Віртуальні виставки
Дмитро Клячківський. 30-ті рр. XX ст.
Тривалий час справжнє ім’я Дмитра Клячківського, керівника УПА-Північ, було невідоме. Історики знали тільки його псевдоніми: «Клим Савур», «Блондин», «Білаш», «Охрім», «Панас Мосур», «Омелян Кримський», «Ар’ян». І це, мабуть, не всі його підпільні імена. Микола Андрощук – «Вороний», учасник визвольної боротьби, так описує Клячківського: «Доводилось багато разів з ним зустрічатись, навіть коротко перебувати в його товаристві, але він завжди був той самий, завжди поважний. Завжди від нього била рішучість безкомпромісовість, сила волі. Сам був не високий, бльондин, лице продовгасте, а погляд очей мав якийсь особливий, незвичайний, яким пронизував людину на скрізь, заглядав у душу. Вів часті розмови з селянами на пекучі теми дня, котрі ділилися з ним своїми смутками, радощами, відкриваючи перед ним дно своєї душі. Над тими розмовами він глибоко задумувавсь, аналізував, робив певні висновки. А коли давав накази, то вони були завжди базовані на вияві селянських мас чи робітників, і тому завжди були пекучо актуальними. Був дуже інтелігентний і скромний, та тішився загальною симпатією до себе. Був загально знаний і популярний. Вбрання носив скромне, в якому мав вигляд пересічного повстанця. В дійсності він в службі був суворий і безоглядний. З природи не говорив багато, більше слухав».
Народився командир УПА-Північ 4 листопада 1911 року у Збаражі Тернопільської області.
Батьківська хата Дмитра Клячківського. Збараж. 30-ті рр. XX ст. (фото з кн.: Марчук І. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський «Клим Савур»)
В анкеті з кримінальної справи «Процесу 59-ти членів ОУН» говориться, що на момент затримання він працював у місті Станіславові (тепер Івано-Франківськ) на посаді бухгалтера-ревізора в конторі «Укрплодовоч». У 1932 році успішно закінчив Станіславівську гімназію, а у 1933 році – торговельні курси у Львові. З 1934 по 1935 роки служив у польській армії старшим стрільцем. За соціальним положенням був з робітників. Його батько помер у 1919 році, мати на той час працювала прачкою у Збаражі. Дві сестри – Леся і Софія – у 20-х роках поїхали на заробітки до Канади.
Родина Клячківських. Дмитро – крайній праворуч. Збараж. Кінець 20-х рр. XX ст. (фото з кн.: Марчук І. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський «Клим Савур»)
Членом ОУН Дмитро Клячківський став ще будучи гімназистом. У другій половині 30-х років 20 століття він бере активну участь в українському молодіжному русі. Його обрали членом правління Збаразької організації спортивного товариства «Сокіл-Батько», яке перебувало під впливом нелегальної Організації Українських Націоналістів (ОУН). Двічі на тиждень молодь збиралася на спортивні тренування в приміщенні Народного дому. Клячківський займався з ними не тільки спортом, а й проводив заняття з історії, географії, культури України.
В цей час він працював продавцем у крамниці українського об’єднання «Народна торгівля» та виконував відповідальні завдання своєї організації. Клячківський потрапляє під пильний нагляд польської поліції. У жовтні 1937 року його та Михайла Данилевича заарештували за підозрою в належності до ОУН. Оскільки не було доказів для звинувачення та засудження, їх змушені були відпустити. У 1938 році Дмитра Клячківського перевели до Станіславова, де він працював у Союзі кооператив. Тут він посів один з керівних постів у Станіславівській молодіжній організації «Сокіл».
Керівництво збаразького «Сокола». Дмитро Клячківський сидить в центрі (фото з кн.: Марчук І. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський «Клим Савур»)
У 1939 році польська влада розпочала чергову хвилю репресій проти активу «Сокола». В деяких джерелах повідомляється про те, що Клячківського знову заарештували. Вийшов з-за грат він тільки з початком Другої світової війни.
З початком окупації Західної України радянською Росією Дмитро Клячківський став непримиримим ворогом нової влади. У 1940 році він став провідником юнацтва Станіславського обласного проводу ОУН, під псевдонімом «Блондин». У жовтні 1940 року у м. Долина його заарештували. На слідстві тримався дуже мужньо, нікого не виказавши. 17–19 січня 1941 року у Львові відбувся процес над 59-ма заарештованими членами ОУН, відомий, як «процес над Другою екзекутивною (проводом) ОУН». 42 політичні в’язні, серед яких був і Дмитро Клячківський, були засуджені до смертної кари. Згодом Клячківському та ще 20-м засудженим вирок було замінено на 10 років ув’язнення. Після суду їх вивезли до тюрми у Бердичеві. 6 липня 1941 року, коли фронт наблизився до міста, енкаведисти підпалили тюрму та закидали камери гранатами. Дмитру Клячківському та ще декотрим в’язням вдалося втекти. Після втечі вони з’являються у Львові. Тут на початку 1942 року керівництво ОУН призначило Дмитра Клячківського крайовим провідником Північно-Західних Українських земель (ПЗУЗ), до складу яких входили Волинська, Рівненська області та територія Білорусі, де проживали українці. Після реорганізації УПА, у вересні 1943 року, коли головним командиром призначили Романа Шухевича, Дмитро Клячківський став командиром УПА-Північ.
Клячківський знав військову справу, мав великий господарський досвід, умів об’єктивно оцінювати ситуацію, мав хист до організаторської роботи та добре комунікував з людьми, (налагоджував нові зв’язки, раціонально їх використовував). Відомості про багатогранну діяльність Дмитра Клячківського дають його накази та розпорядження. Вони засвідчують те, що «Клим Савур» заклав військово-політичні, структурні та ідеологічні основи УПА, перетворивши ці збройні сили в унікальне формування часів Другої світової війни. У липні 1943 року його наказ ввів точну схему організації УПА зверху до низу, була встановлена певна чисельність та назва підрозділів, частин та з’єднань УПА, штабів і референтур.
Загони під командуванням Дмитра Клячківського вели бої проти радянських і польських партизанських формувань та німецько-фашистських загарбників. Саме він розробляв бойові операції УПА та давав бойові завдання. У 1942–1945 роках підпорядковані йому курені провели тисячі бойових і політико-пропагандистських акцій проти фашистських окупантів та радянського режиму. У боях під командуванням «Клима Савура» лише у жовтні й листопаді 1943 року німці втратили понад 1500 вбитими й пораненими. При цьому він суворо наказував старшинам і стрільцям УПА не займати цивільного населення. «Клим Савур» користувався великою повагою та авторитетом серед вояків УПА. З його ініціативи по селах Волині почали створюватись загони самооборони. Усі чоловіки призовного віку зобов’язані були пройти там військову підготовку. «Клим Савур» закликав український народ до посилення повстанських дій і поширення їх по всій території України. В одному з його наказів від 31 серпня 1943 року говориться: «Уся Україна повинна стати військовим табором, який захищає нас сьогодні від винищення і котрий прислужиться нам взавтра базою для наших атак».
За Дмитром Клячківським полювали, як німці, так і радянські каральні органи. Лише в лютому 1944 року енкаведисти дізналися, хто ховається за псевдо «Клим Савур». Для знищення керівного складу УПА на Волині та Рівненщині чекісти розробили спеціальну операцію. Всі матеріали концентрувалися в папці «Агентурна справа «Щур». Основним об’єктом цієї справи був «Клим Савур». Вийти на його слід чекістам вдалося випадково під час того, як був оточений район, в центрі якого були села Оржів, Грабів, Покоси, Суськ та Бронники. Відважний командир загинув у бою з 233-м особливим батальйоном НКВС 12 лютого 1945 року о 14 год. 30 хв. в урочищі Лісничівка поблизу селища Оржів Рівненського району. Разом з ним було вбито двох охоронців. Тіла було відвезено до Рівненської тюрми і проведено судово-медичну експертизу.
Інформація про ймовірне місце захоронення «Клима Савура» надійшла у 2002 році із Служби Безпеки України. Там повідомлялося, що тіла вбитих українських патріотів захоронювали переважно в безіменних могилах на краю цвинтаря «Грабник» у Рівному. Десь там знайшов свій вічний спочинок і відважний полковник Дмитро Клячківський.
У 1946 році Дмитру Клячківському було посмертно надано військове звання «полковник УПА» і нагороджено Золотим хрестом бойової заслуги УПА 1-го класу. Ще одне посмертне нагородження відбулося 11 жовтня 1952 року – полковника «Клима Савура» відзначено Золотим хрестом заслуги УПА.
У 1992 році на місці загибелі героя, на лісовій галявині поблизу селища Оржів було насипано та освячено символічну курган-могилу та встановлено хрест з пам’ятною меморіальною дошкою.
Пам’ятний хрест на місці загибелі «Клима Савура», що стояв в урочищі «Лісничівка» до 2015 року (фото з кн.: «Стежками УПА. Рівненщина»)
У 2015 році цей пам’ятний хрест було замінено на пам’ятний знак. Барельєф з портретом «Клима Савура» виконав рівненський скульптор Петро Подолець.
Пам’ятний знак, встановлений на місці загибелі командира УПА-Північ Дмитра Клячківського – «Клима Савура» (урочище «Лісничівка» поблизу с. Оржів Рівненського району) (фото з кн.: «Стежками УПА. Рівненщина»)
9 липня 1995 року на батьківщині Дмитра Клячківського у місті Збаражі встановили пам’ятник.
Пам’ятник Командиру УПА-Північ Дмитру Клячківському – «Климу Савуру» у Збаражі
А 14 жовтня 2020 року і у місті Рівному, на вулиці Соборній, було урочисто відкрито пам’ятник полковнику УПА, командиру УПА-Північ «Климу Савуру» (Дмитру Клячківському) (скульптор В. Шолудько, архітектори: Т. Мельничук, В. Ковальчук).
Пам’ятник Командиру УПА-Північ Дмитру Клячківському – «Климу Савуру» у м. Рівному (фото з кн.: «Стежками УПА. Рівненщина»)
Його іменем названо вулиці у Рівному, Тернополі та Луцьку. А народ про відважного командира УПА склав кілька пісень: «Пісня про «Савура», «Гордою будь, земле Волині», «Гей, бували хмари та бували бурі», «На землях Волині й Полісся», «Ще лиш всміхнулася весна». Дмитро Клячківський є одним з героїв романів «Білий Кречет» та «Боривітри» трилогії «Кров – свята» Володимира Шовкошитного.
Головний художник УПА Ніл Хасевич у 1949 році створив дереворит, присвячений Дмитру Клячківському. Ця листівка була розповсюджена і у багатьох зберігалася, як реліквія. Одна з них – у фондах Рівненського краєзнавчого музею.
Диреворит Ніла Хасевича, присвячений Дмитру Клячківському («Климу Савуру») (фото з кн.: «Стежками УПА. Рівненщина»)
(За книгою І. Марчука
«Командир УПА-Північ
Дмтитро Клячківський –
«Клим Савур»)
Література про Дмитра Клячківського
Андрощук (Вороний) М. Записки повстанця / М. Андрощук (Вороний) // Літопис Української Повстанської армії. – Торонто ; Львів : Літопис УПА, 2011. – 115 с. – (Серія «Події і люди» ; кн. 13).
Андрухов П. 600 імен в історії Великої Волині. – Острог, 1993. – С. 32.
Антонюк Я. Діяльність СБ ОУН на Волині / Я. Антонюк. – Луцьк, 2007. – 176 с.
Містяться згадки про Д. Клячківського. – С.25, 29, 31, 36, 49, 61, 66, 69.
Бабій С. Волинські дзвони : (УПА у спогадах учасників і свідків) / С. Бабій. – Дубно : Край, 1994. – 31 с.
Про зустріч у 1942 р. Дмитра Клячківського, Ніла Хасевича та Сергія Качинського на Оржівських хуторах. – С. 25.
Веденєєв Д. В. Клячківський Дмитро-Роман Семенович / Д. В. Веденєєв / Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України // Енциклопедія сучасної України. Т. 13 : Киї – Кок. – Київ, 2013. – С. 369.
Волинь в боротьбі. Шляхами нескорених : путівник-довідник / упоряд. В. М. Русанов. – Рівне, 2017. – 64 с.
Про Д. Клячківського. – С. 41–45.
В’ятрович В. Історія з грифом «Секретно» : архіви КҐБ розповідають / В. В’ятрович. – Львів : Часопис, 2013. – С. 112–120.
Розвінчується звинувачення членів ОУН та Д. Клячківського, зокрема, у масовій ліквідації поляків на території західних областей України.
Денищук О. Боротьба УПА проти німецьких окупантів : хронологія подій : у 2 т. Т. 1 : Волинь / О. Денищук. – Рівне, 2008. – 448 с.
Про Дмитра Клячківського. – С.21, 25, 28, 33.
Дмитрук В. Вони боролися за волю України : (участь ОУН і УПА у національно-визвольній боротьбі українського народу в 1941–1956 рр. за матеріалами Волині та Полісся). Т 3. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2006. – 404 с.
Про Д. Клячківського. – С. 72, 100, 113, 115, 148, 149, 159, 182, 242, 246, 265.
Жулинський М. Моя друга світова : роман-хроніка в голосах / М. Жулинський. – Київ : Укр. пріоритет, 2017. – 415 с.
Містяться згадки про Д. Клячківського.
Лисенко О. Є. Клячківський Роман-Дмитро / О. Є. Лисенко // Енциклопедія історії України. Т. 4 : Ка – Ком. – Київ : Наук. думка, 2007. – С. 357–358.
Літопис Української повстанської Армії. Т. 1 : Волинь і Полісся: німецька окупація, кн. 1 : Початки УПА; документи і матеріали. – Вид. 3-тє випр. – Торонто : Літопис УПА, 1989. – 253 с.
Про Д. Клячківського. – С. 27, 32, 38, 134, 138, 142–143, 145, 148–149, 151–152, 154–155, 160, 162, 218, 220.
Літопис Української повстанської Армії. Т. 1 : Видання Головного Командування УПА. – Київ ; Торонто, 1995. – 481 с. – (Нова серія).
Про Д. Клячківського. – С. 25–27.
Мануйлик О. Т. Дмитро Клячківський – «Клим Савура» / О. Т. Мануйлик // Мануйлик О. Т. Топкими болотами Волині і Полісся / О. Т. Мануйлик. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – С. 331–337.
Марчук І. В. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур» : монографія / І. В. Марчук. – Рівне : О. Зень, 2009. – 168 с.
Марчук І. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур» / І. Марчук // Реабілітовані історією. Рівненська область. Кн.1. / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – С. 402–408.
Марчук І. Командир УПА-Північ «Клим Савур» / І. Марчук // Боротьба УПА за незалежність України : матеріали і тези наук.-практ. конф., 13 жовт. 1997 р. / ред. і упоряд. І. Пащук. – Рівне, 1997. – С. 18–20.
Мірчук П. Нарис історії ОУН : 1920–1939 рр. / П. Мірчук ; Центр дослідж. визвольного руху. – Вид. 3-тє, допов. – Київ : Укр. видав. спілка, 2007. – 1007 с.
Про Д. Клячківського. – С. 351, 670, 703.
Островецький Р. Волинь. Земля нескорена : краєзн. нарис / Р. Островецький, А. Островецька. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2006. – 104 с.
Про Дмитра Клячківського. – С. 63, 64, 72, 80–87.
Реабілітовані історією. Рівненська область. Кн. 1. / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – 583 с.
Про Д. Клячківського. – С. 61, 91, 96, 206, 398–402, 418, 429.
Руцький М. Вони виборювали волю України : документ. повість. – Вид. 2-ге, допов. та перероб. / М. Руцький. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2009. – 564 с.
Руцький М. «Ми у вічі сміялися смерті…» : документ. роман. – Вид. 3-тє, допов. і перероб. / М. Руцький. – Рівне : Овід, 2019. – 674 с.
Сергійчук В. ОУН-УПА в роки війни : нові документи і матеріали / В. Сергійчук. – Київ : Дніпро, 1996. – 494 с.
Про Д. Клячківського. – С. 112, 117, 136, 140.
Сергійчук В. Український здвиг: Волинь. 1939–1955 / В. Сергійчук. – Київ : Укр. видав. спілка, 2005. – 839 с.
Про Д. Клячківського. – С. 58, 59, 181, 183, 225, 226, 239, 257, 509–512.
Стежками УПА. Рівненщина : путівник / упоряд.: В. Русанов, Ю. Ткачук. – Рівне : Естеро, 2019. – 120 с.
Про Д. Клячківського. – С. 37–43.
Україна у Великій війні. 1929–1945 / відп. ред. І. Юхновський ; упоряд.: Л. Герасименко, В. Расевич. – Київ : Емма, 2014. – 269 с.
Про Д. Клячківського. – С. 144, 153.
Українська повстанська армія : історія нескорених / В. В’ятрович та ін. – Вид. 3-тє. – Львів : Центр дослідж. визвол. руху, 2011. – 352 с.
Андріюк П. І дух його ніхто не зміг здолати : 12 лют. виповнилось 60 р. від дня загибелі головного командира УПА К. Савура / П. Андріюк // Слово і час [Рівне]. – 2005. – 18 лют. – С. 2.
Архієпископ Іларіон освятив пам’ятний знак Дмитру Клячківському (Климу Савуру) [в урочищі Лісничівка, яке знаходиться між селами Оржів та Суськ Рівненського району] // Духовна нива. – 2015. – № 8. – С. 4.
Борковський А. Віддав життя за командира УПА-Північ : 12 лютого 1945 року на Оржівських хуторах у бою з енкаведистами загинув Дмитро Клячківський (псевдо Клим Савур) та двоє його охоронців / А. Борковський // Волинь – нова. – 2019. – 12 лют. – С. 10.
Ведєнєєв Д. Пастка для «Щура» : 4 листопада одному з засновників УПА Дмитрові Клячківському виповнилося 95 років / Д. Ведєнєєв, Ю. Шаповал // Волинь. – 2006. – 10 листоп. – С. 10.
Вшанували пам’ять генерал-хорунжого УПА Клима Савура [в урочищі Лісничівка поблизу селища Оржів Рівненського району] // Слово і час [Рівне]. – 2018. – 15 лют. – С. 2.
Героїчна загибель командира УПА // Волинь. – 2009. – 30 січ. – С. 9.
Героїчна загибель легендарного командира УПА // Сім днів. – 2009. – 13 лют. – С. 12.
Героїчна смерть Клима Савури : у фактах і документах // Волинь. – 2004. – 20 лют. – С. 10.
Гошовський І. Рівняни вшанували Головного командира УПА – Клима Савура / І. Гошовський // Волинь. – 2004. – 20 лют. – С. 1, 11.
Гошовський І. Нове про загибель Клима Савура / І. Гошовський // Свобода [Торонто]. – 2004. – 9 квіт. – С. 23.
12 лютого – 60 років від дня загибелі Головного Командира УПА Клима Савура (Дмитра Клячківського) // Волинь. – 2005. – 11 лют. – С. 1.
Дем’янчук О. Вшанували героя УПА / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2006. – 17 лют. – С. 2.
Джигирей О. Волинська земля відзначила річницю героїчної загибелі легендарного командира УПА / О. Джигирей // Волинь. – 2008. – 15 лют. – С. 1, 7.
Джигирей О. Волинська земля вшанувала легендарного командира УПА на місці його загибелі / О. Джигирей // Волинь. – 2008. – 23 трав. – С. 1, 7.
Джигирей О. Де 64 роки тому Клим Савур святив зброю... / О. Джигирей // Волинь. – 2007. – 23 листоп. – С. 1–2.
Джигирей О. Пам’яті легендарного командира УПА / О. Джигирей // Волинь. – 2007. – 16 лют. – С. 1, 2.
Джигирей О. У Рівному відзначили річницю героїчної загибелі легендарного командира УПА / О. Джигирей // Волинь. – 2009. – 13 лют. – С. 1, 2.
Дідич З. На останньому рубежі : пам’яті Романа-Дмитра Клячківського/Клима Савура : [вірш] / З. Дідич // Надслуч. вісник [Березне]. – 2012. – 23 берез. – С. 3.
Дубова Г. Герої не вмирають / Г. Дубова // Сім днів. – 2005. – 11 лют. – С. 10.
Про Д. Клячківського.
Ковальчук В. Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур» / В. Ковальчук // Слов’ян. вісник : зб. наук. пр. / голов. ред. С. С. Троян. – Рівне : РІС КІСУ, 2010. – Вип. 9. – С. 187–193.
Рецензія на книгу І. Марчука «Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур».
Ковальчук В. Таємниці польової сумки «Клима Савура» : (за матеріалами СБУ) / В. Ковальчук // Мандрівець. – 2009. – № 5. – С. 61–67.
Ковальчук В. Таємниці польової сумки командира УПА Дмитра Клячківського / В. Ковальчук // Іст. журн. – 2009. – № 5. – С. 92–101.
Коломис М. Пам’яті легендарного командира / М. Коломис // Волинь. – 2006. – 17 лют. – С. 2.
Про Д. Клячківського.
Кричильський С. Героїчна смерть Клима Савура / С. Кричильський // Волинь. – 2016. – 12 лют. – С. 6.
Марчук І. Клим Савур : рівненські адреси / І. Марчук, О. Тищенко // Сім днів. – 2010. – 19 лют. – С. 14.
Про рівненські адреси, якими користувався понад чотири роки (1941-1944) головний командир УПА-Північ Дмитро Клячківський.
Марчук І. Командир УПА-«Північ» Дмитро Клячківський – «Клим Савур» / І. Марчук // Визвол. шлях. – 2005. – Кн. 2. – С. 88–105.
Марчук І. «Останній бій «Клима Савура» / І. Марчук // Визвол. шлях. – 2003. – Кн. 3. – С. 34–39 ; Те саме // Волинь. – 2005. – 4 лют. – С. 7.
Марчук І. Останній бій Клима Савура : до 61 річниці з дня загибелі головного командира УПА Клима Савура (Д. Клячківського) / І. Марчук // Волинь. – 2006. – 10 лют. – С. 2.
Марчук І. Реорганізація Д. Клячківським підпільної мережі ОУН(б) та УПА-Північ у 1944–1945 роках / І. Марчук // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Історичні науки» : зб. наук. пр. / Нац. ун-т «Остроз. акад.» ; ред. І. Д. Пасічник. – Острог : Остроз. акад., 2015. – Вип. 24. – С. 96–101.
Марчук І. Як загинув Головнокомандуючий УПА Клим Савур / І. Марчук // Волинь. – 2017. – 10 лют. – С. 1, 7.
Марчук І. Як загинув головнокомандуючий УПА Клим Савур : 70 років тому на Оржівських хуторах під Рівним московськими окупантами був вбитий відомий командир УПА / І. Марчук // Волинь. – 2015. – 13 лют. – С. 1, 6–7.
Мельник М. Пам’ятний знак Климу Савуру / М. Мельник // Слово і час [Рівне]. – 2015. – 28 серп. – С. 8.
Мельник М. Сімдесят п’яті роковини загибелі Клима Савура / М. Мельник // Слово і час [Рівне]. – 2020. – 13 лют. – С. 1.
Мирощук К. Останній бій Клима Савура / К. Мирощук // Вільне слово. – 2005. – 16 лют. – С. 1, 3.
Намозов О. Полювання на «Щура» / О. Намозов // Віче Костопільщини. – 2009. – 21лют. – С. 8.
Парфенюк В. Він першим падав у безсмертя... : неподалік Оржева в урочищі Лісничівка, відбулося традиційне вшанування пам’яті героя, борця за незалежність України Дмитра Клячківського, який загинув тут 12 лютого 1945 року від рук НКВС / В. Парфенюк // Клеван. тракт [Рівне]. – 2016. – 12 лют. – С. 1, 2.
Патриляк І. Аґентурна справа «Щур» як джерело вивчення методів аґентурної роботи радянських органів держбезпеки проти керівництва визвольного руху / І. Патриляк // Укр. іст. журн. – 2018. – № 4. – С. 128–145.
Про спеціальну «Оржівську операцію» НКВС і НКДБ, в результаті якої був убитий командир УПА «Клим Савур».
Пащук І. Незабутні автографи : до краєзн.-літ. сторінок району / І. Пащук // Слово і час [Рівне]. – 2003. – 26 верес. – С. 8.
Про відкриття у Рівному 14 жовтня 2002 р. пам’ятника «Климу Савуру».
Пісня про «Савура» // Наша Волинь : гром. та літератур.-публіцист. альм. – Рівне, 2002. – С. 78.
Поблизу Оржева [Рівненського району] вшанували пам’ять генерал-хорунжого УПА Клима Савура // Клеван. тракт. – 2018. – 16 лют. – С. 2.
Провідник Дмитро Клячківський // Наша Волинь : гром. та літератур.-публіцист. альм. – Рівне, 2002. – С. 78.
Ричко В. Сто років тому [4 листоп.] народився Клим Савур [(1911–1945 рр.), командир УПА-Північ] / В. Ричко // Вільне слово. – 2011. – 8 листоп. – С. 2.
Сосновчик О. Стежками героїв / О. Сосновчик // Надслучан. вісник [Березне]. – 2012. – 23 берез. – С. 3.
Струс В. На Рівненщині пам’ять Клима Савура вшанували величезним монументом [в урочищі Лісничівка (неподалік с. Оржів Рівненського району)] / В. Струс // Волинь. – 2015. – 28 серп. – С. 7.
Там, де зародилася УПА // Новини Костопільщини. – 2020. – 9 трав. – С. 6.
Про окремі бої Української Повстанської Армії з німцями та військами НКВС на теренах Костопільського району та про командира УПА-Північ Д. Клячківського.
Труш Т. Сіль землі української / Т. Труш // Панорама. – 2003. – 3 жовт. – С. 12.
Про соратницю Клима Савура Ганну Козачок, яку командир призначив керівником центрального зв’язку.
Хуторенко В. Світлій пам’яті Дмитра Клячківського (Клима Савура) / В. Хуторенко // Слово і час [Рівне]. – 2018. – 8 лют. – С. 3.
Цимбалюк Є. 70 років без Клима Савура / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2015. – 19 лют. – С. 5.
Цимбалюк Є. Там, де загинув командир УПА, вознісся величний пам’ятник / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2015. – 3 верес. – С. 12.
Як знищили Клима Савура : архівний документ з книги українського історика Володимира Сергійчука «Український здвиг. Волинь» // Клеван. тракт. [Рівне] – 2016. – 26 лют. – С. 5.
Ярошевич В. Він був і буде з нами / В. Ярошевич // Нова Волинь. – 2004. – 19 лют. – С. 3.
Інтернет-ресурси
Борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур) [Електронний ресурс] // Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Шевченка : [сайт]. – Режим доступу: http://prosvita.rv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=81. (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.
Вшанування пам`яті Клима Савура [Електронний ресурс] // Клеванська громада. Рівненська область : [сайт]. – Режим доступу: http://klevanska.gromada.org.ua/news/1580828450/ (дата звернення: 20.10.2021). – Назва з екрана.
Іщук О. Молодіжні організації ОУН (1939–1955 рр.) [Електронний ресурс] / О. Іщук // Літопис УПА. Бібліотека. Т. 11 : [сайт] – Режим доступу: https://shron2.chtyvo.org.ua/Litopys_UPA/Biblioteka_Tom_11_Ischuk_O_Molodizhni_orhanizatsii_OUN_1939-1955_rr.pdf?PHPSESSID=gkg4po05bo3ec6kv2gimmneem5 (дата звернення: 25.10.2021). – Назва з екрана.
Про Д. Клячківського. – С. 19, 46, 51, 66, 93, 173, 322, 325, 326, 803, 833.
Клим Савур: легендарний командувач УПА : 105 років від дня народження Дмитра Клячківського : інформаційна довідка [Електронний ресурс] / Збар. централіз. бібл. система ; уклад. Л. Буряк. – Збараж, 2016. – (Серія «Визначні люди нашого краю») // Збаразька ЦБС : [сайт]. – Режим доступу: http://www.zbarazh-library.com.ua/writen/people/Klim_Savur.pdf (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.
Клячківський Дмитро Семенович [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : [сайт]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Клячківський_Дмитро_Семенович (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.
Патриляк І. Легенда про «Оржівську операцію»: як Внутрішні війська НКВД випадково вбили «Клима Савура» [Електронний ресурс] / І. Патриляк // Історична правда : [сайт] – Режим доступу: https://www.istpravda.com.ua/articles/2021/09/17/160184/ (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.
Пісня про Савура [Електронний ресурс] // Наше. Тексти пісень : [сайт]. – Режим доступу: https://nashe.com.ua/song/16892 (дата звернення: 21.10.2021). – Назва з екрана.
Клим Савур – засновник військового феномену – Української Повстанської Армії. Ген українців [Електронний ресурс] // YouTubeua : [сайт]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=SUeRCYXvsnE (дата звернення: 11.10.2021). – Назва з екрана.
Тетяна Матушевська
усі виставки »