Віртуальні виставки

«Михайло Носаль – фітотерапевт, священик, педагог, травник»
25.05 2016 | Постаті | Прочитано: 3818


«Зворушливо і приємно дивитися

на ту захоплену, одухотворену людину.

Охоче, з запалом та любов’ю уводить

він нас у таємниці свого прекрасного ремесла».

(Улас Самчук)

М. А. Носаль, 1910р. 

Михайло Носаль народився 12 квітня 1886 року поблизу Любліна, що у Польщі, в українській родині. Закінчив духовне училище, згодом семінарію й за покликом серця служив священиком спочатку на Холмщині, пізніше на Могилевщині, а згодом на Волині. Бог покликав Михайла Носаля служити церкві, а ще дав йому неоціненний скарб — розумітися на травах, вивчати їхні цілющі властивості, збирати, застосовувати, допомагаючи людям долати всілякі хвороби. Зі спогадів тих, хто його знав, був він надзвичайно чуйною, доброю людиною, завжди приходив на допомогу нужденним, ніколи не брав грошей за свої зілля та настанови. Де б не доводилося перебувати священику на службі, кожну вільну хвилину він використовував для досліджень рослинного світу, впливу його на людський організм, а ще скрупульозно занотовував свої висновки на папері. Михайло Андрійович був високоосвіченою, інтелігентною людиною. Знав кілька мов, зокрема, латинь, польську, німецьку, французьку. Мав також велику бібліотеку, в якій були зібрані книги з хімії, фармації, фізіології людини.

Коли Михайло Носаль перебував на службі в одному з сіл поблизу Шацьких озер, то залюбки вивчав багату природу Волині. У 1926 році травник був учасником рільничої виставки у Познані, де його нагородили срібною медаллю. А за кілька років одержав похвальний лист від міністра сільського господарства Польщі за участь у промислово–рільничій виставці у Володимирі–Волинському в розділі «Плантації лікарських рослин».

о. М.Носаль (у 2-му ряду 4-й зліва) серед учасників першої сесії кооперативних курсів. 1918 р. 

Згодом, у 1929 році, священик одержав парафію у місто Дубно, куди переїхав із дружиною та дітьми.

Свято-Іллінський собор в місті Дубно, настоятелем якого у 1929-1935 рр. був о. М.Носаль. 

о. М. Носаль з дружиною Катериною, поч XX ст.

Носаль Михайло Андрійович

Катерина Носаль (Гурінович) - дружина о. М. Носаля, 1900-і рр.

о. М. Носаль (3-й справа у 2-му ряду) серед учасників Свято-Іллінського церковного хору міста Дубно, 1933 р.

Михайло Носаль був настоятелем Свято-Іллінського собору і проживав у місті Дубно до 1935 року, доки не був переведений до міста Рівне.

З 1935 року протоієрей Михайло Носаль був призначений настоятелем Свято-Успенської церкви в Рівному 

Тут він поселився з сім’єю на вулиці Омелянівській (нині — вул. Шевченка) поблизу найстарішої містечкової Свято-Успенської церкви, в якій і правив службу.

Будинок у Рівному, в якому мешкав Михайло Носаль з сім’єю

Біля Свято-Успенської церкви в Рівному, 1930-і рр.

Отець Михаїл Носаль серед своїх парафіян біля Свято-Успенсьського храму, Рівне 40 рр. 20 ст.

о. Михайло Носаль у свято Водохреща

За життя Михайло Андрійович не мав ні великої слави, ні почестей. У 2001 році на подвір’ї Свято-Успенської церкви, де Михайло Носаль слугував протоієреєм останніх 15 років свого життя, поряд із дзвіницею на його честь встановлено пам’ятний знак.

Пам᾽ятний знак на честь Михайла Носаля – Почесного громадянина Рівного, травознавця і фітотерапевта, першого в Україні автора книги з народної медицини. 


Твори М. А. Носаля 

«Тридцять з лишнім років займається

він тим «Божим даром», тим шляхетним,

добрим і цінним заняттям

 – збиранням та сушенням лічничих рослин…  »

(Улас Самчук)


«Із перших свідомих днів свого життя я займаюся збіркою зіль лічничих і уважно стежу за тим, який вплив на організм людини має окрема лікарська рослина. Уся моя священича практика проходила по селах... Коли село положено на 50 кілометрів від міста, а до волосного фельдшера 24–30 верстов, то в тяжких недугах при невилазному болоті та весняній розторопі за що візьмешся як не за лікарські рослини... Я безкінечне число разів бачив, як діяльна їх сила виривала людей із рук смерті. У лікуванні рослинами за своє життя придбав багато практичного досвіду, і про лікарські зілля маю таке знання, як і в пастирській практиці. Щоб «не забирати» з собою усього того, що знаю про лікарські зілля, з однієї сторони, а з другої, щоб це святе знання учинити насліддям усього народу, я написав книгу про лікарські рослини. Вона носить титул: «Волинські скарби — рослини лікарські (збір, сушка, переховування та застосування в медицині науковій та народній). Підручник для народу».

(М. А. Носаль)

 

Носаль М. А. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі / М. А. Носаль, І. М. Носаль. У 2-х кн. Кн. 1. – Житомир : Полісся, 1991. – 92 с.

Носаль М. А. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі / М. А. Носаль, І. М. Носаль. У 2-х кн. Кн. 2. – Житомир : Полісся, 1991. – 96 с.

Носаль М. А. Лекарственные растения и способы их применения в народе / М. А. Носаль, И. М. Носаль. – Житомир : Полесье, 1993. – 160 с.


Документи про М. А. Носаля 

Про Михайла Носаля збереглося кілька письмових спогадів тих, хто знав його.

Ось лише два уривки із них:

«…Постать Михаїла Носаля запам’яталася мені на все життя. Був він середнього зросту, аскетичного вигляду, в чорній рясі, вилиняній і потертій в час війни, але завжди дуже охайний. Скромний, лагідний, дуже доброзичливий, привітний, інтелігентний. Говорив неголосно, але чітко. Був високоосвіченою людиною… 2 жовтня 1949 року він вінчав мене у своєму храмі. Це було останнє з ним побачення».

(Н. М. Заєць, жителька Львова)

 «У залізничній школі, бо я була дочкою рівненського залізничника, він учив нас закону Божого, ще дівчинкою залучив до співу в церковному хорі, якому віддала понад 60 літ. А тепер мій онук Юрко співає у хорі «Воскресіння» новозбудованого у роки незалежності України Свято-Покровського кафедрального собору».

(Л. В. Сидорук, дівоче прізвище Полоцька, жителька Рівного)

 

Носаль М. А. Волинські скарби – лікарські рослини / М. А. Носаль ; упоряд. І. Нагорна. – Рівне : Азалія, 2009. – 60 с. – (Б-чка Літ. музею У. Самчука).

Данильчук Г. Ф. Кожне дерево з плоду свого пізнається / Г. Ф. Данильчук // Данильчук Г. Ф. Рівне у долях його мешканців / Г. Ф. Данильчук. – Рівне : ДМ, 2012. – C. 5-17.

Про протоієрея Михайла Носаля (1886-1950рр.), настоятеля Свято-Успенської церкви у 1935-1950 рр у Рівному. Своє життя присвятив збиранню і вивченню лікарських рослин, допомагаючи людям.

Басараба В. У Божому світі немає нічого випадкового / В. Басараба // Вільне слово. – 2006. – 20 квіт. – C. 1, 18.

Про священника і травознавця М.А. Носаля (1886-1950).

Данильчук Г. Добрий слід на землі / Г. Данильчук // Сім днів. – 2006. – 7 квіт. – C. 9.

Про протоієрея Михайла Носаля (1886-1950рр.), настоятеля Свято-Успенської церкви у 1935-1950 рр. Увійшов в історію української народної медицини.

Дем'янчук О. Боже і мирське – на службу людям / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2006. – 21 квіт. – C. 14.

Про відомого травознавця, протоієрея Свято-Успенської церкви М. А. Носаля. У 1935-1950 рр. проживав у Рівному.

Доленко С. Увічнили знатних травознавців / С. Доленко // Рівне Час. – 2007. – 25 січ. – C. 7.

На стіні Дубенського медичного училища відкрили меморіальну дошку травознавцям Михайлові та Іванові Носалям.

Конопелько В. Травознавцям приурочили / В. Конопелько // Вільне слово. – 2010. – 23 берез. – C. 7.

Про презентацію книги травознавця Михайла Носаля «Волинські скарби – лікарські рослини» у Дубенському медичному коледжі.

Михайло Носаль [(1886-1950) – священик, травник, природознавець] // Імідж. – 2003. – №11. – C. 14.

Снісаренко С. Музею подарували бюсти легендарних Носалів / С. Снісаренко // Сім днів. – 2013. – 1 трав. – C. 10.

З нагоди вшанування сотого дня народження Івана Носаля міський голова В. Хомко подарував Рівненському обласному краєзнавчому музею від міської влади бюсти Михайла та Івана Носалів.

 

Електронні ресурси про М. А. Носаля

Носаль Михайло Андрійович [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Носаль_Михайло_Андрійович. – Назва з екрана.

Носаль Михайло Андрійович [Електронний ресурс] // Україна: історія великого народу : сайт. – Режим доступу: http://litopys.com.ua/places/viznachn-postat/nosal-mikhaylo-andr-yovich/. – Назва з екрана.

Пащук І. Волинські знавці лікарських рослин Михайло та Іван Носалі – цілителі найвищої кваліфікації [Електронний ресурс] // Історична Волинь : сайт. – Режим доступу: http://istvolyn.info/index.php?option=com_content&task=view&id=152. – Назва з екрана.

Старі ФОТО: почесний громадянин міста Рівне о. Михайло Носаль [Електронний ресурс] // ОГО : сайт. – Режим доступу: http://ogo.ua/articles/view/2016-04-12/74751.html. – Назва з екрана.

Дем’янчук Б. Ну що б здавалося — трава... У центрі Рівного знесли будинок, у якому мешкала сім’я відомих цілителів–травознавців Носалів [Електронний ресурс] / Б. Дем’янчук // Україна молода : сайт. – Режим доступу: http://umoloda.kiev.ua/number/1787/171/63385. – Назва з екрану.

Цимбалюк Є. До звіробою на поклін [Електронний ресурс] / Є. Цимбалюк // Віртуальне місто Рівне : сайт. – Режим доступу: http://www.rivne.org/history/nosal.php. – Назва з екрана.

 

Наталія Васюк




усі виставки »

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Культурний фронт. Бібліотека

Культурний фронт.
Бібліотека

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції