Віртуальні виставки
Книга як поліграфічне видання
Говорячи про сучасну книгу, перш за все, потрібно говорити про поліграфію – галузь людської діяльності і промисловості, в якій виготовляються різні види друкованої продукції. Сучасна видавничо-поліграфічна форма книги являється результатом довгого історичного розвитку. Її технічною основою є винайдення близько 1440 р. Й. Гутенбергом книгодрукування. Вже в XVI ст. поліграфія набула характеру розвиненої мануфактури. У ХІХ ст. з винаходом друкарської машини в поліграфії відбувається промислова революція, що ознаменована створенням поліграфічного машинобудування. Зараз «комп'ютерні технології» посідають основне місце у виготовленні друкованої продукції в Україні та світі.
Беручи книгу з полички, ми рідко замислюємось, який її шлях, скільки праці вкладено в неї, перш ніж дійшла вона до читача. Скільки людей її створювало, скільки часу та сил було вкладено для її виготовлення. Читаючи книгу, ми навіть не знаємо, скільки деталей містить вона в собі, скільки різноманітних елементів, придуманих майстрами-поліграфістами, знаходиться в ній. Усі вони мають свої назви та своє призначення.
Умовно виробництво друкованої продукції можна поділити на 3 різні, але взаємопов'язані технологічні процеси:
- додрукарські (підготовчі);
- друкарські (власне сам процес друку);
- післядрукарські (оздоблювальні).
Перший етап – оброблення текстової і образотворчої інформації – оригіналів, які будуть відтворені в друкованому вигляді. Для сучасної поліграфії характерним є використання комп’ютерних технологій. Цей етап називають етапом додрукарського оброблення інформації і зазвичай він виконується видавництвом.
Одним з основних етапів підготовки видання є створення макета, що в свою чергу складається з:
- верстка видання (визначення довжини рядка, ширини стовпчика, способів вирівнювання, формування переносів, завдання міжлітерних, міжслівних і міжрядкових інтервалів);
- друк оригінал-макету (вибір принтера і параметрів друку, спуск шпальт, калібрування принтера).
Другий етап – виготовлення комплекту друкарських форм з фотоформ чи з PDF-файлів, які необхідні для розмноження інформації. Технології виготовлення друкарських форм кожне поліграфічне підприємство обирає залежно від своїх технологічних можливостей і видів друкарського обладнання.
Третій етап – оздоблення, виконання брошурувальних або брошурувально-палітурних робіт. На цьому етапі поліграфічна продукція стає придатною для користування споживачем, набуває закінченого вигляду для використання інформації.
Щороку обласний конкурс «Краща книга Рівненщини», заснований Рівненським обласним відділенням Української бібліотечної асоціації у 2009 році, обирає переможців у номінації «Краще поліграфічне видання».
Основним завданням конкурсу є виявлення кращих видань місцевих авторів, виховання культури читання та любові до книги серед дітей та молоді.
Конкурс, що відбувається в рамках реалізації обласної програми розвитку культури Рівненської області, регулюється Положенням про обласний щорічний конкурс «Краща книга Рівненщини».
Конкурсний відбір видань триває протягом року та розпочинається з 1 лютого кожного року. У цей період бібліотеки та громадські осередки РОВ УБА різними формами виявляють позитивну думку читачів про друковані видання Рівненщини.
Для координації конкурсу створюється оргкомітет, а для фінального визначення книг-переможців – журі, яке складається з громадських діячів, журналістів, письменників, художників, видавців, бібліотекарів. Журі конкурсу обирають переможців із масиву найбільш рейтингових книг, названих читачами бібліотек області та експертами.
Офіційне оголошення переможців та нагородження традиційно відбувається у Всесвітній день книги та авторського права – 23 квітня.
Переможці конкурсу «Краща книга Рівненщини» в номінації «Краще поліграфічне видання» за 2010 – 2022 роки
Харват О. Рівне на межі тисячоліть : фотоальбом / О. Харват. – Рівне, 2008. – 48 с. : іл.
Культурна спадщина Рівненського краю : фотоальбом / упоряд. О. Харват, М. Бендюк. – Рівне, 2010. – 248 с.
Іщук О. Життя і творчість Ніла Хасевича / О. Іщук, І. Марчук, Д. Даревич. – Торонто-Львів, 2011. – 432 с. : іл.
Квасилів : фрагменти історії : в 2-х т. / упоряд. А. Лимич. – Рівне : Волин. обереги, 2011. – 400 с.
Намозов О. С. Костопіль. Місто над Замчиськом / О. Намозов. – Рівне : Дятлик М. С., 2013. – 148 с.
Підлужна О. Нарис історії Корнинської громади церкви християн віри євангельської в Рівненському районі : (1921-1989 рр.) / О. Підлужна, М. Головерса. – Рівне : Дятлик М. С., 2012. – 118 с. : іл.
Лукашевич Т. Гобелен. Батик / упоряд. та фотогр.: О. Харват. – Рівне: Харват О. М., 2016. – 84 с. : фотоіл.
Тарасевич Н. Георгій Косміаді: життя і творчість у документах : зб. док. : у 2 т. / Н. Тарасевич, Л. Костюк ; видання здійснено за підтримки Надії Косміаді. – Рівне : Дятлик М. С., 2009. – Т. 1–2.
Шляхами Великої Волині = Great Ways of Volyn : фотоальбом / ідея, автор проекту та фотографії Олександр Харват. – Рівне : У фарватері істин, 2012. – 288 с. : фот.
Журавель Ю. Карикадурка : [у 2 кн.] / Ю. Журавель. – Луцьк : Ініціал, 2014–2015. – Кн. 1–2.
Харват О. М. У фокусі – орбіта «2616 Lesya»: фотомандрівка від Звягеля до Сурамі : фотоальбом з елементами навч.-наоч. посіб. / О. М. Харват, Г. М. Вокальчук. – Рівне : У фарватері істин, 2021. – 124 с.
2010 рік
Видання Олександра Харвата як автора та видавця неодноразово ставали переможцями в номінації «Краще поліграфічне видання»: 2010-го, 2011-го, 2020-го, 2022-го років.
У 2010 році перемогу здобув фотоальбом «Рівне на межі тисячоліть».
Харват О. Рівне на межі тисячоліть : фотоальбом / О. Харват. – Рівне, 2008. – 48 с. : іл.
Це альбом фотографій та історично-краєзнавчих нотаток про Рівне – одне з мальовничих міст Західної України. Як змінювалося місто можна спостерігати, порівнюючи старі та нові сюжети. Автор відшуковував старовинні зображення знакових рівненських місць, паралельно фіксуючи на фотоапарат сучасний вигляд (або відсутність) тих самих місць. У фотоальбомі використані старі листівки та фотографії з особистого зібрання, з колекції Олександра Литвинчука, з фондів Рівненського обласного краєзнавчого музею, Рівненського обласного архіву та інших приватних колекцій.
Альбом видано до Дня міста за сприяння Управління культури і туризму Рівненського міськвиконкому, Рівненського краєзнавчого музею, товариства «Антикваріат давнього міста» в рамках проекту Олександра Харвата «Обличчя Планети Земля». Текст подається двома мовами – українською та англійською.
Видання буде цікаве краєзнавцям, працівникам культури, мистецтва, рівнянам та гостям міста, а також усім небайдужим, кому цікава фотографія та історія Рівного.
Олександр Миколайович Харват – український фотограф, видавець, член правління Національної Спілки фотохудожників України, заслужений художник Міжнародної Федерації фотомистецтва, Майстер FIAP, член Національної Спілки журналістів України, член Національної Спілки краєзнавців України, Посол Миру.
Народився 22 січня 1959 року у Здолбунові на Рівненщині. Після служби в армії працював художником у Рівненському художньому комбінаті. З 1986 року служив в органах Міністерства внутрішніх справ. З 1998 року проживає у Рівному.
Мав персональні виставки в Україні, Румунії, Угорщині, Словаччині, Китаї, Росії, Індії, Чехії, Італії. Автор численних фотопроєктів, учасник та дипломант понад 180 виставок в різних країнах світу. Олександр Харват брав участь в організації та в якості бігуна і фоторепортера у міжнародних проектах по країнах чотирьох континентів Європи, Азії, Африки та Австралії. Учасник та співорганізатор міжнародних марафонів миру, підкорював Ельбрус.
Автор та видавець альбомів «Фотовернісаж на Покрову» в 2006–2017 рр., «Народні джерела», «Рівне. На межі тисячоліть», «Я люблю своє місто», «Рівненський край», «Культурна спадщина Рівненського краю», «В обіймах наготи», «150 Святинь Великої Волині», «Шляхами Великої Волині», «Моя маленька батьківщина», «Рівне. На межі тисячоліть» (видання нове, доповнене), «Я люблю своє місто, я люблю свій край», «Едельвейс. Життя вирує» (у співавторстві), «Пересопниця. Батьківщина української Першокниги» та інших.
Організатор та співорганізатор соціальних та благодійних проєктів у Рівному. Засновник студії, видавництва, школи фотографії «У фарватері істин». 17 років Олександр Миколайович займається видавничою справою, за які було видано більше ніж 60 книг.
2011 рік
У 2011 році в номінації «Краще поліграфічне видання» перемогла книга «Культурна спадщина Рівненського краю», видана Олександром Харватом у видавництві «У фарватері істин».
Культурна спадщина Рівненського краю : фотоальбом / упоряд. О. Харват, М. Бендюк. – Рівне, 2010. – 248 с.
Автори видання – реставратор, мистецтвознавець і краєзнавець Микола Бендюк та фотохудожник Олександр Харват. В альбомі представлені рухомі пам’ятки культурної спадщини Рівненського краю, що знаходяться в експозиціях музеїв, запасниках, храмах, приватних колекціях. В хронологічному порядку показані експонати з ХІІІ до ХХ ст. – кращі зразки іконопису, живопису, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, що вперше на Рівненщині зібрані в одному виданні.
Найбільш ранній витвір, використаний в альбомі, – ікона «Дорогобузької Богородиці» ХІІІ ст., яка сім століть зберігалася в церкві села Дорогобуж Гощанського району й зараз є найбільш шанованою іконою в нашому регіоні.
Використані експонати з колекцій Острозького державного історико-культурного заповідника – 89, із приватних збірок – 64, з Рівненського обласного краєзнавчого музею – 45, з Національного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви» – 14, з Дубенського державного історико-культурного заповідника – 13, з монастирів – 9, з Національного університету «Острозька Академія» – 5, із Млинівського краєзнавчого музею – 2, з Києва – 1.
Науково-популярне видання призначене як для науковців, так і для широкого кола цінителів старовини, краєзнавців, туристів, гостей міста. Текст представлений українською та англійською мовами. Альбом здійснений відповідно до «Програми розвитку книговидавничої справи та сприяння збільшення випуску книжкової продукції місцевих авторів у місті Рівному на 2006-2010 рр.».
Микола Миколайович Бендюк – художник-реставратор Державного історико-культурного заповідника Острога, мистецтвознавець, краєзнавець, історик, колекціонер, автор численних наукових праць, викладач Острозької Академії, реставратор ікон.
Народився 7 березня 1967 р. в с. Оженин Острозького району Рівненської області. У 1989 р. навчався у Львівському філіалі Державної науково-дослідної реставраційної майстерні Міністерства культури УРСР, де здобув навики з реставрації темперного малярства. У 1991–1993 рр. навчався в Українській Вищій школі реставраторів. У 1991 р. проходив навчання в Державній науково-дослідній реставраційній майстерні Міністерства культури УРСР у Києві, де отримав навики з реставрації станкового олійного живопису.
З 1988 року працює в Державному історико-культурному заповіднику у м. Острог, спочатку на посаді молодшого наукового співробітника, пізніше художником-реставратором. З 2002 року за сумісництвом працює художником-реставратором та мистецтвознавцем в Національному університеті «Острозька академія». Автор багатьох наукових статей з історії мистецтвознавства, етнографії та реставрації.
2020 рік
У 2020 році в номінації «Краще поліграфічне видання» перемогу здобув фотоальбом «Шляхами Великої Волині», виданий Олександром Харватом у видавництві «У фарватері істин».
Шляхами Великої Волині : фотоальбом / ідея, автор проекту та фотографії Олександр Харват. – Рівне : У фарватері істин, 2012. – 288 с.
В цьому альбомі представлено понад 250 фотографій найбільш відомих пам’яток архітектури та мальовничих куточків природи, що знаходяться на історичних теренах Великої Волині (Волинська, Львівська, Тернопільська, Рівненська, Хмельницька та Житомирська області України). Рівненський фотомитець Олександр Харват об'єднав Велику Волинь, показавши шість областей західного регіону крізь неповторну природну красу та визначні місця.
Фотоальбом виданий у рамках авторського проєкту «Обличчя Планети Земля» за сприяння Рівненської облдержадміністрації. Видання орієнтоване на краєзнавців, пошановувачів старожитностей, науковців, гостей краю та туристів. Представлено українською та англійською мовами.
Автор тексту статей – Віктор Данилович Луц – історик мистецтва, завідувач художнього відділу Рівненського обласного краєзнавчого музею, член Національної спілки художників України. Понад 30 років займається дослідженням волинського іконопису, автор понад 50 публікацій з історії мистецтва Волині. Викладач культурологічних та мистецтвознавчих дисциплін у вищих навчальних закладах м. Рівного.
Народився 30 грудня 1955 р. в м. Станіслав (тепер м. Івано-Франківськ). У 1972 р. закінчив Рівненську дитячу художню школу (викл. А. Мартиненко), у 1983 р. – Київський державний університет ім. Тараса Шевченка за спеціальністю «Історія».
З 1981 р. працює у Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Експозиційна робота: створено експозицію волинського іконопису XVII-ХІХ ст. та станкового малярства у Рівненському обласному краєзнавчому музеї. У 1984 р. привезена до Рівненського обласного краєзнавчого музею одна з найстаріших українських ікон «Богородиця Одигітрія» (ХІІІ ст.) з с. Дорогобуж Гощанського району Рівненської області.
Займається художнім оформленням та дизайном книг, буклетів, листівок та ін.
2022 рік
У 2022 році перемогу в номінації «Краще поліграфічне видання» здобув альбом «У фокусі – орбіта «2616 Lesya»: фотомандрівка від Звягеля до Сурамі» видавництва Олександра Харвата «У фарватері істин».
Харват О. М. У фокусі – орбіта «2616 Lesya» : фотомандрівка від Звягеля до Сурамі : фотоальбом з елементами навч.-наоч. посіб. / О. М. Харват, Г. М. Вокальчук. – Рівне : У фарватері істин, 2021. – 124 с.
Автори альбому, приуроченого до 150-річчя від дня народження Лесі Українки, – Олександр Харват та Галина Вокальчук, докторка філологічних наук, професорка, завідувачка кафедри української мови імені професора К. Ф. Шульжука РДГУ, авторка близько 200 наукових праць.
У фотоальбомі з елементами навчально-наочного посібника також зафіксовано пам’ятники Лесі Українці, меморіальні місця й артоб’єкти відповідної тематики. Текстовий супровід історико-філологічного характеру, що висвітлює особливості життя родини Косачів-Драгоманових, тісно пов’язаних із інформацією з царини фотомистецтва та історії фотографії, соціальних комунікацій (журналістики), культурології, етнографії, географії, краєзнавства, музикознавства, музеєзнавства.
До видання були залучені історики та літературознавці, факти ретельно перевірялися, ознайомлювалися зі старовинними картами України, співставляли ймовірні маршрути, якими мандрувала письменниця. У книзі більше 300 фото, листи Лесі Українки до своїх рідних, а ще факти про ті місця, де жила, подорожувала та насолоджувалася краєвидами. На сторінках видання містяться й вірші, написані Лесею у різних куточках світу.
Альбом розрахований на студентів, магістрантів, аспірантів, науковців, учителів, учнів шкіл та всіх шанувальників творчості Лесі Українки.
Олександр Харват як автор та видавець
150 святинь Великої Волині : [фотоальбом] / ідея, авт. проекту та фот. О. Харват. – Рівне : Харват О. М., 2011. – 160 с.
Культурна спадщина Рівненського краю : [альбом] / ідея, авт. проекту та фот. О. Харват. – Рівне : Нестеров С. Б., 2010. – 247 с.
Моя маленька Батьківщина Здолбунівський край : [альбом] / ідея, авт. проекту та фот. О. Харват. – Рівне : Харват О. М., 2012. – 142 с.
Пересопниця. Батьківщина української Першокниги : [альбом]. – Рівне : Харват О. М., 2006. – 84 с.
Рівне 1991-2021. 30 кроків до Незалежності : фотоальбом / авт. проекту О. Харват ; літ ред. С. Калько. – Рівне : У фарватері істин, 2021. – 300 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2009 : IV міжнар. салон худож. фот. / авт. проекту О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2009. – 136 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2011 / авт. проекту О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2011. – 184 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2012 : VII міжнар. салон худож. фот. / авт. проекту О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2012. – 183 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2014 : ІХ міжнар. салон худож. фотог. / авт. проекту О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2014. – 181 с.
Харват О. В обіймах наготи : світлини / О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2010. – 120 с.
Харват О. Рівне. На межі тисячоліть : [набір листівок: старі та нові сюжети Рівного] / О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2008. – 21 с.
Харват О. Рівне. На межі тисячоліть : [фотоальбом] / О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2008. – 136 с.
Харват О. Рівне. На межі тисячоліть : [фотоальбом] / О. Харват. – Рівне : Харват О. М., 2012. – 226 с.
Харват О. Рівне, яке було... = Rivne, as it was... : фотоальбом / О. Харват. – Рівне : У фарватері істин, 2018. – 88 с.
Харват О. М. Рівненський край=Rivne lands : фотоальбом / О. М. Харват. – Рівне : О. Харват, 2009. – 208 с.
Харват О. У фокусі – орбіта «2616 Lesya»: фотомандрівка від Звягеля до Сурамі : фотоальбом з елементами навч.-наоч. посіб. / О. М. Харват, Г. М. Вокальчук. – Рівне : У фарватері істин, 2021. – 124 с.
Харват О. Я люблю своє місто : [фотоальбом] / О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2008. – 142 с.
Школа фотографії Олександра Харвата, 2009 – 2019 «У фарватері істин» [Образотворчий матеріал] : 11 років фотонеспокою / О. Харват. – Рівне : У фарватері істин, 2020. – 83 с.
Шляхами Великої Волині = Great Ways of Volyn : фотоальбом / ідея, автор проекту та фот. Олександр Харват. – Рівне : У фарватері істин, 2012. – 288 с.
LifePressPhoto, 2020 : 6-й Міжнар. конкурс репортер. фот. / авт. проекту О. Харват. – Рівне : Харват О. М., 2020. – 88 с.
LifePressPhoto, 2022 : 8-й Міжнар. конкурс репортер. фот. / авт. проекту О. Харват. – Рівне ; Остріг : У фарватері істин, 2022. – 86 с.
* * *
Виткалов С. Олександру Харвату – 60 / С. Виткалов // Волинь. – 2019. – 1 лют. – С. 2.
22 січня у виставковій залі Міського Будинку Культури ім. Т. Шевченка в Рівному відбувся творчий вечір відомого фотомитця Олександра Харвата.
Коташевський О. Книжковий ювілей / О. Коташевський // Вільне слово. – 2021. – 7 жовт. – С. 3.
2 жовтня 2021 р. виповнилося 15 років видавничої діяльності нашого земляка, фотохудожника з міжнародною славою Олександра Харвата.
Світ через об’єктив : до 60-річчя з дня народж. О. Харвата : інформ. дайджест / Рівнен. ЦБС ; уклад.: Н. Гайдук, О. Сладковська ; відп. за вип. В. Гупалюк. – Рівне, 2019. – 12 с.
Харват О. Олександр Харват: «Піднявшись на вершину, бачиш інші. І знову вирушаєш у дорогу» / О. Харват ; спілкувався В. Герус // Сім днів. – 2021. – 30 верес. – С. 9.
Про Олександра Харвата, відомого рівненського фотомитця, краєзнавця, видавця, засновника фотостудії «У фарватері істини» і Музею фотографії.
Електронні ресурси
Харват Олександр Миколайович [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Александр Харват [Електронний ресурс] // photographers : сайт. – Режим доступу: https://photographers.ua/AleksandrHarvat/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Фотограф Олександр Харват у свій 60-тирічний ювілей презентував книгу «Рівне, яке було» [Електронний ресурс] // Суспільне Рівне : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=v0qH5-YCosU (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Рівне культурне. Олександр Харват [Електронний ресурс ] // Сфера-ТВ : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=w-bTaArZg58 (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Історії війни : Олександр Харват [Електронний ресурс] // Rivne Live : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=NEaa8rDVuRo (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Олександр Харват. Про важливе з Наталею Демедюк [Електронний ресурс] // Rivne Live : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=6ubSZeMk7_w – (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Олександр Харват презентував фотокнигу про новітню історію Рівного [Електронний ресурс] // Сфера-ТВ : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=1yAXLTvAeu8 (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Олександр Харват. Суботня тема [Електронний ресурс] // Суспільне Рівне : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=9VHgnEXnGwk (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
2012 рік
У 2012 році перемогу у номінації «Краще поліграфічне видання» здобула книга Олександра Іщука та Ігоря Марчука «Життя і творчість Ніла Хасевича», видана україно-канадським видавництвом «Літопис УПА» Торонто-Львів, в серії «Літопис УПА – Бібліотека».
Іщук О. Життя і творчість Ніла Хасевича / О. Іщук, І. Марчук ; вступ. ст. укр. та англ. мовами Д. Даревич. – Торонто-Львів : Літопис УПА, 2011. – 432 с. – (Літопис Української Повстанської Армії. Бібліотека ; т. 10).
Книга Олександра Іщука та Ігоря Марчука «Життя і творчість Ніла Хасевича» написана на основі раніше недоступних, засекречених матеріалів з архіву Служби безпеки України. Вона розкриває життєвий шлях, довготривалу діяльність мистця у лавах підпілля, розповідає про його учнів та тих людей, які йому допомагали. У виданні максимально представлена творчість художника як унікального явища не тільки в мистецтві підпільної боротьби, але й в українському мистецтві в цілому. Книга доповнена повно колірним каталогом праць мистця.
Літопис УПА – видавництво і спільне літературне видання Об'єднання колишніх Вояків УПА США і Канади та Товариств колишніх Вояків УПА ім. генерала Тараса Чупринки в США і Канаді. Видавництво видає джерельні документи і матеріали у 4 серіях з наміром стимулювати зацікавлення не тільки діями УПА, але в загальному також й історією України того часу.
1973 року в Канаді з'явився перший том видавництва «Літопису УПА» – серії книг, у якій публікуються документи і матеріали з історії УПА та Збройного підпілля ОУН. Початок цьому виданню дали колишні вояки УПА, які в результаті Великого рейду 1947–1949 рр. опинилися в Західній Європі, а опісля в Північній Америці.
У 1992 році було створено спільне підприємство «Літопис УПА» у місті Львові, яке згодом було реорганізоване в Товариство з обмеженою відповідальністю (ТзОВ). Воно займається підготовкою, кольпортажем і поширенням Літопису УПА в Україні та за її межами. На даний час його очолює генеральний директор Ігор Гомзяк.
Серія «Літопис УПА – Бібліотека», у якій вийшла книга Олександра Іщука, заснована у 2000 р., подає спогади і аналітичні розвідки. У цій серії станом на 2022 рік вийшло 16 томів.
Елемент оформлення обкладинок усіх томів Літопису Української Повстанської Армії.
Інші книги серії «Літопис УПА – Бібліотека».
* * *
Літопис УПА [Електронний ресурс] // Litopys UPA : [сайт]. – Режим доступу: https://litopysupa.com/ua/book-series/litopys-upa-library/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Літопис УПА [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [сайт]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Літопис_УПА (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Літопис УПА [Електронний ресурс] // Чтиво https : [сайт]. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Litopys_UPA/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Олександр Іщук
Кандидат історичних наук, автор, співавтор та співупорядник 12 книг і понад 200 публікацій у наукових та популярних виданнях.
Народився у Києві у 1977 р. Закінчив історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка у 1999 р. У 2005 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Діяльність молодіжних організацій ОУН(б) як складова українського національно-визвольного руху у 1939–1955 рр.». З 2001 до 2013 рр. працював у Галузевому державному архіві СБУ, а потім – у Центрі досліджень визвольного руху.
З 2015 року очолює відділ історії ХХ століття НМІУ.
Іщук О. Молодіжні організації ОУН (1939-1955 рр.) / Олександр Іщук. – Львів ; Торонто : Літопис УПА, 2011. – 944 с. : фотогр., табл. – (Літопис Української Повстанської Армії. Бібліотека ; т. 11). – Текст укр., англ. – Дод. тит. арк. англ. – Бібліогр.: с. 179–246.
Іщук О. Генерал Микола Арсенич: життя та діяльність шефа СБ ОУН / О. Іщук, В. Огородник. – Київ : Вік, 2010. – 194 с.
Іщук О. Діяльність Проводу ОУН(б) на північно-західних українських землях у 1948-1952 роках / О. Іщук. – Київ, 2009.
Іщук О. Життєвий шлях Галини Голояд – «Марти Гай» / О. Іщук, В. Іванченко. – Торонто-Львів : Літопис УПА, 2010. – 128 с. – (Літопис Української Повстанської Армії. Бібліотека. Серія «Події і люди» ; кн. 10).
Іщук О. Життя та доля Михайла Дяченка – «Марка Боєслава» / О. Іщук. – Торонто-Львів : Літопис УПА, 2010. – 140 с. – (Літопис Української Повстанської Армії. Серія «Події і люди» ; кн. 9).
Іщук О. Ярослав Богдан – «Всеволод Рамзенко» / О. Іщук, Н. Ніколаєва. – Торонто-Львів : Літопис УПА, 2011. – 127 с. – (Літопис Української Повстанської Армії. Серія «Події і люди» ; кн. 14).
Іщук О. Брати Бусли. Життя за Україну / О. Іщук , І. Марчук. – Торонто ; Львів : Літопис УПА, 2011. – 127 с. – (Літопис Української повстанської Армії) (Події і люди ; кн. 16).
Ніл Хасевич (1905-1952) [образотворчий матеріал] : зб. листівок дереворитів : присвяч. 115-й річниці від дня народж. Н. Хасевича / О. Іщук, І. Марчук, Д. Даревич. – Рівне : Просвіта, [2021-?]. – Офсет. чорнобілий 15х11.
Іщук О. Виставка «Степан Бандера: документи свідчать» у Національному музеї історії України / О. Іщук // З архівів ВУЧК ГПУ НКВД КГБ. – 2009. – N 2. – С. 481.
* * *
Олександр Іщук [Електронний ресурс] // Чтиво. Електронна бібліотека : [сайт]. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Ischuk_Oleksandr/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Ігор Володимирович Марчук
Історик, музеєзнавець, завідувач відділу Рівненського обласного краєзнавчого музею, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху. Автор багатьох історичних видань.
* * *
Марчук І. Гурби: квітень 1944-го / І. Марчук, О. Тищенко. – Рiвне : Перспектива, 2002. – 48 c.
Музичук С. Українська повстанча армія / С. Музичук, І. Марчук. – Рівне : [б. в.], 2006. – 56 с. – (Українські військові формування ХХ століття. Організація, уніформа, символіка).
Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур» : монографія / І. В.Марчук. – Рівне : О. Зень, 2009. – 168 с.
Марчук І. Гурби. Квітень 1944-го / І. В. Марчук, О. О. Тищенко. – Вид. 5-е, оновл. – Рівне : О. Зень, 2009. – 204 с.
Марчук І. Від «Дерманської республіки» до «Дерманської трагедії» : нариси історії укр. визвол. руху в Дермані на Волині / І. Марчук, А. Жив'юк. – Рівне : ДМ, 2011. – 156 с.
Марчук І. Сотник УПА Петро Гудзоватий – «Очеретенко» / І. Марчук. – Львів. : [б. в.], 2011. – 120 с.
Марчук І. Підпільна друкарня ОУН ім. Т. Шевченка / І. Марчук, А. Соболевський. – Рівне : Дятлик М. С., [2015]. – 24 с.
Марчук І. Курінний УПА Степан Трофимчук – «Недоля» / І. Марчук, Я. Переходько. – Торонто ; Львів : Літопис УПА, 2015. – 120 с. – (Літопис Української Повстанської Армії ; Серія «Події і люди» ; кн.31).
Марчук І. Поліська Січ : нарис / І. В. Марчук, Н. В. Марчук ; наук.-ред. група кн. «Реабілітовані історією. Рівнен. обл.», КЗ «Рівнен. обл. краєзн. Музей» РОР. – Рівне : О. Зень, 2016. – 56 с.
Марчук І. Гурби. Квітень 1944-го / І. Марчук, О. Тищенко. – Тернопіль : [б. в.], 2016. – 96 с.
Марчук І. Українське державництво в образотворчому мистецтві на прикладі творчості Ніла Хасевича : просвіт. матеріал Всеукр. форуму М-ва молоді та спорту України, спрямов. на утвердження нац.-патріот. свідомості / І. Марчук, Н. Марчук. – Рівне : [б. в.], 2016. – 26 с.
Марчук І. Битва під Гурбами / І. Марчук. – Львів : Літопис УПА, 2021. – 144 с. – (Літопис УПА ; Серія «Події і люди» ; кн. 40).
Марчук І. Здовбиця 1944-го. Микитові Рови / І. Марчук, О. Федорук, О. Тищенко ; упоряд. Ю. Шадий. – Рівне : О. Зень, 2021. – 110 с.
Марчук І. Отаман «Тарас Бульба»: між міфом і реальністю : монографія / І. Марчук. – Львів : Літопис УПА, 2022. – 408 с. – (Літопис УПА ; т. 16).
* * *
Марчук І. Уряд Бориса Мартоса в Рівному [1919 р.] / І. Марчук , Н. Марчук // Наукові записки Рівненського обласного краєзнавчого музею : матеріали наук. конф. «Волинь в Українській революції 1917-1921рр.» / Рівнен. обл. орг. нац. спілки краєзнавців України ; упоряд.: О. Булига, А. Жив'юк. – Рівне : Дятлик М. С., 2017. – Вип. XV . – С. 87-89.
* * *
Ігор Марчук [Електронний ресурс] // Історична правда : [сайт]. – Режим доступу : https://www.istpravda.com.ua/authors/59341bf7abe7c/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Ігор Марчук [Електронний ресурс] // Чтиво. Електронна бібліотека : [сайт]. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Marchuk_Ihor/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Відділ історії. Рівненський обласний краєзнавчий музей [Електронний ресурс] // Рівненський обласний краєзнавчий музей : [сайт]. – Режим доступу: http://museum.rv.gov.ua/struktura-muzeyu/viddil-istoriyi/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Гордич В. Отаман Тарас Бульба: рівненський історик видав книгу, де спростовує міфи про засновника УПА «Поліська січ» [Електронний ресурс] / В. Гордич // Суспільне. Новини : [сайт]. – Режим доступу: https://suspilne.media/402188-otaman-taras-bulba-rivnenskij-istorik-vidav-knigu-de-sprostovue-mifi-pro-zasnovnika-upa-poliska-sic/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Бухало О. Історик розповів, як Рівне зустрічало німецько-радянську війну» [Електронний ресурс] / О. Бухало // Суспільне Новини : [сайт]. – Режим доступу: https://suspilne.media/252936-istorik-rozpoviv-ak-rivne-zustricalo-nimecko-radansku-vijnu/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Ігор Марчук про окупацію Рівного нацистськими військами у часи Другої світової війни [Електронний ресурс] //Рівне 1 : [сайт]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=23sx9IwIELM (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
2013 рік
У 2013 році перемогу у номінації «Краще поліграфічне видання» здобув двотомник «Квасилів: фрагменти історії» за редакції та упорядкування Анни Лимич (Войнарович), виданий у видавництві «Волинські обереги».
Квасилів : фрагменти історії : в 2-х т. / упоряд. А. Лимич. – Рівне : Волин. обереги, 2011. – 400 с.
У збірнику висвітлюється історія Квасилова від невеликого чеського села до сучасного українського селища. Книга містить більше двох тисяч імен, котрі залишаться в літописі Квасилова, зокрема чеських переселенців, ветеранів Другої світової війни, вчителів, очільників підприємств та установ, працівників різних сфер діяльності. Матеріал у книзі закінчується 2010 роком, коли Квасилову виповнилося 565 років від першої писемної згадки та 140 років – від часу заселення його чехами. Містить багато фотографій, з яких постають минуле та сьогодення в подіях та обличчях.
Збірник видано рівненським видавництвом «Волинські обереги», що спеціалізується на виданні краєзнавчої, наукової, художньої літератури та пропонує повний спектр поліграфічних та видавничих послуг. Директор – Власюк Віталій Валерійович.
Видавництво «Волинські обереги» засноване у 1997 році фаховими поліграфістами, подружжям Власюків — Тетяною Олександрівною та Валерієм Кириловичем. З 2013 року сімейну справу продовжує син Віталій. Видавництво успішно працює на друкарському ринку Рівненщини, лауреат Національних відзнак: «Свята Софія» та «Ліги кращих», щорічний переможець різних номінацій в конкурсі «Краща книга Рівненщини». За роки існування видавництвом випущено понад 1200 найменувань книжок загальним накладом понад 800 тисяч примірників.
«Волинські обереги» плідно співпрацюють з Рівненською обласною універсальною науковою бібліотекою вже багато років. Окрім оперативного та якісного видання книг та рекламної продукції (буклети, афіші), підготовлених бібліотекою, видавництво регулярно надає бібліотеці обов'язковий примірник.
Волинські обереги [Електронний ресурс] // Видавництво «Волинські обереги» : [сайт]. – Режим доступу: http://voloberegi.rv.ua/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Рівненське видавництво «Волинські обереги» стало першим власником AccurioPress С7090 С7100 в Україні [Електронний ресурс] // Conika Minolta : [сайт]. – Режим доступу: https://www.konicaminolta.ua/uk-ua/news/vydavnytstvo-volynski-oberehy-stalo-ershym-vlasny (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
«Волинські обереги» інсталювали систему друку AccurioPress 6120 [Електронний ресурс] // Conika Minolta: [сайт]. – Режим доступу: https://www.konicaminolta.ua/uk-ua/news/volynski-oberehy-instaliuvaly-accuriopress-6120 (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Волинські обереги [Електронний ресурс] // Радіо ТРЕК : [сайт]. – Режим доступу: https://radiotrek.rv.ua/tag/volinski-oberegi/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Анна Андріївна Лимич (Войнарович)
Рівненська письменниця, краєзнавиця, журналістка, членкиня Національної спілки письменників України. Народилася 23 листопада 1954 р. у м. Здолбунів, Рівненської області. У 1976 р. закінчила Рівненське торгово-кулінарне училище, згодом у 1990 р. – філологічний факультет Рівненського державного педагогічного інституту. У 2012 р. – факультет довузівської та післядипломної освіти за напрямом «Психологія» Рівненського інституту слов’янознавства Київського славістичного університету.
Працювала кондитером, вчителем, редактором газет «Машинобудівник», «Голос Волині», «Слово і час». Свій творчий шлях Анна розпочала у 70-х роках ХХ ст.
Лауреатка першого конкурсу «Жінка року Рівненщини — 98» в галузі журналістики. А також лауреат літературної премії імені Валер'яна Поліщука. 2007 р.за поетичні збірки «Світло для тебе» (1995), «Осіння кава» (2000), «Воскресіння» (2004). Лауреат конкурсу на кращу книгу Х Всеукраїнського фестивалю української книги «Феодосія-2010». Дипломант літературно-мистецького конкурсу імені Івана Франка (2005), дипломант XIV Міжнародного літературно-краєзнавчого конкурсу імені Мирона Утриска (2005). У 2009 р. нагороджена Золотою медаллю української журналістики. У 2023 р. отримала Літературну премію імені Уласа Самчука за фундаментальну історичну роботу «Від чеського Квасилова до Рівненської громади».
На теперішній час — прес-секретар родинної громадської організації «Фонд роду Лимич». Голова міської організації ВТ «Лемківщина», член Колегії ВТ «Лемківщина», член ВТ «Бойківщина ХХІ століття» і «Письменники Бойківщини», член Дубенської організації Чехів на Волині «Стромовка».
Войнарович А. А. Андрійкові мишенята : [вірші] / А. А. Войнарович. – Рівне : Рівнен. друк., [2019-?]. – 30 с.
Войнарович А. Воскресіння : поема, вірші / А. Войнарович. – Рівне : Формат-А, 2004. – 95 с.
Войнарович А. А. Едемський сад : поезії / А. А. Войнарович. – Рiвне : Держ. ред.-вид. п-во, 1992. – 119 с.
Войнарович А. А. Жили-були ліньки / А.Войнарович. – Рiвне : Азалiя, 1993. – 12 с.
Войнарович А. А. Мишенята / А. Войнарович; Худ. О. Мельничук. – Рівне : Рівнен. друк., 2004. – 30 с.
Войнарович А. А. Під Мухомором : вірші для дітей дошк. та мол. шк. віку / А. А. Войнарович. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 31 с.
Войнарович А. Осіння кава : поезії / А. Войнарович. – Рівне : Азалія, 2000. – 87 с.
Войнарович А. Світло для тебе : поезії / А. Войнарович. – Рівне : Азалія, 1995. – 59 с.
Войнарович А. А. Шляхами янголів : роман / А. Войнарович. – Рівне : ДМ, 2008. – 176 с.
Лимич А. Абетка : віршов. кн.-розмальовка для дітей дошк. та мол. шк. віку / А. Лимич. – Рівне : Овід, 2007. – 36 с.
Лимич А. Атон і таємниця Атома : казка про Чорнобиль / А. Лимич. – Рівне : Волин. обереги, 2017. – 13 с.
Лимич (Войнарович) А. Від Чеського Kvasilova до Рівненської громади / А. Лимич (Войнарович). – Рівне : Волин. обереги, 2022. – 456 с.
Лимич А. Ельвіра в Країні Котів / А. Лимич. – Рівне : Волин. обереги, 2016. – 120 с.
Лимич (Войнарович) А. Лісові вигадки : розмальовки / А. Лимич (Войнарович) ; худож. О. Мельничук. – Рівне : Волин. обереги, 2020. – 20 с.
Лимич, А. І. Ми – рід Елеми : родова книга. Т. 1 / А. І. Лимич ; упоряд. А. Лимич (Войнарович). – Рівне : Волин. обереги, 2018. – 1720 с.
Лимич А. І. Ми – рід Елеми : родова книга. Т. 2 / А. І. Лимич ; упоряд. А. Лимич (Войнарович). – Рівне : Волин. обереги, 2018. – 1720 с.
Лимич А. А. Мура-Гламура : вірші для дошк. та дітей мол. шк. віку / А. А. Лимич. – Рівне : Волин. обереги, 2016. – 31 с.
Лимич (Войнарович) А. Про любов. Жінка і Душа : вибр. поезії /А. Лимич (Войнарович). – Рівне : Волин. обереги, 2018. – 228 с.
Лимич А. А. У подиху Сонця : вірші, лірика / А. А. Лимич. – Рівне : ДМ, 2009. – 208 с.
* * *
Млин Є. Історичний Квасилів дочекався нової історії – друкованої / Є. Млин // Вільне слово. – 2012. – 31 січ. – С. 4.
Про книгу «Квасилів: фрагменти історії», автор і упорядник якої – Анна Лимич.
Дем'янчук О. Подорож Чехією та презентація книги... / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2013. – 18 жовт. – С. 9.
Анна Лимич презентувала в Університеті Масарика в чеському місті Брно книгу «Квасилів: фрагменти історії» в рамках заходів Міжнародного фестивалю чеських регіональних спілок.
2015 рік
У 2015 році в номінації «Краще поліграфічне видання» перемогла книга Олександра Намозова «Костопіль. Місто над Замчиськом», видана у видавництві «Дятлик М.».
Намозов О. С. Костопіль. Місто над Замчиськом / О. Намозов. – Рівне : Дятлик М. С., 2013. – 148 с.
Автор знайомить читача з 230-річною історією міста від часу його заснування і до сьогодення у фотографіях, спогадах, документах. Використано матеріали з державних та приватних архівів України, Росії, Польщі, Ізраїлю, Канади, Костопільського краєзнавчого музею, архіву газети «Віче Костопільщини», особистого архіву автора та світлини фотохудожника Олександра Никончука.
В книзі відображена діяльність непересічних особистостей терену: першого організатора ОУН на Рівненщині Григорія Рибака, ідеолога «Поліської Січі» Івана Мітинги, всесвітньовідомої розвідниці Марії Мікоти та інших, які у різні часи проживали в Костополі.
Видання складається з двох частин, в яких автор описує історію міста від самих витоків, фашистську окупацію, звільнення Костополя та відбудову, а також подаються відомості про Костопіль сучасний, духовне життя мешканців міста, промисловість.
Книга вийшла у видавництві ПП ДМ (нині «Формат-А» с. Корнин, Рівненський р-н, Рівненська обл.), директор видавництва Михайло Миколайович Дятлик.
Видавництво засноване у 2002 році, спеціалізується на різних видах видавничої діяльності. Книги видавництва «Формат-А» неодноразово ставали переможцями номінації «Краще поліграфічне видання», а також інших номінацій конкурсу «Краща книга Рівненщини».
Олександр Сергійович Намозов
Історик, краєзнавець, письменник, журналіст. Народився у м. Костопіль. З 2006 по 2013 рік працював головним редактором районної газети «Віче Костопільщини». Громадський кореспондент газет «Вільне слово», «Вісті Рівненщини», «Рівне вечірнє». Нині працює у прес-службі Костопільської міської ради. Член секретаріату обласної організації Національної спілки журналістів України. Лауреат та дипломант літературних конкурсів. Твори автора були видані в Україні та Сполучених Штатах Америки. Нагороджений Почесною грамотою та Почесним знаком Національної спілки журналістів України, дипломом переможця обласного конкурсу «Журналіст року», Золотою медаллю Української журналістики, Почесним знаком «Зірка Української журналістики».
У творчому доробку письменника 12 художніх та художньо-документальних видань, серед яких: «Стройбат», «Псевдо «Небезпечний», «Виконавець», «Знайти і знищити», «Критичні дні», «Чуже життя», «Вулиця троянд», «Жириновський. Повернення до витоків», «Життя, мов спалах», та ін.
Намозов О. С. Виконавець : художньо-докум. повість / О. С. Намозов. – Рівне : В. А. Лапсюк, 2007. – 116 с.
Намозов О. С. Псевдо «Небезпечний» : худож.-докум. повість / О. С. Намозов. – вид. 2-ге, допов. – Рівне : Лапсюк, 2008. – 116 с.
Намозов О. С. Життя, мов спалах : спогади про [героя українського Майдану] О. Музичка (Сашка Білого) / О. С. Намозов. – Рівне, 2014. – 135 с.
Намозов О. С. Костопіль : події, легенди, імена / О. С. Намозов. – Рівне : Дятлик М. С., 2018. – 156 с.
Намозов О. С. Мить історії : золоті сторінки Костопільщини / О. С. Намозов. – Рівне : Формат А, 2019. – 106 с.
2016 рік
У 2016 році кращим поліграфічним виданням відзначена наукова монографія Ольги Підлужної та Мирослави Головерси «Нарис історії Корнинської громади церкви християн віри євангельської в Рівненському районі: (1921-1989 рр.)», видана у видавництві Дятлик М. С.
Підлужна О. Нарис історії Корнинської громади церкви християн віри євангельської в Рівненському районі : (1921-1989 рр.) / О. Підлужна, М. Головерса. – Рівне : Дятлик М. С., 2012. – 118 с. : іл.
В книзі досліджується виникнення та розвиток однієї із найстаріших п’ятидесятницьких церков Волині – Корнинської громади церкви християн віри євангельської. Співставлення історичних даних, архівних документів, спогадів свідків тих часів та їх перенесення на релігійне полотно Волині, передусім Рівненщини, дало можливість зробити спробу об’єктивного аналізу розвитку п’ятидесятницького руху в Україні двадцятих – кінця 80-х років ХХ століття.
Видання призначене для кожного, хто цікавиться історією конфесійних взаємозв’язків та взаємовпливів на теренах Волині.
Підлужна Ольга Вячеславівна
Директорка бібліотеки Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені С. Дем’янчука. Ольга Підлужна народилася у 1977 році. Закінчила Рівненський державний гуманітарний університет. Працювала в Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці, зокрема над контентом сайту «Історична Волинь». Авторка наукових публікацій, присвячених діяльності п’ятидесятницьких громад на Волині.
* * *
Підлужна О. В. Джерела вивчення становлення та розвитку діяльності п’ятидесятницьких громад асамблеї церков Божих на Волині / О. В. Підлужна // Наукові записки НУ «Острозька академія» / відп. ред. С. І. Жилюк. – Острог : Острозька академія, 2014. – С. 131–141.
Підлужна О. Інтерактивна мапа «Православ'я в Україні: крок за кроком» як дієвий інструмент місійної діяльності Церкви / О. Підлужна // Історія та сучасність православ’я на Волині : матеріали VII наук.-практ. конф., 8 листоп. 2016 р. / Укр. православ. церква, Волин. єпархія, Волин. духовна семінарія. – Луцьк, 2016. – С. 182–183.
Підлужна О. В. Документальні джерела історії п’ятидесятницьких громад Волині / О. Підлужна // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії : зб. наук. пр. Рівнен. держ. гуманітар. ун-ту / голов. ред. Р. М. Постоловський. – Рівне : РДГУ, 2017. – Вип. 29. – С. 231–236.
Підлужна О. В. Становлення вітчизняного П’ятидесятництва: від секти до Української церкви ХВЄ / О. Підлужна // Реформація та поширення протестантизму на Волині : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. М. Луцьк, 26–27 жовтня 2017 р. / за наук. ред. М. П. Костюка. – Луцьк : Твердиня, 2018. – С. 73–94.
Підлужна О. В. Організаційне становлення п'ятидесятницького руху на Волині / О. В. Підлужна // Протестантизм в Україні. Волинь : зб. ст. / редкол.: С. В. Санніков, П. М. Тригуб, Л. І. Бородинська, М. О. Федоренко, П. М. Котляров, М. В. Крупський. – Луцьк : Християн. життя, 2017. – С. 132-137.
Коваль Д. Християни віри євангельської Володимирецького району Рівненської області: становлення та розвиток (1920–1988 рр.) : монографія / Д. Коваль ; за заг. ред. О. Підлужної. – Рівне : Дятлик М. С., 2018. – 584 с.
2017 рік
Перемогу в номінації «Краще поліграфічне видання» у 2017 році здобув альбом Тетяни Лукашевич «Гобелен. Батик», виданий у видавництві Олександра Харвата «У фарватері істин».
Лукашевич Т. Гобелен. Батик / упоряд. та фотогр.: О. Харват. – Рівне: Харват О. М., 2016. – 84 с. : фотоіл.
У виданні репрезентовано творчий доробок рівненського майстра художнього текстилю Тетяни Лукашевич. До альбому увійшли гобелени, батики, зразки експериментального формотворення, що відображають властивості стилю мисткині шляхетність колориту, вишуканість техніки, поєднання досвіду народних промислів з сучасними візуальними ідеями. Видання є другим у серії «Митці Рівненщини». Та видано відповідно до Програми підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги в місті Рівному на 2016-2020 рр.
Тетяна Сергіївна Лукашевич
Художниця, майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, працює в галузі художнього текстилю та живопису.
Тетяна Лукашевич народилася у 1956 році в Рівному. У 1978 р. закінчила Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва (нині Львівська національна академія мистецтв). З 1993 р. член Національної спілки художників України, Лауреатка Міської мистецької премії імені Георгія Косміаді. Створює гобелени, батики, інсталяції, аплікації, художні костюми, живописні полотна. Учасниця більше 300 міжнародних, всеукраїнських, зональних та обласних виставок.
Педагог-викладач фахових дисциплін в Рівненському державному гуманітарному університеті (1997–2003); у Художній школі Рівненського міського палацу дітей та молоді з 1992 р.; у Художній студії при Рівненській обласній організації Національної спілки художників України (2005–2017); з 2017 р. керівник і викладач живопису, рисунку, композиції у Художній студії при громадської організації «Колоарт».
Загаєцька О. Майстер художнього текстилю з Рівного : [рецензія на альбом «Тетяна Лукашевич. Гобелен. Батик»] / О. Загаєцька // Образотворче мистецтво. – 2016. – № 2. – С. 108.
* * *
Лукашевич Т. Тетяна Лукашевич. Текстиль : батик, гобелен : [альбом] / Т. Лукашевич. – Рівне: НСХУ, [2012]. – 27 с. : фотоіл.
Лукашевич Т. Гобелен. Батик : [ буклет] виставка присвячена 25-річчю творчої діяльності / Т. Лукашевич. – Рівне : Рівнен. обл. орг. НСХУ, [2013?].
Триєдність Неба, Землі, Людини у текстильному світі Тетяни Лукашевич [Електронний ресурс] / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; упоряд. Н. Оксанич ; ред. О. Промська ; комп'ютерна верстка, дизайн М. Федорчук. – Рівне : Б. в., 2019. – 1 ел. опт. диск в картриджи. – (Відомі люди Рівненщини. Цифрові колекції). – Систем. вимоги: PENTIUM II – 400 MГЦ ; MICROSOFT WINDOWS XP ; 512 Mb RAM
Триєдність Неба, Землі, Людини у текстильному світі Тетяни Лукашевич [Електронний ресурс] // Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека : [сайт]. – Режим доступу: http://libr.rv.ua/images/projects/Lukashevich/index.html (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
2018 рік
У 2020 році в номінації «Краще поліграфічне видання» перемогу здобуло наукове видання Наталії Тарасевич та Лариси Костюк «Георгій Косміаді: життя і творчість у документах», видане у видавництві Дятлик М.
Тарасевич Н. Георгій Косміаді: життя і творчість у документах : зб. документів у 2-х т. Т. 1. / Н. Тарасевич, Л. Костюк. – Рівне : ПП ДМ, 2009. – 304 с.
Тарасевич Н. Георгій Косміаді: життя і творчість у документах : зб. документів у 2-х т. Т.2. / Н. Тарасевич, Л. Костюк. – Рівне : ПП ДМ, 2009. – 356 с.
Збірник документів містить відомості про життя та творчість художника, архітектора і педагога Георгія Петровича Косміаді, який у 1916–1940 рр. минулого століття працював у Рівному. Творча спадщина художника складає понад 5000 художніх робіт. Сьогодні його ім’я вписується у контекст розвитку історії мистецтва ХХ століття.
У двотомнику зібрані документи і фотографії Георгія Косміаді та його сім`ї, які охоплюють життя митця в Баку, Москві, Рівному та під час перебування в Німеччині. Значна увага приділена його виставковій діяльності.
Книга розрахована на дослідників історії, краєзнавства, мистецтвознавства, культурології, педагогіки, студентів і широке коло шанувальників культурно-мистецької спадщини світу. Видання здійснено за підтримки Надії Георгіївни Косміаді – дочки художника.
Комп’ютерна верстка – Сергій Костюк, Андрій Тригуб. Друк ПП Нестеров. Видавець і виготівник ПП ДМ.
* * *
Філіпова О. Життя і творчість майстра / О. Філіпова // Сім днів. – 2010. – 29 січ. – C. 13.
У Рівненській державній обласній бібліотеці відбулася презентація двотомника Наталії Тарасович і Лариси Костюк «Георгій Косміаді: життя і творчість у документах».
Цимбалюк Є. Георгій Косміаді: повернення в Україну / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2010. – 23 берез. – C. 7.
Дочка художника і педагога Георгія Косміаді (з 1918 по 1940 рік проживав у Рівному і був професором Рівненської української гімназії) Надія Косміаді у двотомнику зібрала матеріал про життєвий і творчий шлях батька.
Георгій Косміаді : життя і творчість у документах. Т. 1 [Електронний ресурс] // Історична Волинь : [сайт]. – Режим доступу: https://www.istvolyn.info/post/325 (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Георгій Косміаді : життя і творчість у документах. Т. 2 [Електронний ресурс] // Історична Волинь : [сайт]. – Режим доступу: https://www.istvolyn.info/index.php/post/326
(дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Наталія Ростиславівна Тарасевич
Краєзнавець, директор Обласного мистецького ліцею в с. Олександрія Рівненської обласної ради, дослідниця життя і творчості Георгія Косміаді. Народилася у 1961 році в Рівному. У 1984 – закінчила Рівненський державний педагогічний інститут (тепер Рівненський державний гуманітарний університет) і отримала кваліфікацію вчителя. Працювала у загальноосвітніх школах Рівного та Рівненської області. З 2010 року є директором Олександрійської загальноосвітньої школи–інтернату Рівненської обласної ради.
* * *
Один на один Хоменюк Тарасевич Косміаді [Електронний ресурс] //Суспільне Рівне : [сайт]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Um7kcvcjtDA (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Велике Рівне : великі люди. Гості: Н. Косміаді, Н. Тарасевич [Електронний ресурс] // ITV media group : [сайт]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=v0iYYMN7aLg (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Костюк Лариса Кіндратівна
Кандидат історичних наук, доцент кафедри культурології Рівненського державного гуманітарного університету, куратор міської галереї європейського живопису «Євро-Арт», консультант багатьох культурно-мистецьких подій міста та області, автор багаточисленних публікацій на мистецьку тематику.
Закінчила Київський державний університет ім. Тараса Шевченка (1980). На кафедрі культурології з 1999 р. як сумісник, з 2005 року – в штаті. Науковий консультант арт-проектів обласної спілки художників, присвячених пам’яті рівненського художника В. Колосова («Переступаючи поріг»); ювілею Е. Чорного («Музика природи»), «Погляд на землю Георгія Косміаді»; мистецької галереї «ЗУЗА» («Грані реальності» – творчість І. Рагузіної, «Різдвяна ЗУЗА», «Візуальні рецепції Г. Косміаді»); обласної наукової бібліотеки («Святковий передзвін», «Таємниці рукомисла» та ін.); обласного краєзнавчого музею («Г. Косміаді: мистецтво життєтворчості»); арт-галереї «Сальвадор Далі» («Баби Г. Косміаді») та ін. Голова громадської організації «Товариство гемофілії» Всеукраїнської організації інвалідів.
* * *
Костюк Л. К. Традиції поліського серпанку : іст.-краєзн. нарис / Л. К. Костюк, У. А. Букайло ; Рівнен. обл. центр нар. творчості. – Рівне : Дятлик М. С., 2015. – 152 с.
Барановська В. В. Діяльність галереї європейського живопису «Євро-Арт» в культурному середовищі міста Рівного / В. В. Барановська, Л. К. Костюк // Наука, освіта, суспільство очима молодих : матеріали VII-ї Міжнар. наук.-практ. конф. студентів та молодих науковців, 15 трав. 2014 р., м. Рівне / Рівнен. держ. гуманітар. ун-т ; відп. за вип. Ю. В. Батишкіна. – Рівне : РДГУ, 2014. – Ч. 2 : Природничо-математичний, суспільно-гуманітарний та економічний напрями. – С. 99-100.
Костюк Л. Невідоме листування : життя і творчість художника Георгія Косміаді в еміграції / Л. Костюк // Українська культура: минуле, сучасне, шляхи розвитку : наук. зб. / Рівнен. держ. гуманітар. ун-т ; за заг. ред. В. Г. Виткалова. – Рівне : РДГУ, 2017. – Вип. 25. – С. 226-231.
Костюк Л. Галерея європейського живопису «Євро-Арт» як сучасна платформа культурно-мистецького середовища міста [Рівне] / Л. Костюк // Актуальні питання культурології : альм. наук. т-ва «Афіна» / Рівнен. держ. гуманітар. ун-т ; упоряд. В. Г. Виткалов. – Рівне, 2017. – Вип. 17. – С. 193-197.
Костюк Л. Пам'ятки сакральної архітектури міста Дубна у контексті культурної спадщини України / Л. Костюк // Актуальні питання культурології : альм. наук. т-ва «Афіна» / Рівнен. держ. гуманітар. ун-т ; упоряд. В. Г. Виткалов. – Рівне, 2017. – Вип. 17 . – С. 202-207.
Костюк Л. К. Діяльність Рівненського обласного краєзнавчого музею в реаліях досвіду і викликів сьогодення / Л. К. Костюк, І. Кулінка // Актуальні питання культурології : альм. наук. т-ва «Афіна» каф. культурології та музеєзнавства / Рівнен. держ. гуманітар. ун-т ; голов. ред. С. В. Виткалов. – Рівне : РДГУ, 2020. – Вип. 20. – С. 33-39.
2021 рік
У 2021 році в номінації «Краще поліграфічне видання» перемогу здобув альбом у двох книгах Юрія Журавля «Карикадурка», який вийшов у 2014–2015 роках у луцькому видавництві «ІНІЦІАЛ». Верстка – Олександр Більчук. Проект реалізований спільнокоштом.
Журавель Ю. Карикадурка : [у 2 кн.] / Ю. Журавель ; Журавель Ю. Г. – ілюстрації, текст, дизайн. – Луцьк : Ініціал, 2014–2015. – Кн. 1–2.
Карикадурка — книга малюнків, карикатур українського художника, музиканта, аніматора та письменника Юрія Журавля, в якій намальовані шаржі на багатьох відомих митців, політиків, журналістів, світових зірок, а також зображені історичні постаті українського державотворення. Спектр постатей величезний: від Гатила, Святослава, Данила Галицького, Івана Мазепи, до героїв Небесної сотні, Дмитра Яроша, Мустафи Джемільова. Кожен шарж чи карикатура не може залишити байдужими, кожен точний штрих олівця – ідеальне підкреслення рис особистості того чи іншого персонажу.
Карикадурка стала своєрідним літописом життя України доленосних 2014-2015 років. Як зазначає автор: «Ідея виникла ще на Майдані. Ми робили виставку робіт на вулиці Грушевського і подумали чого б не зібрати все в книгу. Кинули цю ідею на «Спільнокошт», де нас активно підтримали люди. У таких умовах кожного дня з’являлися все нові і нові сторінки, тому упорядникам і верстальникам було дуже важко. За весь час існування «Великої ідеї» наш проект став найшвидшим та найуспішнішим».
Кошти на видання книги Юрієм Журавлем були зібрані на платформі краудфандінгу «Велика ідея». Кожен з доброчинців отримав Карикадурку з особистою подякою та автографом Журавля.
Книги складаються зокрема з таких розділів: Портретурка – портрети відомих особистостей; Політурка-партійтурка – політики, громадські діячі; Фігурки – відомі історичні фігури; Фактурка-аргументурка – змальовано історичні події та міфи; Баталюрка – великі переможні битви за Україну.
До другого видання Карикадурки також увійшли Великі Переможні Битви за Землю Рідну.
Юрій Григорович Журавель
Музикант, художник, аніматор, громадський діяч, актор і сценарист. Народився 6 травня 1972 року в м. Овруч Житомирської області. Закінчив факультет педагогіки та методики початкового навчання Рівненського державного педагогічного інституту за спеціальністю «основи дизайну та образотворче мистецтво».
Юрій Журавель – вокаліст, автор слів та музики альбомів гурту Ot Vіnta!, переможець багатьох рок-фестивалів України, Росії, Польщі та Литви. Винахідник та засновник музичного напрямку «украбілі», активно використовує у своїй творчості український фолк. Є керівником дитячого гурту «Зла мала». Піонер української флеш-кліп анімації: його мультиплікаційні фільми неодноразово займали призові місця в хіт-парадах провідних музичних каналів різних країн світу.
Відомий Юрій Журавель і як художник. В художньому доробку понад 500 карикатур та шаржів на відомих українських політиків, діячів культури, а також чимало робіт присвячені подіям на Майдані. Його влучні карикатури – спосіб боротьби з байдужістю, страхом, лінню та жадібністю, Малює карикатури та шаржі, які стають частиною масової культури й навіть культовими. Створив цілий ряд малюнків, в яких передав своє бачення українських політиків. Ці малюнки одразу набрали неабияку популярність в Інтернеті. У 2014-2015 роках Юрій Журавель видав двотомник карикатур «Карикадурка». У 2016 році – книгу-планшет «Битви за Землю Рідну». Книга видана завдяки програмі Міністерства молоді та спорту України за підтримки Рівненської ОДА. Саме його малюнки ілюстрували книгу «Мазепа. Крок до правди» та роман відомих українських письменників Братів Капранових «Щоденник моєї секретарки». Разом з Капрановими Юрій Журавель долучився і до творення «Мальованої історії Незалежності України». Над оформленням книги працювали художники з 5 міст України, а автором портретів видатних українців став Юрій Журавель. У 2019 році Юрій написав, проілюстрував та видав книжку про героїв України різних часів – «Знай наших».
Журавель Ю. Битви за рідну землю [образотворчий матеріал] / Ю. Журавель. – Рівне : Діти підземелля, 2016. – 47 с.
Журавель Ю. Знай наших. Обличчя. Думки. Вчинки : іл. кн. життя видат. синів та дочок нашої землі. Кн. 1 / Ю. Журавель. – Рівне : Естеро, 2019. – 128 с.
Журавель Ю. Знай наших : альбом-розмальовка / Ю. Журавель. – Рівне : [б. в.], [2021-?]. – 26 с.
Журавель Ю. Мазепа. Крок до правди = Mazepa. A Step toward Truth / Ю. Журавель. – Рівне : Естеро, 2020. – 26 с.
Журавель Ю. Знай наших [образотворчий матеріал] : календар-галерея 2021 / Ю. Журавель. – Київ-? : [б. в.], 2021. – 12 с.
* * *
«Битва за Землю Рідну» від Журавля // Рівне вечірнє. – 2016. – 14 лип. – С. 14.
Рівненський художник і музикант Юрій Журавель презентує історико-популярну книгу-планшет «Битви за Землю Рідну».
Найславетніші битви – у книзі Юрка Журавля // Вісті Рівненщини. – 2016. – 15 лип. – С. 7.
Рівненський художник і музикант Юрій Журавель презентував ілюстровану історично-популярну книгу-планшет «Битви за Землю Рідну».
Лущан Р. Найславетніші битви українців у малюнках Юрка Журавля / Р. Лущан // Льонокомбінат. – 2016. – 22 лип. – С. 14.
Відомий рівненський художник і музикант Юрій Журавель презентував книгу «Битви за Землю Рідну».
Титечко В. У Сарнах лідер гурту «OT VINTA» Юрій Журавель презентував свою багатогранну творчість / В. Титечко // Сарненські новини. – 2017. – 9 берез. – С. 16.
У Сарненському історико-краєзнавчому музеї відбулась презентація робіт Юрія Журавля – музиканта, аніматора, громадського діяча, актора і сценариста лідера та вокаліста гурту «Ot Vinta» : Рівненська обласна бібліотека, Сарненська ЦРБ.
Журавель Ю. Юрій Журавель: «Коли ми разом, то перемагаємо» / Ю. Журавель ; розмовляли Е. Маньковська, М. Якобчук, В. Лесняк // Волинський Монітор. – 2017. – 23 берез. – С. 2.
У приміщені Українсько-польського союзу імені Томаша Падури в Рівному відбулася зустріч із відомим митцем, художником, графіком, ілюстратором, лідером гурту «Ot Vinta» рівнянином Юрієм Журавлем.
Шубец В. «Час, коли вкотре переможемо свого ворога, обов'язково настане» / В. Шубец // Рівняни. – 2021. – № 5. – С. 34.
Про рівнянина Юрія Журавля – фронтмена, художника і патріота, який займається історією України, зокрема військовою, а ще він – волонтер, музикант і лідер гурту OT VINTA.
* * *
Журавель Ю. Карикадурка [Електронний ресурс] / Ю. Журавель // Карикадурка : [сайт]. – Режим доступу: http://karikadurka.zhurawell.com.ua/#book5/page1 (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
ZhuraWell. Магазин Юрія Журавля [Електронний ресурс] // Карикадурка : [сайт]. – Режим доступу: https://zhurawell.com.ua/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Карикадурка ІІ [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : [сайт]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Карикадурка_ІІ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Саманчук С. Юрій Журавель: «Карикадурка стала своєрідним літописом життя України останніх декількох років» [Електронний ресурс] / С. Саманчук // Вежа : [сайт]. – Режим доступу: https://www.vezha.org/61247-2yurij-zhuravel-karykadurka-stala-svoyeridnym-litopysom-zhyttya-ukrayiny-ostannih-dekilkoh-rokiv/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Стратонова Н. Малюнки вже не зміниш: як карикатурист та музикант з Рівного тримає мистецький фронт [Електронний ресурс] / Н. Стратонова //Суспільне Новини : [сайт]. – Режим доступу: https://suspilne.media/277349-malunki-vze-ne-zminis-ak-karikaturist-ta-muzikant-z-rivnogo-trimae-misteckij-front/ (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Карикатурист із Рівного створив нову збірку малюнків про російську агресію в Україні [Електронний ресурс] // Укрінформ : [сайт]. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3499914-karikaturist-iz-rivnogo-stvoriv-novu-zbirku-malunkiv-pro-rosijsku-agresiu-v-ukraini.html (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Журавель Юрій Григорович [Електронний ресурс] // Вікіпедія: [сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Журавель_Юрій_Григорович (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Юрій Журавель та «Карикадурка» на «Форумі видавців у Львові» [Електронний ресурс] // Золочів. Нет : [сайт]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=SUWdL2uy1nY (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Москвичова А. У Києві відкрилася «Карикадурка» [Електронний ресурс] / А. Москвичова // Радіо Свобода : [сайт]. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/25139146.html (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Карикадурка. «Слів не маю, тому малюю. Ідеї дає народ», – Журавель [Електронний ресурс] // 5 канал : [сайт]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=OHx81z9Vl6g (дата звернення 15.02.23). – Назва з екрана.
Наталія Оксанич
усі виставки »