Віртуальні виставки

Немеркнуче сяйво «Дерманського світильника»
20.08 2021 | Дати. Події | Прочитано: 916


«Дермань! Знаєте Ви, що таке Дермань?…

Це дуже простора і дуже барвиста казка…

Зупиніться, знімайте капелюх і старанно

вітайте цю царицю волинських сіл».

Улас Самчук

 

Село Дермань, як і Острог, називають колискою національної духовності. Тут «…зникають бар’єри століть і епох, і наочною стає спадкоємність поколінь та животворча сила слова».1 У давнину село було центром освіти, науки і культури. Тут на межі шістнадцятого та сімнадцятого століть при Дерманському Свято-Троїцькому монастирі князь Василь-Костянтин Острозький відкрив друкарню. Очолював її Іван Федорович (Федоров), а редактором був Даміан Наливайко. У наступні десятиліття в тому ж монастирі ігуменував Мелетій Смотрицький – знаний письменник-полеміст, видатний педагог.

Фото з сайту Здолбунів City

А вже у 20 столітті Дермань прославили видатні українці: письменник Улас Самчук та перекладач Микола Хомичевський, відомий як Борис Тен.

«Світочі Дерманя назавжди вписані у нашу історію, бо з їх подвижницької праці піднімалася і утверджувалася у шалених лихоліттях, у віках чужинської облоги і навали душа народу, його свідомість. Тут вставала з колін, підносилася на повен зріст доля України».2

«Саме тут, де переплелися і міцно спресувалися віки і людські долі від сивої давнини до сучасності, де живе любов до народного слова і пісні, вірність народним традиціям …»3 у 2001 році було започатковано літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник».

Це свято з такою промовистою та поетичною назвою організовувалося з метою вшанування знаменитих земляків-дерманців, популяризації їх творчості та історичної пам’яті села з ініціативи Рівненської обласної організації Спілки письменників України, відомого поета Степана Бабія та за сприяння Рівненської обласної та Здолбунівської районної держадміністрацій.

Вперше святкові урочистості в Дермані відбулися 16 вересня 2001 року, а згодом свято стало щорічним. Проводиться воно у другу неділю вересня зазвичай в актовій залі місцевої гімназії.

Учасники першого літературно-мистецького свята «Дерманський світильник». (Фото В. Доліна)

Вручення голові рівненської організації Національної спілки письменників України С. О. Бабію короваю, як символу миру та достатку. (Фото В. Доліна)

Тут письменники та науковці представляють свої кращі роботи, а учні гімназії знайомлять учасників свята зі своїми дослідженнями про Дермань та його визначних особистостей.

Розпочинається святкування традиційно – з покладання квітів до барельєфа Уласові Самчуку на приміщенні гімназії, меморіальної дошки Борису Тену на будинку, де він народився та пам’ятного знака на честь 675-річчя першої письмової згадки про Дермань.

Останніми роками учасники свята віддають шану загиблому воїну російсько-української війни Андрію Бріку біля меморіальної дошки, встановленої на фасаді гімназії.

Фото з сайту 0362ua:сайт міста Рівне

У мистецькій частині святкового заходу виступають відомі Рівненські артисти, учні гімназії та учасники художньої самодіяльності Дермані, аматорські фольклорні колективи Здолбунова та Рівного. Під час святкувань на літературно-мистецьких галявинах влаштовуються патріотично-розважальні заходи та квести для дітей, розгортаються літературні виставки, майстер-класи, виставки декоративно-ужиткового мистецтва. Гості мають можливість почастуватися традиційними місцевими стравами, відвідати екскурсії історичними місцями села, оглянути музейні експонати.

Кульмінацією «Дерманського світильника» є вручення обласної літературної премії імені Світочів.

Щорічно на свято з’їжджається багато письменників, літературознавців, науковців, видавців, краєзнавців, музейних фахівців, діячів культури і мистецтва, представників влади з різних міст України: Києва, Житомира, Львова, Луцька, Рівного, Тернополя, Хмельницького, Дубна, Острога, Здолбунова, Мізоча та ін.

З червня 2018 року, після декількох років перерви, свято проходить у новому форматі. Воно стало не тільки літературним та мистецько-розважальним, а й науковим. В рамках «Дерманського світильника» проводяться Всеукраїнські науково-краєзнавчі конференції. Першу конференцію «Дерманська та Мізоцька земля в українському та загальноєвропейському вимірі» (3 червня 2018 р.) ініціював мізочанин, викладач Рівненського державного гуманітарного університету Степан Синяк. В ній взяли участь відомі науковці та краєзнавці Рівного, Києва, Львова, Одеси, Здолбунова та Мізоча. Цікаві доповіді про археологічні відкриття та архітектуру озвучили Богдан Прищепа та Петро Ричков.

Друга конференція «Дермань і Мізоч в історії та культурі Волині» відбулася 8 червня 2019 року. Це була «…справжня захоплююча подорож крізь час. З калейдоскопом імен, дат, фактажу і цікавих думок, а ще – із запитаннями та відповідями. Гідами у цій мандрівці стали імениті науковці зі Львова, Києва, Нетішина, Луцька, Острога, Рівного, які представляли престижні українські виші, музеї. Більшість з доповідачів – володарі наукових ступенів».4

За результатами конференції вийшов перший випуск збірника «Дермань і Мізоч в історії та культурі Волині». В ньому – 12 статей, в яких висвітлюються історичні події Дермані, Мізоча та їх околиць протягом 16–20 століть. Тут опубліковано документ із першою писемною згадкою про Мізоч, містяться статті про видатних людей краю.

У березні 2020 року Андрій Жив’юк, Андрій Фелонюк та Руслана Давидюк презентували збірник у Здолбунівській центральній районній бібліотеці. З доповідями виступили Олаф Борода, Олег Дацюк, Олексій Ясен та ін.

Третя конференція, яка теж мала назву «Дермань і Мізоч в історії та культурі Волині», відбулася 20 вересня 2020 року в Здолбунівській центральній районній бібліотеці. У зв’язку з карантинними обмеженнями вона була не дуже багатолюдною і частково проходила в онлайн режимі. Тематикою виступів науковців була історія, релігія, література та мистецтво Дермані та Мізоча. Під час конференції були презентовані герби та прапори Дермані Першої та Дермані Другої. Їх автор – доктор історичних наук, голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило. Символіка була затверджена рішеннями сесій Дерманської Першої (14 серпня 2020 р.) і Дерманської Другої (16 вересня 2020 р.) сільських рад. Герб і прапор Дермані Першої і Дермані Другої однакові за змістом, але різні за розміщенням фігур: у Дермані Першої на першому місці легенда про виникнення села, у Дермані Другої – вежа монастиря. В межах краєзнавчого дня відбулася екскурсія до Здолбунівського районного краєзнавчого музею. Учасниками конференції були історики, науковці, музейні фахівці, краєзнавці з Києва, Львова, Луцька, Рівного, Острога, Здолбунова та інших міст.

Це свято згуртовує націю, сприяє відродженню духовності нашого народу, виховує патріотизм та піднімає культурний рівень молоді.

Посилання:

  1.  Синюк С. «Дерманський світильник» спонукає до роздумів // Погорина. – Рівне, 2016. – С. 373.
  2.  Басараба В. Світло твердині духу // Погорина. – 2003. – Вип. 5. – С. 92.
  3.  Васюк Л. «Дерманському світильнику» горіти, не згасати // Нове життя. – 2001. – 22 верес. – С. 2.
  4.  Якубчик О. «Дерманський Світильник» – причастя духовністю, правдою й красою рідної землі // Нове життя. – 2019.14 черв.С. 3.

Література

Кравчук Д. І. Нариси історії села Дермань / Д. І. Кравчук. – Рівне : ДМ, 2012. – 127 с.

Про «Дерманський світьильник». – С. 72.

Галабурда Ю. Дермань у новітній історії / Ю. Галабурда. – Рівне : Дятлик М. С., 2014. – 296 с.

Про «Дерманський світильник». – С.: 233–234, 265.

* * *

Басараба В. Світло через віки : на Рівненщині започатковано літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник» // Вільне слово [Рівне]. – 2001. – 21 верес. – С. 2.

Басараба В. Світло слова і духу / В. Басараба // Вільне слово [Рівне]. – 2005. – 15 верес. – С. 3.

Про пошанування світочів нашої духовності на літературно-мистецькому святі «Дерманський світильник» у с. Дермань, що на Рівненщині.

Басараба В. Світло слова і духу / В. Басараба // Погорина. – 2006. – С. 140.

Про літературне свято «Дерманський світильник».

Басараба В. Світло твердині духу : у Дермані відбулося традиційне літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник» / В. Басараба // Погорина : літ.-мист. альм. – Рівне : Азалія, 2003. – Вип. 5. – С. 92–93.

Басараба В. Світло твердині духу : у Дермані відбулося традиц. літ.-мистец. свято «Дерманський світильник» / В. Басараба // Вільне слово [Рівне]. – 2003. – 19 верес. – С. 4.

Басараба В. Свято Дермані / В. Басараба // Вільне слово [Рівне]. – 2004. – 17 верес. – С. 13.

Про літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник», яке пройшло у с. Дермань на Рівненщині.

Басараба В. У Дермань, до світочів духу / В. Басараба // Вільне слово [Рівне]. – 2006. – 14 верес. – С. 14 ; Те саме // Нове життя [Здолбунів]. – 2006. – 15верес. – С. 1, 6.

Про традиційне літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник».

Береза Ю. Диплом від «Дерманського світильника» : у старовинній Дермані відбулося щорічне літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник» / Ю. Береза // Вісті Рівненщини. – 2013. – 20 верес. – С. 14.

Береза Ю. Говерла національного духу / Ю. Береза // Рівне Час. – 2006. – 14 верес. – С. 7.

У Дермані відбулося традиційне літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник», на якому вшанували уродженців села У. Самчука та Б. Тена.

Бондючна Ю. Вшанували світочів / Ю. Бондючна // Вільне слово [Рівне]. – 2013. – 19 верес. – С. 16.

Про обласне літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник» в с. Дермань на Рівненщині.

Бондючна Ю. На Рівненщині запалили «Дерманський світильник» / Ю. Бондючна // Літературна Україна. – 2013. – 26 верес. – С. 11.

Васюк Л. «Дерманському світильнику» горіти, не згасати / Васюк Л. // Нове життя [Здолбунів]. – 2001. – 22 верес. – С. 2.

Велесик П. Маленька колиска великої духовності / П. Велесик // Вісті Рівненщини. – 2003. – 17 верес. – С. 2.

Про літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник» у Дермані, що на Рівненщині.

Дерманський світильник // Народна газ. [Рівне]. – 2001. – 21 верес. – С. 2.

Про обласне літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник», яке пройшло у с. Дермань.

«Дерманський світильник» буде щороку // Рівне вечірнє. – 2001. – 18 верес. – С. 3.

«Дерманський світильник» відбувся у Здолбунові // Нове життя [Здолбунів]. – 2020. – 25 верес. – С. 1.

Дідич З. Сяйво Дерманського світильника / З. Дідич // Надслуч. вісник [Березне]. – 2018. – 12 черв. – С. 6.

Про відновлений краєзнавчий проект «Дерманський світильник».

Доленко С. «Дерманський світильник» відбувся у новому форматі / С. Доленко // Вільне слово [Рівне]. – 2018. – 7 черв. – С. 13.

Доленко С. «Дерманський світильник» завітав на свято школи / С. Доленко // Нова Волинь [Рівне]. – 2002. – 5 верес.

Доленко С. «Дерманський світильник» має розгорятися / С. Доленко // Рівне Час. – 2005. – 15 верес. – С. 6.

Про обласне літературно-мистецьке свято.

Доленко С. Дермань покликав на розмову / С. Доленко // Нова Волинь [Рівне]. – 2004. – 16 верес.. – С. 6.

Про літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник», що пройшло у с. Дермань на Рівненщині.

Доленко С. Знову до Уласа Самчука та Бориса Тена... / С. Доленко // Нова Волинь [Рівне]. – 2003. – 25 верес. – С. 7.

Про літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник», яке пройшло у с. Дермань на Рівненщині.

Жив’юк А. Ще одне обласне свято / А. Жив’юк // Демократ. Рівненщина. – 2001. – 21 верес. – С. 6.

У с. Дермань на Рівненщині вперше проведено обласне літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник».

Кидрук І. Дерманський світильник / І. Кидрук // Вісті Рівненщини. – 2005. – 16 верес. – С. 1.

Климкович О. «Дерманський світильник» відбувся у Здолбунові / О. Климкович // Нове життя [Здолбунів]. – 2020. – 25 верес. – С. 1.

Про Всеукраїнську наукову конференцію «Дермань і Мізоч в історії та культурі Волині», яка відбулась у Здолбунівській районній бібліотеці в рамках «Дерманського світильника».

Козак С. Край Волинський, шлях Дерманський ... / С. Козак // Літературна Україна. – 2009. – 8 жовт. – С. 1–2.

Про традиційне літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник», у якому взяла участь делегація НСПУ.

Кузьмюк І. Під знаком Дерманя / І. Кузьмюк // Волинь [Рівне]. – 2002. – 6 верес. – С. 3.

Про літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник», яке пройшло у с. Дермань на Рівненщині.

Нагорна І. Дерманський світильник / І. Нагорна // Рівнен. репортер. – 2013. – 19 верес. – С. 12.

Нагорна І. Дерманський світильник : традиційне літературно-мистецьке свято під такою назвою відбулося на Рівненщини / І. Нагорна // Вільне слово [Рівне]. – 2014. – 23 верес. – С. 8.

Ольжич Б. Ясніє барвами слова «Дерманський світильник» / Б. Ольжич // Дзеркало Здолбунівщини. – 2013. – 20 верес. – С. 5.

Про проведення традиційного обласного літературно-мистецького свята «Дерманський світильник» у Дермані.

Пащук І. Дерманський світильник / І. Пащук // Нове життя [Здолбунів]. – 2006. – 15верес. – С. 6.

Пащук І. Розгоряйся «Дерманський світильнику»! / І. Пащук // Вісті Рівненщини. – 2001. – 21 верес.

Про започаткування на Рівненщині літературно-мистецького свята «Дерманський світильник».

Рачок П. Не згасне «Дерманський світильник» / Надслуч. вісник [Березне]. – 2002. – 11 верес.

Про літературно-мистецьке свято, яке вже вдруге пройшло у Дермані.

Романюк В. Сліди : (Дерманський світильник) : [вірш] / В. Романюк // Дзвін. – 2012. № 8. – С. 11.

Самчук І. Не тільки митців, а й науковців зібрав оновлений «Дерманський світильник» / І. Самчук // Нове життя [Здолбунів]. – 2018. – 8 черв. – С. 1, 2.

Свердлюк І. Вшанували видатних земляків / І. Свердлюк // Вісті Рівненщини. – 2009. – 24 верес. – С. 16.

Про вшанування видатних земляків у Дермані на літературно-мистецькому святі «Дерманський світильник».

Синюк С. «Дерманський світильник» спонукає до роздумів / С. Синюк // Погорина : літ.-краєзнав. альм. Рівненщини. – Рівне : Овід, 2016. – С. 373–375.

Про літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник» за участю рівненських літераторів, письменників з Києва, Житомирщини, Хмельниччини та ін.

Скликає «Дерманський світильник» // Дзеркало Здолбунівщини. – 2013. – 6 верес. – С. 4.

Шилан Є. П. «Дерманський світильник» очищає душі / Є. П. Шилан // Нове життя [Здолбунів]. – 2012. – 21 верес. – С. 1, 6.

Шилан Є. П. Дермань знову приймав гостей / Є. П. Шилан // Нове життя [Здолбунів]. – 2013. – 20 верес. – С. 1–2.

Про проведення традиційного літературно-мистецького свята «Дерманський світильник».

Шилан Є. П. Свято духовності у Дермані / Є. П. Шилан // Нове життя [Здолбунів]. – 2011. – 16 верес. – С. 2.

Про традиційне літературно-мистецьке свято «Дерманський світильник».

Якубчик О. «Дерманський Світильник» – причастя духовністю, правдою й красою рідної землі / О. Якубчик // Нове життя [Здолбунів]. – 2019. – 14 черв. – С. 3.

Якубчик О. Під ореолом духовності / О. Якубчик // Нове життя [Здолбунів]. – 2005. – 17 верес. – С. 3.

Про проведення у с. Дермань, що на Рівненщині, літературно-мистецького свята «Дерманський світильник».

* * *

«Дерманський Світильник» відбувся у оновленому форматі [Електронний ресурс] // Здолбунів.ком : сайт. – Режим доступу: http://zdolbuniv.com/region/dermanskyj-svitylnyk-vidbuvsya-u-onovlenomu-formati.html (дата звернення: 16.08.2021). – Назва з екрана.

Одарченко В. Дермань – «цариця волинських сіл» [Електронний ресурс] / В. Одарченко // Радіо Свобода : сайт. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/25110815.html (дата звернення: 16.08.2021). – Назва з екрана.

Пальчевська О. Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція «Дермань і Мізоч в історії та культурі Волині» [Електронний ресурс] / О. Пальчевська // Мізоч історичний : сайт. – Режим доступу: http://mizoch.blogspot.com/2019/06/blog-post.html (дата звернення: 16.08.2021). – Назва з екрана.

Самчук І. «Дерманський світильник» вже вдруге після оновлення збирає у свій край науковців і туристів : (фоторепортаж) [Електронний ресурс] / І. Самчук // 0362ua : сайт міста Рівне. – Режим доступу: https://www.0362.ua/news/2420998/dermanskij-svitilnik-vze-vdruge-pisla-onovlenna-zbirae-u-svij-kraj-naukovciv-i-turistiv-fotoreportaz (дата звернення: 16.08.2021). – Назва з екрана.

У Здолбунівській районній бібліотеці презентували «Дермань і Мізоч в історії та культурі Волині» : (фото) [Електронний ресурс] // Здолбунівська центральна районна бібліотека : сайт. – Режим доступу: https://zdcenterlib.rv.ua/news/u-zdolbunivskij-rajonnij-bibliotetsi-prezentuvaly-derman-i-mizoch-v-istoriyi-ta-kulturi-volyni-foto/ (дата звернення: 16.08.2021). – Назва з екрана.

 

Обласна літературна премія імені Світочів

Літературна премія імені Світочів заснована Рівненською обласною державною адміністрацією та Рівненською обласною організацією Національної Спілки письменників України в 2003 році. Головною метою премії є сприяння творчій діяльності літераторів області, активізація культурної та громадської роботи обласної організації Національної Спілки письменників України, відзначення провідних творчих працівників, увічнення пам’яті видатних діячів культури Рівненської області. Премія присуджується місцевим авторам за плідну творчу та культурно-просвітницьку діяльність. Щорічно присвоюється лише одна Премія.

 

ПОЛОЖЕННЯ

про обласну літературну премію імені Світочів

1. Обласна літературна премія імені Світочів (далі – Премія) присвоюється за плідну творчу і культурно-просвітницьку діяльність щорічно у вересні (до обласного літературно-мистецького свята «Дерманський світильник»).

2. Щороку присвоюється лише одна Премія.

3. Повторно премія може бути присвоєна літератору за наявності нових визначних досягнень, але не раніше ніж через п’ять років після попереднього присвоєння.

4. Пропозиції щодо претендентів на здобуття Премії подаються в управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації до організаційного комітету з присвоєння обласної літературної премії імені Світочів (далі – Комітет) місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, творчими спілками, редакціями газет та журналів разом із листом, підписаним керівником організації, яка їх висунула.

У листі зазначаються: автор (автори), назва твору, час і місце його видання, загальна оцінка твору, характеристика творчості та культурно- просвітницької діяльності автора та мотивація висунення на здобуття Премії.

До листа додається інформація про життєву і творчу діяльність особи (осіб), висунутої на здобуття Премії, в довільній формі, відгуки преси.

5. Днем висунення претендента на здобуття Премії вважається день реєстрації в управлінні культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації документів, зазначених у пункті 4 цього Положення.

6. Склад Комітету затверджується розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації. Основною формою роботи Комітету є засідання. Засідання Комітету є правомочним, якщо на ньому присутні не менш ніж 2/3 його складу. Засідання Комітету веде його голова або за дорученням голови Комітету його заступник. Рішення Комітету про присудження Премії ухвалюється таємним голосуванням більшістю голосів присутніх на засіданні.

7. Особа, якій присвоюється Премія, отримує звання лауреата обласної літературної премії імені Світочів, їй вручаються диплом та грошова винагорода у розмірі 2,5 тис. гривень.

У разі, коли Премія присуджується декільком особам, кожен лауреат отримує диплом, а грошова винагорода ділиться між ними порівну.

8. Використання та обробка персональних даних здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних».

 

Література

Сучасні письменники Рівненщини: історія, біобібліогр. довідки, контакти / упоряд. Б. Боровець, А. Лимич, Л. Рибенко. – Рівне : Письмен. робітня «Оповідач», 2016. – 192 с.

Положення про обласну літературну премію імені Світочів // Погорина : літ.-мист. альм. – Рівне : Азалія, 2003. – Вип. 5. – С. 93.

Премії Рівненщини за досягнення у сфері літератури, культури і мистецтва : біобібліогр. покажч. / уклад.: Л. М. Малишева, Т. В. Матушевська, В. П. Гуріна ; наук. ред. О. Л. Промська ; ред. З. М. Тирак ; відп. за вип. В. П. Ярощук. – Рівне, 2019. – С. 88–104.

 

Лауреати обласної літературної премії імені Світочів


2003

Бабій Степан Олександрович (1940 р. н.)

Український поет, прозаїк, публіцист, громадський діяч, уродженець Тернопільщини. Член Національної спілки письменників України (1981). У 2000–2005 рр. очолював Рівненську обласну організацію Національної спілки письменників України. Автор багатьох поетичних та прозових збірок, збірок віршів для дітей, публіцистичних статей. Лауреат літературної премії імені Валер’яна Поліщука (1985), переможець рейтингу м. Рівного «Гордість міста» у номінації «Кращий поет» (2005). У 2003 році став першим лауреатом премії імені Світочів за поетичні збірки «Такий день», «Нічні спалахи» та книгу художньої публіцистики «Луни повстанського краю».

Бабій С. Нічні спалахи : поезії / С. Бабій. – Костопіль, 2003. – 72 с.

Бабій С. Такий день : поезії / С. Бабій. – Рівне : Волин. обереги, 2001. – 120 с.

Бабій С. Луни повстанського краю : нариси, оповіді, спогади / С. Бабій. – Рівне, 2002. – 119 с.

 

2004

Мазаний Віктор Степанович (1955 р. н.)

Український письменник, прозаїк та журналіст, уродженець села Городець Володимирецького району (нині Вараський), Рівненської області. Член Національної спілки письменників України (2003), член Національної спілки журналістів України, заслужений журналіст України (2010). Відповідальний редактор енциклопедії «Уславлені постаті України» у Рівненській області. Лауреат літературної премії ім. А. Коломийця (2011). Переможець обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінації «Кращий письменник» (2005). Лауреат премії ім. Світочів за повість «Погляд сльози» (2004).

Мазаний В. Погляд сльози : повість / В. Мазаний. – Рівне : Літератор, 2003. – 96 с.

* * *

Вручено премію Світочів // Вісті Рівненщини. – 2004. – 29 верес. – С. 1.

Дудко З. Обласну літературну премію імені Світочів присуджено Віктору Мазаному за повість «Погляд сльози» / З. Дудко // Панорама [Рівне]. – 2004. – 17 верес. – С. 3.

Лауреат Віктор Мазаний // Вісті Рівненщини. – 2004. – 1 верес. – С. 3.

 

2005

Праск Святослав Богданович (1941 р. н.).

Український поет і прозаїк, уродженець села Кургани Березнівського району (нині Рівненський). Працював у редакції Костопільської районної газети, у райвідділі освіти, в райдержадміністрації. Автор семи романів та трьох поетичних збірок. У 2005 році став лауреатом премії за роман-трилогію «Здобути або не бути».

Праск С. Здобути або не бути : іст. роман-трилогія / С. Праск. – Рівне : Азалія, 2003. – 688 с.

* * *

Басараба В. Світло слова і духу / В. Басараба // Вільне слово [Рівне]. – 2005. – 15 верес. – С. 3.

 

2006

Шморгун Євген Іванович (1940 р. н.).

Письменник, видавець, краєзнавець, громадський діяч, уродженець с. Новожуків Рівненської області. Редактор видавництва «Азалія», один із засновників літературно-краєзнавчого журналу «Погорина». Заслужений журналіст України, лауреат літературних і просвітянських премій. У 2006 році за історичний роман «Сніги непочаті» йому було присвоєно звання лауреата премії імені Світочів.

Шморгун Є. Сніги непочаті : іст. роман / Є. Шморгун. – Рівне : Азалія, 2005. – 344 с.

* * *

Одарченко В. На Рівненщині визначено четвертого лауреата літературної премії імені Світочів [Електронний ресурс] / В. Одарченко // Радіо Свобода : сайт. – Режим доступу: www.radiosvoboda.org/a/951173.html (дата звернення: 16.08.2021). – Назва з екрана.

 

2007

Гуля Сергій Іларіонович (1940–2020 рр.)

Український прозаїк, уродженець Хмельницької області. Член Національної спілки письменників України (2002), переможець конкурсу «Гордість міста» у номінації «Кращий письменник Рівного» (2008). За збірку прози «Комусь живому» у 2007 році був удостоєний звання лауреата премії імені Світочів.

Гуля С. Комусь живому : повість. Оповідання / С. Гуля. – Рівне : Овід, 2007. – 180 с.

* * *

Дем’янчук О. Лауреатів побільшало / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2007. – 14 верес. – С. 2.

 

2008

Кралюк Петро Михайлович (1958 р. н.)

Український філософ, письменник, публіцист, уродженець Волині. Доктор філософських наук, заслужений діяч науки і техніки України, професор, проректор з навчально-наукової роботи Національного університету «Острозька академія». Член Національної спілки письменників України (2004), Премії Світочів удостоєний у 2008 році за твір «Діоптра або Дзеркало, в якому бачимо не лише себе, а й інших, подорожуючи в часі та просторі».

Кралюк П. М. Діоптра або Дзеркало, в якому бачимо не лише себе, а й інших, подорожуючи в часі та просторі : іст.-інтелект. детектив / П. М. Кралюк. – Луцьк : Твердиня, 2007. – 116 с.

 * * *

Конопелько В. Промені «Дерманського світильника» : лауреатом цьогорічного мистецького свята став Петро Кралюк / В. Конопелько // Рівнен. діалог. – 2008. – 26 верес. – С. 7.

 

2009

Рибенко Лідія Гуріївна (1953 р. н.)

Українська письменниця, прозаїк, видавець, уродженка села Річиця Зарічненського району (нині Вараський) Рівненської області. Член Національної спілки письменників України (1996), у 2005–2014 рр. – голова Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України, член редколегії літературно-краєзнавчого журналу «Погорина», лауреат літературних і просвітянських премій. У 2009 р. стала лауреатом премії імені Світочів за роман «Суднотроща».

Рибенко Л. Суднотроща : роман ; Бо ти – людина : фантаст. повість / Л. Рибенко. – Рівне : [б. в.], 2004. – 271 с.

* * *

Свердлюк І. «Дерманський світильник» назвав лауреата / І. Свердлюк // Вільне слово [Рівне]. – 2009. – 29 верес. – С. 7.

У Дермані вручали премію... // Скриня [Дубно]. – 2009. – 24 верес. – С. 8.

 

2010

Цимбалюк Євген Павлович (1962–2018)

Український письменник, журналіст, краєзнавець, уродженець с. Вовковиї, Демидівського району (нині Дубенський) Рівненської області. Заслужений журналіст України, член Національної спілки письменників України (1998), лауреат ряду літературних премій, автор багатьох художніх та поетичних творів, історико-краєзнавчих досліджень. У 2010 році за книгу літературних оповідань та історичних есе «Обірвана молитва за Україну» був удостоєний звання лауреата премії імені Світочів.

Цимбалюк Є. П. Обірвана молитва за Україну / Є. П. Цимбалюк. – Рівне : Рівнен. друк., 2009. – 188 с.

* * *

Конопелько В. «Дерманський світильник» назвав лауреата премії імені Світочів – Євгена Цимбалюка з Млинова / В. Конопелько // Скриня [Дубно]. – 2010. – 23 верес. – С. 5.

Конопелько В. «Дерманський світильник» назвав лауреатом премії імені Світочів вільнесловівця Євгена Цимбалюка / В. Конопелько // Вільне слово [Рівне]. – 2010. – 23 верес. – С. 14.


2011

Велесик Петро Якович (1944 р. н.)

Поет, прозаїк, публіцист, редактор, уродженець с. Гута Костопільського району (нині Рівненський) Рівненської області. Заслужений журналіст України, член Національної спілки письменників України (1993), лауреат літературних премій, переможець літературних конкурсів, автор прозових та поетичних творів, книг для дітей, публіцистики. У 2011 році став лауреатом премії імені Світочів за книгу «Сіті Пандори».

Велесик П. Я. Сіті Пандори : провінц. роман / П. Я. Велесик. – 2-ге вид., допов. – Костопіль : Роса, 2010. – 292 с.

* * *

Кузьмич М. Літературна премія імені «Світочів» – у Петра Велесика / М. Кузьмич // Сарнен. новини. – 2011. – 20 верес. – С. 5.

 

2012

Курінний Сергій Георгійович (1964 р. н.)

Письменник, прозаїк, уродженець м. Дубно Рівненської області. Член Національної спілки письменників України (2012). Автор історичних пригодницьких романів. Переможець конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще прозове видання» (2012). Лауреат премії імені Світочів 2012 року за книгу «Вогонь і попіл» (перша книга трилогії історичних пригодницьких романів).

Курінний С. Вогонь і попіл : іст. роман. Кн. 1 / С. Курінний. – Рівне : ДМ, 2011. – 374 с.

* * *

Тарасюк Н. «Дерманський світильник» запалав удесяте / Н. Тарасюк // Вісті Рівненщини. – 2012. – 2 листоп. – С. 13.

 

2013

Євтушок Олександр Володимирович (1975 р. н.)

Письменник, журналіст, уродженець села Зоря Рівненського району Рівненської області. Член Національної спілки письменників України (2002), переможець конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще видання для юнацтва та молоді» (2013, 2016), лауреат 3-ї премії літературного конкурсу для молоді фонду «Смолоскип» (2004). Лауреат премії ім. Світочів 2013 року за книгу «Пиво з абрикосів».

Євтушок О. Пиво з абрикосів ; Рома та Дмитро Трироги : повість ; роман / О. Євтушок. – Рівне : ДМ, 2011. – 366 с.

* * *

Катеринич П. «Пиво з абрикосів» отримало премію Світочів / П. Катеринич // Сарнен. новини. – 2013. – 1 жовт. – С. 5.

 

2014

Боровець Борис Тимофійович (1949 р. н.)

Український письменник, журналіст, редактор, уродженець села Яцьковичі Березнівського району (нині Рівненський) Рівненської області. Член Національної спілки журналістів України (1991), член Національної спілки письменників України (2000), автор поетичних збірок, повістей, драм, есе, літературно-критичних нарисів. У 2014 році був удостоєний звання лауреата премії імені Світочів за книги «Поліссям народжене слово. Літературні портрети» та «Михайло Яцковський у документах, віршах і листах».

Боровець Б. Поліссям народжене слово : літ. портрети / Б. Боровець. – Рівне : Волин. обереги, 2012. – 194 с. 

Боровець Б. Т. Михайло Яцковський у документах, віршах і листах / Б. Т. Боровець. – Рівне : Письмен. робітня «Оповідач», 2010. – 152 с.

* * *

Денисюк В. У Дермань – до світочів / В. Денисюк // Вісті Рівненщини. – 2014. – 26 верес. – С. 16 ; Те саме // Літературна Україна. – 2014. – 2 жовт. – С. 9.

Під час літературно-мистецького свята «Дерманський світильник» обласну літературну премію імені Світочів присуджено письменнику Борису Боровцю та видавцю раритетної Шевченкіани Михайлу Борейку.

Рачок П. Животворне сяйво «Дерманського світильника» / П. Рачок // Надслучан. вісник [Березне]. – 2014. – 30 верес. – С. 3.

Про нагородження письменника, головного редактора Березнівської районної газети Б. Боровця обласною літературною премією імені Світочів.


Борейко Михайло Семенович (1933–2020)

Просвітянин, громадський діяч, уродженець Тернопільщини. Один із засновників обласного та міського товариств «Просвіта» та «Меморіал». Підготував і видав понад 40 книг, які були заборонені або не видавалися в Україні. Серед них особливе місце займає Шевченкіана. За активну громадську діяльність нагороджений багатьма грамотами. У 2014 році за плідну творчу і культурно-просвітницьку діяльність, зокрема як видавець раритетної Шевченкіани та видання книги Маріетти Шагінян «Тарас Шевченко», отримав премію імені Світочів.

Шагінян М. Тарас Шевченко : [монографія] / М. Шагінян ; пер. з рос. В. Іванисенка. – Рівне : ДМ, 2013. – 262 с.

 

2015

Столярчук Богдан Йосипович (1947 р. н.)

Музикант, мистецтвознавець, письменник, педагог, краєзнавець, уродженець с. Дмитрівка Гощанського району (нині Рівненський) Рівненської області. Працював артистом оркестру Рівненського музично-драматичного театру та обласної філармонії, викладачем Рівненської дитячої музичної школи № 1 ім. М. В. Лисенка. Професор кафедри музичного мистецтва Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету, керівник інструментального ансамблю традиційної народної музики «Хутірські музики». Член Національної всеукраїнської музичної спілки, Національної спілки журналістів, Всеукраїнської спілки краєзнавців, Національної спілки художників, Національної спілки театральних діячів, Всеукраїнської творчої спілки «Літературний форум». Лауреат багатьох літературно-мистецьких премій та творчих відзнак. Указом Президента України від 28.06.2017 р. йому присвоєно звання «Заслужений діяч мистецтв України». Автор або укладач понад 150 книг та посібників. Лауреат премій імені Світочів 2015 року за книгу «Незгасима зоря маестро».

Незгасима зоря маестро : життя і творчість диригента, педагога, нар. артиста України, проф. Б. В. Депо / ред.-упоряд. Б. Столярчук. – Рівне : О. Зень, 2013. – 352 с.

 

2016

Бабій Степан Олександрович (1940 р. н.)

У 2016 році повторно став лауреатом премії імені Світочів за цикл книг «Трикнижжя для АТО» («Слова, що необхідні, як патрони», «Білі голуби над Шумськом», «Фантомний біль»).

Бабій С. О. Фантомний біль : вірші, публіцистика / С. О. Бабій, В. Мазаний. – Рівне : [б. в.], 2016. – 44 с.

Бабій С. Білі голуби над Шумськом : публіцистика : ст. і вірші / С. Бабій. – Рівне : [б. в.], 2015. – 52 с.

Бабій С. Слова, що необхідні, як патрони : [поезії] / С. Бабій. – Рівне : [б. в.], 2014. – 56 с.

* * *

Премію Світочів отримав автор «Трикнижжя для АТО» // Рівне-Ракурс. – 2016. – 6 жовт. – С. 4.

 

2017

Пшеничний Микола Іванович (1954–2020)

Письменник, видавець, краєзнавець, громадський діяч, уродженець с. Молодаво Дубенського району Рівненської області. Був редактором видавництва «Наш край», з 1993 р. – «Край» (Дубно), науковим співробітником Державного історико-культурного заповідника м. Дубно, першим головою Дубенського товариства української мови імені Тараса Шевченка. Почесний член Національної спілки краєзнавців України, член Національної спілки письменників України (1985), лауреат багатьох літературно-мистецьких премій та премії імені Світочів (2017 рік) за повість-есе «Подзвін Золотої Підкови» та книгу документалістики «Стріляли в правду, молодість, красу!».

Пшеничний М. Подзвін золотої підкови : повість-есе у споминах і документах про Бориса Возницького / М. Пшеничний ; ред. Л. Пшенична. – Дубно : Естеро, 2016. – 48 с. : іл. фото.

Пшеничний М. Стріляли в правду, молодість, красу! : до 75-річчя енкаведистських злочинів у Дубенській в’язниці в червні 1941-го / М. Пшеничний. – Вид. 2-ге, допов. – Дубно : [б. в.], 2017. – 20 с.

* * *

Земна О. Премія Світочів помандрувала до Дубна : отримав обл. премію Микола Пшеничний / О. Земна // Вісті Рівненщини. – 2017. – 6 жовт. – С. 16.

Микола Пшеничний – володар літературної премії // Замок [Дубно]. – 2017. – 21 верес. – С. 10.

Микола Пшеничний отримав обласну літературну премію [ім. Світочів] // Дзеркало плюс [Дубно]. – 2017. – 5 жовт. – С. 14.

Микола Пшеничний отримає обласну літературну премію [ім. Світочів] // Вісті Дубенщини. – 2017. – 21 верес. – С. 3.

 

2018

Береза Юрій Павлович (1955 р. н.)

Український поет-сатирик, гуморист, журналіст, уродженець Хмельницької області. Член Рівненської обласної редколегії з випуску серії книг «Реабілітовані історією», автор збірок гумору й сатири, ліричних творів. Член Національної спілки письменників України (1995), лауреат літературної, просвітянської, журналістської премій. 2018 року став лауреатом обласної літературно-мистецької премії імені Світочів за книгу «Усмішкою витру сльозу».

Береза Ю. П. Усмішкою витру сльозу : лірика, гумор, сатира / Ю. П. Береза. – Рівне : Волин. обереги, 2016. – 940 с.

* * *

Обласну літературну премію імені Світочів отримає Юрій Береза // Вісті Рівненщини. – 2018. – 21 верес. – С. 6.

Обласну премію імені Світочів отримає рівненський поет-гуморист // Рівне-Ракурс. – 2018. – 20 верес. – С. 3.

Ундір О. Їх письменницька діяльність причетна до Острога / О. Ундір // Замкова гора [Острог]. – 2018. – 6 жовт. С. 7.

Про вручення Юрію Березі премії імені Світочів.


2019

Лящук Василь Кіндратович (1948 р. н.)

Український поет, перекладач, член Національної Спілки письменників України та Національної Спілки журналістів України. Уродженець м. Почаїв на Тернопільщині. Автор понад десятка поетичних збірок та перекладу українською мовою «Сонетів Вільяма Шекспіра». У 2019 році за книгу перекладів «Сонети Вільяма Шекспіра» було присвоєно звання лауреата премії імені Світочів.

Шекспір В. Сонети / В.Шекспір ; пер. укр. В. Лящук. – Рівне : Волин. обереги, 2013. – 200 с.

* * *

Лауреатом обласної літературної премії імені Світочів 2019 року став член НСЖУ Василь Лящук [Електронний ресурс] // Національна спілка журналістів України. Рівненська обласна організація : сайт. – Режим доступу: http://uju.rv.ua/uk/news/593--2019-.html (дата звернення: 16.08.2021). – Назва з екрана.

 

2020

Баковецька Ірина Володимирівна (1985 р. н.)

Українська письменниця, фольклористка, журналістка, краєзнавиця, культурна діячка, етно-рок виконавиця. Народилася в селищі Сосновому Березнівського району (нині Рівненський) Рівненської області. Член Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Є головою Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України, директором «Письменницької робітні «Оповідач». Засновниця власного поетичного стилю етно-вірша. Ініціатор та організатор багатьох літературно-мистецьких проєктів. Лауреатка літературних премій імені Валер'яна Поліщука, Михайла Дубова, Уласа Самчука, Юрія Яновського. За плідну творчу і культурно-просвітницьку діяльність, зокрема, за написання книги «Торчки, або Ґрант на контрабанду», у 2020 році письменниця стала лауреаткою обласної літературної премії імені Світочів.

Баковецька-Рачковська І. Торчки, або Грант на контрабанду / І. Баковецька-Рачковська. – Київ : Саміт-книга, 2020. – 120 с.

* * *

Рівненській письменниці вручили премію імені Світочів // Вісті Рівненщини – 2020. – 25 верес. – С. 6.


Тетяна Матушевська




усі виставки »

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Культурний фронт. Бібліотека

Культурний фронт.
Бібліотека

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції