Віртуальні виставки
Кожен актор має в акторському середовищі своє ядро, іншими словами – основу, на якій тримається весь творчий склад, весь репертуар, популярність і слава театру.
В Рівненському театрі без сумніву є також своя творча еліта, вельми добре відома місцевому глядачеві. Чи не найпочесніше місце займає тут Ніна Єгорівна Ніколаєва, актриса від Бога з колосальним природним обдаруванням, глибоким філософським мисленням і беззаперечною жіночою вродою і чарівністю.
Вона зіграла сотні ролей у виставах за п’єсами класичної, зарубіжної і вітчизняної драматургії, переважна більшість яких є головними. Скрізь і завжди вони сприймалися глядачами як якесь нове відкриття.
Ніна Ніколаєва ніколи не каже, що працює у театрі, лише – служить. Що стане актрисою, знала з дитинства, завжди мріяла про це, хоча народилася у Бердянську, Запорізької області (28 жовтня 1944 року) у місті, де не було театру.
З інтерв’ю актриси журналістці Олені Сокіл: «У моїй родині ніхто не був причетним до мистецтва. Батьки – робітники, сестри і брати також обрали інший шлях у житті. А в місті, де проходило моє дитинство, не існувало навіть театру. У ті часи в газетних кіосках продавалися поштівки з відомими кіноакторами, які збирала моя сестра. Я бачила гарні усміхнені обличчя і мені теж хотілося бути схожою на них. … Я, власне, і не вирішувала [бути актрисою]. Просто завжди знала, що хочу нею стати. Ще з того моменту, коли почала усвідомлювати себе як людину. А потім крок за кроком йшла до своєї мети».
Якось гостюючи в тітки у Києві, дівчина дізналася, що саме у цей час у театральному виші тривають іспити. На той час вона вже рік пропрацювала у народному театрі. Заради цікавості подала заяву і вже через кілька днів дізналася, що її зараховано до Київського державного інституту театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого. Ніна Єгорівна зізнається, що на курсі Михайла Михайловича Карасьова отримала потужні ази майстерності. Майже кожен з її випуску зміг реалізувати себе як успішний актор.
З 1967 року Ніна Ніколаєва пов’язала свою долю з Рівненським обласним академічним українським музично-драматичним театром і присвятила йому з невеликою перервою (з 1969 по 1973 рр. грала у Львівському обласному муздрамтеатрі ім. Я. Галана та певний час – у Миколаївському академічному українському театрі драми та музичної комедії) все своє творче життя.
Перші враження від театру – запах куліс і сцени, запах дива і творчості – викликали неймовірний трепет у молодої актриси. Спочатку були масовки, а невдовзі й перша самостійна роль у спектаклі «Далекі вікна». Дебютувала пані Ніна у ролі Наталки (вистава «Далекі вікна») – дівчини, яка шукає свого скаліченого на війні батька. Пригадуючи свій перший вихід на сцену, Ніна Ніколаєва зізнається, що тоді не відчувала ані рук, ані ніг. Переймалася лише тим, аби не забути текст.
Потім вона грала і вольових англійських королев, і мрійливих українських дівчат, манірних аристократок, темпераментних італійок та волелюбних циганок. Серед знакових ролей, за словами актриси, є Хелена з «Варшавської мелодії», Дженні Герхард з однойменної постановки. Ці вистави йшли на сцені Рівненського облмуздрамтеатру понад двісті разів. Розповідають, що під час гастролей дирекції часто доводилося змінювати графік показу вистав через те, що глядачі вимагали ще раз і ще раз показати виставу за участі Ніни Ніколаєвої. Цінує Ніна Єгорівна і роль Марфи у «Суперниках», яка принесла їй перемогу у номінації «Краща жіноча роль» на фестивалі «Прем’єри сезону» в Івано-Франківську.
Скільки б років не минуло з моменту першого виходу на сцену, Ніна Ніколаєва і нині хвилюється щоразу, коли постає перед глядачем. Завжди харизматична, приваблива, вона стверджує, що театр для неї – це все. Хоча й забирає душевні та фізичні сили, але додає життя і завжди полонить її думки.
Ніна Єгорівна має досвід роботи у кіно. Вона зіграла роль Поліни в українському мелодраматичному медичному телесеріалі «Лікар Ковальчук», зфільмованому компанією «Три-Я-Да Продакшн» на замовлення каналу «Україна».
Прем'єра першого сезону телесеріалу відбулась 30 жовтня 2017 року, показ другого сезону розпочався 1 жовтня 2018 року на телеканалі «Україна» та завершився 30 листопада 2018 року. «Лікар Ковальчук» є першим вітчизняним україномовним телесеріалом, який вийшов в етер у праймтайм.
Проте, актриса каже, що не проміняла б театр на кіно, адже живе спілкування з глядачем замінити неможливо. Дихання залу знімає втому і додає наснаги. Вона не має акторських забобонів і молиться перед кожним виходом на сцену.
Ніна Ніколаєва створила понад дві сотні яскравих робіт у виставах за п’єсами українських та зарубіжних авторів. Її творчість – це ціла епоха, а сценічні образи увійшли у золотий фонд театру на Рівненщині і не лише.
Серед її героїнь, а це переважно провідні ролі:
Есмеральда («Собор Паризької Богоматері» В. Гюго)
Душа («Піднята цілина» М. Шолохова)
Амалія («Розбійники» Ф. Шіллера)
Маша («Я – жінка» В. Мережка)
Соня («Дядя Ваня» А. Чехова)
Філумена («Філумена Мартурано» Е. де Філіппо)
Дженні («Дженні Герхардт» Т. Драйзера)
Гертруда («Гамлет» В. Шекспіра)
Ельвіра («Остання жінка Дон Жуана» Л. Жуховицького)
Вікторія («Канотьє» М. Коляди)
Ада Гусман («Три ідеальні подружжя» А. Касона)
Геля («Варшавська мелодія» Л. Зоріна)
Голда («Тев'є» (Поминальна молитва) Г. Горіна)
Емілія Марті («Рецепт її молодості» К. Чапека)
Аза («Циганка Аза» М. Старицького)
Марія Тюдор («Марія Тюдор» В. Гюго)
Любов Раневська («Вишневий сад» А. Чехова)
Ханума («Ханума» А. Цагарелі)
Вона («Останній строк» В. Распутіна)
Ганна Андріївна («Ревізор» М. Гоголя)
Марфа («Суперники» М. Манохіна)
Олександра Борисівна («Самотня леді» І. Афанасьєва)
Місіс Сноу («Полліанна» Е. Портер)
Памела Кронкі («Дорога Памела, або Скарб на звалищі» Дж. Патріка)
Чураїха («Маруся Чурай» Л. Костенко)
Кожна роль – це результат важкої праці. Надзвичайно серйозно готується уславлена актриса до своїх вистав. Виснажливо, до сьомого поту, з колосальною віддачею проходить кожна репетиція. Надзвичайно вимогливо ставиться вона і до себе, і до своїх партнерів у побудові окремих мізансцен, відшліфування діалогів, сценічної мови, до підбору чи пошиття відповідного костюма.
Така вимогливість і відповідальність Ніни Ніколаєвої, її професіоналізм в кінцевому результаті не залишаються непоміченими ні глядачами, ні офіційними критиками.
За видатні заслуги у розвитку театрального мистецтва талановита актриса удостоєна високих почесних знань. Вона є з 1979 р. заслуженою, а з 1995 р. – народною артисткою України. Лауреат премії імені М. Заньковецької. У 2010 році нагороджена орденом «За заслуги».
Та якби і не було цих офіційних звань, вона давно серед людей, серед своїх постійних глядачів визнана як народна артистка.
Має Ніна Ніколаєва і режисерську практику на сцені рівненського театру. Це постановки казок – «Снігова королева», «Чарівник смарагдового міста», «Сміх лангусти», «Дванадцять місяців». Своє режисерське бачення запропонувала вона художній раді театру і у комедійній історії «Квартет для двох» за п’єсою Анатолія Крима.
Досвідчена, різнохарактерна і талановита, вимоглива насамперед до себе актриса власним прикладом виховує творчу молодь.
Для багатьох студентів Рівненського державного гуманітарного університету стала Ніна Єгорівна не лише улюбленою актрисою, а й улюбленим педагогом. Адже, вона довгий час викладала на режисерському факультеті сценічну мову, акторську майстерність, а також окремий експериментальний акторський курс, вишуковуючи щляхи і засоби для того, щоб знайти точки дотику в спілкуванні зі своїми студентами, передати їм свій досвід, вміння, не зруйнувати їхнє горіння театром.
Дуже влучно про Ніну Єгорівну Ніколаєву написала Лідія Савчин у своїй монографії «Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр»: «Актриса чарівної вроди, імпульсивна, мудра, її життя в центрі уваги шанувальників. В побуті – прониклива, на сцені – велична. Ніна Єгорівна проводить активну громадську роботу, постійно виступає на підприємствах, у навчальних закладах та творчих зустрічах. Природне обдарування Ніни Ніколаєвої дароване Всевишнім – колосальна підготовка до створення образів до сьомого поту пронизана вимогливістю до себе і відповідальністю.
Творча зустріч з шанувальниками таланту у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці у 2014 році
Ніжна і поетична – її внутрішня пружина спонукає глядача до пристрасті, спокуси, життя. Слово, вимовлене актрисою, – проникливе і душевне, заставляє замислюватись та співпереживати.
Їй притаманні одержимість у творчості, привабливість, душевний неспокій. На сцені актриса – вихор, лагідний бриз, палюче сонце та холодний дощ. Створила низку високохудожніх образів, за що її люблять, поважають, обожнюють. Специфіка її життєвого кредо – порядність, толерантність, допомога ближньому. Талант Ніни Ніколаєвої – іскра Божа, якою вона спалює себе, освячуючи шлях майбуттю...».
(За матеріалами А. Дацкова, І. Боровець, С. Калько, О. Сокіл)
Прима Рівненського академічного українського музично-драматичного театру Ніна Ніколаєва на сцені
«Вишневий сад»
«Самотня леді»
«Дорога Памела, або Скарб на звалищі»
«Марія Тюдор»
«Ханума»
(Фото з архіву театру)
Список літератури
Жилінський І. Ф. Історія театрального мистецтва Рівненщини / І. Ф. Жилінський. – Рівне : О. Зень, 2009. – С. 238, 240, 241, 246, 255, 257, 269, 285, 287, 298, 300, 302, 304, 305, 306, 307, 312, 321, 323, 324, 326, 327, 328, 330, 331, 332, 337, 340, 342, 347, 348, 353, 358, 365, 374, 378, 379, 384, 394, 398, 400-403, 416, 423-425, 429, 431, 439, 440, 450-452, 454, 456, 464, 466, 474, 518.
Столярчук Б. Й. Ніколаєва Ніна Єгорівна / Б. Й. Столярчук // Столярчук Б. Й. Митці Рівненщини : енцикл. довід. – Рівне : О. Зень, 2011. – С. 235.
Савчин Л. М. Ніколаєва Ніна Єгорівна / Л. М. Савчин // Савчин Л. М. Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр : монографія. – Рівне : Волин. обереги, 2010. – С. 135-140.
Боровець І. На одній сцені – мало не все життя [про народ. артистку України Ніну Ніколаєву, яка працює у Рівнен. обл. акад. укр. муз.-драм. театрі з 1967 року] / І. Боровець // Літопис Заходу. – 2014. – 30 жовт. – С. 12.
Боровець І. Ніна Ніколаєва: «Живе спілкування з глядачем замінити неможливо» / І. Боровець // Рівненська правда. – 2014. – 30 жовт. – С. 15.
Гаєнко В. Присвоєно почесні звання : [звання Народної артистки України – артистці Рівнен. обл. муз.-драм. театру Н. Є. Ніколаєвій] / В. Гаєнко // Вільне слово. – 1995. – 29 квіт.
Дацков А. З когорти корифеїв / А. Дацков // Вільне слово. – 2004. – 27 листоп. – С. 16.
Дем'янчук О. «Квартет для двох» [про постановку вистави у Рівнен. обл. акад. укр. муз.-драм. театрі за однойменною п'єсою укр. драматурга А. Крима (режисер Ніна Ніколаєва)] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2010. – 18 лют. – С. 13.
Дем’янчук О. «Хочу вірити, що я залишуся в душах людей» : творча зустріч із народною артисткою України Ніною Ніколаєвою з нагоди її ювілею / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2014. – 7 листоп. – С. 16.
Калько С. Її доля – театральна сцена : служіння театру – творче кредо [народ. артистки України, прими Рівн. обл. акад. муз.-драм. театру] Ніни Ніколаєвої / С. Калько // Літопис Заходу. – 2010. – 11 берез. – С. 16.
Клекотка Л. «Весь світ – театр» : [про акторів Рівнен. обл. муз. драм. театру Н. Ніколаєву та В. Сніжного] / Л. Клекотка // 10 канал. – 1993. – 26 берез.
Мошняга Л. Президент відзначив працівників нашого театру [указом Президента України з нагоди 70-річчя з часу заснування Рівн. обл. акад. муз.-драм. театру нагороджені: орденом «За заслуги» ІІІ ступеня – народ. артистка України Ніна Ніколаєва, орденом княгині Ольги ІІІ ступеня – артистка Галина Цьомик; присвоєно почесні звання: «Заслужений артист України» – артистові Андрію Куделі і «Заслужений працівник культури України» – заступникові директора театру Надії Крет] / Л. Мошняга // Вільне слово. – 2010. – 9 лют. – С. 2.
Нагороди театралам [розпорядженням голови обласної ради Р. Василишина та голови облдержадміністрації М. Сороки актори Рівненських театрів відзначені Почесними грамотами: Ніколаєва Н., Морозюк Г., Дьяков В., Лозовий А., Шестерікова І., Бобришева Н., Черуха А., Микитюк Л., Шило О., Шельвицька І.] // Вісті Рівненщини. – 2003. – 2 квіт. – С. 2.
Ніколаєва Н. Секрет її молодості : [бесіда з Нар. артисткою України Н. Ніколаєвою] / розмову вела К. Конєва // Вільне слово. – 1999. – 17 груд.
Ніколаєва Н. «Образ Марії Тюдор – надзвичайно складний» : [у Рівн. обл. акад. муз.-драм. театрі пройшов бенефіс з нагоди 60-річчя актриси Н. Ніколаєвої] / Н. Ніколаєва // Рівне вечірнє – 2004. – 25 листоп. – С. 19.
Ніколаєва Н. Рецепт молодості актриси Ніни Ніколаєвої / записала С. Федас // Рівне вечірнє. – 1999. – 10 груд. – С. 9.
Ніколаєва Н. Секрети молодості Ніни Ніколаєвої / розмовляв В. Туз, Д. Стаховський // Ого. – 1999. – 10 груд. – С. 7.
Ніколаєва Н. «Таїна театру в самому театрі» : [розмова з нар. артисткою України Н. Ніколаєвою з нагоди її ювілею – 60 років від дня народж. та 37 років творч. діяльн. / Розмовляла О. Сокіл] / Н. Ніколаєва // Панорама – 2004. – 19 листоп. – С. 15.
Ніколаєва Н. «Я поважаю людей, котрі створили самі себе» : [розмова з нар. артист. України Н. Ніколаєвою] / розмовляла О. Кива // Демос. – 2002. – 26 лют. – С. 6.
Омелянчук І. Кохання срібний передзвін : [про акторів Рівнен. обл. муз. драм. театру Н. Ніколаєву та В. Сніжного] // Зміна. – 1993. – 27 берез.
Півстоліття – на сцені // Рівне Експрес. – 2014. – 30 жовт. – С. 4.
Про присвоєння почесних звань Української РСР : [звання засл. артиста Української РСР удостоєна артистка Рівнен. обл. акад. муз.-драм. театру Н. Є. Ніколаєва]. Указ Президії Верховної Ради Української РСР, 17 груд. 1979 р. – Радянська Україна. – 1979. – 18 груд.
Рівненські актори [Н. Ніколаєва та С. Лозовський] отримали заслужене визнання : [театр. фестиваль «Прем’єри сезону – 2004» (Івано-Франківськ)] // Панорама. – 2004. – 18 черв. – С. 17.
Рудик К. Я – жінка, я – актриса! / К. Рудик // Вільне слово. – 1995. – 8 берез.
«Суперники» розміняли «сотню» [актори обласного академічного музично-драматичного театру відіграли соту виставу «Суперники» у постановці В. Петріва] // Рівне вечірнє. – 2010. – 25 листоп. – С. 16.
Ювілей «епохи» [народній артистці України Ніні Ніколаєвій виповнилося 70 років] // Льонокомбінат. – 2014. – 31 жовт. – С. 13.
Інтернет-ресурси
Ніколаєва Ніна Єгорівна [Електронний ресурс] // ВікіпедіЯ. Вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Ніколаєва_Ніна_Єгорівна. – Назва з екрана.
Ніна Ніколаєва [Електронний ресурс] // Рівненський академічний український музично-драматичний театр : сайт. – Режим доступу: http://dramteatr.com.ua/actors/item/955. – Назва з екрана.
Актриса Ніна Ніколаєва зустрілась з шанувальниками з нагоди ювілею [Електронний ресурс] // Рівненський академічний український музично-драматичний театр : сайт. – Режим доступу: http://dramteatr.com.ua/press/item/2127. – Назва з екрана.
Ніна Ніколаєва: «Образ Марії Тюдор – надзвичайно складний» / Н. Ніколаєва [Електронний ресурс] // Рівне вечірнє. – 2004. – 25 листоп. : сайт. – Режим доступу: https://rivnepost.rv.ua/news/nina-nikolaeva-obraz-marii-tyudor-nadzvichayno-skladniy. – Назва з екрана.
Премія імені Марії Заньковецької [Ніколаєва Ніна Єгорівна, лауреат 2006 року] [Електронний ресурс] // Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine : сайт. – Режим доступу: https://nstdu.com.ua/project/festival-suchasnogo-teatralnogo-mistetstva-3/. – Назва з екрана.
Самотня леді [Електронний ресурс] // concert.ua : сайт. – Режим доступу: https://concert.ua/uk/event/odinokaja-ledi-rovno. – Назва з екрана.
У Рівненському драмтеатрі довгождана прем'єра [вистави «Дорога Памела або Скарб на звалищі»] [Електронний ресурс] // Рівненський академічний український музично-драматичний театр : сайт. – Режим доступу: http://dramteatr.com.ua/news/item/4202. – Назва з екрана.
Матвіїв А. У Рівненському облмуздрамтеатрі вистава про нелегку долю артистів [«Самотня леді»] [Електронний ресурс] / А. Матвіїв // Рівненський академічний український музично-драматичний театр : сайт. – Режим доступу: http://dramteatr.com.ua/press/item/1967. – Назва з екрана.
«Дорога Памела або Скарб на звалищі» 28.10.2017 Фінал [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=39x1HNdw25A – Назва з екрана.
А. Хамедюк
усі виставки »