Віртуальні виставки
А пісня – це душа. З усіх потреб потреба.
Лиш пісня в серці ширить межі неба.
На крилах сонце сяйво їй лиша.
Чим глибша пісня, тим ясніш душа.
І. Драч
Ці прекрасні слова відомого українського поета – влучний епіграф до творчого доробку талановитого митця з Рівненщини – Андрія Семеновича Пастушенка.
Важко переоцінити значення пісні в житті українця. Душа українського народу з піснею росте, розцвітає, в’яне і вмирає. Пісня допомагає виразити власні патріотичні почуття, зберегти віру в гідність людини, незрадливу любов, справжню дружбу.
Не даремно кажуть: «Якщо хочеш зрозуміти душу народу – вивчай його пісні». Пісня – внутрішній голос народу, його візитівка. Без неї не можна уявити ні радість ні журбу, ні свято, ні буденність. Тож яким талантом має бути обдарована людина, котра складає пісні, що розлітаються в народному стоголоссі? Безперечно, великим даром Божим.
Хист Андрія Семеновича Пастушенка до пісні – це не лише прояв його таланту, це – його доля. Нелегка, але щедра на здобутки творча дорога судилася сину Тернопілля.
Народився на Тернопільщині, село Лисичинці, Підволочиського району 24 червня 1952 року. Батько – Семен Данилович виріс у багатодітній сім’ї. Коли йому було 6 років – померла мама. З дитинства любив народну пісню і мав прекрасний тенор, сам змайстрував скрипку, на якій вправно грав. Також володів гармошкою, губною гармошкою, гітарою. Пізніше співав у хоровому колективі та грав у сільському духовому оркестрі.
Мама – Євгенія Іванівна знала багато народних пісень і все це передавала своїм дітям. Співала у фольклорному ансамблі, багато виступала по Україні. Пізніше, син Андрій видав більше ста пісень, записаних від мами.
Мати – найдорожча людина в житті для кожного. Її голос, такий знайомий, ніжний і рідний, живе в нашому серці. Лагідний материн наспів, її материнська вишиванка засівають дитячу душу любов’ю до людей, до природи, до всього живого. Повиростають діти, покинуть батьківську домівку, полинуть у світи, будуть у них свої діти, посріблить їм скроні сивина, але назавжди бринітиме в їхніх душах найніжнішою мелодією чарівна, сповнена безмежної любові і ласки, мамина пісня, у якій і радість, і біль, і тривога, і надія. Саме від мами автор і композитор Андрій Пастушенко вперше почув, а пізніше записав фольклорні перли рідного краю, що увійшли до репертуарів багатьох творчих колективів, до низки пісенних збірок. Музичний дарунок Андрія Семеновича вводить нас у світ реальних і умовних образів, наділених неабиякою красою і душевним багатством. Кожна сторінка пісенного матеріалу талановитого педагога-музиканта-композитора пронизана любов’ю до рідної землі, домівки, українських звичаїв і обрядів, повагою до батьків, інших людей, тому не може залишати байдужим. Водночас пісні автора пробуджують солодкий смуток, бо змушують признатися собі, як часто у вирії сьогоденних турбот ми віддаляємося від істинного, справжнього, світлого, духовного.
Андрій Семенович розповідає: «Моє захоплення піснею передалося від батьків, які все своє життя прожили у мальовничому селі Лисичинці, що розміщене на Тернопільщині, Підволочиського району. Тато змалечку навчився грати на гармошці, губній гармошці, гітарі. Володів скрипкою, яку сам змайстрував. Мав прекрасний тенор, був запрошений співаком у Варшавську філармонію, на що згоди не дав через пропозицію зміни громадянства. Грав у сільському духовому оркестрі, співав у хоровому колективі. Пісню «Батьку мій» присвятив своєму татові.
Мама також мала прекрасний голос, співала у сільському фольклорному ансамблі.
Була прекрасною вишивальницею, їй присвячена пісня «Вишиванка від мами». Так що той музичний талант перейшов від батьків: від вишиванки, батьківської криниці, рідної хати, рідної церкви, рідного села.
У 1959 році вступив до Лисичинської восьмирічної школи. Водночас навчався гри на баяні у Збаразькій музичній школи, також брав участь у хоровому, танцювальному та духовому гуртках, виступав як соліст та в дуеті.
У1968 році вступив до Чортківського педучилища на музичний відділ. Тут пройшов школу викладачів професіоналів: А. Т . Шевченко, М. В. Вонарх, Ф. І. Курань, В. І. Ткачук та багато інших. Тут по справжньому розкрився талант молодого студента.
Почав писати перші пісні та вірші: «Спляча красуня», «Ти прийди», «Пам’ятник Кобзарю», керувати першими колективами – вокальний ансамбль медучилища, хоровий колектив хлібозаводу та інші. По спеціальності отримав ґрунтовні знання і у 1972 році вступив до Рівненського філіалу Київського інституту культури, де навчався у прекрасних педагогів: О. М. Олійник, Ю. М. Остапчук. Під час навчання практичних навиків набув під керівництвом викладача музичного училища А. І. Міліневського.
В цей час керував вокальним ансамблем технікуму радянської торгівлі (лауреат Всесоюзних фестивалів), дитячим хором СШ № 20 м. Рівне, концертмейстер народного хору с. Корнин, керівник чоловічого квартету в інституті. За час навчання написано нові пісні: «Сонце – це радість», «Рівне – місто моє», та інші.
Саме тоді розкривається його талант як хормейстера і композитора. Пісні Андрія Пастушенка наповнені ліризмом його щедрого таланту, в яких, з любов’ю до своєї землі, батьківської домівки, рідної України, із синівською гордістю оспіване це безмежне багатство, яке є невичерпним джерелом у народженні нових витоків мистецтва.
По закінченні інституту – служба в армії (Печенга, Мурманської обл.).
Свою трудову діяльність Андрій Пастушенко розпочав у 1974 р. художнім керівником Колоденського сільського будинку культури, з 1976 року – викладач Кременецького педучилища, де ним була написана перша музична міні опера «Попелюшка». В Кременці одружився. Дружина Галина Іллівна – випускниця Рівненського інституту культури, прекрасне сопрано, хормейстер, викладач Корнинської музичної школи, учасниця вокального тріо «Вишиванка», керівник дитячих хорів, вокального ансамблю викладачів Корнинської школи мистецтв, церковного хору.
З 1978 р. Андрій Семенович – викладач Корнинської музичної школи, де створив зразковий фольклорний ансамбль «Устонька». Саме з Корнином пов’язав свою долю митець. Тут глибоко пустив коріння – побудував дім, посадив сад, народилися сини Назарій і Любомир.
Сини успадкували музичний талант від батьків. У 1985 році створено сімейний ансамбль родини Пастушенків, який став лауреатом багатьох конкурсів і фестивалів. Назарій прекрасно володіє інструментом – сопілка. Любомир – автор більше двадцяти пісень та інструментальних творів, аранжувальник, співавтор навчальних посібників та наукових праць, лауреат міжнародних та всеукраїнських фестивалів, член національної всеукраїнської музичної спілки, всеукраїнського об’єднання «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, художній керівник народного вокального ансамблю «Гармонія» та дуету «Золота секунда», викладач кафедри народних інструментів РДГУ, кандидат педагогічних наук.
З 1983 року Андрій Семенович працює викладачем у Рівненському державному педінституті і керує народним фольклорним ансамблем «Живограй» (більше 30 років).
У виконанні студентського колективу виконуються народні обряди, пісні, записані керівником, як у Рівненській, так і в Тернопільській областях. З часу створення цього колективу було підготовлено й проведено понад 500 концертів. «Живограй» постійно має призові місця на міжнародних та всеукраїнських конкурсах. Він лауреат II та III Всесоюзних фестивалів народної творчості (1967, 1990), обласної комсомольської премії ім. М. Максися (1988), Всесоюзного фестивалю «Лесина пісня» (1988, 1991), Всесоюзного фестивалю в м. Могильові (1988), радіо- та телепередачі «Нові імена» (1990), «Сонячні кларнети» (1989, 1991), «Перлини душі народної» (1989), став переможцем міжнародних фестивалів «Золоте руно» (Сочі, 1991), у м. Гамбург (1994), у м. Ганновері (Німеччина, 1995), у Польщі «Пудляська осінь» (1998, 1999), «Поліське літо з фольклором» (2001), Слов'янських культур (Естонія 2003 р., 2009 р.), у Польщі «На Івана Купала» (2005, 2008 р.), «Балкан Фолк Фест» в Болгарії (2011 р.), Слов’янських культур в Естонії (2012 р.) та української пісні в м. Калінінград (2012 р.).
Упродовж усього життя і завжди з великим бажанням Андрій Семенович гідно несе високе ім’я пісняра і ніколи не заспокоюється на досягнутому. Невтомно творити – спосіб його життя. І як результат, Пастушенкова пісня яскравою стрічкою вплелася у вінок пісень українського народу.
Навіки закоханий у музику, Андрій Семенович у своїх творах намагається розкрити усю красу і велич пісні. І це йому, безперечно, вдається. Не диво, що ряд Пастушенкових пісень стали воістину народними в найповнішому розумінні цього слова. У більшості його творів – лірика, роздуми про людську долю, возвеличення краси природи. Значне місце у пісенному доробку А. С. Пастушенка посідають пісні про кохання, в яких знайшли відгук краса і чистота людських почуттів, щирість і вірність.
Окрема сторінка творчості композитора – патріотичні пісні. Особливої гостроти ця тема набула з моменту вторгнення російської окупаційної армії на українські землі. Війна великим болем відгукнулася у серці митця і вилилася в пісню.
Нові пісні – це музика болю і печалі, але одночасно і великого оптимізму, впевненості, що Україна обов'язково подолає всі незгоди, бо народ, у якого є така пісня, перемогти не можна.
Саме це отой місток, який поєднує твори цієї книги із мотивами повстанських пісень. У цій музиці лунають тривога та біль, які зрозумілі навіть без слів. У наш край прийшов завойовник, знахабнілий, добре озброєний, зухвалий, для якого не існує поняття ні честі, ні совісті. І Україна стала з ним на нерівний бій. У окупанта краща зброя, він переважає нас числом. Хіба не в таких умовах творилися повстанські пісні? Але, як пророкують музичні твори Андрія Пастушенка, ми переможемо, бо сильніші за ворога духом, любов’ю до рідної України.
Наші воїни другої роти 93-го батальйону однієї з десантно-штурмових бригад, які захищають Україну, звернулися до рівненських митців, щоб створили для них пісню. «Ми хочемо таку пісню», – передали вони листа через волонтерів, – «яка б кликала до перемоги, яка б демонструвала, що ми нізащо не віддамо своєї землі нікому, возвеличувала нашу солдатську доблесть. Адже силу і міць другої роти добре відчули терористи, тож не дуже поспішають встрявати у сутички з нами».
Отак народилася пісня «Друга рота». Аналогічна і біографія, якщо можна так сказати, й пісні «Небесна сотня».
Дуже популярними стали також твори «Верніться живими», «Перемога, буде перемога», «За Україну Богу помолись», «Мамина хустина» та ін.
У 2000 році Андрій Семенович отримав відзнаку «Відмінник освіти України». Голова первинної організації РОО ВУД «Просвіта» ім. Т. Шевченка в університеті. Професор А. С. Пастушенко видав більше 45 посібників та репертуарних збірок, опублікував величезну кількість статей, здійснює вагомий внесок у патріотичне виховання студентів як організатор заходів та презентацій.
У 2007 р. отримав почесне звання Заслужений працівник культури України.
Андрій Пастушенко перший в області видав збірку повстанських пісень «Ми йдем до бою» (1992 р.), а також: «Я піснею живу для України» (2007 р.), «Українська пісенна спадщина» (2008 р.), «Моліться всі, бо близький час» (2008 р.), «Пісні Рівненщини» (2009 р.), «Цвіт рясний над росами» (2010 р.), «Кафедрі хорового диригування РДГУ 40 – років» (2010 р.), «Вишиванка від мами» (2010 р.), «Українська народна пісенна спадщина Рівненщини і Тернопільщини» (2011 р.), «Пам’ятаймо, брате» (2011 р.), «Народна пісенна творчість в Україні» (2012 р.), «Україночка», (2012 р.), «Земляки» (2013 р.), «Вчителю» (2014 р.), «Верніться живими» (2016 р.).
Провів благодійні концерти: «Будуємо храм» (2008 р.), «Діти – наше майбутнє» (2010 р.), «За Україну Богу помолись» (2010 р.), творчі концерти-звіти: «Україно, рідний краю» (2007 р.), з нагоди 40-річчя кафедри хорового диригування РДГУ (2010 р.), зустріч із земляком А. Пастушенком, м. Збараж (2011 р.), з нагоди 30-річчя народного ансамблю пісні і танцю «Живограй» (2014 р.), з нагоди 45-річчя кафедри хорового диригування РДГУ (2015 р.), «Пісенний розмай Андрія Пастушенка» (2016 р.), «Пісенний калейдоскоп» (2017 р.) за участю народних артистів України Василя Чепелюка, Наталії Фарини; заслужених артистів України Михайла Попелюка, Віктора Кавуна, Миколи Швидківа, у програмі яких звучали пісні Андрія Пастушенка.
Засновник всеукраїнських фестивалів «Весняний первоцвіт», «Зустрічаємо Різдво», «Весела толока», «Чарівні смички», патріотичної пісні «Слава Україні! Героям Слава!», телевізійного фестивалю «Рівне Муз Фест». Є автором та ведучим телепередачі «Музичні діалоги», у якій взяли участь більше тридцяти творчих особистостей.
У 2022 році у Рівненській обласній філармонії відбувся бенефіс композитора з нагоди 50-річчя творчої діяльності та 70-річчя від дня народження, «Народе! Тобі моя пісня», де звучали пісні А. Пастушенка у виконанні: Галини та Миколи Швидків; Оксани Денисюк; Анастасії Янцур; Олени Єсип; Сергія Вострікова; зразкового дитячого хору «Кредо»; зразкового фольклорного ансамблю «Уляночка»; вокального ансамблю викладачів Мізоцької ДМШ; вокального тріо «Вишиванка», зразкового хору молодших класів «Камертон».
А у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася виставка творчого доробку та презентація навчального посібника Андрія Пастушенка «Народе! Тобі моя пісня», з нагоди 50-річчя творчої діяльності.
За авторськими піснями А. Пастушенка вийшло п’ять музичних альбомів: «Батьку мій», «Храм душі», «Ода любові», «Україно, рідний краю», «За Україну Богу помолись»; знято більше двадцяти музичних фільмів: «Солов’їна родина», «Почерк долі», «Пам’ятаймо брате», «Барви душі», «Музика двох сердець», «Веселий водограй», «То рідна сторона», «Калиновий острів», «Співоче «Веретено», «Верніться живими» та інші. Пісні композитора виконують у багатьох країнах світу. А. С. Пастушенко постійно виступає з лекціями перед культурно-освітніми працівниками та вчителями Рівненщини. Діяльність митця висвітлюється у засобах масової інформації пресі.
Нагороджений Почесною відзнакою «Відмінник освіти України» (2001 р.), Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (2007 р.), Почесною грамотою Міністерства культури і туризму України, центрального комітету профспілки працівників культури України (2008 р.), Почесною грамотою Національної спілки письменників України (2012 р.), Почесною грамотою Національної всеукраїнської музичної спілки України (2014 р.).
2 листопада 2016 року Андрій Пастушенко обраний головою Рівненського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки.
У 2020 році за значний внесок у розвиток національного музичного мистецтва йому присуджено обласну мистецьку премію ім. Германа Жуковського.
Про Андрія Семеновича Пастушенка можна розповідати годинами, але все одно цього буде недостатньо. Потрібно поринути в його світ, почути пісню його душі. Завжди сповнений нових ідей, творчих задумів, готовий допомогти, підтримати й водночас відповідальний, вимогливий до себе та інших – він Такий. Щиро не перестаєш дивуватися його невичерпним мистецьким можливостям, надзвичайною працездатністю, потужною енергетикою, життєвим оптимізмом. «Митець з великої букви» – так називають Андрія Пастушенка колеги, друзі, знайомі.
За матеріалами Ж. Петрочко, П. Велесика,
Б. Столярчука, А. Пастушенка
Праці Андрія Пастушенка
Пастушенко А. С. Верніться живими : укр. патріот. пісні : навч. посіб. для студентів гуманітар. спец. вищих та серед. навч. закладів, вчителів музики / А. С. Пастушенко. – Рівне : Баришев Н. К., 2016. – 139 с.
Пастушенко А. С. Грай, сопілко : школа гри на сопілці : навч. посіб. для студентів гуманітар. спец. вищих та серед. навч. закладів, вчителів музики / А. С. Пастушенко, Л. В. Яцкова. – Рівне : Формат А, 2021. – 52 с.
Пастушенко А. Весняні ігри та розваги (на допомогу вчителям музики та керівникам колективів) / А. Пастушенко, М. Пономаренко, В. Марущак. – Ровно, 1991. – 32 с.
Пастушенко А. С. Вишиванка від мами (кличе пісня) : укр. лірич. пісні / А. С. Пастушенко, Л. А. Пастушенко. – Рівне : ДМ, 2010. – 248 с.
Пастушенко А. С. Відвічна ласка Божого Різдва : укр. колядки та щедрівки : навч. посіб. / А. С. Пастушенко, Л. А. Пастушенко. – Рівне, 2020. – 56 с.
Пастушенко А. Вітрила надії : укр. лір. пісні / А. Пастушенко, Є. Гущин. – Рівне, 2008. – 215 с.
Пастушенко А. С. Вчителю : навч. посіб. для студентів гуманітар. спец. вищ. та серед. навч. закладів, вчителів музики / А. С. Пастушенко, Л. А. Пастушенко. – Рівне : ДМ, 2014. – 110 с.
Пастушенко А. Живограю – 15. Життєвий і творчий шлях народного молодіжного ансамблю пісні і танцю «Живограй» / А. Пастушенко, П. Кравцов, Ж. Довжук. – Рівне, 1999. – 56 с.
Пастушенко А. Живограю – 20. Життєвий і творчий шлях народного молодіжного ансамблю пісні і танцю «Живограй» / А. Пастушенко. – Рівне, 2004. – 60 с.
Пастушенко А. С. Земляки : ліричні пісні / А. С. Пастушенко, Л. А. Пастушенко. – Рівне : ДМ, 2013. – 132 с.
Пастушенко А. С. Колисанки для рівненят : навч. посіб. : колискові пісні / А. С. Пастушенко, Л. А. Пастушенко. – Рівне, 2019. – 48 с.
До посібника увійшли колискові пісні композиторів Андрія Пастушенка та Любомира Пастушенка на слова відомих Рівненських поетів: Ніли Диб'як, Ніни Дворницької, Анни Лимич, Вікторії Климентовської, Зої Дідич, Тати Рівни, Віри Правоторової, Миколи Птахова, Валерія Цимбалюка та власні вірші автора.
Пастушенко А. Моліться всі, бо близький час : зб. похорон. пісень / А. Пастушенко. – Рівне : ДМ, 1998. – 64 с.
Пастушенко А. С. Моя родина – Україна : навч. посіб. / А. С. Пастушенко. – Рiвне, 2002. – 110 c.
Пастушенко А. С. Музична спілка Рівненщини : довід. членів Рівнен. обл. від-ня Нац. всеукр. муз. спілки / А. С. Пастушенко, Б. Й. Столярчук. – Рівне : О. Зень, 2020. – 236 с.
Пастушенко А. С. Народе! Тобі моя пісня : навч. посіб. для студентів гуманітар. спеціальностей вищих та середніх навч. закладів, вчителів музики, музич. керівників дошк. навч. закладів. – Рівне, 2022.
Т. 1. – 426 с.
Т. 2. – 382 с.
Т. 3. – 410 с.
Пастушенко А. Народна пісенна творчість в Україні : навч. посіб. / А. Пастушенко, М. Пономаренко. – Рівне : ДМ, 2012. – 304 с.
Пастушенко А. С. Пам'ятаймо, брате : лірич. пісні : навч. посіб. / А. С. Пастушенко, В. І. Цимбалюк, Л. А. Пастушенко. – Рівне : Волин. обереги, 2008. – 58 с.
Пастушенко А. Пісня повертається додому : зб. пісень / А. Пастушенко. – Рівне : Обл. упр. статистики, 1997. – 41 с.
Пастушенко А. Радійте, бо Христос Воскрес! : укр. великодні пісні : навч. посіб. для студентів гуманітар. спец. вищ. та серед. навч. закладів, вчителів музики / А. Пастушенко. – Рівне : Формат А, 2021. – 48 с.
Пастушенко А. С. Свято радісне Різдва : укр. колядки та щедрівки : навч. посіб. / А. С. Пастушенко. – Рівне, 2017. – 60 с.
Пастушенко А. С. Сто українських народних пісень / А. С. Пастушенко, М. М. Немиро. – Ровно, 1990. – 107 с.
Пастушенко А. Україночка : вок. твори для солістів, ансамблів, хорів з супроводом / А. Пастушенко. – Рівне : ДМ, 2012. – 44 с.
Пастушенко А. С. Українська пісенна спадщина Рівненщини і Тернопільщини : навч. посіб. / А. С. Пастушенко. – Рівне, 2004. – 288 с.
Пастушенко А. С. Цвіт рясний над росами : укр. лір. пісні / А. С. Пастушенко. – Тернопіль, 2007. – 112 с.
Колядки та щедрівки / упоряд.: А. Пастушенко, М. Немиро. – Ровно, 1990. – 111 с.
Ми йшли до бою (пісні Української Повстанської Армії) / упоряд. А. Пастушенко. – Дубно : Наш край, 1992. – 32 с.
Народна пісенна творчість в Україні : навч. посіб. / упоряд.: А. С. Пастушенко, М. І. Пономаренко. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2012. – 304 с.
Організація ансамблю сопілкарів в загальноосвітній школі : метод. поради студентам-практикантам та вчителям музики / Ровен. держ. пед. ін-т ім. Д. З. Мануїльського ; поради склали: А. С. Пастушенко, М. І. Пономаренко. – Ровно, 1990. – 50 с.
Організація фольклорних ансамблів в загальноосвітній школі : метод. поради студентам-практикантам та вчителям музики / Рівнен. держ. пед. ін-т ім. Д. З. Мануїльського ; поради склали: А. С. Пастушенко, М. І. Пономаренко. – Ровно, 1989. – 59 с.
Пісні Рівненщини. Ч. 1 / упоряд.: А. Пастушенко, М. Пономаренко. – Рівне, 1994. – 177 с.
Пісні Українських Січових Стрільців / упоряд. А. Пастушенко. – Ровно, 1990. – 56 с.
Співає «Живограй» : репертуар ансамблю «Живограй» Рівнен. пед. ін-ту, рек. до практ. роботи керівниками фольклор. ансамблів / матеріали підгот. А. С. Пастушенко. – Рівне, 1990. – 87 с.
Співає «Живограй» : репертуар ансамблю «Живограй» Ровен. педінституту, рек. до практ. роботи керівникам фольклор. ансамблів / упоряд.: А. Пастушенко, М. Пономаренко. – Ровно, 1990. – 87 с.
Сто українських народних пісень : календарно-обрядова та родинно-побутова лірика / Ровнен. держ. пед. ін-т ім. Д. З. Мануїльського ; підгот. А. С. Пастушенко, М. М. Немиро. – Рівне, 1990. – 107 с.
Традиційні народні свята : сценарій основ народознавства / Ровен. держ. пед. ін-т ім. Д. З. Мануїльського ; упоряд. : М. Немиро, А. Пастушенко. – Ровно, 1990. – 75 с.
Українська народна пісенна спадщина Рівненщини і Тернопільщини : збірн. народних пісень / упоряд. А. С. Пастушенко. –Тернопіль, 2011. – 280 с.
Українські народні пісні в записах Андрія Пастушенка : пісенник. Ч. 1. – Рівне, 1997. – 114 с.
Щедрівки та колядки / Ровен. держ. пед. ін-т ім. Д. З. Мануїльського ; упоряд.: А. Пастушенко, Л. Гапон, К. Приймачук. – Ровно, 1989. – 26 с.
Я піснею живу для України : життєвий і творч. шлях композитора, фольклориста, професора, худож. кер. лауреата міжнар. та всеукр. фест. нар. ансамблю пісні і танцю «Живограй» А. С. Пастушенка / А. С. Пастушенко, Л. А. Пастушенко, П. О. Кравцов. – Рівне : ДМ, 2007. – 257 с.
Пастушенко А. С. Батьку мій [Електронний ресурс] : [пісні] / А. С.Пастушенко ; аранжування М. Маєвський. – (16 файлів : 32 Кб.). – [Рівне?], [2007?]. – 1 ел. опт. диск (CD-ROM).
Пастушенко А. За Україну Богу помолись [Електронний ресурс] : пісні / А. Пастушенко. – ( 20 файлів : байтів). – Рівне, 2015. – 1 ел. опт. диск (CD-ROM).
Пастушенко А. Ода любові [Електронний ресурс] / А. Пастушенко. – 599 МБ. – [Рівне], 2007. – 1 ел. опт. диск (CD-ROM).
Пастушенко А. Україно! Рідний краю! [Електронний ресурс] / А. Пастушенко. – 599 МБ. – [Рівне], 2007. – 1 ел. опт. диск (CD-ROM).
Свято радісне Різдва [Електронний ресурс] / зразк. дит. хор «Кредо» ДМШ № 2 ; художній керівник Т. Мись ; концертмейстер Н. Савченко ; муз. А. Пастушенко. – (1 файл : 3.45 ГБ). – Рівне, 2018. – 1 ел. опт. диск (DVD-ROM); 24 хв. 19 с.
Храм душі [Електронний ресурс]. – (40 Кб). – [Рівне?] : [б. в.], [2008?]. – 1 CD-ROM.
Публікації А. С. Пастушенка у збірниках та періодичних виданнях
Пастушенко А. Два береги : сл. П. Велесика / А. Пастушенко // Погорина. – 2012. – № 20/21. – С. 346.
Пастушенко А. Дивна гроза / А. Пастушенко ; сл. Ю. Берези // Погорина. – 2009. – № 8-9. – С. 412.
Пастушенко А. Мамо моя : сл. П. Велесика / А. Пастушенко // Погорина. – 2009. – № 10-11. – С. 381.
Пастушенко А. Ордени : сл. Ю. Берези / А. Пастушенко // Погорина. – 2009. – № 10-11. – С. 383.
Пастушенко А. Осінній вальс : сл. Ю. Берези / А. Пастушенко // Погорина. – 2009. – № 10-11. – С. 384.
Пастушенко А. Ти моє Полісся : сл. П. Велесика / А. Пастушенко // Погорина. – 2012. – № 20/21. – С. 347.
Пастушенко А. Формування духовних цінностей особистості у процесі розвиту українсько-польських духовних зв’язків XVIII – XIXст. / А. Пастушенко // Кафедрі хорового диригування РДГУ – 40 років. – Рівне : О. Зень, 2010. – С. 68-72.
Пастушенко А. «Я піснею живу для України» : [засл. працівник культури України, поет, композитор Андрій Пастушенко презентував у Рівному навч. посіб. «Українська народна пісенна спадщина Рівненщини та Тернопільщини»] / А. Пастушенко // Рівне Експрес. – 2011. – 3 листоп. – С. 4.
Публікації про життя і творчість А. С. Пастушенка
Пастушенко Андрій Семенович // Державотворці : «Просвіта» Рівненщини на шляху до української України (1917-2007 р) / Рівнен. обл. об-ня Всеукр. т-ва «Просвіта» ім. Т. Шевченка ; [упоряд. М. Федоришин]. – Рівне : О. Зень, 2008. – 234 с. – С. 205-206.
Андрій Пастушенко // На скрижалях просвітянської долі : зб. ст. та матеріалів, присвяч. 100-річчю створення рівнен. «Просвіти» ім. Т. Шевченка / упоряд. Г. Коломис. – Рівне, 2017. – С. 40-41.
Бондар В. Вийшла у світ книга колядок та щедрівок : [21 груд. 2017 р. у Рівнен. обл. наук. б-ці відбулася презентація книги Андрія Пастушенка «Свято радісне Різдва»] / В. Бондар // Слово і час. – 2017. – 1 січ. – С. 3.
Дем'янчук О. Барвистим багатоголоссям звітував композитор-пісняр Андрій Пастушенко : [про творчий звіт-концерт засл. працівника культури України, поета-композитора Андрія Пастушенка] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2015. – 27 листоп. – С. 16.
Дем'янчук О. Доля переплетена піснею : [у Рівнен. драмтеатрі пройшов звіт-концерт композитора Андрія Пастушенка, присвячений 35-річчю творчої діяльності] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2007. – 1 черв. – С. 12.
Дем'янчук О Землякам із любов’ю : [У Рівнен. обл. універс. наук. б-ці відбулася презентація останньої книги ліричних пісень Андрія Пастушенка «Земляки», яку підготував разом із сином Любомиром] / О Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2013. – 18 жовт. – С. 9.
Дем'янчук О. Невичерпна криниця : [про презентацію в обл. б-ці для юнацтва підручника Андрія Пастушенка «Українська народна спадщина Рівненщини і Тернопільщини»] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2011. – 11 листоп. – С. 9.
Дем'янчук О. Нот кришталеве намисто : [про звіт-концерт «Бандури срібний передзвін» засл. працівника культури, голови обл. від-ня Нац. всеукр. муз. спілки, поета-композитора Андрія Пастушенка] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2017. – 15 груд. – С. 16.
Дем'янчук О. Пісні, що душу зігрівають : [в обл. б-ці відбулася презентація навч. посіб. Андрія Пастушенка «Вишиванка від мами»] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2011. – 25 лют. – С. 13.
Дем’янчук О. Пісні, що живуть поміж нас : [про творчість засл. працівника культури України, професора каф. хорового диригування Рівнен. держ. гуманіт. ун-ту Андрія Пастушенка та презентацію у Рівнен. обл. б-ці для юнацтва навч. посіб. «Навчальна пісенна творчість в Україні»] / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2013. – 11 січ. – С. 9.
Дем’янчук О. Подяка наставникам : [у Рівнен. обл. наук. б-ці відбулася презентація навч. посіб. «Вчителю» Андрія та Любомира Пастушенків, у який увійшли пісні на слова укр. авторів та муз. композиції на власні твори авторів] / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2014. – 7 листоп. – С. 16.
Дем'янчук О. Творити з любов'ю в серці :[про звіт-концерт «Пісенний калейдоскоп Андрія Пастушенка», приурочений 45-річчю творчої діяльності композитора, який проходив у залі камерної та органної музики] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2017. – 9 черв. – С. 9.
Дем'янчук О. Тут пісня отримує крила : [у Корнині Рівнен. р-ну відбулася творча зустріч засл. працівника культури України, поета-композитора Андрія Пастушенка з односельцями] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2009. – 8 жовт. – С. 12.
Дем'янчук О. Українська пісня – формат! : [про творчий звіт-концерт рівнен. композитора Андрія Пастушенка «Пісенний розмай Андрія Пастушенка»] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2016. – 9 груд. – С. 16.
Дем'янчук О. Щира пісня – робота двох : [у Рівнен. держ. обл. б-ці відбулась презентація навч. посіб. поета В. Цимбалюка та композитора А. Пастушенка «Пам'ятаймо брате»] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2009. – 19 лют. – С. 13.
Дем’янчук О. Щира пісня, що йде поміж люди : [композитор Андрій Пастушенко випустив у світ нову книгу «Україночка», в якій зібрав вокал. твори для солістів та шк. муз. колективів] / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2012. – 19 жовт. – С. 18.
Димченко С. Талант віку не має : [про поета-пісняра, композитора, фольклориста Андрія Семеновича Пастушенка] / С. Димченко // Рівне Експрес. – 2012. – 17 трав. – С. 6.
«Живограй» – 30 років юності... : [про студ. колектив, нар. ансамбль пісні і танцю «Живограй», якому виповнилося 30 років. Керівник колективу Андрій Пастушенко] // Рівне Експрес. – 2014. – 27 берез.- С. 6.
Засвітилась зоря : [ у Рівнен. обл. універс. наук. б-ці відбулася презентація навч. посіб. «Відвічна ласка Божого Різдва» та музич. альбому «Колядуємо тобі, Україно» рівнен. композиторів, викладачів РДГУ Андрія та Любомира Пастушенків] // Рівне Експрес. – 2020. – 23 січ. – С. 5.
Кам'янівський П. Птах живе польотом, а митець – піснею : [про презентацію кн. «Верніться живими» композитора Андрія Пастушенка у Рівнен. обл. універс. наук. б-ці] / П. Кам'янівський, О. Пальчевська, А. Андрієвський // Вісті Рівненщини. – 2016. – 28 жовт. – С. 8.
Кидрук І. Пісня повертається додому : [презентація зб. А. Пастушенка «Українська пісенна спадщина»] / І. Кидрук // Вісті Рівненщини. – 2004. – 2 черв. – С. 3.
Кравцов П. «Україно – рідний краю!» : [під такою назвою у Рівнен. акад. муз.-драм. театрі відбувся творчий звіт композитора, професора МЕГУ А. С. Пастушенка] / П. Кравцов // Рівне Експрес. – 2007. – 7 черв. – С. 6.
Легка А. «Веретено» підкорило столицю : [про нар. аматор. ансамбль нар. пісні з с. Колоденки Рівнен. р-ну «Веретено» та його керівника Андрія Пастушенка] / А. Легка // Слово і час. – 2018. – 29 берез. – С. 1.
Лимич А. «Колисанки для рівненят» : [у рівнен. книгарні «Дружба» відбулася презентація книги з нотами на сл. рівнен. поетів Андрія та Любомира Пастушенків «Колисанки для Рівнененят»] / А. Лимич // Слово і час. – 2019. – 12 груд. – С. 5.
Мельник П. Свято радісне Різдва : [у Рівнен. обл. універсал. наук. б-ці відбулася презентація навч. посіб. «Свято радісне Різдва» голови Рівнен. обл. від-ня Нац. всеукр. музич. спілки, засл. працівника культури України Андрія Пастушенка] / П. Мельник // Рівне Експрес. – 2018. – 4 січ. – С. 16.
Мельникова В. Великодні пісні Андрія Пастушенка в кадрі : [про презентацію нового муз. фільму «Радійте, бо Христос Воскрес», яка відбулася в Рівнен. обл. універс. наук. б-ці. Автором фільму є відомий рівнен. композитор, професор каф. хорового диригування Рівнен. держ. гуманіт. ун-ту Андрій Пастушенко] / В. Мельникова // Вільне слово. – 2019. – 23 трав. – С. 6.
Нові пісні: діалог слухачів та авторів : [у Рівнен. обл. універс. наук. б-ці відбулася презентація останньої книги лірич. пісень Андрія Пастушенка «Земляки», яку підготував разом із сином Любомиром] // Зелені шати. – 2013. – 25 жовт. – С. 4.
Павлюк В. Вишиванка від мами : [у Рівнен. держ. обл. б-ці відбулася презентація однойменного навч. посіб. професора каф. хорового диригування РДГУ Андрія Пастушенка] / В. Павлюк // Зелені шати. – 2011. – 25 лют. – С. 4.
Пастушенко Андрій Семенович : [засл. працівник культури України, професор Міжнар. економіко-гуманіт. ун-ту ім. С. Дем’янчука] // Народна творчість. – 2012. – №1. – С. 7.
Пастушенко А. Андрій Пастушенко: «Музика – мій Бог, а пісня – моя душа» : [розмова із засл. працівником культури України, професором кафедри хорового диригування Рівнен. держ. гуманітар. у-ту, композитором, художнім керівником нар. ансамблю пісні і танцю «Живограй» Андрієм Пастушенком] / А. Пастушенко ; спілкувався Ю. Береза // Скриня. – 2011. – 17 лют. – С. 6.
Пастушенко А. «Я піснею живу для України» : [засл. працівник культури України, поет, композитор Андрій Пастушенко презентував у Рівному навч. посіб. «Українська народна пісенна спадщина Рівненщини та Тернопільщини»] / А. Пастушенко // Рівне Експрес. – 2011. – 3 листоп. – С. 4.
«Перлина» засвітила яскраві поетичні таланти : [на базі ін-ту мистецтв РДГУ проведено обл. конкурс читців власних літ. творів «Перлина» серед працівників вищих навч. закладів I-IV рівнів акредитації та проф.-тех. навч. закладів, членів Рівнен. обл. орг. Профспілки працівників освіти і науки України] // За відродження. – 2017. – 12 трав. – С. 6, 7.
Польова Л. Він піснею живе для України : [про композитора, засл. працівника культури України, професора РДГУ, художнього керівника нар. ансамблю пісні і танцю «Живограй» Андрія Пастушенка] / Л. Польова // Вільне слово. – 2016. – 23 черв. – С. 6.
Потянок О. Земляки Пастушенка : [у приміщенні РОУНБ відбулася презентація книги професора каф. хорового співу РДГУ Андрія Пастушенка «Земляки»] / О. Потянок // Рівне-Ракурс. – 2013. – 17 жовт. – С. 5.
Птах живе польотом, а митець піснею : [у Рівнен. обл. універс. наук. б-ці відбулася презентація книги патріотичних пісень «Верніться живими» композитора Андрія Пастушенка] // Зелені шати. – 2016. – 25 листоп. – С. 4.
Свердлюк І. «Живограю» : [нар. вокально-танцювальному ансамблю, заснованому композитором А. Пастушенком] – чверть століття / І. Свердлюк // Вільне слово. – 2009. – 7 квіт. – С. 3.
Свердлюк І. З думою про майбутнє України : [у Рівнен. держ. обл. б-ці відбулася презентація навч. посіб. «Пам'ятаймо, брате» педагога і композитора А. Пастушенка та автора пісенних текстів В. Цимбалюка] / І. Свердлюк // Вільне слово. – 2009. – 3 берез. – С. 4.
Скібіцька О. «Музика – мій Бог, пісні – мої ліки» : [у «Світлиці» Рівнен. держ. обл. б-ки відбулася презентація навч. посіб. композитора Андрія Пастушенка «Вишиванка від мами». До посіб. увійшло більше ста пісень композитора Андрія Пастушенка на слова відомих поетів] / О. Скібіцька // Рівне Експрес. – 2011. – 17 лют. – С. 19.
Табаков С. Закоханим у пісню подарунок : [у «Світлиці» Рівнен. держ. обл. б-ки презентували новий посіб. композитора Андрія Пастушенка «Цвіт рясний над росами»] / С. Табаков // Вісті Рівненщини. – 2007. – 19 жовт. – С. 2.
Табаков С. Я піснею живу для України : [у Рівному презентували книгу про життя і творчість рівнен. композитора Андрія Пастушенка] / С. Табаков // Вісті Рівненщини. – 2008. – 13 черв. – С. 2.
Українська пісня набуває актуальності : [у Рівнен. обл. універс. наук. б-ці відбулася презентація навч. посіб. композитора Андрія Пастушенка «Верніться живими»] // Рівне Експрес. – 2016. – 10 листоп. – С. 5.
Федорович А. Пісенна спадщина Андрія Пастушенка : [презентація навч. посіб. А. Пастушенка «Пісенна спадщина»] / А. Федорович // Волинь. – 2004. – 10 черв. – С. 7.
Шахрай О. Дзвінкоголоса пісня ріднокраю : [засл. працівник культури України Андрій Пастушенко на порозі 60-річного ювілею] / О. Шахрай // Вісті Рівненщини. – 2012. – 18 трав. – С. 9.
Шахрай О. І колядка над землею з білим ангелом летить : [у «Світлиці» наук. б-ки відбулася презентація книги «Свято різдвяне Різдва» композитора Андрія Пастушенка] / О. Шахрай // Вісті Рівненщини. – 2018. – 2 січ. – С. 20.
Ющук Б. Бандури срібний передзвін : [свою концертну програму під назвою «Бандури срібний передзвін» композитор, професор РДГУ А. Пастушенко представив шанувальникам укр. пісні та бандури в обл. філармонії] / Б. Ющук // Вільне слово. – 2017. – 21 груд. – С. 6.
Світлини з сімейного архіву
Інтернет-джерела
Андрій Пастушенко [Електронний ресурс] // Рівненське міське об’єднання товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка : сайт. – Режим доступу: https://www.prosvita-rivne.org.ua/andrii-pastushenko (дата звернення: 07.06.2022). – Назва з екрана.
Андрій Пастушенко [Електронний ресурс] // Українські пісні : сайт. – Режим доступу: https://www.pisni.org.ua/persons/1668.html (дата звернення: 07.06.2022). – Назва з екрана.
«Верніться живими». Композитор Андрій Пастушенко презентував навчальний посібник [Електронний ресурс] // Волинь : сайт. – Режим доступу: https://www.volyn.com.ua/news/60723-vernitsya-zhivimi-kompozitor-andriy-pastushenko-prezentuvav-navchalniy-posibnik.html (дата звернення: 12.06.2022). – Назва з екрана.
Рівне культурне. Андрій Пастушенко : [у програмі Рівне культурне поговорили про фестиваль-конкурс сучасної естрад. укр. пісні ім. Павла Дуки] [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=ZS9vvw-Jwqk&ab_channel=Сфера-ТВ (дата звернення: 07.06.2022). – Назва з екрана.
У Рівному презентували різдвяні музичні фільми Андрія Пастушенка [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Gy66-N_EYDc&ab_channel=Сфера-ТВ (дата звернення: 07.06.2022). – Назва з екрана.
Рівненський композитор Андрій Пастушенко зустрівся зі студентами третього віку [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=hG7YXryv8A4&ab_channel=Сфера-ТВ (дата звернення: 07.06.2022). – Назва з екрана.
Рівне культурне. Валентина Люліч та Андрій Пастушенко [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Qy8ZQPCb36Q&ab_channel=Сфера-ТВ (дата звернення: 07.06.2022). – Назва з екрана.
Анжела Хамедюк
усі виставки »