Віртуальні виставки

Як не любити простори Полісся
17.11 2016 | Постаті | Прочитано: 1902


У творчих колах митців Рівненщини шестидесятих-семидесятих років постать композитора Михайла Івановича Каганова без перебільшення можна вважати легендарною. Адже без його найактивнішої участі не відбулася жодна велика чи мала творча подія в нашому краї.

Михайло Каганов був не просто відомим композитором, автором талановитих і яскравих музичних творів, він був прометеєвим вогнем, яким живилися молоді композитори, отримуючи від нього тепло і дружню підтримку.

Народився 25 листопада 1926 року у м. Константинівка Донецької області у сім’ї робочого-шахтаря Івана Єгоровича Каганова. Мама – Перцовська Ася Григорівна, єврейка за національністю, була домогосподаркою на трьох дітей. У 1929 році під час обвалу на шахті загинув батько, за короткий час померла мама. Тож Михайло ріс і виховувався у дитячому будинку. З 1937 до 1941 р. – вихованець військово-музичної школи Радянської Армії в Одесі. Трубачем-сигналістом, разом з курсантами Одеського піхотного училища, зустрів війну. За тим – Московська школа радіолокації (1943), переведена пізніше (1944) у Ленінград, а потім – служба на Тихоокеанському флоті на військовому сторожовому кораблі «Вьюга». У складі 5-го дивізіону сторожевих катерів у серпні 1945 року брав участь у висадці десантів в Японських портах Юкки, Сейсин, Гензан, Расин. По завершенні війни з Японією, був направлений служити і працювати в ансамбль пісні і танцю Тихоокеанського флоту музичним керівником.

Його перші бойові пісні і кантата були присвячені бойовим друзям гвардійцям-катерникам мужнім і відважним морякам тихоокеанського флоту.

Після демобілізації у 1957 році повернувася до Одеси, закінчив музичне училище, поступив на 2-й курс Одеської державної консерваторії ім. А. В. Нежданової на історико-теоретичний факультет. Після закінчення консерваторії в 1957 році отримав направлення у м. Рівне музичним керівником театру і викладачем музично-теоретичних дисциплін музичного училища.

З 1958 року на громадських засадах 15 років очолював Обласну творчу організацію композиторів Рівненщини. Працював старшим викладачем кафедри музики і співу, доцент музично-педагогічного факультету Рівненського державного педагогічного інституту.

Рівненщина стала для Михайла Коганова близьким і рідним краєм. Цю велику свою любов до поліської землі він виражав у музиці своїх пісень, хорових поемах, інструментальних творах. Тому з’явилися такі незабутні шедеври, як «Пісня про легендарне місто» на сл. Г. Сербіна, «Я люблю тебе, мій рідний краю» на сл. М. Салатової. Неабияке місце у його піснях займали ліричні образи. До таких пісень можна віднести «Наша студентська» на сл. Колобова, «Крилата юність» на сл. Г. Сербіна, «Пісня про вчителя» на сл. Я. Дуба, «Рівне вечірнє» на сл. Н. Кузьменка, енергійна і весела пісня «Огоньки родного города», «Цветы Ровно», «Танцуем с тобой» (на сл. В. Колобова). Великою душевністю і ліризмом, любов’ю до свого рідного краю проникнуті пісні «Рідний мій краю», «Як не любити простори Полісся» (сл. Н. Кузьменка), «Вечір у селі» (сл. М. Салатової), лірична пісня «Невгасима моя любов…» (сл. І. Шенюка).

Ці пісні можна було почути у повсякденному житті, в побуті, на вечорах відпочинку, на концертах.

Багато творчих сил композитор присвятив творчості Тараса Григоровича Шевченка. До 150-річчя геніального поета був створений драматичний твір для баритона і оркестру народних інструментів – дума «Ой, три шляхи широкії…», виконана народним артистом СРСР Миколою Ворвулєвим. До цього ювілею створені також хори «Обніміте ж, брати мої», «За карії оченята», «Дивлюся, аж світає», «Закувала зозуленька», «У гаю, гаю» – усі ці твори виконувалися ансамблем бандуристів Київського радіо, увійшли до репертуару хорових капел і окремих виконавців філармоній України. Ці твори поповнили українську Шевченкіану, ввійшли в репертуар професійних та студентських колективів, стали необхідним елементом педагогічного репертуару вузів.

До театральної музики відноситься музичне оформлення дитячого балету «Снігурочка» – 1960 р., «Пори року» – 1961 р. у постановці Рівненського Палацу піонерів. Тут використано ряд українських жартівливих пісень, хороводів, дитячих музичних п’єс сучасних українських композиторів для передачі яскравого народного колориту музики. Для театру юного глядача Михайло Каганов написав музику до казкової вистави «Пригоди гончара» – 1965 р.

З інструментальних творів: «Концертний марш для духового оркестру на поліські теми», «Мелодія» для скрипки з фортепіано, «Танцювальна сюїта для фортепіано», «Вальс для ансамблю скрипалів». Симфонічна поема «Сильні духом».

Михайло Іванович приділяв велику увагу вихованню студентської молоді, майбутніх вчителів, наставників, продовжувачів освітянської справи.

Завдяки його дружнім порадам і творчій допомозі, багато з початківців стали справжніми творцями музики, а деякі мають свої пісенні збірки. І недарма Михайло Каганов майже 20 років з 1957 до своїх останніх днів, тобто до 1976 року обирався головою творчого об’єднання самодіяльних композиторів Рівненщини. Уряд присвоїв йому, одному з перших на Рівненщині, високе і почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України», а його друзі і колеги постійно дарували йому свою любов і щиру повагу.

Він завжди був серед людей, серед роботи, серед творчості, завжди в динаміці, енергійний і усміхнений. У будь-якій складній ситуації зберігав коректність і тактовність до ближніх і надзвичайну делікатну інтелігентність до всіх оточуючих. Він був простим і величним. Таким його пам’ятають усі, кому пощастило з ним працювати і спілкуватися.

Хочеться, щоб молоде покоління музикантів глибше познайомилися з творчістю Михайла Каганова, співали його пісні і відчували в них молодечий дух, невгасиму любов, жагу до життя, яку мала ця невтомна людина, митець і музикант.  

 

Твори Михайла Каганова

Михайло Каганов. Матеріали, спогади, пісні / ред. упоряд. М. П. Корейчук, Б. Й. Столярчук. – Рівне : Овід, 2011. – 224 с.

Про життя, творчу, педагогічну і громадську діяльність рівненського композитора 60-70-х років 20 ст., заслуженого діяча мистецтв України Михайла Каганова.

Каганов М. Музичні твори на вірші Тараса Шевченка / М. Каганов ; за ред. Б. Столярчука. – Рівне, 1996. – 33 с.

Каганов М. Крилата юність / М. Каганов ; слова Г. Сербіна. // Крила : літ.-муз. альб. – Ровно, 1959. – С. 35-40.

Каганов М. Партизанська / М. Каганов ; слова І. Шанюка // Пісні над Горинню : вок. твори композиторів Ровенщини. – Київ, 1967. – С. 43-50.

Каганов М. Ради счастья / М. Каганов ; слова В. Васильєва. // Крила : літ. –муз. альб. – Ровно, 1959. – С. 9-13.

Каганов М. Вогники рідного міста / М. Каганов ; слова В. Колобова. – Ровно, 1976. – 4 с.

Каганов М. Обніміте ж, брати мої… (для хору а капела) / М. Каганов ; слова Т. Г. Шевченка. – Ровно, 1971. – 3 с.

Каганов М. Огоньки моего города : вальс / М. Каганов ; слова В. Колобова. – Червоний прапор, 1964. – 4 січня. – С. 4.

Каганов М. Ой три шляхи широкії / М. Каганов ; слова Т. Г. Шевченка. – Ровно, 1976. – 5 с.

Каганов М. Пісня про легендарне місто / М. Каганов ; слова Г. Сербіна. Ровно, 1972. – 4 с.

Каганов М. Ровно вечірнє / М. Каганов ; слова М. Кузьменка. – Ровно, 1972. – 6 с.

Каганов М. Ровно й Відін – побратими : для нар. хору в супроводі баяну / М. Каганов ; слова І. Шанюка. – Ровно, 1969. – 3 с.

Каганов М. Шуміли сосни над Горинь-рікою / М. Каганов ; слова Г. Сербіна. – Ровно, 1974. – 5 с.

* * *

Каганов М. Если с тобой друзья / М. Каганов ; слова В. Сухачева. – Зміна. – 1969. – 14 черв. – С. 4.

Каганов М. Легендарне моє місто / М. Каганов ; слова Г. Себіна // Червоний прапор. – 1966. – 23 берез.

Каганов М. Наша студентська / М. Каганов ; слова В. Колобова. – Червоний прапор. – 1961. – 8 лип.

Каганов М. Песня верной дружбы / М. Каганов ; слова А. Петриченко. – Червоний прапор. – 1973. – 17 черв.

Каганов М. Слава труду / М. Каганов ; слова В. Колобова. – Червоний прапор. – 1970 – 4 жовт.

Каганов М. Як не любити простори Полісся… / М. Каганов ; слова М. Кузьменка. – Червоний прапор – 1969. – 8 лют.

 

Публікації про М. І. Каганова

Про присвоєння Каганову М. І. [голові Ровенського обласного творчого об’єднання самодіяльних композиторів] почесного звання Заслуженого діяча мистецтв Української РСР : Указ Президії Верховної Ради Української РСР. 21 серпня 1974 року // Червоний прапор. – 1974. – 23 серп. – С. 2.

Юров П. Лауреати комсомольської премії (імені Миколи Максися 1968 року) / П. Юров // Червоний прапор. – 1968. – 29 жовт. – С. 4.

* * *

Дацков А. Велич простоти [про рівненського композитора М. Каганова] / А. Дацков // Народна творчість. – 1998. – № 7. – С. 9.

Дем’янчук Г. Пісенна доля / Г. Дем’янчук // Червоний прапор. – 1967. – 15 серп. – С. 4.

Дронов В. Дзвени пісне / В. Дронов // Червоний прапор. – 1976. – 21 берез. – С. 4.

Михайло Іванович Каганов [некролог] // Червоний прапор. – 1976. – 21 берез. – С. 4.

Михайлов М. Спілка композиторів номер два / М. Михайлов // Культура і життя. – 1967. – 29 січ. – С. 4.

Мойсеєнко Ю. Назріла проблема. Нотатки з республіканської конференції самодіяльних композиторів / Ю. Мойсеєнко // Культура і життя. - 1973. – 22 лют. – С. 3.

Петриченко А. Міцні крила : нарис [про заслуженого діяча мистецтв УРСР композитора М. І. Каганова] / А. Петриченко // Зміна. – 1975. – 4 груд. – С. 4.

Сербін Г. Сурмач : до 80-річчя від дня народження композитора Михайла Каганова : [першого голови творчого об’єднання композиторів Рівненщини] / Г. Сербін // Вільне слово. – 2006. – 23 листоп. – С. 12.

Столярчук Б. Й. Каганов Михайло Іванович / Б. Й. Столярчук // Енциклопедія сучасної України. – Т. 11. – К., 2011. – С. 654.

Столярчук Б. Й. Каганов Михайло Іванович / Б. Й. Столярчук // Митці Рівненщини : енциклопед. довід. 2-ге вид., допов. і перероб. – Рівне : видавець О. Зень, 2011. – С. 125.

Столярчук Б. Невгасима його любов : [про музиканта, доц., засл. Діяча України М. І. Каганова] / Б. Столярчук // Каганов М. Музичні твори на вірші Тараса Шевченка / М. Каганов ; за ред. Б. Столярчука. – Рівне. – 1996. – С. 3-4. 

 

Інтернет-ресурси

Столярчук Б. Й. Каганов Михайло Іванович / Б. Й. Столярчук [Електронний ресурс ] // Енциклопедія сучасної України : сайт. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=12044. – Назва з екрана.

Михайло Каганов. Матеріали, спогади, пісні / Богдан Столярчук [Електронний ресурс ] // АРТ-Маркет : сайт. – Режим доступу: http://mistgrani.com/knyhy-2/mykhailo-kahanov-materialy-spohady-pisni-bohdan-stoliarchuk. – Назва з екрана.

85 років з дня народження Михайла Каганова, педагога, композитора [Електронний ресурс] // Історична Волинь : сайт. – Режим доступу: http://www.istvolyn.info/index.php?option=com_content&view=article&id=2458:85--------&catid=1. – Назва з екрана.

 

Анжела Хамедюк
усі виставки »

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Культурний фронт. Бібліотека

Культурний фронт.
Бібліотека

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції