Віртуальні виставки

Ремонт власної оселі: зовнішні та внутрішні роботи
18.10 2017 | Різне | Прочитано: 19401


Серед матеріальних речей, що оточують нас, напевно, дуже важко знайти щось важливіше, ніж житло. Звичайно, є серед нас ті, що понад усе люблять автомобілі, що занурюються у віртуальний світ завдяки комп’ютерній техніці, але всіх нас об’єднує одне – ми хочемо десь жити. І це «десь» повинно бути якомога місткішим, зручнішим і затишним. До цього прагнули завжди, і недаремно розвиток прогресу багато в чому пов’язують із намаганням людини зробити своє житло комфортабельним. Тепер, коли майже всі домашні господарські процеси може виконувати техніка, все більше людей хочуть виявити свої дизайнерські здібності й самостійно зробити ремонт у квартирі чи будинку.

Перш ніж почати ремонт, потрібно ретельно оглянути квартиру чи будинок, визначити пошкодження, встановити характер та обсяг робіт, придбати матеріали й інструменти.

Ремонт і реконструкцію здійснюють у певній послідовності. Спочатку, якщо готується реконструкція, потрібно все узгодити; потім відремонтувати і реконструювати несучі стіни і перегородки; відремонтувати санітарно-водопровідну мережу; електричну мережу. Після цього ремонтують столярні вироби, вбудовують меблі, утеплюють, ремонтують штукатурку чи штукатурять по-новому, обладнують підлоги. Нарешті, виконують малярські, шпалерні роботи. В індивідуальних житлових будинках іноді потрібно щось добудувати чи змінити функціональність приміщень. Зрозуміло, що можна виконувати всі чи лише деякі роботи, але потрібно дотримуватися їх порядку.

 

Ремонт приватного будинку своїми руками: від і до

Починати капітальний ремонт приватного будинку необхідно з досконалого планування. Коли ви оглянули житло і записали всі серйозні дефекти, можна приступати до реалізації проекту, поки що – на папері. 

Навіщо потрібен план:

  • Ви будете знати, що і в якій послідовності робити.
  • Ви зможете заздалегідь побачити, як буде виглядати будинок, і порівнювати реальний результат з віртуальним.
  • Ви зможете розрахувати точну кількість необхідних будматеріалів.

Якщо ви запланували знесення або перенесення стін (перегородок), сантехнічного обладнання, газових або опалювальних приладів, заміну електроплити на газову, подібні дії вимагають документального дозволу. Для цього слід звернутися у відповідні організації по району. Щоб скорегувати технічний паспорт будинку, потрібно надати письмову заяву та пакет документів, у тому числі докладний опис майбутніх робіт. Щоб визначити, чи потрібно отримувати дозвіл на ремонт чого-небудь в будинку, загляньте в техпаспорт всі наявні в плані конструкції можна ремонтувати. Але для прибудови додаткової площі, наприклад, літньої кухні, потрібно дозвіл. В іншому випадку прибудову можуть визнати незаконною і знести.

Ремонт всередині

Сучасний ритм життя змушує людей постійно працювати або проводити час в дорозі, але навіть сама зайнята людина проводить вдома третину свого життя. Тому вкрай важливо створити сприятливу атмосферу всередині, причому мова йде не тільки про гарне оздоблення, але про тепло, освітлення, вентиляцію та інші важливі моменти. Від цього залежить фізичне і психологічне здоров’я мешканців.

Природне освітлення

Природне освітлення повинно бути в обов’язковому порядку, і чим більше – тим краще. За нормами вікна повинні займати 10% площі будинку. Уявіть, скільки дискомфорту буде відчувати людина, перебуваючи в постійно затіненій кімнаті – вона буде псувати зір, в такому приміщенні неможливо вирощувати кімнатні рослини, провітрювати і повноцінно прибиратися. Більш того, відсутність або недолік вікон призведе до зайвих витрат електроенергії, а сьогодні на електриці економлять навіть самі заможні.

Цікаво: раніше в дерев’яних будинках робили маленькі вікна і невеликі дверні прорізи, щоб максимально скоротити тепловтрати. Тоді використовували звичайне скло, яке не дуже добре захищало від холоду.

Як правильно розташувати вікна в будинку:

Вікна в кухні та спальні повинні виходити на південний схід, щоб з ранку там було яскраве природне освітлення, а ввечері захід не сліпив очі.

Вікна вітальні краще розташувати до заходу, щоб можна було милуватися заходом сонця як можна довше.

Вікна підсобних приміщень повинні бути орієнтовані на північ, оскільки зазвичай там знаходяться інструменти, техніка, продукти і матеріали, що не потребують надмірного природного освітлення.

Якщо в кімнаті знаходиться кілька вікон з різних сторін, то великі повинні бути орієнтовані на південь, а малі – на північ.

Вікна, які виходять на захід і південь, слід затінювати природним чином за допомогою дерев, що ростуть поблизу дерев або конструктивних елементів будівлі (балконів або виступаючої покрівлі).

Утеплення будинку

Комфортний мікроклімат в приміщенні залежить від температури і вологості повітря. Ці чинники, у свою чергу, забезпечуються правильною тепло- та пароізоляцією, а також вентилюванням простору.

У будинках старого типу, як правило, недостатня теплоізоляція стін, або ж вона відсутня зовсім, тому може виникати різниця між температурою зовні і всередині будівлі. В результаті утворюється конденсат, підвищується вологість, і мешканці відчувають себе некомфортно. Якщо розібрати стіну неможливо, рекомендується зробити теплоізоляцію стін зовні або зсередини.

Вентиляція в будинку

Порушення природного повітрообміну всередині приміщення призводить не тільки до пошкодження конструкції стін, підлоги і стелі, але також викликає захворювання дихальних шляхів. У минулі часи рідко коли дбали про створення вентиляції у стінах і покрівлі, і причиною цього часто була не стільки недбалість будівельників, скільки відсутність грамотно розроблених проектів. Тоді ще не були винайдені ті способи вентилювання фасадів, фундаментів і покрівлі, які використовуються в сучасному будівництві.

Особливу увагу слід приділити вентилюванню приміщень з високою вологістю повітря – підвалів, кухні, санвузла. Якщо у багатоповерхових будинках використовується витяжна вентиляція, що працює за рахунок перепадів тиску теплого і холодного повітря, то для приватних будинків цей спосіб неприйнятний. У будинку на 2-3 поверхи тиск повітря занадто слабкий, тому повітрообмін повинен здійснюватися через стіни. Для цього їх слід утеплити «дихаючими» матеріалами і укласти пароізоляцію. До них відносять пінополістирол (звичайний і екструдований), мінераловатні плити, пенофлекс та ін.

Допоміжне вентилювання повинно здійснюватися через кватирки і вікна, але в зимовий час цей спосіб буде незручний. Тому в котеджному будівництві передбачають витяжну вентиляційну систему, що працює на вентиляторах – вони забирають «відпрацьоване» повітря і виводять його назовні, натомість у будинок потрапляє свіже повітря з вулиці. 

Для поліпшення мікроклімату в приміщенні рекомендується використовувати натуральні будівельні матеріали – глину, дерево, цеглу, гіпсову штукатурку і т. д. Вони здатні поглинати вологу і неприємні запахи.

Електрика в будинку

Електропостачання старих будинків практично завжди залишає бажати кращого. Якщо колишні мешканці не подбали про вдосконалення системи, то ця робота ляже на ваші плечі. Головна проблема в таких випадках полягає не в старих розетках і згнилій проводці, а у недостатній потужності. Раніше люди споживали менше електроенергії, оскільки не було такого достатку електроприладів. З розваг був хіба що телевізор та радіо, тепер же є комп’ютери, ігрові приставки, музичні центри та ін.

Якщо ви плануєте укладання теплої підлоги, не хочете вимикати телевізор, щоб включити пральну машину, або ризикувати працездатністю дорогої техніки, доведеться звертатися в енергопостачальну організацію і просити збільшити квоту для вашого будинку. На жаль, для більшості старих будинків це просто неможливо зробити, тому єдиним вірним рішенням буде установка власної підстанції. Це досить витратно, але окупиться в перші ж кілька років і згодом дозволить економити кошти і повністю контролювати енергозабезпечення.

Якщо ж з потужністю все нормально, і вам потрібно лише замінити проводку, необхідно скласти детальну схему вже наявної системи. Вона потрібна не тільки для скоординованої та швидкої заміни, але і для подальшого ремонту в будинку. Так, якщо ви задумаєте перенести дверний отвір або знести стіну, в якій є електропроводка, то можете знеструмити весь будинок. У старих будинках, в основному, відкрита електропроводка, тому скласти її схему нескладно. Якщо ж проводка закритого типу, краще викликати фахівця.

Корисно: при складанні схеми майбутньої електропроводки вказуйте не лише місце розташування розеток, але також і потужність приладів, які ви плануєте до них підключати. Не зайвим буде зробити невеликий запас розеток на випадок, якщо в майбутньому ви зберетеся встановлювати додаткову техніку.

Опалення в будинку

Найпоширенішою проблемою старих будинків є висока витрата енергії на опалення приміщень. Насамперед, це пов’язано з недостатньою теплоізоляцією стін, підлоги і стелі, а також застарілою системою опалення. Для скорочення витрат окрім теплоізоляції слід подбати про заміну старих радіаторів (зазвичай чавунних). Особливу увагу варто приділити теплоізоляції покрівлі, оскільки більша частина тепла йде саме через неї.

Порада: якщо пофарбувати батареї в чорний колір, а між ними і стіною прокласти фольгований матеріал відбиваючою стороною назовні, то в будинку буде набагато тепліше. Чорний колір посприяє швидкому нагріванню радіатора, а фольга буде відбивати тепло в кімнату, в той час як раніше воно йшло через стіну.

Вкрай важливо правильно вибрати опалювальне обладнання для дому. Так, сучасні котли на твердому паливі можуть в автоматичному режимі підтримувати потрібну температуру на виході з котла, до них можна приєднувати ємнісний тепловий акумулятор, який накопичує надлишок тепла вдень і віддає його вночі. Це дуже зручно, якщо вдень майже всі мешканці відсутні, і грітися просто нікому.

Газогенераторні котли останнім часом набувають все більшої популярності. Їх ККД може досягати 90%, оскільки згорає не тільки деревина, але і деревний газ. Вони видають мінімальну кількість золи, не виробляють сажу й істотно економлять паливо.

Піролізні котли підійдуть для будинків з централізованим газопостачанням, електричні ж краще використовувати як підстраховочний варіант на випадок, якщо основний котел вийде з ладу. Вони споживають досить багато електроенергії і невигідні у фінансовому плані. Але навіть самий хороший котел не дозволить повністю позбутися від тепловтрат, тим більше якщо мова йде про старий будинок.

Є кілька способів, які допоможуть звести тепловтрати до мінімуму:

  • замініть або ущільніть двері та вікна;
  • між дверима і підлогою встановіть ущільнювальні прокладки і пороги (якщо їх немає);
  • якщо у вікнах встановлено тільки одне скло, поставте другу раму;
  • повісьте важкі щільні штори в спальні, вітальні та дитячій, але так, щоб вони не закривали батареї;
  • утепліть холодну підлогу в приміщенні над підвалом за допомогою повстяної або пробкової підкладки, товстого килима, лінолеуму, теплоізоляційних плит. Для посилення ефекту можна утеплити і підвальну стелю;
  • зовнішню поверхню опалювального котла обкладіть негорючою ізоляцією. Визначити, що опалювальна установка втрачає багато корисної енергії можна за надмірно теплого повітря в котельні;
  • у тих місцях, де траса теплопроводу проходить через неопалювані приміщення, ізолюйте її мінеральною ватою або піноматеріалами;
  • у теплу пору року заощадити електроенергію допоможуть сонячні колектори для нагріву води.

Внутрішня обробка

Коли закінчили роботи із заміни водопроводу, електропроводки, утеплення і пароізоляції поверхонь, можна зайнятися внутрішньою обробкою приміщень. Обсяг і специфіка робіт залежать від матеріалу стін. Наприклад, гіпсокартонні перегородки можна відразу покривати шпалерами, а цегляні стіни вимагають попереднього вирівнювання і ґрунтування, звичайно, якщо ви не збираєтеся проводити обробку пластиковими панелями.

Внутрішня обробка стін потрібна не тільки для втіхи погляду. Її основним завданням є захист паро- і теплоізоляційного шару, а також самого матеріалу стіни від передчасного псування та пошкоджень. Саме тому підбирати оздоблювальні матеріали слід з урахуванням специфіки приміщень. Для дитячої та кухні, наприклад, підійдуть шпаклівки або фарби, що миються, для спальні краще вибрати щось більш затишне, наприклад, вінілові шпалери, для кабінету підійде обробка із дерев’яних панелей.

Перед фінішною обробкою дерев’яних стін, слід обробити їх антипіренними речовинами, які захищають деревину від займання. В цьому відношенні фарба є оптимальним варіантом, оскільки виконує і захисну і декоративну функції. Але і її слід вибирати обачно. Як і всі оздоблювальні матеріали, фарби бувають для зовнішніх і внутрішніх робіт. Відмінність «внутрішніх» фарб в тому, що вони менш стійкі до агресивних зовнішніх впливів, УФ-випромінювання та температурних перепадів, однак володіють більшою естетичністю і покриваністю.

Екологічність матеріалу також відіграє не останню роль. Так, у старих будинках можна ще зустріти поверхні, покриті важкими фарбами, що містять свинець. Тримаються вони десятиліттями, добре миються і практично не вицвітають, проте вкрай шкідливі для здоров’я. Від недороговартісних олійно-алкідних фарб теж краще відмовитися, оскільки вони виділяють шкідливі хімікати. А ось дисперсійні фарби відмінно підходять для внутрішньої обробки приміщень. Вони не тільки безпечні для здоров’я, але і дозволяють стінам «дихати», не порушуючи природну вентиляцію.

Підлога в будинку

Підлоги в старих будинках, як правило, покриті або скрипучим паркетом, або дошками, або витертим від часу лінолеумом. Розглянемо більш докладно всі варіанти.

Характер ремонтних робіт залежить від підлогового покриття в старому будинку:

  • Дощана підлога зустрічається найбільш часто, оскільки дошка завжди коштувала недорого і забезпечувала відносний затишок і естетичність в приміщенні. Вона довговічна і, що важливо, екологічно чиста, тому якщо вам дісталася саме така підлога, не поспішайте видирати дошки – якщо правильно її відремонтувати, то по красі і якості з нею не зрівняється жодне сучасне покриття.

Згодом дошки підлоги розсихаються, починають скрипіти, пружинити і хитатися, в деяких місцях можуть з’являтися «гнилиці» або дірки від жуків-деревоточців. В такому випадку сильно пошкоджені дошки або їх фрагменти все ж треба замінити. Якщо потрібно замінити частину дошки, латка повинна спиратися на 2 лаги, інакше вона буде нестійка. Щоб підлога була рівною і не скрипіла, мостини згуртовують. Для цього підлогу повністю розбирають, позначаючи порядок розташування дощок, щоб потім викласти їх у тому ж порядку. Далі перевіряють стан лаг, стелять або замінюють підкладку, якщо та зіпсувалася від часу або вологості.

Якщо мостини в старому будинку прогинаються, це може означати, що під ними встановлено занадто мало лаг, і немає достатньо надійної опори. Тому потрібно просто розібрати підлогу і додати лаги в місцях прогину. Якщо в половицях виявлені тріщини, дірки і відколи, їх можна закрити шпаклівкою по дереву.

Паркетне покриття поширене в старих будинках, побудованих в 60-х і 70-х роках минулого століття. Найпоширенішою проблемою паркету є скрип мостин і розбухання від вологи. Такі елементи доведеться видаляти і замінювати новими, але якщо паркет здувся у багатьох точках, його простіше замінити повністю.

Раніше паркет стелили прямо на бітумну мастику, і ні про які підкладки з фанери або пробки мови не йшло. Щоб виявити причину скрипу, треба вийняти мостину і оглянути основу. Правильним рішенням буде перестелити скрипучий паркет на підкладку. У старому паркеті неминуче присутні щілини, які постійно забиваються сміттям. Їх слід обов’язково закрити. Для цього варто очистити щілину від сміття і заповнити шпаклівкою для дерев’яної підлоги. Якщо щілина дуже велика, то для її усунення використовуйте дерев’яну латку, посаджену на епоксидний клей.

Якщо вам пощастило працювати з подряпаним, витертим і потемнілим від часу паркетом, врятувати його може тільки циклювання. Циклювальна машина зніме старе лакове покриття і верхній шар паркетної дошки, після чого можна закрити щілини і покрити підлогу свіжим лаком.

Якщо в старому будинку на підлозі лежить лінолеум 30-річної давності, його простіше замінити, ніж ремонтувати. Це одне з найбільш недорогих підлогових покриттів, тому у фінансовому відношенні ви не програєте. Більш того, сучасний лінолеум виготовляють з щільними тепло- і шумоізоляційними підкладками, тому вони у будь-якому випадку будуть набагато кращі колишнього покриття.

Якщо ж лінолеум знаходиться у відносно гарному стані, але є сліди від меблів або невеликі дірки, там можна поставити заплатки. Потрібно прикласти на пошкоджену ділянку новий шматок лінолеуму з невеликим припуском, захопивши одночасно старий лінолеум знизу. Таким чином, у вас відразу вийде і латка, і відповідна виїмка для неї. Промажте клеєм низ латки і края отвору в старому лінолеумі, для надійної фіксації встановіть зверху вантаж до висихання клею. До речі, за допомогою таких латочок можна зробити оригінальне підлогове покриття, якщо у вас є відрізки лінолеуму з різними малюнками.

Ремонт зовні

Фундамент для будинку

При покупці старого приватного будинку першим ділом треба дивитися не на шпалери, проводку і труби, навіть не на стан стін і даху, а на фундамент, тому що, якщо несправний фундамент, то полагодити його буде дуже важко і затратно, або просто неможливо.

Поширеною проблемою є зміна фізико-хімічних властивостей ґрунту. У свій час будинок могли будувати на стійкій міцній землі, залити надійний фундамент, але через роки, ґрунт здатний розмиватися, підземні води – підніматися ближче до поверхні. В результаті фундамент перекошується або провалюється під землю.

При осаді фундаменту старого будинку необхідно як можна швидше перервати цей процес. Для цього зазвичай під основу підкладають балки, щоб вони взяли на себе навантаження під час ремонтних робіт. Для зміцнення основи по всьому периметру використовують арматурну сітку, що для збільшення несучої здатності фундамент розширюють в сторони. У будь-якому випадку ремонт фундаменту старого будинку – відповідальна справа, пов’язана з ризиком для життя і вимагає високої кваліфікації, тому займатися нею самостійно не рекомендується.

Зовнішні стіни

Найчастіше зовнішні стіни старих будинків красномовно свідчать про свій поважний вік відшарованою штукатуркою, вивітреними стиками розчину, вологими потьоками або відвертими тріщинами. І якщо відшаровану штукатурку можна швидко замінити, то тріщина в стіні може свідчити про серйозну несправність фундаменту, тому перед купівлею вторинної нерухомості уважно огляньте стіни.

Якщо на внутрішній стороні зовнішньої стіни є цвіль або грибок, це свідчить про порушення або відсутність гідроізоляції – різниця температур зсередини будинку і зовні провокує утворення конденсату. Але щоб вирішити відразу кілька проблем: зволоження стін, збереження тепла, економію електроенергії та створення вентиляції, слід подбати про прокладання тепло- і пароізоляційних матеріалів. Якщо стіни утеплені, то посилення теплоізоляційного шару і прокладка пароізоляційної мембрани не дозволить утворюватися конденсату.

Для поліпшення вентиляції внутрішньо-стінного простору можна зробити кілька простих заходів:

  • Не ставте меблі впритул до стін – відстань між ними має бути 3-5 см.
  • Частіше провітрюйте приміщення.
  • Між пароізоляцією і ящиком для внутрішньої обробки варто зробити відступ для вентиляції.
  • Замініть згнилі дерев’яні елементи і обробіть інші антикорозійними засобами.

Дах будинку

Дах служить не тільки для захисту від дощу і холоду, але також визначає зовнішній вигляд будівлі. В залежності від конструкції змінюється екстер’єр і «настрій» будинку. Якщо раніше були в моді двосхилі черепичні конструкції, то сьогодні настає час «європейських» прямих покрівель. Вони створюють стильний і лаконічний образ, набагато простіші в експлуатації і їх можна використовувати в якості додаткової корисної площі.

Від стану і цілісності покрівельного покриття залежить мікроклімат і збереження тепла всередині приміщення. До найпоширеніших проблем дахів старих будинків відноситься порушена щільність або пошкодженість покриття, зіпсована гідроізоляція, прогнили крокви, продірявилася або зовсім відсутня теплоізоляція. Якщо дах покритий шифером, то, швидше всього, він позеленів від часу і вологості.

З практичних міркувань старе покриття даху слід повністю поміняти, щоб виключити можливість протікання, тим більше якщо ви купили будинок влітку і не знаєте, чого чекати з настанням сезону дощів.

Абсолютно все неможливо розповісти, як зробити ремонт будинку, оскільки обсяг і специфіка робіт залежать від характеру ушкоджень. Але те, що ремонт у приватному будинку робити необхідно – незаперечний факт.

Грищенко О. О. Моя оселя: проектування, будівництво, облаштування : практичні поради забудовнику / О. О. Грищенко, С. Б. Зиміна, С. В. Сьомка. – Київ : Влас П. П., 2008. – 175 с.

В даному виданні узагальнено вітчизняний та зарубіжний досвід проектування та будівництва приватних осель, їх облаштування. Описані практичні поради допоможуть забудовникам самостійно збудувати дім своєї мрії або, щонайменше, розширити коло своїх знань настільки, щоб можна було під час вибору проекту і зведення будинку спілкуватись із фахівцями на достатньому рівні знань.

Строим дом. От фундамента до крыши / сост. Л. А. Кудинова. – Москва : Эксмо, 2008. – 320 с.

Дане видання містить інформацію для тих, хто має заміський приватний будинок або тільки збирається придбати присадибну ділянку, буде незамінним помічником на всіх стадіях будівництва та облаштування будинку. На сторінках видання представлена корисна інформація про всі етапи будівництва заміського будинку – від підготовки документації до оздоблювальних робіт та благоустрою ділянки.

Крыши и кровли. – Москва : Аделант, 2005. – 320 с.

Любченко І. Г. Поради по перебудові та впорядкуванню присадибного будинку / І. Г. Любченко. – Київ : Урожай, 2002. – 240 с.

Наш дом / сост. О. Н. Улищенко, В. А. Челембиенко, И. В. Зигуля. – Харьков : Прапор, 1994. – 703 с.

Остапченко Т. Є. Технологія опоряджувальних робіт : підручник / Т. Є. Остапченко. – Рівне : Гедеон Прінт, 2012. – 384 с.

Рудаков В. Н. Планировка и ремонт дома / В. Н. Рудаков, А. Ю. Сопоцько. – Москва : Евразийский регион, 1995. – 285 с.

* * *

Болотов Г. І. Доцільність – головна мета реконструкції / Г. І. Болотов // Наш дім. – 2006. – № 8. – C. 10-11.

Болотов Г. І. Як обновити оселю / Г. І. Болотов // Наш дім. – 2005. – № 5. – C. 2-3.

Григорьев В. Открытые границы: [тем, кто занят ремонтом квартиры или строительством дома о трендах рынка межкомнатных дверей] / В. Григорьев // Идеи вашего дома. – 2017. – № 2. – C. 86-92.

Гуменюк В. Внутрішнє утеплення оселі / В. Гуменюк, В. Тарасюк // Наш дім. – 2005. – № 6. – C. 7.

Клюй С. На зеркальном паркете зал: наборные деревянные полы / С. Клюй // Идеи вашего дома. – 2017. – № 2. – C. 68-71.

Пилипчук І. Утеплення фасадів / І. Пилипчук // Наш дім. – 2005. – № 6. – C. 2-3.

Пося Т. П. Реконструкцію оселі – власноруч / Т. П. Пося // Наш дім. – 2006. – № 10. – C. 6.

Савельев А. Крыши / А. Савельев // Сделай сам. – 2005. – № 1. – C. 3-30.

 

Ремонт квартири: косметичний та капітальний

Ремонт для деяких людей на кшталт масштабного лиха і вони його відкладають якнайдалі. І поки вони налаштовуються, квартира потихеньку руйнується, комунікації приходять в непридатність і обсяги ремонту збільшуються. Але все одно настає той день, коли ремонт квартири стає неминучим і тягнути далі нікуди.

Для початку потрібно вияснити питання, що ви взагалі хочете зробити у своїй квартирі – трохи освіжити її зовнішній вигляд або повністю переробити?

У першому випадку можна обійтися звичайним косметичним ремонтом, а в другій ситуації доведеться вдатися до капітальних переробок і, можливо, навіть перепланування. З косметикою все досить просто – ніяких складних робіт робити не доведеться.

Косметичний ремонт своїми руками допускає повну або часткову заміну декоративних поверхонь – тобто переклеювання шпалер, заміну старої кахляної плитки, настилання нового підлогового покриття і при необхідності заміну застарілого електричного та сантехнічного обладнання. Яких-небудь глобальних переробок, пов’язаних з вирівнюванням поверхонь, прокладанням нових комунікацій та переплануванням, косметичний ремонт не передбачає, і все, що пов’язане з ним, цілком реально можна зробити самостійно, без сторонньої допомоги фахівців.

Інша справа – капітальний ремонт, який передбачає повну реставрацію приміщень. У процесі такого ремонту житлова площа переробляється повністю. З існуючих поверхонь видаляється все, що можливо і залишаються тільки несучі конструкції будинку – стіни та перекриття. Вирізаються навіть всі старі комунікації – мета такого ремонту полягає в модернізації приміщень квартири з умовою вимог людей, які в ній проживають.

Підходячи до питання, як зробити ремонт своїми руками, слід оцінити свої сили і можливості – зробити всі види робіт самому, або лише їх частину.

Які види робіт можна зробити власноруч? Це дуже важливий момент – від того, наскільки розсудливо і без перебільшень ви оціните свої сили і здібності, залежить якість ремонту і зовнішній вигляд приміщень в цілому. До цього потрібно підійти з усією відповідальністю.

Що реально в змозі виконати самостійно проста людина, коли стикається з питанням, як зробити ремонт квартири своїми руками? За великим рахунком, такі моменти можна порахувати на пальцях:

Демонтаж та вивіз сміття. Реально? Цілком! Адже недарма ж кажуть, що ламати – не будувати. Але і тут потрібно бути послідовним. По суті, демонтаж – це не безладний хаос, а планомірне і послідовне розбирання, незважаючи навіть на те, що в деяких випадках доводиться вдаватися до лому і молотка.

Деякі види підготовчих робіт.

Щоб рівняти стіни, потрібні необхідні навички, а для того, щоб пробити канавки для прихованої електропроводки або водопровідних комунікацій, вони не потрібні.

Прокладка простих і нескладних комунікацій. Загалом, ті види робіт, для яких не потрібна досвідчена рука, а необхідні тільки теоретичні знання.

Деякі види чорнової обробки поверхонь.

Сучасні матеріали і технології дозволяють їх робити своїми руками. Наприклад, вирівнювання стін гіпсокартоном – при бажанні освоїти цю технологію досить просто. Якщо впевнені у своїх силах, тоді вперед. Якщо ж виникають сумніви, значить звертайтеся до професіоналів. І головне пам’ятайте, що саме від вашого рішення в повній мірі залежить те, наскільки якісно і красиво буде зроблений ремонт квартири своїми руками.

Вибір будівельних матеріалів: як не помилитися та придбати якісний товар?

Будівельні матеріали економ класу не завжди є поганими. Простий приклад – клей для кахельної плитки Ceresit і Момент. Їх випускає одна і та ж компанія Henkel – перший відноситься до класу стандарт, а другий до класу економ. Практично всі майстри, які використовували, обидва клеї, скажуть вам, що особливої різниці між ними не спостерігається. Точно так само справи йдуть і з усіма іншими матеріалами, особливо якщо мова йде про чорнову обробку приміщень.

Трохи інакше йдуть справи з декоративними покриттями – тут різниця між стандартом і економ класом помітна навіть візуально. Доведеться зробити вибір і відштовхнутися від вашого бюджету на ремонт. Природно, економити потрібно по мінімуму, адже декоративні матеріали відрізняються не тільки зовнішнім виглядом, але і якістю і, як правило, красивий і дорогий матеріал практично завжди є якісним.

На що потрібно звертати увагу при виборі будівельних матеріалів, задаючись питанням, як зробити ремонт з нуля. Вирівнювати стіни гіпсокартоном набагато простіше, ніж штукатурити їх, але одночасно і дорожче. Виготовити стелю з пластикових ПВХ панелей і дешевше, і простіше. Тут варіантів багато, і перш ніж вибрати один з них, слід ознайомитися з кожним детально.

Досить велика кількість людей вважає, що ремонт можна виконувати поетапно. Наприклад, в цьому році виконати ремонт однієї кімнати своїми руками, в наступному році ще однієї кімнати і так до тих пір, поки вся квартира не буде відремонтована. Зрозуміти людей можна, вони виходять виключно з свого фінансового становища, але цей підхід до справи не є правильним. Пояснення цьому – поки ви закінчите ремонт останньої кімнати квартири, приміщення, з якого починали, вже встигне прийти в занепад і буде вимагати нового ремонту.

Якщо вже ви вибираєте поетапний ремонт, то робити його потрібно поопераційно – спочатку підлоги у всій квартирі, потім комунікації, далі ремонт стін своїми руками, стель і так до тих пір, поки справа не дійде до чистової обробки, яку потрібно буде зробити одночасно у всій квартирі. Природно, доведеться пожити в розрусі, але зате потім ви будете насолоджуватися новеньким ремонтом довгий час.

На завершальному етапі розгляду питання про ремонт квартири своїми руками, виливаються в додаткові витрати. По-перше, дотримуйтесь правильної послідовності виконання робіт – спочатку робиться все брудне, а потім чистове. По-друге, якщо ви задумали перепланування, то узаконьте його з самого початку – тут присутні не лише великі штрафи, але і небезпека порушення цілісності будівлі. Перепланування, особливо те, яке пов’язане з несучими стінами, повинно виконуватися згідно зі спеціальним проектом. І, по-третє, не варто ремонтувати щось частково – заміна одного метра водопровідної труби просто не має сенсу.

Ремонт кухні

Рано чи пізно кожну людину стомлює старий інтер’єр квартири, і вона замислюється про ремонт.

Здавалося б, все для втілення мрії є: необхідні грошові кошти накопичені, будівельна індустрія і торгівля пропонують безліч оздоблювальних матеріалів, меблів, освітлювальних приладів та іншого симпатичного декоративного дріб’язку. А все-таки чогось не вистачає.

Відповідь лежить на поверхні: не вистачає дизайнерської ідеї ремонту.

Особливо гостро це питання постає при ремонті приміщень з чітко вираженою практичною функцією: кухня, санвузол, балкон.

1. Якщо планування квартири дозволяє самостійно виконати суттєві будівельні переробки, то ремонт кухні в цьому випадку все частіше виноситься за рамки одного приміщення. Створення об’єднаного кухонно-столового простору із зонуванням на зону готування і обідню – мабуть, самий популярний тренд кухонного дизайну.

2. Поділ приміщень при цьому не проводиться, а роль перегородки виконує двостороння барна стійка, проект якої закладається перед початком ремонту кухні. Обробка перегородки повинна виконуватися в єдиному стильовому рішенні з кухонними меблями, наприклад, як на фото.

3. При формуванні та зонуванні великого приміщення особлива увага приділяється денному та штучному освітленню. Правильне розміщення світлових приладів повинно передбачатися проектом ремонтних робіт.

4. Спостерігається поступова відмова від традиційної розстановки кухонних меблів, що припускає лінійне, дворівневе розміщення місць зберігання, побутової техніки та зон приготування їжі. В досить просторих кухнях частина цих функцій виконує спеціальна конструкція – «острів», яка додатково виконує роль обіднього столу.

5. Зверніть увагу, що встановлення додаткового обладнання (витяжка, системи вентиляції та кондиціонування) не порушують стилістичну єдність інтер’єру кухні.

6. Уподобання щодо колірного вирішення інтер’єру в дизайнерських проектах ремонту кухні найчастіше віддаються світлим (білим, кремовим) тонам.

Власникам маленьких кухонь важливо відійти від звичних стереотипів, активно використовувати в обробці приміщення сучасні оздоблювальні матеріали та покриття (рельєфні, імітації дерева, натурального каменю тощо), раціонально розмістити меблі, все це правильно втілити – і ваша кухня після ремонту буде практичною та комфортною.

Ремонт санвузла 

Ремонт санвузла, незважаючи на незначні розміри приміщення, відноситься до складних заходів, що вимагає від власника квартири масу фінансових і тимчасових витрат. Для того, щоб своєчасно передбачити всі нюанси і заощадити значні кошти на ремонтних роботах, можна виконати ремонт санвузла своїми руками, заздалегідь продумавши послідовність та етапи проведення робіт. У результаті, використовуючи доступний інструмент і великий вибір сучасних матеріалів, дотримуючи всі сучасні технології та інструкції виробників, можна швидко та якісно зробити ремонт санвузла.

Для виконання якісного дизайн проекту санвузла зовсім не обов’язково звертатися до дизайнерів. Дизайн проект – це не стільки красива картинка, скільки можливість проводити ремонтні роботи за певним графіком і з використанням заздалегідь підібраних матеріалів. На основі фактичного стану приміщення і свого уявлення про те, як буде виглядати санвузол, потрібно скласти список необхідних матеріалів та обладнання, намалювати схему прокладки водопровідних труб і електропроводки, розмітити розташування сантехніки та приладів. Обов’язково необхідно запланувати розміщення побутових приладів і меблів, а також їх допустимі розміри.

Якщо на стелі планується монтаж гіпсокартонної конструкції кількома рівнями або натяжні стелі, заздалегідь потрібно зробити креслення розміщення вбудованих лампочок, продумати їх включення, а також не забути про систему вентиляції. На цьому етапі підбирається фінішна обробка санвузла, з’ясовується для себе рівень попередньої підготовки і матеріали, з яких вона буде робитися.

Фахівці рекомендують починати ремонт санвузла з демонтажних робіт. Навіть якщо квартира розташована в новобудові, ще не факт, що якість первинної обробки, стяжки і штукатурки в ній в нормальному стані.

Дуже часто сьогодні у нових квартирах доводиться видаляти неправильно виконану стяжку, заново вирівнювати стіни і стелі, видаляти напливи від порушення технології і т. д. На цьому етапі ремонтних робіт також розширюють отвори, проводять додаткове утеплення, звукоізоляцію стін або стелі.

Нова прокладка каналізації і водопроводу, електропроводки та опалювальних приладів можуть бути пов’язані з великим обсягом штроблення підлоги і стін.

Відразу передбачається кількість розеток і вимикачів та їх розташування. Прив’язка сантехнічних приладів проводиться з урахуванням їх розмірів і схеми підключення до інфраструктури. Обов’язково проводиться система вентиляції з облаштуванням вентиляційних каналів.

Спочатку виявляють фактичний перепад підлоги і визначаються з типом стяжки. Обов’язково враховується товщина фінішного покриття, наявність теплої підлоги і рівень поверхні у всій квартирі. Далі проводиться підготовка стін до укладання керамічної плитки, а після цього облаштовуються стельові поверхні. Сучасні конструкції підвісних стель для санвузлів дуже різноманітні: багаторівневі системи з вологостійкого гіпсокартону або гіпсоволокна, натяжні полотна, скляні і дзеркальні стелі, вітражні поверхні та інші стильні варіанти.

Після проведення чорнової обробки приступають до нанесення фінішних покриттів: укладання керамічної плитки, мозаїки або натурального каменю, фарбування і нанесення декоративної штукатурки. Затирання швів між плиткою проводиться, як правило, на заключному етапі, після попереднього прибирання приміщення.

На заключному етапі встановлюють двері, розетки, вимикачі, сантехнічні прилади, монтують меблі, облаштовують систему освітлення і вентиляцію санвузла.

Ремонт балкона

Зазвичай під час ремонту основна увага приділяється жилій частині, а також санвузлу та кухні. Вважається, що ці приміщення слід обробити в першу чергу, а вже потім переходити до балкону або лоджії, які потрібно лише привести в більш-менш презентабельний вигляд. Не секрет, що у багатьох людей ця частина житлової площі є чимось на зразок підсобки або складу для непотрібних речей, до яких просто не доходять руки.

Внутрішнє оздоблення балкона – завдання, яке рано чи пізно стосується кожного з нас. Причому дана проблема може виникнути як при ремонті і обробці абсолютно нового приміщення, так і знадобиться в процесі перепланування або переоблаштування квартири.

Варто зазначити, що від правильного ремонту балкона або внутрішнього ремонту лоджії залежить комфорт і затишок у всьому приміщенні, тому що саме цей простір найбільшим чином піддається впливу зовнішніх факторів і погодних умов. Приміщення балкона і лоджії має бути облаштовано та утеплено належним чином. Варіанти обробки лоджії і балкона залежать від обраних матеріалів для благоустрою.

Внутрішнє оздоблення балкона або лоджії може починатися з установки балконних рам і балконних дверей.

Наступний етап облаштування – утеплення і внутрішнє оздоблення балкона або лоджії, куди входять влаштування підлоги, оздоблення стін і стель.

На щастя, ринок будівельних та оздоблювальних робіт пропонує багатий вибір будівельних матеріалів, призначених для внутрішньої обробки і утеплення балкона і лоджій. Тут представлені євровагонка і європідлога всіх категорій з різних порід дерева, які зазвичай використовуються для такого виду робіт. Є різноманітність плитки, лінолеуму, призначених для обробки підлог.

Обшивка балконів декоративними панелями типу «євровагонка» схожа з більш дешевим способом, з використанням листових матеріалів, таких як МДФ, пластик, ДВП або ДСП.

При повній готовності до негайної установки декоративно-оздоблювальні панелі мають не тільки чудовий зовнішній вигляд, а також хороші експлуатаційні якості. Крім довговічності і стійкості до механічних пошкоджень у «євровагонки» є ще плюс у невеликій товщині панелей, що дозволяє економити корисну площу і так вузьких балконів.

Крім того, заводське виробництво таких панелей означає, що підгонка пазів і гребенів виконана з високою точністю. Тому їх досить легко встановлювати вертикально, горизонтально або навіть діагонально, підганяючи один до одного і скріплюючи пазово-гребеневими крайками. Такі панелі краще використовувати для обробки парапету і стіни, суміжної з кімнатою.

Що стосується підлоги найкращим варіантом буде обробка підлоговою рейкою, або фанерою з подальшим покриттям її ламінатом, або лінолеумом.

Для обробки стелі можна використовувати складальні ПВХ панелі, які прикрасять ваш балкон. За бажанням замовника підлогу, стелю, стіни і парапет можна утеплити різними матеріалами.

Можливе проведення світла і приладів опалення, установка профілю ПВХ, замість алюмінію. В результаті у Вас може вийти ще одна кімната для відпочинку!

Внутренняя отделка. Современные материалы и технологии / Е. Романченко. – Харьков : Аргумент Принт, 2013. – 80 с.

Внутрішня обробка приміщень – фінальний етап ремонту або будівництва, адже вона має на меті створити унікальний інтер’єр приміщення, зробити його комфортним та затишним.

Внутрішня обробка проводиться після закінчення всіх будівельних робіт. До її початку варто зробити всі чорнові роботи – вирівнювання стін, стель, штукатурку. Далі починається безпосередня внутрішня обробка приміщення, яка складається з обробки стін, підлоги та стелі.

З кожним роком з’являються вимоги до внутрішньої обробки приміщень, її якості. Нові вимоги потребують застосування найбільш ефективних і довготривалих оброблювальних матеріалів, за допомогою яких можна зробити підлоги, стіни, стелі ідеально рівними та вберегти від можливих дефектів (грибки, тріщини) та підготувати для подальших етапів внутрішньої обробки.

Пивоварова М. С. Ремонт квартиры от стяжки до потолка: новейшие технологии отделки помещений / М. С. Пивоварова. – Ростов-на-Дону : Феникс, 2009. – 282 с.

З появою нових будівельних матеріалів змінюється і технологія обробки та вимоги замовника до якості роботи. Як вибрати саме ті будівельні матеріали, які зроблять вашу квартиру затишною та неповторною? Як підібрати якісну сантехніку або замінити вікна? Як самостійно покласти в кімнаті ламінат?

Книга буде корисною людям, які вирішили самостійно зайнятися ремонтом власної оселі, а також професіоналам даної сфери, які хочуть дізнатись про нові прийоми роботи із сучасними матеріалами та інструментами.

Симонов Е. В. Дизайн, перепланировка, отделка квартир. Как стильно обустроить жильё / Е. В. Симонов. – Санкт-Петербург : Питер, 2010. – 160 с.

В даному посібнику міститься інформація про те, як правильно зонувати простір квартири, зробити перепланування та зареєструвати все це юридично, витрачаючи мінімальні кошти на ремонт та будівельні матеріали.

Книга багата на практичні поради та оригінальні дизайнерські рішення, які можливо втілити без особливих зусиль.

Власенко А. М. Лицювальник-плиточник : навч. посіб. / А. М. Власенко, В. С. Плохій, В. М. Аніщенко. – Київ : Літера ЛТД, 2008. – 280 с.

Дизайн інтер’єра / упоряд. К. О. Шейкіна. – Харків : Веста, 2010. – 160 с.

Евроремонт квартиры и дома / сост. В. Н. Мосякин. – Харьков : Книжный Клуб Семейного Досуга, 2006. – 351 с.

Костенко А. Я. Благоустройство квартиры: комфорт, эстетика / А. Я. Костенко, О. С. Зимина. – Киев : Будівельник, 1986. – 167 с.

Падалка Д. Сам собі майстер / Д. Падалка. – Київ : Гамазин, 2006. – 336 с.

Рябинина О. Практические советы хозяину и хозяйке / О. Рябинина. – Харьков : Книжный Клуб Семейного Досуга, 2006. – 319 с.

Шепелев А. М. Ремонт квартиры своими силами / А. М. Шепелев. – Москва : Моск. рабочий, 1987. – 416 с.

* * *

Григорьев В. Не слышать шума городского : [о звукоизоляции квартиры] / В. Григорьев // Идеи вашего дома. – 2017. – № 2. – C. 94-99.

Исмиева В. Лофт в стиле хокку: новая квартира / В. Исмиева // Идеи вашего дома. – 2016. – № 3. – C. 26-31.

Исмиева В. Снежная легкость: новая квартира / В. Исмиева // Идеи вашего дома. – 2016. – № 3. – C. 20-25.

Колотилкин А. Ремонт как точная наука. Линолеум: два с половиной века истории / А. Колотилкин // Наука и жизнь. – 2005. – № 8. – C. 100-103.

Колотилкин А. Ремонт как точная наука / А. Колотилкин // Наука и жизнь. – 2005. – № 5. – C. 118-122.

Колотилкин А. Ремонт как точная наука 2. Потолок квартиру красит / А. Колотилкин, А. Калинин // Наука и жизнь. – 2005. – № 3. – C. 110-114.

Резницький Б. Т. Упорядковуємо балкон і лоджію / Б. Т. Резницький // Дім, сад, город. – 2008. – № 5. – C. 30-31.

Хошобина О. Побелить-покрасить. Цена ремонта вашей квартиры / О. Хошобина // Личный счёт. – 2005. – № 5. – C. 60-62.


Стильні каміни, теплі печі своїми руками

У недалекому минулому жодна селянська родина не обходилася без печі, та й у місті вона посідала не останнє місце. Такому широкому її розповсюдженню сприяли проста будова й універсальність. За останні роки різко змінився уклад нашого життя, змінилися наші дім і побут, стали іншими вимоги до оселі. Сільського жителя не влаштовують старі печі. В той же час городянин потягнувся до природи, він цілком готовий відстоювати печі батьків і прадідів. Запах диму, гра полум’я, потріскування палаючих дров завжди викликали позитивні емоції. Але не можна вибирати піч або камін для будинку, керуючись лише емоціями. Піч треба підбирати для умов реального життя, вона повинна відповідати вимогам сучасного побуту – як на дачі, так і в садибному будинку.

Особливе місце займають печі з відкритою топковою камерою – каміни. Вони не можуть служити для опалення приміщення, тому що віддають тепло, поки топляться, не акумулюючи його. Але підняти температуру в приміщенні можуть набагато швидше, ніж опалювальна піч. Вони більше служать для створення комфорту, затишку, романтичного настрою. Каміни належать до найдавніших нагрівальних споруд, які застосовувалися для опалення жител.

Якщо в будинку є пічне опалення, то найпростіший варіант побудови каміна – прибудувати його до печі, використавши наявний димохід і трубу. Піч може топитися з кухні, а прибудований камін – з кімнати. У цьому випадку не потрібно закладати окремий фундамент, можна обійтися грубним.

Отже, як побудувати камін, звести піч? Як повернути вже призабуті запахи й потріскування дров у вогнищі? Звичайно це не так просто. Але головне – повірити в себе, звикнути до думки, що доведеться витратити чимало часу на спорудження й терпляче, цеглинка за цеглинкою, викладати вподобану піч або камін. І тоді ви зможете спокійно сісти біля зведеного власними руками каміна, насолоджуючись потріскуванням вугілля і відчуваючи тепло.

Мірошниченко С. А. Стильні каміни, теплі печі своїми руками / С. А. Мірошниченко. – Донецьк : БАО, 2009. – 368 с.

Тепла піч у будинку – не розкіш, а необхідність. Стильний камін – чудове доповнення до будь-якого інтер’єру.

В даній книзі детально подано інформацію про різні типи сучасних камінів і печей, правила їх спорудження, обслуговування й експлуатації, представлені схеми та креслення. Домашній майстер познайомиться з конструктивними особливостями печей і камінів, засвоїть принципи будівництва, у тому числі мурування складних елементів.

Зав’язкін О. В. Дорогоцінна енциклопедія домашнього майстра : 5000 практичних порад / О. В. Зав’язкін. – Донецьк : БАО, 2007. – 768 с.

Кладём печи и камины. Это просто! / сост. А. В. Коробейник. – Ростов-на-Дону : Феникс, 2006. – 252 с.

Огарев А. Г. Уличные камины, печи, мангалы. Конструкции. Строительство. Облицовка / А. Г. Огарев. – Харьков : Аргумент Принт, 2013. – 256 с.

Стильные камины и теплые печи своими руками. – Донецк : БАО, 2012. – 368 с.

Трофименко Р. И. Камины. Печи. Котлы. Радиаторы и другое отопительное оборудование и отопительные системы / Р. И. Трофименко. – Харьков : Аргумент Принт, 2013. – 256 с.

Бреус В. Для внутреннего и наружного применения : (керамика в печах и каминах) / В. Бреус // Камины и отопление. – 2012. – № 1. – C. 38-44.

Бреус В. Печная двусторонность / В. Бреус // Камины и отопление. – 2006. – № 4. – C. 44-54.

В современной классической усадьбе : камин в интерьере // Камины и отопление. – 2005. – № 3. – C. 54-55.

Главное в доме – тепло очага // Камины и отопление. – 2006. – № 3. – C. 68-69.

Грибкова Е. Камин – энергия дома / Е. Грибкова // Камины и отопление. – 2004. – № 3. – C. 64-66.

Григорьев В. Двухколпаковая отопительная печь / В. Григорьев // Камины и отопление. – 2008. – № 3. – C. 118-119.

Григорьев В. Русская печь с плитой / В. Григорьев // Камины и отопление. – 2010. – № 1. – C. 116-117.

Двоскина Н. Камин как скульптурная форма / Н. Двоскина // Камины и отопление. – 2010. – № 1. – C. 54-60.

Двоскина Н. Огненный знак хайтека / Н. Двоскина // Камины и отопление. – 2006. – № 4. – C. 26-36.

Двоскина Н. Эстетика загородного дома / Н. Двоскина // Камины и отопление. – 2007. – № 1. – C. 62.

Двоскина Н. Электрический камин : управляя стихией / Н. Двоскина // Камины и отопление. – 2006. – № 2. – C. 10-20.

Девиз современной жизни : камин в интерьере // Камины и отопление. – 2005. – № 3. – C. 48.

Дизайн, комфорт и КПД // Камины и отопление. – 2011. – № 1. – C. 86-87.

Дом приятный во всех отношениях // Камины и отопление. – 2006. – № 1. – C. 48-49.

Домашний очаг на любой вкус // Камины и отопление. – 2007. – № 1. – C. 63-64.

Дыхание истории // Камины и отопление. – 2004. – № 2. – C. 52-53.

Иванова А. Свидетель времени и образец стиля / А. Иванова // Камины и отопление. – 2006. – № 2. – C. 44-54.

Как правильно выбрать камин // Камины и отопление. – 2011. – № 1. – C. 63.

Камин со своим «характером» // Камины и отопление. – 2005. – №4. – C. 98-99.

Кладка печей и их оформление // Камины и отопление. – 2006. – № 4. – C. 106-111.

Классическая респектабельность : камин в интерьере // Камины и отопление. – 2006. – № 2. – C. 78-79.

Козлов А. Печи благородных кровей / А. Козлов // Камины и отопление. – 2007. – № 4. – C. 90.

Комфортная альтернатива : камин в интерьере // Камины и отопление. – 2006. – № 2. – C. 62-63.

Коробкова А. Камин в камине / А. Коробкова // Камины и отопление. – 2005. – № 4. – C. 24-34.

Кулыгина Е. Чары иллюзий : (электрические камины) / Е. Кулыгина // Камины и отопление. – 2012. – № 1. – C. 62-68.

Магия домашнего камина : (камины с открытыми топками) // Камины и отопление. – 2011. – № 1. – C. 38-46.

Масакова А. Хранитель традиций : камин в интерьере / А. Масакова // Камины и отопление. – 2009. – № 1. – C. 78.

Многоцелевая печь-камин // Камины и отопление. – 2006. – № 2. – C. 110-111.

Неверова М. Камин с живым пламенем... без дров и золы / М. Неверова // Камины и отопление. – 2004. – № 3. – C. 48-50.

Печь – камин // Камины и отопление. – 2004. – № 4. – C. 80-83.

Печь-каменка комбинированного действия // Камины и отопление. – 2008. – № 4. – C. 122-123.

Самый красивый камин // Камины и отопление. – 2010. – № 1. – C. 96.

Сезон электрокаминов // Камины и отопление. – 2005. – № 4. – C. 48-49.

Символ престижа // Камины и отопление. – 2004. – №1. – C. 36-40.

Спарбер А. Романтика сельской жизни : (рустикальные камины) / А. Спарбер // Камины и отопление. – 2010. – № 1. – C. 42-52.

Удачная альтернатива – газовый камин // Камины и отопление. – 2006. – № 1. – C. 77-78.

Уют гостеприимного пространства : камин в интерьере // Камины и отопление. – 2006. – № 2. – C. 88-89.

Фролова А. Элегантный стиль кантри : камин в интерьере / А. Фролова // Камины и отопление. – 2006. – № 2. – C. 94-96.

Электрокамин : городской шик // Камины и отопление. – 2005. – № 3. – C. 42.

Эстетика усадьбы : камин в интерьере // Камины и отопление. – 2009. – № 1. – C. 76.

 

Інтернет-ресурси

Всё о ремонте квартиры [Электронный ресурс] // PostRemont : сайт. – Режим доступа: http://postremont.ru/. – Название с экрана.

Для новачків: ремонт квартири своїми руками. З чого почати? [Електронний ресурс] // Vidpoviday.com : Корисні поради на кожен день : сайт. – Режим доступу: http://vidpoviday.com/dlya-novachkiv-remont-kvartiri-svo%D1%97mi-rukami-z-chogo-pochati. – Назва з екрана.

Косметичний ремонт квартири [Електронний ресурс] // Буд-Інфо : Поради для будівництва та ремонту і розцінки на будівельні та ремонтні роботи на 2017 рік : сайт. – Режим доступу: http://bud-info.net.ua/korysni-porady/remont-kvartyry/kosmetychnyj-remont-kvartyry/. – Назва з екрана.

Косметичний ремонт своїми руками [Електронний ресурс] // Поради з будівництва : сайт. – Режим доступу: http://bud-porada.in.ua/kosmeticheskij-remont-svoimi-rukami.htm. – Назва з екрана.

Косметический ремонт балкона: 5 шагов и минимум усилий [Электронный ресурс] // my inmyroom : сайт. – Режим доступа: https://www.inmyroom.ru/posts/9820-kosmeticheskiy-remont-balkona-5-shagov-i-minimum-usiliy. – Название с экрана.

Недорогий ремонт квартири своїми руками: способи економії [Електронний ресурс] // Строительный потрал : сайт. – Режим доступу: http://economstroy.com.ua/montag-svoimy-rukamy/5880-nedorogiy-remont-kvartyry-svoimy-rukamy.html. – Назва з екрана.

Ремонт квартири своїми руками [Електронний ресурс] // HelpRemont : сайт. – Режим доступу: http://helpremont.in.ua/. – Назва з екрана.

Ремонт квартири своїми руками швидко і недорого, поради [Електронний ресурс] // Dovidka.com : сайт. – Режим доступу: http://dovidkam.com/remont/remont-kvartiri-svo%D1%97mi-rukami-shvidko-i-nedorogo-poradi.html. – Назва з екрана.

Ремонт квартиры своими руками, строительство, самоделки [Электронный ресурс] // Вопрос-ремонт.ру : сайт. – Режим доступа: http://vopros-remont.ru/. – Название с экрана.

Ремонт своими руками – советы и хитрости [Электронный ресурс] // Своими руками : сайт. – Режим доступа: http://www.svoimi-rukamy.com/Sdelay/remont/. – Название с экрана.

Сайт по ремонту своими руками [Электронний ресурс] // Умелые руки : сайт. – Режим доступа: http://umelyeruki.com/. – Название с экрана.

Справочник мастера по строительству, ремонту, благоустройству квартиры, дома или загородной дачи своими руками [Электронный ресурс] // Сделать ремонт! : сайт. – Режим доступа: http://sdelalremont.ru/. – Название с экрана.

 

Марія Новікова




усі виставки »

Бібліотека року 2023

Бібліотека року 2023

Книжковий форум Рівненщини

Книжковий форум Рівненщини

Хаби цифрової освіти

Хаби цифрової освіти

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції