Віртуальні виставки

Рівненський обласний конкурс «Краща книга Рівненщини»: Краще прозове видання
25.03 2021 | Краща книга Рівнещини | Прочитано: 188


Важко переоцінити значення книги для людства. Спочатку рукописна, а потім друкована, книга була і залишається невичерпним джерелом знань.

Обласний конкурс «Краща книга Рівненщини» заснований ГО «Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації» (РОВ УБА) у 2009 році. Основне завдання конкурсу – виявлення кращих видань місцевих авторів; виховання культури читання та любові до книги серед дітей та молоді. Хід конкурсу регулюється Положенням про обласний щорічний конкурс «Kраща книга Рівненщини».

Конкурсний відбір літературних видань Рівненщини розпочався 1 лютого 2019 року і триває дотепер. У конкурсі відзначають книжки, видані на території області протягом останніх п'яти років. Під час опитування читацьких вподобань використовуються: інтернет-голосування, анкетування та опитування осіб, що проживають на території нашої області. Бібліотеки та громадські осередки РОВ УБА виявляють позитивну думку читачів про друковані видання нашого регіону. Географія конкурсу достатньо широка. Видання місцевих авторів, опитування читацької аудиторії та понад 50 книг на заключному етапі – саме так в обласній науковій бібліотеці підсумовують результати конкурсу «Краща книга Рівненщини».

Номінації конкурсу:

Щороку, в березні, авторитетне журі, до якого входять: науковці, письменники, художники, відомі громадські та культурні діячі краю виявляють позитивну думку читачів про друковані видання Рівненщини. Переможців обирають в десяти номінаціях, і їхнє відзначення офіційно відбувається у Рівненській обласній науковій бібліотеці.

Офіційне оголошення результатів конкурсу та нагородження переможців відбувається щороку 23 квітня у Всесвітній день книги та авторського права.

Найбільша квітнева літературна подія області традиційно збирає широку аудиторію шанувальників українського слова. Під час проведення святкової імпрези письменники Рівненщини розповідають про свої здобутки, які відбулися протягом року, діляться досягненнями, спілкуються зі «своїм читачем».

У конкурсі «Краща книга Рівненщини»: Краще прозове видання протягом 2010-2021 років стали переможцями:

 • 2010 рік – Шморгун Є. І. Твори : в 3 т. / Є. Шморгун. – Рівне : Рівнен. друк. ; Азалія, 2007–2008. – Т. 1–3.
 • 2011 рік – Праск С. Столочене жито : роман : в 3 кн. / С. Праск. – Рівне : Азалія ; Рівнен. друк, 2005–2008.
 • 2012 рік – Курінний С. Вогонь і попіл : іст. роман / С. Курінний. – Рівне : ПП ДМ, 2011. – 374 с.
 • 2013 рік – Пшенична Л. Коли зацвітуть лілеї... : повісті, оповідання, новели / Л. Пшенична. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 256 c.
 • 2014 рік – Рибенко Л. Г. Басів кут : повісті, оповідання, п’єса / Л. Рибенко. – Рівне : Дятлик М. С., 2012. – 203 с.
 • 2015 рік – Оттов М. М. Вінок терновий : повість / М. Оттов. – Рівне : Дятлик М. С., 2010. – 188 с.
 • 2016 рік – Мазаний В. Тінь павука : повісті / В. Мазаний. – Рівне : Овід, 2006. – 160 с.
 • 2017 рік – Дідич З. Фіалки тюремних мурів : повість про кохання / З. Дідич. – Рівне : Лапсюк В. А., 2014. – 140 c.
 • 2018 рік – Велесик П. Сіті Пандори. Кн. 1–2 : провінційний роман / П. Велесик. – 2-ге вид., допов. – Костопіль : Роса, 2010. – 292 с. ; Велесик П. Сіті Пандори. Кн. 3 : провінційний роман / П. Велесик. – Рівне : Лапсюк В. А., 2013. – 252 с.
 • 2019 рік – Рогашко А. Її сукня : роман / А. Рогашко. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 192 с.
 • 2020 рік – Басараба В. Блекота : роман / В. Басараба. – Рівне : Волин. обереги, 2018. – 348 с.

Щиро вітаємо усіх переможців конкурсів «Краща книга Рівненщини»!

 

Переможці конкурсу «Краща книга Рівненщини» в номінації «Краще прозове видання»

 

2010

 

У 2010 році тритомник «Твори» Євгена Шморгуна був визнаним кращим прозовим виданням у конкурсі «Краща книга Рівненщини».

Шморгун Є. І. Твори : в 3 т. / Є. Шморгун. – Рівне : Рівнен. друк. ; Азалія, 2007–2008. – Т. 1-3.

До тритомника увійшли:

1 том – книги «Забуті боги предків», «Мова зела», «Зелені сусіди», «Що шукала білочка», «Дивосил-зілля», «Що сказав би той хлопчик», «Де ночує туман», «Вогник-цвіт», «Мова зела».

2 том – повісті «Дорога до Іліона», «Не повтори мене», роман «Сніги непочаті», п’єса «Кличу живих», есе «Шість століть Велигорських».

3 том – повість «Плач перепела», хроніка «Криниця у бережку», оповідання «Між дощем і дощем» та «Штрихи неминулої війни», вірші.

Євген Шморгун у своїх творах знайомить нас з рідкісними рослинами України. Читача зачаровує не стільки романтизація рослинного світу, скільки заглибленість у фольклорний масив легенд, переказів, повір'їв, замовлянь, обрядів, пісень. У творі «Забуті боги предків» йдеться про наших пращурів, які поклонялися деревам, рікам, озерам, вогню, сонцю, уявляли собі всі сили природи в образах богів, ставили повсюдно дерев'яні та кам'яні зображення, приносили жертви. Згадки про них дійшли до наших днів у піснях, казках, легендах українського народу. Оповідання про рідкісні рослини «Дивосил-зілля» занурює читача у дивовижний світ зеленого царства. Перед нами – рідкісні «біографії» зозулиних черевичків, горицвіту, азалії, меч-трави, русального квіту, росички, арніки, тирличу та інших.

Міфологізація деяких образів у творах Євгена Шморгуна спричинена зверненням і до долі історичних осіб, чиє життя оповите здогадом, а документальні факти, що їх стосуються надто скупі. Прагнучи розкрити власне розуміння ролі митця в суспільстві, письменник зосередив увагу на обмірковуванні ситуацій, що могли б виникнути навколо давньогрецького співця-мислителя Гомера й українського поета кінця ХVІІ століття Данила Братковського. Повість «Плач перепела» стала чи не першою в українській літературі спробою правдиво відобразити сповнене драматизму життя західноукраїнського населення у перші повоєнні роки. Повість «Дорога до Іліона» створювалася ще в часи існування СРСР, коли письменники були позбавлені змоги осмислювати історію свого народу на національному матеріалі, тобто були поставлені в становище сліпих Гомерів. «Для чого кротові сонце», – зауважує один із героїв повісті, маючи на увазі відносини поета-співця і його коханої. Але в Гомера своє розуміння суспільних відносин, яке він висловив у розмові з Ксеноном: «Коли ж хтось, усупереч власному хотінню, слухається іншого – він раб. А від раба Зевс забирає половину його людської гідності». Є у Шморгуна й повість на побутову тематику – «Криниця в бережку», яка вміщена в книжці «Вогник-цвіт». Видана в часи СРСР, книжка не могла ставити ці проблеми аж надто загострено, але вірність правді життя змусила Є. Шморгуна говорити і про згубні для природи наслідки меліорації, і про тривоги, пов'язані з чорнобильською катастрофою, і про занепад сіл у зв'язку з масовим переїздом молоді в міста, і про перші симптоми поширення наркоманії. Драмою «Кличу живих!» письменник заявив про себе і як про талановитого драматурга.

Євген Іванович Шморгун – Лауреат премій імені Лесі Українки, Володимира Кобилянського, Валер'яна Поліщука. Заслужений журналіст України. Народився 15 квітня 1940 року у селі Новожуків, Рівненської області в родині селянина. Згодом навчався у Новожуківській початковій школі. Семирічку закінчив у сусідньому селі Пересопниці – древній столиці удільного князівства ХІІ століття. Середню освіту здобув у селі Білеві, потім навчався у Дубенському медичному училищі, де отримав диплом фельдшера. Працював за фахом, служив в армії. Згодом вступив на філологічний факультет Рівненського педінституту, жив цікавим і насиченим літературним життям. Євген Іванович працював журналістом, керівником Рівненського обласного літоб’єднання і відповідальним секретарем Рівненської організації Національної спілки письменників України. Літературну діяльність розпочав на початку сімдесятих років. З 1984 року Євген Шморгун – член Спілки письменників України, керівник літоб'єднання при редакції газети «Зміна». З 1989 по 2000 роки очолював Рівненську обласну організацію Національної Спілки письменників України. У 2000 році Євгенові Шморгуну було присуджено одну з найпочесніших письменницьких відзнак України – державну премію імені Лесі Українки. Таку високу оцінку дістала книжка «Мова зела», яка стала свого роду підсумковою у більш як сорокарічній творчій діяльності письменника.

Євген Шморгун – автор роману про середньовічну Волинь «Сніги непочаті», повісті на античну тематику «Дорога до Іліона», «Повісті з античних часів», повістей «Плач перепела», «Криниця в бережку», драми «Кличу живих!» Деякі твори літератора включено в підручники для школярів молодших класів. Вони формують підростаюче покоління, запам'ятовуються, западають у душу, адже в них іде мова про те, що так співзвучне дитячому світовідчуттю. Крім того, з шморгунового творчого джерела п’ють снагу не лише українські діти, бо його твори перекладені й білоруською, болгарською, киргизькою, російською, тувинською та іншими мовами. Письменник не обмежується літературною діяльністю. Він – відомий на Рівненщині видавець, дослідник творчості Валер'яна Поліщука, Бориса Тена, Уласа Самчука.

Шморгун Є. І. Рано-вранці вітри заголосять : життєпис родини Кульчинських / Є. І. Шморгун. – Рiвне : Азалiя, 1994. – 27 с. – (Приватна колекція Г. С. Дем'янука). – (Реабілітовані історією).

Шморгун Є. І. Що шукала білочка : оповідання / Є. І. Шморгун. – Київ : Веселка, 1978. – 16 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Шморгун Є. І. Вогник-цвіт : повість, оповід. / Є. І. Шморгун. – Львів : Каменяр, 1989. – 240 с.

Шморгун Є. І. Грибовий хоровод : вірші : кн.-розмальовка / Є. І. Шморгун. – Рівне : В. А. Лапсюк, 2011. – 28 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Шморгун Є. І. Громове дерево : роман-дослідж. : до 100-річчя УНР / Є. І. Шморгун. – Рівне : Волин. обереги, 2019. – 220 с.

Шморгун Є. І. Де ночує туман : оповідання / Є. І. Шморгун. – Київ : Веселка, 1984. – 47 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Шморгун Є. І. Дивосил-зілля : оповідання про рідкісні рослини : для мол. та серед. шк. віку / Є. І. Шморгун. – Київ : Веселка, 1980. – 111 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Шморгун Є. І. Забуті боги предків : оповідання / Є. I. Шморгун. – Київ : Веселка, 1994. – 79 с

Шморгун Є. І. Зелені сусіди : оповідання / Є. І. Шморгун. – Київ : Веселка, 1978. – 28 с. – (Приватна колекція А. І. Дацкова).

Шморгун Є. І. Ключ-трава / Є. І. Шморгун. – Київ : Веселка, 1990. – 231 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Шморгун Є. І. Мова зела : оповід. про рослин. символіку укр. народу / Є. І. Шморгун. – Рiвне : Азалiя, 1999. – 168 c.

Шморгун Є. І. Погорина : поезії / Є. І. Шморгун. – Рівне : В. А. Лапсюк, 2019.

Шморгун Є. І. Розказочки : кн.-розмальовка / Є. І. Шморгун. – Рівне : В. А. Лапсюк, 2018. – 32 с.

Шморгун Є. І. Снігури : повість / Є. І. Шморгун. – Рівне : В. А. Лапсюк, 2017. – 72 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Шморгун Є. І. Твердь : світлинки люд. пам’яті та історії із часів буд-ва Пересопницького монастиря / Є. І. Шморгун. – Рівне : Азалія, 2012. – 132 с.

Шморгун Є. І. Твори : в 3 т. Т. 1 / Є. І. Шморгун. – Рівне : Азалія, 2007. – 488 с.

Шморгун Є. Твори : в 3 т. Т. 2 / Є.Шморгун. – Рівне : Рівнен. друк. ; Азалія, 2008. – 572 с.

Шморгун Є. І. Твори : в 3 т. Т.3 / Є. І. Шморгун. – Рівне : Рівнен. друк. : Азалія, 2008. – 580 с.

Шморгун Є. І. Що сказав би той хлопчик : оповід для мол. шк. віку / Є. І. Шморгун. – Київ : Веселка, 1981. – 28 с. – (Приватна колекція А. І. Дацкова).

Шморгун Є. Вірші різних років / Є. Шморгун. – Рiвне : Азалiя, 1994. – 116 с.

Шморгун Є. І пітьма не здолала його : сторінка буття «Пересопницького Євангелія» : 450-річчю створення укр. Першокниги присвячую / Є. Шморгун. – Рівне : Азалія, 2011. – 164 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Шморгун Є. Біля тамтого берега: записки на полях зошита моїх днів / Є. Шморгун. – Рівне : В. А. Лапсюк, 2015. – 128 с.

Шморгун Є. Пересопниця : трикнижжя / Є. Шморгун. – Рівне : В. А. Лапсюк, 2013. – 359 с.

Шморгун Є. Плач перепела : повість / Є. Шморгун. – Рiвне : Азалiя, 1999. – 121 c.

Шморгун Є. Повісті з античних часів / Є. Шморгун. – Рiвне : Азалiя, 2001. – 280 c.

Шморгун Є. Рослинничок : кн.-розмальовка для дітей дошк. та мол. шк. віку / Є. Шморгун. – Рівне : Азалія, 2000. – 19 с. – (Приватна колекція А. І. Дацкова).

Шморгун Є. Сніги непочаті : іст. роман / Є. Шморгун. – Рівне : Азалія, 2005. – 344 с

Шморгун Є. Тиха радість / Є. Шморгун. – Рівне : Азалія, 2003. – 120 c. – (Приватна колекція А. І. Дацкова).

Шморгун Є. Шість століть Велигорських / Є. Шморгун. – Рiвне : Азалiя, 2002. – 92 c. – (Приватна колекція А. І. Дацкова). – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Шморгун Є. Хто розцвів перший? : оповідання для дітей дошк. та мол. шк. віку / Є. Шморгун ; худож. О. К. Литвин. – Рівне : Азалія, 1996. – 19 с. : іл.

Шморгун Є. Їдемо до бабусі! : вірші, пісеньки : кн.-розмальовка. – Рівне : Азалія, 2006. – 24 с.

***

«В усі віки найважча ноша – Слово» : до 70-річчя від дня народж. Є. І. Шморгуна : біобібліогр. покажч. [Електронний ресурс] // Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека : сайт. – Режим доступу: http://libr.rv.ua/data/library/img/89.pdf. – Назва з екрана.

Письменники Рівненщини – лауреати літературних премій 2013 року : бібліограф. есе [Електронний ресурс] // Calameo : сайт. – Режим доступу: https://en.calameo.com/read/0039550037bbe6c006d9b/. – Назва з екрана.

Шморгун Є. Повні тексти творів [Електронний ресурс] / Є. Шморгун // Бібліотека української літератури : сайт. – Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/books/author.php?id=127. – Назва з екрана.

Шморгун Є. Письменницький талант – від матері і від Бога [Електронний ресурс] / Є. Шморгун ; спілкувався П. Дутко // Волинь : сайт. – Режим доступу: http://volyn.rivne.com/ua/581. – Назва з екрана.

Сорока П. Жбан, розкручений назад [Електронний ресурс] / П. Сорока // Слово Просвіти : сайт. – Режим доступу: http://slovoprosvity.org/2016/03/03/zhban-rozkruchenij-nazad-/. – Назва з екрана.

Велесик П. Джерела, що б’ють з-під пера [Електронний ресурс] / П. Велесик // Ракурс Рівне : сайт. – Режим доступу: http://rakurs.rovno.ua/21377. – Назва з екрана.

У Рівному визначили кращого письменника [Електронний ресурс] // ЧаРівне : сайт. – Режим доступу: http://charivne.info/news/u-rivnomu-viznachili-kraschogo-pismennika. – Назва з екрана.

Шморгун Є. Ключ-трава [Електронний ресурс] / Є. Шморгун // TextBook : сайт. – Режим доступу: https://textbook.com.ua/biologiya/1481026077/s-2. – Назва з екрана.

Євген Шморгун [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Шморгун_Євген_Іванович. – Назва з екрана.

Ящук В. Євген Шморгун відзначає 75-річний ювілей [Електронний ресурс] / В. Ящук // Радивилів.info : сайт. – Режим доступу: https://www.radyvyliv.info/yevgen-shmorgun-vidznachaye-75-richnij-yuvilej.html. – Назва з екрана.

«Перло многоцінне» : у Рівному оголосили переможців літературного конкурсу [Електронний ресурс] // UA: Рівне : сайт. – Режим доступу: https://rv.suspilne.media/news/46055. – Назва з екрана.

Шморгун Є. У Рівному зберігається повстанський «Кобзар», якому 100 років [Електронний ресурс] / Є. Шморгун ; розмовляла Ю. Бублей // Сфера-ТВ. – Режим доступу: http://sfera-tv.com.ua/index.php?m=news&d=view&nid=30262. – Назва з екрана.


2011

 

У 2011 році книга Святослава Праска «Столочене жито» була визнана кращим прозовим виданням у конкурсі «Краща книга Рівненщини».

Праск С. Столочене жито : роман : в 3 кн. / С. Праск. – Рівне : Азалія ; Рівнен. друк, 2005–2008.

У романі-трилогії «Столочене жито» Святослав Праск розповідає про поліських селян та комуністичний режим на Поліссі. Автор відтворює складні та трагічні події в 40-50-ті роки минулого сторіччя: наростання спротиву поліщуків під знаменами ОУН-УПА за українську державність, незалежність, волю. Автор узагальнив та всебічно відтворив непрості часи «хрущовської відлиги», «шістдесятництва», «брежнєвської зими», і спричиненого нею «застою», який за всією логікою історичних процесів мусив закінчитися «горбачовською весною», та відтак рухівською революцією та здобуттям Україною омріяної віками державності. Поряд з вигаданими персонажами в цьому гостросюжетному романі зображені і реальні учасники тих подій.

Святослав Праск – сучасний український письменник, перу якого належить вісімнадцять книг поезії та прози, народився 5 квітня 1941 року в с. Кургани Березнівського району на Рівненщині в родині вчителя.

Закінчив Березнівську середню школу, працював на новобудовах Донбасу, а з 1960 року навчався на географічному факультеті Львівського державного університету імені І. Франка.

Усе своє післявузівське життя провів у Костополі: вчителював, працював у редакції районної газети, у районному відділі народної освіти, був головним спеціалістом відділу національного відродження в апараті районної державної адміністрації. Організатор і перший голова районного осередку Товариства української мови імені Тараса Шевченка «Просвіта».

Перші поезії опублікував у п’ятдесятих роках. Друкувався в обласній та республіканській пресі, зокрема в журналах «Україна», «Дзвін», колективних збірниках та альманахах. Окремими виданнями вийшли поетичні збірки «Незамолений гріх» (1991), «Купава» (1992), «Піднебесний птах» (2000), романи «Межа» (2000), «Здобути або не бути» (2003), «Живиця» (2004), «Столочене жито» (2005), «Коріння і пагіння…» (2009), Господньої молитви таїна» (2009), «Батьківські криниці» (2014).

Лауреат обласної літературної премії імені Світочів (роман-трилогія «Здобути або не забути») та обласної просвітянської премії імені Григорія Чубая (роман «Межа»), переможець обласного Конкурсу Краща книги Рівненщини в номінації «краще прозове видання» (роман «Столочене жито»).

Праск С. Незамолений гріх : поезії / С. Праск. – Рівне : Ред.-видав. відділ облуправління по пресі, 1991. – 76 с.

Праск С. Купава : поезії / С. Праск. – Рівне : Ред.-видав. відділ облуправління по пресі, 1992. – 100 с.

Праск С. Межа : роман / C. Праск. – Рівне : Азалія, 2000. – 193 с.

Праск С. Піднебесний птах : поезії / С. Праск. – Рівне  : Азалія, 2000. – 71 с.

Праск С. Живиця : роман / C. Праск. – Костопіль : Роса, 2004. – 163 с.

Праск С. Столочене жито : роман / C. Праск. – Рівне : Азалія, 2005. – Кн. 1. – 200 с.

Праск С. Столочене жито : роман / С. Праск. – Рівне : Азалія, 2005. – Кн. 2. – 2006. – 485 с.

Праск С. Столочене жито : роман / C. Праск. – Рівне: Азалія, 2005. – Кн. 3. – 2006. – 483 с.

Праск С. Здобути або не бути : іст. роман-трилогія / С. Праск. – Рівне : Волинські обереги, 2007. – 660 с.

Праск С. Господньої молитви таїна / С. Праск. – Костопіль : Костопільська друкарня, 2009. – 224 с.

Праск С. Коріння і пагіння : родинний роман-спогад / C. Праск. – Рівне : Волинські обереги, 2009. – 156 с.

Праск С. Батьківські криниці : вибрані твори : 20-річчю Незалежності України присвяч. Т. 1 / С. Праск. – Рівне : Оповідач, 2011. – 328 с.

Праск С. Живиця ; Межа ; Коріння і пагіння : романи. Т. 2 / С. Б. Праск. – Рівне : Оповідач, 2014. – 552 с.

Праск С. Горинь : роман / С. Праск. – Харків : Панов А. М., 2018. – 312 с.

***

Святослав Праск //Літератори Рівненщини : Довідник. – Рівне : Азалія, 1995. – С. 44

Степанишин Б. Де ж та межа і в чому вона? : [про роман Святослава Праска «Межа»] / Б. Степанишин // Вічеве слово. – 2000. – 7жовт.

Праск С. Життя віддане Україні / C. Праск // Вічеве слово. – 2001. – 19 трав. – С. 3.

Праск С. Поет шевченкової хвилі : [про костопільського літератора Святослава Праска] // Вісті Рівненщини. – 2003. – 1жовт. – С. 3.

Хомич Д. Плекаючи високу духовність : кілька штрихів до біографії Святослава Праска // Вісті Рівненщини. – 2005. – 16 берез. – С. 4.

Пащук І. Г. Праск Святослав Богданович / І. Г. Пащук // Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини. – Рівне : Волинські обереги, 2005. – С. 149.

Воловець Л. Ідея і чин : [про книгу С. Праска «Здобути або не бути»] / Л. Воловець // Вічеве слово. – 2005. – 22січ. – С. 4.

Хомич Д. До замовчуваних сторінок української історії : [про вихід у світ книги С. Праска «Столочене жито»] / Д. Хомич // Вічеве слово. – 2005. – 13 серп. – С. 4.

Воловець Л. Із жита зродиться життя / Л. Воловець // Віче Костопільщини. – 2008. – 4 жовт. – С. 9.

Карп’юк А. Віра в Бога облагороджує людину / А. Карп’юк // Віче Костопільщини. – 2010. – 20лют. – С. 3.

Саблей Я. Талант, подарований Україні / Я. Саблей //Віче Костопільщини. – 2011. – 16 квіт. – С. 6.

Саблей Я. Творчий ювілей / Я. Саблей // Віче Костопільщини. – 2011. – 15жовт. – С. 10.

Краща книга Рівненщини // Віче Костопільщини. – 2011. – 11черв. – С. 4.

Надєждіна А. На крилах натхнення – до вершин майстерності / А. Надєждіна // Новини Костопільщини. – 2016. – 26 берез. – С. 3.

Надєждіна А. Я – поліщук від крові й до кісток / А. Надєждіна // Новини Костопільщини. – 2016. – 14 трав. – С. 3.

Польова Л. Сила духу / Л. Польова //Вільне слово. – 2016. – 7 квіт. – С. 16.

***

Святослав Праск [Електронний ресурс] // Костопільська ЦСПШБ : сайт. – Режим доступу: http://kostlibr.at.ua/index/svjatoslav_prask/0-244. – Назва з екрана.

Кілька слів до майбутньої книги Святослава Праска про Романа Шухевича [Електронний ресурс] // Слово Просвіти : сайт. – Режим доступу: http://slovoprosvity.org/2017/06/23/kilka-sliv-do-majbutnoji-knyhy-svyatoslava-praska-pro-romana-shuhevycha/. – Назва з екрана.

Погорецький В. Безбережжя і безмежжя в романі Святослава Праска [Електронний ресурс] / В. Погорецький // Золота пектораль : сайт. – Режим доступу: https://zolotapektoral.te.ua/безбережжя-і-безмежжя-в-романі-святос/. – Назва з екрана.

Святославу Праску – 75 [Електронний ресурс] // facebook : сайт. – Режим доступу: https://www.facebook.com/libr.rv/posts/520354538152029/. – Назва з екрана. 

Святослав Праск про польсько-український конфлікт 1942-44рр. у Березнівському р-ні Рівненщини [Електронний ресурс] // Уoutube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=14U9_oWMwH4. – Назва з екрана.

 

2012

 

В обласному конкурсі 2012 року «Краща книга Рівненщини» перемогу отримав твір Сергія Курінного «Вогонь і попіл» – перша книга трилогії історичних пригодницьких романів.

Курінний С. Вогонь і попіл : іст. роман. Кн. 1 / С. Курінний. – Рівне : ДМ, 2011. – 374 с.

Події, описані в романі, розгортаються на фоні національно-визвольних змагань українського народу проти Речі Посполитої на початку ХVІІ ст. Історичний роман викликав справжнє захоплення серед читачів.

Курінний Сергій Георгійович народився 17 червня 1964 року у м. Дубно. Закінчив Український інститут інженерів водного господарства та природокористування, працював на Дубенському ливарно-механічному заводі, від 1998 р. – у  позашкільній освіті: керівник технічних творчих об’єднань при Дубенській станції юних техніків. Член Національної спілки письменників України (2012), дебютував творами у рівненському літературно-краєзнавчому журналі «Погорина». Автор історичних пригодницьких романів «Вогонь і попіл» (2008, 2011; переможець конкурсу «Краща книга Рівненщини» 2012 у номінації «Краще прозове видання»), «На перехрестях доль» (2009, 2011) та «Схизмати» (опубл. ч. 1, 2012), дії в яких розгортаються на тлі національно-визвольних змагань українського народу проти Речі Посполитої у ХVІІ ст. Сергій Курінний відтворює маловідомі події минулого – поряд із вигаданими героями оживають постаті Т. Трясила, Б. Хмельницького, М. Кривоноса, К. Скидана, М. Нестеренка, які виступили на захист волі, віри, честі та гідності українців. Лауреат Премії ім. Світочів (2012 р.).

***

Курінний С. Вогонь і попіл : іст. роман. Кн. 1 / С. Курінний. – Рівне : ДМ, 2011. – 374 с.

Курінний С. На перехрестях доль / С. Курінний. – Рівне : ДМ, 2009, 2011. – 274 с.

Курінний С. Схизмати. Ч. 1 / С. Курінний. – Рівне : ДМ, 20122. – 174 с.

***

Млин Є. Перше випробування Курінного – вогнем і попелом / Є. Млин // Вільне слово. – 2012. – 14 лют. – С. 7.

Сергій Курінний // Сучасні письменники Рівненщини : історія, біобібліогр. довідки, контакти / упоряд.: Б. Боровець, А. Лимич, Л. Рибенко. – Рівне : Письменицька робітня «Оповідач», 2016. – С. 113.

Тарасюк Н. «Дерманський світильник» запалав удесяте / Н. Тарасюк // Вісті Рівненщини. – 2012. – 2 листоп. – С. 13.

***

Курінний Сергій Георгійович [Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України : сайт. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=51953. – Назва з екрана.

Савич К. А ви читали кращу книгу Рівненщини? [Електронний ресурс] / К. Савич // ОГО : сайт. – Режим доступу: https://ogo.ua/articles/view/2012-04-24/33094.html. – Назва з екрана.

Рибенко Л. Визначено найпопулярніші книги Рівненщини [Електронний ресурс] / Л. Рибенко // Слово Просвіти : сайт. – Режим доступу: http://slovoprosvity.org/2012/05/16/vyznacheno-naypopuliarnishi-knyhy-rivn/. – Назва з екрана.

Синюк С. «Дерманський світильник» спонукає до роздумів [Електронний ресурс] / С. Синюк // Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти : сайт. – Режим доступу: https://roippo.org.ua/news/41/. – Назва з екрана.

Письменники Рівненщини – лауреати літературних премій 2012 року. Вип. 5 [Електронний ресурс] // calameo : сайт. – Режим доступу: https://ru.calameo.com/books/0039550036de14d715e2a. – Назва з екрана.

 

2013

 

У 2013 році книга Любові Пшеничної «Коли зацвітуть лілеї...» була визнана кращим прозовим виданням у конкурсі «Краща книга Рівненщини».

Пшенична Л. Коли зацвітуть лілеї... : повісті, оповідання, новели / Л. Пшенична. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 256 c.

У книзі повістей, оповідань, новел «Коли зацвітуть лілеї...» висвітлюються проблеми морального та духовного життя людини. В основі твору – утвердження добра і справедливості, розуміння істинних людських цінностей, попередження про загрозу порушення кармічних законів життя.

Повісті «Довга дорога», «Коли зацвітуть лілеї...» і оповідання «Горбатенька», «Шкільний вальс», «Пізнє каяття» та новели «Спомин з колючого дроту», «Такий глибокий рів», «Зозуля» змушують читачів частіше думати про сенс життя. На кожній сторінці – непрості, інколи трагічні історії, сповнені глибокого драматизму, утвердження добра і справедливості. А ще велика пересторога – щоб ніхто з нас не порушував найсвятішого – Законів божих. Бо інакше ми просто не матимемо права називатися Людьми.

Любов Антонівна Пшенична народилася 29 червня 1955 року в селі Закриниччя Баранівського району Житомирської області в сім’ї колгоспників. Закінчила дошкільне відділення Рівненського педагогічного інституту. Працювала у Каноницькій середній школі Володимирецького району. З 1980 року – вихователька Мирогощанського дитсадка Дубенського району. У Дубенському районному Будинку дітей та молоді очолювала відділення МАН, опікувалась обдарованими дітьми. Викладач історії світової та вітчизняної культури у педагогічному коледжі. Як просвітянка, часто виступає у вищих навчальних закладах, школах, дитячих садках. За власними сценаріями веде свята мови, творчі вечори, пропагує українське слово серед молоді. Відмінник народної освіти України, вихователь-методист. Нині – на творчій роботі. Очолює Дубенську регіональну організацію Національної спілки письменників України. Перші твори надрукувала ще в шкільні роки. Публікувала свої твори в альманахах і збірниках, була редактором просвітянського журналу «Незабудка». Авторка книг «Чорногузики» (1988), «День народження сопілки» (1990), «Весела абетка» (1991, 1993), «Боря з Мухоморії та його друзі» (1991), «Дитейка» (1992), «Картопляна історія» (1992), «Сонна лічилка» (1992), «Босоніж по материнці» (1995), «Вогник на калині» (2001), «Любавин дзвін» (2003), «Дика лілея» (2005), «Калиновий дід» (2005), «Пташка з райського саду» (2013), літературного портрета «Микола Жулинський» (2000). Проілюструвала десятки книг різних авторів і кілька власних. Редагує книги місцевих літераторів. Упорядковує альманахи «Зорі народжуються на землі» та «Над Іквою-рікою». Пише пісні, малює. Твори Любові Пшеничної увійшли у золотий фонд української літератури, вони введені у шкільні підручники для учнів молодших класів, друкувалися в перекладах російською, білоруською, тувинською мовами. Перший номінант громадських рейтингів «Кришталевий жолудь» та «Золотий колос» – найвищих нагород Дубенського району та міста Дубна. Лауреат обласної молодіжної літературної премії імені Миколи Максися (1988), літературної премії імені Валер’яна Поліщука (2003), просвітянської премії імені Григорія Чубая та премії-стипендії США. Переможниця обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини» 2011, 2013 та 2015 років. У 2011 році збірка «Зайчикова читанка» (2007) стала переможницею в номінації «Краща книга для дітей», у 2013 році в номінації «Краще прозове видання» перемогла книга повістей, оповідань, новел «Коли зацвітуть лілеї…» (2008), а у 2015 році в номінації «Краща поетична збірка» перемогу здобула збірка «Пташка з райського саду» (2013). Живе в селі Мирогоща Дубенського району.

Пшенична Л. А. Бегемотове болото : казка для дітей мол. шк. віку / Л. А. Пшенична. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2007. – 16 с.

Пшенична Л. А. Боря з Мухоморії та його друзі : казка / Л. А. Пшенична. – Дубно, 1991. – 14 c.

Пшенична Л. Босоніж по материнці : поезії / Л. Пшенична. – Рiвне : Азалiя, 1995. – 87 c.

Пшенична Л. Весела абетка : скоромовки / Л. Пшенична. – Дубно : Незабудка, 1992. – 32 c.

Пшенична Л. А. День народження сопілки : поезії / Л. А. Пшенична. – Київ : Молодь, 1989. – 46 c.

Пшенична Л. Дитейка : календар. – Дубно : Наш край, 1991.

Пшенична Л. Дівоча вежа : поема-легенда : до 900-ліття м. Дубно / Л. Пшенична. – Дубно, 2008. – 6 с.

Пшенична Л. Загадки-привіти для малят про квіти : вірші для дітей дошк. і мол. шк. віку / Л. Пшенична. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2007. – 16 с.

Пшенична Л. Зайчикова читанка : вірші, загадки, жарти, небилиці та казки / Л. Пшенична. – Рівне : Овід, 2007. – 32 с.

Пшенична Л. Казка про зайчат / Л. Пшенична. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2007. – 16 с.

Пшенична Л. Калиновий вогонь серед зими. Чорно-білий світ / Л. Пшенична, М. Пшеничний. – Львів, 2001. – 105 с.

Пшенична Л. Калиновий дід : казки / Л. Пшенична. – Дубно, 2005. – 83 с.

Пшенична Л. Коли зацвітуть лілеї : повісті, оповідання, новели / Л. Пшенична. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 256 с.

Пшенична Л. Любавин дзвін : поеми-легенди / Л. Пшенична. – Львів, 2003. – 144 с.

Пшенична Л. А. Пташка з райського саду : поезії / Л. А. Пшенична. – Рівне : ДМ, 2013. – 152 с.

Пшенична Л. Сонна лічилка : для дошк. і мол. шк. віку / Л. Пшенична. – Дубно : Незабудка, 1991. – 5 с. – (Приватна колекція А. І. Дацкова).

Пшенична Л. А. Храм у Мирогощі [буклет] / Л. А. Пшенична. – Дубно : Дубен. друк., 1991?. – 10 с. – (Бібліотечка вісника «Наш край» ; Вип. 87).

Пшенична Л. Чорногузики : вірші, скоромовки для дітей. – Київ : Веселка, 1998. – 16 с.

Солдатюк М. Мирогоща : іст.-краєзн. есе / М. Солдатюк, Л. Пшенична. – Дубно : Дубен. друк., 2009. – 256 с.

***

Береза Ю. Замріяна любов поетеси / Ю. Береза // Вісті Рівненщини. – 2005. – 1 лип. – С. 3.

Береза Ю. Любов Пшенична: Рай зішли на Україну... / Ю. Береза // Волинь. – 2010. – 25 черв. – С. 7.

Береза Ю. Повнозерне слово Любові Пшеничної / Ю. Береза // Вільне слово. – 2010. – 24 черв. – С. 6.

Береза Ю. Солона любов поетеси [Любові Пшеничної з Мирогощі Дубенського району. 50-річчя з дня народження] / Ю. Береза // Рівне Час. – 2005. – 23 черв. – С. 6.

В області [в рамках щорічного обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини»] відзначили книги наших земляків [– Любові Пшеничної та Миколи Оттова] // Наше дзеркало. – 2015. – 29 квіт. – С. 5.

Ворончук Т. До ювілею Любові Пшеничної [у Дубенській районній бібліотеці] презентували фільм [режисера Миколи Величковського «День народження сопілки»] / Т. Ворончук // Наше Дзеркало. – 2010. – 7 лип. – С. 8.

Голова Л. Культурно-мистецький потенціал Дубенщини / Л. Голова // Актуальні питання культурології : альм. наук. т-ва «Афіна» каф. культурології : у 2 т. Т. 2 / голов. ред. В. Г. Виткалов. – Рівне : РДГУ, 2010. – Вип. 10. – С. 189–193.

Горицька В. «Не вмію я жити впівсили» / В. Горицька // Вільне слово. – 2005. – 19 лип. – С. 8.

День народження дубенської сопілки // Замок. – 2010. – 8 лип. – С. 4.

Дубенські письменники отримали нагороди // Замок. – 2010. – 6 трав. – С. 4.

Занозовська Т. Історія устами народу / Т. Занозовська // Дзеркало плюс. – 2010. – 21 жовт. – С. 7.

Любов Пшенична : літ. портрет : біобібліогр. нарис. – [Дубно], [2013]. – 26 с.

Любов Пшенична – лауреат літературної премії ім. В. Поліщука // Погорина. – 2003. – Вип. 5. – С. 91.

Нонка М. Її слово плинне й барво квітне життя / М. Нонка // Вільне слово. – 2002. – 23 серп.

***

Пшенична Любов Антонівна [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Пшенична_Любов_Антонівна. – Назва з екрана.

Любов Антонівна Пшенична. «Не вмію я жити впівсили» : письменницький маршрут [Електронний ресурс] // slideshare : сайт. – Режим доступу: http://www.slideshare.net/libr_rv/ss-32490847. – Назва з екрана.

Пшенична Л. Де ж ВИ, пророки? : [вірш] [Електронний ресурс] / Л. Пшенична // Провінційка. – 2005. – 8 груд. – Режим доступу: http://provinciyka.rv.ua/5686-ljubov-pshenichna-de-zh-vi-proroki.html. – Назва з екрана.

День народження сопілки : [про Любов Пшеничну] / DubnoFilms [Електронний ресурс] // YouTubeua : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=4LtzKxPyL80. – Назва з екрана.

Шевченкова дорога : [про перебування Тараса Шевченка на Волині] / DubnoFilms ; над фільмом працювали: М. Величковський, Л. Пшенична, М. Пшеничний та ін. [Електронний ресурс] // YouTubeua : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=KNbzWcAGtNs. – Назва з екрана.

 

2014

 

У 2014 році книга Лідії Рибенко «Басів кут» була визнана кращим прозовим виданням у конкурсі «Краща книга Рівненщини».

Рибенко Л. Г. Басів кут : повісті, оповідання, п’єса / Л. Рибенко. – Рівне : Дятлик М. С., 2012. – 203 с.

До книги увійшли різножанрові прозові твори:  повість-есе, фантастична повість, оповідання, п’єса. Попри стильові відмінності, їх об’єднує ідея гуманізму, любові як до своїх близьких, до свого народу, так і до рідної землі й до Землі-планети. Теми різнопланові – це і відносно недавня історія, означена часовою вертикаллю від 2-ї світової війни до сьогодення, подана крізь призму доль близьких авторці людей, і глобальні пекучі проблеми людства, зокрема пошук альтернативних джерел енергії, головним з яких у недалекому майбутньому стане холодний ядерний синтез. Герої оповідання та п’єси переживають гіркі і щасливі миті, якими неодмінно супроводжується справжнє кохання, без огляду на те, розділене воно – чи ні…

Народилася 11 листопада 1953 року в селі Річиця Зарічненського району Рівненської області. Після закінчення школи № 12 м. Рівного, закінчила Український інститут інженерів водного господарства за спеціальністю інженер-будівельник. Працювала інженером, екскурсоводом туристично-екскурсійної фірми, провідним науковим редактором редакційно-видавничої групи «Реабілітовані історією», журналістом, редактором видавничого відділу РДГУ. З червня 2005 року – голова Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України. Лауреатка премії журналу «Березіль» за 1999 рік. 2009 року Лідія Рибенко стала лауреатом престижної обласної премії імені Світочів за роман «Суднотроща», який розповідає про нелегку долю українських заробітчан за кордоном. Тематика її творів широка – від земної медицини, освіти, журналістики до народження зоряних мандрівок. Однак, яким би сюжетом не послуговувалася письменниця, у центрі розповіді завжди стоїть людина: її моральні, духовні запити, філософія душі. Письменниця і сьогодні сповнена творчої наснаги і літературних задумів.

Рибенко Л. Автохтони : вірші // Волинь. – 2007. – № 34. – С. 7.

Рибенко Л. Басів Кут : (повість-есе) // Погорина. – 2009. – № 10-11. – С. 151-170.

Рибенко Л. Любка-Любаня : оповідання // Погорина. – 2008. – № 4-5. – С. 129-133.

Рибенко Л. Некерована : повісті, оповідання, п'єси. – Рівне : Овід, 2007. – 319 с.

Рибенко Л. Острів фіксованих. – Рівне : Азалія, 1999. – 90 с.

Рибенко Л. Світ світлотіні : поезії. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 80 с.

Рибенко Л. Спадок від батька : повість // Позапростір : зб. наук.-фантаст. текстів. – Луцьк : Твердиня, 2009. – С. 66-104.

Рибенко Л. Суднотроща : роман // Київ. – 2005. – № 3. – С. 20-102.

Рибенко Л. Суднотроща : роман. – Дубно : Наше дзеркало, 2004. – 194 с.

Рибенко Л. Схильник до усілякої дивини і далеких мандрів // Літературна Україна. – 2007. – № 6. – С. 6.

***

Антологія одного вірша // Вісті Рівненщини. – 2008. – № 15. – С. 13.

Бруцька О. Ще одна грань таланту // Вісті Рівненщини. – 2003. – № 96-97. – С. 6.

Герасимів Х. Лідія Рибенко: «Гріш ціна художнику, якому бракує слів» // Рівненський репортер. – 2009. – № 29. – С. 4.

Диб'як Н. Барвисті світи // Дзвін. – 2009. – № 7. – С. 139-142.

Доленко С. Не про своє, а про наше... // Рівне час. – 2006. – № 43. – С. 6.

Дутко П. Лідія Рибенко: Рівненщина повинна мати власний літературно-краєзнавчий журнал // Провінційка. – 2007. – № 50. – С. 4.

Євтушок О. Апокрифи... // Вісті Рівненщини. – 2005. – №60. – С. 4.

Литвин Т. «І все що я писав, мені боліло...» : тема дітовбивства у творах В. Стефаника, Мопассана, Л. Рибенко // Українська література в ЗОШ. – 2004. – № 4. – С. 32-34.

Літературна Рівненщина : антологія. – Рівне : Рівн. друк., 2005. – С. 415-424.

Мащенко П. Лише писемництво. Без графоманства // Рівне час. – 2005. – № 28. – С. 7.

Намісна В. Нова книга Л. Рибенко / В. Намісна // Вільне слово. – 2008. – № 34. – С. 7.

Подранецька Н. Проектна технологія на уроках української мови та літератури / Н. Подранецька // Українська мова та література в школі. – 2006. – № 8. – С.42-47.

Рівне відзначило 195-річчя Тараса Шевченка : [з виступу голови Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України Лідії Рибенко] // Рівне час. – 2009. – № 11. – С. 6.

Рожко Л. Некеровані письменники налякали рівненську владу / Л. Рожко // Волинь. – 2007. – № 34. – С. 7.

Сверлюк І. «Дерманський світильник» назвав лауреата / І. Сверлюк // Вільне слово. – 2009. – № 91. – С. 5.

Слово, що примушує думати // Вільне слово. – 2008. – № 88. – С. 11.

Стеценко І. «Світ світлотіні» / І. Стеценко // Вільне слово. – 2008. – № 91. – С. 5.

***

Лідія Рибенко : біографія [Електронний ресурс] //  Остківська шкільна бібліотека: сайт.  – Режим доступу: https://ostkylibr.ucoz.net/index/lidija_ribenko/0-14. – Назва з екрана.

Рибенко Лідія Гуріївна: коротка біографія [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Рибенко_Лідія_Гуріївна. – Назва з екрана.

Рибенко Л. «Є речі, які прозою сказати неможливо...» [Електронний ресурс] / Л. Рибенко ; записала Ю. Голик / // Рівне Ракурс : сайт. – Режим доступу: http://www.rakurs.rovno.ua/12557. – Назва з екрана.

Творча зустріч з письменницею, випускницею НУВГП Лідією Рибенко [Електронний ресурс] // Національний університет водного господарства і природокористування : сайт. – Режим доступу: https://nuwm.edu.ua/university/ads/nov201911071107. – Назва з екрана.

 

2015

 

У 2015 році книга Миколи Оттова «Вінок терновий» була визнана кращим прозовим виданням у конкурсі «Краща книга Рівненщини».

Оттов М. Вінок терновий : повість / М. Оттов. – Рівне : Дятлик М. С., 2010. – 188 с.

Головна героїня повісті «Вінок терновий» – юна Антоніна Мазурчук, маючи в душі «те, що не вмирає», все своє життя як може і де може боронить неньку-Україну від ворога. Автор реалістично та правдиво передає усі переживання молодої дівчини, описує душевний стан героїні, співчуває їй.

Місто Дубно завжди славилося літературними талантами. Відомий письменник Микола Оттов дуже любить, вивчає та пропагує свій рідний край. Та це не так вже й просто, адже проза автора надзвичайно чутлива, болюча, трагічна. Як власне і вся історія України. Як наше минуле, теперішнє та грядуще… Але іншого вибору в нас немає. Не ми вибирали Україну – вона вибрала саме нас!

Микола Оттов – автор книг «І благословен буде…», «Опале листя», «Вінок терновий», «Провідник». Пише переважно на тему визвольної боротьби ОУН-УПА та про Україну. Бо вона – вічна і незборима.

Оттов М. І благословен буде : повість / М. Оттов. – Рівне : ДМ, 2003. – 197 с.

Оттов М. Опале листя : зб. оповідань / М. Оттов. – Корнин : [б. в.], 2002. – 96 с.

Оттов М. Вінок терновий : повість / М. М. Оттов. – Рівне : ДМ, 2010. – 188 с.

Оттов М. Провідник : роман / М. Оттов. – Рівне : ДМ, 2014. – 283 с.

Оттов М. Ностальгія : новели / М. Оттов. – Рівне : Дятлик М. С., 2015. – 110 с.

Оттов М. Митрополит : роман / М. Оттов. – Рівне : Дятлик М. С., 2016. – 224 с.

Оттов М. Доба княжа : роман / М. М. Оттов. – Рівне : Дятлик М. С., 2019. – 309 с.

***

Микола Оттов: Я дякую Вам за те, що прийшли вшанувати не мене, а книгу : [Електронний ресурс] // 03656.com.ua : інформаційний портал м. Дубно. – Режим доступу: https://03656.com.ua/mikola-ottov-ya-dyakuyu-vam-za-te-shho-priyshli-vshanuvati-ne-mene-a-knigu/. – Назва з екрана.

У Дубні, в парафії Вознесіння Господнього, презентували книжку «Доба княжа» [Електронний ресурс] // Інформаційний ресурс Української Греко-Католицької Церкви : сайт. – Режим доступу: http://news.ugcc.ua/news/u_dubno_v_paraf%D1%96i_voznes%D1%96nnya_gospodnogo_prezentuvali_knizhku_doba_knyazha_86436.html. – Назва з екрана.

Це знають дорослі і діти – Книжкова Країна найкраща у світі! [Електронний ресурс] // Дубенська міська публічна бібліотека-філія № 2 : сайт. – Режим доступу: https://m-ska-b-bl-oteka-f-l-al-2.webnode.com.ua/news/tse-znayut-dorosli-i-diti-knizhkova-krajina-najkrashcha-u-sviti/?utm_source=copy&utm_medium=paste&utm_campaign=copypaste&utm_content=http%3A%2F%2Fm-ska-b-bl-oteka-f-l-al-2.webnode.com.ua%2Fnews%2Ftse-znayut-dorosli-i-diti-knizhkova-krajina-najkrashcha-u-sviti%2F. – Назва з екрана.

 

2016

 

У 2016 році книга «Тінь павука» Віктора Мазаного була визнана кращим прозовим виданням у конкурсі «Краща книга Рівненщини».

Мазаний В. Тінь павука : повісті / В. Мазаний. – Рівне : Овід, 2006. – 160 с.

До книги прозаїка ввійшли дві повісті – «Тінь павука» та «Погляд сльози». Осмислюючи крихкий, просякнутий стражданнями воєнного і повоєнного покоління суспільно-історичний матеріал, автор філософічно занурюється у вир підсвідомого, в якому містично переплітається минуле і сучасне, вгадується майбутнє, і цим викристалізовується суть буття. Анатомізуючи відбуле життєве тло у повісті «Погляд сльози», Віктор Мазаний переймається долею українства. Йдеться про поневіряння людності, вигнаної з прабатьківщини і засудженої на страждання у чужій країні. Минуле не тільки наздоганяє прийдешніх кармічним болем, а й дає ліки від нього. Потрібно лише захотіти їх відшукати, як це робить Янка. І тоді знайдеш не тільки заспокоєння, а й скарб, надбаний предками. Логіка твору спонукає нас до ще одного висновку – про потребу в такому психоаналізі усього українського суспільства. Воістину, нічого в житті не минає безслідно, минуле своїм добром і злом супроводжуватиме нас і наших дітей на дорогах майбутнього.

Повість «Тінь павука» була номінована у фіналі на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка в галузі літератури у 2008 році. У 2016 році вона визнана «Кращою книгою Рівненщини» останнього десятиліття в прозовій номінації, перемагала в читацькому рейтингу Державної бібліотеки України для юнацтва.

Віктор Степанович Мазаний, український письменник та журналіст народився 28 лютого 1955 року в селі Городець Володимирецького району Рівненської області. Член Національної спілки письменників України, член Національної спілки журналістів України. Заслужений журналіст України.

У 1977 році закінчив із відзнакою факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка, а у 1995 – Міжнародний центр журналістики ІССJ (США).

Працював власним кореспондентом газети «Молодь України» у Волинській, Тернопільській та Рівненській областях, власним кореспондентом інформаційного агентства ТАРС у Рівненській області, в газеті «The Gazette» (м. Сіде Репідс, США). Із 1985 року – власний кореспондент Українського Національного інформаційного агентства УКРІНФОРМ у Рівненській області. Доцент кафедри теорії і практики журналістської творчості Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем'янчука. Відповідальний редактор енциклопедії «Уславлені постаті України» у Рівненській області. Лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії імені Авеніра Коломийця (2010 р.). Лауреат рівненської міської літературної премії імені Уласа Самчука (2020 р.), лауреат Літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша (2021 р.).

Автор проектів літературно-мистецьких свят «Городецький автограф» і «Городець у вишиванці», які щорічно проходять у селі Городець Володимирецького району на Рівненщині. Співорганізатор першої Асамблеї лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка, яка відбулася у Рівному в травні 2007 року. Засновник Поліського літературного музею, Алеї письменників України, що у селі Городець. Почесний громадянин села Городець. Лауреат обласної літературної премії імені Світочів (2004). Переможець рейтингу м. Рівного «Гордість міста» у номінації «Найкращий письменник» 2005 року. Переможець обласного конкурсу «Краща книга Рівненщини» 2016 року у номінації «Краще прозове видання» за книгу «Тінь павука».

Мазаний В. Спалах ядра : есе, монологи / В. Мазаний. – Рiвне : АЕС-Преса, 2000. – 160 с.

Мазаний В. Ровенська АЕС : доля / В. С. Мазаний. – Рiвне : Лiста, 2001. – 92 c.

Мазаний В. З капітолійського пагорба : нотатки на межі світів / В. С. Мазаний. – Рiвне : Лiста, 2001. – 142 c.

Мазаний В. Осіння жінка : повість / В. Мазаний. – Рiвне : [б. в.], 2002. – 96 c.

Мазаний, В. Тінь павука : повісті / В. Мазаний. – Рівне : Овід, 2006. – 160 с.

Мазаний В. Корінь вогню / В. Мазаний. – Рівне : АЕС-ПРЕСА, 2005. – 168 с.

Мазаний В. Спалах ядра : есе-монологи / В. Мазаний. – Рівне : АЕС-ПРЕСА, 2004. – 168 с.

Мазаний В. Танок бджоли : публіцистика / В. Мазаний. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 152 с.

***

Басараба В. Репортерська група крові : [про книгу «Кров репортера: публіцистика» рівненського письменника, перекладача, публіциста Віктора Мазаного] / В. Басараба // Сім днів. – 2020. – 6 лют. – С. 11.

«Кров репортера» : у Рівному обрали лауреата премії імені Уласа Самчука [ - письменника і журналіста Віктора Мазаного] // Рівне Експрес. – 2020. – 27 лют. – С. 16.

Міська літературна премія імені Уласа Самчука : інформ. дайджест. Вип.8 / Центр. міська б-ка ім. В. Г. Короленка ; уклад.: Н. Гайдук, О. Сладковська. – Рівне, 2020. – 14 с.

Сімчук В. Віктор Мазаний – лауреат премії Уласа Самчука / В. Сімчук // Вільне слово. – 2020. – 5 берез. – С. 2.

Стали лауреатами літературно-мистецької премії [імені П. Куліша письменники Рівненщини Віктор Мазаний і Світлана Луцкова] // Вільне слово. – 2021. – 14 січ. – С. 2.

Береза Ю. Проза потребує мудрості : [про журналіста, прозаїка В. Мазаного] / Ю. Береза // Рівне Час. – 2005. – 3 берез. – С. 6.

Бондар В. Віктор Мазаний: 60 років – це тільки початок творчого злету / В. Бондар // Льонокомбінат. – 2015. – 6 берез. – С. 14.

Городецький С. Георгій Морозюк: «Переклад Віктора Мазаного зрозуміли у трьох країнах» / С. Городецький // Вільне слово. – 2015. – 5 листоп. – С. 16.

Диб'як Н. Притча про павука в інтерпретації Віктора Мазаного / Н. Диб'як // Погорина. – 2007. – Вип. 2-3. – С. 230-232.

Дудко З. Обласну літературну премію імені Світочів присуджено Віктору Мазаному за повість «Погляд сльози» : [премія заснована Рівнен. облдержадміністрацією] / З. Дудко // Панорама. – 2004. – 17 верес. – С. 3.

Кузьмук І. За нами ніщо й нікого... : [рец. на кн. В. Мазаного «Погляд сльози»] / І. Кузьмук // Вільне слово. – 2004. – 10 верес. – С. 11.

Лауреат Віктор Мазаний : [обл. літ. премію ім. Світочів присуджено рівнен. письменнику В. Мазаному за повість «Погляд сльози»] // Вісті Рівненщини. – 2004. – 1 верес. – С. 3.

Мазаний В. Віктор Мазаний: «Книга про Дубно – це розмова з епохами» / В. Мазаний ; спілкувався В. Скринчук // Замок. – 2015. – 19 берез. – С. 5.

Мазаний В. «Моя праця – це те, чим я живу...» / В. Мазаний ; інтерв'ю вела І. Чорна // Вільне слово. – 2013. – 6 черв. – С. 5.

Мазаний В. Шлях до премії імені Шевченка : вистава «Берестечко» [Рівненського академічного обласного музично-драматичного театру] та книга «Тінь павука» [рівненського прозаїка] Віктора Мазаного висунуті на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка у 2008 році / В. Мазаний ; розмовляв М. Максимчук // Рівне Час. – 2008. – 24 січ. – С. 7.

Хутка Є. Віктор Мазаний: «Все, що відбувається з нами, – це вдячність або кара долі за прожите» / Є. Хутка // Хутка Є. К. Негаснуча зоря : сімдесят славних літ : історія районної преси [нині «Володимирецький вісник»] / Є. К. Хутка. – Володимирець : Володимир. район. друк., 2015. – С. 135-153.

***

Верченко В. Мазаний Віктор Степанович [Електронний ресурс] / В. Верченко // Українська конфедерація журналістів : сайт. – Режим доступу: https://who-is-who.ua/main/bookmaket/nagorody2009_2/15/44.html. – Назва з екрана.

Мазаний Віктор Степанович [Електронний ресурс] // Рівняни. Сайт для успішних людей. – Режим доступу: https://my.rv.ua/dossier-details/mazaniy-viktor-stepanovich/. – Назва з екрана.

Письменники Рівненщини – лауреати літературних премій 2016 року Вип. 3 [Електронний ресурс] // Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва : сайт. – Режим доступу: https://ru.calameo.com/books/00395500365c3a48cbde4. – Назва з екрана.

Лимич А. Мазаний Віктор Степанович [Електронний ресурс] / А. Лимич // Енциклопедія сучасної літератури : сайт. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=60328. – Назва з екрана.

 

2017

 

У 2017 р. книга Зої Дідич «Фіалки тюремних мурів» стала переможцем конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще прозове видання».

Дідич З. Фіалки тюремних мурів : повість про кохання / З. Дідич. – Рівне : Лапсюк В. А., 2014. – 140 c.

Книга розповідає про кохання, події якого відбулися в 50-х роках минулого століття на Свердловщині. Свого часу Зоя Дідич познайомилася з головною героїнею книги Валентиною, і вони стали товаришувати. Якось Валентина розповіла письменниці про найцінніше, що мала – листи з табору від найдорожчої людини – Володимира Чернявського, кохання до якого вона зберігала в серці усе своє життя. Таким чином народилася ця книга, в основі якої покладена історія кохання в листах Володимира Івановича Чернявського та Валентини Федорівни Ковальчук. Їх відділяли одне від одного зони – чоловіча та жіноча, але це не заважало їм висловлювати теплі почуття, що підтримували у важкі часи обох. Двоє молодих людей стали заручниками комуністичного режиму тому, що боролись за свободу України. Незважаючи на тяжке тюремне життя, вони не зневірились, зберегли чистоту помислів, доброзичливість, навіть вважали себе щасливими. Назва книги була запозичена з одного з листів Володимира Чернявського, який якось побачив фіалку, що, пробившись крізь тюремні мури, росла на території колонії.

Зоя Володимирівна Дідич народилася у Костополі, що на Рівненщині, у сім’ї службовців. Навчалася в загальноосвітній школі № 3.

Вищу освіту здобула в Чернівецькому університеті на факультеті романо-германської філології (1979). Деякий час працювала у школах рідного міста. Упродовж 1982-2005 років викладала англійську та латинську мови в Костопільському медичному училищі. Тісно співпрацює з обдарованими місцевими музикантами та композиторами – Віктором Зданюком та Михайлом Таргонієм, які багато її віршів поклали на музику.

Дідич З. В. Фіалки тюремних мурів : повість про Кохання / З. Дідич. – Рівне, 2014. – 140 с.

Дідич З. Україна починається з мене! /З. Дідич. – Рівне : Овід, 2015. – 36 с.

Костопільщина. Шлях до Волі та Держави / упоряд., авт. тексту З. Дідич. – Київ : Укр. пріоритет, 2017. – 168 с.

Просвітянське століття Рівненщини : наук. ст., спогади / упоряд. І. Вєтров, З. Дідич. – Дрогобич : Коло, 2018. – 948 с.

***

Карпюк А. Зоя Дідич // Над Замчиськом : літератур.-мист. альм. / ред. С. Праск. – Костопіль, 2005. – С. 75.

Шумейко Н. Нові книги – нові зустрічі! / Н. Шумейко // Новини Костопільщини. – 2016. – 1 січ. – С. 4.

Захожа А. Переможці конкурсу «Краща книга Рівненщини» 2017 року / А. Захожа, І. Назарова // Новини Костопільщини. – 2017. – 29 квіт. – С. 4.

Петренчук Н. Презентація фотокниги «Костопільщина. Шлях до Волі та Держави» / Н. Петренчук // Новини Костопільщини. – 2017. – 18 листоп. – С. 2.

Цикун Н. Святкуємо День матері в бібліотеці / Н. Цикун // Новини Костопільщини. – 2017. – 20 трав. – С. 5.

Шарапа Д. Сторіччя Рівненської «Просвіти» / Д. Шарапа // Новини Костопільщини. – 2017. – № 51. – С. 5.

***

Аудіобібліотека Автори Рівненщини. Зоя Дідич. Фіалки тюремних мурів [читає автор] [Електронний ресурс] / З. Дідич // Аудіобібліотека : сайт. – Режим доступу: http://audio.libr.rv.ua/writings/post/59. – Назва з екрана.

Зоя Дідич : [Електронний ресурс] // Костопільська ЦСПШБ. – Режим доступу: http://kostlibr.at.ua/index/zoja_didich/0-240. – Назва з екрана.

Творчі обрії Зої Дідич: біобібліографічний нарис [Електронний ресурс] // Березнівська ЦРБ : сайт. – Режим доступу: http://bereznelib.rv.ua/files/didych.pdf. – Назва з екрана.

Просвітянка Зоя Дідич нагороджена високою державною нагородою [Електронний ресурс] // Рівненське обласне об’єднання всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Шевченка : сайт. – Режим доступу: http://www.prosvita.rv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=490:2019-04-01-12-58-01&catid=1:latest-news. – Назва з екрана.

 

2018

 

У 2018 р. книга Петра Велесика «Сіті Пандори » стала переможцем конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще прозове видання».

Велесик П. Сіті Пандори. Кн. 1–2 : провінційний роман / П. Велесик. – 2-ге вид., допов. – Костопіль : Роса, 2010. – 292 с.

Велесик П. Сіті Пандори. Кн. 3 : провінційний роман / П. Велесик. – Рівне : Лапсюк В. А., 2013. – 252 с.

Герої провінційного роману «Сіті Пандори», кожен по своєму, в трясовині буття брехливої системи вибудовують своє благополуччя. Однак, на щастя залишилися ще люди, котрі в цьому бруді воліють бути самі собою. Звичайно, вони дуже заважають системі, й вона прагне розправитися з ними. Один з героїв роману – трудоголік і позитивний герой Микола Грінчак. І, як кожного позитивного героя того часу, його гнітить думка: чи заслужено йому присуджують перші місця, чи заслужено йому «дали» медаль? Герой іншої сюжетної лінії Іван Маслюк – шкільний трієчник, неспроможний навіть папірці в колгоспній бухгалтерії підшити. Спочатку стараннями батька, а потім секретаря райкому, а ще згодом коханки долає кар’єрний щабель за щаблем, опиняючись аж у нардепах.

У 2011 році Петру Велеску за роман «Сіті Пандори» вручили обласну літературну премію імені «Світочів», а в 2017 році роман став переможцем конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще прозове видання».

Петро Якович Велесик – народився 15 липня в селі Гута Костопільського району на Рівненщині. Закінчив фізико-математичний факультет Рівненського педінституту, згодом здобув журналістську освіту. На ниві журналістики працює вже 37 років, Заслужений журналіст України. Автор п'ятнадцяти книг поезії та прози, які вийшли у видавництвах «Радянський, письменник» (Київ), «Молодь» (Київ), «Каменяр» (Львів), «Азалія» (Рівне), багатьох колективних збірників та ін. Нині Петро Якович Велесик – відомий український поет, журналіст, редактор, член Національної спілки письменників України, лауреат літературних премій імені Валер’яна Поліщука, Леоніда Куліша, імені Світочів, має звання «Заслужений журналіст України», нагороджений «Золотою медаллю української журналістики», переможець конкурсу «Краща книга Рівненщини – 2017» в номінації «Краще прозове видання», випускає газету «Зелені шати», що має літературну сторінку, веде передачу «Погорина» на Рівненському телебаченні, де знайомить телеглядачів із літераторами рідного краю та їх творчістю. На тексти Петра Велесика написано кілька десятків пісень. Твори поета перекладено білоруською, російською, тувинською мовами.

Велесик П. Твори : в 2 т. Т. 1 / П. Я. Велесик. – Костопіль : Роса, 2009. – 432 с.

Велесик П. Твори : в 2 т. Т. 2 / П. Велесик. – Рівне : Лапсюк В. А., 2014. – 560 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Вибрані твори / П. Велесик. – Костопіль : Роса, 2003. – 403 с.

Велесик П. Гніздо в кишені : оповідання / П. Велесик. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 88 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Я. Голуба вуздечка : поезії / П. Я. Велесик. – Костопіль : Роса, 2008. – 88 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Я. Листя у слідах : поезії / П. Я. Велесик. – Костопіль : Роса, 2006. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Я. Приворотне зілля : оповідання, новели / П. Я. Велесик. – Рівне : Азалія, 2003. – 76 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Я. Летовище : повість / П. Я. Велесик. – Рівне : Лапсюк В. А., 2016. – 164 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Слово на крилах мелодій [ноти] : пісні / П. Велесик. – Костопіль : Роса, 2011. – 98 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Таємниці лісів Рівненщини : худож.-документ. кн. / П. Велесик. – Рiвне : Азалiя, 2001. – 213 c. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Політ стрижа : поезії / П. Велесик. – Рівне : Лапсюк В. А., 2014. – 216 с.

Велесик П. Я. Сорочачий ярмарок : пташина абетка / П. Я. Велесик. – Рівне : Волин. обереги, 2009. – 36 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Я. Сполохані коні : поезії / П. Я. Велесик. – Київ : Рад. письменник, 1991. – 70 c.

Велесик П. Я. Гніздо в кишені : оповідання / П. Я. Велесик. – 2-ге вид., допов. – Рівне : Рівнен. друк., 2009. – 128 с.

Велесик П. Я. Вербова колиска : поезії / П. Я. Велесик. – Київ : Молодь, 1983. – 48 с. – (Приватна колекція А. І. Дацкова).

Велесик П. Я. Голуба вуздечка : поезії / П. Я. Велесик. – Костопіль : Роса, 2008. – 88 с.

Велесик П. Я. Лови кажанів : новели / П. Я. Велесик. – Костопіль : Роса, 2011. – 176 с.

Велесик П. Я. Поліський фенікс: Гута : проза / П. Я. Велесик. – Костопіль : Роса, 2012. – 220 с.

Велесик П. Я. Сіті Пандори : провінц. роман / П. Я. Велесик. – 2-ге вид., допов. – Костопіль : Роса, 2010. – 292 с.

Велесик П. Сенс нестерпного польоту : поезії / П. Велесик. – Рівне : Азалія, 2002. – 71 c.

Велесик П. Я. Творча лабораторія журналіста : навч. посіб. / П. Я. Велесик. – Рівне : Лапсюк В. А., 2014. – 376 с. – (Приватна колекція Б. Й. Столярчука).

Велесик П. Веселинки для Даринки : вірші / П. Велесик. – Рівне : Азалія, 2005. – 14 с.

***

Боровець Б. Петро Велесик. З прожитого і пережитого / Б. Боровець // Боровець Б. Поліссям народжене слово : літ. портрети / Б. Боровець. – Рівне : Волин. обереги, 2012. – С. 133-168.

Боровець Б. Повість, що спонукає до роздумів / Б. Боровець // Вісті Рівненщини. – 2016. – 3 черв. – С. 14 ; Вісті Рівненщини. – 2017. – 9 черв. – С. 9.

Бусько В. Петро Велесик став лауреатом [літературної премії імені Уласа Самчука за книгу «Лови кажанів»] / В. Бусько // Вільне слово. – 2014. – 18 берез. – С. 3.

В поліськім зелен-краї : [члену Нац. спілки письменників України П. Велесику виповнилось 60 р.] // Вільне слово. – 2004. – 1 січ. – С. 18.

Вірчик Л. Акція «Письменницький маршрут» / Л. Вірчик // Віче Костопільщини. – 2011. – 26 берез. – С. 8.

Гостролів О. Літературна премія до дня народження Уласа Самчука [вручено рівненському журналісту, поету та письменнику Петру Велесику за книгу «Лови кажанів»] / О. Гостролів // Рівне-Ракурс. – 2014. – 20 берез. – С. 6.

Гриб В. Нові поетичні видання [презентували в обласній державній бібліотеці – П. Велесика «Листя у слідах» та М. Берези «На острівку твоєї доброти»] / В. Гриб // Сім днів. – 2007. – 27 квіт. – С. 14.

Дем’янчук О. «Лови кажанів» [– збірка новел Петра Велесика] «вловили» міську літературну премію імені Уласа Самчука / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2014. – 14 берез. – С. 4.

Дем’янчук О. Творча спадкоємність : Петро Велесик – лауреат літературної премії ім. Уласа Самчука / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2014. – 21 лют. – С. 6.

Дем’янчук О. Лірична нота «Польоту стрижа» [– нової книжки поета і прозаїка Петра Велесика] / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2014. – 19 груд. – С. 16.

Дем'янчук О. Ювілей із новим доробком : у [Рівненській] обласній бібліотеці пройшов творчий вечір письменника і журналіста Петра Велесика / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2009. – 29 січ. – С. 11.

Дмитрук А. Широке плесо життя [про роман П. Велесика «Сіті Пандори»] / А. Дмитрук // Вільне слово. – 2006. – 31 січ. – С. 7.

Доленко С. Залюблений у світ / С. Доленко // Вільне слово. – 2009. – 3 лют. – С. 7.

Кардаш А. Журналістський майстер-клас Петра Велесика [про книгу Петра Велесика «Творча лабораторія журналіста»] / А. Кардаш // Сарненські новини. – 2014. – 22 лип. – С. 3.

Кардаш А. Петро Велесик. Правда життя з-під пера [про прозову книгу Петра Велесика «Лови кажанів»] / А. Кардаш // Сарненські новини. – 2014. – 27 берез. – С. 6.

Кардаш А. Шакурівська премія – за творчі досягнення / А. Кардаш // Рідний край. – 2016. – 27 лют. – С. 6.

Кузьмич М. Літературна премія імені «Світочів» – у [письменника] Петра Велесика [була вручена за роман «Сіті Пандори» на обласному літературно-мистецькому святі «Дерманський світильник» у селі Дермань Здолбунівського району] / М. Кузьмич // Сарненські новини. – 2011. – 20 верес. – С. 5.

Лауреат єдиної міської літературної премії [ім. Уласа Самчука Петро Велесик] презентує нову книгу [«Політ стрижа» в Музеї Уласа Самчука у Рівному] // Рівне вечірнє. – 2014. – 27 листоп. – С. 10.

Матвіїв А. За гарну книжку – гроші на нову / А. Матвіїв // Рівне вечірнє. – 2014. – 13 берез. – С. 12.

Матвіїв А. П’ять тисяч премії – за «кажанів» / А. Матвіїв // Рівне вечірнє. – 2014. – 20 лют. – С. 13.

Никончук О. Теплих слів вистачило на всіх / О. Никончук // Новини Костопільщини. – 2016. – 13 серп. – С. 2.

Станкова Т. Фізик з душею лірика / Т. Станкова // Сарненські новини. – 2017. – 1 серп. – С. 1, 5.

Столярчук Б. Петро Велесик. Правда життя з-під пера / Б. Столярчук // Мистецькі грані. – 2012. – № 5. – С. 8-9.

Столярчук Б. Поліський фенікс між боліт / Б. Столярчук // Мистецькі грані. – 2012. – № 12. – С. 24.

Тарасюк Н. «Лови кажанів» з «Яблуневим сонцем» / Н. Тарасюк // Вісті Рівненщини. – 2013. – 18 січ. – С. 15.

Фурс М. «Я – щаслива людина», – каже про себе другий в історії Рівного лауреат літературної премії Уласа Самчука / М. Фурс // Сім днів. – 2014. – 13 берез. – С. 13.

Хитрий Ч. Рідна Гута Петра Велесика... / Ч. Хитрий // Вільне слово. – 2012. – 24 лип. – С. 5.

Шилан Є. П. Слово на крилах мелодій / Є. П. Шилан // Нове життя. – 2011. – 25 листоп. – С. 8.

Шилан Є. Свято духовності у Дермані / Є. Шилан // Вільне слово. – 2011. – 13 верес. – С. 2.

Шморгун Є. Відзнака патріарха : [письменникові П. Велесику вручено Грамоту на знак Благословення за щиру працю на користь Святої Церкви Христової] / Є. Шморгун // Літературна Україна. – 2007. – 22 лют. – С. 4.

***

Шморгун Є. Велесик Петро Якович [Електронний ресурс] / Є. Шморгун // Енциклопедія Сучасної України : сайт. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=32670. – Назва з екрана.

Петру Велесику – 70! [Електронний ресурс] // РОО ВУТ «Просвіта» : сайт. – Режим доступу: http://prosvita.rv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=75. – Назва з екрана.

Рівненський письменник Петро Велесик отримав почесну премію [Електронний ресурс] // Ритм : сайт. – Режим доступу: https://ritm.tv/archives/67978/news/rivnenskiy-pismennik-pochesnu/. – Назва з екрана.

Волян Н. Визначено переможців конкурсу «Краща книга Рівненщини» [Електронний ресурс] / Н. Волян // Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека : сайт. – Режим доступу: http://libr.rv.ua/ua/news/1881/. – Назва з екрана.

Книга П. Велесика [«Лови кажанів»] [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=iaVq1uR7roo. – Назва з екрана.

Бондючна Ю. Про сторожів, політ і стрижів [Електронний ресурс] / Ю. Бондючна // Золота пектораль : сайт. – Режим доступу: http://zolotapektoral.te.ua/про-сторожів-політ-і-стрижів. – Назва з екрана.

Велесик П. Настрій зимової ночі : вірш [Електронний ресурс] / П. Велесик // Lib.ru: Журнал «Самиздат» : сайт. – Режим доступу: http://samlib.ru/p/prapor_p/virshi.shtml. – Назва з екрана.

 

2019

 

У 2019 році книга Алли Рогашко «Її сукня» стала переможцем конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще прозове видання».

Рогашко А. Її сукня : роман / А. Рогашко. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 192 с.

У книзі «Її сукня» – міцний концентрант містики, де переплелись минуле і теперішнє, реальне й ірреальне, де показано сакральне значення для членів роду речі, яка передається у спадок. Тут є чимало особистого і близького письменниці, з життя власної родини, але оскільки авторка наразі не має можливості дізнатись більше справжніх фактів, вона вводить нових героїв і творить художній роман. Читач знайде для себе тут багато цікавого: тут осмислення вчинків предків, життя на межі, підступність і дружба, тут зародження справжнього почуття.

Нілу цілком захопила робота над романом. Це не був роман про кохання, швидше, про жінку, що опинилась на межі світів – між сном та реальністю. Та її вигадана для Ліни реальність почала оживати поряд: якогось ранку на тумбочці біля ліжка опинилась мармурова статуетка красуні Гекати – богині пристрасті та володарки нічних примар з вигаданої історії. Чи не вигаданої? Бо у снах до Ніли приходить дивна жінка в атласній темно-синій сукні – чиясь заблукала душа, яка чи то шукає допомоги, чи то сама прийшла врятувати Нілу. Бо з фінальною крапкою у її романі може скінчитися щось важливе… Щоб подолати прокляття Гекати, Ніла мусить знайти старовинну сукню своєї прародички і стати перед трьома зачиненими дверима. Та коли ноги самі розпочнуть древній танок, а вишиті золотом на синьому чарівні птахи злетять у повітря, все нарешті стане так, як має бути…

Алла Рогашко – українська журналістка, письменниця, редакторка. Народилась 21 листопада 1977 року у с. Верба Дубенського району Рівненської області. Закінчила Рівненський державний гуманітарний університет (музично-педагогічний факультет). Тривалий час працювала кадровиком, журналістом і редактором відомчої газети. Живе у Рівному. Пише прозові твори, сценарії. Роботи публікувались у альманасі «Нова проза», художньо-літературному порталі «Захід-Схід», книжковому порталі «Буквоїд», журналі «Золота пектораль». Сценарій за романом «Осіннє Рондо місячної ночі» опублікований на сайті «Сценарна майстерня». Алла Рогашко – дипломантка двох Конкурсів «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще прозове видання» (2019 р.), книга «Її сукня» та у номінації «Краще видання для юнацтва і молоді» (2020 р.), книга «Сни з колодязя». Захоплюється музикою, літературою, театром, психологією. Дуже цінує справжній художній кінематограф – зокрема, є шанувальницею творчості Девіда Лінча, Федеріко Фелліні, Інґмара Берґмана, Вуді Аллена, Альфреда Гічкока, Педро Альмодовара.

Рогашко А. Осіннє Рондо місячної ночі : роман / А. Рогашко ; передм. Г. Пагутяк. – Харків : Клуб Сімейного дозвілля, 2015. – 204 с.

Рогашко А. В. Крізь безодню до Світла : роман / А. В. Рогашко. – Харків : Клуб Сімейного дозвілля, 2016. – 208 с.

Рогашко А. Її сукня : роман / А. Рогашко. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 192 с.

Рогашко А. Львів. Вишні. Дощі : збірка / уклад. Н. Нікалео. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 192 с.

Рогашко А. Сни з колодязя : роман / А. Рогашко. – Тернопіль : Мандрівець, 2019. – 248 с.

Рогашко А. Львів. Шоколад. Кам'яниці : збірка / уклад. Н. Нікалео. – Харків : Клуб Сімейного дозвілля, 2020. – 256 с.

***

Сторінка Алли Рогашко на сайті видавництва «Клуб сімейного дозвілля» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bookclub.ua/read/Alla_Rogashko/. – Назва з екрана.

Читацькі враження Алли Рогашко про прочитані книги на сайті Читай.ua [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://chytay-ua.com/autor.php?id=57. – Назва з екрана.

Алла Рогашко українська журналістка письменниця [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Ct0LTuwPyN4&ab_channel=АллаРогашко. – Назва з екрана.

Рецензія на книгу «Осіннє рондо місячної ночі» на сайті «Буквоїд» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2015/05/26/073508.html. – Назва з екрана.

Відеоогляд на книгу «Крізь безодню до світла» [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=NHN8uw2DZ_k&t=1s&ab_channel=АлінаВозна. – Назва з екрана.

Відеоогляд на книгу «Її сукня» (Ранок на UA: Рівне, рубрика «Що почитати?»): [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=xXfFfRP7JvQ. – Назва з екрана.

Відеоогляд на книгу «Сни з колодязя» (Ранок на UA: Рівне, рубрика «Що почитати? з Анною Щавінською»): [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=R8Ap0Hwir9k&t=38s&ab_channel=СуспільнеРівне. – Назва з екрана.

 

2020

 

У 2020 році книга Василя Басараби стала переможцем конкурсу «Краща книга Рівненщини» у номінації «Краще прозове видання».

Басараба В. Блекота : роман / Василь Басараба. – Рівне : Волин. обереги, 2018. – 348 с.

У романі події розгортаються впродовж ХХ століття. Автор реалістично змальовує життя українців у 30-х роках минулого сторіччя. Поштовхом для написання стали розповіді одного жителя волинського села Ясногірки. Сюжет розкриває події впродовж ХХ століття. Історія книги показує життя людей у селі Ясногірка та початок війни на території України. Окупація, злочинні репресії стають масштабним покарання для мирних жителів місцевості.

Невід'ємною гостросюжетною складовою стає відображення факту Голокосту – страшної трагедії єврейського населення.

Ця тема для нас є дуже актуальною з усіх точок зору, адже багато сторінок історії просто приховують факти незліченних вбивств. За даними історичних досліджень, в ході воєнних дій було вбито близько 6 мільйонів євреїв.

На фоні трагедії розкриваються справжні людські відносини представників різних націй.

Письменник розкриває правду життя і всю фальш історії, яку ми звикли чути; зображує ідеологічні перекручування тоталітарного режиму; неправдиві міфи, що мають витоки з глибин минулого століття.

Василь Наумович Басараба народився 19 березня 1948 р. в с. Біла Криниця Рівненського району Рівненської області. У 1966 р. закінчив середню школу. Продовжив навчання на філологічному факультеті Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. З 1970 р. Василь Наумович працював у редакції газети «Зміна», де світ побачив його перші публікації. Перший вірш опублікував 1964 року в газеті «Червоний прапор». Поетичні мініатюри Василя Басараби органічно поєдналися зі світлинами Олександра Харвата в розкішному подарунковому фотоальбомі «Я люблю своє місто» (2008). А ще – визнання: лауреат літературної премії імені Валер’яна Поліщука (2005). Від 1984 р. – редактор відділу обласної газети «Червоний прапор» (з 21 грудня 1991 р. – «Вільне слово»), веде сторінку «Ріднокрай». Журналістика стала для літератора працею усього життя. Сотні його публікацій присвячені історичній минувшині та сьогоденню нашого краю, проблемам культури, мистецтва, науки, освіти. Письменник, журналіст, краєзнавець, Член Рівненського обласного краєзнавчого товариства Всеукраїнської спілки краєзнавців. Лауреат регіональної краєзнавчої премії «За відродження Волині» (1999). Член Національної спілки письменників України (2001). Член та відповідальний редактор Рівненського обласного краєзнавчого товариства Всеукраїнської спілки краєзнавців. У 2013 р. книга В. Басараби «Смак сонця» перемогла в обласному конкурсі «Краща книга Рівненщини» (номінація «Краща поетична збірка»). У цьому ж році Василь Наумович отримав диплом лауреата літературного конкурсу «Коронація слова – 2013» за роман «Страшний суд» (2013).

Басараба В. Н. Блекота : роман / В. Н. Басараба. – Рівне : Волин. обереги, 2018. – 348 с.

Басараба В. Н. Священний скарб : слово про рідну мову / В. Н. Басараба. – Рівне : Волин. обереги, 2018. – 56 с.

Басараба В. Н. У країні Україні : поезії / В. Н. Басараба.– Рівне : Ред.-видав. відділ упр. по пресі, 1991. – 128 с.

Басараба В. Н. Ожинова стежина : вірші для дітей дошк. та мол. шк. віку / В. Н. Басараба. – Рівне, 1995. – 21 с.

Басараба В. Поліський край Волинська сторона / В. Басараба // Погорина. – 2009. – № 8-9. – С. 410-411.

Басараба В. Н. Воля : поезії / В. Н. Басараба.– Рівне : Азалія, 1999. – 72 с.

Басараба В. Н. Калинова кров : поема / В. Н. Басараба. – Рівне : Волин. обереги, 2001. – 72 с.

Басараба В. Н. Прісне і присмачене / В. Н. Басараба. – Рівне : Волин. обереги, 2002. – 120 с.

Басараба В. Н. Вірші // Літературна Рівненщина : антологія / упоряд.: О. Євтушок, В. Климентовська, Л. Рибенко ; передм. А. Криловця. – Рівне : Рівнен. друк., 2005. – С. 24-31.

Басараба В. Н. Оксамитовий вітер : повісті, оповідання / В. Н. Басараба. – Рівне, 2005. – 160 с.

Басараба В. Н. На цій землі : поезії / В. Н. Басараба.– Костопіль : Роса, 2007. – 88 с.

Басараба В. Н. Смак сонця : поезії / В. Н. Басараба. – Рівне : Рівнен. друк., 2008. – 164 с.

Басараба В. Н. Страшний суд : роман / В. Н. Басараба. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2013. – 362 с.

Басараба В. За сніговою сльотою Сосонок / В. Басараба // Сім днів. – 2016. – 10 листоп. – С. 4.

Басараба В. Світло слова і духу / В. Басараба // Погорина. – 2006. – № 1. – С. 140.

***

Бабій С. Дорога до страшного суду / С. Бабій // Сім днів. – 2014. – 13 берез. – С. 12.

Берегова Н. «Страшний суд» рівненського поета : Василь Басараба презентував громадськості свій перший роман / Н. Берегова // Льонокомбінат. – 2014. – 21 берез. – С. 14.

Бойчук В. «Пісне і присмачене» / В. Бойчук // Слово і час. – 2003. – 12 верес. – С. 8.

Бойчук В. Обереги руху / В. Бойчук // Слово і час. – 2009. – 3 квіт. – С. 7.

Бойчук В. Страшний суд / В. Бойчук // Слово і час. – 2014. – 21 лют. – С. 7.

Бондар В. Рівненський письменник у романі «Страшний суд» передбачив майбутнє / В. Бондар // Льонокомбінат. – 2015. – 6 берез. – С. 14.

Бондючна Ю. Земне і небесне поета Василя Басараби / Ю. Бондючна // Погорина. – 2008. – Вип. 4-5. – С. 257–262.

Гострозір О. Переможець «Коронації слова» купує власні книжки / О. Гострозір // Рівне-ракурс. – 2014. – 20 берез. – С. 5.

Гунько О. Письменницький маршрут Василя Басараби / О. Гунько // Клеванський тракт. – 2016. – 2 груд. – С. 5.

Дем’янчук О. Стежка до Судного дня. Журналіст і поет Василь Басараба презентував роман «Страшний суд» / О.Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2014. – 21 берез. – С. 16.

Дудко З. Вовча душа : оркестр у лісі та помста за минуле – новий роман про Голодомор : [про презентацію книги рівненського письменника Василя Басараби «Страшний суд»] / З. Дудко // Рівне–Експрес. – 2014. – 20 берез. – С. 4.

Зайванівський М. Стежками любові : [про вихід в світ книги В. Басараби «Оксамитовий вітер»] / М. Зайванівський // Вісті Рівнененщини. – 2005. – 9 листоп. – С. 4.

Кардаш А. Високі відзнаки – нашим / А.Кардаш // Рідний край. – 2015. – 4 квіт. – С. 6.

Конопелько В. Літературний портрет Василя Басараби / В. Конопелько // Вільне слово. – 2008. – 2 жовт. – С. 11.

Мазаний В. Василь Басараба став дипломантом «Коронації слова» / В. Мазаний // Вільне слово. – 2013. – 2 лип. – С. 8.

Матвіїв А. Як рівненський письменник Василь Басараба свою книгу «Страшний суд» в магазині купував / А. Матвіїв // Рівне вечірнє. – 2014. – 20 берез. – С. 11.

Рівненського поета відзначили за роман [«Страшний суд»] дипломом лауреата «Коронації слова» // Сім днів. – 2013. – 18 лип. – С. 14.

Сищук А. Василь Басараба став дипломантом всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» / А.Сищук // Вільне слово. – 2014. – 20 берез. – С.11.

Снісаренко С. Премію імені Уласа Самчука отримав Василь Басараба / С. Снісаренко // Сім днів. – 2015. – 26 лют. – С. 6.

Соколенко М. Василь Басараба став лауреатом премії імені Уласа Самчука / М.Соколенко // Льонокомбінат. – 2015. – 27 лют. – С. 13.

Шахрай О. Премія імені Уласа Самчука присуджена Василю Басарабі за нову книгу «Страшний суд» / О.Шахрай // Вісті Рівненшини. – 2015. – 27 лют. – С. 16.

Юркова О. Вручено літературну премію імені Уласа Самчука : письменнику, журналісту, краєзнавцю Василю Басарабі за його нову книгу «Страшний суд» / О. Юркова // Голос України. – 2015. – 26 лют. – С. 7.

Лауреати регіональної краєзнавчої премії «За відродження Волині» : до 25-річчя від дня заснування премії : наук.-допом. біобібліогр. покажч. / уклад.: Н. М. Кожан, І. А. Козюхно ; наук. ред.: О. Л. Промська ; ред.: З. М. Тирак. – Рівне : Волин обереги, 2017. – 164 с.

Міська літературна премія ім. Уласа Самчука : інф. дайджест. Вип. 3 / Рівнен. ЦБС ; уклад.: Л. Грищук. – Рівне, 2015. – 8 с. – (Лауреати найвищих відзнак Рівного).

***

Басараба Василь Наумович [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Басараба_Василь_Наумович. – Назва з екрана.

Гоярчук М. Василь Наумович Басараба : віртуал. вист. [Електронний ресурс] / М. Гоярчук // Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека : сайт. – Режим доступу: http://libr.rv.ua/ua/virt/111/. – Назва з екрана.

Кузьменко А. Уроки минулого, що бентежать сьогодення [Електронний ресурс] / А. Кузьменко // Друг читача : сайт. – Режим доступу: https://vsiknygy.net.ua/shcho_pochytaty/40848/. – Назва з екрана.

Лауреатом Рівненської міської літературної премії Уласа Самчука став Василь Басараба [Електронни ресурс] // Rivne 1 : сайт. – Режим доступу: https://www.rivne1.tv/?id=45334. – Назва з екрана.

Рівненський літератор Василь Басараба презентував свій роман «Страшний суд» [Електронни ресурс] // СФЕРА-ТВ : сайт. – Режим доступу http://sfera-tv.com.ua/index.php?m=news&d=view&nid=31620. – Назва з екрана.

Рівненський письменник здобув премію у 5 тисяч гривень [Електронний ресурс] // Erve.Ua : сайт. – Режим доступу: http://erve.ua/news/culture/rivnenskyy_pysmennyk_zdobuv_premiyu_u_5_tysyach_gryven_2502.html. – Назва з екрана.

 

Олена СисюкКоментарі (0)усі виставки »

Велике будівництво
Програма Президента України

Велике будівництво
Програма Президента України

Книги від Українського
інституту книги

Книги від Українського інституту книги

Електронні каталоги

Електронні каталоги

3D-тур бібліотекою

Подорож бібліотекою

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Освітній навігатор

Освітній навігатор

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції