Віртуальні виставки

Навчалась у Варшаві, творила у Рівному
26.12 2022 | Постаті | Прочитано: 258


На фасаді одного зі старих будинків Рівного, що на вулиці Словацького, числом 8 видніється меморіальна дошка із червоного граніту. Проте на ній вже важко читається напис. Більшість рівнян, які проходять повз цей будинок, не знають про кого сповіщає цей старий забутий пам’ятний знак, на якому викарбувано: «В цьому будинку в 1956-1983 роках жила українська радянська письменниця Ольга Семенівна Ткачук».

За ініціативи та сприяння Рівненської спілки письменників у 1990 році під час проведення Першого обласного свята української мови та культури на будинку, де жила письменниця, була урочисто відкрито цю меморіальну дошку. Щоправда, це ще була інша країна, то й написали на дошці «українська радянська письменниця», хоча вона була творчою особистістю з глибоким національним українським корінням, бо зналася на рідній мові, культурі, історії й прагненнях свого народу.

Народилася майбутня письменниця в родині вчителів 6 січня 1913 року в селі Жубровичі Овруцького району на Житомирщині. Філологічну освіту здобувала у Варшавському університеті. Її основна професія – вчитель, і працювала Ольга Семенівна в Кременці (давня назва містечка «Крем’янець»), а згодом у редакціях районних газет на Тернопільщині. У своїй автобіографії, яку вона так і не закінчила складати в 1968 році, Ольга Ткачук писала: «Батько мій був сином селянина. Великими зусиллями вдалося йому скласти державний іспит на звання вчителя і в цій професії працював він ціле життя. Мама, дочка учителя, працювала також народною учителькою. В 1929 році польський уряд звільнив моїх батьків з праці, тому що вони були українцями. Батько за 20 літ учительської праці дістав невеличку пенсію, мама не одержала нічого. У 1929 році батьки мої переїхали в Кременець, де й мешкали до 1940 року»…

… «Я закінчила початкову школу в селі Мокре (Житомирська область) і в 1928 році поступила в четвертий клас української гімназії в Кременці (Тернопільська область), яку закінчила в 1933 році, і того самого року вступила до Варшавського університету на філологію.

Надзвичайно тяжкі матеріальні умови примусили мене покинути студії, і 1936 року я залишила університет. Після дворічної перерви я наново вступила до університету.

Друкуватись почала в 1945 році. Спочатку писала вірші, в 1954 році в журналі «Жовтень» з’явилась моя повість «Назустріч волі». У 1956 році у видавництві «Радянський письменник» вийшов роман «Назустріч волі». У видавництві «Каменяр» (Львів) вийшла збірка оповідань «Стежки життя». За професією я педагог. Працювала в районних газетах на Тернопільщині. Член Спілки письменників. Живу в Рівному».

Літературний спадок Ольги Ткачук це повість «Переорані межі» (1973), збірки оповідань «Мати» (1960), «Стежки життя» (1967). У 1957 році Ольгу Ткачук прийняли до Спілки письменників України. Вона є першою письменницею з Рівненщини, яка стала членом цього творчого об’єднання.

Її чоловік Марко Якович Ткачук (1907-1962) був направлений на роботу до Рівного та очолював тут обласне управління культури.

У сім’ї Ткачуків було двоє дітей – донька Оксана і син Володимир. Володимир Маркович Ткачук – інженер за фахом, який все життя працював на Рівненському заводі «Газотрон». Родина доньки Оксани Марківни мешкає у Львові.

Влітку 2018 року на фасаді, де жила письменниця, було встановлено одну з перших інформаційних табличок, що розміщуються на історичних пам’ятках Рівного в рамках реалізації туристичного проєкту «Від мамонтів до Рівного. Історичними стежками міста».

Всі, хто знав Ольгу Семенівну Ткачук, згадують її як надзвичайно інтелігентну, спокійну людину, закохану у світ українського слова.

(За публікацією Галини Данильчук

«На честь знаменитої землячки Ольги Ткачук»).

Фото з мережі інтернет

 

Твори Ольги Ткачук

Ткачук О. Назустріч волі : роман / О. Ткачук. – Київ : Рад. письменник, 1955. – 400 с.

Ткачук О. Назустріч волі : роман / О. Ткачук. – Київ : Дніпро, 1984. – 356 с.

Ткачук О. С. Навстречу воле : роман / О. С. Ткачук. – Москва : Сов. писатель, 1962. – 403 с.

Ткачук О. С. Переорані межі : повість / О. С. Ткачук. – Львів : Каменяр, 1973. – 148 с.

Ткачук О. Стежки життя : оповідання / О. Ткачук. – Львів : Каменяр, 1967. – 31 с.

Ткачук О. Остання любов : оповідання / О. Ткачук //Літературний альманах. – Ровно : Обл. друк., 1957. – С. 43-47.

Ткачук О. Переорані межі : (уривки повісті ) / О. Ткачук //Літературна Рівненщина : альманах. – Ровно : Обл. вид-во, 1957. – № 1. – С. 53-58.

Ткачук О. Назустріч волі : уривки з роману / О. Ткачук // Літературна Рівненщина : альманах. – 2010. – С. 426-432.

Ткачук О. Весілля з сюрпризом : (уривок з повісті «Переорані межі») / О. Ткачук // Червоний прапор. – 1960. – 5 черв.

Ткачук О. Двійник : бувальщина / О. Ткачук // Червоний прапор. – 1970. – 1 січ.

Ткачук О. Зустріч : оповідання / О. Ткачук // Червоний прапор. – 1964. – 5 лип.

Ткачук О. Мати : бувальщина / О. Ткачук // Червоний прапор. – 1957. – 13 квіт.

Ткачук О. Незакінчений лист : оповідання // Червоний прапор. – 1964. – 20 верес.

 

Публікації про життя та творчість Ольги Ткачук

Ольга Ткачук // Письменники Радянської України : довідник. – Київ : Рад. письменник, 1976. – С. 348.

Данильчук Г. На честь знаменитої землячки Ольги Ткачук [на фасаді старовинного будинку № 8 на вулиці Словацького встановили одну з перших інформаційних табличок, що розміщуються на історичних пам'ятках Рівного в рамках реалізації туристичного проекту «Від мамонтів до Рівного. Історичними стежками міста»] / Г. Данильчук // Льонокомбінат. – 2018. – 10 серп. – С. 12.

Комаровський В. Життя розпочате заново / В. Комаровський //Червоний прапор. – 1974. – 27 жовт.

Молчанов О. Шлях до волі: [про книгу О. Ткачук «Назустріч волі»] / О. Молчанов. – Червоний прапор. – 1956. – 1 черв.

Підлісний В. Навчалась у Варшаві, творила у Рівному / В. Підлісний // Провінційна газета. – 2003. – 16 січ.

Пінчук О. На передньому краї : Земляки-літератори / О. Пінчук // Жовтневі зорі. – 1983. – 6 січ.

Плужняк Г. Літературний вечір [нагоди 70-річчя Ольги Ткачук] / Г. Плужняк // Червоний прапор. – 1983. – 25 січ.

 

Інтернет-ресурси 

Ткачук Ольга Семенівна [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Ткачук_Ольга_Семенівна (дата звернення: 21.12.2022). – Назва з екрана.

Данильчук Г. Тепер рівняни знатимуть: тут мешкала їх знаменита землячка — письменниця Ольга Ткачук [Електронний ресурс] / Г. Данильчук // РівнеРетроРитм : сайт. – Режим доступу: http://retrorivne.com.ua/teper-rivnjani-znatimut-tut-meshkala-ih-znamenita-zemljachka-pismennicja-olga-tkachuk/ (дата звернення: 21.12.2022). – Назва з екрана.

Голубєв В. Ольга Ткачук [Електронний ресурс] / В. Голубєв // ОГО : сайт. – Режим доступу: https://ogo.ua/index.php?url=articles/view/2013-02-19/38302.html (дата звернення: 21.12.2022). – Назва з екрана.

Данильчук Г. Надпису на пам’ятній дошці, що у Рівному на Словацького, 8 вже не прочитати. Про кого вона оповідає? [Електронний ресурс] / Г. Данильчук // RvNews.rv.ua : сайт. – Режим доступу: https://rvnews.rv.ua/post/view/1498198166-nadpisu-na-pam-yatniy-doshci-scho-u-rivnomu-na-slovackogo-8-vzhe-ne-prochitati-pro-kogo-vona-opovidae# (дата звернення: 21.12.2022) (дата звернення: 21.12.2022). – Назва з екрана.

І. Петрук




усі виставки »

Хаби цифрової освіти

Хаби цифрової освіти

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Культурний фронт. Бібліотека

Культурний фронт.
Бібліотека

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції