Віртуальні виставки

Капітани «втраченого покоління»
11.01 2018 | Прочитано: 2283


20-ті роки ХХ ст. ознаменувалися новим явищем у літературі – творчістю письменників «втраченого покоління» –Хемінгуея, Фолкнера, Фіцджеральда, Олдінгтона, Ремарка та ін. Визначення «втрачене покоління» стало широко відомим і почало використовуватися для позначення певного соціально-психологічного феномена після публікації роману «Фієста» Хемінгуея. Словами «втрачене покоління» називали людей, які пройшли через випробування Першої світової війни і втратили не тільки фізичне здоров'я, але й віру в розумність світу, в життя, в майбутнє. Настрої, глибинний біль цих людей передавали у своїй творчості письменники, які теж пройшли крізь пекло війни. Література «втраченого покоління» склалася в європейських та американських літературах протягом десятиліття після закінчення Першої світової війни. Датою її появи вважається 1929 рік, коли світ побачили три романи: «Смерть героя» Олдінгтона, «На західному фронті без змін» Ремарка й «Прощавай, зброє!» Хемінгуея. Після завершення війни, воєнний досвід був пережитий і втілений у художніх творах. Вислів «втрачене покоління» виявилося точним визначенням загального відчуття втрати й туги, які принесли із собою автори названих книг, що пройшли крізь випробування війною.


 

Еріх Марія Ремарк

* * *

«На Західному фронті без змін» Е.-М. Ремарка – антивоєнний роман, виданий у 1929 р. У передмові до нього автор говорить: «Ця книга – не викриття і не сповідь. Це лише спроба розповісти про покоління, яке занапастила війна, про тих, хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів». Творче горіння тривало шість тижнів. Лише через шість місяців він наважився передати рукопис у видавництво. Розповідь у романі ведеться від імені молодого хлопця Пауля Боймера, який разом зі своїми сімома однокласниками потрапив на фронт під час Першої світової війни. Він розповідає про все те, що відбувається зі звичайними солдатами, під час війни. Участь у бойових діях на Західному фронті, життя під час більш-менш спокійних днів, перебування у шпиталях і коротких відпустках вдома... Ремарк називає цих молодих людей «втраченим поколінням», бо вони через душевні і психологічні травми, отримані під час війни, не зможуть вже адаптуватися до «нормального» мирного життя. Ця проблема є однією з найважливіших в романі. Безглуздість війни, в якій одна людина повинна вбивати іншу тільки тому, що хтось зверху сказав їм, що вони вороги, назавжди відрізала у вчорашніх школярів віру в майбутнє. Вони вірять тільки у війну, тому їм немає місця в мирному житті. Вони вірять тільки в смерть, якою рано чи пізно все закінчується.

Ремарк Е.–М. На Західному Фронті без змін : роман [Електронний ресурс] / Е.–М. Ремарк // УкрЛіб: бібліотека української літератури : сайт. – Режим доступу: http://www.ukrlib.com.ua/books-zl/printout.php?id=326&bookid=0. – Назва з екрана. 

* * *


 

Ернест Хемінгуей

* * *

«Прощавай, зброє!» – автобіографічний роман Ернеста Хемінгуея, що побачив світ у 1929 році. Тема роману – кохання під час трагічних подій Першої світової війни. Роман багато в чому є автобіографічним – Хемінгуей служив на італійському фронті, був поранений і лежав у госпіталі в Мілані, де у нього був роман з медсестрою. В романі Хемінгуей торкнувся одразу кількох головних проблем, що хвилювали європейське суспільство в першій третині XX століття. Основною темою твору стала Перша світова війна. Почуття, які виникли між лейтенантом санітарного загону Фредеріком Генрі і медсестрою Кетрін Барклі – друга, велика тема роману. Непривабливі військові будні і щирі людські почуття забезпечили авторові вихід на класичну художню проблематику – усвідомлення людиною свого місця в світі і визначення важливих буттєвих констант «війни» і «світу», «життя» і «смерті», «віри» і «невіри». Так як пише про війну Хемінгуей – не пише ніхто. Короткими фразами американський письменник передає основні події, дії, вчинки, почуття і думки героїв. Війна Хемінгуея проста і безжальна, як і його критика цього безглуздого процесу. У романі «Прощавай, зброє» герой Е. Хемінгуея втрачає все. Почуття приреченості, самотності, безпритульності, втрати досягають у кінці твору найгострішого звучання. Письменник залишає свого героя у стані відчаю, спустошеного, без надії на майбутнє, демонструючи таким чином типового представника «втраченого покоління», яке переживши війну, не здатне знайти свого місця у суспільстві, не йме йому віри і марно проживає життя. Відтворюючи внутрішнє життя людини, яка пройшла крізь «м’ясорубку війни», усвідомила страшні наслідки патріотичних вигуків і псевдофразеології патетичних промов Е. Хемінгуей на позиціях гуманіста стверджує, що «війна навіть за благородні ідеали – це завжди злочин проти людства, адже яка б сторона не одержала перемогу, людина завжди залишається у програші».

Хемінгуей Е. Прощавай, зброє роман [Електронний ресурс] / Е.–М. Ремарк // УкрЛіб: бібліотека української літератури : сайт. – Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/books-zl/printout.php?id=172&bookid=5. – Назва з екрана.

* * *


 

Річард Олдінгтон

* * *

Роман «Смерть героя» Р. Олдінгтона вважається одним з найвідоміших романів антивоєнної спрямованості. Дія відбувається в 1890-1918 рр. Твір написаний у формі спогадів автора про свого однолітка, молодого англійського офіцера, який загинув у Франції в самому кінці Першої світової війни. Його ім'я з'явилося в одному з останніх списків полеглих на полі бою. У романі «Смерть героя» автор відтворює епізоди трагедії «втраченого покоління», прагнучи простежити її витоки на прикладі долі героя книги, буржуазного інтелігента, журналіста і художника Уінтерборна. Заплутавшись в особистому житті, Джордж пішов в армію добровольцем. Він випробував на собі грубість унтер-офіцерів, муштру в навчальному батальйоні. Фізичні позбавлення були великі, але ще важче були муки моральні: із середовища, де понад усе ставили духовні цінності, він потрапив у середовище, де ці цінності зневажали. На думку Олдінгтона, людина здатна розкритися повною мірою лише в критичних життєвих ситуаціях. Його герої проходять складний шлях духовної еволюції, постаючи перед труднощами долі, долаючи перешкоди та негаразди. У цих умовах вони починають усвідомлювати істину – безглуздість війни та цінність життя. Олдінґтон засуджує жорстокість війни: люди гинуть, навіть не знаючи, в ім'я чого вони воюють. Автора цікавлять причини того, що відбувається, витоки трагедії.

Олдінгтон Р. Смерть героя : роман [Електронний ресурс] / Р. Олдінгтон // http:// LoveRead.ec : сайт. – Режим доступу: http://loveread.ec/read_book.php?id=35800&p=1. – Назва з екрана.

* * *

 


 

Література

Ремарк Э. М. На западном фронте без перемен : роман / Э. М. Ремарк ; пер. Ю. Афонькина. – Москва, 2007. – 496 с.

Сучков Б. Лики времени : статьи о писателях и литературном процессе : в 2 т. Т. 1. / Б. Сучков. – Москва, 1976. – 367 с.

Эрнест Хемингуэй – С. 5–73.

Кашкин И. Эрнест Хемингуэй : критико-биографический очерк. – Москва : Художественная литература, 1966. – 296 с.

Олдінгтон Р. Смерть героя : роман / Р. Олдінгтон ; пер.з англ. Н. Галь. – Київ : Будівельник, 1982. – 368 с.

Затонский Д. В. Ремарк / Д. В. Затонский // История немецкой литературы : в 5 т. Т. 5 (1918 – 1945). – Москва : Наука, 1976.

Затонський Д. Сім постатей німецької літератури: перечитуючи Ремарка / Д. Затонський // Вікно у світ. – 1999. – № 2. – С. 73-90.

Кондратьев В. Перечитывая Ремарка / В. Кондратьев // Ремарк Э. М. На Западном фронте без перемен. Возвращение. – Москва : Художественная литература, 1988. – С. 3-12.

Сучков Б. Собрание сочинений : в 3 т. Т. 3. / Б. Сучков. – Москва, 1985. – 455 с.

О книгах Эриха Ремарка – С. 381.

Туровская Н. Певец «потерянного поколения» [Эрнест Хемингуэй] / Н. Туровская // Всесвітня література в сучасній школі. – 2014. – № 7-8. – С. 81-83.

Дроздовський Д. Ернест Гемінгвей: мачо, якого здолала депресія / Д. Дроздовський // Дніпро. – 2014. – С. 9-12.

 

Інтернет-ресурси

Втрачене покоління [Eлектроний ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Втрачене покоління. – Назва з екрана. 

Втрачене покоління [Eлектронний ресурс] // Wikiwand : сайт. – Режим доступу: http://www.wikiwand.com/uk/ Втрачене_покоління. – Назва з екрана.

Ковалевська Є. З легкої руки Гертруди Стайн [Eлектроний ресурс] / Є. Ковалевська // Літакцент :сайт. – Режим доступу: http://litakcent.com/2007/11/28/jevhenija-kovalevska-z-lehkoji-ruky-hertrudy-stajn/. – Назва з екрана.

Тема війни у німецькій літературі ХХ століття. Е. М. Ремарк, Г. Белль [Eлектроний ресурс] // Pidruchniki : сайт. – Режим доступу: http://pidruchniki.com/12461220/literatura/tema_viyni_nimetskiy_literaturi_stolittya_remark_bell/. – Назва з екрана.

Втрачене покоління. Втрачена зброя [Eлектроний ресурс] // Grinch-home : сайт для філологів-українців. – Режим доступу: http://grinch-home.at.ua/load/inshi_disciplini/chitackij_shhodennik/vtrachene_pokolinnja_vtrachena_zbroja/45-1-0-278. – Назва з екрана.

Гертруда Стайн – крёстная авангарда, «брат» Хемингуэя и мать потерянного поколения [Электронный ресурс] // Культурология : сайт. – Режим доступа: https://kulturologia.ru/blogs/230317/33916/. – Название с экрана.

Потерянное поколение [Электронный ресурс] // Вікіпедія – вільна енциклопедія : сайт. – Режим доступа : http://ru.wikipedia.org/wiki/Потерянное_поколение. – Название с экрана.

«Потерянное поколение» в литературе [Электронный ресурс] // Издательство «Лицей» : сайт. – Режим доступа : http://licey.net/free/15-analiz_proizvedenii_zarubezhnyh_pisatelei_biografii_inostrannyh_pisatelei/62-amerikanskaya_literatura/stages/2157-poteryannoe_pokolenie_v_literature.html. – Название с экрана.

Эпоха Первой мировой войны: что она принесла человечеству? [Электронный ресурс] // Военно-политическая аналитика : сайт. – Режим доступа : http://vpoanalytics.com/2014/08/22/epoxa-pervoj-mirovoj-vojny-chto-ona-prinesla-chelovechestvu/. – Название с экрана.

Любовь и боль потерянного поколения [Электронный ресурс] // Каламео : сайт. – Режим доступа : http://ru.calameo.com/books/000469822df4a4f10333e. – Название с экрана.

США после Первой мировой войны [Электронный ресурс] // Лицей : сайт. – Режим доступа : http://licey.net/free/15-analiz_proizvedenii_zarubezhnyh_pisatelei_biografii_inostrannyh_pisatelei/62-amerikanskaya_literatura/stages/2148-ssha_posle_pervoi_mirovoi_voiny.html. – Название с экрана.

Литература «потерянного поколения»: Ремарк, Хемингуэй, Олдингтон [Электронный ресурс] // ОМГПУ : сайт. – Режим доступа : http://omgpu41fil.forum2x2.ru/t11-topic. – Название с экрана.

Теряя потерянное поколение [Электронный ресурс] // Литблог : сайт. – Режим доступа : http://www.litblog.info/teryaya-poteryannoe-pokolenie/. – Название с экрана.

5 книг о «потерянном поколении» [Электронный ресурс] // Эксмо : сайт. – Режим доступа : https://eksmo.ru/selections/5-knig-o-poteryannom-pokolenii-ID3111016/. – Название с экрана.

Потерянное поколение [Электронный ресурс] // Социология молодежи. Энциклопедия : сайт. – Режим доступа : http://www.soc-mol.ru/encyclopaedia/youth/90-poteryannoe-pokolenie.html. – Название с экрана.

Беспалова Е. К. «Потерянное поколение» и война [Электронный ресурс] / Е. К. Беспалова, Г. Д. Синельникова // Эрнест Хемингуэй : сайт. – Режим доступа : http://hemingway-lib.ru/analiz-proizvedenii/bespalova-sinelnikova-poteryannoe-pokolenie-i-voina.html. – Название с экрана.

Духовно-эстетические основы литературы «потерянного поколения» и ее влияние на отечественную «военную прозу» 50-80-х годов XX века [Электронный ресурс] // Dissercat. Электронная библиотека диссертаций : сайт. – Режим доступа : http://www.dissercat.com/content/dukhovno-esteticheskie-osnovy-literatury-poteryannogo-pokoleniya-i-ee-vliyanie-na-otechestve#ixzz52qXEnlv5. – Название с экрана.

По следам потерянного поколения [Электронный ресурс] // Пятая республика : сайт. – Режим доступа : http://5respublika.com/parizh/pas-de-lost-generation.html. – Название с экрана.

Изображение Первой Мировой Войны («На западном фронте без перемен», «Возвращение») [Электронный ресурс] // GYM6 : сайт. – Режим доступа : http://gym6.narod.ru/2/62/Imir.htm. – Название с экрана.

«Жить можно по-разному». Самые известные цитаты из Ремарка [Электронный ресурс] // liveinternet : сайт. – Режим доступа : http://www.liveinternet.ru/users/tantana/post282297571/. – Название с экрана.

Эрих Мария Ремарк на первой мировой войне [Электронный ресурс] // Fedgrau. Военно-исторический сайт : сайт. – Режим доступа : http://feldgrau.info/other/10385-poety-i-pisateli-na-pervoj-mirovoj-vojne. – Название с экрана.

На западном фронте без перемен [Электронный ресурс] // Эрих Ремарк : сайт. – Режим доступа: http://erihremark.blogspot.com/p/blog-page_23.html. – Название с экрана.

Ремарк – человек, который осмелился спорить с войной [Электронный ресурс] // Эрих Мария Ремарк : сайт. – Режим доступа: http://www.em-remarque.ru. – Название с экрана.

«Потерянное» поколение в романе Ремарка [Электронный ресурс] // Эрих Ремарк : сайт. – Режим доступа: http://emremarque.ru/poteriannoe_pokolenie_v_romane_remarka.html. – Название с экрана.

Творчество Ремарка: Потерянное поколение [Электронный ресурс] // Эрих Мария Ремарк : сайт. – Режим доступа: http://emremarque.ru/tvorchestvo_remarka_poteriannoe_pokolenie.html. – Название с экрана.

Судьба «потерянного поколения» (критическая статья на роман Э.М. Ремарка «На западном фронте без перемен» [Электронный ресурс] // Эрих Мария Ремарк : сайт. – Режим доступа: http://remarque2007.narod.ru/fan1.html. – Название с экрана.

Тема войны в немецкой литературе ХХ века Е. М. Ремарк, Г Белль [Электронный ресурс] // Учебники онлайн : сайт. – Режим доступа: https://uchebnikionline.com/literatura/istoriya_zarubizhnoyi_literaturi_xx_stolittya_-_davidenko_gy/tema_viyni_nimetskiy_literaturi_stolittya_remark_bell.htm. – Название с экрана.

Шестаков В. А. Образ «Потерянного поколения» в немецкой культуре ХХ века [Электронный ресурс] // Nauchkor : сайт. – Режим доступа: http://nauchkor.ru/pubs/obraz-poteryannogo-pokoleniya-v-nemetskoy-kulture-xx-veka-587d36355f1be77c40d5895f. – Название с экрана.

Эрих Мария Ремарк (Erich Maria Remarque, 1898–1970) [Электронный ресурс] // 19 век. История немецкой литературы : сайт. – Режим доступа: http://19v-euro-lit.niv.ru/19v-euro-lit/istoriya-nemeckoj-literatury/erih-mariya-remark.htm. – Название с экрана.

Герои романов Ремарка как представителя «потерянного поколения» [Электронный ресурс] // KM : сайт. – Режим доступа: http://www.km.ru/referats/333538-geroi-romanov-remarka-kak-predstavitelya-%C2%ABpoteryannogo-pokoleniya%C2%BB. – Название с экрана.

Михалёв Д. Предостережения Ремарка: человечеству на грани войны [Электронный ресурс] / Д. Михалёв // Фотоинфо : сайт. – Режим доступа: http://protoinfo.ru/predosterezheniya-remarka-chelovechestvu-na-grani-voynyi/. – Название с экрана.

Была первая мировая. Будет ли последняя? [Электронный ресурс] // Планета старенького принца : сайт. – Режим доступа: http://tzarevich.sitecity.ru/stext_0802171642.phtml. – Название с экрана.

Литература «потерянного поколения». Ричард Олдингтон «Смерть героя» [Электронный ресурс] // В помощь студенту : сайт. – Режим доступа: http://shporiforall.ru/shpory/zarubezhnojj-literature-11-po-20-veka/28-literatura-poteryannogo-pokoleniya-richard-oldington-smert-geroya.html. – Название с экрана.

Проблема потерянного поколения в творчестве Р. Олдингтона [Электронный ресурс] // Учебные материалы : сайт. – Режим доступа: http://works.doklad.ru/view/CHyKjaf4fhQ.html. – Название с экрана.

Ричард Олдингтон «Смерть героя» [Электронный ресурс] // livejournal : сайт. – Режим доступа: https://jonny-begood.livejournal.com/65281.html. – Название с экрана.

Война и история в литературе «потерянного поколения» (Р. Олдингтон, Э. М. Ремарк) [Электронный ресурс] // Студопедия : сайт. – Режим доступа: https://studopedia.su/16_76259_voyna-i-istoriya-v-literature-poteryannogo-pokoleniya-r-oldington-e-m-remark.html. – Название с экрана.

Новаторство прози Е. Хемінгуея: лаконізм, «ефект айсбергу», відвертість сповіді від першої особи, лейтмотив («Прощавай, зброє!», «По кому подзвін») [Eлектроний ресурс] // pidruchniki : сайт. – Режим доступу: http://pidruchniki.com/10611207/literatura/novatorstvo_prozi_hemingueya_lakonizm_efekt_aysbergu_vidvertist_spovidi. – Назва з екрана.

Староверова Е. В. «Потерянное поколение» в литературе. Эрнест Хемингуэй [Электронный ресурс] / Е. В. Староверова // Американская литература : сайт. – Режим доступа: http://american-lit.niv.ru/american-lit/staroverova-amerikanskaya-literatura/ernest-heminguej.htm. – Название с экрана.

Хемингуэй. Биография и творчество [Электронный ресурс] // Лицей : сайт. – Режим доступа: http://licey.net/free/15-analiz_proizvedenii_zarubezhnyh_pisatelei_biografii_inostrannyh_pisatelei/62-amerikanskaya_literatura/stages/2158-heminguei_biografiya_i_tvorchestvo.html. – Название с экрана.

Лапшин П. В. Образ литературного героя «Потерянного поколения» в творчестве Э. Хемингуэя [Электронный ресурс] / П. В. Лапшин // cyberleninka : сайт. – Режим доступа: https://cyberleninka.ru/article/n/obraz-literaturnogo-geroya-poteryannogo-pokoleniya-v-tvorchestve-e-hemingueya. – Название с экрана.

Эрнест Хемингуэй – представитель «потерянного поколения» в американской литературе [Электронный ресурс] // Студопедия : сайт. – Режим доступа: https://studopedia.ru/11_67093_ernest-heminguey--predstavitel-poteryannogo-pokoleniya-v-amerikanskoy-literature.html. – Название с экрана.

«Потерянное поколение» и творчество Э. Хемингуэя [Электронный ресурс] // sci.house : сайт. – Режим доступа: https://sci.house/zarubejnaya-literatura-scibook/poteryannoe-pokolenie-tvorchestvo-23723.html. – Название с экрана.

Толмачев В. М. «Потерянное поколение» и творчество Э. Хемингуэя [Электронный ресурс] / В. М. Толмачев // Хемингуэй : сайт. – Режим доступа: http://hemingway-lib.ru/analiz-proizvedenii/tolmachev-poteryannoe-pokolenie-i-tvorchestvo-e-khemingueya.html. – Название с экрана.

Олена ТиховаКоментарі (0)усі виставки »

Електронні каталоги

Електронні каталоги

3D-тур бібліотекою

Подорож бібліотекою

Рівненщина туристична

Рівненщина туристична

Освітній навігатор

Освітній навігатор

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції