Віртуальні виставки
Хором земля й небеса:
– Благословенні довіку,
Хто себе кров’ю вписав
В книгу безсмертя велику.
Євген Плужник «Галілей»
Якби сьогодні спитати, чому ми були на Майдані, ми б не стали говорити про закони, бажання вступити до Євросоюзу чи не бажання об’єднатися у Митному союзі з Росією. Саме Революція гідності змінила нашу свідомість. Ми нарешті відчули й усвідомили себе окремою самобутньою нацією, яка прагне мати власний шлях розвитку, звісно, не відокремлений від усього світу, але й не нав’язаний ззовні, який ґрунтувався б на загальнолюдських цінностях. Тож відповідь була б такою: «Ми стояли через мрію».
Після Майдану українці змінилися. Народ виріс у Націю. Україна не тільки заговорила, але й продемонструвала себе сильною нацією, яка не боїться викликів часу, війни, економічної чи цивілізаційної катастрофи. І ця горда, красива й смілива країна в найтемніших присмерках Європи торує власний шлях.
«Душу й тіло ми положим за нашу свободу», – ці рядки гімну у дні Єврореволюції стали пророчими. З ними відстоювали морозні ночі. З ними йшли голіруч на озброєних силовиків.
Після трьох місяців протестів країна завмерла в очікуванні і непевності. Майдан був відрізаний від цілого світу: метро зупинилося, під’їзди до Києва – блоковані. Політики безуспішно намагалися домовитися. Аж раптом Беркут знявся і почав відступати. Кількадесят відчайдухів погнали силовиків угору Інститутською і… потрапили в пастку. Чоловіки, багато хто навіть без шоломів, стали живими мішенями снайперів, що чатували там. Попри стрілянину, майданівці вперто йшли вперед. Під кулі. Перші лави падали, за ними з’являлися нові… і нові… і нові… За кілька годин у центрі сучасного європейського міста було розстріляно півсотні людей. Ще близько тридцяти загинуло напередодні… Кадри цієї розправи облетіли та шокували світ.
Потім країна почала дізнаватися імена своїх героїв. Кожна історія викликала гострий, пронизуючий біль, всеохоплюючий гнів та безсилля. Кожна нова сповідь закарбувалася в пам’яті. Прийшло розуміння, що героїчні подвиги цих звичайних людей не можуть бути забутими.
Так починалася Революція гідності…
21 листопада – після оприлюднення рішення уряду про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди асоціації України з ЄС, українці стали самоорганізовуватися через соціальні мережі на Майдані Незалежності в Києві. Перша акція протесту розпочалася о 22-й годині. Під кінець доби учасників мітингу нараховувалось близько 1500 людей. На Майдан прийшли журналісти, громадські активісти, опозиційні політичні лідери. Стали з’являтися міліція та посилені загони «Беркуту».Частина активістів пішла під адміністрацію Президента України, після чого повернулася на Майдан Незалежності. Люди вирішили лишатися на ніч. Цього дня суд прийняв рішення заборонити встановлення наметів, кіосків під проведення акцій на Майдані Незалежності, вулиці Хрещатик та Європейській площі до 7 січня 2014 року. Цього ж дня небайдужі люди прийшли на майдани також у Донецьку, Івано-Франківську, Луцьку, Харкові, Хмельницькому та Ужгороді.
Бердинських К. Єлюди / К. Бердинських. – К. : Брайт Стар Паблішинг, 2014. – 184 с.
Журавель Ю. Карикадурка [образотворчий матеріал] : [альбом] / Ю. Журавель. – Луцьк: ІНІЦІАЛ, 2014. – 311 с.
У митця з Рівного, лідера гурту OT VINTA Юрія Журавля, в художньому доробку понад 500 карикатур та шаржів на відомих українських політиків, діячів культури, а також чимало робіт присвячені подіям на Майдані. Його влучні карикатури — спосіб боротьби з байдужістю, страхом, лінню та жадібністю, а їх появі завдячуємо палкій натурі автора — він від початку підтримував Майдан музикою, а емоцій вистачило і для карикатури. Однією із симпатичних робіт присвячених Євромайдану є «Студент на барикадах» — молодий хлопець читає книгу всівшись на кучугуру із будівельного сміття та шин. Над ним розвивається прапор, а на тлі лави міліції зі щитами.
Кошкина С. Майдан. Нерассказанная история / С. Кошкина. – К. : Брайт Стар Паблишинг, 2015. – 408 с.
Курков А. Дневник Майдана / А. Ю. Курков ; худож.-оформитель А. Самовюк. – Х. : Фолио, 2015. – 221 с.
Магда Є. Гібридна війна: вижити і перемагати / Є. В. Магда. – Х. : Віват, 2015. – 304 с.
Майдан. (Р)еволюція духу : мистецько-культурологічний проект / авт. і куратор проекту Антін Мухарський. – К. : Наш Формат, 2014. – 312 с.
Слабошпицький М. Гамбіт надії. Україна: констатації, матеріали, виклики, оповідання / М. Слабошпицький. – К. : Ярославів Вал, 2014. – 313 с. : іл.
Букет Є. 20 лютого - День Героїв Небесної Сотні / Є. Букет // Культура і життя. – 2015. – №8/9. – С. 3.
Галата Я. Революція гідності триває : 18-20 лютого 2014 року загинула Небесна сотня / Я. Галата // Демократична Україна. – 2015. – № 8. – С. 2.
Гарнійчук В. Конференція на тему «Герої на варті. Ти віддячиш їм, якщо житимеш гідно» / В. Гарнійчук // Історія в школі. – 2014. – № 10/11. – С. 31-35.
Горбач Р. «Якби ми мали одну Українську православну церкву, не було б анексії Криму й війни на Донбасі». Під час Революції гідності українські церкви проявили єдність і одностайність, ставши на бік народу / Р. Горбач, Б. Завітій // Країна. – 2014. – № 41. – С. 21-23.
Грабовська І.Єврореволюція як революція гідності в контексті цивілізаційної проблематики / І. Грабовська // Філософ. думка. – 2014. – № 6. – С. 39-45.
День Героїв Небесної Сотні : [20 лютого запроваджено дату Указом Президента України] // Пенсійний кур'єр. – 2015. – 20-26 лют. – С. 1.
Дідула П. Революція гідності : записки наймолодшого бійця 15-ої Львівської сотні / Павло Дідула // Дзвін. – 2014. – № 5. – С. 100-101.
Єрмоленко А. Цінності Майдану як всесвітньо-історичного явища / А. Єрмоленко // Філософ. думка. – 2014. – № 6. – С. 18-21.
Киридон А. Євромайдан як складова Революції Гідності / А. Киридон // Зовнішні справи. – 2015. – № 5. – С. 44-46.
Ковальчук Н. Тому, що є Воїни Світла... : [річниця Революції Гідності] / Н. Ковальчук // Права людини. – 2015. – № 5. – С. 7-8.
Красовська О. Річниця Майдану солодко-гірке слово «свобода» : 21 листопада День гідності та свободи на знак вшанування пам’яті загиблих / О. Красовська // Віче. – 2014. – № 24. – С. 28-29.
Макаров Ю. Після барикад / Ю. Макаров // Український тиждень. – 2014. – № 10. – С.4.
Про введення в обіг пам’ятних монет серії «Героям Майдану» («Євромайдан», «Революція гідності», «Небесна Сотня») // Вісник Національного банку України. – 2015. – № 3. – С. 43-44.
Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні : Указ Президента України від 11 лютого 2015 року № 69/ 2015 // Урядовий кур'єр. – 2015. – 13 лют. – С. 4.
Садовский Е. Майдан с точки зрения Берлина : точка зрения Германии на драматические события в Украине / Е. Садовский // Новая Польша. – 2014. – № 2. – С. 26-30.
Революція гідності в публіцистиці
…Тієї зими 2013 року ми багато нового про себе дізналися. Що синьо-жовтий прапор на спині може суттєво зігрівати на морозі, а під червоно-чорним узагалі спекотно. Що на вулицях європейської столиці влада може стріляти в перехожих, а центр Києва з легкістю перетворюється на Січ. Що війна буває так близько. Що добро перемагає зло. І не тільки в казках, а й у касках… Ми не знали, що в повітрі свободи так багато сльозогінного газу…
Протягом трьох місяців увага вітчизняних та світових засобів масової інформації була прикута до Євромайдану. Українські письменники, науковці, публіцисти, дипломати активно осмислювали революційні події, давали їм моральну та фахову оцінку, розмірковували про значення суспільних змін для культури і націотворення.
Єврормайдан : хроніка в новелах. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 216 с.
Євромайдан: хроніка відчуттів : [колекція есе Тараса Прохаська, Івана Ципердюка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Юрія Винничука]. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 156 с.
Кідрук М. Майдан 2.0. / М. Кідрук // Кідрук М. Небратні / Макс Кідрук : передм. А. Любки. – Х. : Клуб Сімейного дозвілля, 2015. – С.147-199.
Майдан Гідності! (Пам’яті «Небесної сотні») / упоряд. С. Козак. – К. : Літератур. Україна, 2014. – 204 с. – (Бібліотека газети «Літератур. Україна». – 2014. – № 9).
Щербак В. Мій Майдан : Революція Гідності, листоп. 2013 – лют. 2014 / В. Щербак. – К. : ЗН УА, 2015. – 271 с.
Герої Небесної сотні
Історія України мала багато трагічних періодів. Коли свобода і навіть сам факт існування українського народу опинявся під загрозою. Але завжди в такі періоди найкращі сини і дочки України ставали на захист своєї землі, своєї держави, своїх співвітчизників.
На Майдані пліч-о-пліч стали українці і євреї, росіяни та вірмени, грузини і білоруси. Їх об'єднала українська земля та бажання жити у вільній країні.
Героїв Небесної сотні, як і сотні тисяч учасників Майдану об’єднало прагнення правди. Правди – як природного єднання істини та справедливості. Заради майбутнього для оновленої, кращої України вони віддали своє тіло і своє життя.
Герої Небесної сотні з Рівненщини, які віддали своє життя за Батьківщину, достойні того, щоб пам'ять про них залишилася жити для майбутніх поколінь.
На сесії 3 червня 2014 року прийняли рішення про присвоєння звань «Почесний громадянин міста» та надання відзнак «За заслуги перед містом» І ступеня Георгію Арутюняну, Валерію Опанасюку та Олександру Храпаченко.
Арутюнян Георгій Вагаршакович (1960-2014) – громадянин Грузії, активіст Євромайдану та ВО «Свобода».
Народився 4 липня 1960 р. в м. Батумі (Грузія), етнічний вірменин. Отримавши посвідку на постійне місце проживання в Україні, останні роки мешкав у м. Рівне, працював у Водоканалі і на будівництві. За свідченням очевидців, його застрелив снайпер біля Монумента Незалежності 20 лютого.
Тіло загиблого перенесено до Михайлівського Золотоверхого собору, згодом доставлено в Рівне каретою швидкої допомоги. На в'їзді до міста тіло Арутюняна зустріли понад 400 автомобілів рівненчан, які ескортом провели героя до центральної площі міста.
Похований 23 лютого 2014 року на кладовищі «Нове» в м. Рівне.
Городнюк Іван Володимирович (1984-2014) – взимку 2013-2014 років двічі їздив на Майдан Незалежності у Києві, де був активним учасником Революції гідності. Був членом Волинської сотні Самооборони Майдану, мав псевдо «Месник». У розпал протистояння на Грушевського стояв у перших лавах перед барикадами. 19 лютого 2014 року повернувся додому з Майдану зовсім виснаженим та понищеним, адже напередодні його жорстоко побили бійці «Беркуту», окрім того він ще й захворів на пневмонію після того як бійці «Беркуту» облили його холодною водою з водометів, а до того сильно поморозив нижні кінцівки. Іван Городнюк звернувся до лікарів, але серце не витримало і в ніч на 20 лютого 2014 року зупинилося. Похований у місті Березне Рівненської області.
Опанасюк Валерій Адамович (1971-2014) – рівненський активіст, член сотні «Волинська Січ», захисник Майдану.
Народився 20 травня 1971 року в багатодітній родині в селі Дюксин Костопільського району на Рівненщині. Вчився на слюсаря, багато років працював телемайстром, а останніх п’ять років – автомеханіком у Рівному. У 2004 році відстоював майбутнє під час Помаранчевої революції. Валерій загинув 20 лютого на столичному Майдані, коли з передової відтягував людей, які були поранені. Зі слів жінки Вікторії, його цінували за прямоту і чесність. Валерій батько 5-х дітей.
Храпаченко Олександр Володимирович (1987-2014) – активіст Євромайдану, член сотні «Волинська Січ», театральний режисер-початківець.
Народився 18 вересня 1987 року в м. Рівне. Закінчив рівненську школу № 19, в якій очолював учнівське самоврядування, грав у КВН. Займався у театральній студії Палацу дітей та молоді. Закінчив Рівненський державний гуманітарний університет (кафедра театральної режисури). Він захоплювався туризмом, полюбляв мандрівки, займався скелелазінням. . Зі спогадів друзів, Олександр часто казав: «Хочеш побачити справжність людини? Візьми її із собою в похід на три дні!». Брав участь у протистояннях, які тривали у столиці. Убитий 20 лютого пострілом снайпера на вулиці Інститутській у Києві.
Небесна сотня / К. Богданович, Х. Бондарева, Ю. Бухтоярова та ін. ; упоряд.: О. Трибушна, І. Соломко ; передмови Патріарха Філарета, о. Г. Коваленка, о. Святослава ; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Х. : Фоліо, 2014. – 206 с.
Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги – звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні – заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла». Книга нагадала всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.
Васюха О. У пам’ять про Героїв Майдану у Рівному запалили вогні / О. Васюха // Льонокомбінат. – 2015. – 27 лют. – C. 8.
Воронко Т. Вшанували пам’ять земляка / Т. Воронко // Надслучанський вісник. – 2014. – 2 верес. – C. 1.
Про відкриття на приміщенні Березнівського районного архіву меморіальної дошки на знак вшанування пам’яті героя Небесної сотні Івана Городнюка.
Вшанували героїв // Вісті Рівненщини. – 2015. – 5 черв. – C. 2.
Про вшанування героя Небесної сотні Івана Городнюка в Березному, загиблого воїна АТО Олександра Бойка у Клевані (Рівненський район), загиблого в АТО бійця Олега Тарасюка у с. Курозвани (Гощанський район) відкриттям меморіальних дошок.
Данилюк О. Рівнянин : [Юрій Журавель – музикант та художник] намалював Небесну сотню / О. Данилюк // Ого. – 2014. – 27 лют. – С. 16.
Данилюк О. У Рівному поховали героїв Майдану / О. Данилюк // Рівненська газета. – 2014. – 27 лют. – C. 1, 8.
Калько С. Герої Майдану [Георгій Арутюнян, Олександр Храпаченко, Валерій Опанасюк] стали Почесними містянами / С. Калько // Вільне слово. – 2014. – 5 черв. – C. 2.
Марчук Б. Присвячується 1-й річниці Майдану / Б. Марчук // Вільне слово. – 2014. – 20 листоп. – C. 2.
Марчук Л. 33 автори об'єднались у збірнику «Майдан. Війна», вихлюпнувши у слові згусток болю / Л. Марчук // Сім днів. – 2014. – 4 верес. – C. 16.
На вулицях Рівного з'явилися портрети загиблих Героїв // Рівне-Ракурс. – 2015. – 8 берез. – С. 4.
Непомняща А. Рівненських героїв Небесної сотні увічнили в бурштині / А. Непомняща // Льонокомбінат. – 2015. – 15 трав. – С. 13.
Рівненських героїв Небесної Сотні увіковічнили в картинах з бурштину. Намальовані та всипані бурштиновим каменем портрети загиблих земляків створили художники підприємства ДП «Бурштин України». Перед тим, як виготовити картини, майстри консультувалися із близькими загиблих про те, якими вони хочуть бачити своїх рідних. У музеї підприємства презентували картини трьох Героїв Небесної Сотні – Олександра Храпаченка, Валерія Опанасюка та Георгія Арутюняна.
Пасічник І. Читатимуть Шевченка на честь героїв Майдану / І. Пасічник // Рівненська газета. – 2014. – 27 лют. – C. 2.
Пішли у вічність троє рівненських майданівців – героїв «Небесної сотні» [Георгій Арутюнян, Олександр Храпаченко, Валерій Опанасюк] // Сім днів. – 2014. – 27 лют. – C. 2.
Почесні громадяни міста Рівне : бібліогр. покажч. / уклад. : Л. Грищук, І. Вольф, Л. Ткач. – Рівне : Волин. обереги, 2014. – 64 с.
Історію творять люди. Найвищим званням людини в суспільстві є – бути громадянином. А це значить – бути патріотом своєї землі, свого міста, своєї держави. Історія називає сотні імен шанованих і поважних громадян Рівного, які залишили свій помітний слід у розбудові міста, на ниві освіти і культури, охорони здоров’я, хто боронив і визволяв цю землю від чужоземних зазіхань. Рішення про присвоєння звання «Почесний громадянин м. Рівне» було прийнято Рівненською міською радою у 1966 році. Нині їх 30 – удостоєні цього звання. 3 червня 2014 року Почесними громадянами міста стали Герої Небесної сотні Георгій Арутюнян, Валерій Опанасюк, Олександр Храпаченко.
Президент вручив «Золоті зірки» близьким загиблих Героїв [Георгія Арутюняна, Олександра Храпаченка, Валерія Опанасюка] // Рівне Експрес . – 26 лют. – C. 3.
Ревкомівську вулицю хочуть перейменувати на вулицю Героїв Майдану // Рівненська газета. – 2014. – 25 верес. – C. 2.
Садовник А. Загинули за європейську Україну / А. Садовник // Рівне вечірнє. – 2014. – 25 лют. – C. 1.
Прощання у Рівному з трьома земляками: Олександром Храпаченком, Георгієм Арутюнаном та Валерієм Опанасюком та Іваном Городнюком в Березному.
Садовник А. Чотири герої. Посмертно / А. Садовник // Рівне Експрес. – 2014. – 27 лют. – C. 1.
Про героїв «Небесної сотні» з Рівного та Березного, які стояли на столичному Майдані і віддали своє життя заради кращого майбутнього України: Георгія Арутюняна, Олександра Храпаченка, Валерія Опанасюка та Івана Городнюка.
Смерть не кінець боротьби // Льонокомбінат. – Рівне. – 2014. – 28 лют. – С. 4.
Про героїв «Небесної сотні» рівнян Г. Арутюняна, В. Опанасюка, О. Храпченка та березнівчанина І. Городнюка.
Тарасенко Я. Прощання з героями майдану / Я. Тарасенко // Рівне-Ракурс. – 2014. – 27 лют. – C. 1–2.
Тарасюк Н. Герої «Небесної сотні» : у Рівному попрощалися з [рівнянами Валерієм Опанасюком, Георгієм Арутюняном, Олександром Храпаченком] полеглими на Майдані / Н. Тарасюк // Вісті Рівненщини. – 2014. – 28 лют. – C. 1.
У Рівному відкрили пам’ятну композицію «Небесній сотні» // Рівне вечірнє. – 2014. – 14 жовт. – С. 3.
На Покрову 2014 року в Рівному на вулиці Соборній, поблизу органного залу, урочисто відкрили пам’ятну композицію Героям Небесної сотні. Над нею працювали ще з серпня. На стіні будинку зображена відома графіка нашого земляка, талановитого митця та художника Юрія Журавля. Композиція включає меморіальні дошки з портретами та іменами рівнян з «Небесної сотні». Панорамна композиція переходить в імітовані барикади. Проект розробляли Юрій Журавель спільно з рівненським дизайнером Олексієм Огнем.
Фурс М. Героїв Майдану закарбують у художньо-скульптурному панно / М. Фурс // Сім днів. – 2014. – 19 черв. – C. 7.
Хомко В. Навпроти продовольчого ринку в Рівному встановлять композицію на честь героїв Майдану / В. Хомко // Рівненська газета. – 2014. – 28 серп. – C. 3.
Шершень М. Героїв Майдану увічнять / М. Шершень // Рівне Експрес. – 2014. – 20 берез. – С. 3.
Шнайдер І. Прилетів лелека на шкільний поріг / І. Шнайдер // Надслучанський вісник. – 2015. – 3 лют. – С. 2.
Про героя Небесної сотні, вихованця Березнівської школи-інтернату Івана Городнюка, якому 14 жовтня 2014 р. у Березному відкрито меморіальну дошку.
Юрчук В. Герої Небесної сотні спостерігатимуть за рівнянами / В. Юрчук // Льонокомбінат. – 2014. –17 жовт. – C. 9.
Поетика революції
Борітеся – поборете! Поетика революції / уклад. та автор передмови О. М. Уліщенко. – Х. : Віват, 2014. – 96 с.
Поети різних поколінь, які разом з нами ніби прийшли сьогодні на Майдан, щоб відчути там радість перемоги і невимовні біль і тугу за полеглими, – Майдан, що став символом віри й надії, місцем, куди стікається енергія нашого народу і дає імпульс до боротьби за свободу і справедливість.
Кожний рядок вірша – іще одна цеглинка пам’яті Небесній сотні та спроба зробити її вічною. Поезія настільки різна, як люди, яких зібрав Майдан. Вони стали героями цих поетичних рядків. Та й не тільки героями рядків: вони стали героями в житті.
Засудженим Біласові й Данилишинові
Як ми можемо жити, сміятись і дихать?
Як могли ми чекати – не битись , а спать
В ніч, коли у в’язниці спокійно і тихо
Ви збиралися вмерти – у шість двадцять п’ять
І коли приволікся заплаканий ранок,
Вас покликала смерть у похмурій імлі –
А тепер наші душі і топчуть, і ранять
Ваші кроки останні по зимній землі.
А тепер в кожнім серці пожежу пригаслу
Розпалили ви знову – спаливши життя.
І мов гімн урочистий, мов визвольне гасло,
Є для нас двох імен нерозривне злиття.
Над могилою вашою тиша і спокій,
Та по рідному краю – зловіщі вогні,
І пити по слідах ваших скошених кроків
Рвучко тягнуться сотні окрилених ніг.
Олена Теліга
Нехай і так, що згину я,
Забутий десь під тином,
Що всі мої думки, діла
Сліду не лишать, мов та мла
На небі синім!
Нехай і так! Я радо йду
На чесне, праве діло!
За нього радо в горі вмру
І аж до гробу додержу
Свій прапор ціло.
Іван Франко, 1880
Революція
Сховалось равликом місто
Січе дощ, січе.
В під’їздах будов – тісно
Набої через плече.
Забиті. Числить? Ледве.
З-під мурів – повів гниття.
Життя, що таке щедре, –
Багате таке життя.
Хто дихав хоч день так вільно,
До смерті хмільний украй.
Ти збурилось пінно-пінно
І – вилилось через край.
Олег Ольжич
Замовкніть всі: великий час прийшов.
Мовчать в сю мить громи-гармати,
Схилилась наша хоругов,
І на коліна стала мати.
На терезах життя і смерті ми,
І хтось один з них переваже…
Коли життя – гриміть, громи!
За волю кожний з нас поляже!
Олександр Олесь (1916)
Євромайдан в поезії
Коли люди пережили шок від перших кривавих подій, гнів помсти й холоднокровність оборони, – почалося глобальне структурне осмислення нової дійсності. Поезія – це перші спроби зрозуміти, що відбулось…
Данилюк О. Напівпровідник ; Преторіанці: після і до Революції : зб. поезії / О. В. Данилюк. – К. : Самміт-Книга, 2014. – 115 с.
Євромайдан. Лірична хроніка : [поетична колекція]. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 44 с.
Не в тих стріляли снайпери…
Ще навіть біль нестерпний не притих –
Знов сиплють сіллю по незшитих ранах,
Не в тих стріляли снайпери, не в тих
На гнівом переповнених майданах.
Свята їх пам’ять – зрілих,молодих,
Та – як потонем в словесах і планах –
Не в тих стріляли снайпери, не в тих
На Світлом переповнених майданах.
Я знаю, Боже, так казати гріх.
Та видно по трибунах і екранах:
Не в тих стріляли снайпери, не в тих
На гнівом переповнених майданах.
Богдан Томенчук
Небесна сотня
Небесна сотня дивиться і жде:
Чи знову треба у атаку? Боже!
Не може ніч тягнутися віки.
Де крапля крові – правда переможе!
Але не крапля. О, якби лише
Одна-єдина впала на бруківку!
«Ще мить і вже не буде вороття»,–
Шепоче мати. Змінює платівку
Діджей земний… І сумно пливе кача
У синє море… Ми ще не в раю.
Час мимоволі змінює картини
Вже наші душі у ряди стають.
І йдуть у бій. Ми нині поруч з вами,
Та вже не закриваємось щитами…
Висиль Кузан
Коли пліч-о-пліч з батьком ми
Стояли вдвох на барикаді,
Готуючись на штурм іти
Й життя за волю там віддати,
Дзвонила Мама:– Як ви там?
В новинах кажуть, що стріляють.
– Все добре, Мамо, то катам
Фронтовики відповідають.
– Ну добре, сину, бережись
І батька не лишай одного.
Ти тільки духом не зломись –
Це вірний шлях до перемоги!
І чути сльози, сльози, біль.
Страшніших мук не може бути
За відчай змучених батьків,
Можливість вічної розлуки…
Микола Чорний
Ірванець О. Пісні війни : вірші останніх років / Олександр Ірванець. – К. : Дух і Літера, 2014. – 40 с.
Світ на плястери покроївся
Й сам себе жере-намина.
І така вже вона українська,
Ця наша мирна війна.
Хтось назве це «пошук балансу»,
Хтось насмішливо «куля в лоб»,
Та без нас вона не збулася б
А без неї нас не було б…
Олександр Ірванець (24 лютого 2014 р.)
Майдан. Війна : зб. / упоряд. Л. Рибенко. – Рівне : Волин. обереги, 2014. – 118 с.
Спустилась знову з-під зірок
Небесна Сотня.
На жаль, зробив останній крок
Герой й сьогодні…
Вас стало більше на один,
Ви – як проміння!
З небесних падає глибин
Біди каміння…
І плаче болісно земля –
Вона ще тепла.
Вогонь і дим, вода й зола…
У рай – із пекла!
Душа у нас, у всіх, одна –
Одна на віки!
Пливе над Всесвітом луна
Тужливо, дико…
Сльозами зблискує роса –
Без вас самотньо.
В усіх залишаться часах
Небесні Сотні.
Анна Лимич. 04.03.2014 р.
Осколки надій чи уламок крила?
Болю високе скерцо…
Я на Майдані тоді не була.
Було моє серце.
Кричало до хрипу і падало з ніг,
Задихалося димом ядучим…
Його не помітити снайпер не міг.
І він у нього влучив.
Любов Пшенична
Схилилась берізка над обеліском,
Сльози-краплинки скапують з листя.
Небо сумує, дощить моросить.
В пам’яті вічній Небесна Сотня.
Безсмертна в серці пам’ять героїв:
Безцінною воля окроплена кров’ю.
В глибокій жалобі матір завмерла.
Вони вічно житимуть. Вони не померли.
Олексій Рувняк. Лютий 2014
Материнська молитва : українки – героям Майдану : поезії / ред. Л. Сердунич. – К. : Шаш формат, 2014. – 72 с.
Ці твори написані саме матерями, сестрами, дружинами, доньками, нареченими тих, хто сьогодні захищає майбутнє України її народу – світле, справедливе, мирне майбутнє.
Спершу поезія була створена на Веб-порталі «Жінка-УКРАЇНКА» у жовтні 2013 року. В листопаді 2013 р., з розвитком подій в Україні, вірші присвячувалися подіям на Майдані. На порталі була виділена окрема рубрика «Слово – зброя» для того, аби показати велич і силу таланту української жінки, представити зразки творчості українки-берегині.
Пізніше автори порталу зрозуміли, що вірші повинні дійти до тих, кому вони присвячені, і дійти у друкованому вигляді.
Наша свобода
СВОБОДА наша – начебто дівча,
Яке учора зіп’ялось на ноги,
Через усі ті беркутів всі перестороги…
Несмілою ще покищо ходою
Але вже йде, можливо, знову упаде.
Та ми поможемо їй встати
І не дамо вже знову розіп’яти
СВОБОДУ нашу! Хай живе!!!
А виросте, то буде юнка гожа,
Ні з жодною свободою не схожа!
Бо наша кров’ю хрещена і купана слізьми…
Галинка Верховинка
Горить, горить, горить,
пече в самому серці,
і дим стоїть, неначе інквізитор.
А що ж підпалено?
І хто сьогодні жертва?
Горить довіра до верховного правителя.
Горять останки мрій чи сподівань,
що той, хто вкрав і вибір, і свободу,
не переступить цю останню грань,
і не вбиватиме свого ж таки народу!
Любов Долик
Небесна сотня : антологія майданів. віршів / упоряд. Л. Воронюк. – Чернівці : Букрек, 2014. – 392.
Книга – унікальне явище не тільки в українській літературній площині, а й у багатьох інших – ментальній, духовній, соціальній. Ідею укласти антологію «Небесна сотня» народили самі ж майданівські вірші. Вірші про революційну боротьбу українців за своє майбутнє, про Майдан як символ нескореності й віри та про загиблих – щирі, відчайдушні й болючі, вони всі заслуговують бути увіковіченими в антології.
Янгол
Присвячується воїну «Небесної сотні»
Олександру Капіносу
Поплач, моє серце, гіркими слізьми,
Бо вже не побачиш його між людьми.
Життя він віддав за Вкраїну свою.
Він янголом став найсвітлішим в раю.
Він янголом був, але крила ховав
І промінь тепла свого всім дарував.
Він є разом з нами в цей час, у цю мить,
Бо пам’ять вогнем завжди в душах горить.
Поплач, моє серце, чимдуж заридай,
Та янгольське світло в душі заховай…
Ольга Білоглазова
Плач матері
Пам’яті 20-річного Устима Голоднюка,
волонтера «Демальянсу», якого застрелив снайпер.
На Майдані він просив попереджати про небезпеку
Криком «Небо падає!»
Падає небо! Падає! Падає!
Крикни гучніш, Устиме!
Снайпери чорні, прокляті статуї
цілять не холостими.
Ляжуть рядочками сиві архангели
в постіль твою криваву,
Синку, Устимку, я ж тебе бавила
не на чужу забаву.
Що в цьому світі життя твого вартує?
Що то за смертна проща?
Падає небо! Прокляті статуї
Стяг у крові полощуть…
Світлана Дідух-Романенко
Ангельська Сотня
Тихо пливуть над нами
Може у бій, а може –
Встелюють пеленами
Стежку у Царство Боже,
Де усе відгоріло,
Де не існує болю,
Ті, що відклали тіло,
Наче останню зброю…
Їхні щити – пробито.
Їхні тіла – розтято.
Очі їх сіють світло…
Нині – це їхнє свято.
Сльози на всіх обличчях,
Стогін на кожнім кроці…
Нащо? Вони – довічні
Воїни-переможці,
Ми ж тепер – незборимі,
З нами – сила Господня:
Вічно нас берегтиме
Наша Ангельська Сотня.
Оксана Самара.23 лютого 2014 р.
Ми проростаємо в Майдани
Ми проростаємо в Майдани
Серцями, повними надій.
Уже не маси, а титани,
Герої на землі святій.
Свій шлях торуємо до щастя,
До несфальшованих свобод.
І віру вкрасти в нас не вдасться,
Бо ми – нескорений народ.
Сергій Сірий
Качмарек Л. Надія. Майдан : [вірші] / Леокадія Качмарек // Слово і час. – 2014. – № 11. – С. 109.
Надія
На майдані
Плач і надія
Темні хмари зависли
Земля потребує сліз
Дощу очищення
Важко планувати нове життя
Коли старе як бумеранг
Вертається
Час його прийняти
Це шанс на кращий завтрашній день
Хай щастить.
Майдан
О Вкраїно,
Там де ріки пливуть і річки
Великі міста і маленькі села
Де безжурно проходила днина
Як тебе маю спасти
Коли рук у мене тільки двійко
Качмарек Л. 13 березня 2014 р.
Кремінь Д. «Підклади у багаття хмизу…» : [вірш] / Дмитро Кремінь // Київ. – 2014. – № 9/10. – С. 12.
Підклади у багаття хмизу,
Грілися у наметах до зорі…
– Тільки ми, – кричали ті, знизу,–
Будемо найкращими вгорі.
А коли вже сіли в кабінети,
То повстанців наче й не було.
Тільки братовбивчої вендети
Мчали дні, поганьблені зело.
Тільки знову чую гасло свіже:
– Браття! Піднесіть нас догори!
От і все. І брата брат заріже.
Ти ж, маленький огнику, гори…
Д. Кремінь
Лемешко Т. Героям пекельної ночі ; Небесній сотні : [вірші] / Тетяна Лемешко // Дзвін. – 2014. – № 7. – С.10-11.
Героям пекельної ночі
«Холодний розум, Гаряче серце!» –
Сталева витримка
Нищука.
Майдан у гніві, Майдан клекоче,
В кільці стерв’ятників
Ніч гірка.
Химера страху
На мозок сіла:
Гранатні вибухи,
Кулеград…
Молиться отче,
Дай, Боже, сили,
Вогнем стріляймо
Із барикад.
Майдан в облозі.
Смерть на порозі,
У прірву ночі
Чийсь зойк летить…
Холодний розум,
Гаряче серце.
Незламна сотня
Щитом стоїть.
«Нам би до ранку,
Нам би ще зброї…» –
А серце прапором
Майорить.
В смертельнім герці
На полі бою
Ми з Україною
Кожну мить!
Тетяна Лемешко
Яворська О. Гідність кличе : [вірші присвячені Майдану] / Ольга Яворська // Дзвін. – № 8. – С. 15-16.
Гідність кличе
Вгрузає душа у тривогу.
Та вірить у силу істини,
Проханням втомлює
Шукаючи світло істинне.
Правляться мрії в заграві,
Хапається серце за зорі,
Барви поразок криваві,
Простори надій неозорі.
Страхом Майдан не спинити,
Гімн правди не замовкає,
Гідність на полі битви
Стяг непокори тримає.
Ольга Яворська.19 лютого 2014 р.
Інтернет-ресурси
Голубєв В. Річниця Майдану: як починалася Революція Гідності у Рівному [Електронний ресурс] / В. Голубєв, О. Данильчук // Ого. Новини Рівного. Оголошення : сайт. – Режим доступу : http://ogo.ua/articles/view/2014-11-20/56910.html. – Назва з екрана.
Рівняни – на Євромайдані. До річниці подій [Електронний ресурс] // Рівне 1. Телеканал : сайт. – Режим доступу : http://www.rivne1.tv/Info/?id=40586. – Назва з екрана.
Мельничук О. Рівненський Євромайдан зібрав понад 500 прихильників євроінтеграції [Електронний ресурс] / О. Мельничук // Ого. Новини Рівного. Оголошення : сайт. – Режим доступу : http://ogo.ua/articles/view/2013-11-24/44925.html#. – Назва з екрана.
Конарчук Г. Поетика революції [Електронний ресурс] // Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека : [сайт] / Г. Конарчук. – Режим доступу : http://libr.rv.ua/ua/news/2449/. – Назва з екрана.
Друктейніте Ю. У Рівному відкрили Дошку пам'яті героїв АТО та Революції Гідності [Електронний ресурс] / Ю. Друктейніте // ERVE.UA : сайт. – Режим доступу : http://erve.ua/news/society/u_rivnomu_vidkryly_doshku_pam_yati_geroyiv_ato_ta_revolyutsiyi_gidnosti_foto_1410.html. – Назва з екрана.
* * *
Естетика Майдану. До річниці Революції Гідності [Електронний ресурс] // In-Art : інформаційно-аналітичний портал. – Режим доступу : http://be-inart.com/post/view/844. – Назва з екрана.
«Усе залежало від нас» : спогади про розстріл Майдану [Електронний ресурс] // ВВС Україна : сайт. – Режим доступу : http://www.bbc.com/ukrainian/politics/2015/02/150209_maidan_massacre_memories_ko. – Назва з екрана.
Рік після розстрілу Майдану : фотоколаж [Електронний ресурс] // ВВС Україна : сайт. – Режим доступу : http://www.bbc.com/ukrainian/multimedia/2015/02/150213_maidan_collage_gallery_ko. – Назва з екрана.
В Україні зняли фільм про Небесну сотню «Зима, що нас змінила» : [відеофільм] [Електронний ресурс] // Рівне 1. Телеканал : сайт. – Режим доступу : http://www.rivne1.tv/Info/?id=33727. – Назва з екрана
Перша річниця революції гідності: підсумки та перспективи : збірник матеріалу круглого столу [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://kpnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/2/2015/01/ Збірник_круглий-стіл.pdf. – Назва з екрана.
П'ять головних висновків з Революції Гідності [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.vilni.info/2014/04/blog-post_3436.html. – Назва з екрана.
Людмила Стадницька
Лідія Малишева
усі виставки »