Віртуальні виставки

Сіючи зерна добра. Ростислав Іванович Журомський
04.03 2021 | Постаті | Прочитано: 1020


Щастя – це жити у вільній країні,

Де сонце всміхається кожній людині.

Р. Журомський

Ростислав Іванович Журомський – журналіст, поет, гуморист, краєзнавець, дослідник. Протягом багатьох років Ростислав Іванович збирав народні повір’я в селах Гощанського району, займався аналізом походження прізвищ, імен людей, які проживають на теренах Гощанщини.

Народився Ростислав Журомський 17 березня 1936 року в селі Тучин Гощанського району на Рівненщині в селянській родині. В 1954 році закінчив Тучинську середню школу. А далі була служба в радянській армії. У 1966 році заочно закінчив Український поліграфічний інститут імені І. Федорова у Львові, де здобув фах редактора масової літератури. Близько п’ятдесяти років пропрацював в редакціях районних газет (Тучин, Соснівка, Костопіль, Березне, Гоща).

Впродовж 1954-55 рр. – завідувач бібліотеки с. Воскодав. Обіймав посади літпрацівника (квітень-жовтень 1955 р ), інструктора (1958-59 рр.) редакції Тучинської районної ґазети «Червоний шлях». У 1959-62 рр. – коректор, літпрацівник, завідувач відділу партійного життя, заступник редактора Соснівської районної газети «Соціалістична перемога». З 1962 по 1963 рр. завідував промисловим відділом редакції Костопільської районної газети «Ле­нінським шляхом». Протягом 1963-64 рр. – завідувач відділу партійного життя, заступник редактора, відповідальний секретар редакції Березнівської районної газети «Ленінським шляхом», відтак – завідувач відділу листів і масової роботи редакції Гощанської районної газети «Радянське життя» (1964-71 рр). Був інструктором відділу пропаганди та агітації Гощанського РК КПУ (1971-74 рр.). Повернувшись до редакції Гощанської районної газети (від 1992 р. – «Рідний край») працював на посадах завідувача відділу листів і масової роботи, відповідального секретаря, завідувача відділу соціальних проблем і національного відродження, заступника редактора (1974-2007 рр.). У 2007-2008 рр. – відповідальний за випуск друкованого інформаційного бюлетеня «День за днем» ТОВ СГП ім. Воловикова (с. Горбаків). Обіймав посаду заступника голови ради Гощанської районної організації ветеранів війни і праці (2007-2008 рр.).

Член Національної спілки журналістів України (НСЖУ) від 1969 р., голова Гощанського районного літературно-мистецького об’єднання «Веселка» від кінця 1960-х рр., секретар Гощанської первинної журналістської організації від 1971 р. Був головою Гощанського райкому профспілки працівників культури (1973-94 рр.). Для публікації в Гощанській районній газеті підготував близько 250 літературно-мистецьких сторінок.

Співавтор і відповідальний за випуск альманаху «Гостинець» (2000). Автор поетичних збірок «Розуму на двох» (2004), «Обнімімо цей світ» (2005), «Веселий урок» (2006), книг спогадів про армійську службу «Мы – парни обыкновенные» (2006), поетичних адресів «З роси і води» (2008, посмертно).

Нагороджений Почесним дипломом секретаріату правління Спілки журналістів України (СЖУ) (1986), почесними грамотами бюро Рівненської обласної організації СЖУ (1985), Гощанського РК КПУ (1986) Рівненського обкому профспілки працівників культури (1986), рівненських облполіграфвидаву і обкому профспілки працівників культури (1986), Рівненської облдержадміністрації (1996), Рівненського обласного комітету у справах преси та інформації (1996), Рівненської обласної організації профспілки працівників культури (2005), Рівненської обласної ради (2006; з пам’ятним знаком), секретаріату НСЖУ (2006), грамотами СЖУ (1996), Гощанської райдержадміністрації (2006,2007), Гощанської районної ради (2007) Мав подяки Рівненського обласного комітету у справах преси та інформації (1995), гощанських районної ради і райдержадміністрації (1996, 2002, 2007).

До останніх днів свого життя Ростислав Журомський займався громадською діяльністю – був керівником Гощанського літературно-мистецького об’єднання «Веселка» при редакції районної газети «Рідний край». А ще він був почесним членом Рівненського обласного товариства Всеукраїнської спілки краєзнавців.

Помер Ростислав Іванович Журомський 28 червня 2008 року в смт. Гоща.

Олесь Гончар писав: «Найкращі майстри з усіх майстрів – це ті, що завжди приносять радість і собі, і іншим…». Ці слова якнайкраще розкривають зміст життя і творчості гощанського літератора Ростислава Журомського.

Використано матеріали з книги Юрія

Кузьміна «Гощанщина в іменах» та

бібліографічного покажчика

«Струни його серця…»

 

Літературна премія імені Р. І. Журомського

Премія заснована рішенням районної ради від 14. 05 2010 № 426 «Про районну премію імені Р. І. Журомського» з метою вшанування пам’яті письменника, журналіста Р. І. Журомського та подальшого розвитку літературної та художньої творчості в районі, збереження культурних традицій нашого народу, повсюдного утвердження рідної мови, відродження народної творчості.

Засновник: Гощанська районна рада. За підтримки: Гощанської райдержадміністрації, районної газети «Рідний край», районного літературно-мистецького об’єднання «Веселка».

З 2014 року визначаються два переможці конкурсу, які удостоюються премії імені Р. І. Журомського. Премія вручається до дня народження Р. І. Журомського (17 березня), починаючи з 2011 року.

Мета та завдання премії:

- увіковічення пам’яті непересічної особистості, поета, письменника, співця рідної землі, талановитого журналіста районної газети «Рідний край» Р. І. Журомського;

- підвищення ефективності і якості організації літературно-мистецької роботи;

- виявлення талановитих особистостей на теренах району;

- відродження народної творчості, опис історії рідного краю та його духовної культури, духовне збагачення мешканців району, особливо молоді;

- подальшого розвитку поетичної, прозової та художньої творчості в районі;

- збереження культурних традицій нашого народу;

- повсюдного утвердження рідної мови.

На премію районної ради претендують письменники, поети, композитори та співавтори, які видали друком свої книги та проживають на території району або творчий доробок яких пов'язаний з Гощанщиною.

Загальне керівництво здійснює оргкомітет, затверджений районною радою.

З метою присвоєння премії імені Р. І. Журомського в районі щорічно у лютому-березні проводиться відповідний огляд-конкурс на кращий поетичний, прозовий доробок, книгу.

Порядок проведення конкурсу:

Кожен із громадян має право ввійти з ініціативою до районного оргкомітету про висунення кандидатур та представлення відповідних книг на здобуття премії імені Р. І. Журомського.

Друковані матеріали та представлення надсилаються в оргкомітет до 15 лютого щорічно. Розгляд поданих книг та представлень здійснюється членами оргкомітету до 1 березня. Підсумки розгляду матеріалів та вручення премій проводяться до 17 березня (день народження Р. І. Журомського).

Підсумки проводяться оргкомітетом за такими критеріями:

- наявність видрукуваної книги;

- високий рівень літературно-мистецького спрямування авторської роботи;

- глибина та різнобічність поетичних та прозових творів;

- актуальність авторського доробку для мешканців району.

Щороку визначається переможець конкурсу, який удостоюється премії імені Р. І. Журомського та нагороджується Дипломом районної ради і райдержадміністрації.

Премія встановлюється в сумі 1000 (одна тисяча) гривень і виплачується за рахунок районного бюджету.

Використано матеріали з

бібліографічного покажчика

«Премії Рівненщини за досягнення у сфері

літератури, культури і мистецтва»


Твори Ростислава Журомського

Журомський Р. Розуму на двох : сатира та гумор / Р. Журомський. – Рівне : Волин. обереги, 2004. – 100 с.

У збірку ввійшли сатиричні та гумористичні твори, написані в різні роки. Широкий діапазон їх тем – про смішні сімейно-побутові ситуації та придибенції, грані менталітету українців, наші життєві негаразди, про тих, кого взяла у полон оковита. «Розуму на двох» – перша поетична збірка Ростислава Журомського.

Журомський Р. Обнімімо цей світ : вірші різних років / Р. Журомський. – Рівне : Волин. обереги, 2005. – 76 с.

У збірку Ростислава Журомського увійшли вірші, написані в різні роки. Автор закликає читачів любити рідну землю, бути людяними, обняти цей світ у доброті, зачіпає струни закоханих сердець. А ще повертається спогадом до батьківського порога, гордиться своїм родом, прагне розширити кругозір нашої чудової дітвори.

Журомський Р. Веселий урок / Р. Журомський. – Рівне : Волин. обереги, 2006. – 64 с.

Збірка «Веселий урок» – це діалог з юним читачем. Автор запропонував їм свої гуморески, каламбури, слова-перевертні, віршовані азбучні сюжети, присвячені кожній з 32 літер українського алфавіту.

 

«Мы парни обыкновенные» (2006)

Журомский Р. Мы парни обыкновенные : записки об армейской службе / Р. Журомский. – Москва : Интелект-Центр, 2006. – 64 с.

В російській збірці зібрана рання поезія, присвячена армійським будням молодого поета, його командирам, товаришам. Книга вийшла з друку в 2006 році, яку видали і подарували автору його діти (дочка та син), що проживають в Москві.

Журомський Р. З роси і води / Р. Журомський. – Рівне : Олег Зень, 2008. – 114 с.

Ця книга видана не для продажу. Це подарунковий варіант для найближчих. Для тих, хто був поруч з автором, хто розділяв його справи, думки.

В збірник увійшли всі вітання Ростислава Журомського. І нехай здається, що написати їх просто, але це не так. Писати можна по-різному. Автор вкладав у вітання всю мудрість своєї душі, частинку серця. Можна сказати, що не вірші він складав людям, а оди. Можливо, саме тому у Ростислава Журомського так мало поетичних збірників – всю свою силу він витратив на друзів та родину. І хто знає, що краще – адресовані вірші (вітання), чи загальні.

Отож, збірник цей виданий для того, щоб люди раділи життю, творили добро, поважали суспільні закони. І тоді всім-всім усміхнеться щастя.

Журомський Р. Обнімімо цей світ : поезія / Р. Журомський // Гостинець: література, мистецтво, краєзнавство : альманах. – Рівне : Ліста, 2000. – Вип. 1. – С. 37-56.

Подана коротка біографія поета Ростислава Журомського, який народився в селі Тучині Гощанського району Рівненської області 17 березня 1936.

Журомський Ростислав Іванович : [біографія, поезія] // Гостинець-2: література, мистецтво, краєзнавство : альманах. – Рівне, 2010. – С. 103-105.

Тучинський передзвін. – Рівне : Друк Волині, 2012. – 172 с.

Ростислав Журомський – С. 39-41.

Тучинський передзвін / упорядник Н. Янчук. – Рівне : Овід, 2018. – 336 с.

Ростислав Журомський – С. 130-138.

Журомський Р. Літературно-мистецьке об’єднання «Веселка» / Р. Журомський // Гощанське Погориння: давнина і сучасність : зб. матеріалів наук.-краєзн. конф., присвяч. 850-річчю Гощі, 14-15 черв. 2002 р. – Рівне, 2002. – С. 142-145.

 

Публікації про життя і діяльність Ростислава Журомського

«Струни його серця…» : анот. бібліогр. покажч. про життєвий та творчий шлях Ростислава Івановича Журомського – літератора, журналіста, краєзнавця, дослідника / уклад. О. Є. Клюшник ; ред. Н. В. Балюк. – Гоща, 2010. – 38 с. – («Літературне краєзнавство»).

Пащук І. Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини / І. Пащук. – Рівне : Волин. обереги, 2005. – 212 с.

Про Ростислава Журомського – С. 67.

Премії Рівненщини за досягнення у сфері літератури, культури і мистецтва : бібліогр. покажч. / уклад.: Л. М. Малишева, Т. В. Матушевська, В. П. Гуріна ; наук. ред. О. Л. Промська ; ред. З. М. Тирак ; відп. за вип.: В. П. Ярощук. – Рівне : О. Зень, 2019. – 282 с. – («Славетні земляки»).

Про Ростислава Журомського – С. 171-173.

Кузьмін Ю. Гощанщина в іменах / Ю. Кузьмін. – Рівне : О. Зень, 2009. – 320 с.

Про Ростислава Журомського – С. 78-79.

Грушецька Л. Обнімімо цей світ : [жалобне слово про життя та творчість гощанського літератора Р. І. Журомського] / Л. Грушецька // Рідний край – 2008. – 2 серп. – С. 6.

Жакун М. Я втратив вчителя : [жалобне слово про життя та творчість гощанського літератора Р. І. Журомського] / М. Жакун // Рідний край – 2008. – 2 серп. – С. 6.

Ткачук Н. «Шумів вокзал. Спішили кудись люди…» : [вірш поетки із села Липок Гощанського району Надії Ткачук, присвячений пам’яті Р. І. Журомського] / Н. Ткачук // Рідний край – 2008. – 02 серп. – С. 6.

Ярощук О. Пам’яті Ростислава Івановича Журомського / О. Ярощук // Рідний край – 2008. – 2 серп. – С. 6.

Грушецька Л. Обнімімо цей світ / Л. Грушецька // Рідний край – 2006. – 19 серп. – С. 5.

Про збірки гощанського журналіста Р. Журомського «Розуму на двох», «Обнімемо цей світ», «Веселий урок».

Гуменюк П. Веселе навчання / П. Гуменюк // Рідний край. – 2006. – 8 лип. – С. 5.

Про книгу поета і журналіста Р. Журомського «Веселий урок», яка вийшла у рівненському видавництві «Волинські обереги».

Гуменюк П. Обнімімо світ з любов’ю / П. Гуменюк // Рідний край. – 2005. – 19 лют. – С. 5.

Рец. на збірку Р. Журомського « Обнімімо цей світ».

Гуменюк П. Посіявши зерна добра, жне снопи вдячної пам’яті / П. Гуменюк // Рідний край. – 2013. – 23 берез. – С. 11.

Спогади письменника Петра Гуменюка про поета, гумориста, сатирика, журналіста Ростислава Журомського, уродженця Тучина Гощанського району.

Гуменюк П. Силою сатири та гумору : [рец. на кн.: Журомський Р. Розуму на двох : сатира та гумор. – Рівне : Волин. обереги, 2004] / П. Гуменюк // Рідний край. – 2004. – 30 квіт. – С. 5.

І п'ятдесят із них – у журналістиці // Вільне слово. – 2006. – 16 берез. – С. 12/

Про заступника редактора гощанської районної газети «Рідний край» Р. Журомського, якому виповнилося 70 років. Пропонуються літературні твори з доробку ювіляра.

Прощавайте, вчителю, колего, друже! // Вільне слово. – 2008. – 26 черв. – С. 15.

Помер Ростислав Журомський – поет, прозаїк, журналіст.

Форманчук О. Пам'яті поета-журналіста / О. Форманчук // Вільне слово. – 2013. – 26 берез. – С. 4

В приміщенні Гощанської державної школи мистецтв відбувся літературний вечір, присвячений пам'яті поета, прозаїка, самобутнього журналіста Ростислава Івановича Журомського.

Форманчук О. Посіявши зерна добра, жне снопи повноколосі... / О. Форманчук // Рідний край. – 2018. – 23 черв. – С. 5.

20 червня 2018 р. у Гощанській ЦРБ проведено творчий помин з нагоди десятиріччя із часу смерті поета, журналіста, багаторічного голови літературно-мистецького об'єднання «Веселка» Ростислава Івановича Журомського.

 

Інтернет–ресурси

Журомський Ростислав Іванович [Електронний ресурс] // Гощанська централізована система публічних бібліотек : сайт. – Режим доступу: https://goscha-bibl.at.ua/publ/zhuromskij_rostislav_ivanovich/1-1-0-65. – Назва з екрана.

Журомський Ростислав [Електронний ресурс] // Бібліотека – філія с. Карпилівка : сайт. – Режим доступу: https://karplibr.at.ua/index/zhuromskij_rostislav/0-76. – Назва з екрана.

Ростислав Іванович Журомський [Електронний ресурс] // Письменники Рівненщини – лауреати літературних премій 2012 року. Вип. 5 // calameo : сайт. – Режим доступу: https://ru.calameo.com/books/0039550036de14d715e2a. – Назва з екрана.

Літературна Гощанщина : віртуал. вист. [Електронний ресурс] // Гощанська централізована система публічно-шкільних бібліотек : сайт. – Режим доступу: http://goscha-bibl.narod.ru/LiteratyrnaGoscha.html. – Назва з екрана.

Лариса Василевська




усі виставки »

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Культурний фронт. Бібліотека

Культурний фронт.
Бібліотека

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції