Віртуальні виставки

Дмитро Клячківський – «Клим Савур»
27.10 2021 | Постаті | Прочитано: 2086


Дмитро Клячківський. 30-ті рр. XX ст.

Тривалий час справжнє ім’я Дмитра Клячківського, керівника УПА-Північ, було невідоме. Історики знали тільки його псевдоніми: «Клим Савур», «Блондин», «Білаш», «Охрім», «Панас Мосур», «Омелян Кримський», «Ар’ян». І це, мабуть, не всі його підпільні імена. Микола Андрощук – «Вороний», учасник визвольної боротьби, так описує Клячківського: «Доводилось багато разів з ним зустрічатись, навіть коротко перебувати в його товаристві, але він завжди був той самий, завжди поважний. Завжди від нього била рішучість безкомпромісовість, сила волі. Сам був не високий, бльондин, лице продовгасте, а погляд очей мав якийсь особливий, незвичайний, яким пронизував людину на скрізь, заглядав у душу. Вів часті розмови з селянами на пекучі теми дня, котрі ділилися з ним своїми смутками, радощами, відкриваючи перед ним дно своєї душі. Над тими розмовами він глибоко задумувавсь, аналізував, робив певні висновки. А коли давав накази, то вони були завжди базовані на вияві селянських мас чи робітників, і тому завжди були пекучо актуальними. Був дуже інтелігентний і скромний, та тішився загальною симпатією до себе. Був загально знаний і популярний. Вбрання носив скромне, в якому мав вигляд пересічного повстанця. В дійсності він в службі був суворий і безоглядний. З природи не говорив багато, більше слухав».

Народився командир УПА-Північ 4 листопада 1911 року у Збаражі Тернопільської області.

Батьківська хата Дмитра Клячківського. Збараж. 30-ті рр. XX ст. (фото з кн.: Марчук І. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський «Клим Савур»)

В анкеті з кримінальної справи «Процесу 59-ти членів ОУН» говориться, що на момент затримання він працював у місті Станіславові (тепер Івано-Франківськ) на посаді бухгалтера-ревізора в конторі «Укрплодовоч». У 1932 році успішно закінчив Станіславівську гімназію, а у 1933 році – торговельні курси у Львові. З 1934 по 1935 роки служив у польській армії старшим стрільцем. За соціальним положенням був з робітників. Його батько помер у 1919 році, мати на той час працювала прачкою у Збаражі. Дві сестри – Леся і Софія – у 20-х роках поїхали на заробітки до Канади.

Родина Клячківських. Дмитро – крайній праворуч. Збараж. Кінець 20-х рр. XX ст. (фото з кн.: Марчук І. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський «Клим Савур»)

Членом ОУН Дмитро Клячківський став ще будучи гімназистом. У другій половині 30-х років 20 століття він бере активну участь в українському молодіжному русі. Його обрали членом правління Збаразької організації спортивного товариства «Сокіл-Батько», яке перебувало під впливом нелегальної Організації Українських Націоналістів (ОУН). Двічі на тиждень молодь збиралася на спортивні тренування в приміщенні Народного дому. Клячківський займався з ними не тільки спортом, а й проводив заняття з історії, географії, культури України.

В цей час він працював продавцем у крамниці українського об’єднання «Народна торгівля» та виконував відповідальні завдання своєї організації. Клячківський потрапляє під пильний нагляд польської поліції. У жовтні 1937 року його та Михайла Данилевича заарештували за підозрою в належності до ОУН. Оскільки не було доказів для звинувачення та засудження, їх змушені були відпустити. У 1938 році Дмитра Клячківського перевели до Станіславова, де він працював у Союзі кооператив. Тут він посів один з керівних постів у Станіславівській молодіжній організації «Сокіл».

Керівництво збаразького «Сокола». Дмитро Клячківський сидить в центрі (фото з кн.: Марчук І. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський «Клим Савур»)

У 1939 році польська влада розпочала чергову хвилю репресій проти активу «Сокола». В деяких джерелах повідомляється про те, що Клячківського знову заарештували. Вийшов з-за грат він тільки з початком Другої світової війни.

З початком окупації Західної України радянською Росією Дмитро Клячківський став непримиримим ворогом нової влади. У 1940 році він став провідником юнацтва Станіславського обласного проводу ОУН, під псевдонімом «Блондин». У жовтні 1940 року у м. Долина його заарештували. На слідстві тримався дуже мужньо, нікого не виказавши. 17–19 січня 1941 року у Львові відбувся процес над 59-ма заарештованими членами ОУН, відомий, як «процес над Другою екзекутивною (проводом) ОУН». 42 політичні в’язні, серед яких був і Дмитро Клячківський, були засуджені до смертної кари. Згодом Клячківському та ще 20-м засудженим вирок було замінено на 10 років ув’язнення. Після суду їх вивезли до тюрми у Бердичеві. 6 липня 1941 року, коли фронт наблизився до міста, енкаведисти підпалили тюрму та закидали камери гранатами. Дмитру Клячківському та ще декотрим в’язням вдалося втекти. Після втечі вони з’являються у Львові. Тут на початку 1942 року керівництво ОУН призначило Дмитра Клячківського крайовим провідником Північно-Західних Українських земель (ПЗУЗ), до складу яких входили Волинська, Рівненська області та територія Білорусі, де проживали українці. Після реорганізації УПА, у вересні 1943 року, коли головним командиром призначили Романа Шухевича, Дмитро Клячківський став командиром УПА-Північ.

Клячківський знав військову справу, мав великий господарський досвід, умів об’єктивно оцінювати ситуацію, мав хист до організаторської роботи та добре комунікував з людьми, (налагоджував нові зв’язки, раціонально їх використовував). Відомості про багатогранну діяльність Дмитра Клячківського дають його накази та розпорядження. Вони засвідчують те, що «Клим Савур» заклав військово-політичні, структурні та ідеологічні основи УПА, перетворивши ці збройні сили в унікальне формування часів Другої світової війни. У липні 1943 року його наказ ввів точну схему організації УПА зверху до низу, була встановлена певна чисельність та назва підрозділів, частин та з’єднань УПА, штабів і референтур.

Загони під командуванням Дмитра Клячківського вели бої проти радянських і польських партизанських формувань та німецько-фашистських загарбників. Саме він розробляв бойові операції УПА та давав бойові завдання. У 1942–1945 роках підпорядковані йому курені провели тисячі бойових і політико-пропагандистських акцій проти фашистських окупантів та радянського режиму. У боях під командуванням «Клима Савура» лише у жовтні й листопаді 1943 року німці втратили понад 1500 вбитими й пораненими. При цьому він суворо наказував старшинам і стрільцям УПА не займати цивільного населення. «Клим Савур» користувався великою повагою та авторитетом серед вояків УПА. З його ініціативи по селах Волині почали створюватись загони самооборони. Усі чоловіки призовного віку зобов’язані були пройти там військову підготовку. «Клим Савур» закликав український народ до посилення повстанських дій і поширення їх по всій території України. В одному з його наказів від 31 серпня 1943 року говориться: «Уся Україна повинна стати військовим табором, який захищає нас сьогодні від винищення і котрий прислужиться нам взавтра базою для наших атак».

За Дмитром Клячківським полювали, як німці, так і радянські каральні органи. Лише в лютому 1944 року енкаведисти дізналися, хто ховається за псевдо «Клим Савур». Для знищення керівного складу УПА на Волині та Рівненщині чекісти розробили спеціальну операцію. Всі матеріали концентрувалися в папці «Агентурна справа «Щур». Основним об’єктом цієї справи був «Клим Савур». Вийти на його слід чекістам вдалося випадково під час того, як був оточений район, в центрі якого були села Оржів, Грабів, Покоси, Суськ та Бронники. Відважний командир загинув у бою з 233-м особливим батальйоном НКВС 12 лютого 1945 року о 14 год. 30 хв. в урочищі Лісничівка поблизу селища Оржів Рівненського району. Разом з ним було вбито двох охоронців. Тіла було відвезено до Рівненської тюрми і проведено судово-медичну експертизу.

Інформація про ймовірне місце захоронення «Клима Савура» надійшла у 2002 році із Служби Безпеки України. Там повідомлялося, що тіла вбитих українських патріотів захоронювали переважно в безіменних могилах на краю цвинтаря «Грабник» у Рівному. Десь там знайшов свій вічний спочинок і відважний полковник Дмитро Клячківський.

У 1946 році Дмитру Клячківському було посмертно надано військове звання «полковник УПА» і нагороджено Золотим хрестом бойової заслуги УПА 1-го класу. Ще одне посмертне нагородження відбулося 11 жовтня 1952 року – полковника «Клима Савура» відзначено Золотим хрестом заслуги УПА.

У 1992 році на місці загибелі героя, на лісовій галявині поблизу селища Оржів було насипано та освячено символічну курган-могилу та встановлено хрест з пам’ятною меморіальною дошкою.

Пам’ятний хрест на місці загибелі «Клима Савура», що стояв в урочищі «Лісничівка» до 2015 року (фото з кн.: «Стежками УПА. Рівненщина»)

У 2015 році цей пам’ятний хрест було замінено на пам’ятний знак. Барельєф з портретом «Клима Савура» виконав рівненський скульптор Петро Подолець.

Пам’ятний знак, встановлений на місці загибелі командира УПА-Північ Дмитра Клячківського – «Клима Савура» (урочище «Лісничівка» поблизу с. Оржів Рівненського району) (фото з кн.: «Стежками УПА. Рівненщина»)

9 липня 1995 року на батьківщині Дмитра Клячківського у місті Збаражі встановили пам’ятник.

Пам’ятник Командиру УПА-Північ Дмитру Клячківському – «Климу Савуру» у Збаражі

А 14 жовтня 2020 року і у місті Рівному, на вулиці Соборній, було урочисто відкрито пам’ятник полковнику УПА, командиру УПА-Північ «Климу Савуру» (Дмитру Клячківському) (скульптор В. Шолудько, архітектори: Т. Мельничук, В. Ковальчук).

Пам’ятник Командиру УПА-Північ Дмитру Клячківському – «Климу Савуру» у м. Рівному (фото з кн.: «Стежками УПА. Рівненщина»)

Його іменем названо вулиці у Рівному, Тернополі та Луцьку. А народ про відважного командира УПА склав кілька пісень: «Пісня про «Савура», «Гордою будь, земле Волині», «Гей, бували хмари та бували бурі», «На землях Волині й Полісся», «Ще лиш всміхнулася весна». Дмитро Клячківський є одним з героїв романів «Білий Кречет» та «Боривітри» трилогії «Кров – свята» Володимира Шовкошитного.

Головний художник УПА Ніл Хасевич у 1949 році створив дереворит, присвячений Дмитру Клячківському. Ця листівка була розповсюджена і у багатьох зберігалася, як реліквія. Одна з них – у фондах Рівненського краєзнавчого музею.

Диреворит Ніла Хасевича, присвячений Дмитру Клячківському («Климу Савуру») (фото з кн.: «Стежками УПА. Рівненщина»)

(За книгою І. Марчука

«Командир УПА-Північ

Дмтитро Клячківський –

«Клим Савур»)

 

Література про Дмитра Клячківського

Андрощук (Вороний) М. Записки повстанця / М. Андрощук (Вороний) // Літопис Української Повстанської армії. – Торонто ; Львів : Літопис УПА, 2011. – 115 с. – (Серія «Події і люди» ; кн. 13).

Андрухов П. 600 імен в історії Великої Волині. – Острог, 1993. – С. 32.

Антонюк Я. Діяльність СБ ОУН на Волині / Я. Антонюк. – Луцьк, 2007. – 176 с.

Містяться згадки про Д. Клячківського. – С.25, 29, 31, 36, 49, 61, 66, 69.

Бабій С. Волинські дзвони : (УПА у спогадах учасників і свідків) / С. Бабій. – Дубно : Край, 1994. – 31 с.

Про зустріч у 1942 р. Дмитра Клячківського, Ніла Хасевича та Сергія Качинського на Оржівських хуторах. – С. 25.

Веденєєв Д. В. Клячківський Дмитро-Роман Семенович / Д. В. Веденєєв / Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України // Енциклопедія сучасної України. Т. 13 : Киї – Кок. – Київ, 2013. – С. 369.

Волинь в боротьбі. Шляхами нескорених : путівник-довідник / упоряд. В. М. Русанов. – Рівне, 2017. – 64 с.

Про Д. Клячківського. – С. 41–45.

В’ятрович В. Історія з грифом «Секретно» : архіви КҐБ розповідають / В. В’ятрович. – Львів : Часопис, 2013. – С. 112–120.

Розвінчується звинувачення членів ОУН та Д. Клячківського, зокрема, у масовій ліквідації поляків на території західних областей України.

Денищук О. Боротьба УПА проти німецьких окупантів : хронологія подій : у 2 т. Т. 1 : Волинь / О. Денищук. – Рівне, 2008. – 448 с.

Про Дмитра Клячківського. – С.21, 25, 28, 33.

Дмитрук В. Вони боролися за волю України : (участь ОУН і УПА у національно-визвольній боротьбі українського народу в 1941–1956 рр. за матеріалами Волині та Полісся). Т 3. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2006. – 404 с.

Про Д. Клячківського. – С. 72, 100, 113, 115, 148, 149, 159, 182, 242, 246, 265.

Жулинський М. Моя друга світова : роман-хроніка в голосах / М. Жулинський. – Київ : Укр. пріоритет, 2017. – 415 с.

Містяться згадки про Д. Клячківського.

Лисенко О. Є. Клячківський Роман-Дмитро / О. Є. Лисенко // Енциклопедія історії України. Т. 4 : Ка – Ком. – Київ : Наук. думка, 2007. – С. 357–358.

Літопис Української повстанської Армії. Т. 1 : Волинь і Полісся: німецька окупація, кн. 1 : Початки УПА; документи і матеріали. – Вид. 3-тє випр. – Торонто : Літопис УПА, 1989. – 253 с.

Про Д. Клячківського. – С. 27, 32, 38, 134, 138, 142–143, 145, 148–149, 151–152, 154–155, 160, 162, 218, 220.

Літопис Української повстанської Армії. Т. 1 : Видання Головного Командування УПА. – Київ ; Торонто, 1995. – 481 с. – (Нова серія).

Про Д. Клячківського. – С. 25–27.

Мануйлик О. Т. Дмитро Клячківський – «Клим Савура» / О. Т. Мануйлик // Мануйлик О. Т. Топкими болотами Волині і Полісся / О. Т. Мануйлик. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – С. 331–337.

Марчук І. В. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур» : монографія / І. В. Марчук. – Рівне : О. Зень, 2009. – 168 с.

Марчук І. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур» / І. Марчук // Реабілітовані історією. Рівненська область. Кн.1. / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – С. 402–408.

Марчук І. Командир УПА-Північ «Клим Савур» / І. Марчук // Боротьба УПА за незалежність України : матеріали і тези наук.-практ. конф., 13 жовт. 1997 р. / ред. і упоряд. І. Пащук. – Рівне, 1997. – С. 18–20.

Мірчук П. Нарис історії ОУН : 1920–1939 рр. / П. Мірчук ; Центр дослідж. визвольного руху. – Вид. 3-тє, допов. – Київ : Укр. видав. спілка, 2007. – 1007 с.

Про Д. Клячківського. – С. 351, 670, 703.

Островецький Р. Волинь. Земля нескорена : краєзн. нарис / Р. Островецький, А. Островецька. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2006. – 104 с.

Про Дмитра Клячківського. – С. 63, 64, 72, 80–87.

Реабілітовані історією. Рівненська область. Кн. 1. / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – 583 с.

Про Д. Клячківського. – С. 61, 91, 96, 206, 398–402, 418, 429.

Руцький М. Вони виборювали волю України : документ. повість. – Вид. 2-ге, допов. та перероб. / М. Руцький. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2009. – 564 с.

Руцький М. «Ми у вічі сміялися смерті…» : документ. роман. – Вид. 3-тє, допов. і перероб. / М. Руцький. – Рівне : Овід, 2019. – 674 с.

Сергійчук В. ОУН-УПА в роки війни : нові документи і матеріали / В. Сергійчук. – Київ : Дніпро, 1996. – 494 с.

Про Д. Клячківського. – С. 112, 117, 136, 140.

Сергійчук В. Український здвиг: Волинь. 1939–1955 / В. Сергійчук. – Київ : Укр. видав. спілка, 2005. – 839 с.

Про Д. Клячківського. – С. 58, 59, 181, 183, 225, 226, 239, 257, 509–512.

Стежками УПА. Рівненщина : путівник / упоряд.: В. Русанов, Ю. Ткачук. – Рівне : Естеро, 2019. – 120 с.

Про Д. Клячківського. – С. 37–43.

Україна у Великій війні. 1929–1945 / відп. ред. І. Юхновський ; упоряд.: Л. Герасименко, В. Расевич. – Київ : Емма, 2014. – 269 с.

Про Д. Клячківського. – С. 144, 153.

Українська повстанська армія : історія нескорених / В. В’ятрович та ін. – Вид. 3-тє. – Львів : Центр дослідж. визвол. руху, 2011. – 352 с.

Андріюк П. І дух його ніхто не зміг здолати : 12 лют. виповнилось 60 р. від дня загибелі головного командира УПА К. Савура / П. Андріюк // Слово і час [Рівне]. – 2005. – 18 лют. – С. 2.

Архієпископ Іларіон освятив пам’ятний знак Дмитру Клячківському (Климу Савуру) [в урочищі Лісничівка, яке знаходиться між селами Оржів та Суськ Рівненського району] // Духовна нива. – 2015. – № 8. – С. 4.

Борковський А. Віддав життя за командира УПА-Північ : 12 лютого 1945 року на Оржівських хуторах у бою з енкаведистами загинув Дмитро Клячківський (псевдо Клим Савур) та двоє його охоронців / А. Борковський // Волинь – нова. – 2019. – 12 лют. – С. 10.

Ведєнєєв Д. Пастка для «Щура» : 4 листопада одному з засновників УПА Дмитрові Клячківському виповнилося 95 років / Д. Ведєнєєв, Ю. Шаповал // Волинь. – 2006. – 10 листоп. – С. 10.

Вшанували пам’ять генерал-хорунжого УПА Клима Савура [в урочищі Лісничівка поблизу селища Оржів Рівненського району] // Слово і час [Рівне]. – 2018. – 15 лют. – С. 2.

Героїчна загибель командира УПА // Волинь. – 2009. – 30 січ. – С. 9.

Героїчна загибель легендарного командира УПА // Сім днів. – 2009. – 13 лют. – С. 12.

Героїчна смерть Клима Савури : у фактах і документах // Волинь. – 2004. – 20 лют. – С. 10.

Гошовський І. Рівняни вшанували Головного командира УПА – Клима Савура / І. Гошовський // Волинь. – 2004. – 20 лют. – С. 1, 11.

Гошовський І. Нове про загибель Клима Савура / І. Гошовський // Свобода [Торонто]. – 2004. – 9 квіт. – С. 23.

12 лютого – 60 років від дня загибелі Головного Командира УПА Клима Савура (Дмитра Клячківського) // Волинь. – 2005. – 11 лют. – С. 1.

Дем’янчук О. Вшанували героя УПА / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2006. – 17 лют. – С. 2.

Джигирей О. Волинська земля відзначила річницю героїчної загибелі легендарного командира УПА / О. Джигирей // Волинь. – 2008. – 15 лют. – С. 1, 7.

Джигирей О. Волинська земля вшанувала легендарного командира УПА на місці його загибелі / О. Джигирей // Волинь. – 2008. – 23 трав. – С. 1, 7.

Джигирей О. Де 64 роки тому Клим Савур святив зброю... / О. Джигирей // Волинь. – 2007. – 23 листоп. – С. 1–2.

Джигирей О. Пам’яті легендарного командира УПА / О. Джигирей // Волинь. – 2007. – 16 лют. – С. 1, 2.

Джигирей О. У Рівному відзначили річницю героїчної загибелі легендарного командира УПА / О. Джигирей // Волинь. – 2009. – 13 лют. – С. 1, 2.

Дідич З. На останньому рубежі : пам’яті Романа-Дмитра Клячківського/Клима Савура : [вірш] / З. Дідич // Надслуч. вісник [Березне]. – 2012. – 23 берез. – С. 3.

Дубова Г. Герої не вмирають / Г. Дубова // Сім днів. – 2005. – 11 лют. – С. 10.

Про Д. Клячківського.

Ковальчук В. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур» / В. Ковальчук // Слов’ян. вісник : зб. наук. пр. / голов. ред. С. С. Троян. – Рівне : РІС КІСУ, 2010. – Вип. 9. – С. 187–193.

Рецензія на книгу І. Марчука «Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур».

Ковальчук В. Таємниці польової сумки «Клима Савура» : (за матеріалами СБУ) / В. Ковальчук // Мандрівець. – 2009. – № 5. – С. 61–67.

Ковальчук В. Таємниці польової сумки командира УПА Дмитра Клячківського / В. Ковальчук // Іст. журн. – 2009. – № 5. – С. 92–101.

Коломис М. Пам’яті легендарного командира / М. Коломис // Волинь. – 2006. – 17 лют. – С. 2.

Про Д. Клячківського.

Кричильський С. Героїчна смерть Клима Савура / С. Кричильський // Волинь. – 2016. – 12 лют. – С. 6.

Марчук І. Клим Савур : рівненські адреси / І. Марчук, О. Тищенко // Сім днів. – 2010. – 19 лют. – С. 14.

Про рівненські адреси, якими користувався понад чотири роки (1941-1944) головний командир УПА-Північ Дмитро Клячківський.

Марчук І. Командир УПА-«Північ» Дмитро Клячківський – «Клим Савур» / І. Марчук // Визвол. шлях. – 2005. – Кн. 2. – С. 88–105.

Марчук І. «Останній бій «Клима Савура» / І. Марчук // Визвол. шлях. – 2003. – Кн. 3. – С. 34–39 ; Те саме // Волинь. – 2005. – 4 лют. – С. 7.

Марчук І. Останній бій Клима Савура : до 61 річниці з дня загибелі головного командира УПА Клима Савура (Д. Клячківського) / І. Марчук // Волинь. – 2006. – 10 лют. – С. 2.

Марчук І. Реорганізація Д. Клячківським підпільної мережі ОУН(б) та УПА-Північ у 1944–1945 роках / І. Марчук // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Історичні науки» : зб. наук. пр. / Нац. ун-т «Остроз. акад.» ; ред. І. Д. Пасічник. – Острог : Остроз. акад., 2015. – Вип. 24. – С. 96–101.

Марчук І. Як загинув Головнокомандуючий УПА Клим Савур / І. Марчук // Волинь. – 2017. – 10 лют. – С. 1, 7.

Марчук І. Як загинув головнокомандуючий УПА Клим Савур : 70 років тому на Оржівських хуторах під Рівним московськими окупантами був вбитий відомий командир УПА / І. Марчук // Волинь. – 2015. – 13 лют. – С. 1, 6–7.

Мельник М. Пам’ятний знак Климу Савуру / М. Мельник // Слово і час [Рівне]. – 2015. – 28 серп. – С. 8.

Мельник М. Сімдесят п’яті роковини загибелі Клима Савура / М. Мельник // Слово і час [Рівне]. – 2020. – 13 лют. – С. 1.

Мирощук К. Останній бій Клима Савура / К. Мирощук // Вільне слово. – 2005. – 16 лют. – С. 1, 3.

Намозов О. Полювання на «Щура» / О. Намозов // Віче Костопільщини. – 2009. – 21лют. – С. 8.

Парфенюк В. Він першим падав у безсмертя... : неподалік Оржева в урочищі Лісничівка, відбулося традиційне вшанування пам’яті героя, борця за незалежність України Дмитра Клячківського, який загинув тут 12 лютого 1945 року від рук НКВС / В. Парфенюк // Клеван. тракт [Рівне]. – 2016. – 12 лют. – С. 1, 2.

Патриляк І. Аґентурна справа «Щур» як джерело вивчення методів аґентурної роботи радянських органів держбезпеки проти керівництва визвольного руху / І. Патриляк // Укр. іст. журн. – 2018. – № 4. – С. 128–145.

Про спеціальну «Оржівську операцію» НКВС і НКДБ, в результаті якої був убитий командир УПА «Клим Савур».

Пащук І. Незабутні автографи : до краєзн.-літ. сторінок району / І. Пащук // Слово і час [Рівне]. – 2003. – 26 верес. – С. 8.

Про відкриття у Рівному 14 жовтня 2002 р. пам’ятника «Климу Савуру».

Пісня про «Савура» // Наша Волинь : гром. та літератур.-публіцист. альм. – Рівне, 2002. – С. 78.

Поблизу Оржева [Рівненського району] вшанували пам’ять генерал-хорунжого УПА Клима Савура // Клеван. тракт. – 2018. – 16 лют. – С. 2.

Провідник Дмитро Клячківський // Наша Волинь : гром. та літератур.-публіцист. альм. – Рівне, 2002. – С. 78.

Ричко В. Сто років тому [4 листоп.] народився Клим Савур [(1911–1945 рр.), командир УПА-Північ] / В. Ричко // Вільне слово. – 2011. – 8 листоп. – С. 2.

Сосновчик О. Стежками героїв / О. Сосновчик // Надслучан. вісник [Березне]. – 2012. – 23 берез. – С. 3.

Струс В. На Рівненщині пам’ять Клима Савура вшанували величезним монументом [в урочищі Лісничівка (неподалік с. Оржів Рівненського району)] / В. Струс // Волинь. – 2015. – 28 серп. – С. 7.

Там, де зародилася УПА // Новини Костопільщини. – 2020. – 9 трав. – С. 6.

Про окремі бої Української Повстанської Армії з німцями та військами НКВС на теренах Костопільського району та про командира УПА-Північ Д. Клячківського.

Труш Т. Сіль землі української / Т. Труш // Панорама. – 2003. – 3 жовт. – С. 12.

Про соратницю Клима Савура Ганну Козачок, яку командир призначив керівником центрального зв’язку.

Хуторенко В. Світлій пам’яті Дмитра Клячківського (Клима Савура) / В. Хуторенко // Слово і час [Рівне]. – 2018. – 8 лют. – С. 3.

Цимбалюк Є. 70 років без Клима Савура / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2015. – 19 лют. – С. 5.

Цимбалюк Є. Там, де загинув командир УПА, вознісся величний пам’ятник / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2015. – 3 верес. – С. 12.

Як знищили Клима Савура : архівний документ з книги українського історика Володимира Сергійчука «Український здвиг. Волинь» // Клеван. тракт. [Рівне] – 2016. – 26 лют. – С. 5.

Ярошевич В. Він був і буде з нами / В. Ярошевич // Нова Волинь. – 2004. – 19 лют. – С. 3.

 

Інтернет-ресурси 

Борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур) [Електронний ресурс] // Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Шевченка : [сайт]. – Режим доступу: http://prosvita.rv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=81. (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.

Вшанування пам`яті Клима Савура [Електронний ресурс] // Клеванська громада. Рівненська область : [сайт]. – Режим доступу: http://klevanska.gromada.org.ua/news/1580828450/ (дата звернення: 20.10.2021). – Назва з екрана.

Іщук О. Молодіжні організації ОУН (1939–1955 рр.) [Електронний ресурс] / О. Іщук // Літопис УПА. Бібліотека. Т. 11 : [сайт] – Режим доступу: https://shron2.chtyvo.org.ua/Litopys_UPA/Biblioteka_Tom_11_Ischuk_O_Molodizhni_orhanizatsii_OUN_1939-1955_rr.pdf?PHPSESSID=gkg4po05bo3ec6kv2gimmneem5 (дата звернення: 25.10.2021). – Назва з екрана.

Про Д. Клячківського. – С. 19, 46, 51, 66, 93, 173, 322, 325, 326, 803, 833.

Клим Савур: легендарний командувач УПА : 105 років від дня народження Дмитра Клячківського : інформаційна довідка [Електронний ресурс] / Збар. централіз. бібл. система ; уклад. Л. Буряк. – Збараж, 2016. – (Серія «Визначні люди нашого краю») // Збаразька ЦБС : [сайт]. – Режим доступу: http://www.zbarazh-library.com.ua/writen/people/Klim_Savur.pdf (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.

Клячківський Дмитро Семенович [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : [сайт]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Клячківський_Дмитро_Семенович (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.

Патриляк І. Легенда про «Оржівську операцію»: як Внутрішні війська НКВД випадково вбили «Клима Савура» [Електронний ресурс] / І. Патриляк // Історична правда : [сайт] – Режим доступу: https://www.istpravda.com.ua/articles/2021/09/17/160184/ (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.

Пісня про Савура [Електронний ресурс] // Наше. Тексти пісень : [сайт]. – Режим доступу: https://nashe.com.ua/song/16892 (дата звернення: 21.10.2021). – Назва з екрана.

Клим Савур – засновник військового феномену – Української Повстанської Армії. Ген українців [Електронний ресурс] // YouTubeua : [сайт]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=SUeRCYXvsnE (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.

 

Тетяна Матушевська




усі виставки »

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Культурний фронт. Бібліотека

Культурний фронт.
Бібліотека

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції