Віртуальні виставки
«Якщо Вас приваблює картина, то це тим питанням котре у ній поставлено: що таке наше життя, у чому його сутність, яку роль, значення грають історичне, фізичне, метафізичне і духовне перебування у Храмі.
Думки і відповідь мають бути красивими, як і сама ідея, її форма і зміст – багатогранна і водночас цільна, пластична і конструктивна, вагома і легка, вона возвеличує і дає опору.
Кожен буде шукати відповідь у розумінні самого себе, себе до інших і всіх нас до Природи, Природи до Абсолюту» – це усвідомлення філософії художньої творчості рівненського художника європейського рівня Анатолія Григоровича Іваненка.
Анатолій Іваненко віртуозно володіє таємницями живопису, тому для багатьох рівнян став Учителем. Він понад 45 років навчає і дітей, і дорослих у кольорових емоціях любити цей світ. Водночас, сумує за своєю малою батьківщиною, де зараз іде війна.
Народився Анатолій Григорович у м. Сватове на Луганщині (30 вересня 1950 року). Тяга до малювання прокинулася у хлопчика років у чотири. Над дверима у нього тоді висіла картина з хатиною. От він і спробував її змалювати. Закарбувалося також у пам’яті з дитячих років, як вночі ходив з дідусем і бабусею в ліс дивитися на світлячків, як приніс додому сухого пенька, як збирав на березі рибу, яку дід і тато ловили сіткою у річці. Толіку було років шість як батьки розлучилися і вони з мамою переїхали жити в село. Надалі хлопчик ріс з мамою і бабусею, теплі спогади про яку щемливо пронизують все життя.
Жага до малювання не минула. Його бачили з альбомом то тут, то там у селі. Одного разу сталася подія, яка змінила все життя: здивований хлопчина бачив, як через городи до їхнього будинку швидко йде, майже біжить сусідка Марія. Вона покликала маму і розповіла, що по радіо оголосили про набір у дитячу художню школу: «Може віддаси туди свого Толіка, га? Ми ж знаємо, що він у тебе любить малювати». Мама одразу наступного ранку, не зволікаючи, поїхала до міста шукати ту школу. Показала синів альбом з малюнками директору Луганської дитячої художньої школи Іллі Пантелейовичу і привезла від нього фарби та пензлі. Було тоді Анатолію лише дев’ять років, але він не уявляв себе кимось іншим, а тільки художником, який пише картини.
Після художньої школи було художнє училище, а потім – живописно-педагогічний факультет Київського державного художнього інституту. Саме під час навчання у вузі, перебуваючи на пленері в Каневі, молодий художник знайомиться з чарівною рівнянкою, яка згодом стала його дружиною. Так опинився в Рівному, де проживає вже майже півстоліття. Тут народилася його донька, яка теж займається живописом, а згодом – внучка, що успадкувала художній талант від мами і дідуся.
Потрапивши до Рівного відчув, як він сам каже, магнетизм землі. «Напевно, щось таке справді було, бо ще тоді сказав дружині: саме тут я стану художником. Компактне, невелике Рівне мені відразу сподобалось, – пригадує Анатолій Григорович свої перші враження від міста, – більше ніде нічого подібного я не відчував, взагалі часто передбачаю речі, які зі мною трапляються». Проте Анатолію Іваненку потрібно було ще 14 років самостійних творчих пошуків і експериментів у Рівному, щоб з’явилася його перша картина. «До неї йдеш все життя, – ділиться митець. – Для цього потрібно другий раз народитись. Це навіть для самого себе диво. Знайти себе – це найголовніше для художника. Тому й кидає багато хто малювати, бо розуміє, що малює, як хтось». Художник досліджував самого себе, своє внутрішнє і зовнішнє «я», тому і назва твору з двома автопортретами символічна «Відчуття реальності в досліджуваній картині»: – «Сюжет виник, як спалах. Залишилося тільки взяти в руки пензель і малювати». Картина експонувалась на всеукраїнській художній виставці у Києві. Її придбала дирекція виставок Спілки художників України.
Анатолій Іваненко художник та мислитель із неординарним філософським світосприйняттям. Його твори органічно поєднують високу техніку виконання та філософію, що переосмислює буття. У них відчувається потужне духовне наповнення, яке програмує глядача на підсвідоме прагнення до духовного зростання. Особливо гостро це відчувається у роботах першого періоду творчості художника, який він сам називає «романтичним символізмом». Цей період тривав майже 12 років. До цього періоду належать також картини «Люди, як зірка у четвертому метавимірі», «Ренесанс у катарсисі», «Освідчення в таємному коханні», «Найпрекрасніший кошмар у біологічній симетрії»… Кожна з них має підзаголовок, що починається словом «Алегорія»: «Алегорія долі», «Алегорія живопису», «Алегорія кохання»… Розміри картин вражають. Найбільша – 4,5 метрів.
У центрі картини «Люди, як зірка у четвертому метавимірі, або Сорок років митарств Моісея. Алегорія долі» – постаті чоловіка і жінки, художника і його супутниці життя. На долоні в нього – палаюча куля. Людські обличчя навколо сяючі, одухотворені… На прохання журналістки Катерини Рудик пояснити філософську сутність цієї роботи, художник розповідає: «Починати тут треба здалеку. Може з того дня, коли вперше зустрів жінку своєї мрії, мою майбутню дружину? Та мить була немов осяяння. Я одразу зрозумів, що вона – це Вона, та, що призначена для мене на небесах. І тільки через двадцять років, написавши цю картину, знайшов пояснення тому щасливому випадку. Діти, школярі, сказали, як то вміють діти, щиро й безпосередньо: «Ваша дружина схожа на античну статую». Так, зрозумів я, вона з першої ж хвилини нашої зустрічі, ще не промовивши жодного слова, зачепила в мені найчутливішу струну – мою любов до класичного мистецтва. Це залишилось у мені на все життя…».
Щоб краще зрозуміти висловлене в своїх картинах Анатолій Іваненко дає глядачам підказки у вигляді епіграфів. Наприклад, до цієї картини «Люди, як зірки…» він написав: «Здається, що вони всі разом, але між ними великі відстані. І якщо комусь судилося наблизитися один до одного, то при цьому вони, або стають однією зіркою, або відштовхують одна одну, або їх тяжіння триває вічно».
Його картини мають глибокий філософський зміст, сакральний початок. Приваблює художника біблейська тематика. «Біблія – це не просто життєпис Ісуса Христа. Це, за великим рахунком, шлях кожної людини, яку по-справжньому хвилює все, що відбувається в середовищі її існування. Мені пощастило, що володію живописом – найбільш мобільним мистецтвом у плані вираження і сприйняття» (з інтерв’ю К. Рудик).
Художню творчість Анатолій Іванович суміщав з викладацькою діяльністю – у Рівному працював викладачем та заступником директора з навчально-виховної роботи дитячої художньої школи і нині продовжує викладацьку діяльність. В своїх учнів, як і в свої полотна, вкладає Вчитель всю душу, щедро ділиться теплом і щирістю великого серця: «На нас лежить величезна відповідальність зберегти ці чисті душі. Щоб вони на все життя увірували в гармонію, в красу, у свій ідеал. Шлях до цього є лише один – робота. Робота, яка вимагає і сил, і напруження, і віддачі. Щоб потім народилося диво. … Ми не тільки вчимо малювати, а розвиваємо дітей як особистості. Ми даємо уявлення про багатогранність мистецтва взагалі і живопису зокрема. Більше того, ми даємо можливість дітям доторкнутися до формального абстрактного, аналітичного, кубістичного живопису, що дає їм величезну творчу радість. Ми розширюємо уяву дитини, даємо їй розуміння навколишнього світу. І все це вчить дитину чуйно ставитися до всього, що її оточує, співпереживати, гостро відчувати все, що відбувається навколо». Тож не дивно, що багатьох учнів художника знають як самобутніх художників в Україні і не тільки.
Одна з його учениць Ірина Федоришина у 1998 році перемогла в конкурсі реклами для всесвітнього фестивалю «Підводний світ» у м. Антіб (Франція). Перебуваючи там з нею Іваненко отримав запрошення організувати виставку своїх робіт в ЮНЕСКО.
Окремою сторінкою в педагогічній діяльності Анатолія Іваненка є очолювана ним група «Художник».
Свою історію група рівненських митців-аматорів веде від жовтня 2010 року, коли у Рівному стартував культурно-мистецький проєкт «Стань Гогеном за 90 днів». Його було ініційовано міською владою для рівнян віком від 18 років, які ніколи не малювали, але дуже хотіли навчитися це робити.
Саме із тих Гогенівців і сформувалася група «Художник», якою керував директор дитячої художньої школи Анатолій Мартиненко. Завдяки йому в групі сформувалося бажання вчитися творити і далі, незважаючи на завершення проекту «стань Гогеном…». Пізніше, у 2014 році під свою творчу опіку групу взяв Анатолій Григорович.
Сьогодні група «Художник» – це не просто колектив однодумців, а своєрідна творча родина, де прагнення малювати об’єднує людей різних професій, віку та релігійних переконань.
Великий відбиток на творчість художника наклало ще одне захоплення – фотографія. Саме у фотографії він передав свої враження від поїздки по Індії і Шрі Ланці. «Європа майже не приваблювала – там все майже як у нас, тому поїхав до Індії, на Цейлон. Це щось зовсім інше – не стільки усвідомлюєш, скільки відчуваєш. Там все просто пахне – стіл, двері, кожна річ. Вся країна має свою, ніби Кимось створену ауру», – розповідає Анатолій Григорович. І це вилилося в експозицію у рівненському виставковому залі Спілки художників України.
Після умовного першого періоду була велика творча перерва у вісім років, коли митець продовжував пошуки свого стилю і почерку. Далі плодотворний емоційно-імпресіоністичний період, а потім період «критичного реалізму».
Цікава і плідна співпраця Анатолія Іваненка з галереєю європейського живопису «Євро-Арт», де художник презентує свої роботи. Саме тут на суд глядача були представлені його роботи: «Годувальниця, або Вічний поклик», «Біля старого дерева, або Дві кізоньки», «Мізоцький кряж», «Буде ніч, або Зимовий пейзаж із зайчиком», «Вічна весна, або Зачарований кентавр», «Буденний вечір, або Сільські русалки», «Тепла осінь, або Загублені в дитинстві», «На подвір'ї у баби Наді, або невимушений натюрморт із півнем і сорокою», «Ворожіння на трефового короля. Подарунок з-за кордону, або Спогади про Іспанію», «Під небом на землі», «Святе літечко. Цілий день у великому місті або смак морозива», «Це було недавно, це було давно, або Ворота в дитинство середини 20-го століття», «У Карпатах, або Весела розмова» та ін. Загалом близько 30 картин а також три персональні виставки.
Сам Анатолій Іваненко жартує, що монументальні полотна написані у «ренесансній» манері йому самому здаються дещо космічними та не зовсім зрозумілими «а от роботи останніх років вже ближчі мені, і якось навіть зігрівають. До того я був більше спрямований на європейський живопис, а тут мені відкрили очі саме на український імпресіонізм. Тобто, це коли не просто побачив і передав, а в Україні художники ще прагнуть показати свою душу, відчуття, те, що він переживає – в кольорі, сюжеті, і в останні роки я зробив висновок, що мені більше імпонує щось таке чуйне, просте, природне, буденне. Наприклад, оця трава, яку я страшенно люблю малювати… я ж лазив у тій траві в дитинстві, спав під лопухами, ловив коників… У 60 років почав це згадувати, і зараз в цих полотнах вже навіть не спогади, а переживання, які дала мені та світла пора».
Рівненський колекціонер Леонід Волошун, який захоплюється останніми роботами майстра зазначає: «Відчувається, що художник отримує надзвичайну насолоду від життя, від усього живого – чи то травичка, собачка Жужа, яка живе у нього в художній школі, закинуті хатинки в селі… Взагалі Анатолій Григорович – людина неординарна, це педагог і філософ, він вчить дітей прекрасному і разом з тим шукає ключі до нашого буття. Фарби на його картинах просто розлітаються мазками, художник посіває ними – і спонукає нас так само насолоджуватися побаченим. Більшість із нас також все це пережили і тому одразу згадують свої роки дитинства. А якщо добре придивитися, то, можливо, побачите не тільки минуле, але і майбутнє» (з інтерв’ю А. Непомнящої).
Минуле, майбутнє, сучасність – інколи так багато хочеться сказати митцеві, що ні фарб, ні полотна не вистачає. Тож, замислитися над багатьма гранями людського життя, заглибитися у таємниці всесвіту Анатолій Іваненко спонукає не лише своїми картинами, але й роздумами у художніх творах. Світ побачили дві його книги – «Живые краски времени» (2010) та «Сказочные дали. Приглашение» (2015). При тому друга книга є своєрідним продовженням першої. Письменник та краєзнавець Євген Шморгун відзначив, що повість «Приглашение» – це твір художній і про художника, про учнів колишніх і майбутніх, про мистецтво: «Вона справила на мене неабияке враження тим, що вельми серйозно сперечається із знаменитою книжкою «Так сказав Заратустра» Фрідріха Ніцше. Це відповідь Анатолія Іваненка на цю химерну та фактично богоборчу книгу, де він талановито та аргументовано доводить, що всім у цьому світі, зокрема, і рукою майстра, керує найвища духовна сила» (з інтерв’ю А. Непомнящої).
У 2011 році за творчу діяльність митець внесений до Енциклопедії Сучасної України.
У 2018 році отримав відзнаку «За заслуги перед містом».
Учасник обласних, всеукраїнських мистецьких виставок від 1975 року. Персональні виставки відбувалися у Рівному (1982, 1995, 2002, 2010, 2015, 2018) та у м. Славутич, Київської області (1996).
У 2020 році відбулася Персональна виставка «Філософія життя».
Анатолій Григорович Іваненко (1950 р. н.) презентує в галереї європейського живопису «Євро-Арт» свій творчий доробок на персональній виставці «Філософія життя», приуроченій до його 70-річного ювілею.
Художник у кожну свою картину вкладає живописну загадку, знову і знову виступає у ролі філософа, що вражає… Вражає узагальненим поглядом на світ, в якому відшуковує щемливі нотки сьогодення… Вражає буденністю сюжетів, в яких зображує складні взаємини людей… Вражає Іваненківським осмисленням минувшини і буттєвості... У калейдоскопі його картин кожен віднаходить те, що співзвучно його душі, розворушує її струни і заставляє думати, думати, думати. Він, як завжди, веде індивідуальну розмову з глядачем. Для цього використовує увесь арсенал живопису: гармонію кольору, цікаву композицію, життєвий сюжет, фактуру полотна.
Анатолій Іваненко знайшов свій почерк у живописі, який робить його роботи впізнаваними серед безлічі сучасних авторів, його образне мислення виплескується на полотна різними сюжетними рішеннями і підходами, а його картини знаходяться у різних куточках світу у приватних колекціях. Утім, Анатолій Григорович не просто талановитий художник, а ще й прекрасний Учитель, який виростив не одне покоління митців нашого краю.
Він понад 40 років навчає і дітей, і дорослих у кольорових емоціях любити цей світ.
30 вересня 2020 року Анатолію Григоровичу виповнилося 70 років. Ми тішимося, що свій ювілей наш улюблений художник відзначає разом із нами своєю прекрасною персональною виставкою.
Зі сторінки галереї європейського живопису «Євро-Арт»
Фото Олександра Харвата
Творчість Анатолія Іваненка для культурно-мистецького середовища Рівного має надзвичайно велику мистецьку вагу. Як педагог Рівненської державної дитячої художньої школи, він виховав не одне покоління креативних і естетично мислячих особистостей. Як художник, Анатолій Григорович створив сотні полотен, котрі подобаються і молоді, і зрілому поколінню рівнян. Як письменник, Іваненко заслуговує на повагу, оскільки заставляє задуматися читачам над багатьма гранями людського буття. «Сенс життя художника, – зазначає мистецтвознавець Лариса Костюк, – творити естетичну насолоду для глядачів і привносити під знаком Терезів гармонію у цей шалений і непередбачуваний світ».
Симфонія кольору Анатолія Іваненка
«Щоб розуміти живопис, необхідно
відчувати коди, знати ключі для
відкриття його таємниць.
Живопис – єдиний «організм» зі своєю
внутрішньою душею, зовнішньою аурою
та енергетикою.
Знайомство зі справжньою картиною
для глядача розуміючого – відкриття».
(А. Іваненко «Живые краски времени»)
Роботи 1990-х років
1. Самий прекрасний кошмар в біологічній симетрії або Адам і Єва. алегорія любові. Центральна частина триптиха.
2. Ренесанс в катарсисі або шлях на Голгофу. Алегорія живопису. Права частина триптиха.
3. Люди як зорі у четвертому метавимірі або сорок років скитань Моісея. Алегорія долі. Ліва частина триптиха.
4. Схема розуміння 2 і 3 рівнів побудови композиції картини Ренесанс в катарсисі або Шлях на Голгофу Алегорія живопису.
5. Вакханалія у Храмі або Апокаліпсис. Алегорія життя.
6. Біля лісу.
7. Погребок.
8. Вечір.
Роботи 2000–2010
1. Етюд учбового натюрморта.
2. Похмурий день.
3. Пейзаж з сорокою.
4. Жовтень.
5. Натюрморт з кришталевим бокалом.
6. Паморозь.
7. Після дощу.
8. Старий млин.
9. Годувальниця, або Вічний мотив.
10. Майстерня, або Безцінна цінність.
Роботи 2011-2012
1. Біля старого дерева, або Прабабусині кізочки.
2. Буде ніч, або Зимовий пейзаж з зайчиком.
3. Вулиця Драгоманова у Рівному.
4. Вулиця Драгоманова у Рівному. Весна.
5. Кураліт. КЕКУ-МЕКА або АНРА КАНДРА.
6. Літні розваги. Бажана прохолода або Веселка.
7. Пейзаж з териконами. Останній промінь, або Дім, що зберігає таємницю.
8. Портрет колекціонера Леоніда Волошуна.
9. Посушливе літо, або Змирилася.
10. Пташка на дроті.
11. Старий дім, або Життя пройшло, життя продовжується.
12. Тепла осінь, або Загублені в дитинстві.
13. Три вісники з площі Ангелів – Радість, Надія, Печаль.
Роботи 2013-2014
1. Біля річки або Щедрі пригорщі літа.
2. Будній вечір або Сільські русалки.
3. Натюрморт зі штучною квіткою і бюстом Наполеона.
4. Сніжна весна 2013 року.
5. А мама не спить.
6. Вранці після дощу або На околиці міста.
7. Стара пасіка, або Хмара пройшла.
Роботи 2015-2016
1. Етюд учбового натюрморта.
2. Задвірки.
3. Іграшки, або Натюрморт з бомбочкою.
4. Свіжі букети.
5. Терпкі яблука.
6. А у мене є кошеня. Нема зв'язку або І все то те повите красою.
7. Місячна ніч. Гості приїхали, або Розмова.
8. Натюрморт з мідним черпаком або Прилетіли синички.
9. Рухливий натюрморт. Німа сцена, або Живуть собі два улюбленця.
Роботи 2017
1. В дворі у баби Наді, або невимушений натюрморт з півненм і сорокою.
2. В коморі поціновувача старовини.
3. Ось вам порада від володаря білої корови. Фавн, або Пан Аркадії.
4. Сніжний березень, або Тепло душі.
5. Це було недавно, це було давно, або Ворота в дитинство середини ХХ століття.
Роботи 2018
1. Біля старого млина. Червневий ранок, або Літня ідилія.
2. В Карпатах, або Весела розмова.
3. В Карпатах, або Заблукали, забрели вівці в старий ліс.
4. Весняний контражур. Перед святом, або Карпатський колорит.
5. Гірка чашка чаю, або Продана квартира.
6. На околицях Підгорецького замку. Перший вигон, або Друзі.
7. Під вечір. Стадо, або У Ноєвому ковчезі.
8. Під небом на землі, або Біля Горині перед дощем.
9. Святе літо. Цілий день у великому місті, або Смак морозива.
Роботи 2019
1. В Ужанській долині. Пейзаж з руїнами або Полювання на качок.
2. Дачний натюрморт.
3. Зима у провінції.
4. Натюрморт з черепом коня.
5. Натюрморт з яблуками і сухоцвітом.
6. Околиця.
7. Серед квітів.
8. Сієста Спадок або Відвідини.
9. Сільські турботи. Перед святом, або Велике прибирання.
10. Таємнича кімната у Ноєвому ковчезі. Любов небесна або Алегорія живопису.
Роботи 2020
1. Були колись і ми рисаками або лабораторія світла і мінералів (Присвята Вермеєру)
2. Гості приїхали, або Після вечері. Конфлікт вподобань
3. Картина про картину, або Робота закінчена. Алегорія слави
4. Напередодні свята, або Велике прибирання
5. Натюрморт із птахами. Велика огорожа, або Коли мені було сім років (посвята бабусі)
6. Натюрморт у руках художника
Художні твори Анатолія Іваненка
Иваненко А. Г. Живые краски времени. В 2-х т. / А. Г. Иваненко. – Ровно : Гедеон Принт, 2010. – Т. 1. Воспоминания о детстве. – 94 с. ; Т. 2. Творчество. – 127 с.
Иваненко А. Г. Сказочные дали : рассказы ; Приглашение : пневматологическая повесть. – Ровно : Нестеров С. Б., 2014. – 342 с., ил.
Публікації про Анатолія Іваненка
Иваненко А. Г. Новый день [репродукція картини] // Город воин – город труженик. Обласная художественная выставка посвященная 35-летию освобождения г. Ровно от немецко-фашистских захватчиков : каталог. – Ровно. – 1979. – С. 29.
Виткалов С. В. Культурно-мистецька Україна в регіональних вимірах: митці, художні колективи та організатори культурно-мистецького життя краю : монографія / С. В. Виткалов. – Рівне : Дятлик М. С. – 2014. – C. 183, 185.
Виткалов С. В. Рівненщина: культурно-мистецький потенціал в парадигмах сучасності : монографія / С. В. Виткалов. – Рівне, 2012. – C. 25, 27, 33.
Качмарський О. Й. Іваненко Анатолій Григорович / О. Й. Качмарський // Енциклопедія сучасної України. – Київ, 2011. – Т. 11. – С. 62.
Рівне в мистецтві художників 18-21 ст. = Rivne in the art of painters 18-21 century [образотворчий матеріал]. – Рівне, 2015. – С. 81, 97, 119.
Столярчук Б. Іваненко Анатолій Григорович / Б. Столярчук // Митці Рівненщини : енциклопед. довід. – Рівне : О. Зень, 2011. – С. 115.
* * *
Анатолій Іваненко презентував картину про півня і бабусю [рівненський художник Анатолій Іваненко презентував у галереї «Євро-Арт» свою нову композицію – «На подвір’ї у баби Наді, або невимушений натюрморт із півнем і сорокою»] / підготувала Д. Гузенкова // Рівне вечірнє. – 2017. – 21 верес. – С. 10.
Береза Ю. «Алегорія життя» Анатолія Іваненка [про картини рівненського художника Анатолія Іваненка] / Ю. Береза // Вісті Рівненщини. – 2002. – 6 лют.
Вертикальний світогляд // Перехід IV. Волинь. – 2003. – С. 22-23.
Виткалов С. Ще не ювілей… (або 8 років «Євро-Арт») [про мистецьку галерею «Євро-Арт» в Рівному та про експонування в галереї картин відомого регіонального митця Анатолія Іваненка] / С. Виткалов // Волинь. – 2019. – 14 черв. – С. 2.
Жартун О. Анатолій Іваненко – талановитий педагог, філософ та шукач істини [про митця, письменника та викладача Рівнен. дит. худож. шк. Анатолія Іваненка, до 65-річчя якого відкрита персональна виставка «Життя триває»] / О. Жартун // Льонокомбінат. – 2015. – 25 верес. – С. 13.
Закревський В. Цим картинам місце у кращих галереях Нью-Йорка: так заявили американці, ознайомившись з творчим доробком рівненського художника А. Іваненка / В. Закревський // Ого – 2002. – 8 берез. – С. 10.
Заробітчани – на картині художника Іваненка [свою нову картину під назвою «Ворожіння на трефового короля. Подарунок з-за кордону, або Спогади про Іспанію» рівненський художник Анатолій Іваненко презентував у галереї «Євро-Арт»] // Рівне вечірнє. – 2017. – 26 жовт. – С. 16.
Іваненко А. Ренесанс в катарсисі : алегорії Анатолія Іваненка / А. Іваненко // VIP. – 2004. – 12 листоп. – С. 6-7.
Костюк Л. Художник під знаком Терезів [про відкриття персональної виставки рівненського художника Анатолія Іваненка в галереї європейського живопису «Євро-Арт» у Рівному] / Л. Костюк // Сім днів. – 2011. – 6 жовт. – С. 15.
Іваненко А. Ренесанс в катарсисі : алегорії [рівненського живописця] Анатолія Іваненка / А. Іваненко // VIP (Very important person). – 2004. – 12 листоп. – С. 6-7.
Іщук М. Під небом на землі [про персональну виставку картин рівнен. художника Анатолія Іваненко «Під небом на землі» у мистецькій галереї «Євро-Арт»] / М. Іщук // Вісті Рівненщини. – 2018. – 5 жовт. – С. 6.
Костюк Л. Художник під знаком Терезів / Л. Костюк // Сім днів. – 2011. – 6 жовт. – С. 15.
Крижанівська Г. Художник Анатолій Іваненко : «Кінець світу відміняється, хоча «Апокаліпсис» уже визрів…» / Г. Крижанівська // Ракурс Рівне. – 2002. – 23 трав.
Музичук І. Всесвіт полотен Анатолія Іваненка / І. Музичук // Сім днів. – 1996. – 13 квіт. – С. 9.
Настіна В. Магнентизм полотна / В. Настіна // Вільне слово. – 2001. – 1 січ.
Непомняща А. Анатолій Іваненко та його виставка «Життя триває» / А. Непомняща // Льонокомбінат. – 2015. – 2 жовт. – С. 14.
Непомняща А. «Кольоровий простір» талановитих і сміливих [у галереї європейського живопису «Євро-Арт» відкрилася виставка робіт групи «Художник» «Кольоровий простір» під керівництвом Анатолія Іваненка] / А. Непомняща // Льонокомбінат. – 2017. – 26 трав. – С. 8.
Плюта І. Ніч у замку Пікассо / І. Плюта // Рівне вечірнє. – 2002. – 1 лют. – С. 8.
Рудик К. Рівненський художник – Славутичу / К. Рудик // Вільне слово. – 1996. – 26 черв.
Рудик К. Розкажи мені, майстер / К. Рудик // Вільне слово. – 1995. – 14 жовт.
Снісаренко С. Ностальгічний реалізм Анатолія Іваненка, або Живопис про часи, які ніколи не повернуться : [про картину художника Анатолія Іваненка «У комірці поціновувача старожитностей»] / С. Снісаренко // Сім днів. – 2017. – 8 черв. – С. 11.
Інтернет-ресурси
У галереї «Євро-Арт» рівняни ознайомляться з картинами Анатолія Іваненка [Електронний ресурс] // Чарівне. – 2015. – 22 верес. : сайт. – Режим доступу: http://charivne.info/news/U-halere-vro-Art-rivnyani-oznayomlyatsya-z-kartinami-Anatoliya-Ivanenka (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Іваненко Анатолій Григорович [Електронний ресурс] // Рівняни. Сайт для успішних людей : сайт. – Режим доступу: https://my.rv.ua/dossier-details/ivanenko-anatoliy-grigorovich/ (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Іваненко Анатолій Григорович [Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України : сайт. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=14135. (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Художник Иваненко Анатолий Григорьевич [Электронный ресурс] // ArtNow.ru : сайт. – Режим доступа: https://artnow.ru/hudozhnik-Ivanenko-Anatoliy-9942.html/ (дата обращения 21.07.2020). – Название с экрана.
Ровенский художник Иваненко Анатолий Григорьевич [Электронный ресурс] // Соцреализм. Киевский Клуб Коллекционеров : сайт. – Режим доступа: https://socrealizm.com.ua/gallery/artist/ivanenko-ag-1950 (дата обращения 21.07.2020). – Название с экрана.
Художник під знаком Терезів: Анатолій Іваненко святкує 65-ий рік народження персональною виставкою в галереї європейського живопису «Євро-Арт» [Електронний ресурс] // Афіша розваг Рівного : сайт. – Режим доступу: https://afisha.rovno.ua/events/hudozhnik-pid-znakom-tereziv-anatoliy-ivanenko-svyatkue-65-iy-rik-narodzhennya-personalnoyu-v (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
В «Євро-Арт» презентується виставка викладача Рівненської дитячої художньої школи Анатолія Іваненка «Життя триває» [Електронний ресурс] // ЄвроАрт. Галерея європейського живопису : сайт. – Режим доступу: http://euroart-gallery.rv.ua/vystavky/halereia/92-vystavka-anatoliia-ivanenka-zhyttia-tryvaie (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
«Під небом на землі». Картини загадкового і неординарного Анатолія Іваненка в галереї «Євро-Арт» [Електронний ресурс] // ЄвроАрт. Галерея європейського живопису : сайт. – Режим доступу: http://euroart-gallery.rv.ua/vystavky/halereia/219-kartyny-zahadkovoho-i-neordynarnoho-anatoliia-ivanenka-v-halerei (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
У галереї «Євро-Арт» – виставка Анатолія Іваненка [Електронний ресурс] // Радіотрек : сайт. – Режим доступу: https://radiotrek.rv.ua/news/u_galerei_yevroart__vystavka_anatoliya_ivanenka_198212.html (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Відомому рівненському художнику Анатолію Іваненку вручили відзнаку «За заслуги перед містом»! [Електронний ресурс] // UaNews.org.ua. Всі новини України на одному сайті : сайт. – режим доступу: https://uanews.org.ua/post/show/1535380982-vikladachu-rivnenskoi-hudozhnoi-shkoli-anatoliyu-ivanenku-vruchili-vidznaku--za-zaslugi-pered-mistom--foto (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Відео
Почерк долі. Анатолій Іваненко [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=zSiBmebPcsY (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Рівненський художник Анатолій Іваненко презентував нову картину [у галереї «Євро-Арт» Анатолій Іваненко представив свою нову роботу під назвою «Під небом на землі, обо На Горині перед дощем»] [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=naJ-6RH_uGQ (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Анатолій Іваненко представив свою нову роботу [у галереї «Євро-Арт» рівненський художник Анатолій Іваненко представив свою нову роботу під назвою «Святе літечко. Цілий день у великому місті або смак морозива»] [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=6J3ufS5CfPk (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Анатолій Іваненко презентував свою нову картину [«Це було недавно, це було давно, або Ворота в дитинство середини 20-го століття»] [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=bm2b-IEu_hA (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Рівненський художник Анатолій Іваненко у галереї «Євро-Арт» презентував свою нову картину [«У Карпатах, або Весела розмова»] [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=FI8yy-1yEPI (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Презентація рівненського художника Анатолія Іваненка [персональної виставки «Під небом на землі»] [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=OIIQjm1wpNA (дата звернення 21.07.2020). – Назва з екрана.
Анжела Хамедюк
усі виставки »