Віртуальні виставки
Акварелі високопрофесійного майстра зачаровують своєю надзвичайною прозорістю, світлом, теплом, ніжністю, вони насичені свіжим повітрям, подихом весни, шелестом лісу. Він вміє на білому аркуші ватману передати ніжні звуки пташиного співу, переливи струмка, насолоду квіткового аромату. В роботах аквареліста багато сонця, радості, спокою, рівноваги і гармонії – того, що в цей стрімкий і такий мінливо-тривожний для кожної пересічної людини час, так не вистачає в реальному житті.
(Галина Данильчук, краєзнавець,
музейний працівник, вільний журналіст)
Олександр Іванович Бобришев народився 28 липня 1958 р. у с. Нижня Добринка Камишинського району Волгоградської області (Росія). Проживав у Харкові, де у 1977 році закінчив Харківське державне художнє училище (викладач В. А. Пальцев). З того ж року – художник Художньо-виробничого комбінату у Рівному. Вихідцеві зі Східної України полюбилися тихі плеса поліських озер, лісів і боліт. Тут відбулася перша його персональна виставка, на якій було представлено понад 60 робіт графіки та живопису – олія, акварель. Початком мистецького зростання митця став 1977 рік, з якого розпочався його творчий шлях як художника-монументаліста, що займався металопластикою. Його перші роботи збережені і представлені сьогодні на фасаді ЗОШ № 15 м. Рівного (йдеться про композицію з металопластики (чотири тонни алюмінію!) – земну кулю розрізають сторінки розгорнутої книги, з якої вилітають птахи, виконану на держзамовлення ще в 1986 році) та у дитячому оздоровчому таборі «Агатівка» (Гощанський район).
Олександр Іванович Бобришев член Національної Спілки художників України з 1989 року. Його роботу «Дощове літо» придбало Міністерство культури і мистецтв України, «Дніпрові далі» та «Сонце у вересні» – Могильовський художній музей ім. П. В. Масленнікова, «Річка Случ» – посольство України в Республіці Білорусь.
У своїх творчих пошуках Олександр застосовує техніку станкового живопису і акварелі – це відкриває нові можливості у образотворчому мистецтві. Етюди художник пише олією, а тоді переводить у акварель і все виходить в єдиному екземплярі, бо повторити роботу у акварелі не можна, бо неможливо однаково просочити водою два аркуші паперу і точно так само накласти на них мазки водяної фарби.
Саме у акварелі відчуває себе Олександр Бобришев у своїй стихії. Він виробив власні техніки і прийоми роботи і свій упізнаваний художній стиль.
У творчості закоханого в природу художника присутні усі пори року: і яскраве сонячне літо, і золотава, що переливається усіма барвами, трішки зажурена осінь, і багатолика зима (то у величі зимових пейзажів, то у переливах вогнів святкового вечірнього міста), і прекрасні квіткові композиції весняних нарцисів, бузку, черемшини, ірисів… Або ж романтичні настроєві нюанси його поліських чи кримських пейзажів. Та яка б пора року не була присутня в картині, яка б тема у ній не прочитувалася, у них вгадується творчий почерк художник: їх можна упізнати завдяки сонцю, гри кольору й світлотіні. Кожна картина випромінює світло й невидиме тепло. У зображуваному куточку природи так і хочеться побувати.
У неперевершеній грі кольору і світла на папері оживає блакить і зелень поліських озер, річок, лісів, перегукуються кримські мотиви, заворожують зимові пейзажі, романтика нічного європейського міста.... Не менше надихають художника квіти, соковиті фрукти та капризи сонця, що бавиться у верхівках дерев. Здається, у будь-якому фрагменті природи він здатен побачити момент істини, не просто зафіксувавши картинку і своє враження від неї, а вдихнувши новий зміст, глибинний підтекст і художнє переосмислення дійсності.
Шанувальники творчості художника обожнюють його поліські пейзажі, де мішаний ліс, гладенькі плеса озер, човни і рибалки… Любить Олександр Іванович малювати зиму на Рівненщині: «У нас чудові ліси, які просто неможливо не увічнити в картинах. Та й акварель, як на мене, підходить для цього найбільше», говорить він. І ще (на виставці «Зима в акварелях», кафе «Мармелад», 2009): «Зиму хотілося виокремити, оскільки зимовий світанок та перший сніг, засніжені луки й льодові струмки прямо за нашим містом хотів передати через надзвичайні переживання й акварелі. Завданням було показати щось першопочаткове, духовне, різдв’яне. Поєднати духовну сутність холодної зими й душевного тепла в кольорах та образах, створити щось антикризове – ось надзавдання виставки під назвою «Зима в акварелях». А ще – чимало нині зайнятих рівнян не завжди можуть побачити першого снігу. Щодо виконання акварелей, то можу чесно сказати, що дотику олівця на них не було. Тільки пензель, жодних штучних прийомів, все зимове, чисте було написано в січні «начисто»!».
Його кримські пейзажі мають інакшу колірну палітру. Світлу й сонячну. Недарма серед художників побутує вислів «Поїхати до моря, щоб очистити палітру».
Морська тематика потужним лейтмотивом проходить крізь усю творчість художника, і роботи останніх років не є винятком. Незважаючи на це у доробку автора, окрім морських пейзажів півдня Італії, балтійських краєвидів із білосніжним піском та соснами, можна побачити чимало акварелей, присвячених урбаністичній тематиці, натюрмортів, портретів. Це, зокрема, два портрети польського скульптора Казіміжа Костки, один з яких отримав назву «Внутрішній спокій – це все, що нам треба», а також портрет пам’яті художника Ростислава Звягінцева та портрета пасічника.
До слова, портрети польського скульптора є знаковими для Олександра, адже принесли йому успіх на міжнародних виставках. Портрет Казіміжа Костки увійшов у ТОП-20 на виставці Міжнародного бієнале в Гонконзі, а робота «Внутрішній спокій» представляла Україну в залі лідерів на Фабріано-2017 в Італії. І в цьому контексті під час презентації колеги неодноразово підкреслювали нові підходи митця у створенні портретних робіт. О. Бобришев настільки майстерно володіє технічною складовою, що складається враження, що зображення схоже на фотографію.
Доцент кафедри дизайну та основ архітектури Інституту архітектури «Львівської політехніки», кандидат мистецтвознавства Ігор Юрченко зазначає, що техніка акварелі дуже складна, вона «капризна як жінка», тож за чималою кількістю робіт Олександра Бобришева різних за жанрами і техніками стоїть не тільки талант, але і багато кропіткої роботи, яка потребує відданості і терплячості. Але «фішка» художника якраз полягає у тому, щоб незважаючи на важку техніку акварелі, досягнути відчуття, що все це зроблено легко і невимушено. Як зізнається митець: «Часом для цього потрібно «зіпсувати» чимало паперу, зробити десятки ескізів, і один і той самий пейзаж може бути написаний кілька разів, у різних варіаціях. Це постійний пошук. Пошук тієї самої «легкості», коли складається враження, що це написано якось дуже легко, без насилля, ніби фарба сама розтікається на папері, даючи, наприклад, саме ту потрібну фактуру піску, тіні, неба... Має бути відчуття, що картинка не вимучена довгими годинами промальовування, а зроблена кількома рухами пензля. Інколи буває, що автор працює далі і тоді втрачається свіжість, тоді як важливо вчасно зупинитися. Тому і стараюсь досягти того балансу, коли готова робота знову і знову живе при погляді на неї».
Кожен хто переглядає полотна Олександра Бобришева, неодмінно зачарується грою світла, яке є воістину «головним героєм» практично всіх творів митця. Власне, він сам визнає, що для нього найголовніше – робота зі світлом. Про те, наскільки майстерно йому це вдається, свідчать його картини. Його акварелі – пронизані сяйвом, витончені, з чітко прописаними деталями, так що іноді й не віриться, що виконані вони в одній із найскладніших технік у малярстві. Митець зізнається, що сам ніколи не бачив, як хтось працює з акварелями, але і його ніхто не бачив за цим заняттям – це воістину священнодійство, яке вимагає повної відстороненості, у ту мить навіть якийсь тривіальний телефонний дзвінок сприймається як трагедія. Абсолютне усамітнення, мокрий аркуш (і має бути мокрим увесь час, адже якщо аркуш підсохне, то вже буде інша техніка; тож на пленері художник працює тільки маслом) і повне занурення у процес, який настільки поглинає, що здається – лише дотик до аркуша, а далі все відбувається само собою, картина народжується начебто некеровано, точніше, керована якоюсь магічною силою...
Нині митець має за плечима десятки персональних виставок в Україні, Польщі, Угорщині, участь у десятках національних українських виставках у Києві та Рівному, а також у міжнародних акварельних конкурсах та фестивалях (Польща, Угорщина, Білорусь, Туреччина, Албанія, Болгарія, Словаччина, Італія, Індія, Пакистан, Гонконг, Таїланд тощо).
У 2016 році митець отримав визнання у світовій спільноті акварелістів, увійшовши у ТОП-20 за результатами 1-го Міжнародного бієнале акварелістів у Гонконзі. У цьому ж році Александр Бобришев став членом міжнародного товариства акварелістів International Watercolour Society (IWS), отримавши сертифікат представника IWS в Україні, до якої входять митці більш ніж з 80 країн світу. Рівненський аквареліст також увійшов у ТОП-30 найкращих акварелістів світу в Таїланді (2016), ТОП-20 у Туреччині (2017) та ТОП-10 у Італії (2017). Тож цілком природньо, що низка його робіт знаходиться у приватних зібраннях та галереях і музеях світу.
Одна з шанувальниць творчості Бобришева з Німеччини сказала: «Рівне має пишатися тим, що має такого художника, як Бобришев. Це великий художник. Його творчість високо оцінена і має шанувальників не тільки в Україні, але і в Європі».
За матеріалами: Ангеліни Непомнящої, Марини Мартиненко, Лідії Рибенко, Сергія Виткалова
Розмаїття акварелі
Публікації про творчу діяльність Олександра Бобришева
Береза Ю. Світла доброта Олександра Бобришева [у виставковій залі Рівного відкрилася виставка акварелей Олександра Бобришева] / Ю. Береза, Н. Осьмірко // Вільне слово – 2018. – 8 лют. – C. 6.
Олександр Бобришев // Рівненська обласна організація національної спілки художників України. – Рівне, 2008. – С. 2-3.
Виткалов С. Ювілейна персональна виставка митця, що входить до 10 кращих акварелістів світу, у Рівному. О. Бобришев : [про презентацію виставки картин «Від Балтики до Тіренського моря» аквареліста Олександра Бобришева] / С. Виткалов // Волинь. – 2018. – 9 лют. – C. 2.
Кириллова Л. Полный улёт [про серію акварелей «Сияние ночного города» в галереї «Зуза» живописця А. Бобришева] / Л. Кириллова // VIP (Very important person) – 2007. – № 9. – C. 28-29.
Кирилова Л. Хто ми і куди йдемо... [Про персональні виставки членів Національної спілки художників України І. Жилка, Р. Хвеся, О. Бобришева у рівненській галереї «Вернісаж»] / Л. Кирилова // VIP (Very important person) – 2009. - № 12. – C. 44-46.
Мартиненко М. Акварелями рівнянина [О. Бобришева] милується Одеса і захоплюється Київ / М. Мартиненко // Вісті Рівненщини. – 2009. – 3 верес. – C. 11.
Марчук Л. Рівне має пишатися, що у ньому живе і творить Бобришев... : [про персональну виставку акварелі рівненського художника Олександра Бобришева в галереї «Зуза»] / Л. Марчук // Рівне Час. – 2007. – 1 берез. – C. 7.
Непомняща А. Акварельні мандри Олександра Бобришева / А. Непомняща // Льонокомбінат. – 2018. – 9 лют. – С. 8.
Непомняща А. З привітом із Фабріано : [про участь О. Бобришева у міжнародній виставці-фестивалі в Італії] / А. Непомняща // Льонокомбінат. – 2017. – 9 черв. – С. 8.
Непомняща А. Один з найкращих акварелістів світу живе у Рівному / А. Непомняща // Льонокомбінат. – 2017. – 3 лют.
Олександр Бобришев : [з біографії] // Мистецькі грані. – 2010. – № 6. – C. 4.
Олександр Бобришев // Художники Рівненщини. – Рівне : О. Зень, 2008. – С. 14-15.
Пасльон Я. Неосяжна глибина Олександра Бобришева [про персональну виставку робіт рівненського аквареліста Олександра Бобришева «Від Балтики до Тірренського моря» у виставковій залі Рівненської обласної організації Національної спілки художників України] / Я. Пасльон // Вісті Рівненщини – 2018. – 9 лют. – C. 16.
Побачити і навчитись : [у виставковій залі, що на вул. 16 Липня у Рівному, відкрилася виставка акварелей Олександра Бобришева] // Рівне вечірнє – 2018. – 8 лют. – C. 12.
Потянок О. «Металіст» Бобришев і зачарований ліс : [про арт-проект «Алегорія душі» – персональну виставку робіт художника Олександра Бобришева у Рівному] / О. Потянок // Рівне-Ракурс. – 2010. – 25 лют. – C. 4.
Потянок О. Кримські акварелі Олександра Бобришева / О. Потянок // Рівне-Ракурс. – 2014. – 10 лип. – C. 12.
Потянок О. Шлях митця від металу до акварелі : [у Рівнен. бібліотеці для сімейного читання (бібліотека-філія №9) відбувся творчий вечір художника, члена Національної Спілки Художників України Олександра Бобришева] / О. Потянок // Рівненський репортер. – 2010. – 20 січ. – C. 13.
Процюк І. Є. Бобришев Олександр Іванович / І. Є. Процюк // Енциклопедія сучасної України. Том 3 : Біо-Бя. – Київ, 2014. – С. 100.
Рибенко Л. «Хочеться, щоб люди бачили щось світле» : (художник Олександр Бобришев) / Л. Рибенко // Погорина. – 2011. – № 16/17. – C. 385-386.
Снісаренко С. Алегорія весни Олександра Бобришева : [арт-проект художника Олександра Бобришева] / С. Снісаренко // Сім днів. – 2010. – 26 лют. – C. 16.
Столярчук Б. Бобришев Олександр Іванович / Б. Столярчук // Митці Рівненщини : енциклопед. довід. – Рівне : О. Зень, 2011. – С. 29-30.
Тищенко О. Бобришев у «Мармеладі» [у барі-ресторані «Мармелад» у Рівному відбулася виставка робіт майстра живопису О. Бобришева під назвою «Зима в акварелях»] / О. Тищенко // Сім днів. – 2009. – 30 січ. – C. 1.
Інтернет-ресурси
Непомняща А. Акварельні мандри рівненського митця Олександра Бобришева [Електронний ресурс] / А. Непомняща // Голосно. Найгучніші новини Рівного : сайт. – Режим доступу: http://www.golosno.com.ua/518-2/. – Назва з екрана.
Процюк І. Є. Бобришев Олександр Іванович [Електронний ресурс] / І. Є. Процюк // Енциклопедія сучасної України : сайт. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=35639. – Назва з екрана.
Бобришев Олександр Іванович [Електронний ресурс] // Україна. Історія великого народу : сайт. – Режим доступу: http://www.litopys.com.ua/places/viznachn-postat/khudozhniki-r-vnogo/. – Назва з екрана.
Художник Александр Бобрышев [Электронный ресурс] // Блог Ирины Зайцевой : сайт. – Режим доступа: https://irinazaytseva.ru/xudozhnik-aleksandr-bobryshev.html. – Название с экрана.
Художник Александр Бобрышев (Alexander Bobryshev). Свет, оставленный твоей рукой... [Электронный ресурс] // World of Art : сайт. – Режим доступа:http://worldartdalia.blogspot.com/2014/05/alexander-bobryshev.html. – Название с экрана.
Данильчук Г. У Рівному можна побачити унікальні акварелі Олександра Бобришева [Електронний ресурс] / Г. Данильчук // RvNews.rv.ua : сайт. – Режим доступу: https://rvnews.rv.ua/post/view/1518690093-u-rivnomu-mozhna-pobachiti-unikalni-akvareli-oleksandra-bobrisheva. – Назва з екрана.
Alexander Bobryshev [Електронний ресурс] // YouTube : сайт. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=HALlljupCJ8. – Назва з екрана.
Анжела Хамедюк
усі виставки »