Записки подорожнього бібліотекаря. Холм (РП)


Рівне, 6-та ранку, Театральна площа, 40 рівненських бібліотекарок розмістилися у просторому салоні автобуса. Попереду кілометри доріг, перетин кордону. Схвильовані та щасливі рушили у мандри.

Цьогоріч ГО «РОВ УБА» ініціювала професійний візит до м. Холм (Республіка Польща) з метою вивчення діяльності міських, сільських бібліотек у напрямку проектного менеджменту, впровадження інноваційних послуг, промоції книги і читання, створення цифрової бібліотеки, а також організації бібліотечного середовища та роботи з різними групами користувачів.

Умовою участі у професійній поїздці стало подання мотиваційного листа, у якому необхідно було зазначити професійні мотиви та переваги участі кандидата. Із 60-ти потенційних кандидатів були відібрані 40 учасників з сільських філій, центральних бібліотек, в т.ч. ОТГ, та обласних книгозбірень.

Швидко та легко перетнувши кордон між Україною та Польщею, автобус рушив до старовинного Холму, де нас радо зустріли та вітали польські колеги – п. Анна та п. Олена. Під час нашого перебування вони були нашими гідами, терпляче відповідали на безліч запитань, допомагали у вирішенні різних питань.

Програма професійного візиту передбачала відвідування Холмської публічної бібліотеки ім. Марії Пауліни Орсетті, міської філії № 2 та сільської бібліотеки гміни Дорогуськ Холмського повіту, знайомство з культурними та туристичними принадами краю.

Холмська публічна бібліотека ім. Марії Пауліни Орсетті має столітню історію та власні традиції. У 2015 р. було введено в експлуатацію новий бібліотечний павільйон, де розташовані адміністрація закладу, відділи, які забезпечують комплектування фондів, рекламу, бібліографування, інженерно-технічну підтримку закладу та навчання персоналу. До послуг відвідувачів відділи обслуговування,   дозвіллєві зали, виставкова галерея, актова зала, транскордонний центр економічної та соціальної освіти; комп’ютерні станції та точки доступу, інтернет і Wi-Fi.

Бібліотека постійно реалізує проекти, спрямовані на розвиток краєзнавчих колекцій, створення цифрової бібліотеки, промоції читання, модернізації приміщень, доступу до інформації незрячих та слабозорих, інші. Цікавою бібліотечною ініціативою був проект по створенню муралу на стіні житлового будинку та промо-роликів.

Сьогодні у сучасній будівлі розмістилися публічна бібліотека та місцевий архів, які активно співпрацюють. Публічна бібліотека – це громадський центр міста із безбар’єрним вуличним простором та внутрішнім середовищем, пасажирським ліфтом, доступний мешканцям, іноземним гостям, малечі, дорослим та літнім людям.

Інформаційно-документальні ресурси бібліотеки налічують понад 300 тис. одиниць. Щороку бібліотека передплачує до 80 назв газет та журналів. Усі документи шрих-кодовані, що забезпечує їх надійне збереження.

Завітавши до бібліотеки, у холі ви побачите великий екран, де демонструються ролики про бібліотеку, її послуги та онлайн-виставки, рекламні стенди (усі рекламні матеріали бібліотека створює самостійно), банери внутрішньої навігації бібліотекою, оригінальні виставкові настінні стенди для показу фотографій, ілюстрацій, картин та скриня для швидкого повернення книги. Усі інтер’єри закладу оригінальні, вирізняються стильними дизайнерськими рішеннями, яскравими кольорами, цікавими внутрішніми стінописами, конструкціями стелажів, динамічними меблями, в т.ч. підвісними, ширмами тощо.  

 

На першому поверсі знаходяться відділи обслуговування, зокрема читальна зала, де представлені документи універсального змісту, в т.ч. краєзнавчі видання. Тут є комп’ютерні станції з доступом до інтернету, а також місця для роботи незрячих та слабозорих відвідувачів.

Потужно розвивається та підтримується краєзнавча робота: ведеться активний пошук відомостей про Холмський повіт, що зафіксовані у фото, листівці, плакаті, книзі. Бібліотекою придбаються рідкісні видання (друковані та рукописні) для колекції документів про Холм та його околиці. Низка документів надходить як дарунок від жителів або надається у тимчасове використання, наприклад, для створення цифрової копії (світлини, спогади, документи громадян соціально-правового характеру). Діє наукова група, яка готує до друку книги про край, людей, місця, заклади тощо. 

 

Поруч знаходиться відділ обслуговування, який являє собою зонований відкритий простір, де розмістилися: кафедра бібліотекаря, де можна отримати пластиковий читацький квиток (бібліотека веде електронний облік користувачів та видачі документів), консультацію спеціаліста; сучасні стелажі з книгами та періодикою для зберігання і вільного використання; місця доступу до інтернет; стенди для зберігання та представлення компакт-дисків та грамплатівок, місця для прослуховування та перегляду аудіовізуальних видань. Диски та платівки видаються додому. Організовані цікаві локації для перебування невеликих груп для перегляду фільмів, індивідуальної роботи з аудіо та відео контентом.

Бібліотека має декілька книгосховищ, зокрема і для збереження рідкісних і цінних видань. У різних бібліотечних просторах організовані тематичні музейні виставки ретро-світлин, різних архівних документів з історії міста та країни.

Розвиваючим життєвим простором дітей стала бібліотечна локація – так званий зал для дітей, де можна читати, відпочивати, гратися наодинці або з друзями. Тут пропонують книги додому, настільні ігри, консольні ігри (відеогра, яка призначена для роботи на гральній консолі), ігрові приставки, комп’ютери з доступом до інтернету. Реалізується низка програм для дітей до 15 років. Діє Дебатний клуб книги, проходять бібліотечні уроки (традиційні та спрямовані на ознайомлення з принципами роботи цифрової бібліотеки Холма, веб-сайту бібліотеки), творчі заняття на основі книг, що поєднуються з музикою, прослуховування ретро радіо-п’єс, відбуваються різні заняття, які стимулюють пізнавальну діяльність, вдосконалюють орієнтаційні навички, навчають концентрації та готують до самостійної діяльності, моделюються ситуації-виклики, з якими може зіткнутися дитина. 

 

Окрасою другого поверху бібліотеки є актова зала, де ряди стільців  розташовані у вигляді сходинок півколом, що забезпечує якісне споглядання всього, що відбувається на сцені. Це місце зустрічей, культурних імпрез, наукових конференцій, розважальних подій, театральних інсценівок та кінопереглядів. У холі розташована виставкова галерея, де експонуються картини місцевих і не тільки майстрів. Календар виставок складений вже на два роки вперед. 

Окремим пунктом візиту стало відвідування бібліотечних філій. Міська бібліотека-філія № 2 розташована у віддаленому мікрорайоні міста, невелика за площею, фонд понад 2 тис. видань, переважно художні твори. У холі бібліотеки діє виставкова зона, розміщена локація для групової роботи дітей та молоді. Відділ обслуговування користувачів яскравий та сучасний, оснащений мобільними меблями, комп’ютерним обладнанням, ігровими консолями та міні-кіно. Тут створенні всі умови для цікавого інтелектуального дозвілля. Роботу філії забезпечує два бібліотекаря, які окрім обслуговування користувачів, формують каталог книг на фонд бібліотеки та здійснюють фізичне збереження книг. Присутнім був продемонстрований майстер-клас із створення обгортки для книги з плівки. 

 

Приємні враження залишило також відвідування сільської бібліотеки гміни Дорогуськ , яка розташована у старовинному, відреставрованому палаці Суходольських. Відновлення палацу та створення сучасної бібліотеки відбулося завдяки проектній діяльності та підтримки уряду гміни. Бібліотека займає три кімнати, де розмістилися: читальна зала з книгами, періодикою та дитяча зала, оснащена красивими, комф ортними меблями-трансформерами, низькими шафками для книг та декоративними поличками у вигляді казкових істот. Щороку бібліотека отримує 700 нових книг.

У бібліотеці діє інтернет-центр на 10 місць. Хол бібліотеки слугує музейним простором, стіни прикрашають стенди з ретро-світлинами та архівними документами з життя мешканців села. 

У палаці Суходольських окрім бібліотеки діють етнографічна світлиця, зали для урочистих подій, проведення зустрічей на навчань, в т.ч. бібліотечних, а також центр туристичної інформації гміни. 

 

Завдяки мерії м. Холм бібліотекарі Рівненщини мали можливість безкоштовно відвідати музеї міста: крейдяні печери, відділи краєзнавчого музею, музей творів церковного мистецтва. Побували в місцях, пов’язаних з першим президентом України – Михайлом Грушевським. Незабутні враження залишила екскурсія старим містом та знайомство з памятками культури, архітектури Холма: Собором Різдва Пресвятої Богородиці, Замковою горою, костелом піарів работи Паоло Фонтани, площею Ринок, Холмським студенцем та відвідування палацу Суходольських та парафіяльного костелу гміни Дорогуськ.

Задовільнивши інформаційні, професійні, культурні, соціальні та споживчі потреби, натхнені й сповнені оптимізму та нових ідей, мандрівники повернулися додому…

Велика подяка усім польським колегам, які зробили наше перебування на Холмській землі незабутнім!!! 

3-5 липня 2019 р. 


Бібліотека року 2023

Бібліотека року 2023

Книжковий форум Рівненщини

Книжковий форум Рівненщини

Хаби цифрової освіти

Хаби цифрової освіти

Проєкт «#Марія90»

Проєкт «#Марія90»

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Знаменні та пам'ятні дати Рівненщини

Історична Волинь

Історична Волинь

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Аудіоподкасти. «Мемуари у вусі»

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції