Село Городок у минулому» та «Село Мирогоща».
На початку лютого 1944 р. після звільнення радянськими військами Рівного від німецьких окупантів Ю. Шумовський разом з дружиною назавжди залишає Україну. Деякий час він мешкає у Польщі, а потім переїздить до Німеччини. Тут він був військовим капеланом, працював археологом у Фрайбурзі. У 1948 р. переїздить до Франції, де спочатку служить у Паризькому кафедральному соборі, а потім настоятелем православної парафії у курортному містечку Віші. Через деякий час Ю. Шумовський знову повернувся до Парижа, влаштувавшись на роботу в Інститут палеонтології. У березні 1951 р. за дорученням Французького Інституту Чорної Африки він їде в археологічну експедицію у Судан.
Про його дослідження розповідає Є. Цимбалюк у статті «Як археолог із Волині натрапив на слід племені Мойсея»: «він став першим з українців дослідником Африки. А ще першим з усіх учених-істориків світу довів, що знайдене африканське плем’я («Пель» – І.Н.) – це саме та «відчахнута гілка» від Мойсейового народу». Результати роботи вченого були опубліковані у численних працях: «Під гарячим сонцем Африки», «Посеред джунглів і саван», «З мого побуту у Судані», «Маски муринів», «Історія культури народів Західної Африки» та ін.
Титульна сторінка праці Ю. Шумовського «Під гарячим сонцем Африки»
Шумовський був засновником та директором археологічного музею у Бамако (тепер Республіка Малі). Тут, поблизу Бамако, ним були розкопані стоянки та майстерні палеолітичної доби, відкриті печери періоду мезоліту та неоліту. Особливо цінними були знахідки печер з петрогліфами та настінними рисунками.
Юрій Шумовський в антропологічній лабораторії в Бамако
Франція високо оцінила його наукову працю, нагородивши почесними орденами та номінувавши вченого титулом «Почесний Легіонер Честі». Міжнародна академія наук у Парижі обрала його членом української секції академії, учений став членом Асоціації Істориків Франції у Парижі. У 1957 р. він залишив Африку і переїхав до США. Тут Ю. Шумовський викладав у різних університетах антропологію, еволюцію людства, палеонтологію, доісторичну археологію, історію культури слов’янських народів та ін., був журналістом україномовної газети «Свобода», на рівні ООН намагався захищати права української діаспори. Він постійно брав участь у міжнародних конгресах, симпозіумах у США, Канаді, Польщі, Сенегалі, Алжирі, був дійсним членом Наукового Товариства ім. Т. Г. Шевченка (Нью-Йорк) та інших наукових закладів Нью-Йорка, Лондона, Вінніпегу, Дакару.
Останні десятиліття свого життя Ю. Шумовський провів у м. Саванна (штат Джорджія). Тут він написав свої багатотомні спогади «Зруйноване гніздо, чи Історія однієї священицької родини на Волині», звідси надсилав у Державний історико-культурний заповідник м. Дубна листи, спогади, примірники своїх книг та посилки з численними археологічними експонатами.
Юрій Шумовський (ліворуч) та директор Дубенського заповідника П. Смолінг у порту м. Саванни в 1995 р.
Помер Ю. Шумовський 22 січня 2004 р. Він був дуже неординарною високоосвіченою людиною, талановитим вченим, сподвижником науки. А ще це була високоморальна, інтелігентна людина та справжній патріот України.
Публікації Ю. Ф. Шумовського
Дмитренко Т. Події на Дубенщині у 1917–1920-х рр. : [спогади Ю. Шумовського про події 1920 р. на Дубенщині] / Т. Дмитренко // Дмитренко Т. Земля Дубенська. Вічний поклик історії / Т. Дмитренко. – Рівне : Дятлик, 2015. – С. 222–225.
Любецька Н. Родина Шумовських і Перша світова війна : [вміщено спогади Ю. Шумовського з 1-го т. мемуарів «Зруйноване гніздо»] / Н. Любецька // Щит і меч землі Дубенської: воєнна історія краю : матеріали міжнар. наук. іст.-краєзн. конф., присвяч. 500-річчю Оршанської битви, 100-річчю від початку 1-ої світ. війни та 70-ій річниці визволення України від нім.-фашист. загарбників / упр. культури і туризму Рівнен. обл. держ. адмін., Держ. іст.-культ. заповідник у м. Дубно ; голов. ред. Л. Кічатий. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2014. – С. 116–123.
Шумовський Ю. Ф. Луна далеких віків : твори / Ю. Ф. Шумовський ; упоряд. І. Нагорна. – Рівне : Лапсюк В. А., 2015. – 72 с. – (Бібліотечка Літературного музею Уласа Самчука в Рівному ; число 26).
Шумовський Ю. Волинські воєводи з 1570 / Ю. Шумовський // Шумовський Ю. Ф. Луна далеких віків : твори / Ю. Ф. Шумовський. – Рівне : Лапсюк В. А., 2015. – С. 56.
Шумовський Ю. Дещо про м. Рівне / Ю. Шумовський // Шумовський Ю. Ф. Луна далеких віків : твори / Ю. Ф. Шумовський. – Рівне : Лапсюк В. А., 2015. – С. 24–26.
Шумовський Ю. Дещо про наші писанки / Ю. Шумовський // Дубно і світ : міжнар. ювіл. наук.-теорет. конф., присвяч. 900-річчю м. Дубна. 25-26 серп. 2000 р. / ред. В. Шевчук – Дубно, 2000. – С. 66–67.
Шумовський Ю. Дубенська гімназія – в евакуації та в революції [1918 р.] / Ю. Шумовський ; упоряд. Л. Пшенична ; до друку підгот. М. Пшеничний // Над Іквою-рікою : літ.-мист.-краєзн. альм. – Дубно : Дубенська друкарня, 2007. – С. 153–155.
Шумовський Ю. Зруйнованке гніздо / Ю. Шумовський ; упоряд. Л. Пшенична ; до друку підгот. М. Пшеничний // Над Іквою-рікою : літ.-мист.-краєзн. альм. – Дубно : Дубенська друкарня, 2007. – С. 148–153.
Шумовський Ю. Із життя чехів у Мирогощі [19 – поч. 20 ст.] / Ю. Шумовський // Чехи і Дубенщина : матеріали міжнар. наук.-теорет. конф., присвяч. 60-річчю репатріації чехів на етнічну Батьківщину, 18 трав. 2008 р. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2008. – С. 17–19.
Шумовський Ю. Містечко Острожець в давнину / Ю. Шумовський // Літопис Волині : наук.-попул. зб. волинознавства. – Вінніпег : Т-во Волинь, 1971. – Ч. 10–11. – С. 41–44.
Шумовський Ю. Містечко Острожець в давнину / Ю. Шумовський // Шумовський Ю. Ф. Луна далеких віків : твори / Ю. Ф. Шумовський. – Рівне : Лапсюк В. А., 2015. – С. 27–30.
Шумовський Ю. Праісторія Волині / Ю. Шумовський // Павлюк І. Хрестоматія української легальної преси Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя 1917–1939, 1941–1944 рр. / І. Павлюк, М. Мартинюк. – Луцьк : Твердиня, 2005. – С. 370–372.
Шумовський Ю. Село Городок в минулому / Ю. Шумовський // Літопис Волині : наук.-попул. зб. волинознавства. – Вінніпег : Т-во Волинь, 1971. – Ч. 10–11. – С. 44–45.
Шумовський Ю. Село Городок в минулому / Ю. Шумовський // Шумовський Ю. Ф. Луна далеких віків : твори / Ю. Ф. Шумовський. – Рівне : Лапсюк В. А., 2015. – С. 31–32.
Шумовський Ю. Слідами минулого / Ю. Шумовський // Шумовський Ю. Ф. Луна далеких віків : твори / Ю. Ф. Шумовський. – Рівне : Лапсюк В. А., 2015. – С. 21–25.
Шумовський Ю. Спогади про Мирогощу / Ю. Шумовський // Шумовський Ю. Ф. Луна далеких віків : твори / Ю. Ф. Шумовський. – Рівне : Лапсюк В. А., 2015. – С. 33–37.
Шумовський Ю. Старі пам’ятки Волині : (кургани, городища, замчиська тощо) / Ю. Шумовський // Шумовський Ю. Ф. Луна далеких віків : твори / Ю. Ф. Шумовський. – Рівне : Лапсюк В. А., 2015. – С. 54–55.
Шумовський Ю. У річницю смерти проф. д-ра П. Шумовського / Ю. Шумовський // Літопис Волині : наук.-попул. зб. Волинознавства / Ін.-т дослідів Волині. – Вінніпег : Т-во «Волинь», 1988. – Ч. 15. – С. 166–168.
***
Шумовський Ю. Вітання землякам : [лист Ю. Шумовського дубенчанам] / Ю. Шумовський // Вісник Дубенщини. – 1997. – 6 верес. – С. 2.
Шумовський Ю. Культ Хреста у народів світу і в Україні / Ю. Шумовський // Редут. – 1998. – 20 берез. – С. 3.
Шумовський Ю. Різдвяна бувальщина / Ю. Шумовський // Вісник Дубенщини. – 1999. – 19 січ. – С. 5.
Література про Ю. Ф. Шумовського
Бухало Г. Професор з Мирогощі : (про Юрія Шумовського) / Г. Бухало // Дубно і світ : міжнар. ювіл. наук.-теорет. конф., присвяч. 900-річчю м. Дубна, 25-26 серп. 2000 р. / ред. В. Шевчук. – Дубно, 2000. – С. 17–18.
Вєтров І. До відновленого гнізда : [про життєвий та творчий шлях Ю. Шумовського та його родину] / І. Вєтров // Шумовський Ю. Ф. Луна далеких віків : твори / Ю. Ф. Шумовський. – Рівне : Лапсюк В. А., 2015. – С. 65–68.
Данильчук Г. Ф. Музей в роки воєнного лихоліття : [про музей у Рівному у 1941–1944 рр. та його директора Ю. Ф. Шумовського] / Г. Ф. Данильчук // Данильчук Г. Ф. Рівне у долях його мешканців / Г. Ф. Данильчук. – Рівне : ДМ, 2012. – С. 170–175.
Дмитренко Т. Державний історико-культурний заповідник міста Дубна / Т. Дмитренко // Дмитренко Т. Земля Дубенська. Вічний поклик історії / Т. Дмитренко – Рівне : Дятлик М., 2015. – С. 392–404.
Дмитренко Т. Дослідники Дубенщини передвоєнного часу : [про археологічні дослідження В. Антоновича, О. Цинкаловського та Ю. Шумовського] / Т. Дмитренко // Кучінко М. М. Культура Волині та Волинського Полісся княжої доби / М. М. Кучінко, Г. В. Охріменко, В. Савицький. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2008. – С. 245–251.
Дмитренко Т. Юрій Федорович Шумовський / Т. Дмитренко // Дмитренко Т. Земля Дубенська. Вічний поклик історії / Т. Дмитренко. – Рівне : Дятлик, 2015. – С. 34–39.
Доброчинська В. А. Рівненська українська гімназія (1923–1939 рр.): культурно-освітній феномен на тлі доби / В. А. Доброчинська. – Рівне : Дятлик М. С., 2016.–224 с.
Доброчинська В. А. Юрій Шумовський: віхи життя та діяльності (1908–2004) / В. А. Доброчинська // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії : зб. наук. праць / голов. ред. Р. М. Постоловський. – Рівне : РДГУ, 2010. – Вип. 19. – С. 68–73.
Доброчинська В. Юрій Шумовський – послідовник музейної справи Федора Штейнгеля : із епістолярної спадщини / В. Доброчинська // Наукові записки / Рівнен. обл. краєзн. музей ; гол. ред. О. С. Булига ; відп. за вип. О. С. Романчук. – Рівне : О. Зень, 2010. – Вип. 8 : 140 років від дня народження Ф. Штейнгеля. – С. 79–83.
Доброчинська В. А. Юрій Шумовський – сподвижник музейної справи на Рівненщині в окупаційний період (1941–1944 рр.) / В. А. Доброчинська // Краєзнавство та музейна справа в Україні : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. присвяч. 145-річчю заснування Житомир. обл. краєзн. музею (27–29 жовт. 2010 р., м. Житомир) / голов. ред М. Ю. Костриця. – Житомир : Видання М. Косенко, 2010. – С. 90–94.
З листів Ігоря Лозов'юка : [вміщено лист до о. Юрія Шумовського] // Дубенський науковий вісник : матеріали міжнар. наук.-теорет. конф., присвяч. 525-річчю Дубен. замку і 100-річчю від дня народж. І. Д. Лозов'юка / Держ. іст.-культур. заповідник м. Дубна ; відп. за вип.: Л. Кічатий. – Рівне : Дятлик М. С., 2017. – Вип. 1. – С. 127–129.
Камінська Л. Краєзнавча скарбниця Ігоря Лозов'юка : [про спогади Лозов’юка, в яких є згадка про Ю. Шумовського в період його викладацької діяльності в Дубенській гімназії] / Л. Камінська, Ю. Пшеничний // Дубенський науковий вісник : матеріали міжнар. наук.-теорет. конф., присвяч. 525-річчю Дубен. замку і 100-річчю від дня народж. І. Д. Лозов'юка / Держ. іст.-культур. заповідник м. Дубна ; відп. за вип.: Л. Кічатий. – Рівне : Дятлик М. С., 2017. – Вип. 1. – С. 117–126.
Козак С. Шумовський Юрій (1908–22.01.2004) / С. Козак // Козак С. Розсіяні по світах : волинська літературна еміграція : корот. біобібліогр. довід. / С. Козак. – Київ : Архів діаспори, 2007. – С. 56–57.
Козак С. Б. Шумовський Юрій Федорович / С. Козак // Козак С. Б. Волинська літературна еміграція : корот. біобібліогр. довідник / С. Б. Козак. – Київ : Укр. письменник, 2012. – С. 80–81.
Нагорна І. Невідчахнута гілка / І. Нагорна // Наукові записки Рівненського обласного краєзнавчого музею / Рівнен. обл. краєзн. музей ; відп. за вип. О. Булига. – Рівне : Дятлик М. С., 2015. – Вип. 13, ч. 2 – С. 79–82.
Омельчук В. Діяльність духовенства Волині в галузі освіти / В. Омельчук // Омельчук В. В. Історія освіти Волині в особах / В. В. Омельчук. – Рівне : Волин. обереги, 2014. – С. 62–68.
Пшеничний Ю. Історія формування археологічної експозиції в історико-культурному заповіднику м. Дубна : [про археологічну діяльність та створення експозиції Ю. Шумовським, М. Островським, І. Свєшніковим, Б. Прищепою] / Ю. Пшеничний // Твердиня над Іквою: матеріали міжнар. наук. іст.-краєзн. конф., присвяч. 520-річчю Дубен. замку / Держ. іст.-культур. заповідник м. Дубна ; голов. ред. Л. Кічатий ; упоряд.: Н. Любецька, Т. Дмитренко, О. Гавриленко. – Дубно : Держ. іст.-культ. заповідник, 2012. – С. 21–31.
Ворон Б. «Африканські сезони» Волинського археолога : до 100 ліття від дня народження Юрія Шумовського / Б. Ворон // Волинська газета. – 2008. – 17 квіт.
Климчук А. Рівненський краєзнавчий музей в 1941–1944 роках і Юрій Шумовський / А. Климчук // Музеї України. – 2009. – № 2. – С. 34–35.
Млин Є. Славні сини України : у храмі – із хрестом, на розкопках в Острожці – із лопатою : [про археолога Ю. Шумовського] / Є. Млин //Гомін. – 2008. – 8 трав. – С. 15.
Москальчук І. Несподіваний гість : [Андрій Стебельський, нащадок славного роду Шумовських, завітав з Канади на Україну та відвідав родинне гніздо у м. Дубно] / І. Москальчук // Скриня. – 2003. – 14 серп. – С. 2.
Омелянчук І. Зруйноване гніздо Юрія Шумовського : виповнилося 105 років з дня народження першого українського дослідника Африки / І. Омелянчук // Урядовий кур'єр. – 2013. – 26 берез. – С. 11 ; Рівнененський кооператор. – 2013. – 29 берез. – С. 3.
Посільська О. Й. «Я з Україною душею поріднивсь...» : година світлої пам’яті родини Шумовських / О. Й. Посільська // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2014. – № 34/36. – С. 44–48.
Священик, вчений, громадський діяч...: [про Ю. Ф. Шумовського] //Вісник Дубенщини. – 2004. – 19 лют. – С. 7.
Ткач В. Археологія знана, а більше – незнана : [про виставку в Дубенському краєзнавчому музеї, присвячену археологічним дослідженням Ю. Шумовського] / В. Ткач // Вісник Дубенщини. – 1995. – 26 лип.
Цимбалюк Є. Археолог із Волині знайшов у Африці плем’я, предки якого не пішли за Мойсеєм : [про Ю. Шумовського] / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2006. – 13 квіт. – С. 6.
Цимбалюк Є. Листи-оригінали Пушкіна прикрасили б Острозький музей, якби не загубилися... : [про спогади Ю. Шумовського щодо листів російського письменника О. Пушкіна в Острозькому музеї на початку 40-х років ХХ ст.] / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2006. – 18 квіт. – С. 6.
Цимбалюк Є. Злети і падіння Рівненського історико-краєзнавчого музею, з яким радості й болі в 1940–1943 рр. розділив його науковий керівник та директор Юрій Шумовський / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2006. – 17 серп. – С. 11–12.
Цимбалюк Є. Знамените «Зруйноване гніздо» доживає віку без вікон, без дверей, але колишньої своєї слави не розвітрює : [про родину Шумовських] / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2006. – 27 черв. – С. 4–5.
Цимбалюк Є. У храмі – з хрестом, на розкопках – з лопатою : [до 100-річчя Ю. Шумовського – професора, магістра богослов'я, історика та археолога] / Є. Цимбалюк // Погорина. – 2008. – Вип. 4–5. – С. 212–215 ; Вільне слово. – 2008. – 27 трав. – С. 5.
Цимбалюк Є. Як археолог із Волині натрапив на слід племені Мойсея : [про Ю. Ф. Шумовського, який став першим українським дослідником Африки] / Є. Цимбалюк // Погорина. – 2009. – Вип. 10–11. – С. 322–324.
Шевчук Л. Церква, на яку задивляється світ : [про Ю. Шумовського та про його спогади, присвячені історії Мирогощанської церкви] / Л. Шевчук // Скриня. – 2008. – 22 листоп. – С. 3.
Шумовські: заблудла слава України : [про іст.-документ. кн. Є. Цимбалюка] // Вільне слово. – 2006. – 8 черв. – С. 4.
***
Музейні фахівці Рівненщини : біобібліогр. покажч. / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; уклад.: Н. М. Кожан, Л. М. Малишева ; консультант: В. М. Мушировський ; ред.: О. Л. Промська, З. М. Тирак, Л. Г. Сахнюк ; відп. за вип.: В. П. Ярощук. – Рівне : В. А. Лапсюк, 2014. – С. 176–177.
Електронні ресурси
Шумовський Ю. Під гарячим сонцем Африки [Електронний ресурс] / Ю. Шумовський // Diasporiana.org.ua : електронна бібліотека : сайт. – Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/memuari/13309-shumovskiy-yu-pid-garyachim-sontsem-afriki/. – Назва з екрана.
Шумовський Юрій Федорович [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/ Шумовський_Юрій_Федорович. – Назва з екрана.
Бардецький А. Поховальні пам’ятки, відкритіЮ. Ф. Шумовським у 1930-х роках в с. Мирогоща Дубенського р-ну Рівненської обл. : аналіз та інтерпретація даних [Електронний ресурс] / А. Бардецький, В. Ткач // Наукова електронна бібліотека періодичних видань НАН України : сайт. – Режим доступу: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/37046/14-Bardetsky2.pdf?sequence=1. – Назва з екрана.
Данильчук Г. Музей у роки воєнного лихоліття : [про роботу Ю. Шумовського в Рівненському музеї] [Електронний ресурс] / Г. Данильчук // Віртуальне місто Рівне : сайт . – Режим доступу: http://www.rivne.org/history/museum.php. – Назва з екрана.
Кабінет історії імені Юрія Шумовського [Електронний ресурс] // Рівненська українська гімназія : сайт. – Режим доступу: http://rug.rv.ua/index.php?do=static&page=kabist. – Назва з екрана.
Нагорна І. Книгу вченого-археолога зі світовим ім’ям Юрія Шумовського презентували у Дубно [Електронний ресурс] / І. Нагорна // prostir.museum 6 : сайт. – Режим доступу: http://prostir.museum/ua/post/36817. – Назва з екрана.
Нагорна І. Юрій Шумовський [Електронний ресурс] / І. Нагорна // Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» : сайт. – Режим доступу: http://prosvita.rv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=238:2016-02-08-06-54-30&catid=1:latest-news. – Назва з екрана.
ОмелянчукІ.Зруйноване гніздо Юрія Шумовського[Електронний ресурс]/ І. Омелянчук // Урядовий кур’єр : сайт. – Режим доступу: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/zrujnovane-gnizdo-yuriya-shumovskogo/. – Назва з екрана.
Православні вчені світової слави : [про Ю. Шумовського] [Електронний ресурс] // Львівське крайове ставропігійне братсво святого апостола Андрія Первозванного : сайт. – Режим доступу: https://stavropigia.lviv.ua/index.php?id=15&tx_ttnews%5Btt_news%5D=479&cHash=0bae2b0c85608e95b7bdff0079ae2e1f. – Назва з екрана.
Скакальська І. Вплив духовної еліти на суспільне, релігійне та культурно-просвітницьке життя Волині першої половини XX ст. : [про Ю. Шумовського та його родину] [Електронний ресурс] / І. Скакальська // Електронна бібліотека Житомирського державного університету : сайт. – Режим доступу: http://eprints.zu.edu.ua/4774/1/Skakalska.pdf. – Назва з екрана.
Цимбалюк Є.Бойовехрещення : [про Ю. Шумовського] [Електронний ресурс] / Є. Цимбалюк // Слово Просвіти : сайт. – Режим доступу: http://slovoprosvity.org/2008/06/25/799-old/. – Назва з екрана.
Цимбалюк Є. Відкрив родовід африканського племені : [про Ю. Шумовського] [Електронний ресурс] / Є. Цимбалюк, О. Юркова // Музей історії села Мирогоща : сайт. – Режим доступу: https://mir1muzeum.io.ua/s947317/vidkriv_rodovid_afrikanskogo_plemeni. – Назва з екрана.
Чорнописька Л. Профессор Юрій Шумовський : (до 100-річчя з дня народження) [Електронний ресурс] / Л. Чорнописька // Інститут українознавства ім. І. Крип’якевичаНаціональної академії наук України : сайт. – Режим доступу: www.inst-ukr.lviv.ua/files/12/36Chornopys.pdf. – Назва з екрана.
Тетяна Матушевська
усі виставки »