Віртуальні виставки

Рівненський обласний конкурс «Краща книга Рівненщини»: Краще художнє оформлення книги
14.04 2023 | Краща книга Рівнещини | Прочитано: 400


Обласний конкурс «Краща книга Рівненщини», заснований громадською організацією «Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації» (РОВ УБА) у 2009 році, проводиться у партнерстві з бібліотеками Рівненської області, обласною радою та облдержадміністрацією. Упродовж року шляхом опитування на Рівненщині визначаються найпопулярніші книги, авторами чи упорядниками яких є жителі краю.

Основне завдання Конкурсу – виявлення кращих видань місцевих авторів; виховання культури читання та любові до книги серед дітей та молоді.

Конкурсний відбір видань триває протягом року та розпочинається з 1 лютого кожного року.

У цей період бібліотеки і громадські осередки РОВ УБА різними формами виявляють позитивну думку читачів про друковані видання Рівненщини.

Для координації конкурсу створюється оргкомітет, а для фінального визначення книг-переможців – журі, яке складається з громадських діячів, журналістів, письменників, художників, видавців, бібліотекарів. Журі конкурсу обирають переможців із масиву найбільш рейтингових книг, названих читачами бібліотек області та експертами.

Офіційне оголошення переможців та нагородження традиційно відбувається у Всесвітній день книги та авторського права – 23 квітня.

Основні номінації конкурсу:

-Краще історико-краєзнавче видання

-Краще прозове видання

-Краща поетична збірка

-Краще довідкове видання

-Краще видання з мемуаристики та документалістики

-Краще видання для юнацтва та молоді

-Краще видання для дітей

-Кращий літературний дебют

-Краще поліграфічне видання

-Краще художнє оформлення книги.

Хід Конкурсу регулюється Положенням про обласний щорічний конкурс «Kраща книга Рівненщини».

 

Переможці конкурсу «Краща книга Рівненщини» в номінації «Краще художнє оформлення книги» за 2010-2022 роки:

Войнарович А. А. Під Мухомором : вірші для дітей дошкільного та мол. шк. віку / А. А. Войнарович. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 31 с.

Демчук Р. С. Мур-ням-ням : вірші для дошкільнят і дітей мол. шк. віку / Р. С. Демчук. – Рівне : Оповідач, 2010. – 36 с.

Рачинець С. П. Зайчики-косарики / С. П. Рачинець. – Рівне : Формат-А, 2011. – 27 с.

Бендюк М. Історія та легенди давнього Острога / М. Бендюк. – Острог : Острозька академія, 2012. – 196 с.

Демчук Р. С. Груші для Хрюші : віршенят цікавих зграйка для мал. читайка / Р. С. Демчук. – Рівне : Дятлик М. С., 2014. – 24 с.

Кащук М. Цей загадковий світ / М. Кащук. – Рівне : Принт-Хауз, 2000. – 24 с.

Лимич А. А. Мура-Гламура : вірші для дошк. та дітей мол. шк. віку / А. А. Лимич. – Рівне : Волин. обереги, 2016. – 31 с.

Оберемок віршів і казок від рівненських письменників / упоряд. А. Лимич ; худ. оформлення О. Карнова. – Рівне : О. Зень, 2016. – 17 с.

Оберемок віршів і казок від рівненських письменників / ред.-упоряд. Н. Диб'як. – Рівне : О. Зень, 2018. – 16 с.

Григорчук О. Femme Watcher : поезія / О. Григорчук. – Рівне : Волин. обереги, 2016. – 104 с.

Люліч В. Як зайченя сонечко шукало / В. Люліч. – Рівне : Волин. обереги, 2019. – 14 с.

Журавель Ю. Мазепа. Крок до правди = Mazepa. A Step toward Truth / Ю. Журавель. – Рівне : Естеро, 2020. – 26 с.

 

Художнє оформлення книги

Створення книги вельми трудомісткий і довгий процес, з одного боку – це технічні процеси, з іншого ж – великий плацдарм для творчості.

Майже у кожної книги – два автори, особливо у книг для найменших читачів. Один з них письменник, інший – художник. Коли називають книгу, знайому нам з дитинства, ми перш за все згадуємо милі, кумедні малюнки, часто розфарбовані власноруч, а потім вже текст.

Художній вигляд книги в значній мірі визначається елементами, що її прикрашають: орнаменти, фактури, текстури, декоративні зображення, ілюстрації, тощо. Це не тільки надає книзі індивідуальності, привабливості, неповторного вигляду, а ще й розкриває ідейно-образний зміст літературного твору, його емоційно-образний лад.

В галузі книжкового мистецтва можна виділити три основні типи творчої діяльності, кожний з яких має певну мету.

Перший тип пов'язаний з розробкою книжкової конструкції, з організацією її елементів в систему, здатну забезпечити читачу зручність користування книгою. Діяльністю вказаного типу займаються фахівці видавничого профілю, яких називають художніми редакторами (технічними редакторами).

Другий тип переслідує інакшу мету – внести в книгу зображувально-графічні або декоративні елементи, що індивідуально відображають зміст літературного твору, незалежно від того, до якого виду літератури – наукової, художньої чи технічної – вони відносяться. Завдання такого типу стоять перед художниками-оформлювачами, дизайнерами, їх мета – створити зовнішній і внутрішній дизайн книги. Елементи дизайну оформляються відповідно до виду літератури, до якого відноситься твір, його літературного і видавничого жанру, призначення книги і вікових особливостей читача.

Третій тип творчої діяльності пов'язаний з друкарським виконанням книги, застосуванням поліграфічних матеріалів, обладнання, технології тощо. Діяльністю цього типу займається поліграфіст-технолог.

Всі три види діяльності тісно пов'язані один з одним, по-перше, спільністю мети: створити книгу як єдину композицію, по-друге, постійною координацією на всіх стадіях книговидавницького процесу.

Одним із важливих елементів художнього оформлення книги є ілюстрація.

Термін «ілюстрація» походить від латинського «illustratio», що означає наочне зображення, опис. Цей термін застосовується до художньої графіки, завдання якої – наочне, образне пояснення, супровід, а інколи й доповнення літературного тексту.

Робота художника–ілюстратора складна і кропітка: на початковому етапі він читає текст з метою уявити собі загальний план майбутніх ілюстрацій. Друга стадія – художник ретельно підбирає і виписує собі все, що стосується кожного з персонажів – риси зовнішності, вислови, що визначають характер, манеру, ставлення до інших персонажів. Вивчивши текст та зібравши матеріал, художник береться за ілюстрації.

Наступний етап – робота над композицією всієї серії ілюстрацій. Остаточний варіант ілюстрації повинен вміщувати тільки найголовніше, тільки те, на що читач–глядач повинен звернути особливу увагу. На наступному етапі вже працює кольорокоректор, щоб готовий малюнок потрапив до книжки. Після того, як надруковано пробний екземпляр книги, її ілюстрації переглядає і виправляє коректор.

І ось книга потрапляє до ваших рук, гарна, яскрава, кольорова.

 

2010 рік

Войнарович А. А. Під Мухомором : вірші для дітей дошкільного та мол. шк. віку / А. А. Войнарович. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 31 с.

2010 року видання «Під мухомором» в художньому оформленні Омеляна Мельничука отримало перемогу в обласному конкурсі «Краща книга Рівненщини» в номінації «Краще художнє оформлення».

У книзі містяться вірші для дітей різноманітної тематики – про природу, тварин, птахів, природні явища, дітей. Видання є своєрідним продовженням книги «Мишенята».

 

Анна Андріївна Лимич (Войнарович)

Поетеса, журналістка, членкиня Національної спілки письменників України (1996). Народилася 23 листопада 1954 р. в м. Здолбунів Рівненського району, Рівненської області. Навчалася в Здолбунівській середній школі № 5. У 1976 р. завершила навчання в Рівненському професійно-технічному торговельно-кулінарному училищі, згодом, у 1990 році в Рівненському педагогічному інституті (тепер Рівненський державний гуманітарний університет) на філологічному факультеті. А у 2012 р. – факультет довузівської та післядипломної освіти за напрямом «Психологія» Рівненського інституту слов'янознавства. Працювала в Здолбунівському комбінаті громадського харчування кондитером, вчителювала, була редактором радіомовлення і багатотиражки «Машинобудівник» заводу «Рівнесільмаш» в смт Квасилів, редактором селищної газети «Голос Волині» і Рівненського районного тижневика «Слово і час». Саме на сторінках цих видань вперше побачили світ перші поетичні твори мисткині. Свій творчий шлях Анна Войнарович розпочала у 70-х роках ХХ ст. Лауреатка першого конкурсу «Жінка року Рівненщини – 98» в галузі журналістики, а також лауреат літературної премії імені Валер'яна Поліщука 2007 р. за поетичні збірки «Світло для тебе» (1995), «Осіння кава» (2000), «Воскресіння» (2004), лауреат конкурсу на кращу книгу Х Всеукраїнського фестивалю української книги «Феодосія-2010». Дипломант літературно-мистецького конкурсу імені Івана Франка (2005). У 2009 р. нагороджена Золотою медаллю української журналістики (2009).

На теперішній час прес-секретар родинної громадської організації «Фонд роду Лимич». Голова міської організації ВТ «Лемківщина», член Колегії ВТ «Лемківщина», член ВТ «Бойківщина ХХІ століття» і «Письменники Бойківщини», член Дубенської організації Чехів на Волині «Стромовка».

Лауреатка міської премії імені Уласа Самчука в галузі літератури 2023 року за книгу «Від чеського Кvasilova до Рівненської громади». Понад п’ятдесят віршів А. Лимич (Войнарович) покладено на музику.

* * *

Дем'янчук О. О Сонце! Я тобі пишу! : [до 55-річчя з дня народження письменниці Анни Лимич] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2009. – 31 груд. – С. 16.

Анна Лимич : «Римуючи життя» // Вільне слово. – 2014. – 20 листоп. – С. 12.

У письменниці, голови Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України – ювілей. Міститься коротка автобіографія та добірка нових поезій.

Книга-переможниця «Під мухомором» Анни Лимич проілюстрована яскравими та колоритними малюнками художником Омеляном Мельничуком.

 

Омелян Іванович Мельничук

Художник декоративно-ужиткового мистецтва, графік. Народився 14 березня 1957 р. у с. Солоне Заліщицького району Тернопільської області.

Закінчив Чернівецький університет (1979). Від 1984 – оформлювач заводу «Рівнесільмаш»; від 1989 – учитель спецтехнології (художники-реставратори, художники народних промислів) Квасилівського професійно-технічного училища (Рівненська область), створив кабінет фольклору та етнографії.

Учасник обласних, всеукраїнських, зарубіжних мистецьких виставок з 1984 р. Брав участь у розробленні символіки фольклорного фестивалю «Дністрові зорі» (1982–83), оформив історико-краєзнавчі музеї Тернопільської області (1983).

Твори: набори – столові кухонні «Калинка» і «Традиційний» (1985–86), писанок «Рівне» і «Волинь» (обидва – 1989).

Створив також ілюстрації до збірок поезій Анни Лимич (Войнарович) «Едемський сад» (1992), «Жили-були ліньки» (1993), «Світло для тебе» (1995), «Мишенята» (1999), «Під мухомором» (2008, усі – Рівне).

* * *

Столярчук Б. Й. Мельничук Омелян Іванович / Б. Й. Столярчук // Енциклопедія Сучасної України. Т. 20 : Медична–Мікоян. – Київ : Ін-т енциклопед. досліджень НАН України, 2018. – С. 156.

Столярчук Б. Й. Мельничук Омелян Іванович [Електронний ресурс] / Б. Й. Столярчук // Енциклопедія сучасної України : сайт. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-65560 (дата звернення: 03.04.2023). – Назва з екрана.

 

2011 рік

Демчук Р. С. Мур-ням-ням : вірші для дошкільнят і дітей мол. шк. віку / Р. С. Демчук. – Рівне : Оповідач, 2010. – 36 с. : іл.

«Мур-ням-ням» – четверта збірка віршованих оповідок для маленьких читачів. Світ віршів Романа Демчука – добрий і розмаїтий, співчутливий і проникливий, уважний і розуміючий. Автор з легкою гуморинкою веде діток стежками неповторного дитинства.

* * *

На Рівненщині кращою книгою для дітей визнали «Зайчикову читанку» [Електронний ресурс] // Ого : сайт. – Режим доступу: https://ogo.ua/articles/view/2011-04-27/28081.html (дата звернення: 03.04.2023). – Назва з екрана.

Конопелько В. «Краща книга Рівненщини-2011» / В. Конопелько // Вільне слово. – 2011. – 12 трав. – С. 13.

У «Світлиці» обласної державної бібліотеки відбулося вручення нагород авторам кращих книг Рівненщини в одинадцяти номінаціях.


Роман Степанович Демчук

Народився 11 січня 1947 р. у с. Балинці на Івано-Франківщині. Письменник-гуморист, член Національної спілки письменників України (2005). Закінчив Львівський сільськогосподарський Інститут (1978). Від 1972 працює у Зарічненській районній шляхово-будівельній організації Рівненської області, від 1982 – начальник підприємства. Друкується з 1980 р. Автор сатирично-гумористичних прозових і віршованих творів. Заснував у 2003 р. Всеукраїнський фестиваль гумору «Лауреати Нобельської премії» (проводиться щодва роки у с. Нобель Вараського р-ну Рівненської області).

Автор книжок гумору та сатири для дорослих, а також книг пізнавально-розважального характеру для дітей: «Де раки зимують» (2005), «Дружна рідня» (2009), «Кукурічки» (2010), «Країна Казкомрій» (2011) та низки інших.

Книгу-переможницю «Мур-ням-ням» проілюструвала Наталія Велігурська – молода художниця. Проживає у с. Шпанів Рівненської області. Майстерно ілюструє дитячу літературу.

 

2012 рік

Рачинець С. П. Зайчики-косарики / С. П. Рачинець. – Рівне : Формат-А, 2011. – 27 с.

До книги відомого українського поета із Дубно Сергія Рачинця увійшли надзвичайно добрі і дотепні віршики для дошкільнят та молодших школярів, які супроводжуються ілюстраціями Марини Шутурми. Сергій Рачинець написав ряд книг для дітей. Збірка «Зайчики-косарики» – для наймолодших читачів. Із теплотою змальовані різні гумористичні ситуації, в які доводиться потрапляти іноді хлопчикам і дівчаткам.

* * *

Краща книга Рівненщини : козаки, митці та зайчики-косарики // Рівне вечірнє. – 2012. – 26 квіт. – С. 14.

У Рівненській державній обласній бібліотеці підведено підсумки щорічного обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини 2011 р.».

Рачинець С. Звідки прибігли «зайчики-косарики» / С. Рачинець // Скриня. – 2011. – 11 серп. – С. 5.

Вийшла в світ нова книжка для дітей дубенського письменника С. Рачинця «Зайчики-косарики».


Сергій Порфирович Рачинець

Народився український поет, представник української християнської поезії 1 січня 1948 р. в с. Іваннє на Рівненщині. Автор 59 поетичних збірок; його твори внесено до шкільних підручників. Закінчив СПТУ, Київський держуніверситет ім. Тараса Шевченка. Сергій Рачинець – професійний журналіст. Співпрацював з дубенською районною газетою, а згодом влився в її колектив. Потім – п'ятнадцять років праці на посаді редактора дубенського радіо, робота наукового співробітника краєзнавчого музею. Далі – перші збірки віршів «Запах вітру» та «Світлиця голосу», друкується у різних часописах, зокрема у журналі «Благовісник».

Після втрати зору пера не залишив. У 1990 р. став членом протестантської громади. З того часу у його творчості переважає християнська тематика. Брав активну участь у житті громади міста Дубно. Член Спілки християнських письменників України. За вагомий вклад у творче життя міста Дубна нагороджений почесною відзнакою «Кришталевий жолудь» у номінації «За самобутність у мистецтві». Перший лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії імені Миколи Сингаївського, Міжнародної літературно-мистецької премії імені Авеніра Коломийця.

Пшенична Л. «Справді, сонячно стає на душі...» / Л. Пшенична // Замок. – 2011. – 18 серп. – С. 9.

Про дубенського письменника Сергія Рачинця.


Марина Шутурма

Ілюстраторка книги Сергія Рачинця «Зайчики-косарики». Народилася 3 вересня 1978 року в м. Мукачеве Закарпатської області.

Закінчила Українську академію друкарства у Львові. Співпрацювала з видавництвами: «Видавництво Старого Лева», «Свічадо», «Світ», «Апріорі», «Каменяр», «Ранок». У співпраці з Літературною агенцією «BaraBooka» та видавництвом «Ранок» проілюструвала повість «Боброго ранку!» Ольги Купріян та повість-комікс «Космічні агенти проти сирного монстра» Анни Хромової.

«Чому малюю книжки для дітей? Моя внутрішня дитина потребує самореалізації, і з дитинством – у хорошому розумінні, я й не збираюся прощатися, – зазначає ілюстраторка. – Дуже балакучою мене не назвеш, тож ілюстрація – це мій спосіб спілкування». Мешкає у Львові.

 

2014 рік

Бендюк М. Історія та легенди давнього Острога / М. Бендюк. – Острог : Острозька академія, 2012. – 196 с.

До книги «Історія та легенди давнього Острога» увійшли опис реально існуючих архітектурних споруд, що збереглись в Острозі, а також різні легенди, пов’язані як з історією міста Острога, так і з діяльністю князів Острозьких.

Видання буде цікавим науковцям, а також місцевим жителям, які цікавляться історією свого краю та туристам.

* * *

Гладуненко О. Кращі книги Рівненщини – з Острога / О. Гладуненко // Замкова гора. – 2014. – 3 трав. – С. 7.

У Рівненській державній обласній бібліотеці визначено кращі видання обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини 2014» у десяти номінаціях, серед яких Краще художнє оформлення – книга «Історія та легенди давнього Острога» автора і художника М. Бендюка.

Щербань Я. Легенди повинні існувати! / Я. Щербань // Життя і слово. – 2012. – 13 жовт. – С. 10.

У Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація книг Миколи Бендюка «Історія та легенди сіл Рівненського району» та «Історія та легенди давнього Острога».

23 квітня 2014 року в обласній бібліотеці відбулося урочисте нагородження переможців обласного щорічного конкурсу «Краща книга Рівненщини» / [Електронний ресурс] // Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка : сайт. – Режим доступу: http://prosvita.rv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=103:23-2014-l-r&catid=35:news&Itemid=27 (дата звернення: 12.04.2023). – Назва з екрана.

 

Микола Миколайович Бендюк

Художник-реставратор, мистецтвознавець, краєзнавець, історик, колекціонер, автор численних наукових праць, викладач Острозької Академії, реставратор ікон народився 7 березня 1967 року в с. Оженин Острозького району Рівненської області. У 1974–1984 рр. навчався в Острозькій середній школі № 3. З 1984 по 1985 рр. – учень Славутського СПТУ № 23. У 1989 р. навчався у Львівському філіалі Державної науково-дослідної реставраційної майстерні, де здобув навики з реставрації темперного малярства. У 1991–1993 рр. навчався в Українській Вищій школі реставраторів. У 1991 р. проходив навчання в Державній науково-дослідній реставраційній майстерні Міністерства культури УРСР у Києві, де отримав навики з реставрації станкового олійного живопису.

Із 1988 по 1994 рр. займав посаду молодшого наукового співробітника Острозького Державного історико-культурного заповідника.

Із 1994 по 1998 рр. працював художником-реставратором на приватному підприємстві «Орлан» (Київ). З 1998 р. – художник-реставратор Острозького Державного історико-культурного заповідника, викладач мистецтвознавства в Національному університеті «Острозька академія».

Бендюк Микола Миколайович [Електронний ресурс] / Рівняни : сайт. – Режим доступу: https://my.rv.ua/dossier-details/bendyuk-mikola-mikolayovich/ (дата звернення: 12.04.2023). – Назва з екрана.

Собко І. Музейник [Микола Миколайович Бендюк], який знає про Остріг усе / І. Собко // Замкова гора. – 2019. – 5 квіт. – С. 3.

 

Юрій Євгенович Нікітін

Народився 9 червня 1958 р. у Києві. Живописець, іконописець, художник-сценограф, проілюстрував книгу Миколи Бендюка «Історія та легенди давнього Острога». Вважається найкращим іконописцем Східної Європи та одним з найкращих стилізаторів України. Учасник більше 30-ти персональних та збірних арт-проектів. Закінчив Українську Академію мистецтв (1977–1983, відділення сценографії). Закінчив Київський художній інститут (1986 р.). Основні галузі – станковий живопис та іконопис. Розписав інтер’єри бібліотек ім. В. Чкалова (1989) та ім. М. Реріха (1990), зал прийомів іноземних делегацій у МЗС України (2013; усі – Київ). У лютому 2014 під час Революції гідності створив ікону «Небесна сотня», цього ж року – картину «Перемога князя Костянтина Острозького під Оршею» (на честь 500-річчя цієї події). Автор ікон «Милосердя двері» (2015) та «Богородиця – покровителька українських воїнів» (2017). У живописних роботах тяжіє до класичного стилю, в іконописі – бароко. Винайшов та вдосконалює авторську техніку живопису на шкірі, у якій уперше створив художню реконструкцію портретів кримських ханів династії Гераїв, що були представлені 2008 р. в Ханському палаці в м. Бахчисарай (АР Крим). Історичною реконструкцією займається від 1998 р.: відтворив портрет Гальшки Острозької. Автор циклу радіопередач «Таємнича спадщина Європи» (2009). Учасник персональних, обласних, всеукраїнських і міжнародних мистецьких виставок від 1989 р. Окремі роботи зберігаються в Музеї історії міста Києва, Посольстві Угорщини в Україні, Національній філармонії України (усі – Київ), Музеї Меджимур’є (м. Чаковець, Хорватія), Острозькому історико-культурному заповіднику, Музеї книги та друкарства (м. Острог).

До слова, творчість Юрія Нікітіна добре знайома університетській спільноті Острозької академії. Неодноразово в Мистецькій галереї організовували виставки художника. Він уже зображував історичні постаті університету, а у 1998 році створив портрет княжни Гальшки Острозької, зображення якого тепер часто використовують у підручниках історії та довідниках про життя фундаторки університету.

Після недовготривалого періоду роботи в кіно, переважно займається станковим живописом, іконописом та енкаустикою. Розписує християнські храми.

* * *

Бендюк М. Юрій Нікітін – художник, містик, філософ / М. Бендюк, О. Гощук. – Острог : Острозька академія, 2013. – 48 с.

Міститься розділ «Творчість художника Юрія Нікітіна, пов’язана з Острогом» (с. 9-28).

Бендюк М. Юрій Нікітін як ілюстратор книги / М. Бендюк // Волинська книга: історія, дослідження, колекціонування : наук. зб / Держ. іст.-культур. заповідник м. Острога ; Музей кн. та друкарства ; упоряд.: М. П. Манько, С. В. Позіховська. – Острог : Острозька академія, 2015. – Вип. 3. – С. 240–243.

Про київського митця Юрія Нікітіна, який займається ілюструванням книг, зокрема, «Історія та легенди давнього Острога» та «Острозький Кобзар».

Відомий київський художник малює панно видатних діячів Острозької академії [Електронний ресурс] // Горинь.Info : сайт. – Режим доступу: https://horyn.info/posts/vidomyj-kyyivskyj-hudozhnyk-malyuye-panno-vydatnyh-diyachiv-ostrozkoyi-akademiyi/ (дата звернення: 03.04.2023). – Назва з екрана.

Нікітіна П. Ю. Нікітін Юрій Євгенович [Електронний ресурс] / П. Ю. Нікітіна // Енциклопедія сучасної України : сайт. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-74214 (дата звернення: 03.04.2023). – Назва з екрана.

 

2015 рік

Демчук Р. С. Груші для Хрюші : віршенят цікавих зграйка для мал. читайка / Р. С. Демчук. – Рівне : Дятлик М. С., 2014. – 24 с.

Книги Романа Демчука неодноразово ставали переможцями конкурсу «Краща книга Рівненщини». У 2015 році перемогу здобула дитяча збірка «Груші для Хрюші» в номінації «Краще художнє оформлення книги».

* * *

У Рівному обрали найкращі книги // Дзеркало плюс. – 2015. – 30 квіт. – С. 12.

На Рівненщині обрали найкращі книги: у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці вже вшосте відбулося урочисте нагородження переможців щорічного обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини // Рівне Експрес. – 2015. – 7 трав. – С. 5.

 

Роман Степанович Демчук

Письменник-гуморист, член Національної спілки письменників України Роман Степанович Демчук родом з Івано-Франківщини (село Балинці Снятинського району). Понад сорок років проживає у Рівненській області. Закінчив Львівський сільськогосподарський Інститут (1978). Від 1972 працює у Зарічненській районній шляхово-будівельній організації Рівненської області. Друкується від 1980 р. Автор сатирично-гумористичних прозових і віршованих творів. У 2003 р. заснував Всеукраїнський фестиваль гумору «Лауреати Нобельської премії» (проводять щодва роки у с. Нобель Вараського р-ну Рівненської обл.).

* * *

Тубіна С. Талановито і з любов'ю / С. Тубіна // Вісті Рівненщини. – 2011. – 6 січ. – С. 13.

Про гумориста та художника із Зарічного Романа Демчука.

Томілович В. Поет, казкар і... невгамовний мрійник / В. Томілович // Вільне слово. – 2017. – 2 лют. – С. 4.

Про члена Національної спілки письменників України, засновника фестивалю гумору в селі Нобель, Лауреата Нобельської премії, визначного письменника Рівненщини – Роман Степановича Демчука. 

Художнє оформлення книги Романа Демчука «Груші для Хрюші» виконала Вікторія Дунаєва – київська художниця-ілюстраторка. Вже багато років вона серед числа ілюстраторів всеукраїнського журналу «Малятко», нового дитячого розважально-пізнавального журналу «Золоте левеня». Створила ілюстрації до багатьох дитячих книг.

 

2016 рік

Кащук М. Цей загадковий світ / М. Кащук. – Рівне : Принт-Хауз, 2000. – 24 с.

«Цей загадковий світ» – збірка віршів-загадок для дітей молодшого шкільного віку. У віршиках, що увійшли до дитячої збірки, автор змальовує навколишній світ в гумористичній формі, вчить маленьких читачів краще його сприймати, бережно та з любов’ю ставитися до рідної природи.

Гарбар Л. Кращі книги Рівненщини / Л. Гарбар // Надслучанський вісник. – 2016. – 5 квіт. – С. 3.

Про підсумки обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини-2016».


Микола Кирилович Кащук

Український письменник, поет-гуморист, член Національної спілки письменників України (2015 р.). Народився 3 січня 1950 р. на Вінничині. За освітою – агроном. У 1974 році закінчив Житомирський сільськогосподарський інститут. У 1974–2010 роках працював інспектором, старшим інспектором, начальником Державної інспекції з карантину рослин по Рівненській області. Літературний шлях розпочав у 1978 році, взявши участь у гумористичному конкурсі рівненської газети «Червоний прапор» (тепер «Вільне слово»).

Активний учасник літературного життя краю. Автор гумористичних творів для дорослих і дітей: «Тепла хатка», «Хитрий Тарас», «Прочитай та відгадай», «Рідний край» та ін. Твори друкувалися в журналах «Дзвін», «Перець», «Україна», рівненському літературно-краєзнавчому альманасі «Погорина», антологіях «Літературна Рівненщина» (2005, 2010), «Рівне літературне» (2013, 2018). Публікує статті у місцевій пресі.

Бондючна Ю. Микола Кащук : літ. портрет / Ю. Бондючна. – Рівне : Волин. обереги, 2013. – 32 с.

 

Ольга Феофанівна Побережна

Авторка ілюстрацій до книги Миколи Кащука «Цей загадковий світ». Викладачка живопису, рисунку, композиції Рівненської державної дитячої художньої школи ім. А. Мартиненка, художник декоративно-прикладного мистецтва (художній текстиль), член Національної спілки художників України (2015). Уродженка с. Великий Олексин Рівненської області. Закінчила Вижницький коледж прикладного мистецтва ім. В. Шкрібляка (1994), Рівненський державний гуманітарний університет (2002). Член громадської організації «Колоарт». Основні твори: «Паморозь» (2005), «Весна прийшла» (2009), «Прогулянка» (2010), «Різдвяний затишок» (2004), «Перший сніг» (2013).

 

2017 рік

Лимич А. А. Мура-Гламура : вірші для дошк. та дітей мол. шк. віку / А. А. Лимич. – Рівне : Волин. обереги, 2016. – 31 с.

Книги Анни Лимич неодноразово перемагали у конкурсі «Краща книга Рівненщини». У 2017 році перемогу здобуло видання «Мура-Гламура» в номінації «Краще художнє оформлення». Вірші розповідають про котячі походеньки киці Гламури, заглиблюють маленького читача у чарівний світ природи та вчать діток добру, любові, повазі і милосердю до тварин.

Назвали кращі книги Рівненщини // Рівне вечірнє. – 2017. – 27 квіт. – С. 15.

У Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці нагородили переможців щорічного конкурсу «Краща книга Рівненщини».


Анна Андріївна Лимич (Войнарович)

Народилася 23 листопада 1954 р. в м. Здолбунів, Рівненського району, Рівненської області. Поетеса, журналістка, членкиня Національної спілки письменників України (1996). Працювала редактором селищної газети «Голос Волині» і Рівненського районного тижневика «Слово і час». Саме на сторінках цих видань вперше побачили світ її перші поетичні твори. Свій творчий шлях Анна Войнарович розпочала у 70-х роках ХХ ст. Лауреатка безлічі літературних премій та конкурсів. У 2009 р. нагороджена Золотою медаллю української журналістики.

Якубчик О. Письменницьким маршрутом – до рідного Здолбунова / О. Якубчик // Нове життя. – 2017. – 10 берез. – С. 3.

Про творчий шлях рівненської письменниці і поетеси, педагога і психолога за фахом Анни Лимич (Войнарович).

Анна Лимич // Сучасні письменники Рівненщини: історія, біобібліографічні довідки, контакти / упоряд. Б. Боровець, А. Лимич, Л. Рибенко. – Рівне : Оповідач, 2016. – С. 115–117.

Художнє оформлення книги виконали учні молодших класів Школи образотворчого мистецтва палацу дітей та молоді (викладач Олена Андреєва) у зв’язку з проведенням у 2013 році в Україні Року дитячої творчості. Ідея оформлення книги аплікаціями належить художниці Тетяні Лукашевич.

 

2018 рік

Григорчук О. Femme Watcher : поезія / О. Григорчук. – Рівне : Волин. обереги, 2016. – 104 с.

У 2018 р. перемогу в номінації «Краще художнє оформлення» здобуває дебютна збірка поезії молодої рівненської письменниці Олександри Григорчук «Femme Watcher», прикрашена ілюстраціями художника Антона Філика. «Femme» – жінка, «watcher» – знавець, дослідник, той, що спостерігає. Назва дебютної поетичної збірки Олександри Григорчук може мати кілька варіантів перекладу, але всі вони зводяться до одного: на ста сторінках книжки, що вийшла у рівненському видавництві «Волинські обереги» – емоційні, чуттєві, щирі сповіді закоханої жіночої душі, спостереження за власними почуттями й за мінливістю переживань серця, що любить.

 

Олександра Ігорівна Григорчук

«В моїх творах – моя душа.

Писати – моя мрія та моє щастя.

Українська мова – це мова мого серця.

Я прагну хоча б трошки почерпнути її багатства і виливаю її красу в своїх творах...»

Народилася і проживає у прекрасному місті Рівному. Молода поетеса, скрипачка, викладачка Рівненського державного гуманітарного університету, учасниця відомого рівненського оркестру «BREVIS». Мріє стати хорошим педагогом і привити любов до музики і мистецтва діточкам, молоді, аби в подальшому українська культура процвітала.

* * *

Знайомтесь: цьогорічні переможці обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини» // Нове життя. – 2018. – 27 квіт. – С. 8.

Арсенічева Ж. Молода рівненська поетеса Олександра Григорчук представила свою першу збірку поезії / Ж. Арсенічева // За відродження. – 2016. – 11 берез. – С. 8.

Молода поетеса Олександра Григорчук презентувала у Рівному збірку віршів про кохання [Електронний ресурс] // Ого : сайт. – Режим доступу: https://ogo.ua/articles/view/2016-03-04/73466.html (дата звернення: 05.04.2023). – Назва з екрана.

 

Антон Філик

Переможець конкурсу «Краща книга Рівненщини 2018» в номінації «Краще художнє оформлення книги» за книгу Олександри Григорчук «Femme Watcher».

Рівненський ілюстратор та художник. Закінчив Луцький технічний університет за спеціальністю «Графічний дизайн». Учасник декількох групових і персональної виставок.

«Поп-корн» з відсилкою до поп-арту представили в обласній бібліотеці [Електронний ресурс] / Суспільне Рівне : сайт. – Режим доступу: https://rv.suspilne.media/news/31764 (дата звернення: 12.04.2023). – Назва з екрана.

 

2019 рік

Оберемок віршів і казок від рівненських письменників / упоряд. А. Лимич ; худож. оформлення О. Карнова. – Рівне : О. Зень, 2016. – 17 с.

Оберемок віршів і казок від рівненських письменників / ред.-упоряд. Н. Диб'як. – Рівне : О. Зень, 2018. – 16 с.

У 2019 році перемогу в номінації «Краще художнє оформлення книги» здобули одразу дві літературні збірки рівненських письменників, де маленький читач віднайде низку дотепних віршиків та казок про кумедні пригоди сучасної дітвори. Серія збірок «Оберемок віршів і казок від рівненських письменників» покликана виховати в дітях найкращі риси характеру.

Автори книги – літератори з власним, вже сформованим літературним почерком, із самобутньою природністю зображень життєвих реалій, зі знанням психології дитини. Власні життєві принципи, свою філософію етичні та моральні погляди на життя вони втілили у своїх творах.

Легка А. «Краща книга Рівненщини» / А. Легка // Вільне слово. – 2019. – 25 квіт. – С. 14.

Про нагородження переможців конкурсу «Краща книга Рівненщини», яке відбулось уже вдесяте в Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці 23 квітня 2019 року до Всесвітнього дня книги та авторського права.

«Оберемок віршів і казок…» презентували в Рівненській обласній науковій бібліотеці [Електронний ресурс] // RvNews.rv.ua : сайт. – Режим доступу: https://rvnews.rv.ua/post/view/1545549016-oberemok-virshiv-i-kazok---prezentuvali-v-rivnenskiy-oblasniy-naukoviy-biblioteci (дата звернення: 05.04.2023). – Назва з екрана.

Варто зазначити талант художниці-ілюстраторки Ольги Карнової, котра своїми чудовими яскравими малюнками прикрасила видання.

 

Ольга Карнова

Художниця-ілюстраторка, викладачка Рівненської державної дитячої художньої школи ім. А. Мартиненка. Ілюструвала багато дитячих книг.

Кольорова гама світла, ніжна, малюнки динамічні, виразні, чуттєві. А ще – це наскрізне почуття гумору і вміння передати настрій і емоції героя твору. Великим плюсом є і те, що в книзі для дітлахів присутнє візуальне прищеплення маленьким українським громадянам почуття патріотизму та любові до національних символів: вишиванки, віночки, державний прапор.

 

2020 рік

Люліч В. Як зайченя сонечко шукало / В. Люліч. – Рівне : Волин. обереги, 2019. – 14 с.

Книжка «Як зайченя сонечко шукало» видана за підтримки Рівненської міської ради та управління культури і туризму виконавчого комітету Рівненської міської ради у видавництві «Волинські обереги». У виданні розповідається про пригоди маленького зайченяти, якого звали Пиріжок, про те, як воно шукало сонечко.

* * *

Підбили підсумки одинадцятого обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини» // Нове життя. – 2021. – 28 трав. – С. 2.

25 травня 2021 р. у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці нагородили переможців конкурсу «Краща книга Рівненщини».

На Рівненщині визначили «Кращу книгу Рівненщини» [Електронний ресурс] // РОДА : сайт. – Режим доступу: https://www.rv.gov.ua/news/na-rivnenshchini-viznachili-krashchu-knigu-rivnenshchini (дата звернення: 09.04.2023). – Назва з екрана.

 

Валентина Анатоліївна Люліч

Народилась 30 березня 1983 р. Українська поетеса, прозаїкиня, перекладачка, бардеса. Членкиня Національної спілки письменників України та Національної всеукраїнської музичної спілки, голова Асоціації діячів авторської пісні та співаної поезії Рівненського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки, засновниця та керівниця ГО «Український клуб авторської пісні та співаної поезії». Ідейна натхненниця та одна із основних організаторів фестивалю сучасної української авторської пісні та співаної поезії «Словоспів», засновниця та ведуча хіт-параду авторської пісні та співаної поезії «Словоспів».

Диб'як Н. Як запалювати «словоспівом», бути успішною та невтомною – секрети від Валентини Люліч / Н. Диб'як // Погорина. – 2021. – № 33. – С. 112–117.

Про Валентину Люліч, жінку сучасного богемно-ділового образу, поетесу, авторку-виконавицю, прозаїкиню, перекладачку, членкиню Національної спілки письменників України та Національної всеукраїнської музичної спілки.


Марина Марчук

Художниця, ілюстраторка книги Валентини Люліч «Як зайченя сонечко шукало». Закінчила графічний факультет Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури. Учасниця Міжнародної виставки ілюстрацій на Львівському міжнародному дитячому фестивалі 2011 р.

 

2022 рік

Журавель Ю. Мазепа. Крок до правди = Mazepa. A Step toward Truth / Ю. Журавель. – Рівне : Естеро, 2020. – 26 с.

«Мазепа. Крок до правди = Mazepa. A Step toward Truth» – історія в малюнках, створена художником і рок-музикантом (гурт «Oт VINTA») Юрієм Журавлем. У книзі сухі історичні факти набувають емоційного забарвлення, видатні постаті перетворюються на привабливих особистостей з їхніми чеснотами та вадами, події стають зрозумілішими та цікавішими. На сторінках видання яскраво представлена українська історія в образах Івана Мазепи, а також іще одного персонажа – маленького козака, який рішуче захищає рідну землю. Текст книги представлено двома мовами: українською та англійською.

Андрощук Л. Переможці конкурсу «Краща книга Рівненщини» 2022 року / Л. Андрощук // Надслучанський вісник. – 2022. – 28 лип. – С. 1.

У липні 2022 року у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулося нагородження переможців 12 обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини 2022».

 

Юрій Григорович Журавель

Народився 6 травня 1972 р. в м. Овруч Житомирської області. Фронтмен, художник і патріот, аніматор, громадський діяч, актор і сценарист, який займається історією України, зокрема військовою. А ще волонтер, вокаліст і лідер рівненського гурту «OT VINTA», який започаткував в АТО акцію «Гітара для солдата».

У шкільному віці змінив аж 7 шкіл. Має вищу освіту, закінчив факультет педагогіки та методики початкового навчання Рівненського державного педагогічного інституту за спеціальністю «Основи дизайну та образотворче мистецтво». Працюючи у рівненському театрі «Від ліхтаря», Юрій Журавель та його друзі писали музичне оформлення до вистав «Пеппі Довгапанчоха», «Звичайне Диво» та пробували грати, як живий театральний оркестрик. А згодом, на одному з перших благодійних марафонів Рівненського Палацу дітей та молоді, гурт «От Вінта» виступив з повноцінною концертною програмою.

Юрій Журавель – винахідник та засновник музичного напрямку «украбілі». Автор слів та музики альбомів гурту «От Вінта!», переможець багатьох рок-фестивалів України, Польщі та Литви. Є керівником дитячого гурту «Зла мала».

Своє життєве кредо Юрій Журавель визначає, посилаючись на письменника Михайла Старицького: «Співай, ридай і будь готовий замість лаврового терновий вінець узяти на чоло».

Указом Президента України від 19 серпня 2016 року нагороджений ювілейною медаллю «25 років незалежності України».

Автор та ілюстратор двотомника карикатур «Карикадурка», книги-планшета «Битви за Землю Рідну», проєкту «Знай Наших» – унікальної історії України в біографічних оповіданнях про видатних діячів, що складається зокрема з друкованих книг, календарів, листівок та лекції.

Саме його малюнки ілюстрували книгу «Мазепа. Крок до правди» та роман відомих українських письменників Братів Капранових «Щоденник моєї секретарки».

Також Журавель створив цілий ряд малюнків, в яких передав своє бачення українських політиків. Під час Єврореволюції Юрій Журавель створив серію малюнків у жанрі графіки (60-70 робіт).

* * *

Журавель Ю. Карикадурка [образотворчий матеріал] : [альбом] / Ю. Журавель. – Луцьк : ІНІЦІАЛ, 2014. – 311 с.

Журавель Ю. Г. Карикадурка ІІ [образотворчий матеріал] : [альбом] / Ю. Г. Журавель. – Луцьк : ІНІЦІАЛ, 2015. – 288 с.

Журавель Ю. Битви за рідну землю [образотворчий матеріал] / Ю. Журавель. – Рівне : Діти підземелля, 2016. – 47 с.

Журавель Ю. Знай наших. Обличчя. Думки. Вчинки : іл. кн. життя видат. синів та дочок нашої землі. Кн. 1 / Ю. Журавель. – Рівне : Естеро, 2019. – 128 с.

* * *

Журавель Ю. Українські історичні постаті мають виглядати весело. Сповненими життя, сексу і драйву / Ю. Журавель // Сім днів. – 2023. – 19 січ. – С. 12.

Про творчий вечір відомого рівненського художника, музиканта, аніматора, лідера та вокаліста, який розповів про проєкт «Знай наших» та популяризацію історії України в місті Рівному.

Прокопчук В. Естрадні виконавці та музиканти краю / В. Прокопчук // Музичне краєзнавство Рівненщини : навч.-метод. посіб. / В. І. Прокопчук. – Рівне : О. Зень, 2021. – С. 310–328.

Біографічні й професійно-творчі відомості поетів-піснярів та майстрів естрадного мистецтва Рівненщини та Волинського краю.

Журавель Ю. Юрко Журавель: «З нетерпінням чекають нашої перемоги» / Ю. Журавель // Рівненська правда. – 2014. – 13 лют. – С. 13.

Лідер рівненського гурту «ОТ VINTA» Юрій Журавель розповідає про свої малюнки, які відображають події і героїв Євромайдану у Києві.

Шубец В. «Час, коли вкотре переможемо свого ворога, обов'язково настане» / В. Шубец // Рівняни. – 2021. – № 5. – С. 34.

Про рівнянина Юрія Журавля – фронтмена, художника і патріота, волонтера, музиканта і лідера гурту «OT VINTA».

Шубец В. «Ми доносимо суспільству, що українці не раби, і в нашій історії вистачає перемог. Час, коли вкотре переможемо свого ворога, обов’язково настане» [Електронний ресурс] / В. Шубец // АрміяInform : сайт. – Режим доступу: https://armyinform.com.ua/2020/07/20/my-donosymo-suspilstvu-shho-ukrayinczi-ne-raby-i-v-nashij-istoriyi-vystachaye-peremog-chas-koly-vkotre-peremozhemo-svogo-voroga-obovyazkovo-nastane/ (дата звернення: 05.04.2023). – Назва з екрана.

Юрій Журавель. Мазепа. Крок до правди [Електронний ресурс] // YouTube·- Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=U-sV6YudKP4&t=27s (дата звернення: 06.04.2023). – Назва з екрана.

 

Яна Антонюк
усі виставки »

Бібліотека року 2023

Бібліотека року 2023

Книжковий форум Рівненщини

Книжковий форум Рівненщини

Хаби цифрової освіти

Хаби цифрової освіти

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції