Методичні матеріали


2023

Культурні інституції: рефлексії про інклюзивність: збірник методичних матеріалів

Видання присвячене побудові толерантної взаємодії культурної інституції і різних груп відвідувачів. У збірнику описано принципи роботи та приклади реалізованих інклюзивних проєктів у музеях України.

Чотири простори бібліотеки: модель діяльності: практичний посібник / авториукладачі: О. Бояринова, О. Бруй, Л. Лугова, Я. Сошинська, І. Шевченко; Українська бібліотечна асоціація. — Київ : ВГО Українська бібліотечна асоціація, 2020. — 104 с.

У виданні представлено модель бібліотеки, що поєднує чотири простори: навчання, натхнення, зустрічей та подій, адаптовану експертами для застосування у публічних бібліотеках України. Загальну концепцію кожного простору доповнюють дизайнерські рішення, ідеї щодо змістовного наповнення, приклади бібліотечних послуг та сервісів. Цей практичний посібник допоможе бібліотекарям та керівникам ОТГ розбудовувати сучасну бібліотеку своєї громади. 

Книга "Як керувати коворкінгом"
Це – всеохоплюючий посібник, який допоможе зрозуміти кожен аспект управління коворкінг простором. Він буде корисним як для тих, хто хоче відкрити новий простір, так і для тих, хто хоче покращити процеси в просторі, яким вони керують. Ця книга була створена командою andcards, яка розробила платформу для управління коворкінгом, що використовується сотнями просторів у 25 країнах. Вони безумовно знаються на тому, як зробити процеси в коворкінг просторі максимально ефективними.

Про затвердження Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях

NEW Наказ МКІП від 31.05.2023 № 306 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо розроблення стратегічних і програмних документів стосовно розвитку культури на регіональному та місцевому рівні" (РЕКОМЕНДАЦІЇ)

Бібліотеки — Хаби цифрової освіти : практичний посібник / автори-укладачі: О. Бруй, Т. Козицька, Г. Мацієвська, С. Моісєєва, І. Шевченко ; заг. ред. Я. Сошинської ; ВГО Українська бібліотечна асоціація ; Проєкт підтримки Дія. — Електрон. вид. — Київ : ВГО Українська бібліотечна асоціація, 2023. — 116 с.

Практичний посібник допоможе всім, хто хоче створити у своїй бібліотеці Хаб цифрової освіти або удосконалити його діяльність, зробити це швидко та якісно, з оптимальним використанням ресурсів, врахувавши досвід, успіхи та помилки тих бібліотек, які вже пройшли цей шлях.

Бібліотеки Рівненщини в цифрах: статистичний щорічник - 2022 р. – Рівне: РОУНБ, 2023 (Таблиці. Аналіз)

Статистичний щорічник „Бібліотеки Рівненщини в цифрах” надає інформацію про діяльність бібліотек Рівненської області у 2022 р. Інформація подана на основі зведених річних звітів централізованих систем публічно-шкільних бібліотек, центральних міських та обласних бібліотек, бібліотек ТГ.

NEW  Стратегія розвитку читання на 2023 – 2032 роки «Читання як життєва стратегія» від 03.03.2023 № 190-р.

NEW «Про затвердження форм звітності про діяльність публічних та спеціальних бібліотек, а також інструкцій щодо їх заповнення» від 28.11.2022  № 463 (затверджено в Міністерстві юстиції України 23 січня 2023 р. за № 137/39193). (ФОРМИ ТА ІНСТРУКЦІЇ). 

ПОКАЗНИКИ для віднесення до груп за оплатою праці керівних працівників бібліотек та централізованих бібліотечних систем

Гід з безбар'єрного спілкування «Довідник безбар’єрності»
Розділи: Складові безбар’єрності. Етика взаємодії. Словник. Безбар’єрний календар. У воєнний час
Довідник у доступній формі пояснює, чому не можна обмежуватися пандусами, якщо хочемо жити у безбар’єрному світі, а також, чому мова спілкування дуже важлива. Створений за ініціативою першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.

2022

Мапа бібліотечного досвіду 2022

Мапа бібліотечного досвіду 2022 : огляд інновац. бібл. досвідів та впровадж. бібл. послуг / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; Рівнен. обл. від-ня Укр. бібл. асоц. ; уклад.: Н. П. Волян, С. П. Ступницька ; ред.: З. М. Тирак ; відп. за вип.: О. Л. Промська. – Рівне : [б. в.], 2022. – 57 с. : фот.

Як спілкуватися з тими, хто отримав складний досвід війни. Посібники:

- Як ти, брате/сестро? Травматичний досвід і як про нього розмовляти

- Як ти, кохана(ий)? Як підтримувати стосунки на відстані

- Як ти, сонечко? Як розмовляти з дітьми під час війни 

- Як ти? Як розмовляти з тим, хто втратив близьку людину

- Як ти, командире? Посібник для командирів

- Як ти, ветеране? Посібник для ветеранів

 «Як ти, брате?» – це волонтерський проєкт. Він покликаний навчити людей, як військових, так і цивільних, надавати психологічну допомогу одне одному під час війни. Засновник проєкту – психотерапевт і соціальний психолог Антон Семенов. Разом з командою він розробляє посібники, які містять прості та дієві алгоритми взаємодії в різних ситуаціях. Посібники безкоштовні. Ви можете завантажити їх на сайті або ж замовити у друкованому вигляді.

 Бібліотека як безпечне місце : методичні поради бібліотекарям зі створення безпечного простору в бібліотеках / уклад. Л. Лугова ; бібліогр. О. Сачинська ; Goethe-Institut Ukraine, ВГО Українська бібліотечна асоц. — Електрон. вид. — Київ : УБА, 2022. — 42 с.

Методичні поради допоможуть усім зацікавленим у створенні безпечного простору в бібліотеках. У посібнику розкрито основні вимоги до укриттів, вказана їхня типологія, подано покликання на законодавчу базу та інформаційні ресурси з теми, а також наведені приклади організації обслуговування користувачів бібліотек в укриттях.

Ступницька С. П. Як організувати Велике читання у територіальній громаді: метод. рекомендації / С. П. Ступницька ; Рівнен. обл. універс. наук. б-ка. – Рівне : [б. в.], 2022. – 19 с.

Методичні рекомендації розроблені на допомогу бібліотекарям, які здійснюють промоцію читання. Пропонується алгоритм проведення мережевого заходу «Велике читання. ТГ читає Сергія Гридіна». Розкриваються різні аспекти популяризації обраної книги, зокрема шляхом проведення офлайн та онлайн заходів, проведення успішної промокампанії. Адресовано бібліотечним працівникам міських, сільських книгозбірень територіальних громад області.

Гоч К. Г. Промоція творів класичної та сучасної української літератури за допомогою діяльності кіноклубу в бібліотеці: метод. матеріали / уклад. К. Г. Гоч ; Рівнен. обл. універс. наук. б-ка. – Рівне : [б. в.], 2022. – 24 с.

Методичні матеріали розроблені на допомогу бібліотекарям, які планують здійснювати промоцію книг класичної та сучасної української літератури за допомогою діяльності кіноклубу в бібліотеці. Розкриваються аспекти проведення заходів, спрямованих на інформаційно-просвітницьку діяльність кіноклубу. Надаються рекомендації стосовно популяризації майбутніх подій через соціальні мережі, сценарій про спосіб популяризації однієї екранізованої книги в межах діяльності клубу, а також рекомендований список екранізованих творів класичної та сучасної української літератури. Адресовано бібліотечним працівникам міських, сільських книгозбірень територіальних громад області.

Методичні рекомендації щодо створення і організації функціонування центрів культурних послуг у територіальних громадах

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини на 2023 рік / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. Л. М. Малишева ; ред. З. М. Тирак, О. Л. Промська. – Рівне : [б. в.], 2022. – 34 с.

 Участь бібліотек у реалізації політики національної пам’яті : науково-методичний порадник / авт.-уклад. Т. Ю. Гранчак ; ВГО Українська бібліотечна асоц., Укр. ін-т нац. пам’яті. – Електрон. вид. – Київ : УБА, 2021. – 62 с.

Видання окреслює науково-методичні підходи і надає рекомендації щодо комплексної участі бібліотек у реалізації національної політики пам’яті. Висвітлюються різні формати, напрями, види бібліотечної діяльності, спрямованої на збереження історичної пам’яті та національної ідентичності народу України. Розкриття участі бібліотек у реалізації національної політики пам’яті супроводжується висвітленням відповідного наявного досвіду бібліотек. Запропоновані підходи і практичні рішення будуть корисними для налагодження і активізації співпраці бібліотек з органами державної влади, регіональними органами державного управління та місцевого самоврядування. Впровадження представлених у виданні рекомендацій у бібліотечну практику дасть змогу розкрити й обґрунтувати потенціал бібліотек у реалізації політики пам’яті, що створюватиме додаткові переваги для бібліотечної адвокації. Видання адресоване бібліотечним працівникам, науковцямбібліотекознавцям, студентам спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа».

 Ідеї з організації літніх клубів для дітей в громадах з фокусом на інтеграцію дітей-ВПО

Цей порадник допоможе організаторам літнього відпочинку дітей при закладах освіти зробити літні канікули незабутніми для всіх дітей громади. Ми розробили зручні інструменти для планування та організації літніх клубів. У пораднику ви знайдете практичні матеріали щодо психологічної підтримки, безпеки, рухової активності, які стануть у нагоді під час підготовки до проведення активностей з дітьми. Також у пораднику містяться рекомендації щодо того, які установи та організації зможуть допомогти в організації й проведенні заходів з безпеки для дітей у літній період.

Актуалізація бібліотечних  фондів у зв'язку зі збройною агресією  російської федерації проти України: методичний лист / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка. -2022. - 3 с.  

Методичний лист розроблений на допомогу бібліотекарям територіальних громад задля виконання Рекомендацій Міністерства  культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією  російської федерації проти України . 

Матеріали VIII Всеукраїнської школи методиста, 25–29 жовтня 2021 року [Електронний ресурс] / М-во культури та інформ. політики України, Нац. б-ка України ім. Ярослава Мудрого ; уклад. Т. Богуш, Н. Прокопенко. — Електрон. текст. дані (1 файл : 9,26 Мб). — Київ : Нац. б-ка України ім. Ярослава Мудрого, 2021 .

У збірнику вміщено доповіді бібліотечних фахівців – учасників VІІІ Всеукраїнської школи методиста. Розглянуто практичні питання організації методичної діяльності в умовах реорганізації мережі публічних бібліотек унаслідок реформи децентралізації, питання організації бібліотечного обслуговування в територіальних громадах, роль адвокаційної діяльності та бібліотечних кадрів, проєктну та онлайнову діяльність бібліотек. Суттєву увагу приділено питанню промоції читання.

Технологічні аспекти обслуговування користувачів : метод. рек. / М-во культури України, Нац. парлам. б-ка України ; укладач Л. В. Лагута. – Київ, 2015. – 36 с.

У виданні розглянуто технологічні аспекти обслуговування користувачів, висвітлено зв'язок між обліковим процесом і звітністю, приблизний порядок обліку користувачів у публічній бібліотеці, питання захисту персональних даних, ведення бібліотечної статистики.
Видання призначено для працівників бібліотек ЦБС, а також самостійних бібліотек. Після прийняття нових нормативно-правових актів очікується перевидання посібника з відповідними змінами і доповненнями.

2021

Мапа бібліотечного досвіду 2021 : огляд інновац. бібл. досвідів та впровадж. бібл. послуг / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; Рівнен. обл. від-ня Укр. бібл. асоц. ; уклад.: Н. П. Волян, С. П. Ступницька ; ред.: З. М. Тирак ; відп. за вип.: О. Л. Промська. – Рівне : [б. в.], 2021. – 48 с. : фот.

Дроздюк Г.М. Важливість та необхідність прийомів візуалізації при проведенні масового заходу в бібліотеці

Волкова С.О. Настільна гра в бібліотеці як складова інтелектуального дозвілля

Ступницька С. П. Промокампанія популяризації книг УІК в публічній бібліотеці : метод. матеріали / уклад.: С. П. Ступницька ; ред.: З. М. Тирак ; відп. за вип.: В. П. Ярощук ; Рівнен. обл. універс. наук. б-ка. – Рівне : [б. в.], 2021. – 19 с.

Методичні матеріали розроблені на допомогу бібліотекарям, котрі здійснюють промоцію читання та українських книг, що отримують публічні бібліотеки Рівненщини в рамках Програми поповнення фондів публічних бібліотек Українського інституту книги. Розкриваються різні аспекти популяризації видань, зокрема шляхом проведення офлайн та онлайн заходів, інтерактивних форм, популяризації читання через інтернет-простір, ін. Видання пропонує алгоритм проведення мережевого заходу «Одна книга одне читання. Рівненщина читає «Паперові солдати» Братів Капранових».
Адресовано бібліотечним працівникам міських, сільських книгозбірень територіальних громад області.

Бібліотеки Рівненщини в цифрах: статистичний щорічник - 2020 р. – Рівне: РОУНБ, 2021.

Статистичний щорічник „Бібліотеки Рівненщини в цифрах” надає інформацію про діяльність бібліотек Рівненської області у 2020 р. Інформація подана на основі зведених річних звітів централізованих систем публічно-шкільних бібліотек, центральних міських та обласних бібліотек, бібліотек ТГ.

 Дизайн-мислення для бібліотекарів

Методологія була розроблена Публічною бібліотекою м. Чикаго (США) та Публічними бібліотеками м. Орхуса (Данія) за підтримки Фонду Білла та Мелінди Гейтс у 2013-2014 роках. Перед цим було проведено дослідження у 40 бібліотеках в 10 країнах світу. Методологія показує як бібліотекам працювати разом, щоб виявити, що хочуть громади, та експериментувати, щоб створити сервіси, програми та процеси для впровадження цих змін. Посібник “Дизайн-мислення для бібліотекарів” перекладено 16-ма мовами світу.

Інформаційно-методичні рекомендації з адаптації культурних об’єктів до потреб людей з інвалідністю/ А. Петрикіна, П. Поліщук, К. Зарічнюк, Т. Жимолоснова; за заг. ред. к. н. д. у. О. Шершньової. – Рівне, 2020. – 56 с.

В інформаційно-методичних рекомендаціях подано алгоритм адаптації культурних об’єктів до потреб людей з інвалідністю, відтестованого в межах проєкту «Культурні продукти Рівненщини без обмежень», а також охарактеризовано специфіку спілкування з людьми з інвалідністю. Видання буде цікавими для спеціалістів-музейників, представників культурних установ та креативних індустрій, а також широкого кола читачів.

2020

Мапа бібліотечного досвіду : огляд інновац. бібл. досвідів та впровадж. бібл. послуг / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; Рівнен. обл. від-ня Укр. бібл. асоц. ; упоряд. Н. П. Волян ; ред. О. Л. Промська ; відп. за вип. О. Л. Промська. – Рівне : [б. в.], 2020. – 44 с. : фото.

Форми звітності № 6-НК "Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібіліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Мінкультури", № 80-а-рвк "Зведена звітність про діяльність національних, державних, публічних та інших бібліотек". Форма 6-НК. Інструкція. Форма 80-а-рвк. Інструкція.

2019

Мапа бібілотечного досвіду : огляд інновац. бібл. досвідів та впровадж. бібл. послуг / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; Рівнен. обл. від-ня Укр. бібл. асоц. ; ред.-упоряд.: Н. П. Волян ; ред.: О. М. Зень ; відп. за вип.: О. Л. Промська. – Рівне : [б. в.], 2019. – 59 с. : фото.

2018

Мапа бібліотечного досвіду [Текст] : (проекти б-к Рівненщини за 2018 р.) / Рівнен. обл. універ. наук. б-ка ; Рівнен. обл. від-ня Укр. бібл. асоц. ; упоряд. Н. Волян ; відп. за вип. О. Л. Промська. – Рівне, 2018. – 34 с. : фото.

2017

Мапа інноваційних послуг публічних бібліотек Рівненщини : огляд інновац. бібл. досвідів та впровадж. бібл. послуг / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; ред.-упоряд.: Н. П. Волян ; ред.: О. М. Зень ; відп. за вип.: О. Л. Промська. – Рівне : [б. в.], 2017. – 40 с.

Організація бібліотечних фондів публічних бібліотек : метод. рекомендації / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. : Н. П. Волян, Н. Л. Плетьонка, Л. М. Лісова, Н. І. Кукелко ; відп. за вип.: В. П. Ярощук. – Рівне : [б. в.], 2017. – 55 с.

 

2015

Мапа бібліотечного досвіду : (за матеріалами П’ятого обл. фестивалю-конкурсу «Бібліофест») / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка, Рівнен. обл. від-ня Укр. бібл. асоц. ; упоряд.: Н. Волян ; відп. за вип.: О. Л. Промська. – Рівне : [б. в.], 2015. – 55 с. : іл.

2014

Мапа бібліотечного досвіду : (за матеріалами Четвертого обл. фестивалю-конкурсу «Бібліофест») / Рівнен. обл. універс. наук. б-ка ; Рівнен. обл. від-ня Укр. бібл. асоц. ; упоряд.: Н. Волян ; відп. за вип.: О. Л. Промська. – Рівне, 2014. – 55 с. : іл.

2013

Волян Н. П. Бібліотечна блогосфера: досвід, критерії оцінки, рекомендації : метод. матеріали / Н. П. Волян ; авт. тексту про амер. блоги, пер. з англ.: С. О. Волкова ; відп. за вип.: В. П. Ярощук ; КЗ «Рівнен. обл. універ. наук. б-ка» РОР. – Рівне : [б. в.], 2013. – 12 с.

2012

 

 

Волян Н. П., Ковальчук Ю.О. Громадські обговорення на Рівненщині «Якою має бути бібліотека нашої громади?» : метод. реком. / Рівнен. держ. обл. б-ка ; Н. П. Волян ; відп. за вип. В. П. Ярощук. – Рівне, 2012. – 19 с. – дод.

Ковальчук Ю. О. Організація квестів у бібліотеці: метод. матеріали / Рівнен. держ. обл. б-ка; Ю. О. Ковальчук; ред.: Л. Г. Сахнюк; відп. за випуск В. П. Ярощук. – Рівне, 2012. – 17 с.

 Збірник сценарії квестів, організованих у Рівненській державній обласній бібліотеці / уклад. Ю.О. Ковальчук, ред. Л.Г. Сахнюк, відп. за випуск В.П. Ярощук. - Рівне: Рівнен. держ. обл. біб-ка, 2012. 

 

2011 

Волян Н. П. Технології Веб 2.0 у бібліотечній діяльності : метод. матеріали / Рівнен. держ. обл. б-ка ; Н. П. Волян ; ред. : Л. Г. Сахнюк ; відп. за вип. В. П. Ярощук. – Рівне, 2011. – 28 с.

Організація інформаційних ресурсів на електронних носіях у центральних районних та публічно-шкільних бібліотеках : реком. матеріали / Рівнен. держ. обл. б-ка ; [відп. за вип. В. П. Ярощук, канд. іст. наук ; уклад. : Н. П. Волян]. – Рівне, 2011. – 21 с., дод.

 

 


Бібліотека року 2023

Бібліотека року 2023

Книжковий форум Рівненщини

Книжковий форум Рівненщини

Хаби цифрової освіти

Хаби цифрової освіти

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції