Віртуальні виставки

Сергій Гридін: відчайдушний і не-такий!
24.06 2021 | Постаті | Прочитано: 3115


«Читаймо, бо ми того варті!»


Сергій Володимирович Гридін народився 8 липня 1971 року у місті Здолбунові Рівненської області. Майбутній письменник ходив до місцевої школи, полюбляв займатися спортом. У 1985 році його батька відправили у відрядження до Монголії, куди переїхала вся родина і проживала там два роки. Згодом сім’я повернулась у рідний Здолбунів.

Після повернення до України Сергій закінчив середню школу у Здолбунові у 1988 році. Впродовж року він набуває життєвого досвіду у слюсарній бригаді. Згодом вступає на економічний факультет Рівненського інституту інженерів водного господарства, який закінчує у 1994 році.

Після закінчення працює за бухгалтерсько-економічними спеціальностями.

Літературна діяльність стала для Сергія Гридіна захоплюючим хобі. Коли сину письменника виповнилося одинадцять років, він всіляко намагався залучити хлопця до читання. З того самого моменту і почав писати книги, адресовані дітям.

Доля письменника склалася так, що за покликом серця він пішов боронити країну від ворога, відклавши свої справи та літературне хобі на потім, виборюючи мир та незалежність на сході України. У 2017 році, після повернення зі служби в зоні АТО заявив про себе як автор книжок для дорослих – «Сапери», «Віраж», «Чужий».

Твори С. Гридіна тричі ставали переможцями конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінаціях «Краще видання для дітей» (2013) та «Краще видання для юнацтва та молоді» (2015). У 2012 році його книга «Федько у пошуках Чупакабри» потрапила до довгого списку премії «Книга року ВВС». Книга «Не такий» увійшла до короткого списку номінантів щорічної премії «Дитяча книга року ВВС-2013». Він є номінантом та лауреатом літературного конкурсу Спілки письменників на найкращу книгу року «Глиняний кіт» (2017 р.), де здобув перемогу у номінації «Дитяча література» за книгу «Незрозумілі». А у 2021 році здолбунівський письменник переміг в одинадцятому обласному конкурсі «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще видання для юнацтва та молоді». Відзнаку отримала книжка «Чужий».

Сергій Гридін автор цікавих і актуальних книг – людина надзвичайно зайнята і публічна. 2021 рік ювілейний для нього.

«Для мене 50-й День народження абсолютно нічим не відрізніється від інших. Лише трішки більше сивини і досвіду ніж, скажімо, у тридцять. Дата гарна, але нічого більше. Вона не є знаковою і я впевнений, що у не багатьох відбулись кардинальні зміни у віці 50 років+1 день. Єдине, що досить часто тепер нагадує про досить серйозний шматок життя, це кількість близьких тобі людей, які трансформуються в таблички на кладовищі і тоді розумієш, що жити треба тут і зараз, незалежно від того тобі двадцять один чи п’ятдесят із хвостиком в кілька десятків років».

Сергій Гридін


Сучасна проза для дітей

Твори Сергія Гридіна не губляться у розмаїтості сучасної дитячої літератури завдяки оригінальності вигаданих образів, вправності у створенні книжкового серіалу, вмілому використанню інтертекстуальних елементів, майстерному сюжетотворенню через хронотоп, гостроті й актуальності поставлених проблем.

Його проза для дітей жанрово й тематично розмаїта. Три книги про Федька – комп’ютерного віруса, який самовільно прибув з Інтернету у людський світ, – набули великої популярності серед читачів молодшого та середнього шкільного віку.

Тема, піднята автором, справді важлива з огляду на глобальну комп’ютеризацію та негативний вплив цього явища на свідомість дітей. Адже з розповсюдженням мережі Інтернет та комп’ютерних ігор постав віртуальний світ, який поглинає користувачів настільки, що вони забувають про реальність. Як повела б себе дитина, якби опинилася насправді у віртуальному світі серед монстрів, чудовиськ, супергероїв, піратів тощо. Вирішення цієї проблеми напрошувалося на художній твір. З таким завданням успішно впорався Сергій Гридін, створивши казкові повісті «Федько, прибулець з інтернету», «Федько у віртуальному місті» та пригодницьку повість «Федько у пошуках чупакабри».

Перша книга «Федько, прибулець з інтернету», яка дала старт його літературній діяльності. Герої цієї історії – звичайні хлопці Сашко та Петрик – з волі незвичайного інтернетного Віруса потрапляють у віртуальний світ. Їм добре знайоме бажання не йти до школи, похвалитися чимось цікавим, потрапити у справжню пригоду, розважитися, долаючи небезпеку й просто пограти у комп’ютерну гру так, щоб забути, по який бік екрану вони перебувають. Дітям потрібно подолати чудовиськ та голодних крокодилів, пройти відповідні рівні, щоб повернутися додому. Сергій Гридін запрошує читачів у захоплюючу комп’ютерну гру.

У 2012 році з’являється продовження Федькових пригод. Виходить друком книга «Федько у віртуальному місті». У ній розповідається про те, що зовсім не підступний, а кумедний і дуже милий комп’ютерний вірус Федько – у небезпеці. Щоб визволити його з віртуального полону, друзям Сашкові, Петрикові та Марічці доводиться блукати віртуальним містом та поквитатись з наймогутнішим комп’ютерним вірусом у світі.

Третя книга – «Федько у пошуках Чупакабри» – саме для тих, хто ховається від жаху під ковдру у темній кімнаті, слухаючи страшні оповідки, у кого бігають мурашки по шкірі від передчуття зустрічі з невідомим...

Весела, насичена подіями історія про комп’ютерного віруса Федька та його друзів, а також нових героїв допоможуть поринути у вир пригод реального світу.

Про дивне перетворення хлопчика Олега на власного кота розповідає Сергій Гридін у книзі «Кігтик Ковбаско».

П’ятикласникові Олегу життя кота Кігтика Ковбаска здається мало не щастям – їж, гуляй і вилежуйся, скільки влізе. Проте одного разу хлопцеві доведеться прокинутися... котом. А Ковбаскові – піти до школи замість свого господаря. Якими пригодами обернулось це дивне перетворення, читачі дізнаються із книги.

 

Підліткова тема

Він пише казкові та пригодницькі повісті, серед них «Відчайдушні», та електронна книга «Таємниці Ходвартса». 

У «Відчайдушних» автор відправляє читача у містичну подорож разом з Дмитром та його друзями, які намагаються провести власне розслідування, щоб вияснити, куди зникають маленькі діти з невеличкого містечка Озерне. Ця книга – саме той випадок, коли підлітки намагаються стати дорослими не через власні примхи, конфлікти або показову самостійність, а роблячи досить благородну та неймовірно небезпечну справу, якою дивують навіть професійних оперативників.

А в електронній книзі «Таємниці Ходвартса» закадичні друзі Соломка, Дмитрик та Циганчук зі своїми четвероногими друзями магічним образом опиняються в дивному місці. На перший погляд воно здається їм знайомим… Але це тільки на перший… Казкові пригоди чекають на героїв попереду, де вони пройдуть випробування на вірність, сміливість і доведуть, що вони гідні володіти чарівною паличкою.

Сергій Гридін – символ нової української підліткової літератури, який чи не найперший наважився вголос говорити про теми-табу, які досі вкрай рідко проникали в українську дитячу літературу.

Кілька років тому його «Не такий» підірвав інформаційний простір, засвідчивши готовність автора до обговорення небажаної вагітності, мастурбації, дитячого алкоголізму, насилля в сім’ї… Підліткова вагітність – немислиме діло для наших рафінованих авторів! – виринає у «Не такому» на кількох сторінках. І зникає безслідно. Ані причин цього явища, ані проблеми людини, яка це переживає, ані реакції суспільства письменник не зображує. Жодної сюжетоформуючої чи світоглядної (для героя) функції ця тема не несе…

Так, це все у книжках Гридіна є. Цього всього багато. Про все це розказано відверто і без недомовок. Автор сподівається на повну довіру підлітка-читача, з яким він розмовляє «на рівних», як із дорослим. Справді, «солоні» слівця і дражливі теми багато кого заохотять читати книжку, можливо, примусять зітхнути з полегшенням – мовляв, я не один такий… У цій серії у Сергія Гридіна одразу дві «не»-книжки – «Незрозумілі» та «Не ангел».

Точно так само, як із вагітністю у «Не такому», стається з темою онкозахворювання у «Не-ангелі». Несподівано з’явившись і померши наступного ж дня після знайомства з головним героєм, дівчинка, хвора на рак, сюжету непотрібна. Ця надзвичайно болюча й перспективна тема просто зникає… Сцена похорону, на який зганяють колишніх однокласників – просто спосіб проілюструвати загальну байдужість. 

«Незрозумілі» вже з найперших сторінок вражають натуралізмом опису проблем підлітка, згадок про нічні полюції і споглядання порно. Дитячі спогади про магазинчик жіночої білизни навіть трохи нагадують «Середину світу» Андреаса Штайнгьофеля… Але все це виявляється непотрібним, не має жодного значення для героя. Умовно кажучи, «Історія з цицьками» на хлопця ніяк не вплинула, не детермінувала його дії, не наштовхнула читача на будь-які паралелі з тим, про що йдеться у повісті. У цій же книзі надзвичайно цікава й перспективна тема закоханості в молоду вчительку перетворюється врешті у привід отримати по зубах у потрібний момент. Що стоїть за таким почуттям, чи можна його побороти, як при цьому почувається об’єкт кохання – усі ці питання, які мусили б виникнути у автора і стати основою для цікавої розповіді, просто не виникають!

Також, для підлітків написані повісті «І паралельні перетинаються», «Дорослі зненацька».

Хвилююча історія, присвячена проблемі підліткового самогубства через розповсюдження у соціальних мережах груп смерті піднята у повісті «І паралелі перетинаються». У центрі сюжетної лінії твору постає звичайний підліток Роман – дитина з благополучної родини, яка через непорозуміння у школі та вдома вирішила вдатися до суїциду, вступивши до однієї з віртуальних «груп смерті».

Перед нами історія дорослішання у книзі «Дорослі зненацька». Більш стрімкого, ніж хотілося б кожному з її учасників. Тимофію – шістнадцять, він живе з мамою. Тато давно залишив родину, бо знайшов «справжнє» кохання, і хоч юнакові часом дуже його бракує, він намагається встигати все – вчитися, працювати, допомагати мамі. У нього є найближчий шкільний друг Вовчик, однокласниця Натка, яка таємно симпатизує йому, старша приятелька з роботи Маринка, що через війну змушена була залишити рідне місто і перебратися у столицю. І все нічого, і можна якось жити. Але одного разу Тимко зустрічає рудокосу дівчину, яку подумки називає Лисичкою. Зустрічає – і одразу ж губить. Утім, волею провидіння, знову віднаходить. Закохується. До нестями. До вислизання землі з-під ніг. І виявляється, що п’ятнадцятирічна Юля відповідає йому взаємністю. І ось, коли здається, що цілий світ існує лише для них двох, один необачний крок – і все опиняється під загрозою – стосунки, почуття і… нове життя.

Повість «Крейзі» – новий твір відомого сучасного українського письменника Сергія Гридіна, майстра психологічної прози для юнацтва. Це історія 16-річного хлопця, який живе у комп’ютерному світі й не уявляє свого життя без ґаджетів. Він почуває себе цілком щасливою людиною, допоки не зустрічає перше кохання, яке не лише дарує йому приємні миті, а й приносить перші серйозні випробування: на фізичну силу, моральність і гідність, кмітливість та винахідливість. Ось тут Артемові й знадобляться усі його досі набуті вміння. Але, як виявиться, часом важливою є не тільки сама перемога, як здобутий людиною досвід і справжні друзі.

 

Проза для дорослих

Але не тільки про незвичайні пригоди героїв розповідається у творах Сергія Гридіна. Все частіше автор родом зі Здолбунова радує і дорослого читача. Його повість «Чужий» – історія про поствійськову адаптацію бійця. Письменник і в цій, і попередніх книжках («Сапери», «Віраж») вимальовує словами людські долі, які змінюють інші люди й війна.

«Сапери» – саме про чоловічий вимір війни ця повість. Про те, якими чоловіки приходять у військо, як поводяться і якими стають. Про псевдочоловіче, брутальне і не тільки… Її автор знає цю війну як командир саперного взводу. Тому повість вражає тонко спостереженими деталями. І неприкрашеною правдою, яку бачить тільки письменник. Не варто шукати в «Саперах» банальну правду фактів. Усі події і герої повісті – вигадані. У ній правда життя на війні. Психологічна правда війни.

У повісті «Віраж» автор так майстерно володіє словом, знає, що твориться в серцях, думках, душах молодого покоління, що навіть той, хто читати не вельми полюбляв, прочитавши хоча б один твір цього автора, залишиться під враженням. Читач переживає разом з головним героєм твору, трагічна подія (смерть маленької дівчинки через неадекватні дії мажора) не залишить байдужим нікого. Жадоба до грошей, їхня велична, керуюча роль в житті суспільства викликали бурю негативних емоцій!

Книжка «Чужий» змусить читача замислитися над справжністю цінностей. В центрі історії – Микола Гаврилюк – чоловік, який хоч і не був наївним, але якого життя добряче потерло. Проте навіть окопне життя – не найжорстокіше випробування для цього бійця. Довгождане повернення додому для багатьох стає останнім рубежем війни. Доводиться якось реагувати на образливі «аватар», «вбивця», «психічно ненормальний», які закидає кожен другий. Розв’язати вузли непорозумінь треба ще й у сім’ї і на роботі. Думка «мені краще було б загинути» – роз’ятрює, точить чоловіка з середини. Бо вдома падають не від осколків і куль. Там убиває байдужість.

Знаючи цю війну як безпосередній її учасник, Сергій Гридін тонко відчуває пульс нинішньої реальності. Тож його проза – пряма, дошкульна, але правдива. В ній зафіксований час і напруга людських переживань.


Твори Сергія Гридіна

Гридін С. Федько, прибулець з інтернету / С. Гридін ; ілюстр. О. Шапкаріної. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2011. – 152 с.

Гридін С. Федько у віртуальному місті / С. Гридін ; ілюстр. О. Шапкаріної. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2011. – 207 с.

Гридін С. Федько у пошуках чупакабри : для мол. шк. віку / С. Гридін. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2012. – 175 с.

Гридін С. Не такий : повість для підлітків, які шукають себе / С. Гридін. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2013. – 175 с.

Гридін С. Не такий [Електронний ресурс] : [аудіокнига] / С. Гридін ; Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; читає С. Нагорна ; техн. ред. С. Ф. Ясковець. – (1 файл : 249 МБ). – Львів : Вид-во Старого Лева, 2013. – 1 ел. опт. диск (CD-R); 3 год. 56 хв. 33 с. – (Книга вголос).

Гридін С. Не-ангел : повість / С. Гридін. – Київ : Академія, 2016. – 144 с.

Гридін С. Незрозумілі : повість / С. Гридін. – Київ : Академвидав, 2016. – 128 с.

Гридін С. Кігтик Ковбаско : для серед. шк. віку / С. Гридін. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2016. – 152 с.

Гридін С. Дорослі зненацька : повість / С. Гридін. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. – 144 с.

Гридін С. Відчайдушні : повість-детектив / С. Гридін. – Київ : Академія, 2017. – 128 с.

Гридін С. І паралельні перетинаються : повість / С. Гридін. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. – 128 с.

Гридін С. Сапери : повість / С. Гридін. – Київ : Академія, 2017. – 192 с.

Гридін С. Чарівна коробочка // Теплі родинні історії / упоряд. О. Поліщук. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2017. – С. 37-41.

Гридін С. Віраж : повість / С. Гридін. – Київ : Академія, 2018. – 128 с.

Гридін С. Таємниці Ходвартса : [Електронна книга] / С. Гридін. – Київ : Мультимедійне видавництво Стрельбицького, 2018. – 119 с.

Гридін С. Дорослі зненацька : повість / С. Гридін. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2019. – 144 с.

Гридін С. Чужий : повість / С. Гридін. – Київ : Академія, 2019. – 145 с.

Гридін С. Крейзі : повість / Сергій Гридін. — Київ : Знання, 2020. – 95 с.

Публікації про життя і діяльність Сергія Гридіна

Вийшла друком нова книга Сергія Гридіна [«Віраж»] // Нове життя. – 2018. – – 12 січ.

Відзнаку за найкращу книгу [Рівненщини у номінації «Краща книга для підлітків та юнацтва»] отримав [письменник із Здолбунова Сергій Гридін за книгу «Не такий»] у АТО // Рівне вечірнє. – 2015. – № 33/7 трав. – С. 14.

Войцеховський О. Зустріччю з Сергієм Гридіним [розпочали низку заходів в межах Всеукраїнського тижня дитячого читання у Здолбунівській районній бібліотеці для дітей та юнацтва] / О. Войцеховський // Нове життя. – 2018. – 23 берез. – С. 8.

Качак Т. Детективні повісті у дитячому читанні / Т. Качак // Українська мова і література в школі. – 2020. – № 6. – С. 25-27.

Качак Т. «Незрозумілі» – нова крижка Сергія Гридіна / Т. Качак // Українська мова і література в школах України. – 2019. – № 12. – С. 51.

Книги здолбунівських авторів – серед кращих : [про переможця щорічного конкурсу «Краща книга Рівненщини» Сергія Гридіна з книгою «Не такий» у номінації «Краще видання для юнацтва та молоді») // Нове життя – 2015. – № 32/33. –30 квіт. – С. 3.

Кондрачук С. Нова книга Сергія Гридіна [про вихід нової повісті «Не такий» здолбунівського дитячого письменника Сергія Гридіна] / С. Кондрачук // Нове життя – 2013. – № 57/58. – 26 лип. – С. 1.

Марченко Н. Знахідки ключниці, або відкрийте книжку! / Н. Марченко // Дивослово. – 2016. – № 4. – С. 56–61.
Марченко Н. Знахідки ключниці, або відкрийте книжку! : [характеристика підліткової прози 21 століття – Сергій Гридін «Відчайдушні»] / Н. Марченко // Дивослово. – 2016. – № 11. – С. 58–62.
«Незрозумілі» Сергія Гридіна – серед найкращих книг : [про книгу Сергія Гридіна «Незрозумілі», яка увійшла до списку Лідерів літа за версією Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2016» у номінації «Дитяче свято»] // Нове життя. – 2016. – № 64/65. –19 серп. – С. 8.

Ничипорук І. Заразив вірусом читання всю країну: [про письменника Сергія Гридіна, який став цього року переможцем у номінації «Краще видання для дітей» у конкурсі «Краща книга Рівненщини»] / І. Ничипорук // Рівненська газета. – 2013. – 16 трав. – С. 1, 6.

Овдійчук Л. Творчість Сергія Гридіна в контексті сучасної прози для дітей / Л. Овдійчук // Українська література в загальноосвітній школі. – 2015. – № 5. – С. 7-9.

Павлів І. Відбулася творча зустріч із письменником [Сергієм Гридіним у Острозькій центральній районній бібліотеці] / І. Павлів // Замкова гора. – 2020. – № 11. – 13 берез. – С. 6.

Павлова Т. «Якщо любов – це мода, бажаю бути завжди модними...» : звернувся до читачів, презентуючи у Львові [на двадцять четвертому Форумі видавців, який проходив з 13 по 17 вересня 2017 року] прозову збірку, до якої увійшло його оповідання, Сергій Гридін / Т. Павлова // Нове життя. – 2017. – № 1/2. – 29 верес. – С. 8.

Рудніцька Н. Роль книжки у вирішенні підліткових проблем : [про книги С. Гридіна «Не такий», «Незрозумілі»] / Н. Рудніцька // Зарубіжна література в школах України. – 2018. – № 3. – С. 48-51.

Федько-прибулець та інші герої Сергія Гридіна // Дубровицький вісник. – 2020. – № 8. – 21 лют. – С. 5.

Харчук К. Зустріч з автором улюблених книжок Сергієм Гридіним : [в Олександрійській ПШБ, що в Рівненському районі] / К. Харчук // Слово і час. – 2017. – 23 листоп. – С. 5.

Шевчук Н. Всеукраїнський Тиждень дитячого читання [про відкриття щорічного свята Книги в Здолбунівській районній бібліотеці для дітей та юнацтва, яке розпочалося зустріччю з відомим дитячим письменником, Сергієм Гридіним] / Н. Шевчук // Нове життя. – 2018. – 30 берез. – С. 6.

Щур Н. Зустріч з поетом : [у Березнівській районній дитячій бібліотеці відбулася зустріч-знайомство з письменником Сергієм Гридіним] / Н. Щур // Надслучанський вісник. – 2019. – 14 листоп. – С. 14.

Інтернет ресурси

Гридін Сергій Володимирович [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – https://uk.wikipedia.org/wiki/Гридін_Сергій_Володимирович. – (дата звернення 16.06.2021). – Назва з екрана.

Гридін Сергій Володимирович [Електронний ресурс] // Видавництво Старого Лева сайт. – Режим доступу: https://starylev.com.ua/old-lion/author/grydin-sergiy Гридін Сергій. – (дата звернення 16.06.2021). – Назва з екрана.

Гридін Сергій [Електронний ресурс] // barabooka. Простір української дитячої книги : сайт. – Режим доступу: https://www.barabooka.com.ua/sergij-gridin/. – (дата звернення 16.06.2021). – Назва з екрана.

Гридін Сергій Володимирович [Електронний ресурс]. – // УкрЛіб. Бібліотека Української Літератури : сайт. – Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=13991. – (дата звернення 16.06.2021). – Назва з екрана.

Овдійчук Л. Сергій Гридін: «Все прийшло саме собою і невідомо звідки…» : [інтернет-поштове інтерв’ю] [Електронний ресурс] / Л. Овдійчук // Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва : сайт. – Режим доступу: http://urccyl.com.ua/aktualno/aktualni-dumky/item/sergii-gridin-vse-priishlo-same-soboju-i-nevidomo-zvidki. – (дата звернення 16.06.2021). – Назва з екрана.

Овдійчук Л. Творчість Сергія Гридіна в контексті сучасної прози для дітей [Електронний ресурс] / Л. Овдійчук // Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва : сайт. – Режим доступу: http://urccyl.com.ua/aktualno/aktualni-dumky/item/lilija-ovdiichuk-tvorchist-sergija-gridina-v-konteksti-suchasnoji-prozi-dlja-ditei. – (дата звернення 16.06.2021). – Назва з екрана.

Чернишенко В. «Не»-книжки Сергія Гридіна [Електронний ресурс] / В. Чернишенко // ЛітАкцент : сайт. – Режим доступу: http://litakcent.com/2016/11/23/ne-knyzhky-serhija-hrydina. – (дата звернення 16.06.2021). – Назва з екрана.

 

Валентина Максимчук




усі виставки »

Бібліотека року 2023

Бібліотека року 2023

Книжковий форум Рівненщини

Книжковий форум Рівненщини

Хаби цифрової освіти

Хаби цифрової освіти

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції