Віртуальні виставки

Зоя Дідич «Добрий слід на землі»
22.07 2021 | Постаті | Прочитано: 1365


За єдину і неподільну,

Суверенну, прекрасну, вільну,

За тебе, Україно-мати,

Я готова життя віддати!

Зоя Дідич

 

Зоя Володимирівна Дідич народилася в м. Костопіль, що на Рівненщині у 1956 році в сім’ї службовців. Виростала «в атмосфері любові, взаєморозуміння та поваги». Навчалася в російській загальноосвітній школі № 3. На все життя зберегла теплий спогад про вчительку української мови та літератури Галину Олександрівну Степову, яка прищепила любов до рідного слова. Вищу освіту здобула в Чернівецькому університеті на факультеті романо-германської філології (1979). Деякий час працювала у школах рідного міста. Упродовж 1982–2005 років викладала англійську та латинську мови в Костопільському медичному училищі. З 2004 по 2007 рр. працювала заступником голови Костопільської районної державної адміністрації. Згодом бібліотекарем спецшколи-інтернату. Нині родина Дідичів проживає на хуторі на околиці села Яринівка Березнівського району. Перші її літературні спроби припадають на шкільні роки. Серйозніше взялася за творчість тоді, коли за плечима мала значний педагогічний досвід. І без поезії, музики себе не уявляє. Тісно співпрацює з обдарованими місцевими музикантами та композиторами – Віктором Зданюком та Михайлом Таргонієм, які багато її віршів поклали на музику. Знайома читачеві за книгами «Я вам сказати мушу…» (2000 р.), «Фіалки тюремних мурів. Повість про кохання» (2014 р.), «Благослови, Вкраїно, на орду!» (2015 р.), дитячою збіркою «Україна починається з мене», книжкою-розмальовкою «Поетична поляна». Авторка чотирьох монографій з мово- та літерознавства. Упродовж 9 років очолювала районну організацію Народного Руху України, у 2000–2007 роках – міський осередок «Союзу Українок», у якому поруч із колишніми політв’язнями та репресованими, молодшим поколінням жінок активно працювала заради укріплення нової держави. 

Під керівництвом Зої Дідич «Союз Українок» співпрацював з активістами інших районів: разом на власних і сусідських теренах відкривали пам’ятні знаки, впорядковували могили героїв, відвідували спільні урочистості. Однією з таких було відкриття у 2000 році пам’ятної дошки В’ячеславу Чорноволу у місті Березному за участі вдови Героя України, Почесної союзянки Атени Пашко та столичних гостей. «Союз Українок» підтримував творчі стосунки і з іншими громадськими організаціями Рівненщини, переймався проблемами охорони здоров’я та довколишнього середовища, брав участь у різноманітних семінарах та зустрічах. У 2005–2007 роках «Союз Українок» був представлений в органах державної влади та місцевого самоврядування.

Під час Помаранчевої революції Зоя Дідич працювала заступником керівника виборчого штабу Віктора Ющенка та заступником голови Комітету національного порятунку України у Костопільському районі, твердо утримуючи костопільський Майдан упродовж революції та забезпечуючи чесні вибори на виборчих дільницях, що привело до перемоги із результатом у понад 90% голосів костопільців.

Зоя Дідич – лауреат конкурсу «Жінка року» (2004 р.) у номінації «Жінки – громадські діячі Костопільського району.

Є членом Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України. З-під її пера вийшли книги: «Я вам сказати мушу» (2000 р); поетична збірка «Благослови, Вкраїно, на орду!» (2015 р.); книги для дітей: «Україна починається з мене!» та «Поетична поляна» (2016 рр.). Є упорядником та автором тексту фотокниги «Костопільщина. Шлях до Волі та Держави» (2017 р.); одним з упорядників книги «Просвітянське століття Рівненщини» (2018 р.).

Книга «Фіалки тюремних мурів. Повість про Кохання» отримала диплом переможця конкурсу 2017 року «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще прозове видання».

Ряд творів друкувалися в альманахах «Революція Гідності. Війна» Рівненської письменницької організації (упорядник Анна Лимич), «Над Замчиськом» (упорядник Анатолій Карп’юк); у пісенному збірнику Віктора Зданюка «Гей, там, над Поліссям!»; в українсько-канадському альманасі «Крила» (упорядник Анатолій Криловець).

Зоя Дідич є автором слів Гімну Костопільщини.

Життєствердна і патріотична творчість Зої Дідич сприяє формуванню кращих рис громадянина України. Відгук про письменницю можна прочитати у книзі відомого рівненського літератора-краєзнавця Івана Пащука «Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини».

За вагомий особистий внесок у справу утвердження суверенної демократичної держави Зою Дідич було нагороджено Почесними грамотами Рівненської обласної ради (2006 р.), Рівненської обласної державної адміністрації (2016 р.), Костопільської районної ради (2014 р.); подякою від Костопільської райдержадміністрації (2016 р.).

Зоя Дідич є членом правління Рівненської обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка, у складі якого проводить просвітницьку роботу на Рівненщині. Є активним дописувачем на головному сайті обласної «Просвіти».

Публікується в районній, обласній пресі, газетах «Слово Просвіти», «Літературна Україна». Як громадський кореспондент за публікації просвітянської тематики нагороджена Почесною Грамотою Національної спілки журналістів України.

Як борець за незалежність України у ХХ столітті Зоя Дідич нагороджена вищою відзнакою Руху – Нагрудним Знаком «За заслуги перед українським народом» ІІ ступеня.


Твори Зої Дідич

Дідич З. В. Благослови, Вкраїно, на орду! : поезії / З. Дідич. – Рівне : ПП Лапсюк, 2015. – 72 с.

Збірка складається з 2-х розділів: «А на майдані – очі, очі…», «Хочеш – сіяй». Ідейним епіцентром книги виступає цикл поезій про події Майдана, які сколихнули весь світ і не залишають байдужими жодного українця. Поетичне слово, коли воно щире – власне є тим золотом душі. Що щиріше – то тепліше і дорожче.

Дідич З. В. Поетична поляна / Дідич З. – Рівне : Овід, 2015. – 40 с. 

Ця чудова книжка Зої Дідич «Поетична поляна» – для діток, які разом зі звірятами, щебетушками-пташками, веселими бджілками, жабенятами та іншими лісовими мешканцями мають змогу побувати у найцікавішому місті в лісі – на Поетичній поляні. Ті, хто її відвідає, отримає дар складати вірші і величезне задоволення, розфарбовуючи сторінки-розмальовки.

Дідич З. В. Україна починається з мене! / Дідич З. – Рівне : Овід , 2015. – 36 с.

Ця книжка про Україну, її блакитне небо, сині гори та річки, глибокі озера та зелені гаї. Тіки у рідній домівці вас можуть чекати найдорожчі у світі люди – батько і мати.

Дідич З. В. Фіалки тюремних мурів. Повість про кохання / З. Дідич. – Рівне : ПП Лапсюк, 2014. – 139 с.

Книга розповідає про кохання, події якого відбулися в 50-х роках минулого століття на Свердловщині. Ось як Зоя Володимирівна розповідає про історію написання своєї книги. Свого часу Зоя Дідич познайомилася з головною героїнею книги Валентиною, і вони стали товаришувати. Якось Валентина розповіла письменниці про найцінніше, що мала – листи з табору від найдорожчої людини – Володимира Чернявського, кохання до якого вона зберігала в серці усе своє життя. Таким чином народилася ця книга, в основі якої покладена історія кохання в листах Володимира Івановича Чернявського та Валентини Федорівни Ковальчук. Їх відділяли одне від одного зони – чоловіча та жіноча, але це не заважало їм висловлювати теплі почуття, що підтримували у важкі часи обох. Двоє молодих людей стали заручниками комуністичного режиму тому, що боролись за свободу України. Незважаючи на тяжке тюремне життя, вони не зневірились, зберегли чистоту помислів, доброзичливість, навіть вважали себе щасливими. Назва книги була запозичена з одного з листів Володимира Чернявського, який якось побачив фіалку, що, пробившись крізь тюремні мури, росла на території колонії. Головні герої книги так і не побачили один одного, але в кінці книги Валентина каже, що попри те, що втратила цього святого чоловіка, п’ять десятків років її зігрівали його листи. Книга «Фіалки тюремних мурів. Повість про Кохання» здобула перемогу в щорічному обласному конкурсі «Краща книга Рівненщини 2017» в номінації «Краще прозове видання». 

* * *

Дідич З. Ми вище прапор піднімемо! / З. Дідич // Просвітянське століття Рівненщини, 1917–2017 : наук. ст., спогади [ упоряд.: І. В. Ветров, З. В. Дідич]. – Дрогобич : Коло, 2018. – С. 626–641.


Публікації в періодичних виданнях

Дідич З. Бути на землі Людьми / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2017. – 21 лют. – С. 4.

Рец. на кн.: Боровець Б. Заглада : роман-мозаїка / Б. Боровець. – Рівне : Азалія, – 2016. – 328 с.

Дідич З. Володимир Шовкошитний на Костопільщині / З. Дідич // Новини Костопільщини. – 2016. – 22 жовт. – С. 8.

Зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, громадським та політичним діячем, доктором філософії, професором, директором видавництва «Український пріоритет» Володимиром Шовкошитним, яка відбулась 12 жовтня 2016 р. у Костопільській районній раді.

Дідич З. Воюємо. Незгода колобродить... : [вірш] / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2016. – 29 квіт. – С. 2.

Дідич З. Добрий слід на землі / З. Дідич, Б. Дідич // Надслучанський вісник. – 2017. – 28 берез. – С. 7.

Дідич З. Дорога поета на Рівненщині / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2018. – 27 берез. – С. 2.

Про Шевченківську естафету «Дорогами поета на Рівненщині».

Дідич З. З любов'ю у серці / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2017. – 17 січ. – С. 7.

Дідич З. Криївка повстанців у Костополі / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2016. – 18 листоп. – С. 3.

Дідич З. Маршрутні бувальщини. Під ангельським крилом : [проза] / З. Дідич // Погорина. – Рівне : Азалія, 2020. – Вип. 32. – С. 35–37.

Дідич З. Найперша ланка «Просвіти» / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2021. – 20 трав. – С. 4-5.

Дідич З. Офігенія зі Степаниди: давньогрецька трагедія на сучасний лад / З. Дідич // Рівне літературне : альманах / упоряд. В. Мазаний. – Рівне : Оповідач, 2018. – С. 56-58.

Дідич З. Пора «найкоротшої тіні» Ростислава Слободенюка / З. Дідич // Вісник Кореччини. – 2016. – 2 квіт. – С. 8.

Дідич З. Презентація книги «Сучасні письменники Рівненщини» / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2016. – 5 лип. – С. 5.

Дідич З. Самчукові зустрічі / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2020. – 5 берез. – С. 6.

Дідич З. Сіль землі : вірші / З. Дідич // Погорина. – Рівне : Азалія, 2019. – Вип. 30/31. – С. 210–213.

Дідич З. Сяйво Дерманського світильника / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2018. – 12 черв. – С. 6.

Дідич З. У пам’яті і в серці / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2016. – 26 квіт. – С. 4–5.

Дідич З. Хай світ пізнає Україну! / З. Дідич // Надслучанський вісник. – 2016. – 2 груд. – С. 3.

Дідич З. «Шевченківська енциклопедія» – данина шани Кобзарю / З. Дідич // Вісті Рівненщини. – 2016. – 26 лют. – С. 7.

Дідич З. «Шевченківську енциклопедію» презентували у Рівному / З. Дідич // Слово Просвіти. – 2016. – 25 лют. – 2 берез. – С. 16.

 

Про Зою Дідич

Захожа А. Переможці конкурсу «Краща книга Рівненщини» 2017 року / А. Захожа, І. Назарова // Новини Костопільщини. – 2017. – 29 квіт. – С. 4.

У 2017 р. книга Зої Дідич «Фіалки тюремних мурів» стала переможцем конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще прозове видання».

Пащук І. Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини / І. Пащук. – Рівне : Волинські обереги. – 2005. – 212 с.

Про Зою Дідич – С. 55.

Петренчук Н. Презентація фотокниги «Костопільщина. Шлях до Волі та Держави» / Н. Петренчук // Новини Костопільщини. – 2017. – 18 листоп. – С. 2.

Президент нагородив жінок Рівненщини // Вільне слово. – 2019. – 14 берез. – С. 2.

Шумейко Н. Нові книги – нові зустрічі! : [про презентацію книги Зої Дідич «Україна починається з мене!», яка відбулась в Костопільській загальноосвіт. шк. № 8] / Н. Шумейко // Новини Костопільщини. – 2016. – 1 січ. – С. 4.

Ярмолюк Н. Нагороди активістам «Просвіти» / Н. Ярмолюк // Надслучанський вісник. – 2018. – 12 січ. – С. 3.

 

Інтернет-ресурси

Аудіобібліотека Автори Рівненщини. Зоя Дідич. Фіалки тюремних мурів [читає автор] [Електронний ресурс] / З. Дідич // Аудіобібліотека : сайт. – Режим доступу: http://audio.libr.rv.ua/writings/post/59 (дата звернення: 22.07.2021). – Назва з екрана.

Зоя Дідич : [Електронний ресурс] // Костопільська ЦСПШБ. – Режим доступу: http://kostlibr.at.ua/index/zoja_didich/0-240 (дата звернення: 22.07.2021). – Назва з екрана.

Творчі обрії Зої Дідич: біобібліографічний нарис [Електронний ресурс] // Березнівська ЦРБ : сайт. – Режим доступу: http://bereznelib.rv.ua/files/didych.pdf (дата звернення: 22.07.2021). – Назва з екрана.

Просвітянка Зоя Дідич нагороджена високою державною нагородою [Електронний ресурс] // Рівненське обласне об’єднання всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка : сайт. – Режим доступу: http://www.prosvita.rv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=490:2019-04-01-12-58-01&catid=1:latest-news (дата звернення: 22.07.2021). – Назва з екрана.

Сисюк О. Рівненський обласний конкурс «Краща книга Рівненщини»: Краще прозове видання [Електронний ресурс] / О. Сисюк // Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека : сайт. – Режим доступу: http://libr.rv.ua/ua/virt/211/ (дата звернення: 22.07.2021). – Назва з екрана.

Дідич Зоя Володимирівна [Електронний ресурс] // Березнівська міська публічна бібліотека : сайт. – Режим доступу: http://bereznelib.rv.ua/did.php (дата звернення: 22.07.2021). – Назва з екрана.

 

Анна Христофорова




усі виставки »

Бібліотека року 2023

Бібліотека року 2023

Книжковий форум Рівненщини

Книжковий форум Рівненщини

Хаби цифрової освіти

Хаби цифрової освіти

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції