Віртуальні виставки

Кравчук Спиридон Гнатович – журналіст, літератор, краєзнавець
14.12 2018 | Постаті | Прочитано: 3503


«Переконаний, що кожний, хто приходить у

земне буття, має накреслений шлях. Бо ж хіба

без визначень Господніх мені можна було

сподіватися, що оволодію журналістикою,

літературною творчістю?»

С. Кравчук


Спиридон Гнатович Кравчук – журналіст, літератор, краєзнавець. Член Рівненської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Лауреат регіональної краєзнавчої премії «За відродження Волині» (2008).

Народився 23 грудня 1938 р. у селі Крилів Корецького району на Рівненщині у багатодітній хліборобській родині Гната і Лукії Кравчуків. У 1954 р. закінчив Крилівську семирічну школу. У 1964 – Корецьку заочну середню школу. Три роки служив у війську СРСР. Навчався у Львівській школі кіномеханіків (1961). Закінчив факультет журналістики Львівського державного університету ім. Івана Франка. Працював будівельником, кіномеханіком (1961-1964). З 1964 р. Спиридон Гнатович – літературний працівник Гощанської районної газети «Радянське життя». Впродовж 1967-1968 рр. завідував відділами листів і масової роботи, сільського господарства редакції Корецької районної газети «Жовтневі зорі» (нині «Вісник Кореччини») У 1968-1978 рр. – редактор Гощанського районного радіомовлення, в 1978-1981 рр. – заступник редактора газети «Жовтневі зорі». У 1981-1982 рр. – завідувач відділу сільського господарства редакції Гощанської районної газети «Радянське життя» (від 1992 р. «Рідний край»).

Впродовж 1982-1986 рр. обіймав посаду голови Гощанської селищної ради. Був депутатом, членом виконкому Гощанської районної ради народних депутатів (1983-1987 рр.). В 1986-1999 рр. – завідувач відділу агропромислового комплексу редакції газети «Радянське життя». Був відповідальним секретарем редакції Здолбунівської районної газети «Нове життя» (травень-липень 2000 р.). З 2003 р. – старший науковий працівник, з 2004 року працює в складі науково-редакційної групи книги «Реабілітовані історією. Рівненська область», з 2005 р. – старший редактор науково-редакційної групи Рівненської обласної редколегії книги «Реабілітовані історією. Рівненська область». Член Національної спілки журналістів України (1968).

У 1977-1978 рр. брав участь у республіканському літературному конкурсі Міністерства культури та Міністерства внутрішніх справ УРСР, де став лауреатом премії в жанрах нарису і новели.

Автор книг: «Чари сивої Погорини» (1998), «Сонник. 5656 тлумачень» (1998), «Мічені вогнем» (2003), «Перехрестя вождя Божа» (2005; співавтор О. С. Маркевич), «Пекуча сльоза» (2006), «Передзвін віків» (2007), «Святині Гощі» (2010), «Храми Дорогобузької землі» (2013), «Камертон» у 2 частинах (2014-2015).

У 2006 р. в першій книзі колективної праці «Реабілітовані історією Рівненська область» опубліковано 10 нарисів під рубрикою «Пером публіциста». Автор сотень новел, гуморесок, нарисів про людей свого краю.

Розпорядженням голови облдержадміністрації за вагомий внесок у розвиток краєзнавчого руху в області та у зв’язку з 75-річчям із дня заснування Всеукраїнської спілки краєзнавців нагороджений Почесною грамотою.

Лауреат Гощанської районної краєзнавчої премії ім. Івана Шишка (2006), Гощанської літературної премії ім. Ростислава Журомського, Гощанської мистецької премії ім. Миколи Шакури.

Захоплюється травознавством та народною медициною.

 

Краєзнавча діяльність

В шкільні роки перечитав багато наукових та літературних праць із історії України, Рівненщини, по крупинах збирав відомості про минуле свого краю. Згодом почав навідуватися до місцевих архівів, архівних установ Києва і Львова, де перебирав гори матеріалів із цієї тематики. Тривалий час, працюючи у Гощанському районі на журналістській ниві та в органах місцевого самоврядування, Спиридон Кравчук одночасно вів ще й глибокий краєзнавчий пошук. До цієї справи він залучив широке коло дослідників минулого із різних населених пунктів району. Як керівник районної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців Спиридон Кравчук всіляко сприяв і допомагав в організації та подальшій роботі музеїв і музейних кімнат (велику пошукову та виховну роботу ведуть ці осередки краєзнавства у районному центрі, Липках, Горбакові, Вовкошеві, Русивлі, Бугрині, Симонові, Тучині, інших селах).

Працюючи у редакції районної газети «Рідний край» С. Кравчук заснував щомісячну тематичну  сторінку «Краєзнавець». Перший випуск її вийшов 3 лютого 1996 року. Ставилася нібито буденна, але надто актуальна мета – відродити призабуті сторінки історії, підняти завісу над багатющою культурною і духовною спадщиною рідної землі, на якій живемо. І «Краєзнавець» цю місію успішно виконує уже протягом усіх років незалежності України. Стараннями районної краєзнавчої організації, яку очолив Спиридон Кравчук та при підтримці обласного краєзнавчого товариства і районних владних структур уперше була у червні 2002 року проведена науково-практична конференція «Гощанське Погориння: давнина і сучасність», видано однойменний науковий збірник, упорядкований Іваном Пащуком.

Окремі матеріали з історії району, вміщені у книзі «Перехрестя вождя Божа», пройшли перевірку часом і побачили світ саме на газетних сторінках «Краєзнавця», в науковому збірнику і першому випуску літературно-мистецького альманаху «Гостинець» (2000).

Журналіст за фахом і з багаторічним стажем С. Кравчук не новачок на літературній ниві. Ним написані повісті «Триволя», «А пам'ятаєш, брате», «Зрадник», багато новел і гуморесок.

В 2006 році вийшов друком роман-дилогія «Пекуча сльоза». Це перший великий літературний твір Спиридона Кравчука. Цей публіцистично-пригодницький роман – не тільки гірка оповідь про долю двох синів дбайливого невтомного господаря-хуторянина Андрія Москальчука, вивезеного з села Тудорів (нині Федорівка, Гощанського району) на спецпоселення до «білих ведмедів», а й багатьох інших людей нашого краю, хто пережив війну і післявоєнні репресії.

На основі конкретних фактів з буття, порівняно невеличкого села, автор прагнув відтворити реальну картину періоду німецької окупації та повоєнні роки, згадавши багатьох учасників тих подій.

Високе і світле почуття патріотизму починається з любові до рідного краю, до міста чи села, де з'явився на світ, де зробив перші кроки на землі. До цих роздумів повертаєшся коли читаєш історичне дослідження Спиридона Кравчука та його доньки Олесі «Перехрестя вождя Божа». В книзі є підзаголовок «Історія Дорогобузького Погориння в нарисах», який не лише вказує на тему, але й на жанр і особливості твору. Олеся закінчила історичний факультет, зараз вона дипломований спеціаліст, є співавтором книги.

На основі аналізу багатьох наукових і літературних джерел та архівних матеріалів автори книги роблять екскурс у минуле Гощі та інших населених пунктів району. Особливо цікава розповідь про Дорогобуж – столицю одного з древніх князівств. Адже через це давнє городище на Горині проходив суходольний, так званий Чорний шлях зі Східної до Західної Європи.

Цікава розповідь про історію села Дуліби (його назва походить від імені древнього племені, яке селилося в цій місцевості). За твердженнями істориків, із II до початку VІІ століття діяв перший міжетнічний союз антів і слов'ян, який носив назву Дулібський. У розділі «Колиска дулібів» багато розповідей про давнє минуле краю, зокрема, про Гощу, села Томахів, Бугрин, Вільгір, Глибочок, Дроздів, Горбів, Мнишин, Тучин та інші населені пункти.

Розповіді про давнє минуле району підкріплені картами-схемами, зробленими на основі знахідок археологів. Особливо цікава карта-схема головних шляхів сполучення у краї в періоди розквіту і занепаду Дорогобужа, оскільки вони підтверджують рівень економічних зв'язків тих часів.

Автори ведуть розповіді про історичний шлях свого району від сивої давнини аж до наших днів. Подаються цікаві матеріали про економіку, культуру, соціальний розвиток краю, про відомих людей, які багато зробили для його розквіту.

Друга частина книги, озаглавлена «Серед вишневих садів», займає більше ніж половину обсягу видання. Вона складена із розповідей про минуле і сьогодення населених пунктів району. Нариси про села підготовлені на основі матеріалів, зібраних місцевими краєзнавцями. Вони дбайливо відредаговані.

Книга історичних нарисів про минуле Гощанського району вдала спроба її авторів заглянути у глибину віків, простежити зміни і перетворення у краї на фоні історії України.

Автор на конкретних фактах прагне довести, що не можна правдиво написати історію рідного краю, ретельно не дослідивши святинь минулого й теперішнього. Бо ж з ними, незважаючи на мир чи війни, тісно переплетені людські долі. Жодний православний храм від давнини до сучасності не збудований знічев’я, а з поважної причини князів, царів, заможних панів, громади. Коли і за яких умов появилися такі споруди на Волині, і зокрема, у Погоринні, з чиєї подачі і ким вони руйнувалися чи знеславлювалися, а потім відроджувалися? Про це і йдеться у творі Спиридона Кравчука, посилаючись на приклади з життя окремих поселень, серед яких на передньому плані є загалом малодосліджене містечко з дивною назвою Гоща. У книзі «Передзвін віків» використано багато матеріалів і документів, що проливають світло на тернистий шлях православ’я, його ієрархів, богоугодні діяння сподвижників та щирих прихильників. Згадані епізоди з історії Київської Русі, сусідніх держав, походження християнських реліквій, атрибутики та інше.

Книга «Святині Гощі» вміщує в себе нариси про монастирі і церкви Гощі.

Гоща – невеличке провінційне містечко. Здавалося б, що тут може бути такого, аби звабити мандрівника зупинитися на годину-другу, зацікавитися до оглядин вулиць, будівель, річки Горині? Нічого особливого. Та це лише перше і, як правило, помилкове враження. Насправді ж Гоща, порівняно навіть з низкою великих міст, має багату історію свого зародження, становлення, розвитку. На її території збереглися до кінця не вивчені унікальні залишки минувшини, а неподалік, майже з усіх боків, – зарослі травами й розорані плугами знані колись в усіх країнах Західної Європи Червенський (Чорний), Соляні (Лівобережний та Правобережний), водний Горинню шляхи з охоронними заставами, залогами, замками, митницями. А ще – живі свідки призабутих віків – Монастирище, Заставницька ікона Пречистої Матері і Сина Божого, храм Христового Архангела Михайла, парк Іпохорських-Ленкевичів та перебудований ними із замку палац вельмож, двоповерховий млин. У Гощі є Покровський монастир, церкви Василя Великого та Луки Кримського, кілька капличок, зведених на честь 2000-ліття народження Ісуса Навіна – засновника Християнства…

«Храми Дорогобузької землі» – своєрідне продовження публікацій циклу нарисів про монастирі та церкви Гощанського району. У першому і другому розділах подані нариси про монастирі й приходські церкви. Лише окремі примірники сакрального мистецтва збереглися із сивої давнини, а більшість перебудована, відроджена чи заново зведена зусиллями релігійних громад в останні віки й десятиліття. Як це відбувалося, хто конкретно сприяв цьому? Такі факти здебільшого підтверджені документами, фрагментами із літератури. Перед кожним нарисом розміщено коротеньку оповідь про особу чи подію, на честь якої названо храм. Згадано імена тих, хто без особистої вигоди чинив богоугодні справи, переслідувався за віру, виконував або продовжує пастирську місію, бере активну участь у службах Божих, оберігає сільські святині.

 

Творчість С. Г. Кравчука

* * *

Кравчук С. Чари сивої Погорини : зб. перлин нар. творчості : заговори, замовляння, рецепти нар. медицини, тлумачення імен та снів / С. Кравчук. – Рівне : Ліста, 1998. – 256 с.

Кравчук С. Сонник : 5656 тлумачень / С. Кравчук. – Рівне : Ліста, 1998. – 239 с.

Кравчук С. Зрадник : повість / С. Кравчук // Гостинець : альманах. – Рівне, 2000. – Вип. 1. – С. 9–37.

Кравчук С. Мічені вогнем : повісті та оповідання / С. Кравчук. – Рівне : Ліста, 2003. – 112 с.

Кравчук С. Перехрестя вождя Божа : історія Дорогобузького Погориння в нарисах / С. Кравчук, О. Кравчук. – Рівне, 2005. – 352 с.

Кравчук С. Пекуча сльоза : роман-дилогія / С. Кравчук. – Рівне : Овід, 2006. – 332 с.

Кравчук С. Передзвін віків : іст.-публіцист. нарис / С. Кравчук. – Гоща : Валері, 2007. – 204 с.

Кравчук С. Святині Гощі : іст.-турист. путівник / С. Кравчук. – Рівне : Овід, 2010. – 236 с.

Кравчук С. Храми Дорогобузької землі : присвяч. 1025-й річниці хрещення Київ. Русі / С. Кравчук. – Рівне, 2013. – 400 с.

Кравчук С. Камертон : публіцист. роман-дилогія. Ч. 1 : Гарт / С. Кравчук. – Рівне : О. Зень, 2014. – 288 с.

Кравчук С. Камертон : публіцист. роман-дилогія. Ч. 2 : Опір / С. Кравчук. – Рівне : О. Зень, 2015. – 288 с.

Кравчук С. Бурелом : роман / С. Кравчук. – Рівне : О. Зень, 2017. – 368 с.

Кравчук С. Створюємо правдиву історію краю / С. Кравчук // Гощанське Погориння: давнина і сучасність : зб. матеріалів наук.-краєзн. конф., присвяч. 850-річчю Гощі, 14-15 черв. 2002 р. – Рівне, 2002. – С. 124–127.

Кравчук С. Із династії Прушинських / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 503–507.

Кравчук С. Урядовець Центральної Ради [Володимир Огибовський із Рясників Гощан. р-ну Рівнен. обл.] / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 507–511.

Кравчук С. Шкірзавод Бриманів / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 511–513.

Кравчук С. Дорогобуж, Подоляни / С. Кравчук // Дорогобужу на Волині – 925 (1084-2009) : іст. розвідки дослідників краю / ред. Б. Столярчук-Попенко. – Рівне : О. Зень, 2009. – С. 111–116; 117–119.

З історії сіл Дорогобуж та Подоляни Гощанського району.

Кравчук С. Зболений хліб / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 513–515.

Кравчук С. Контрреволюційний «Український хлібороб» / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 516–520.

Кравчук С. Чи переслідував староста парашутистів / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 520–524.

Кравчук С. Станичний військовик / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 525–530.

Кравчук С. В’язень камери Сталіна / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 531–536.

Кравчук С. Наклеп з примусу / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 536–539.

Кравчук С. Кулемет … у пасіці / С. Кравчук // Реабілітовані історією / ред. А. А. Жив’юк. – Рівне : Рівнен. друк., 2006. – Кн. 1 : Рівнен. обл. – С. 539–543.

* * *

Кравчук С. «Шевченківська естафета» [, яка крокує місцями перебування Великого Кобзаря на Волин. землі, передана з Гощі у Корець ] / С. Кравчук // Демократ. Рівненщина. – 2002. – 8 берез. – С. 7.

Кравчук С. Гаруйно, Горина, Горинь / С. Кравчук // Вільне слово. – 2004. – 9 квіт. – С. 12.

Про походження назви річки та дослідження її рельєфу.

Кравчук С. В’язень камери Сталіна / С. Кравчук // Вісті Рівненщини. – 2005. – 25 берез. – С. 3.

Про Семена Устимця із села Симонів Гощанського району.

Кравчук С. Довгими були допити … / С. Кравчук // Вісті Рівненщини. – 2005. – 9 верес. – С. 3.

Про П. Пивоварчука з с. Малятин колишнього Тучинського району (нині – Гощанський район), який у 1941 р. був старостою сільської управи.

Кравчук С. Із династії Прушинських / С. Кравчук // Вісті Рівненщини. – 2005. – 22 черв. – С. 3.

Про поміщиків, найбагатших землевласників середини ХІХ – поч. ХХ ст. на теренах колишньої Тучинської волості, а нині сучасного Гощанського району.

Кравчук С. На місці язичницького каплища, або Таємниці гощанських підземель / С. Кравчук // Волинь. – 2005. – 22 лип. – С. 17.

Кравчук С. Рясничанин [В. Огибовський] із уряду Центральної Ради / С. Кравчук // Вісті Рівненщини. – 2005. – 24 черв. – С. 4.

Кравчук С. «Поліська Січ» – провісниця УПА / С. Кравчук // Вісті Рівненщини. – 2008. – 7 берез. – С. 14.

Про діяльність підпільної збройної сили «Поліська Січ» під керівництвом Тараса Боровця на Рівненському Поліссі в роки Другої світової війни.

Кравчук С. Його колиска – Дермань / С. Кравчук // Вільне слово. – 2010. – 15 черв. – С. 7.

Про Андрія Жив’юка – історика, публіциста, дослідника, краєзнавця.

 

Література про Спиридона Кравчука

* * *

Кравчук Спиридон Гнатович (1938) // Лауреати регіональної краєзнавчої премії «За відродження Волині» : до 25-річчя від дня заснування премії : наук.-допом. бібліограф. покажч. / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; Рівнен. обл. орг. Нац. спілки краєзн. України ; уклад.: Н. М. Кожан, І. А. Козюхно ; наук. ред.: О. Л. Промська ; ред.: З. М. Тирак ; консультанти: А. А. Жив’юк, А. М. Українець, Б. Й. Столярчук ; відп. за вип.: В. П. Ярощук. – Рівне : Волин. обереги, 2017. – С. 48–54. – (Серія «Дослідники Рівненського краю»).

Кузьмін Ю. Гощанщина в іменах / Ю. Кузьмін. – Рівне : О. Зень, 2009. – 320 с.

Про Спиридона Кравчука – С. 118–119.

Миронюк А. З народних уст / А. Миронюк // Гостинець : література, мистецтво, краєзнавство : альманах. – Рівне : Ліста, 2000. – Вип. 1. – С. 159–160.

Рецензія на книгу С. Кравчука «Чари сивої Погорини».

Пащук І. Кравчук Спиридон Гнатович / І. Пащук // Краєзнавці України. Сучасні дослідники рідного краю : довідник. – Київ ; Камянець-Подільський, 2003. – С. 109.

Пащук І. Г. Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини : А – Я / І. Г. Пащук. – Рівне : Волин. обереги, 2005. – 212 с.

Про Спиридона Кравчука – С. 91–92.

Хто є хто в Рівному та Рівненській області. – Рівне : Перспектива, 2001. – 232 с.

Про Спиридона Кравчука – С. 99–101.

Адамчук А. Скарбницю ріднокраю поповнили нові видання / А. Адамчук // Вільне слово. – 2011. – 24 берез. – С. 13.

Богуш І. Почесні грамоти – краєзнавцям / І. Богуш // Вільне слово. – 2001. – 5 груд. – С. 3.

Бухало Г. Погориння теж Вавилон / Г. Бухало // Рівнен. діалог. – 2006. – 14 квіт. – С. 6.

Про книгу С. Кравчука та О. Кравчук «Перехрестя вождя Божа», яка присвячена історії Дорогобузького Погориння Гощанського району.

Дмитрук А. «Чари сивої Погорини» / А. Дмитрук // Вільне слово. – 1998. – 15 квіт. – С. 3.

Про С. Кравчука та його книгу «Чари сивої Погорини».

Дем’янчук О. Правда, що восторжествувала / О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2006. – 24 серп. – С. 12.

Про роман-дилогію С. Кравчука «Пекуча сльоза» та її презентацію в Гощанській центральній районній бібліотеці.

Кардаш А. І у важкі часи їх музи не мовчать / А. Кардаш // Вісті Рівненщини. – 2015. – 20 берез. – С. 4.

Свій творчий доробок у Гощанській центральній районній бібліотеці презентував С. Кравчук.

Пащук І. Спиридон Кравчук – лауреат краєзнавчої премії / І. Пащук // Вільне слово. – 2008. – 4 груд. – С. 14.

Попенко В. «Мічені вогнем» : ( про кн. прози С. Кравчука ) / В. Попенко // Вільне слово. – 2004. – 31 берез. – С. 5.

Тубіна С. Об’єдналися, щоб збудувати нову Україну / С. Тубіна // Вільне слово. – 2015. – 10 верес. – С. 5.

Про презентацію книги письменника С. Кравчука «Камертон».

Тубіна С. Об’єдналися, щоб збудувати нову Україну / С. Тубіна // Вісті Рівненщини. – 2015. – 11 верес. – С. 8.

Про презентацію книги С. Кравчука «Камертон», яка відбулася у м. Київ.

Цимбалюк Є. «Пекуча сльоза» скропила Гощанську землю / Є. Цимбалюк // Вільне слово. – 2006. – 5 груд. – С. 6.

У Рівненській обласній бібліотеці був презентований роман С. Кравчука «Пекуча сльоза».

 

Інтернет-ресурси 

Літ – 80, а душею – молодий [Електронний ресурс] // Рівненська обласна організація Національної спілки журналістів України : сайт. – Режим доступу: http://uju.rv.ua/uk/news/528-80-.html. – Назва з екрана.

Гарбарчук К. Щоб «поліпшити біографію», райком пропонував розлучитися з дружиною [Електронний ресурс] / К. Гарбарчук // Вісник+к : сайт. – Режим доступу: http://archive.visnyk.lutsk.ua/2008/12/25/7838/. – Назва з екрана.

Спиридон Кравчук [Електронний ресурс] // Рівненська обласна бібліотека для молоді : сайт. – Режим доступу: http://www.yunilibr.rv.ua/kraeznavstvo/literaturne-kraeznavstvo/pysmennyky-rivnenshchyny/342-42.html. – Назва з екрана.

Їм шлях в життя прослала Корецька земля [Електронний ресурс] // Корецька центральна районна бібліотека : сайт. – Режим доступу: http://bibl.korets.in.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=163:2012-06-12-09-28-03&catid=22:2010-09-28-10-31-06&Itemid=17. – Назва з екрана.

 

Лариса Василевська




усі виставки »

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Культурний фронт. Бібліотека

Культурний фронт.
Бібліотека

Книги від Українського
інституту книги

Книги від Українського інституту книги

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції