Віртуальні виставки
Туристичний потенціал історичної Волині не уступає європейським регіонам, – запевняє посол Миру, журналіст, фотохудожник-мандрівник Олександр Харват. Досліджуючи наш край, він зібрав унікальні світлини про багатство культурної спадщини краю в альбомі «150 святинь Великої Волині». На світлинах – найцікавіші та найзначиміші пам’ятки культури, архітектури, іконопису, живопису, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва нашого краю. Восени цього року виповнилось 5 років з часу виходу в світ фотоальбому. Разом з колегами митець об’їздив усю історичну Волинь, а це теперішні Рівненська, Волинська, частково Хмельницька, Тернопільська і Житомирська області.
Творча спадщина цього регіону є значно ширшою за своєю сутністю, часто являючи собою відображенням основних мистецьких тенденцій в українській культурі. Історичні пам’ятки мають здатність руйнуватися, та коли вони зафіксовані на знімках, люди через століття зможуть оцінити їх красу, довершеність, неповторність. Допомогти читачеві відчути українську мистецьку традицію та глибше зрозуміти власну культурну спадщину — таке завдання поставили перед собою автори фотоальбому «150 Святинь Великої Волині».
Показати красу рідного краю Олександр Харват вирішив ще за три роки до виходу альбому. Пригадує – ідея з'явилась несподівано, а вже в процесі роботи знайшлися і однодумці. Згодом творча робота породила одразу два альбоми – «Шляхами Великої Волині» – який передає неповторний історичний світ нашого краю. Архітектурні пам'ятки злилися в єдине ціле з природною красою. Другий альбом отримав назву «150 святинь Великої Волині». Тут зібрані духовні цінності регіону.
Альбом складається з шести розділів: 1. Фреска. Мозаїка. 2. Іконопис. 3. Живопис. 4. Скульптура. 5. Декоративно-ужиткове мистецтво. 6. Стародруки. Рукописи.
Витоки мистецьких традицій Волині ховаються в глибині сторіч. Саме у мистецтві Волині знайшло своє відображення мистецтво давньоруське.
Богородиця Холмська, кінець – 11- початок 12 ст.
Це яскраво демонструє ікона Холмської Богородиці. Фрагменти прикрас із цієї ікони, виготовлені з дорогоцінних металів, презентують столичне мистецтво Києва, традиції якого будуть довго наслідувати у мистецтві Волині.
Покрова Богородиці кінець 15 ст. з с. Річиці Зарічненського району Рівненської області.
Чимало з представлених у зібранні творів сьогодні знаходяться у приватних колекціях, часто за межами України, тому вони заслуговують на особливу увагу. А роботи волинських іконописців, що, на відміну від канонічного візантійського іконопису, вирізняються особливою яскравістю й життєрадісністю, довгий час взагалі вважалися втраченими. Лише робота музейних працівників і реставраторів дозволила не тільки повернути з небуття окремі твори, а й зібрати колекції ікон XII-XVIII століть, без яких сьогодні не можна писати історію українського мистецтва.
Безперечним свідчення нашої належності до європейської культури є українське середньовічне та ренесансне мистецтво. Мало відоме українцям, але особливо цінне для розуміння української ренесансної культури, портретне малярство допомагає краще зрозуміти історію українських шляхетських родів.
Портрет Романа Сангушка, 17 ст.
Значного розвитку воно набуло саме на Волині, яка в добу Відродження була осередком української аристократії. Цікаво, що портрети родовитих предків були не тільки в замках і палацах магнатів, а й у невеличких садибах дрібної шляхти.
Завдяки вигідному географічному положенню, розвитку торгівлі, ремесел, сільського господарства розквітли міста Волині, де вже у XIII-XVI століттях виникли осередки нової культури. А оскільки основними замовниками мистецьких творів виступала заможна шляхта, церква й багаті міщани, їх смак значною мірою, як розповідає художник-реставратор, один з авторів альбому Микола Бендюк, зумовив специфіку волинського мистецтва. Та водночас це мистецтво не було законсервованим чи провінційним, а часто, деколи із запізненням, вбирало тогочасні європейські культурні традиції. У волинських містах, зокрема на запрошення князів Острозьких, працювали заїжджі європейські майстри.
Скульптура, її професійні зразки з’явились на території Волині в епоху ренесансу, і в основному знаходились при дворі князів Острозьких.
Мадонна з немовлям 19 ст. автор Томаш-Оскар-Сосновський.
Великим попитом користувались вироби декоративно-ужиткового мистецтва, зокрема вироби з металу.
Зразком поєднання місцевих та іноземних традицій є два масивні бронзові п’ятисвічники, відлиті у 1575 р. гданським майстром Лукою Фріделянтом на замовлення Костянтина Острозького.
Автори фотоальбому (зокрема Олександр Харват) не оминули увагою мистецтва виготовлення й оздоблення книг на Волині, яке має давні традиції й без знання якого неможливе розуміння культурного життя регіону. Достатньо згадати знамените Пересопницьке євангеліє.
Дорогоцінні рукописні книги мали князі Острозькі. Вкладні записи засвідчують, що коштовні книги, подаровані Острозькими, зберігалися також у Дерманському, Дорогобузькому монастирях, церквах Дубна. Найбільшим досягненням на ниві книжкової справи, безумовно, стала діяльність друкарні в Острозі.
Острозька Біблія, Острог, 1581 р.
Традиція острозьких друкарів здобула своє продовження в діяльності українських типографій XVII-XVIII століть.
Фактично мистецтво Великої Волині – це цілий пласт української культури, який перевертає наші уявлення про історію. Адже ці мистецькі твори створювалися в типовому для середньовічної чи ренесансної Європи відкритому й динамічному суспільстві, до якого ми прагнемо повернутися сьогодні.
Краєвиди, пам’ятки архітектури, знімки з висоти пташиного польоту–усе це, щоб зафіксувати фотоапаратом, вимагає поїздок, коштів, а найголовніше великого бажання перемоги над лінощами, вважає митець, рівненський фотохудожник Олександр Харват, який об'єднав у своєму альбомі Велику Волинь.
Нижче подаємо коротеньку біографічну довідку про художника.
Олександр Харват народився 22 січня 1959 року у Здолбунові на Рівненщині. Після служби в армії працював художником у Рівненському художньому комбінаті. З 1986 року служив в органах Міністерства внутрішніх справ. З 1998 року проживає у Рівному. Захоплення фотографією стало справою життя Олександра Харвата, хоча почав фотографувати ще з восьми років фотоапаратом «Смена», подарованим мамою. З 1999 року Олександр Харват – член Спілки фотохудожників України, з 2000 до 2004 року – голова Рівненської обласної організації Національної Спілки фотохудожників України, член правління Національної Спілки фотохудожників України, заслужений художник Міжнародної Федерації фотомистецтва (EFIAP), член Національної Спілки журналістів України, член Національної Спілки краєзнавців України, Посол Миру. Учасник 28 Конгресу FIAP у Китаї, Європейських Фестивалів фотоклубів у Словаччині в 2007, 2008, 2012 рр., 5, 6, 7, 8 Інтеркемпів у Чехії, 29 Конгресу FIAP у Словаччині (2008), «ТашкентАле – 2008», Міжнародної фотографічної конференції у Калькутті (2010, 2014 рр.), 30 Конгресу FIAP у В'єтнамі. Мав персональні виставки в Україні, Румунії, Угорщині, Словаччині, Китаї, Росії, Індії, Чехії, Італії. Автор численних фотопроектів, учасник та дипломант понад 180 виставок в різних країнах світу. Олександр Харват брав участь в організації та в якості бігуна і фоторепортера у міжнародних проектах по країнах чотирьох континентів Європи, Азії, Африки та Австралії. Учасник та співорганізатор міжнародних марафонів миру, підкорював Ельбрус. Автор та видавець численних альбомів: «Фотовернісаж на Покрову» в 2006–2014 рр., «Народні джерела», «Рівне. На межі тисячоліть», «Я люблю своє місто», «Рівненський край», «Культурна спадщина Рівненського краю», «В обіймах наготи», «150 Святинь Великої Волині», «Шляхами Великої Волині», «Моя маленька батьківщина», «Рівне. На межі тисячоліть», «Я люблю своє місто, я люблю свій край», «Едельвейс. Життя вирує» (у співавторстві), «Пересопниця. Батьківщина української Першокниги» та інших. Організатор та співорганізатор соціальних та благодійних проектів у Рівному.
Роботи Олександра Харвата ще раз підкреслюють, що світ довкола нас прекрасний, варто лише захотіти відкрити його для себе.
Олександр Харват як автор та видавець
150 святинь Великої Волині : [фотоальбом] / ідея, авт. проекту та фот. О. Харват. – Рівне : Харват О. М., 2011. – 160 с.
Едельвейс : життя вирує! / авт. В. Супонькіна-Лагнюк, С. Мельничук, О. Гаврилюк ; фото О. Харват, Д. Гаврюсева, Е. Хачатрян. – Рівне : О. Харват, 2012. – 96 с.
Культурна спадщина Рівненського краю : [альбом] / ідея, авт. проекту та фот. О. Харват. – Рівне : Нестеров С. Б., 2010. – 247 с.
Моя маленька Батьківщина Здолбунівський край : [альбом] / ідея, авт. проекту та фот. О. Харват. – Рівне : Харват О. М., 2012. – 142 с.
Пересопниця. Батьківщина української Першокниги : [альбом]. – Рівне : Харват О. М., 2006. – 84 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2006 : альбом. – Рівне, 2006. – 48 с.
Фотовернісаж на Покрову : Волинь-2007 : 2-й міжнар. салон худож. фот. – Рівне, 2007. – 130 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2008 : 3-й міжнар. салон худож. фот. – Рівне, 2008. – 130 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2009 : IV міжнар. салон худож. фот. / авт. проекту О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2009. - 136 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2011 / авт. проекту О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2011. – 184 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2012 : VII міжнар. салон худож. фот. / авт. проекту О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2012. – 183 с.
Фотовернісаж на Покрову. Волинь-2014 : ІХ міжнар. салон худож. фотог. / авт. проекту О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2014. – 181 с.
Харват О. В обіймах наготи : світлини / О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2010. – 120 с.
Харват О. Рівне. На межі тисячоліть : [набір листівок: старі та нові сюжети Рівного] / О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2008. – 21 с.
Харват О. Рівне. На межі тисячоліть : [фотоальбом] / О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2008. – 136 с.
Харват О. Рівне. На межі тисячоліть : [фотоальбом] / О.Харват. – Рівне : Харват О. М., 2012. – 226 с.
Харват О. М. Рівненський край=Rivne lands : фотоальбом / О. М. Харват. – Рівне : О. Харват, 2009. – 208 с.
Харват О. Я люблю своє місто : [фотоальбом] / О. Харват. – Рівне : О. Харват, 2008. – 142 с.
Про творчість Олександра Харвата
Адамчук А. Намальоване Рівне – в одному альбомі / А. Адамчук // Рівне вечірнє. – Рівне, 2015. – 28 трав. – С. 10.
Побачив світ фотоальбом О. Харвата «Рівне в мистецтві 18-21 століть».
Бендюк Л. «Культурна спадщина» в одній збірці / Л. Бендюк // Рівне-Ракурс. – Рівне, 2010. – 20 трав. – С. 17.
У Національному університеті «Острозька академія» відбулася презентація альбому-каталогу «Культурна спадщина Рівненського краю», авторами якого стали мистецтвознавець Микола Бендюк та фотохудожник Олександр Харват.
Береза Ю. Зазираємо в світ через голови власні / Ю. Береза // Скриня. – 2011. – 10 берез. – С. 8.
Про презентацію у Рівненській державній обласній бібліотеці фотоальбому «На європейських перехрестях», який з'явився друком завдяки Олександру Харвату.
Брежицький М. 21 промінчик сонця / М. Брежицький // Льонокомбінат. – Рівне, 2016. – 25 берез. – С. 14.
Про благодійний фотопроект «Ще більше сонця!!!», приурочений до Всесвітнього дня людини з синдромом Дауна.
Брежицький М. Рівненська «Муза фотографа» цьогоріч відправилася до Одеси / М. Брежицький, В. Зарічнюк // Льонокомбінат. – 2016. – 2 верес. – С. 14.
Наталія Карпенко із Одеси стала переможницею фотоконкурсу «Я люблю своє місто, я люблю свій край», організатором якого є фотохудожник Олександр Харват.
Валуленко О. У рівненської ФотоШколи – ювілей / О. Валуленко // Льонокомбінат. – 2015. – 4 груд. – С. 8.
Школі фотографії Олександра Харвата виповнилося п'ять років.
Виткалов С. В. 150 Святинь Великої Волині : [фотоальбом Олександра Харвата] / С. В. Виткалов // Рівне-Ракурс. – 2011. – 8 верес. – С. 2.
У Рівненському краєзнавчому музеї відбулася презентація фотоальбому із серії мистецького проекту Олександра Харвата «До футбольного олімпу шляхами Великої Волині», під загальною назвою «150 Святинь Великої Волині».
Виткалов С. «Культурна спадщина Рівненського краю»: нове колекційне видання Олександра Харвата / С. Виткалов // Рівне Експрес. – 2013. – 10 січ. – С. 2.
Виткалов С. Культурна спадщина Рівненського краю на сторінках сучасних видань / С. Виткалов // Мистецькі грані. – 2011. – квіт. – С. 10-11.
Виткалов С. Минуле у світлинах Олександра Харвата / С. Виткалов // Літопис Заходу. – 2013. – 17 січ. – С. 16.
Виткалов С. Путівники по Волині і світу / С. Виткалов // Сім днів. – 2012. – 21 черв. – С. 13.
Виткалов С. Смисложиттєві домінанти організаційно-творчої діяльності [рівненського фотохудожника] Олександра Харвата / Виткалов С. // Виткалов С. В. Культурно-мистецька Україна в регіональних вимірах: митці, художні колективи та організатори культурно-мистецького життя краю : монографія / С. В. Виткалов. – Рівне : Дятлик М. С., 2014. – С. 145-153.
Виткалов С. Фотомистецтво Західної України і Олександр Харват (спроба мистецького портрету) / С. Виткалов // Виткалов С. В. Рівненщина: культурно-мистецький потенціал в парадигмах сучасності : монографія / С. В. Виткалов. – Рівне : ДМ, 2012. – С. 328-332.
Гарматюк В. Фотохудожнику Харвату – всього двічі по 25 / В. Гарматюк // Рівненська газета. – 2009. – 27 січ. – С. 4.
Голубка М. Поліський край у всій своїй красі: вийшов у світ фотоальбом Олександра Харвата «Рівненський край» / М. Голубка // Рівне Час. – 2009. – 16 лип. – С. 7.
Гострозір О. «Фотохудожники усіх міст єднайтеся!» / О. Гострозір // Рівне-Ракурс. – 2013. – 11 лип. – С. 6.
Олександр Харват презентував черговий проект – фотоальбом «Кращі світлини фотографів України» та виставки їхніх робіт.
Данилюк О. Олександр Харват: «Фотографія – це спілкування з людьми та природою, не обмежене рамками часу» / О. Данилюк // Ого. – 2013. – 25 груд. – С. 12.
Про Олександра Харвата та його школу фотографії в Рівному.
Дем’янчук О. Його маленька батьківщина / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2012. – 21 верес. – С. 4.
У Літературному музеї Уласа Самчука пройшла презентація нового фотоальбому Олександра Харвата «Моя маленька Батьківщина», присвяченого Здолбунівщині.
Дем’янчук О. Перші кроки Музею фотографії / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2014. – 21 берез. – С. 16.
Дем’янчук О. Різдвяне диво дарує радість / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2015. – 16 січ. – С. 16.
На дитячий фотопроект «Різдвяне диво» напередодні Нового року у Рівному запрошені діти воїнів АТО (організатор Олександр Харват).
Дем'янчук О. Навколо світу з фотоапаратом / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2010. – 4 лют. – С. 13.
Дем'янчук О. Рухомі пам'ятки Рівненщини в одному альбомі [«Культурна спадщина Рівненського краю» зібрали реставратор з Острога Микола Бендюк і фотохудожник з Рівного Олександр Харват] / О. Дем'янчук // Вісті Рівненщини. – 2010. – 6 січ. – С. 16.
Доленко С. Краса світу очима [рівненського фотохудож.] Олександра Харвата / С. Доленко // Рівне Час. – 2005. – 21 квіт. – С. 7.
Дубінець П. Італійці на Зарічненщині / П. Дубінець // Полісся. – 2010. – 22 квіт. – С. 2.
Про груповий фотопленер організований Олександром Харватом селами Зарічненського району, в якому взяли участь італійські майстри разом із українськими колегами.
Дубов А. Рівне в порівняннях / А. Дубов // Сім днів. – 2008. – 4 квіт. – С. 14.
Про вихід з друку набір поштових листівок «Рівне на межі тисячоліть».
Дюг Ю. «Велика Волинь» підкорила Хмельницький / Ю. Дюг // Ого. – 2013. – 31 січ. – С. 9.
О. Харват відкрив першу персональну виставку у Хмельницькому Музеї фотографії, де презентував експозицію та фотоальбом проекту «Шляхами Великої Волині».
Дюг Ю. Фотолітопис Великої Волині / Ю. Дюг // Ого. – 2012. – 7 черв. – С. 12.
Дюг Ю. Фотолітопис зібрав унікальні місця / Ю. Дюг // Рівненська газета. – 2012. – 14 черв. – С. 3.
Про презентацію альбомів «150 святинь Великої Волині» та «Шляхами Великої Волині».
Дюг Ю. Харват зібрав святині [у фотоальбомі «150 Святинь Великої Волині»] / Ю. Дюг // Ого. – 2011. – 8 верес. – С. 10.
Дюг Ю. Харват презентував альбом [«Моя маленька Батьківщина»] про Здолбунів / Ю. Дюг // Ого. – 2012. – 20 верес. – С. 19.
Зарічнюк В. Жіночі обличчя янголів війни / В. Зарічнюк // Льонокомбінат. – 2016. – 11 берез. – С. 14.
Про відкриття фотовиставки, присвяченої жінкам-військовослужбовцям Збройних Сил України «А говорили янголів нема...».
Клець К. Рівненщина на глянцевих сторінках / К. Клець // Сім днів. – 2010. – 23 квіт. – С. 16.
Про новий альбом Олександра Харвата «Культурна спадщина Рівненщини».
Корнійчук О. Острог на межі тисячоліть крізь об'єктив Олександра Харвата / О. Корнійчук // Замкова гора. – 2009. – 19 верес. – С. 1.
У стінах Острозької академії відбулася презентація унікальних проектів рівненського фотохудожника Олександра Харвата.
Костюченко О. 150 Святинь Великої Волині / О. Костюченко // День – 2011. – 21 жовт. – C. 1.
Коташевський О. «Фотокор № 1» знайшов своє місце в музеї [історії фотографії] / О. Коташевський // Рівненська правда. – 2014. – 27 берез. – С. 13.
У музеї представлена колекція фотоапаратів, фотозбільшувачів, іншої техніки та приладів, книжки та журнали, що ілюструють розвиток фотографії.
Коташевський О. У Рівному з'явився ще один музей / О. Коташевський // Сім днів. – 2014. – 27 берез. – С. 16.
У Рівному Олександр Харват відкрив музей історії фототехніки та фотографії.
Лукашевська А. Конкурс репортерської фотографії стартує / А. Лукашевська // Життя і слово. – 2015. – 28 лют. – С. 5.
Про презентацію І Міжнародного конкурсу репортерської фотографії «Life PressFoto», організованого за проектом рівненського фотохудожника Олександра Харвата спільно з Національним університетом «Острозька академія» 18 лютого 2015 р.
Маємо фотоальбом про Здолбунівщину // Нове життя. – 2012. – 5 жовт. – С. 10.
У вересні 2012 р. вийшов у світ кольоровий фотоальбом «Моя маленька Батьківщина», присвячений Здолбунівському краю.
Марчук Л. Китай у Рівному / Л. Марчук // Рівне Час. – 2006. – 23 листоп. – С. 6.
Матвіїв А. Харват презентувався у головній [Національній] державній бібліотеці [ім. Вернадського] / А. Матвіїв // Рівне вечірнє. – 2012. – 31 трав. – С. 14.
У Національній бібліотеці ім. Вернадського Олександр Харват презентував альбоми «Шляхами Великої Волині» та «150 святинь Великої Волині».
Матвіїв А. Щоб фотоапарат не пішов на дрова... / А. Матвіїв // Рівне вечірнє. – 2014. – 20 берез. – С. 11.
Про ідею створення у Рівному Музею історії фотографії Олександром Харватом.
Момотюк О. Історична Волинь у фотографіях / О. Момотюк // День – 2012. – 18 трав. – C. 1.
Ничипорук І. Сім століть в одному альбомі : історію мистецтва нашого краю об'єднали у своєму альбомі [«Культурна спадщина Рівненського краю»] реставратор [з Острога Микола Бендюк] і фотохудожник [з Рівного Олександр Харват] / І. Ничипорук // Ого. – 2010. – 13-19 січ. – С. 10.
Ничипорук І. Фотохудожник з майорськими погонами : Олександр Харват [з Рівного] – про міліцію, акварелі та сотні кілометрів за кермом / І. Ничипорук // Ого. – 2010. – 27 січ. – С. 27-29.
Олександр Харват – ідеолог фотографічної столиці України // Ого. – 2012. – 27 груд. – С. 18.
Олександр Харват став своїм у Бангладеші // Вільне слово. – 2014. – 2 груд. – С. 8.
Олександр Харват отримав диплом про почесне визнання Асоціації фотографів з Бангладеш за внесок в розвиток фотографічних відносин.
Онищук І. Неофіційний музей фотографії [у Рівному, розташований у майстерні фотографа Олександра Харвата на Соборній, 1] / І. Онищук // Рівне вечірнє. – 2016. – 1 верес. – С. 14.
Пащук І. Сакрально-церковні пам’ятки Дубенщини в альбомних виданнях рівненського фотохудожника Олександра Хорвата / І. Пащук // Сакральна спадщина Дубенщини : матеріали міжнар. наук. іст.-краєзн. конф., присвяч. 1025-річчю хрещення Київ. Русі та 521-й річниці Дубен. замку / Держ. іст.-культ. заповідник м. Дубно ; гол. ред. Л. Кічатий. – Дубно : Держ. іст.-культ. заповідник, 2013. – С. 54-57.
Попова Т. Ексклюзив від рівненських митців / Т. Попова // Рівненський репортер. – 2009. – 9 груд. – С. 2.
Про виставку з нагоди 70-річчя Рівненської області «Край, наш рідний край» у Рівненському обласному краєзнавчому музеї, де представили свої роботи рівненські митці – фотограф Олександр Харват та художник Микола Годун.
Птах полетів до Києва // Рівне вечірнє. – 2015. – 22 жовт. – С. 26.
Міжнародний проект «Фотовернісаж на Покрову», який 10 років тому заснував фотохудожник Олександр Харват, відзначив ювілей.
Ричко В. «Затоплена Венеція» [– виставка в рамках проекту Олександра Харвата «Обличчя планети Земля»] представлена у Рівному / В. Ричко // Мистецькі грані. – 2010. – черв. – С. 5.
«Рівне на межі тисячоліть» [мистецько-історичний проект, який реалізує рівненський фотохудожник Олександр Харват] // Рівне вечірнє. – 2008. – 4 берез. – С. 3.
Рівнянина Харвата визнали у Бангладеші // Рівне вечірнє. – 2014. – 27 листоп. – С. 8.
Снісаренко С. Це моє місто... А це в ньому я! / С. Снісаренко // Сім днів. – 2010. – 14 жовт. – С. 16.
Тарасюк Н. Рівненський фотомайстер – подолянам / Н. Тарасюк // Вісті Рівненщини. – 2013. – 1 лют. – С. 16.
У мистецькій галереї музею-студії фотомистецтва міста Хмельницький відбулося відкриття виставки та презентація двох фотоальбомів «150 святинь Великої Волині» і «Шляхами Великої Волині».
Татаренко С. Інше життя фотохудожника Харвата [ який є членом міжнародної організації «Асоціація міжнародний над марафон»] / С. Татаренко // Рівне вечірнє. – 2003. – 6 черв. – С. 17.
Туристам на замітку / підготував А Матвіїв // Рівне вечірнє. – 2010. – 22 квіт. – С. 12.
Про сувенірні фотоальбоми А. Мізерного «Запрошує Рівненщина» та О. Харвата «Культурна спадщина рівненського краю».
У Китай – по творчу енергію їздив рівненський фотохудожник Олександр Харват / записав Ю. Береза // Сім днів. – 2011. – 23 лют. – С. 11.
У місті з’явиться «музей–фотокамера» // Рівне вечірнє. – 2015. – 16 лип. – С. 11.
«Рівне – столиця фотографії» – проект під такою назвою презентували фотохудожник Олександр Харват та громадський діяч Святослав Клічук.
Федас С. Чорно-білі «Діти світу»: [відкрито нову виставку О. Харвата «Діти світу» в Рівнен. фотогалереї] / С. Федас // Рівне вечірнє. – 2003. – 3 жовт. – С. 12.
«Фотовернісаж на Покрову» [– салон художньої фотографії, організований Олександром Харватом] наймасштабніший міжнародний салон в Україні! // Мистецькі грані. – 2011. – верес. – С. 2.
Фотохудожник Харват – другий заслужений [майстер федерації (Excell-ent Fiap)] // Рівне вечірнє. – 2008. – 16 жовт. – С. 21.
Харват вивіз із Росії 5 кг кришталю // Рівне вечірнє. – 2014. – 29 трав. – С. 15. Лауреатом премії «Хрустальный компас» став рівненський фотохудожник Олександр Харват.
Харват О. Гран-прі Фотовернісажу [на Покрову-2012] поїде з Дубна в Аргентину / О. Харват ; розмовляв Ю. Дюг // Ого. – 2012. – 11 жовт. – С. 17.
Сьомий Міжнародний Салон художньої фотографії «Фотовернісаж на Покрову-2012» відбувся в Дубенському замку.
Харват О. Дубенський замок став центром фотомистецтва / О. Харват ; розмовляв Ю. Дюг // Ого. – 2012. – 18 жовт. – С. 19.
У палаці Любомирських Дубенського замку відкрився Сьомий Міжнародний Салон художньої фотографії «Фотовернісаж на Покрову-2012».
Харват О. Індійські контрасти від Хорвата / О. Харват ; розмовляв Ю. Дюг // Ого. – 2012. – 19 лип. – С. 11.
Харват О. Індійські фотополювання Олександра Хорвата / О. Харват ; розмовляла К. Лавренюк // Рівне-Ракурс. – 2010. – 18 берез. – С. 13.
Про враження від ІХ Міжнародної фотографічної конференції у Калькутті (Індія).
Харват О. Олександр Харват став своїм у Бангладеші / О. Харват ; розмовляв В. Герус // Літопис Заходу. – 2014. – 18 груд. – С. 12.
Харват О. Олександр Харват: «Мова фотографії зрозуміла всім» / О. Харват ; cпілкувався Ю. Береза // Вільне слово. – 2010. – 11 берез. – С. 13.
Розповідь Олександра Харвата про враження від участі у ІХ Міжнародній фотографічній конференції у Калькутті.
Харват О. Пленер на перехрестях Європи / О. Харват // VIP (Very important person). – 2006. – 19 трав. – С. 40-41.
На Рівненщині і Тернопільщині пройшов міжнародний фотопленер «Волинь. Європейські перехрестя. Весна-2006».
Харват О. Рівненські альпіністи [О. Харват та А. Гіжирова побували на Ельбрусі] / О. Харват // Рівне вечірнє. – 2003. – 12 верес. – С. 16.
Харват О. Фотовернісаж на Покрову [- п'ятий міжнародний конкурс фотографії у Рівному] / О. Харват // Вісник благодійництва. – 2010. – № 2. – С. 37-38.
Харват О. Фотовиставки в боротьбі з кризою / О. Харват // Вісник благодійництва. – 2010. – № 2. – С. 4-6.
Про проект «Фотовиставки в боротьбі з кризою», який реалізовує Західноукраїнський центр соціального партнерства (м. Рівне) за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Цимбалюк Є. «Культурна спадщина Рівненського краю» – в одному екземплярі за 7 тисяч гривень / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2013. – 10 січ. – С. 2.
Олександр Харват представив у Рівненському краєзнавчому музеї великорозмірний альбом «Культурна спадщина Рівненського краю».
Цимбалюк Є. Батьківщина Першокниги потрапила в об'єктив / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2013. – 2 квіт. – С. 2.
У Рівненському краєзнавчому музеї відбулася презентація фотоальбому О. Харвата «Пересопниця. Батьківщина української Першокниги».
Цимбалюк Є. Півтори сотні святинь – в одному гурті / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2011. – 15 верес. – С. 2.
Про фотоальбом «150 святинь Великої Волині», в якому зібрані духовні реліквії Рівненської, Волинської, Тернопільської, Львівської та Житомирської областей.
Чи існує українська фотографія? // Рівне вечірнє. – 2013. – 11 лип. – С. 15.
Про фотоальбом О. Харвата «Кращі світлини фотографій України», що містить роботи 15 українських фотохудожників.
Юркова О. «Голос України» – інформаційний спонсор фотолітопису Рівненщини / О. Юркова // Голос України. – 2016. – 19 січ. – С. 7.
Рівненський фотохудожник Олександр Харват започаткував конкурс репортерської фотографії «Рівне-2016. День за днем». Його мета – створити якісний фотолітопис значимих подій року на Рівненщині.
Електронні ресурси
Александр Харват [Електронний ресурс ] // photographers : сайт. – Режим доступу: https://photographers.ua/AleksandrHarvat/. – Назва з екрана.
Блог Олександра Харвата [Електронний ресурс] // rivne1.tv : Блоги. – Режим доступу: http://rivne1.tv/Info/?t=156. – Назва з екрана.
У Хмельницькому показують краєвиди та святині Волині [Електронний ресурс] // Всім : сайт. – Режим доступу: https://vsim.ua/Vystavky/u-hmelnitskomu-pokazuyut-kraevidi-ta-svyatini-volini-10259070.html. – Назва з екрана.
Український центр фот омистецтва [Електронний ресурс] : сайт. – Режим доступу : http://www.ukrfoto.org/. – Назва з екрана.
Харват О. Про себе та про мистецтво [Електронний ресурс] / О. Харват // Все про фотографію в Україні : сайт. – Режим доступу: http://photospilka.com/persona/oleksandr-harvat-pro-sebe-ta-pro-mistectvo.html. – Назва з екрана.
Харват Олександр Миколайович [Електронний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Харват. – Назва з екрана.
Лариса Костильова
усі виставки »