Віртуальні виставки
Феофан Михайлович Бобрик – графік, живописець, голова Рівненської обласної організації Національної спілки художників України (2004-2012), один з представників місцевої вітчизняної інтелігенції, які вплинули на позитивні зміни культурного простору волинського краю.
Народився у селі Іванківці Млинівського району Рівненської області 3 березня 1942 року.
Малювати почав рано у 10-12 років, коли, як згадує сам митець: «... на прохання священника написав ікону; з цього все й розпочалося...). Вже потім, через багато років, Феофан Бобрик розпише кілька церков на Рівненщині та Тернопільщині, зробить іконостас для нижнього храму Покровського собору міста Рівне.
Художній геній Феофана Михайловича пройшов довгий, наповнений стильовими пошуками та рефлексіями образу, шлях становлення митця. Незважаючи на перепони, художник ніколи не зраджував собі та завжди на перше місце ставив творчість. Навіть, коли проходив обов’язкову на той час службу у Радянській армії не припиняв малювати. Створив художню студію при штабі полку. Як зізнався пан Феофан в одному з інтерв’ю, першим його «шедевром» була картина на патріотичну тему, яку написав під час служби в армії.
Освіту митець здобув у Львівському державному поліграфічному інституті ім. Федорова в майстерні професорів В. С. Овчинникова та В. М. Савіна. Його довге життя в мистецтві не обмежується суто творчістю. Після закінчення інституту Феофан Бобрик працював художником, в тому числі 13 років головним художником Рівненських художньо-виробничих майстерень, а згодом комбінату Художнього Фонду України. За час роботи головним художником митець понад 10 разів нагороджувався почесними грамотами Художнього фонду України, відзначався керівництвом області та міста за те, що саме в цей час художні майстерні до трьох разів на рік виборювали призові місця по Україні. Феофан Михайлович організував цех народних майстрів, до якого були залучені понад 80 народних умільців, за що був відзначений грамотою Художнього фонду СРСР, а майстерні, в якості нагороди, отримали мікроавтобус.
Разом із рівненським художником Віктором Гвоздинським у 1978 році розробив перший проєкт художнього оформлення нового приміщення Рівненського обласного краєзнавчого музею пробуючи себе у різних видах художніх технік та формах. Феофан Михайлович був автором проєктів художнього оформлення історико-краєзнавчого музею в селі Пляшева (Козацькі могили) та Дубенського краєзнавчого музею.
Проте, у ті часи, як згадував митець, художник постійно відчував ідеологічний тиск, метод соцреалізму вимагав: роби так, а не інакше.
У 1994 році Феофан Бобрик став членом обласного осередку Національної спілки художників України, активно входячи у мистецький простір регіону, виконуючи низку творчих робіт й на замовлення Спілки. Пейзаж, портрет, натюрморт, побутовий жанр – це далеко не повний перелік напрямів, де відбувається його творчий пошук і певні здобутки досягаються фактично у кожному з них.
Тепер художник почувається творчо розкутим, не відчуває остраху перед великим полотном. «Чим більший пензель, тим більш живою виходить робота, – запевняє він. – Малюю те, чого бажає душа, те, про що хочу розповісти людям».
Веселе товариство розквітлих кактусів, натюрморти з польовими квітами, спокійні пейзажі рідного краю, портрети близьких людей – ці картини несуть у собі світло й теплу енергію. Це відчуття світлої радості легко передається шанувальникам образотворчого мистецтва, адже художник не ставить бар’єрів у вигляді якихось закодованих схем між собою і глядачем. Як стверджують відвідувачі виставок, сюжети його картин прості і близькі людям різного віку, різних професій та уподобань.
В 2004 році був обраний головою правління Рівненської обласної організації Національної спілки художників України, створеної 1989 року. Цю громадську посаду він обіймав до 2012 року. За сумлінну працю теж неодноразово відзначався почесними грамотами.
Він один з небагатьох регіональних митців, який майже щороку готував персональні виставки, що проходили з великим успіхом (перша така презентація відбулася у 1994 році); його персональні виставки були проведені у містах: Рівне (1982, 2005, 2009 рр.), Луцьку (1986 р.), Мінську (Білорусь, 2003 р.). Він постійно брав участь у всеукраїнських та міжнародних виставках, зокрема: «Голодомор-33», «Біль 33 року» та ін.
Як людина дуже комунікативна та відкрита до всього нового та цікавого Феофан Михайлович часто отримував запрошення на міжнародні пленери, де із задоволенням і завзяттям працював майже до останніх днів життя. Багато з них проводилися у республіці Польща (міста Пйотркув-Трибунальський, Вежбиця, Ольштин, Тухов, 2003-2012 рр.) та у Болгарії. За що відзначався організаторами дипломами та почесними грамотами, а за участь в міжнародному пленері у Польщі в 2007 році був нагороджений грамотою комісії Євросоюзу.
Тут він мав змогу знайомитися з творчістю своїх сучасників, чиї художні прийоми роботи, кольорова, стилістична та символічна гамма формувалися в дещо іншому суспільно-культурному середовищі й теоретико-методологічній базі, як і погляд на мистецтво та призначення митця у сучасному суспільстві.
В 2006 році був одним з організаторів першого міжнародного живописного пленеру «Історичні та природні перлини Рівненщини».
Талант художника був багатогранним. Феофан Бобрик малював ікони, настінні розписи, виконував мозаїки, багато працював у живописі, графіці, під кінець життя досить успішно працював як скульптор (автор та виконавець скульптури «Життєвий шлях Св. Якова» виконаної в камені у нішах костелу м. Тухов, Польща; у співавторстві зі скульптором П. Подольцем був виконаний пам'ятник «Св. Яків», м. Тухов, Польща).
Але найбільше задоволення митець отримував від індивідуальної творчості. Феофан Бобрик дуже багато працював у живописі.
Діапазон творчих зацікавлень живописця охоплює майже все жанрове різномаїття: натюрморт, портрет, ліричний та історичний пейзажі – це далеко не повний перелік напрямів, де відбувається його творчий пошук і певні здобутки досягаються фактично у кожному з них.
Серед тематичного розмаїття його власного художнього спадку – місцеві пейзажі («Руїни Соснівського замку», 1993 р., «Зимовий ранок на Білівських хуторах», «Ранок на лузі», 2012 р., та ін.), натюрморти («Натюрморт із цикламенами», 1994 р., «Кактус», «Кактуси цвітуть», 1993 р.,), портрети («Портрет Руслани Хоменюк», 1992 р.; «Портрет Олени Красової», 1994 р., «Аня», 2012 р. та ін.), художні інтерпретації на тему голодомору, ескізи з козацької тематики тощо. Інакше кажучи, тематичне сальдо його творчого самовиявлення досить широке.
У 2010 році Міністерство культури і туризму України придбало роботу Феофана Бобрика «Околиці Дерманя» з пересувної масштабної всеукраїнської художньої виставки «Мальовнича Україна», що експонувалася тривалий час у республіці для подальшої передачі в музеї.
У родині Феофана Михайловича Бобрика виросла ціла династія художників.
Старший син Володимир закінчив Дніпропетровське художнє училище й працює художником, другий син Євген – це ж училище, а також Українську академію мистецтв і факультет живопису у м. Гранада (Іспанія).
Невістки Іванна – художник, Євгенія – мистецтвознавець, головний редактор Інтернет-видання у Києві.
Онук художника Максим закінчив Львівську академію мистецтв і дизайну. А дружина Феофана Михайловича, Надія Григорівна походить з родини відомого українського художника Івана Труша. Хоч своє життя не пов’язала з образотворчим мистецтвом.
Завершив свій земний шлях художник на 75-му році життя у 2017 році.
Творчі роботи рівненського митця сьогодні знаходяться в художніх колекціях 12 країн світу (Канаді, Великій Британії, Франції, Німеччині, Угорщині, Югославії, Польщі та ін.)
Вражаюча щирість та емоційність його живописних творів не залишала байдужими професійних критиків та пересічних шанувальників мистецтва. Яскравий колорит, сміливі композиційні вирішення, енергійний мазок та складна гра з фактурами додавали його творам те, що притаманно лише професійному мистецтву. Однак те, що несуть твори митця, це не просто технічна досконалість, життєвий та фаховий досвід – це внутрішня гармонія автора, глибока рефлексія, вміння побачити красу в буденності, та майже по-дитячому незатьмарене захоплення від життя.
За матеріалами С. Виткалова, В. Максимчук, Т. Лукашевич
Роботи Феофана Бобрика
Публікації про Феофана Бобрика
Бобрик Ф. М. Живопис : [альбом] / Ф. М. Бобрик. – [Рівне?], [2017]. – 10 с.
Бобрик Ф. Живопис : [альбом] / Ф. Бобрик. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 6 с.
Один із шляхів популяризації творів художника – випуск каталогу його картин, чим, зокрема, скористався рівненський митець, голова обласної організації Національної спілки художників України Феофан Бобрик. Каталог вмістив репродукції полотен майстра різних жанрів; тут представлено натюрморти, портрети, ліричні й історичні пейзажі. Митець, який належить до когорти відомих професійних живописців з оригінальним почерком у мистецтві, так прокоментував каталоговий «вихід у народ»: «Я малюю те, чого прагне душа, те, що близьке людям. Наприклад, прості мотиви природи спонукають замислитися над вічними проблемами буття. Своєрідне продовження цього діалогу з природою – натюрморти. Близька мені історична тематика. Загалом картин дуже багато. Але навіть на виставках їх бачить обмежене коло людей. Розв’язати цю проблему, хоч і у трохи звуженій, репродуктивній формі, дає змогу каталог, який розійшовся по всій області. Видано його за сприяння Рівненської обласної держадміністрації й обласної ради відповідно до обласної Програми розвитку книговидавничої справи».
З інтернет-джерел
Бобрик Ф. Вернісаж Феофана Бобрика / Ф. Бобрик // Погорина. – 2008. – Вип. 4-5. – С. 270.
Бобрик Ф. Феофан Бобрик: «Соромно, що не маємо художнього музею» : [про здобутки та проблеми Рівнен. обл. орг. спілки художників України] / Ф. Бобрик ; спілкувався С. Доленко // Рівне Час. – 2005. – 17 берез. – С. 7.
Бобрик Ф. Феофан Бобрик: «Художник на пленері оживає» : [розмова з головою обл. орг. Нац. спілки художників України Ф. Бобриком про Міжнар. мистец. пленер у польському місті Пйотркув Трибунальський] / Ф. Бобрик ; розмовляла О. Корнійчук // Сім днів. – 2006. – 8 верес. – С. 16.
Бобрик Ф. Художник и председатель : [про Рівненську Спілку художників розповідає її голова Ф. Бобрик] / Ф. Бобрик ; розмовляв О. Качмарський // VIP (Very important person). – 2007. – № 17. – С. 8-9.
Бобрик Феофан Михайлович // Довідник членів Спілки художників України Рівненської обласної організації. – Рівне, 2005. – С. 4.
Бобрик Феофан Михайлович // Столярчук Б. Митці Рівненщини. – Рівне, 2011. – С. 29.
Феофан Михайлович Бобрик (3 березня 1942 – 19 червня 2017) : [міститься коротка інформація про життя і творчість художника Феофана Бобрика, який народився в с. Іванківці Млинівського району і пішов з життя 19 червня 2017 року] // Образотворче мистецтво. – 2017. – № 4. – С. 160.
Феофан Бобрик : живопис : [буклет]. – Рівне, [2013?]. – 1 арк.
Весна на полотні : [художник, уродженець села Іванківці Млинівського району Феофан Бобрик представив свої роботи на виставці, яка відбулася в місті Рівне] // Гомін – 2017. – 16 берез. – С. 4.
Виткалов С. В. Голова Рівненського відділення Національної спілки художників України Феофан Михайлович Бобрик (живописець) / С. В. Виткалов // Виткалов С. В. Рівненщина: культурно-мистецький потенціал в парадигмах сучасності : монографія / С. В. Виткалов. – Рівне, 2012. – С. 342-344.
Виткалов С. В. З історії волинського образотворення : [розглядається постать керівника Рівнен. орг. Нац. Спілки художників України Ф. М. Бобрика, організаційно-творчим зусиллям якого поступово змінюється культурний простір краю] / С. В. Виткалов // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії : наук. зап. Рівнен. держ. гуманіт. ун-ту : зб. наук. праць / Рівнен. держ. гуманіт. ун-т ; голов. ред. Р. М. Постоловський. – Рівне : РДГУ, 2012. – Вип. 23. – С. 320-326.
Виткалов С. Феофан Михайлович Бобрик і культурно-мистецький простір регіону / С. Виткалов // Мистецькі грані. – 2012. – № 5. – С. 12-13.
Гриб В. А літа, як коні... : [під такою назвою в салоні «Вернісаж» відкрилася виставка члена Нац. спілки художників України Ф. Бобрика] / В. Гриб // Сім днів. – 2007. – 9 берез. – С. 6.
Захарова В. «А роки летять...». Феофану Бобрику – 65! : [виставка живописних полотен художника Феофана Бобрика у мистецькій галереї «Вернісаж»] / В. Захарова // Рівне-Ракурс. – 2007. – 15 берез. – С. 5.
Казанкова Є. І. Бобрик Феофан Михайлович // Енциклопедія сучасної України. – Т. 3. Біо-Бя. – Київ : 2004. – С. 97-98.
Котуль М. Художник, що народився на Млинівщині, за продану картину купив автомобіль : [про члена Нац. спілки художників України Феофана Бобрика, уродженця Млинівщини, та його виставку картин у Млинівському музеї] / М. Котуль // Наше Дзеркало. – 2008. – 17 лип. – С. 4.
Млин Є. За одну зиму – три десятки картин створив рівненський художник, уродженець села Іванківці Млинівського району Феофан Бобрик / Є. Млин // Гомін. – 2008. – 28 лют. – С. 19.
Рівне в мистецтві художників 18-21 ст. – Київ : 2015. – С. 61.
Рівненська обласна організація національної спілки художників України. – Рівне, 2008. – С. 3.
Столярчук Б. Битва під Берестечком і музей-заповідник очима художників / Б. Столярчук // Твори : в 5 т / Б. Й. Столярчук. – Рівне, 2019. – Т. 2. – С. 165-166.
Толочик О. Зображує невидиме : [про голову обл. орг. Спілки худож. України Ф. Бобрика, про його картини та храмові розписи] / О. Толочик // Провінційна газета. – 2005. – 10 листоп. – С. 7.
Феофан Бобрик і проблеми розвитку образотворчого мистецтва Полісся // Виткалов С. Рівненщина : історична довідка та культурний потенціал / С. Виткалов. – С. 53-61.
Феофан Бобрик // Художники Рівненщини : альм. Рівнен. обл. орг. Нац. спілки художників України. – Рівне, 2008. – С. 10-11.
Феофан Михайлович Бобрик // Мистецька палітра Рівненщини. – Рівне. – С. 4.
Цимбалюк Є. За одну зиму – три десятки картин створив рівненський художник Феофан Бобрик / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2008. – 4 берез. – С. 6.
Інтернет-джерела
Бобрик Феофан Михайлович [Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України : сайт. – Режим доступу: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=35628 (дата звернення: 13.02.202). – Назва з екрана.
Круглик К. Феофан Бобрик: «Намагаюся не просто жити, а й творити прекрасне…» [Електронний ресурс] // Рівне Ракурс : сайт. – Режим доступу: http://www.rakurs.rovno.ua/info.php?id=6450&print=1 (дата звернення: 13.02.202). – Назва з екрана.
У Рівному помер талановитий художник Феофан Бобрик [Електронний ресурс] // ОГО : сайт. – Режим доступу: https://ogo.ua/articles/view/2017-06-21/87494.html (дата звернення: 13.02.202). – Назва з екрана.
Життєві дороги Феофана Бобрика [Електронний ресурс] // Calameo : сайт. – Режим доступу: https://ru.calameo.com/books/002260983f3469b1013fd (дата звернення: 13.02.202). – Назва з екрана.
Учора поховали відомого рівненського художника [Електронний ресурс] // ЧаРівне : сайт. – Режим доступу: https://charivne.info/news/27448-uchora-pokhovaly-vidomoho-rivnenskoho-khudozhnyka (дата звернення: 13.02.202). – Назва з екрана.
Цимбалюк Є. Картини Феофана Бобрика [Електронний ресурс] // Слово Просвіти : сайт. – Режим доступу: http://slovoprosvity.org/2009/05/28/2212-old/ (дата звернення: 13.02.202). – Назва з екрана.
Одарченко В. На Рівненщині розпочалась мистецька акція «Художники України на зламі століть» [Електронний ресурс] // Радіо Свобода : сайт. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/1144176.html (дата звернення: 13.02.202). – Назва з екрана.
Анжела Хамедюк
усі виставки »