Віртуальні виставки

Рівненський Палац дітей та молоді. Сучасна модель позашкільної освіти
01.12 2020 | Дати. Події | Прочитано: 1775


У нинішньому 2020 році Рівненський Палац дітей та молоді (ПДМ) відсвяткував багато ювілеїв: 80 років від початку історії рівненського будинку піонерів, який радянська влада створила, щойно прийшовши на західноукраїнські землі; 30 років, як історія Палацу піонерів закінчилась, давши життя новітньому Палацу дітей та молоді, а ще – 35 років, як діти та викладачі переселились із тісного будинку у справді Палац на кілька тисяч квадратних метрів.

В загальній палітрі 80-річчя ПДМ пройшов шлях від Палацу піонерів – до Палацу дітей та молоді, від невеличких декількох приміщень по вул. Соборній – до величезної будівлі по вул. Князя Володимира, в реалії це шлях довжиною в людські долі, громадянські позиції, змінність історичних епох, соціальних і політичних формацій, врешті решт – держав.

80 років – закладу, який впродовж всієї своєї історії був віддзеркаленням ідейної спрямованості країни, що бачила своє майбутнє саме в дітях, які переймали естафету дорослих на свої ще нестійкі плечі, пропускали через свої серця і душі запрограмоване тими ж дорослими спрогнозоване майбутнє.

Перші Палаци піонерів та школярів (сучасні Палаци творчості дітей та юнацтва) почали масово створюватися у Радянському Союзі у 1934-1939 рр. Це були багатопрофільні позашкільні навчальні заклади, що здійснювали навчально-виховну роботу з учнями від 7 до 16 років. Ці заклади не мали аналогів в жодній країні світу. Кожен учень мав право займатись в гуртках різного профілю, ставати членом клубу, вільно виходити зі складу гуртка, клубу та переходити в іншій. Варто також зазначити, що фінансування цих закладів відбувалося за рахунок держави, так як тодішня влада хотіла забрати дітей з вулиць, організувати їм цікаве дозвілля, розумний відпочинок, всебічний розвиток. А паралельно – виховувати у вірному ідеологічному курсі.

Рівненський Палац піонерів був заснований у березні 1940 року, коли на засіданні Рівненського обкому КПУ було ухвалене рішення «...об оборудовании Дворца пионеров в городе Ровно» за підписом секретаря обкому В. Бегми. Директором призначений Семен Харітонов.

Влітку 1940 року Палац почав приймати своїх вихованців. Приміщення розташовувалося на вулиці Соборній, 3. Ще на початку століття цей будинок належав дружині рівненського другої гільдії купця Брусі Хайм Мордеховні Яполутер. З 1936 по 1939 р. в рівненському будинку Яполутера розміщувався Музей господарства Волині. В період німецької окупації тут була контора СС.

Напередодні війни Палац піонерів відвідували 320 юних рівнян. Вихованці мали можливість займатися у різних гуртках: драматичному, художнього читання, балетному, гімнастичному, духовому, шумовому та скрипальському оркестрах. У той рік країна жила передчуттям війни, тому в Палаці поруч з художніми гуртками були оборонно-фізкультурний, протиповітряний, хімічної оборони, ворошиловських стрільців, військово-санітарний, планерний та інші.

Життя Палацу в 40-х роках досить часто висвітлювалось на сторінках газети «Червоний прапор». В одному з номерів газети було зазначено, що напередодні нового 1941 року в Палаці вперше організували новорічну ялинку, а діти підготували велику художню програму. В дні проведення новорічної ялинки Палац піонерів відвідало до3 тис. школярів.

Серед активних учасників піонерської та комсомольської діяльності Палацу були відомі люди, серед яких, зокрема відомий журналіст та фотограф Кім Закалюк. Пригадує Галина Чайка у минулому вчителька СШ № 7: «Балетний гурток, у якому я займалася перед війною, готувався до поїздки у Київ на фестиваль танцю серед бальних колективів, але почалося бомбардування і фестивалю відбутися не судилося».

Під час Великої Вітчизняної війни діяльність Палацу піонерів була призупинена.

Другий період народження Палацу – післявоєнний. 9 липня 1944 року Палац піонерів розпочав свою роботу, хоча приміщення, в якому він знаходився, потребувало капітального ремонту. Лише влітку 1946 року завершився ремонт будинку. Після завершення робіт на першому поверсі була розташована дитяча бібліотека і станція юних натуралістів, на другому – власне приміщення Палацу піонерів. При вході у палац на невисоких постаментах з’явились статуї піонера та піонерки, спеціально привезених з Києва для Рівненського палацу піонерів.

Директором було затверджено Ольгу Батуріну. Колектив працівників нараховував 12 осіб, з них – 7 керівників гуртків. Почали працювати гуртки – хоровий, балетний, драматичний, художньої вишивки та образотворчого мистецтва. Педагоги робили все можливе, щоб повернути відібране війною дитинство – влаштовували різні свята, відзначали дні народження дітей, батьки яких загинули під час фашистської окупації.

На початку 1948 року у Палаці піонерів створений ансамбль піонерської пісні й танцю. Учасники ансамблю, окрім концертної програми, готували вистави. Одна з вистав «Сон у лісі» була представлена на республіканському огляді художньої самодіяльності у м. Києві. Популярністю користувався драматичний гурток, який пізніше отримав назву «Театр юних». Діти вчилися акторській майстерності, мистецтву перетворень, грі на сцені. З 1948 року гуртком керувала професійна акторка – Віра Олександрівна Римша. Репертуар театру був насичений і різноманітний. За час свого існування «Театр юних» поставив 36 вистав для дітей: «Дванадцять місяців», «Лісова Казка», «Попелюшка», «Чиполіно» тощо. Згодом театр пробував свої сили у більш серйозній драматургії.

Хореографічний колектив відвідувало 80 юних танцюристів. З 1949 р. ним керувала професійна балерина Харківського театру опери і балету Марія Павленко. У репертуарі гуртка були різноманітні танці народів радянських республік, танцювальні мініатюри, класичні вистави, такі як «Пори року», «Снігуронька», «Сон у Лісі». Окрім зазначених вище, широкою популярністю, особливо у хлопчиків, користувалися гуртки авіамоделювання та радіомоделювання. У 1948 році при палаці заснована школа для навчання вожатих, які прийшли до школи з виробництва. Спеціально для школи була обладнана піонерська кімната, де проходили засідання обласного та міського штабу піонерів, заняття піонерського активу, навчання піонервожатих, проводились семінари. В Палаці піонерів було також організовано школу масовиків-витівників, в якій навчали загінних вожатих та «Батьківський лекторій», де бажаючі знайомилися з проблемами виховання дітей в сім’ї та школі, проводились консультації батьків, щодо розвитку та формування особистості їх дітей. Лекції читали досвідчені педагоги, директори шкіл.

1951-1955 роки – період відбудови та розвитку.

У 1957 році прийшла в палац піонерів та школярів Євгенія Василівна Ємельянова і очолила гурток художньої вишивки. Ще в дитинстві вона милувалася вишитими сорочками своєї бабусі. Пізніше у неї з’явилося бажання вишивати самостійно красиві узори доріжок та рушників. Так почалися творчі пошуки, перші самостійні роботи. Вишивальниця їздила по селах, збирала зразки українських народних вишивок, ткацтва, змальовувала їх узори.

Великою заслугою Ємельянової є відродження та популяризація самодіяльної поліської вишивки. Всі здобуті знання та вміння педагог передавала дітям. Велику радість творчості вони пізнавали на зайняттях у Євгенії Василівни.

Вже у 1958 році гурток Ємельянової одержав першу нагороду – Грамоту Міністерства освіти УРСР. Відтоді роботи гуртківців та її наставника користуються незмінним успіхом на всіх виставках, місцевих, обласних, республіканських. За видатні досягнення в справі художнього виховання школярів Євгенії Василівні Ємельяновій присуджено почесне звання «Відмінник народної освіти». Вона має звання «Народний майстер декоративно-прикладного мистецтва». Євгенія Василівна Лауреат першого і другого Всесоюзного фестивалю самодіяльної художньої творчості.

Значна педагогічна робота в міському Палаці піонерів та школярів була проведена у 1960-80-ті роки. У цей час тут діють відділи методичної та політико-масової роботи, художньо-естетичного виховання, науки і техніки, спортивно-масової роботи.

При Палаці почали працювати міська Мала академія наук «Дослідник», а також різні секції, школи, гуртки. Високого рівня досягли такі колективи Палацу, як хор «Рівненські Дзвіночки», оркестр народних інструментів, театр-студія, ВІА «Цвіркуни» і «Меридіан», гуртки художньої вишивки і в’язання, ізостудія, ансамбль пісні і танцю «Дружба», який став лауреатом обласної комсомольської премії ім. М. Максися, Другого Всесоюзного огляду самодіяльної художньої творчості трудящих. В Палаці діяв фотогурток, гуртки авіа- і суднобудування, військово-спортивний клуб «Відвага» та багато інших. 19 травня 1983 року колективи Палацу з успіхом виступили на Центральному телебаченні в Останкіно у Москві, що стало для учнів та педагогів Палацу значним досягненням.

В 1968 році Володимиром Островським створений хор «Рівненські дзвіночки». У 1974-му хор очолив М. Довганич, з 1976 року хором керує заслужений працівник культури України Марія Гончарова. «Рівненські дзвіночки» – дитячий хор, який виховав сотні дівчаток та хлопчиків, став самим популярним дитячим хоровим колективом на Рівненщині. У репертуарі – близько 100 творів вітчизняної та зарубіжної класики, обробки українських народних пісень, сучасна хорова музика. Основний склад – 40 дівчаток та хлопчиків; має дві підготовчі групи, якими керує хормейстер Т. Котовець.

Отримавши звання «Зразковий», завоювавши звання Лауреата ІІ премії Всеукраїнського конкурсу ім. М. Д. Леонтовича (1988 р., м. Київ), хор заслужено визнаний на теренах України і зарубіжжя. Хоровий колектив гастролював в Болгарії, Росії, Польщі, Естонії, Німеччині, Франції, Італії, Чехії.

З 1993 року хор під назвою – «Ave Maria» – працює в музичній школі № 2 м. Рівне, а з вересня 2008 року – в Рівненському міському Палаці дітей та молоді.

У 1977 році місце директора Палацу посіла Ірина Первушевська, яка очолює педагогічний колектив і дотепер.

Ірина Олександрівна Первушевська, заслужений працівник освіти України, відмінник освіти України, почесний громадянин міста Рівного. Непересічна, знакова, яскрава постать у позашкіллі, бере на себе сміливість і відповідальність реалізовувати найсміливіші проекти. При цьому вона не втрачає молодості думки, азарту змагання, сміливості планів, тому близька молоді. Вона стійкий оптиміст, дозовано авантюрний експериментатор, справжній лідер, що здатен сформувати й повести команду до гарантованого успіху. Вірить у своїх колег і вважає, що ця віра допомагає їм розкриватися, рухатись вперед. Ірина Олександрівна у розмові з журналісткою Марією Матвійчук зізнається: «В цілому я щаслива, бо те, що я роблю, потрібно і дорослим і дітям. Дуже люблю наш палац, наших педагогів, кожну дитину, котра приходить до нас, вірить у нас, довіряє свою ще не сформовану душу. Не уявляю себе без палацу, без моїх колег, котрі віддають себе загальній нашій справі».

Вона є безпосереднім автором багатьох соціокультурних та освітніх проектів – Благодійного Марафону «З вірою в майбутнє», щорічних рейтингів «Золоте гроно» та «Золотий апельсин», ток-шоу «Історія успіху», міжшкільного конкурсу-рейтингу «Сучасник і сучасниця» тощо. Головною метою цих акцій є розвиток творчої особистості дітей та дорослих, соціальний захист та самореалізація.

З початку 80-х років в палаці почали працювати міське учнівське наукове товариство «Дослідник», а також нові секції, клуби, гуртки, ансамблі. Тогочасне приміщення Палацу стало замалим для такої кількості гуртків і дітей, тому назріла потреба будівництва нового приміщення. Проект будівництва Палацу піонерів розробляв проектний інститут «Діпроміст». Головним архітектором проекту став Мирослав Чабак, а одним із авторів проекту був Володимир Драль – головний архітектор міста Рівне.

Проект створювався спеціально для потреб гуртків Палацу, а саме були передбачені обладнані класи для занять музикою, хореографією, театральним мистецтвом. Велика глядацька зала проектувалася за зразком театральних – оздоблення стін і стелі було розроблено так, щоб зала мала відповідну акустичність, а на сцені можна було підіймати завісу та змінювати декорації, як у справжньому театрі.

Проект передбачав будівництво комплексу в три етапи. Та в життя втілили лише перший. Будівництво великого гурткового, спортзалу та басейного комплексу залишилося лише на папері.

У нову будівлю Палац переїхав на Новий рік – 1985-й.

У 1990 році Рівненський Палац піонерів першим в Радянському Союзі змінив назву на Палац дітей та молоді та взяв курс на перетворення у Центр допрофесійної підготовки та початкової професійної освіти. На базі гуртків було створено профільні школи, після закінчення яких учні отримують ґрунтовну допрофесійну та початкову професійну освіту і повністю готові до продовження навчання у вищих навчальних закладах.

Старші люди розуміють, наскільки це був ризикований для керівництва закладу крок, адже радянська влада ще існувала, хоча, звісно, у 90-му році її вплив на суспільні процеси був вже не таким відчутним. Ірина Первушевська згадує, що головним завданням було позбутися політично-ідеологічного тиску позашкільному закладу.

«Насамперед ми тоді думали про дітей, які прийшли і довіряють Палацу, а ця політизація була штучна, – каже багаторічний директор навчального закладу. – Ми намагалися звільнити дитину від цієї оболонки і дати зовсім інший зміст освіті. А в Палаці піонерів тих часів це було неможливо.

Ми почали орієнтуватись на пріоритети виховання особистості незаідеологізованої, відкритої до сприйняття нової демократії, нових ідей. Ми почали працювати з молоддю, яка мала власні думки і власну життєву філософію, ми підтримували їхні намагання. Запрошували чиновників, з якими молодь дебатувала. Ми почали дослухатися до молоді, яка мала своє бачення і вірила у свої перспективи».

«Палац дітей та молоді робить те, про що майже, на мою думку, забула загальноосвітня школа. Він готує молодь до дорослого життя. Готує часом «нещадно» – виснажливими репетиціями, тривалими концертами, годинами сидіння над науковими роботами тощо. Навіть якщо дитині лише 6-7 років, це не означає, що її виховання можна відкласти. Просто якщо він вчасно потрапить до рук гарного педагога, через десять років у своїй сфері він буде одним з найкращих.

Але навіть якщо у професійному житті він не стане тим, на кого вчився у ПДМ, це вже буде не та молода людина, яка не знає, чого вона хоче від життя. Адже Палац вчить знати і розуміти. Вчить мотивувати себе самого.

Ніхто за тебе нічого не зробить, поки ти сам не зробиш. Знайома істина? Часто про це говорять на уроках фізики чи хімії в звичайних школах? А ось на репетиціях, заняттях, майстер-класах в ПДМ – завжди...» – Андрій Матвіїв, редактор Інтернет-видання, випускник Школи журналістики Палацу дітей та молоді.

Нині в Палаці діє 11 профільних шкіл допрофесійної підготовки та початкової освіти, три спортивні школи, 15 клубів та аматорських об’єднань, 369 навчальних груп, де навчається понад 5500 дітей та молодих людей віком від 5 до 30 років, які мають можливість самореалізуватися, розвинути свій творчий потенціал, оволодіти знаннями перспективних спеціалізацій через профільне навчання, мають можливість здобути позашкільну освіту за певною спеціалізацією, набути професійні навички через організацію виробничих, еколого-ботанічних практик, таборів тощо.

З 20 художніх колективів, що працюють при школах допрофесійної підготовки – 8 мають звання «Зразковий», 10 – «Народний». Такі колективи, як Зразковий дитячий хореографічний ансамбль народного танцю «Дружба», Народний молодіжний ансамбль сучасного танцю «Light dance company», Народний молодіжний театр «Від ліхтаря», Народний фольклорно-етнографічний гурт «Веснянка», школа інтелектуальних ігор, Народна Рокабілі команда «От вінта» широко відомі в Україні та за її межами. Серед вихованців ПДМ є чемпіони України, Європи та світу, лауреати та дипломанти Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів та конкурсів, володарі грантів облдержадміністрації та міжнародних проектів тощо. Палац дітей та молоді є засновником Всеукраїнської Асоціації позашкільних закладів, член Європейської асоціації установ вільного часу. 

Благодійний Марафон «З вірою в майбутнє»

Одним з яскравих епізодів сучасної історії ПДМ є започаткування Благодійного марафону «З вірою в майбутнє» – унікального проекту перетворення звичайних річних концертних звітів на акції підтримки соціально незахищених учнів, досвід якого в останні роки перебрали як позашкільні, так і загальноосвітні заклади.

За період існування Благодійного марафону його учасниками були понад 100 дітей, і саме завдяки палкій підтримці дітей та молоді, педагогів і батьків Палацу вони відчули більше впевненості у собі, відчули, що суспільство не байдуже до проблем молодих талантів, отримали справжню підтримку і бажання змінити наше життя на краще.

За матеріалами: Т. Андріюк,

О. Гудовсек, О. Царук,

М. Матвійчук, сайту ПДМ.

Фото з мережі інтернет.


Література

Дацков А. І. «Аве Марія» / А. І. Дацков // Енциклопедія сучасної України. Т. 1. – Київ, 2001. – С. 58.

Ємельянова Євгенія Василівна // Декоративно-прикладне мистецтво Рівненщини : колективна монографія / упоряд. та наук. ред. проф. В. Г. Виткалов. – Рівне : ПП ДМ, 2010. – С. 199-200.

Легітимне позашкілля. Історія альтернативи / Рівнен. міськ. палац дітей та молоді ; заг. ред. І. О. Первушевської. – Рівне : Волин. обереги, 2018. – 240 с.

Панасюк І. О. Дозвіллєві пріоритети сучасної молоді (на прикладі Рівнен. міськ. палацу дітей та молоді) / І. О. Панасюк, Н. Г. Шолудько // Наука, освіта, суспільство очима молодих : матеріали VI-ї Міжнар. наук.-практ. конф. студентів та молодих науковців, 14-15 трав. 2013 р., м. Рівне / Рівнен. держ. гуманітар. ун-т ; відп. за вип. Ю. В. Батишкіна. – Рівне : РДГУ, 2013. – Ч. 2 : Природничо-математичний, суспільно-гуманітарний та економічний напрями. – С. 205-206.

Петрушевська І. Сучасна модель позашкільної освіти / І. Петрушевська // Рівне – 720 : від давнини до сучасності. Кн. 2. – Рівне, 2003. – С. 49-51.

Андріюк Т. Історія Палацу [дітей та молоді] : трансформація / Т. Андріюк // Без секретів. – 2015. – № 72. – С. 2-3.

Благодійність з Палацу : [про благодійну діяльність Рівнен. міськ. палацу дітей та молоді] // Без секретів. – 2015. – № 72. – С. 1.

Броновицька Р. Наш гімн співали у Санкт-Петербурзі / Р. Броновицька // Голос України. – 2016. – 9 серп. – С. 6.

Броновицька Р. Рівняни відзначились на танцювальній олімпіаді : [25 переможних кубків привезли творчі колективи Школи сучасної хореографії Палацу дітей та молоді з олімпіади, що проходила у Тернополі] / Р. Броновицька // Вільне слово. – 2016. – 22 груд. – С. 7.

Веремчук І. Наша логіка підкорює світ : [про шк. логічних ігор Рівнен. міськ. палацу дітей та молоді] / І. Веремчук // Без секретів. – 2005. – № 1. – С. 6.

Волошина В. 18 традиційне родинне свято «Золотого апельсину» – 2010 [відбулося в Рівнен. палаці дітей та молоді] / В. Волошина // Вільне слово. – 2011. – 1 лют. – С. 5.

Голубнюк М. Що треба танцювати та співати, щоб бути сучасним? : [про традиційний концерт «Сучасник та сучасниця», який організовує Рівнен. палац дітей і молоді] / М. Голубнюк // Без секретів. – 2013. – №5. – С. 3.

Гострозір О. З вірою в майбутнє : [у Рівнен. палаці дітей та молоді стартував традиційний 19-й Благодійний Марафон-2014 «З вірою в майбутнє»] / О. Гострозір // Рівне-Ракурс. – 2014. – 30 квіт. – С. 6.

Давидюк Н. Місце, де мрії стають реальністю / Н. Давидюк // Сім днів. – 2013. – 3 жовт. – С. 8.

Демедюк І. Коні, як люди : так вважає тренер кінно-спортивної школи Ірина Демедюк : [про любов до коней розповідає тренер кінноспортивного клубу «Фавор» Рівнен. міськ. палацу дітей та молоді Ірина Валентинівна Демидюк] / І. Демедюк ; розмовляв А. Бабінець // Літопис Заходу. – 2014. – 30 січ. – С. 3.

Дзюбенко Н. «Дружбу» фальшивою усмішкою не підкупиш : [розмова з худож. керівником зразкового ансамблю танцю «Дружба», що діє при Рівнен. міськ. палаці дітей та молоді Наталією Дзюбенко про досягнення колективу] / Н. Дзюбенко ; спілкувалася В. Гриб // Сім днів. – 2006. – 15 верес. – С. 9.

Дюг Ю. У Рівному молодь «воювала» лазерною зброєю : [нову гру презентувала молодіжна громад. орг. «Барс» у парку Палацу дітей та молоді у Рівному] / Ю. Дюг // Рівненська газета. – 2008. – 3 квіт. – С. 9.

З вірою в майбутнє! : відкриттям арт-виставки творчих робіт учнів профільної Школи образотворчого мистецтва та майстерень поліського побуту відкривається 19 традиційний Благодійний марафон-2014 «З вірою в майбутнє» у Палаці дітей та молоді // Без секретів. – 2014. – № 4. – С. 2.

Зовсім непенсійний Палац : [про Рівнен. палац дітей та молоді, якому виповнюється 65 років] // Без секретів. – 2005. – № 1. – С. 1.

Квітка східного танцю [про клуб східного танцю «Орхідея» Палацу дітей та молоді] // Без секретів. – 2015. – № 74. – С. 7.

Кидрук І. Етнокультурний центр : досягнення і перспективи : [про етнокультурний центр при Рівнен. палаці дітей та молоді] / І. Кидрук // Вісті Рівненщини. – 2003. – 23 квіт. – С. 5.

Конопацька О. Стартує Благодійний Марафон «З вірою в майбутнє» : у Рівнен. палаці дітей та молоді обіцяють феєричне відкриття / О. Конопацька // Рівненська газета. – 2010. – 15 квіт. – С. 5.

Кравець О. 200 кілограмів апельсинів – для найталановитіших! : у Палаці дітей та молоді традиційно відзначили кращих : [на родинному святі «Золотий апельсин»] / О. Кравець // Рівненська газета. – 2011. – 27 січ. – С. 7.

Кравець О. Знайди себе у захоплюючій грі : [у статті розповідається про школу інтелектуальних ігор Рівнен. міськ. палацу дітей та молоді. Завдяки їй рівненські школярі здобувають перемоги у світових змаганнях] / О. Кравець // Рівненська газета. – 2010. – 9 груд. – С. 6.

Кримченко А. Осінь, писана золотом : Анатолієві Крикончуку – 50! З них 40 – на сцені! [Крикончук А. – танцівник, музикант, педагог, хореограф, балетмейстер, композитор, художній керівник вокально-хореографічного ансамблю «Куделиця» Палацу дітей і молоді] / А. Кримченко // Сім днів. – 2009. – 20 лют. – С. 14.

Кушева Н. Рівненський Палац [дітей та молоді] – освітній реформатор / Н. Кушева // Без секретів. – 2015. – № 72. – С. 6.

Матвіїв А. «Лайт»: повна валіза призів : [про переможця Всеукр. танцювальної олімпіади ансамбль сучасного танцю «Лайт» хореогр. шк. Палацу дітей та молоді] / А. Матвіїв // Рівне вечірнє. – 2008. – 11 груд. – С. 13.

Матвіїв А. Палац дієвої мотивації / А. Матвіїв // Без секретів. – 2015. – № 72. – С. 1.

Матвійчук М. ПДМ відкрив 80-й навчальний сезон / М. Матвійчук // Сім днів. – 2019. – 3 жовт. – С. 14.

Мельничук О. Марафон добрих справ : [доброю традицією Рівнен. палацу дітей та молоді стало проведення кожної весни Благодійного марафону «З вірою в майбутнє» з метою підтримки дітей з особливими потребами й талановитих вихованців Палацу] / О. Мельничук // Ого. – 2013. – 16 трав. – С. 12.

Мельничук О. Рівненський Палац поділився секретами успіху з фахівцями з Європи й Світу : [Рівнен. міськ. палац дітей та молоді з нагоди свого двадцятиріччя запросив у гості фахівців з різних країн Європи та світу, презентував їм свої досягнення, роботу профільних шкіл та познайомив з успішними випускниками] / О. Мельничук // Ого. – 2013. – 13 листоп. – С. 6.

Мельничук О. У Рівненському палаці зібрали врожай «золотих апельсинів» : [про підсумки досягнень Рівнен. міськ. Палацу дітей та молоді у 2012 році та відзначення 20-річчя родинного свята «Золотий апельсин»] / О. Мельничук // Рівненська газета. – 2013. – 24 січ. – С. 16.

Міхньов О. Двадцять призових місць – у рівнян / О. Міхньов : [у Рівненському міському палаці дітей та молоді відбулися Всеукр. змагання зі спортив. бального танцю «Весна Рівного-2009»] // Рівненська газета. – 2009. – 5 берез. – С. 16.

Мрії п'ятьох здійснились : [про підсумки благодійної акції «Добро на Різдво», яку було проведено в Рівнен. палаці дітей та молоді] // Рівне Експрес. – 2020. – 23 січ. – С. 5.

Непомняща А. У Рівному презентували унікальну виставку дипломних робіт випускників Школи образотворчого мистецтва / А. Непомняща // Льонокомбінат. – 2015. – 29 трав. – С. 14.

Палац, в якому живуть таланти : [про досягнення представників Рівнен. палацу дітей та молоді] // Сім днів. – 2004. – 29 жовт. – С. 16.

Первушевська І. «20 років тому ми хотіли наповнити перебування у Палаці змістом» : [про перетворення за 20 років Рівненського палацу піонерів із гурткового закладу на потужний освітній центр, який почав давати дітям і молоді профільну допрофесійну підготовку, розповідає директор Рівненського міського Палацу дітей та молоді Ірина Первушевська] / І. Первушевська // Без секретів. – 2013. – №4. – С. 1, 3.

Первушевська І. В Україні постійно є попит на наш досвід / І. Первушевська // Сім днів. – 2013. – 3 жовт. – С. 8.

Первушевська І. Ірина Первушевська: «Сподіваємося зібрати не менше 100 тисяч гривень» : [у Рівному стартує 21-й благодійний марафон «З вірою в майбутнє. Щоб шляхи стелились рушниками», який організовує міський Палац дітей та молоді] / І. Первушевська ; записала О. Ракс // Рівне вечірнє. – 2016. – 5 трав. – С. 8.

Первушевська І. Крізь призму перспектив / І. Первушевська // Освіта. – 2016. – 17-24 серп. – С. 7.

Погонська В. Екологічний центр – це школа гармонійного життя / В. Погонська // Сім днів. – 2009. – 18 верес. – С. 6.

Погонська В. Кожному папірцю – друге життя : [про роботу Екологічного центру Рівнен. міськ. Палацу дітей та молоді] / В. Погонська // Сім днів. – 2009. – 20 лют. – С. 6.

Погонська В. Молодь ініціює об’єднання поколінь : [Рівнен. міськ. палац дітей та молоді започаткував проект до 20-річчя Незалежності та Дня міста] / В. Погонська // Сім днів. – 2011. – 27 січ. – С. 4.

Погонська В. На захист зміни клімату : [про роботу еколог. центру Палацу дітей та молоді Рівного] / В. Погонська // Сім днів. – 2009. – 30 жовт. – С. 6.

Погонська В. Підтримали талановитих : [про підсумки чотирнадцятого, благодійного марафону «З вірою в майбутнє», проведеного Рівнен. міськ. палацом дітей і молоді] / В. Погонська // Сім днів.– 2009. – 29 трав. – С. 4.

Погонська В. Це моє місто... а це в ньому я : [про Рівнен. палац дітей та молоді, який очолює 35 років засл. працівник освіти, кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня Ірина Первушевська] / В. Погонська // Сім днів. – 2013. – № 5. – С. 20.

Полюхович В. Благодійний марафон «З вірою в майбутнє»: вісімнадцятий, міжнародний / В. Полюхович // Рівне вечірнє. – 2013. – 30 трав. – С. 14.

Полянська О. Дебютний альбом – в одинадцять років : [солістка ансамблю «Меридіан» Н. Янцур у Рівнен. палаці дітей та молоді презентувала свій перший альбом «Настуся»] / О. Полянська // Ого. – 2003. – № 69. – С. 3.

Полянська О. Дитячий парламент долучається до Євроклубу : [у рівнен. Палаці дітей та молоді пройшла міжнар. зустріч «Участь молоді у прийнятті рішень» / О. Полянська // Ого. – 2003. – 23 груд. – С. 2.

Промська О. Системі профільної освіти в ПДМ – 20 років! : 20 річчя профільної освіти відзначає Рівнен. міськ. Палац дітей та молоді! / О. Промська // Рівненська газета. – 2013. – 10 жовт. – С. 9.

Професійна сільська музика : [звання «народний» захищав фольклор. гурт «Сільська музика», що діє при етнокультурному центрі «Веснянка» Рівнен. міськ. палацу дітей та молоді] // Сім днів. – 2007. – 16 берез. – С. 2.

Путівка в життя : [про випускників Рівнен. Палацу дітей та молоді, котрі досягли в житті значних успіхів] // Без секретів. – 2005. – № 1. – С. 3.

Рачковський Ю. Рівне – дитячий центр з гри ГО : [у Рівному на базі школи інтелектуальних ігор Палацу дітей та молоді відбувся чемпіонат України з гри Го серед дітей до 12 років] / Ю. Рачковський // Рівненський діалог. – 2007. – 12 січ. – С. 7.

Рискова В. Знати, щоб уміти! Вміти, щоб діяти! [вихованці еколог. центру Рівнен. міськ. палацу дітей та молоді підбили підсумки всесвіт. акції «Година Землі», яка підтримала світовий заклик до збереження клімату] / В. Рискова // Сім днів. – 2010. – 2 квіт. – С. 4.

Рівненський міський палац дітей та молоді // Хто є хто на Рівненщині. 2012 : довідник / Держ. архів Рівнен. обл. ; Рівнен. обл. орг. Спілки архівістів України ; упоряд. Г. Атаманчук. – Рівне : Лапсюк В. А., 2012. – С. 14.

Савич К. На Молодіжний форум приїхали росіяни, французи та італійці [у Рівнен. міськ. Палаці дітей та молоді відбувся Молодіж. форум «Місто, молодь і соціал. партнерство»] / К. Савич // Рівненська газета. – 2012. – 25 жовт. – С. 6.

Сас І. В Рівному запрацював дитячий гурток «Юний рятувальник – захисник» / І. Сас // Вектор безпеки. – 2015. – № 4. – С. 5.

Снісаренко С. Відстань між Любліном і Рівним стала меншою [в рамках проекту «Співпраця муніципалітетів Любліна та Рівного, як один з елементів розвитку прикордонної території» до Рівного прибула делегація польських управлінців у галузі освіти, культури і спорту, яка знайомилася із роботою гуртків і художніх колективів Рівнен. палацу дітей та молоді] / С. Снісаренко // Сім днів. – 2013. –19 верес. – С. 3.

Спогади випускників – викладачів : «Навіщо дорослішати? Якщо у світі існує такий Палац!» // Без секретів. – 2015. – № 72. – С. 4-5.

Столярчук Б. Рівненські дзвіночки [про хор Палацу дітей та молоді м. Рівне «Рівненські дзвіночки» та його керівника Марію Прохорівну Гончарову] / Б. Столярчук // Твори : в 5 т / Б. Й. Столярчук. – Рівне, 2019. – Т. 2 : [худож. публіцистика]. – С. 256-258.

Тименюк К. Із танцем – у життя [про школу сучасної хореографії при Рівнен. міськ. палаці дітей та молоді] / К. Тименюк // Вісті Рівненщини. – 2006. – 10 лют. – С. 19.

Тис А. Французький художник створив леопарда, який захищатиме Рівне [про новий мурал, створений на стіні Палацу дітей та молоді французьким стрітарт художником Marko93 разом з волонтерами під час фестивалю «Французька весна» у Рівному] / А. Тис // Рівне вечірнє. – 2019. – 2 трав. – С. 20.

У Рівному відбудеться Благодійний марафон – 2019 «З вірою в майбутнє» // Ого. – 2019. – 8 трав. – С. 4.

Фурс М. Родом із ПДМ [представники Європейської асоціації установ неформальної освіти дітей та молоді з різних країн світу, які завітали до Рівного на міжнар. форум, були приємно вражені високим рівнем підготовки вихованців міськ. палацу дітей та молоді] / М. Фурс // Сім днів. – 2013. – 14 листоп. – С. 6.

Фурс М. «У Європі я єдина представляю провінційне місто» [про І. Первушевську, яка 30 років очолює Рівнен. палац дітей та молоді] / М. Фурс // Ого. – 2009. – 26 берез. – С. 8.

Фусик О. Еволюція ідеї [про досягнення за 20 років профільної освіти Рівнен. палацу дітей та молоді] / О. Фусик // Без секретів. – 2013. – № 4. – С. 2.

Фусик О. У музичний світ – крізь «Меридіан» [про молодіж. ансамбль сучас. пісні «Меридіан» при Рівнен. міськ. палаці дітей і молоді] / О. Фусик // Без секретів. – 2015. – № 72. – С. 7.

Цимбалюк Є. Премія імені Василя Павлюка – в керівника етнокультурного центру [про лауреата міськ. премії ім. Василя Павлюка, керівника етнокультур. центру Рівнен. міськ. палацу дітей та молоді Віктора Ковальчука] / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2015. – 3 верес. – С. 16.

Шагоферов А. «Перлинка Рівного – 2014» : грандіозне шоу, море краси, сльози радості та особлива перемога! [17 черв. 2014 р. у Рівнен. міськ. палаці дітей та молоді завершилося фінальне шоу IV Обл. Фестивалю краси і талантів «Перлинка Рівного-2014»] / А. Шагоферов // Ого. – 2014. – 19 черв. – С. 9.

Шевчук В. Го – гра, що вчить жити [розмова з керівником школи інтелектуальних ігор Рівнен. міськ. палацу дітей та молоді В. Шевчуком] / В. Шевчук / Розмовляв Р. Свирида // Рівне-Ракурс. – 2008. – 18 груд. – С. 14.

Шершень О. «Детектор брехні» презентували у рівненському ПДМі / О. Шершень, Т. Закордонець // Рівненська газета. – 2013. – 16 трав. – С. 5.

 

Інтернет-ресурси

Рівненський міський Палац дітей та молоді [Електронний ресурс] // Рівненський міський Палац дітей та молоді : сайт. – Режим доступу: http://www.pdm.org.ua/ (дата звернення 01.12.2020). – Назва з екрана.

Рівненський міський Палац дітей та молоді [Електронний ресурс] // Діти в місті Рівне : сайт. – Режим доступу: https://rivne.dityvmisti.ua/rivnenskij-miskij-palats-ditej-ta-molodi/(дата звернення 01.12.2020). – Назва з екрана.

ПДМ відкриє новий сезон [Електронний ресурс] // Рівненські новини : сайт. – Режим доступу: https://www.rivnenews.com.ua/2020/08/27/pdm-vidkryie-novyi-sezon/ (дата звернення 01.12.2020). – Назва з екрана.

Ірландське мереживо у рівненському Палаці [Електронний ресурс] // Рівне вечірнє : сайт. – Режим доступу: https://rivnepost.rv.ua/news/irlandske-merezhivo-u-rivnenskomu-palatsi (дата звернення 01.12.2020). – Назва з екрана.

Роботи юних талантів Рівного: кераміка майя і ацтеків та картини видатних художників [Електронний ресурс] // Рівне вечірнє : сайт. – Режим доступу: https://rivnepost.rv.ua/news/roboti-yunikh-talantiv-rivnoho-keramika-maya-i-atstekiv-ta-kartini-vidatnikh-khudozhnikiv-foto (дата звернення 01.12.2020). – Назва з екрана.

Діти мріють про диво [Електронний ресурс] // Рівне вечірнє : сайт. – Режим доступу: https://rivnepost.rv.ua/news/diti-mriyut-pro-divo (дата звернення 01.12.2020). – Назва з екрана.

У Рівному планують врешті розпочати реконструкцію парку біля ПДМ [Електронний ресурс] // UA: Рівне : сайт. – Режим доступу: https://rv.suspilne.media/news/40653 (дата звернення 01.12.2020). – Назва з екрана.

 

Анжела Хамедюк




усі виставки »

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Культурний фронт. Бібліотека

Культурний фронт.
Бібліотека

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції