Віртуальні виставки
Віхи життя та творчості
Сьогодні важко уявити, що 70–80 років тому малярські роботи Георгія Косміаді та його учнів задавали тон мистецького життя Волині і, зокрема, міста Рівного. Художник малював пейзажі, натюрморти, біблійні сюжети, силуети жінок. Нетрадиційна техніка дивувала глядачів і водночас спонукала домислювати образи й мотиви. Як давно це було! У радянський період в Україні це ім'я було викреслене з мистецького вжитку. Про художні полотна й педагогіку Георгія Косміаді згадували хіба що поодинокі його вихованці – рівненські гімназисти, які вижили, повернувшись з більшовицьких таборів. На щастя, упродовж двох останніх десятиліть, після здобуття нашою державою незалежності, творчість цього оригінального художника помалу знаходить своїх шанувальників поза емігрантськими теренами, стає органічною частиною культурної спадщини Рівного та й України загалом.
Георгій Петрович Косміаді, в родовідних каналах якого переплелися грецькі й російські корені, народився 24 березня 1886 року в м. Нальчик на Північному Кавказі. Упродовж всього життя він буде пам'ятати вузькі міські вулички, вкриті килимами, яскраві й оригінальні кавказькі звичаї, вуличних музик, сірчані бані, ослів і буйволів, навантажених овочами та фруктами, купи баклажанів, кавунів, винограду, яблук, солодощів, вареної дрібної риби. Ймовірно, ці дитячі спогади стануть живильним джерелом його образного мистецького світу.
Освіту Георгій здобув у школі Св. Олександра при вчительському інституті в Тифлісі, а також закінчив факультет архітектури державної технічної школи в Баку. Художню освіту продовжив у Москві, куди переїхав у січні 1905 року для роботи в міській архітектурі. Був членом об'єднання архітекторів Москви. Йому було довірено архітектурний догляд за Кремлем. Певний час жив у Коломенському під Москвою, де зустрів своє кохання – Надію Сорокіну, яка працювала фельдшером Коломенської земської лікарні. Захворівши, Надія не змогла одужати і померла у 1914 році. Георгій Петрович зберіг про неї теплі спогади на все життя. Навіть свою дочку Надією назвав в пам'ять про неї.
Паралельно із робочими справами Георгію Петровичу вдавалося зустрічатися з мистецькою елітою Москви та продовжувати навчання у студіях відомих живописців Валентина Сєрова та Єгора Хруслова з Третьяковської галереї. В цей час він спілкується також із композитором Сергієм Рахманіновим, який справив на нього незабутнє враження. Упродовж життя Георгій Косміаді залишався великим шанувальником музики С. Рахманінова і любив виконувати його твори. На виставках своїх картин Георгій Косміаді поєднував їх експонування із музикою, де обов'язково звучали композиції Сергія Рахманінова.
Перша світова війна застала Г. Косміаді у Москві. Тут же, у Москві у 29-річному віці 15 травня 1915 року одружується і створює сім'ю з Бригіттою-Фрідою Федорівною Геерманн (народилася в Москві 26 червня 1894 року), родовідне коріння якої було пов'язане із Німеччиною. Дружина стає йому найміцнішою і найкращою підтримкою на все подальше життя.
А коли вибухнула Перша світова війна, Георгія Косміаді призвали до царської армії. Військова адміністрація використала його знання з архітектури й будівельної справи і призначила командиром будівельного загону. Довелося споруджувати різні військові об'єкти – казарми, лазні, мости… Так колишній помічник архітектора Москви опинився на Волині.
Його, як знавця будівельної справи, було призначено начальником VI будівельного загону Всеросійського союзу міст Північно-Західного фронту. Робота з відновлення мостів та інших шляхів сполучення перетворилася для Г. Косміаді на життєву школу толерантності і досвіду спілкування із поліетнічним населенням Волині. На усіх ділянках доручень Георгій Косміаді проявляв надзвичайну витримку і працьовитість. За відмінну, наполегливу службу і роботу 11 січня 1916 року Г. Косміаді був нагороджений орденом Св. Станіслава III ступеня.
Із збережених документів, що знаходяться у власному архіві Н. Саннов-Косміаді, можна дізнатися про особисті якості Георгія Петровича як організатора будівельної військової справи. Так, у листі завідувача відділом перевезення хворих і поранених воїнів Московського міського суспільного управління Від 11 березня 1916 року читаємо: «...продуктивність інтенсивної роботи VI загону, бездоганне виконання загоном завдань, своєчасна, повна і обгрунтована здача технічного, фінансового звітів, звіту про діяльність, залежали виключно від технічних знань, організаторських здібностей, акуратності, ініціативи та енергії начальника загону Косміаді, особисті якості якого і уміння забезпечити загін усім необхідним, його здібності орієнтуватися у будь-якій ситуації, якісно проведені VI загоном роботи – все це поставило загін, ввірений Косміаді, на ідеальну висоту фронтового часу».
У 1916 році в Рівне із Москви переїжджає його дружина Бригітта-Фріда. Тут у Рівному народяться їхні діти: Юрій (1917 р. н., помер у 1919 р., похований на рівненському кладовищі Грабник), Надія (1923 р. н., проживає у Гамбурзі), Володимир (1931 р. н., проживав у Німеччині, помер у 2007 р.).
Працюючи в Комітеті Південно-Західного фронту Всеросійського союзу міст, Георгій Петрович доклав багато зусиль для налагодження роботи в Суському лісництві Волинської губернії. Під його керівництвом була відновлена робота Оржівського лісопильного заводу.
Після ліквідації у 1918 році Головного Комітету фронту Г. Косміаді залишився у Рівному. Більше двох десятиліть викладав малювання у рівненських навчальних закладах, де здобували освіту діти різних національностей. Його педагогічний талант проявився в усіх напрямах естетичного виховання школярів – восьмирічній Торгівельній школі, восьмикласному Комерційному училищі, математично-природничій гімназії з українською мовою викладання ім. Федора Пекарського, приватній освітній гімназії з польською мовою викладання, Освітній гімназії Російського товариства доброчинності, Єврейській гімназії, Початковій художній школі.
Педагогічну діяльність Георгій Петрович розпочав 1 березня 1918 року як вчитель малювання, креслення і каліграфії у Рівненському восьмикласному Комерційному училищі. Також він вів курси товарознавства і був класним наставником учнів 2, 3, 4 класів. У своїй педагогічній роботі вчитель цілеспрямовано акцентує увагу на естетичному вихованні учнів і у цій царині досягає успіху.
Варто наголосити, що Георгій Косміаді з наполегливістю поринає у культурно-освітнє життя Рівного, шукаючи у ньому своє особливе призначення. Документи засвідчують, що уже 17 липня 1918 року Георгій Косміаді як відповідальний розпорядник і член Московської студії «Сад Слова» організовує у Рівному і проводить перший художній захід – «Вечір Радості» у замку князів Любомирських, а 10 серпня 1918 року і «Вечір Смутку». Ці вечори носили благородну місію: зібрані кошти були спрямовані на підтримку діяльності Рівненської міської бібліотеки ім. В. Г. Короленка. Пізніше буде безліч театральних вистав, художніх виставок, творчих вечорів, які об’єднають учнів, батьків, рівненську інтелігенцію і сприятимуть формуванню особливого культурно-мистецького середовища міста у міжвоєнних 20-30-тих роках XX століття.
3 перших кроків у Рівному Г. Косміаді заявляє про себе як інтелігентна і милосердна людина, високий професіонал. Проявився не лише його педагогічний талант, а й мистецький і архітектурний хист. На Волині педагог і художник Георгій Косміаді зумів реалізувати свої природні здібності, прожити яскраве і насичене життя, здобути повагу жителів і авторитет учнів.
Після завершення російсько-польської війни і підписання Ризького перемир'я (за його умовами місто Рівне відійшло до Польщі) на підставі Розпорядження Ради Міністрів Польщі від 08.02.1921 року у зв'язку з утворенням шкільних органів на території польських земель Георгій Косміаді був призначений вчителем державної гімназії ім. Тадеуша Костюшко.
Оскільки годин малювання було обмаль, Георгій Петрович викладає в усіх навчальних закладах міста. Разом з учнями ставить вистави, малює декорації, вишиває, ліпить, декламує вірші. Він стає улюбленцем учнів, його естетична діяльність набуває ваги і значення. Про це свідчать численні документи, афіші, подяки, нагороди.
Про успіхи Г. Косміаді знають і його діяльністю цікавляться у Краківській та Варшавській академіях мистецтв. Його помітили ще в 1922 році, коли Георгій Петрович експонував у Варшаві велику виставку учнівських робіт на першому Всепольському з'їзді учителів малювання. Пізніше ректор Варшавської академії мистецтв професор В. Ястржембовський відзначав надзвичайно високий рівень учнівських робіт, які засвідчували силу педагогічного таланту і волі Г. Косміаді та його захопленість мистецтвом. В листі від ректорату і професури Краківської Академії мистецтв від 07.06.1923 року читаємо: «Представлені роботи учнів пана Косміаді ... привертають увагу надзвичайною оригінальністю декоративних мотивів та колористичним розмаїттям». (Із власного архіву Н. Г. Саннов-Косміаді. Гамбург. Німеччина).
В газетних статтях того часу підкреслювалося, що мистецька професура Польщі завжди висловлювала найкращі захоплення майстерністю Георгія Косміаді і як педагога, і як художника. У Рівненському краєзнавчому музеї зберігається лист від 14 липня 1924 року за підписами професорів і ректора Краківської Академії мистецтв, в якому зазначається: «Величезна кількість учнівських робіт, оригінальність оформлення і колористика свідчать про незвичайну енергію, працелюбність і педагогічну обдарованість пана Георгія Косміаді; професори, які підписалися, вважають, що розпочата діяльність заслуговує на якнайбільшу підтримку – особливо з огляду на дуже цікавий своїми кольорами елемент пограничного мистецтва, присутність якого повністю відповідає традиціям польської культури».
Про нього ще у 1923 році писав польський професор Олександр Прусевич: «Те, що у Польщі подібного вчителя, як професор з Рівного, взагалі немає, що він стоїть на європейському рівні – цього не потрібно навіть пояснювати.
Я вважаю, що було б великою помилкою розглядати його надзвичайні здібності тільки на рівні Рівного. Професор міг би навчати і майбутніх вчителів малювання, графіки, де потрібне збудження індивідуальної творчості. Як було б мудро і корисно створити школу малювання для нашого населення, де кожен селянин – митець від Бога. Цей рівненський педагог ще б більше підніс їхню творчість».
Серед документів збірника можна побачити паспорт Георгія Косміаді, виданий 3 березня 1925 року, де зазначається, що він мав темно-русяве волосся, сірі очі, темні брови, пропорційний ніс, овальне лице і ріст в 168 см та вагу 75 кг. Фото, які представлені в даному збірнику документів, засвідчують, що Георгій Косміаді мав шляхетну зовнішність і відкрите для спілкування обличчя. У розповідях про батька дочка художника Надія якось зронила фразу: «Тато любив жінок. А мама любила тата». Вона також відмічає той факт, що Георгій Косміаді був привабливим чоловіком.
В 20-30-их роках до Г. Косміаді приходить визнання. Саме в цей період він має, як засвідчують документи, численне листування з багатьма адресатами із Луцька – центру Волинського воєводства, Варшави, Кракова та інших міст центральної Польщі щодо організації та проведення художніх виставок. Звертає увагу на себе й те, що в усіх регіональних виставках були представлені художні роботи Г. Косміаді і його учнів. Так, зокрема, серед 651 експоната на художній виставці Волинського Товариства краєзнавців і охорони пам'яток, яка проводилася у Луцьку в грудні 1931 року, було презентовано 12 картин Георгія Петровича Косміаді, що отримали схвальні відгуки відвідувачів, а сам художник був нагороджений похвальним листом.
Критики того часу у своїх оцінках творчості художника підкреслюють ряд дуже важливих рис його характеру – волю, старанність, наполегливість, працьовитість, вимогливість та глибоке захоплення мистецтвом, яке наслідували і його учні.
Високу європейську славу Г. Косміаді та його учні здобули у 1937 році на Всесвітній виставці дитячих робіт у Парижі. 67 учнівських малюнків, експонованих на виставці, привернули увагу відвідувачів досконалістю рисунку, шляхетністю побудови композиції, відчуттям міри і гармонії в орнаментиці. Учасники виставки були нагороджені Дипломом Паризької Виставки. Також варто підкреслити, що за дитячими рисунками декоративно-прикладного характеру, створеними під керівництвом Георгія Петровича, оздоблювали свої тканини сілезькі ткачі, їх використовували ткацькі мануфактури у Лодзі та інших містах Польщі.
А ще Георгій Петрович пробував себе у Рівному як архітектор. Сьогодні у нашому місті по вулиці Петра Могили, 10 збережена двоповерхова споруда з мансардою, проект якої розробив Г. П. Косміаді. До недавнього часу милувала погляд рівнян своєрідна будівля – кінотеатр «Ампір» – спроектований у 30-х роках Георгієм Петровичем і розписаний у грецькому стилі. Переважна частина жителів міста пам'ятають його як «Партизан», який зруйнували у 2007 році.
26 жовтня 1939 року Г. П. Косміаді було призначено керівником художньої школи, до створення якої Георгій Петрович мав безпосереднє відношення. Але працювати у новоствореному мистецькому закладі педагог в силу обставин часу уже не зміг.
1939 рік приніс зміни в територіальний поділ Європи. У 1940 р. в Рівному вже хазяйнували більшовики. Розкручувався маховик репресій проти інтелігенції. Георгій Косміаді відчував, що однієї ночі «чорний воронок» приїде й за ним. Адже був офіцером царської армії. До того ж пам'ятав, як у 1921 р. радянські війська, відкинуті від Вісли й розбиті поляками, прибували в Рівне й заарештовували вчителів, лікарів, інженерів. Косміаді тоді врятувався від репресій, бо втік і якийсь час переховувався. А тепер він боявся, що його із сім'єю знайдуть і розстріляють або зашлють у Сибір. Відтак вирішив емігрувати в Німеччину, в Гамбург, бо його дружина – Бригітта-Фріда мала французьке й німецьке коріння… Упродовж чотирьох місяців блукалець з Рівного перебував із сім'єю в таборі для переміщених осіб. Але складні життєві умови не перекреслили бажання малювати. Георгій Косміаді хотів отримати роботу вчителя малювання, проте адміністрація не дозволила: не знав німецької. У таборі він почав влаштовувати виставки власних полотен. Усі дивувалися, як емігрант може мати такий успіх. В часи Другої світової йому довелося неабияк викручуватися в творчості, адже влада Третього Рейху схиляла до агітаційного мистецтва, малюнком пропагувати ідеї нацизму. До падіння Берліна Георгій Косміаді був змушений працювати, інакше сім'я не отримувала б хлібних карток і не змогла б вижити.
Георгію Петровичу в ту пору було 54. Найкращі роки життя пройшли. На Волині він знайшов себе як митець і вчитель. Тут він почувався комфортно. Пізніше, у Німеччині, Георгій Петрович часто повторюватиме, що у Гамбурзі він спить, їсть, а душа і думки – на Волині, в Москві, на Кавказі.
У найтяжчі роки Другої світової війни після поневірянь у таборі для переселенців Г. Косміаді, вивчивши німецьку мову оселився із своєю сім'єю в Гамбурзі. Працював оформлювачем сцени у Державній опері і у театрі «Талія». Долаючи складні життєві труднощі, Георгій Косміаді зумів утримувати сім'ю завдяки своєму таланту художника. За дуже короткий час в Німеччині Г. Косміаді домігся визнання як художник. Інонаціональне художнє середовище позитивно сприймало декоративізм і колористику робіт Георгія Петровича, завдяки яким митець із Східної Європи поступово набуває авторитету.
Усі роки його підтримувала і допомагала, піклуючись про домашнє вогнище і дітей, дружина Бригітта-Фріда. «Було дуже тяжко, – згадує дочка художника Надія Георгіївна, – ...подеколи приходилося перебиватися впроголодь». Але на полотно просилися ті сюжети, що залишилися в душі. Георгій Петрович малював, малював, малював...
В 1942-1943 роках в Гамбурзі відбувається ряд персональних виставок Георгія Косміаді. Часопис «Гамбурзький щоденний листок» неодноразово подає похвальні рецензії на них, підкреслюючи колористичне обдарування митця. Через рік, характеризуючи творчий почерк Г. Косміаді, що простежується в роботах художника, на черговій виставці картин відмічав: «Митець, який, безумовно, володіє колористичним обдаруванням, майстерно передає тони і гармонійне звучання. Це можливості найвищого гатунку, в яких панує впевненість і свобода».
14 жовтня 1943 року з приводу цієї ж виставки творчих робіт Георгія Петровича, журналіст Хуго Сіекер в «Гамбурзькому віснику» писав: «Він знову зустрічає нас справжнім феєрверком фарб. Як в українському народному мистецтві, з якого черпав натхнення Косміаді, гармонують поруч сяюче червоне і ультрамаринове блакитне, глибоко зелене і оранжеве, і коли до цього додається в кожному певному випадку інший живописний рецепт, здається, що тільки Косміаді знає, як правильно організувати такий шалений контраст фарб. ... Вражаючий прогрес у його роботах, в порівнянні з минулим роком, захоплює і закріплює митця у німецькому культурному житті».
Наразі всі коментарі і пояснення не доречні. Варто лише акцентувати увагу на тому, що Г. Косміаді у Гамбурзі перебував всього декілька років.
У тому ж таки 1943 році в берлінській газеті «Нове слово» відзначався успіх чергової виставки Г. Косміаді у Гамбурзі, де було експоновано 84 картини, 39 з яких в перший же день були продані.
Після війни на одній із виставок у Мьольні 26 травня 1946 року організатори презентації підкреслювали: «Переконливі пейзажні мотиви та естетичні художні роботи відтворюють повноту справжніх почуттів. На його сповнених кольором полотнах, де зображені квіти та церкви, а також в декораціях до опер Римського-Корсакова і Мусоргського, ми відчуваємо імпульс його захоплюючого темпераменту». Г. П. Косміаді продовжував і в Німеччині творити професійно та високо нести ім'я художника і декоратора із Східної Європи.
Загалом, за 27 років свого перебування в Німеччині художник Георгій Косміаді презентував понад 40 мистецьких виставок. Усі вони викликали у відвідувачів прекрасне сприйняття і підтримку. Будучи з 1945 року вільним художником, Георгій Петрович багато подорожував, здобуваючи собі нових шанувальників і друзів, яким дарував живописні полотна.
Надія Косміаді згадує: «Коли закінчилася війна, і Гамбург у липні 1945-го потрапив у британську зону окупації, батько вийшов на пенсію. З того часу він малював, проте ніколи не писав полотна на замовлення – ні портретів, ні пейзажів, мав декілька учнів, організовував власні виставки і з того жив. А крім того, батько організовував виставки учнів, бо гордився своїми вихованцями...».
На ювілейній виставці з нагоди 80-річчя від дня народження Георгія Косміаді 24 березня 1966 року Вільгельм Біерхенке у своєму виступі висловив надзвичайне спостереження: «Незважаючи на вже 25-річне перебування на Заході, Косміаді художньо так і не став західним європейцем».
Георгій Петрович помер тихо і у спокої вранці 22 травня 1967 року, читаючи газету «Нове російське слово».
Із творчого спадку Г. П. Косміаді обсягом понад 5000 картин сьогодні переважна їх частина знаходиться у Гамбурзі, де Німецькі мистецтвознавці вписують їх в контекст європейського мистецтва XX століття.
У жовтні 2006 року стараннями дочки художника Надії Косміаді 60 картин митця були представлені в галереї «Лангебек Вірхов Хаус» у Берліні. Головна концепція берлінської виставки: «Георгій Косміаді – художник між Сходом і Західною Європою» якнайкраще висвітлює контекст його творчості. Усвідомлення нового аспекту, а саме інтеграційного характеру художніх робіт Г. П. Косміаді – надзвичайно цікава і захоплююча тема для дослідження. Адже Георгію Петровичу, на нашу думку, вдалося в своїй творчості органічно поєднати античне відчуття міри, пропорції, гармонії та ритму з надзвичайно динамічним і яскравим декоративізмом східних мистецьких традицій.
Відмітимо, що сьогодні сотні робіт знаходяться у приватних колекціях в різних частинах світу. Георгій Косміаді любив дарувати живописні картини своїм друзям. На відкритті ювілейної виставки у 1966 році, проголошуючи вдячну промову, Георгій Петрович казав: «Будь ласка, уявіть: я маю листи з Франкфурта, з інших міст… і мені пишуть: «Любий Георгій! Твоя картина робить щось особливе, тому що перші наші погляди, коли ми рано-вранці встаємо, спрямовані на «твою роботу!!!» I ця «робота» справді робить нас щасливими, і ми маємо цей настрій на цілий день!» Чи це не щастя?! – Щастя!».
Варто зазначити, що рівненська колекція картин Г. Косміаді дозволяє створити образне враження про особливості його художньої системи. Найперше відзначимо її інтелектуальність. I як тут не згадати слова відомого іспанського філософа Хосе Ортеги-і-Гассета про те, що мистецтво повинно бути втіленням ясності, повинно бути апогеєм роботи інтелекту! Вони повною мірою відносяться і до творчості Георгія Косміаді. Адже образний лад творчого спадку художника організований інтелектуально. Він усталено гармонійний і органічно ритмічний. Композиції виважені й активно динамічні. Образи відрізняються глибокою життєдайністю.
В сюжетних лініях картин Георгія Косміаді відчутне уособлення єдності божественного і людського. Попри те, що сакральна тема звучить не в усіх роботах митця, але присутність Вічності і найкращого творіння Божого – Людини – проглядається майже скрізь. Чи мова йде про пейзажний живопис, чи про портретний жанр, чи про натюрморт. Серед його робіт доцільно звернути увагу на картину «Погляд на сільську землю». У ній закодований своєрідний резервуар людської пам'яті, що приймає на себе промінь світла в образі Собору, концентрує масштабність творіння Божого – Природи, утворюючи той мистецький часопростір, у якому в глядача народжується відчуття присутності Людини, наповненої благодаттю. Пластика письма художника урівноважена окремими елементами композиції та гармонією пастельних кольорів. Кожна дрібниця в його роботі художньо виправдана. На полотні немає нічого зайвого чи випадкового: все доцільно і виважено, логічно і асоціативно, продумано і досконало організовано в завершальний пучок енергії – художній образ «погляду на землю».
В образотворчій системі Георгія Косміаді слушно також підкреслити вражаючу магічність простоти композицій як ознаки художньої міри митця. Художнику вдалося діалектично поєднати масштабність зображення із виписуванням малих деталей. А вираження сюжетної лінії в архітектонічній співрозмірності і в узгодженості з колірним і тональним діалогом, підкреслюють вишукану манеру його письма. У цьому проявилася сильна особиста художня воля митця.
Удосконалюючи свою майстерність, Георгій Косміаді прийшов до своєрідного колористичного бачення світу. Ретельно вивірені художником сполучення пастельно-серпанкового зі спалахами бурштинового визначають пластичну осмисленість і конструктивну логіку картин, запам'ятовуються і глибоко хвилюють душу.
Г. П. Косміаді віртуозно володів магією чорних напівтонів. А яскраві колірні акценти, розставлені художником здебільшого в натюрмортах, портретних і жанрових монотипіях, пробуджують архетипні асоціації. Розмаїття і багатство колористичного вирішення в його роботах можна порівняти з музикою, особливо з творами Сергія Рахманінова. Радість передачі кольору, як радість звуку, виступає в його картинах сильно і переконливо.
Художні полотна Георгія Косміаді – це свідки мислення митця, що яскраво підтверджують багатогранність його таланту. У своїх роботах, написаних на чужині, художник продовжував мислити барвистістю народного слов'янського мистецтва, вишуканою художньою орнаментикою знаків. I все це дозволило йому не ностальгувати, а натхненно творити. Георгій Косміаді залишався вірним провідній ідеї художників-одинаків авангардного мистецтва – писати і стверджувати життя, як воно є.
Таким чином, відірваний від рідної землі обставинами складного XX століття Г. Косміаді зумів створити багату у візуальному й інтелектуальному плані художню систему. Творча спадщина Георгія Петровича по праву вписується в контекст історії мистецтва XX століття.
З творчого доробку художника
Георгій Косміаді. Повернення на батьківщину
Завдяки старанням дочки художника Надії Георгіївни Косміаді частина документів та творчого спадку її батька повернута в кінці 90-х років XX століття – на початку XXI століття до Рівного. У фондах Рівненського обласного краєзнавчого музею (РОКМ) і Народного музею історії Рівненської української гімназії (РУГ) зберігається понад 500 документів художника і робіт його рівненських вихованців. Зокрема, фондову колекцію матеріалів Г. П. Косміаді у Рівненському обласному краєзнавчому музеї складають афіші художніх виставок та театральних вистав, дипломи з виставок, свідоцтва його педагогічної діяльності, документи і фотографії родини. У музеї міста дочка художника передала 275 картин Георгія Косміаді.
Документи, що зберігаються у фондових колекціях музеїв Рівного, неодноразово ставали експонатами виставок, котрі проводилися у зв'язку із урочистими подіями у краєзнавчому музеї та українській гімназії. Вперше їх побачили відвідувачі Рівненського краєзнавчого музею в експозиції «Старе Рівне» та на виставці робіт учнів Г. П. Косміаді (1995 р.).
Пізніше відбулися виставки художніх творів Г. П. Косміаді у Рівненській Українській гімназії у зв'язку із святкуванням 80-річчя РУГ та іншими урочистостями (2002-2004 рр.). У жовтні 2005 року в Рівненському краєзнавчому музеї експонувалася спільна виставка РОКМ і РУГ картин художника «Життя у творчості», яка стала значною подією у мистецькому житті Рівного і викликала жвавий інтерес до особистості Георгія Косміаді.
У 2006 році до 120-річчя від дня народження Георгія Косміаді працівники РОКМ і РУГ підготували спільний проект «Г. Косміаді: мистецтво життєтворчості». Відбулися презентації ювілейних виставок робіт художника та його учнів у Рівненському обласному краєзнавчому музеї, художніх творів митця в Рівненській Українській Гімназії та в Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці. Колективом шанувальників творчості художника був підготовлений каталог мистецьких робіт Георгія Косміаді і ювілейний календар. У березневі дні 2006 року проходили зустрічі художньо-мистецької еліти Рівного з багатонаціональною родиною художника, котра завітала в Україну із Німеччини на святкування ювілею батька, дідуся, прадідуся.
У наступному 2007 році була реалізована акція «Літо у Рівному з Георгієм Косміаді». Це був 40-ий рік пошанування пам'яті художника і педагога, який залишив добру згадку у рівнян. Жителям краю було запропоновано три виставки робіт митця: «Візуальні рецепції Георгія Косміадї» – у Першій Рівненській мистецькій галереї «Зуза», «Погляд на землю Георгія Косміаді» – у виставковій залі Рівненської обласної організації Національної спілки художників України, «Баби в житті Георгія Косміаді» – у галереї Олександра Купчинського.
2008 рік у Рівному був ознаменований черговою виставкою, пов'язаною з іменем Георгія Косміаді – «Найбільша загадка – душа дитини». 3 ініціативи Рівненського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей (директор Тарасевич Н. Р.) та Рівненської обласної благодійної організації «Родина» (голова Маркевич Л. В.) у Першій Рівненській мистецькій галереї «Зуза» на цей раз експонувалися роботи учнів шкіл і гімназій Рівного 20-30-х років XX століття, вчителем малювання у яких був Г. Косміаді. Це саме ті роботи, які художник таємно вивіз у 1940 році при виїзді у Німеччину і зберігав їх на чужині упродовж свого життя. Працівниками вищеназваного центру досліджується питання впливу арт-терапії Г. Косміаді на розвиток дітей.
Вісімдесята за рахунком виставка художніх робіт Георгія Косміаді «Прелестной свежестью картин Вы мне напомнили так много...» експонувалася вперше в столиці України і була презентована у «Росзарубіжцентрі» (м. Київ, червень 2008 р.). Упродовж квітня-травня 2009 року в «Доме русского зарубежья имени Александра Солженицына» (м. Москва) відбулася виставка картин «Между Востоком и Западом». Художник зі своїми роботами, здобувши світове ім'я, повернувся через 100 років до міста своєї молодості і змужніння.
Рівняни шанують і люблять свого земляка. З 1992 р. у Рівне щороку приїздить донька художника Надія Косміаді. За ці роки вона передала Рівненському обласному краєзнавчому музею і Народному музею Рівненської української гімназії архів батька, його картини, роботи кращих учнів. Починаючи з 1995 року в Рівному щорічно організовують і проводять тематичні виставки, які знайомлять відвідувачів з творчою спадщиною художника. У Рівному проводиться акція «Літо Косміаді» та ряд інших заходів. Його ім'ям названа одна з вулиць Рівного. У 2015 році у Рівному зняли короткометражний фільм про 92-річну доньку художника, архітектора, актора-режисера-декоратора і вчителя-новатора Надію Косміаді «Кавалери» (режисер фільму рівнянин Віктор Булига),
запроваджена міська мистецька премія імені Георгія Косміаді, відомий рівненський скульптор Микола Сівак працює над створенням пам’ятника Георгію Косміаді,
відбуваються виставки художника у культурно-мистецьких закладах міста. У тому числі, відбулася виставка картин живописця «Повернення в Україну» і зустріч з донькою художника у березні 2016 року в Галереї європейського живопису «Євро-Арт» до 130-річчя від дня народження митця.
(За матеріалами Наталії Тарасевич, Лариси Костюк, Романа Якеля)
Публікації про життя і діяльність Георгія Косміаді
Косміаді Г. Георгій Косміаді: каталог худож. робіт із фондів нар. музею історії Рівнен. укр. гімназії та Рівнен. обл. краєзн. Музею / Г. Косміаді ; уклад.: Н. Р. Тарасевич, Л. К. Костюк, Л. В. Шлапак. – Рівне : Рівнен. обл. краєзн. музей, 2006. – 98 с.
Тарасевич Н. Георгій Косміаді: життя і творчість у документах. В 2-х т. / Н. Тарасевич, Л. Костюк. – Рівне, 2009.
Збірник документів містить відомості про життя і творчість художника, архітектора і педагога Георгія Петровича Косміаді, який у 1916-1940 рр. Минулого століття працював у Рівному. Творча спадщина художника складає понад 5000 художніх робіт. Сьогодні його ім’я вписується в контекст розвитку історії мистецтва ХХ століття. Видання розраховане на дослідників історії, краєзнавства, мистецтвознавства, культурології, педагогіки, студентів і широке коло шанувальників культурно-мистецької спадщини світу. Видання здійснено за підтримки Надії Георгіївни Косміаді – дочки художника Г. П. Косміаді.
Береза Ю. Педагог п'яти рівненських гімназій : [в обл. краєзн. музеї відкрилась вист. худож. полотен Г. Косміаді, який мешкав у Рівному з 1918 по 1939 рр.] / Ю. Береза // Рівненський діалог. – 2005. – 9 верес. – C. 7.
Глушман І. Помилуйтесь творчістю Косміаді! / І. Глушман // Замкова гора. – 2011. – 10 верес. – C. 10.
У Музеї книги та друкарства Державного історико-культурного заповідника м. Острога відкрито виставку картин художника Георгія Косміаді «Музика кольору», підготовлену в рамках відзначення 125-річного ювілею митця.
Гриб В. Доробок Георгія Косміаді – мистецький Великдень / В. Гриб // Сім днів. – 2006. – 31 берез. – C. 9.
В Рівненському обласному краєзнавчому музеї до 120-річчя Г. Косміаді відкрилася виставка «Мистецтво життєтворчості», на відкриття якої приїхала з Німеччини донька відомого художника Надія Косміаді з сім’єю.
Гриб В. Місток між століттями / В. Гриб // Сім днів. – 2007. – 28 черв. – C. 14. Про відкриття у галереї «Зуза» виставки живопису художника, педагога, архітектора Георгія Косміаді, який в 1917-1939 роках жив і працював у Рівному.
Гриб В. Причаститися мистецтвом : [про виставку живопису Г. Косміаді в художньому салоні «Вернісаж» у Рівному] / В. Гриб // Сім днів. – 2007. – 10 серп. – C. 14.
Дем'янчук О. Повернення в полотнах / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2006. – 7 квіт. – C. 11.
До 120-ліття з дня народження художника Г. Косміаді в Рівненському краєзнавчому музеї розгорнута виставка «Мистецтво життєтворчості». Художник жив і працював у Рівному в 1916-1940 роках.
Дем'янчук О. Повернення на батьківщину : [у Рівнен. обл. краєзн. музеї відкрилася виставка картин «Життя у творчості» худож. Г. Косміаді (1886-1967)] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2005. – 9 верес. – C. 4.
Дехтяр В. Вмів пробудити любов до малювання / В. Дехтяр // Надслучанський вісник. – 2012. – 20 лип. – C. 3.
У Березнівському районному краєзнавчому музеї відбулася презентація пересувної виставки Рівненського обласного краєзнавчого музею «Життя та творчість Г. П. Косміаді».
Донька Косміаді вручала нагороди та згадувала старе місто [Рівне] // Рівне вечірнє. – 2013. – 2 квіт. – C. 3.
Про перебування у Рівному доньки відомого у місті художника та архітектора Георгія Косміаді Надії, яка була присутня при врученні першої художньої премії імені Георгія Косміаді. Нагороду вручили родині рівненського художника Костянтина Литвина посмертно.
Захарова В. Повернення триває: у першій рівненській мистецькій галереї «Зуза» відкрито виставку живопису і графіки Георгія Косміаді / В. Захарова // Рівне-Ракурс. – 2007. – 28 черв. – C. 5.
Кириллова Л. «Взгляд на Землю» [художника] Георгия Космиади / Л. Кириллова // VIP (Very important person) – 2007. – № 28. – C. 32.
У галереї «Вернісаж» пройшла виставка художника Г. Косміаді під назвою «Взгляд на Землю».
Кириллова Л. Виртуальные рецепции / Л. Кириллова // VIP (Very important person). – 2007. – №25. – C. 33.
У Рівненській художній галереї «Зуза» відкрито виставку картин професора Г. Косміаді (1886-1967 рр.).
Кожушко Н. Георгій Косміаді та рівненські навчальні заклади. 1917-1940 рр. : [присвяч. 150-річчю від дня народження М. І. Костомарова] / Н. Кожушко // Наукові записки / Рівнен. обл. краєзнавчий музей. – Рівне : Перспектива. – 2007. – Вип. 5 – C. 53-55.
Косміаді Н. «Моя душа залишилась у Рівному» / Н. Косміаді // Сім днів. – 2013. – 11 квіт. – C. 12.
Розповідь Надії Косміаді про місто Рівне у 1930-х роках. Вона прилетіла до Рівного, щоб вручити родині художника Констянтина Литвина першу в історії нашого міста премію в галузі образотворчого мистецтва – премію її батька Георгія Косміаді.
Костюк Л. К. Діяльність Георгія Косміаді в навчальних закладах Рівного у 20-30-х роках ХХ століття: вивчення спадщини художника і педагога / Л. К. Костюк // Педагогічне мислення в контексті теоретико-методичної спадщини А. С. Макаренка і сучасна педагогіка : тези доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. (27-28 берез. 2008 р. м. Рівне). – Рівне : РДГУ, 2008. – С. 167-170.
Костюк Л. К. Георгій Петрович Косміаді: життя та особливості художньої системи / Л. К. Костюк // Українська культура: минуле, сучасне, шляхи розвитку : наук. зап. Рівнен. держ. гуманітар. ун-ту. Вип. 14. – Рівне : РДГУ, 2008. – С. 184-189.
Костюк Л. К. Постать Георгія Косміаді в культурно-освітньому середовищі м. Рівного кінця 1910-початку 1920-х років / Л. К. Костюк // Українська культура: минуле, сучасне, шляхи розвитку : зб. наук. праць / Рівнен. держ. гуманітар. ун-т ; гол. ред. В. Г. Виткалов. – Рівне : РДГУ. – 2011. – C. 310-315.
Про художника і педагога Георгія Косміаді та його сім'ю, які з 1918 по 1940 рік проживали в Рівному. Георгій Косміаді був професором Рівненської української гімназії.
Костюк Л. К. Соціокультурний контекст становлення особистості митця: родовідні корені, дитинство і юність Георгія Косміаді (1886-1967) / Л. К. Костюк // Українська культура: минуле, сучасне, шляхи розвитку : зб. наук. праць / Рівнен. держ. гуманіт. ун-т. – Рівне : РДГУ. – 2013. – C. 273-278.
Костюк Л. К. Творчість Георгія Косміаді в культурно-мистецькому середовищі Німеччини 40-60-х років ХХ століття / Л. К. Костюк // Українська культура: минуле, сучасне, шляхи розвитку : наук. зап. Рівнен. держ. гуманітар. ун-ту : у 2-х т. – Вип. 15. – Рівне : РДГУ, 2009. – Т. 1. – С. 244-249.
Костюк Л. Художник, що мислив Волинню: життя і творчість Георгія Петровича Косміаді [який значну частину свого життя прожив у Рівному (1916-1940)] / Л. Костюк // Поліссєзнавство у фольклорно-етнографічних і літературно-мистецьких дослідженнях : 170-річчю від дня народження Павла Чубинського та 160-річчю від дня народження Олени Пчілки присвячується. – Рівне, 2009. – C. 126-132.
Міська мистецька премія імені Георгія Косміаді : інформ. дайджест : [буклет]. Вип. 1 / Рівнен. централіз. бібл. система, ЦМБ ім. В. Г. Короленка ; уклад. Л. Ткач ; відп. за вип. В. Гупалюк. – Рівне, 2014. – 7 с. – (Найвищі відзнаки Рівного).
Про першого лауреата міської мистецької премії імені Георгія Косміаді Костянтина Марковича Литвина – живописця, педагога, члена Національної спілки художників України, лауреата обласної літературно-мистецької премії ім. Бориса Тена.
Міська мистецька премія ім. Георгія Косміаді : [про другого лауреата міської мистецької премії імені Георгія Косміаді – Мартиненка Анатолія Івановича] : інформ. дайджест : [буклет]. Вип. 2 / Рівнен. централіз. бібл. система, ЦМБ ім. В. Г. Короленка ; уклад. Л. Ткач ; відп. за вип. В. Гупалюк. – Рівне, 2014. – 8 с. – (Найвищі відзнаки Рівного).
Марчук Л. Косміаді повернула в Рівне його 84-річна донька : [про виставку живопису художника Георгія Косміаді у приватній галереї «ЗУЗА» у Рівному] / Л. Марчук // Рівне Час. – 2007. – 28 черв. – C. 7.
Марчук Л. Повернення [художника, архітектора, педагога] Георгія Косміаді / Л. Марчук // Вільне слово. – 2007. – 18 верес. – C. 6.
Матвіїв А. Виставки Косміаді – гуртом / А. Матвіїв // Рівне вечірнє. – 2012. – 26 січ. – C. 14.
Про виставки картин рівненського педагога та художника Георгія Косміаді в приватній галереї «Євро-Арт» та у краєзнавчому музеї. Одна присвячена 45-річчю з дня смерті митця, інша – 20-річчю повернення його доньки Надії Косміаді в Україну з Німеччини, куди її родина емігрувала у 1940 році
Мошняга Л. На виставці Косміаді народилась ідея / Л. Мошняга // Сім днів. – 2012. – 2 лют. – C. 4.
У місті Рівному в приватній галереї «Євро-Арт» відкрито виставку картин художника Георгія Косміаді «Загадка темпери», приурочену 45-річчю з дня смерті митця.
Непомняща А. Що приховують «Таємниці старої валізи» / А. Непомняща // Льонокомбінат. – 2015. – 29 трав. – C. 14.
Про знайдену колекцію робіт учнів Георгія Косміаді, видатного художника, педагога та митця, що жив та працював у Рівному. У Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття даної колекції
Омелянчук І. Волинське поле Георгія Косміаді / І. Омелянчук // Урядовий кур’єр. – 2010. – 6 лют. – C. 8-9.
Про художника і педагога Георгія Косміаді та його сім'ю, які з 1918 по 1940 рік проживали в Рівному. Георгій Косміаді був професором Рівненської української гімназії.
Пащук І. Повернувся своїми картинами : [худож. Г. Косміаді] / І. Пащук // Вільне слово. – 2006. – 6 квіт. – C. 7.
Побачилася із «кавалерами» через півстоліття // Рівне вечірнє – 2015. – 22 жовт. – C. 26.
Короткометражний фільм «Кавалери» про доньку відомого у Рівному художника та архітектора Георгія Косміаді Надію презентували у Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Режисер стрічки – рівнянин Віктор Булига.
Прищепа О. Косміаді та культурно-освітнє середовище Рівного доби української національно-демократичної революції 1917-1920 рр. / О. Прищепа // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. Серія : Історія. Вип. ХІ. За матеріалами ІІ Міжнар. наук. конф. «Національна інтелігенція в історії та культурі України у ХІХ-ХХІ ст.». 26-27 жовт. 2006 р. – Вінниця, 2006. – С. 166-170.
Райко О. Тепло живого полотна / О. Райко // Гомін. – 2012. – 3 трав. – C. 5.
Про «Життя та творчість Г. П. Косміаді» – виставку картин, фото, малюнків художника Георгія Косміаді та його учнів, що відкрилася у Млинівському краєзнавчому музеї.
Тарасевич Н. Від гімназії до гімназії. Сторінки історії Рівненської української гімназії / Н Тарасевич // Шкільний світ. – 2003. – № 43.
Тарасевич Н. Георгій Петрович Косміаді: основні віхи життя та творчості / Н. Тарасевич, Л. Костюк // Тарасевич Н. Георгій Косміаді: життя і творчість у документах. Т. 1. – Рівне, 2009. – С. 9-22.
Тарасевич Н. «Погляд на землю» Георгія Косміад / Н. Тарасевич // Мандрівник. – 2006. – № 2. – C. 7.
Толстуха Л. Художні вечори Георгія Косміаді в Рівному / Л. Толстуха // Наукові записки: 155 років від дня народж. В. Короленка / Рівнен. обл. краєзн. музей. – Рівне : О. Зень. – 2008. – Вип. 6. – C. 211-213.
У Рівному буде пам’ятник Георгію Косміаді // Ого. – 2015. – 26 берез. – C. 12. Відомий рівненський скульптор Микола Сівак три роки працює над пам’ятником відомого архітектора, художника і педагога Георгія Косміаді.
Філіпова О. Життя і творчість майстра / О. Філіпова // Сім днів. – 2010. – 29 січ. – C. 13.
У Рівненській державній обласній бібліотеці відбулася презентація двотомника Наталії Тарасович і Лариси Костюк «Георгій Косміаді: життя і творчість у документах».
Цимбалюк Є. Георгій Косміаді: повернення в Україну / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2010. – 23 берез. – C. 7.
Дочка художника і педагога Георгія Косміаді (з 1918 по 1940 рік проживав у Рівному і був професором Рівненської української гімназії) Надія Косміаді у двотомнику зібрала матеріал про життєвий і творчий шлях батька.
Цимбалюк Є. Косміаді омолодив місто Рівне... на сто років / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2008. – 26 черв. – C. 12.
У Рівненській мистецькій галереї «Зуза» представлено натюрморти, ескізи орнаментів для порцеляни, килимів, тканин Г. Косміаді.
Цимбалюк Є. Про 125-річчя художника [Георгія Косміаді] нагадали його картини / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2011. – 12 квіт. – C. 8.
Чернюшок О. В. Г. Косміаді – художник-педагог / О. В. Чернюшок // Наукові записки. – Острог : Острозька академія. – 2007. – C. 499-504.
У статті розкриваються основні засади педагогічної діяльності художника-педагога Г. Косміаді, який викладав у гімназіях м. Рівного у 20-30-х рр. ХХ ст.
Чернюшок О. Художньо-педагогічна спадщина Г. Косміаді – погляд сучасності / О. Чернюшок // Духовно-творчий потенціал студентської молоді: психолого-педагогічні проблеми формування та реалізації : матеріали 3 Всеукр. наук.-метод. конф. – Рівне : РДГУ. – 2006. – C. 162-164.
Шлапак Л. Мистецтво життєтворчості / Л.Шлапак, Н.Тарасевич // Сім днів. – 2006. – 24 берез. – C. 16.
Шлапак Л. Мистецтво життєтворчості / Л. Шлапак, Н. Тарасевич // Сім днів. – 2006. – 31 берез. – C. 9.
До 120-річчя від дня народження художника Г. Косміаді, життя і творчість якого пов’язане з Рівним, в Рівненському обласному краєзнавчому музеї демонструється історико-меморіальна виставка «Мистецтво життєтворчості».
Шлапак Л. Чудовою свіжістю картин ви мені сказали так багато... / Л. Шлапак // Сім днів. – 2008. – 20 черв. – C. 2.
Виставка картин, фото, документальних матеріалів у Рівному про творчість Георгія Косміаді. Біографія художника.
Юрчук О. Естетичний Гурток Георгія Косміаді в Рівному [організований у жовтні 1918 р. при Рівненському комерційному училищі] / О. Юрчук // Наукові записки Рівненського обласного краєзнавчого музею : матеріали наук. конф. 25-26. 10. 2006 р. – Рівне : Волин. обереги. – 2006. – Вип. 4. – C. 229-232.
Яцук А. Надія Косміаді: «Найліпший день народження може бути лише вдома» / А. Яцук // Рівненська газета. – 2009. – 14 берез. – C. 4.
Дочка відомого художника, архітектора та педагога Георгія Косміаді Надія відвідала Рівне.
Інтернет-ресурси
125 років від дня народження Георгія Косміаді, художника, архітектора, педагога [Електронний ресурс] // Історична Волинь : сайт. – Режим доступу: http://www.istvolyn.info/index.php?option=com_content&view=article&id=1951:125---------&catid=30:2012-09-11-08-11-50&Itemid=19. – Назва з екрана.
Максимчук А. Відкриття виставки картин Георгія Косміаді / А. Максимчук [Електронний ресурс] // Національний університет «Острозька академія» : сайт. – Режим доступу: http://www.oa.edu.ua/ua/info/news/2015/17-09-01. – Назва з екрана.
Шлапак Л. В. Г. П. Косміаді – художник і педагог [Електронний ресурс] // Україна. Історія великого народу : сайт. – Режим доступу: http://litopys.com.ua/places/viznachn-postat/g-p-kosm-ad-khudozhnik-pedagog-/. – Назва з екрана.
Музика кольору Георгія Косміаді [Електронний ресурс] // Livejournal : Новини культурного життя Вінниці : блог. – Режим доступу: http://lorna-l.livejournal.com/426624.html. – Назва з екрана.
Костюк Л. Георгій Косміаді: художник між Сходом і Заходом [Електронний ресурс] / Л. Костюк // Народознавчі зошити. – 2012. – № 3. – С. 443-451. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NaZo_2012_3_8. – Назва з екрана.
Данилюк О. Як пов'язаний митець Георгій Косміаді з Рівненщиною [Електронний ресурс] / О. Данилюк // ОГО. – 2014 – 26 берез. : сайт. – Режим доступу: http://ogo.ua/articles/view/2014-03-26/49415.html. – Назва з екрана.
«Георгій Косміаді (1886-1967): митець та педагог» // Художній музей у місті Луцьку : сайт. – Режим доступу: http://art-lutsk.at.ua/news/georgij_kosmiadi_1886_1967_mitec_ta_pedagog/2014-09-02-81. – Назва з екрана.
Гольберг Л. Плинність природи в часі. Георгій Косміаді – мистець і педагог з космічним йменням [Електронний ресурс] / Л. Гольберг // Майдан : сайт. – Режим доступу: http://maydan.drohobych.net/?p=32383. – Назва з екрана.
Якель Р. Війна гримить, а він – малює! [Електронний ресурс] / Р. Якель // ZN,UA. – 2013. – 20 верес. : сайт. – Режим доступу: http://gazeta.dt.ua/personalities/viyna-grimit-a-vin-malyuye-_.html. – Назва з екрана.
Ільницька Т. У Рівному зняли фільм про доньку художника Надію Косміаді [Електронний ресурс] / Т. Ільницька // День. – 2015. – 21 жовт. : сайт. – Режим доступу: http://www.day.kiev.ua/uk/news/211015-u-rivnomu-znyaly-film-pro-donku-hudozhnyka-nadiyu-kosmiadi. – Назва з екрана.
Іванник О. Життя у творчості Георгія Косміаді [Електронний ресурс] / О. Іванник // Провінційка. – 2005. – 3 верес. : сайт. – Режим доступу: http://provinciyka.rv.ua/5249-zhittja-u-tvorchost-georgja-kosmad.html. – Назва з екрана.
У Рівному буде пам’ятник Георгію Косміаді [Електронний ресурс] // Голос України. – 2015. – 25 берез. : сайт. – Режим доступу: http://golosukraine.com/publication/kultura/parent/39533-u-rivnomu-bude-pamyatnik-georgiyu-kosmiadi/. – Назва з екрана.
Анжела Хамедюк
усі виставки »