Методичні матеріали
2023
NEW «Про затвердження форм звітності про діяльність публічних та спеціальних бібліотек, а також інструкцій щодо їх заповнення» від 28.11.2022 № 463 (затверджено в Міністерстві юстиції України 23 січня 2023 р. за № 137/39193). (ФОРМИ ТА ІНСТРУКЦІЇ).
Гід з безбар'єрного спілкування «Довідник безбар’єрності»
Розділи: Складові безбар’єрності. Етика взаємодії. Словник. Безбар’єрний календар. У воєнний час
Довідник у доступній формі пояснює, чому не можна обмежуватися пандусами, якщо хочемо жити у безбар’єрному світі, а також, чому мова спілкування дуже важлива. Створений за ініціативою першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.
2022
Як спілкуватися з тими, хто отримав складний досвід війни. Посібники:
- Як ти, брате/сестро? Травматичний досвід і як про нього розмовляти
- Як ти, кохана(ий)? Як підтримувати стосунки на відстані
- Як ти, сонечко? Як розмовляти з дітьми під час війни
- Як ти? Як розмовляти з тим, хто втратив близьку людину
- Як ти, командире? Посібник для командирів
- Як ти, ветеране? Посібник для ветеранів
«Як ти, брате?» – це волонтерський проєкт. Він покликаний навчити людей, як військових, так і цивільних, надавати психологічну допомогу одне одному під час війни. Засновник проєкту – психотерапевт і соціальний психолог Антон Семенов. Разом з командою він розробляє посібники, які містять прості та дієві алгоритми взаємодії в різних ситуаціях. Посібники безкоштовні. Ви можете завантажити їх на сайті або ж замовити у друкованому вигляді.
Методичні поради допоможуть усім зацікавленим у створенні безпечного простору в бібліотеках. У посібнику розкрито основні вимоги до укриттів, вказана їхня типологія, подано покликання на законодавчу базу та інформаційні ресурси з теми, а також наведені приклади організації обслуговування користувачів бібліотек в укриттях.
Методичні рекомендації розроблені на допомогу бібліотекарям, які здійснюють промоцію читання. Пропонується алгоритм проведення мережевого заходу «Велике читання. ТГ читає Сергія Гридіна». Розкриваються різні аспекти популяризації обраної книги, зокрема шляхом проведення офлайн та онлайн заходів, проведення успішної промокампанії. Адресовано бібліотечним працівникам міських, сільських книгозбірень територіальних громад області.
Методичні матеріали розроблені на допомогу бібліотекарям, які планують здійснювати промоцію книг класичної та сучасної української літератури за допомогою діяльності кіноклубу в бібліотеці. Розкриваються аспекти проведення заходів, спрямованих на інформаційно-просвітницьку діяльність кіноклубу. Надаються рекомендації стосовно популяризації майбутніх подій через соціальні мережі, сценарій про спосіб популяризації однієї екранізованої книги в межах діяльності клубу, а також рекомендований список екранізованих творів класичної та сучасної української літератури. Адресовано бібліотечним працівникам міських, сільських книгозбірень територіальних громад області.
Видання окреслює науково-методичні підходи і надає рекомендації щодо комплексної участі бібліотек у реалізації національної політики пам’яті. Висвітлюються різні формати, напрями, види бібліотечної діяльності, спрямованої на збереження історичної пам’яті та національної ідентичності народу України. Розкриття участі бібліотек у реалізації національної політики пам’яті супроводжується висвітленням відповідного наявного досвіду бібліотек. Запропоновані підходи і практичні рішення будуть корисними для налагодження і активізації співпраці бібліотек з органами державної влади, регіональними органами державного управління та місцевого самоврядування. Впровадження представлених у виданні рекомендацій у бібліотечну практику дасть змогу розкрити й обґрунтувати потенціал бібліотек у реалізації політики пам’яті, що створюватиме додаткові переваги для бібліотечної адвокації. Видання адресоване бібліотечним працівникам, науковцямбібліотекознавцям, студентам спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа».
Ідеї з організації літніх клубів для дітей в громадах з фокусом на інтеграцію дітей-ВПО
Цей порадник допоможе організаторам літнього відпочинку дітей при закладах освіти зробити літні канікули незабутніми для всіх дітей громади. Ми розробили зручні інструменти для планування та організації літніх клубів. У пораднику ви знайдете практичні матеріали щодо психологічної підтримки, безпеки, рухової активності, які стануть у нагоді під час підготовки до проведення активностей з дітьми. Також у пораднику містяться рекомендації щодо того, які установи та організації зможуть допомогти в організації й проведенні заходів з безпеки для дітей у літній період.
Методичний лист розроблений на допомогу бібліотекарям територіальних громад задля виконання Рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України .
У збірнику вміщено доповіді бібліотечних фахівців – учасників VІІІ Всеукраїнської школи методиста. Розглянуто практичні питання організації методичної діяльності в умовах реорганізації мережі публічних бібліотек унаслідок реформи децентралізації, питання організації бібліотечного обслуговування в територіальних громадах, роль адвокаційної діяльності та бібліотечних кадрів, проєктну та онлайнову діяльність бібліотек. Суттєву увагу приділено питанню промоції читання.
Технологічні аспекти обслуговування користувачів : метод. рек. / М-во культури України, Нац. парлам. б-ка України ; укладач Л. В. Лагута. – Київ, 2015. – 36 с.
У виданні розглянуто технологічні аспекти обслуговування користувачів, висвітлено зв'язок між обліковим процесом і звітністю, приблизний порядок обліку користувачів у публічній бібліотеці, питання захисту персональних даних, ведення бібліотечної статистики.
Видання призначено для працівників бібліотек ЦБС, а також самостійних бібліотек. Після прийняття нових нормативно-правових актів очікується перевидання посібника з відповідними змінами і доповненнями.
2021
Волкова С.О. Настільна гра в бібліотеці як складова інтелектуального дозвілля
Методичні матеріали розроблені на допомогу бібліотекарям, котрі здійснюють промоцію читання та українських книг, що отримують публічні бібліотеки Рівненщини в рамках Програми поповнення фондів публічних бібліотек Українського інституту книги. Розкриваються різні аспекти популяризації видань, зокрема шляхом проведення офлайн та онлайн заходів, інтерактивних форм, популяризації читання через інтернет-простір, ін. Видання пропонує алгоритм проведення мережевого заходу «Одна книга одне читання. Рівненщина читає «Паперові солдати» Братів Капранових».
Адресовано бібліотечним працівникам міських, сільських книгозбірень територіальних громад області.
Бібліотеки Рівненщини в цифрах: статистичний щорічник - 2020 р. – Рівне: РОУНБ, 2021.
Статистичний щорічник „Бібліотеки Рівненщини в цифрах” надає інформацію про діяльність бібліотек Рівненської області у 2020 р. Інформація подана на основі зведених річних звітів централізованих систем публічно-шкільних бібліотек, центральних міських та обласних бібліотек, бібліотек ТГ.
Дизайн-мислення для бібліотекарів
Методологія була розроблена Публічною бібліотекою м. Чикаго (США) та Публічними бібліотеками м. Орхуса (Данія) за підтримки Фонду Білла та Мелінди Гейтс у 2013-2014 роках. Перед цим було проведено дослідження у 40 бібліотеках в 10 країнах світу. Методологія показує як бібліотекам працювати разом, щоб виявити, що хочуть громади, та експериментувати, щоб створити сервіси, програми та процеси для впровадження цих змін. Посібник “Дизайн-мислення для бібліотекарів” перекладено 16-ма мовами світу.
В інформаційно-методичних рекомендаціях подано алгоритм адаптації культурних об’єктів до потреб людей з інвалідністю, відтестованого в межах проєкту «Культурні продукти Рівненщини без обмежень», а також охарактеризовано специфіку спілкування з людьми з інвалідністю. Видання буде цікавими для спеціалістів-музейників, представників культурних установ та креативних індустрій, а також широкого кола читачів.
2020
Форми звітності № 6-НК "Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібіліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Мінкультури", № 80-а-рвк "Зведена звітність про діяльність національних, державних, публічних та інших бібліотек". Форма 6-НК. Інструкція. Форма 80-а-рвк. Інструкція.
2019
2018
2017
2015
2014
2013
2012
2011