Вулиця М. Драгоманова
Сучасна вулиця Михайла Драгоманова перейменована у 1991 році на честь видатного українського громадського діяча, науковця, публіциста. За свою історію вулиця була Гімназійною, Директорською, Сенаторською, Пироговською, ім. В. Бандурського, за часів німецької окупації Шлосштрасе, радянського періоду – Калініна (майже півстоліття). До сьогодні збереглися будівлі Рівненської повітової каси хворих, яка опікувалась медичним обслуговування мешканців Рівненського повіту. Тепер у приміщенні облаштовується апеляційний суд Рівненської області.
Цікаву історію має будівля Рівненського обласного краєзнавчого музею, одна з найкращих пам’яток ХІХ століття і єдина, що демонструє стиль провінційного класицизму. Побудований як гімназія (під час екскурсії розповідається досить детально), в якій вчилися і працювали відомі письменники Володимир Короленко, Пантелеймон Куліш, історик Микола Костомаров, учасник польського повстання Маріан Дубецький (1863 р.). Будівлі на своєму віку довелося давати притулок, в т.ч. і рейхскомісаріату України під час війни, Рівненському обкому Компартії України. 1975 році тут розмістився Рівненський краєзнавчий музей. В ньому зберігається понад 140 тис. пам’яток культури, колекція народного одягу Полісся та Волині, археологічна колекція, унікальна колекція стародруків та ін.
Будинок № 17 викликає підвищений інтерес у рівнян. У 30-ті роки ХІХ століття тут знаходилася кам’яна паркова оранжерея, побудована англійським архітектором садівником Бургіньоном, яка була частиною садово-паркового ансамблю князів Любомирських. Пізніше оранжерея була перебудована під помешкання для вчителів гімназії. Меморіальні дошки на будинку сповіщають про перебування у ньому відомих особистостей – композитора Миколи Лисенка, археолога та етнографа Миколи Біляшівського та вже згаданого Михайла Драгоманова.
Замовити екскурсію або отримати інформацію про екскурсії, які проводимуться найближчим часом можна безпосередньо у відділі обслуговування користувачів (1-й поверх бібліотеки), або за тел. (067) 360-74-27, (0362) 633-339 і на сторінках бібліотеки у соціальних мережах.