Проект "Живе краєзнавство"


З 2013 року Рівненська ОУНБ реалізує локальний проект «Живе краєзнавство», який має на меті зробити бібліотеку туристичним об’єктом, допомагаючи рівнянам і гостям бурштинового краю пізнати Рівненщину з усіх сфер буття, впроваджуючи екскурсійні послуги та використовуючи нестандартні для бібліотек музейні стратегії.

Туристична діяльність бібліотеки підтримується завдяки грантовій діяльності. Партнерську підтримку надають: науковці, краєзнавці, колекціонери, активні громадяни та старожили міста, Рівненський обласний краєзнавчий музей та Музей книги та друкарства Державного історико-культурного заповідника м. Острог, наукові та творчі спілки, відомі та популярні фотографи, рекламні агенції, НДО, спільнота місцевих експертів Google в Україні, Інформаційно-туристичний центр Рівного, інші.

Розроблено та організовано краєзнавчу експозицію «Рівненщина літературна», яка стала центральною частиною бібліотечного музейного простору. Експозиція складається з 8 широкоформатних інформаційних стендів, що розміщені на бібліотечних вітринах: «Предтеча. Літописання. Край у хроніках», «Книгодрукування. Культурно-освітнє відродження краю», «Літописання козацької доби», «Культурний простір краю. Імена. Події. Книги», «Літературне життя краю на зламі століть»,  «Літературний процес краю у міжвоєнний період. Літературна еміграція», «Мультикультурний вимір краю» та демонструє літературне надбання області, поступальний розвиток літературного процесу краю від найдавніших часів до сьогодення.

У ході роботи над змістом експозиції було зібрано відомості про понад 500 імен та унікальні факти з літературного, мистецького, духовного, культурного, суспільного життя Рівненщини, її уродженців та людей, чиє життя у різні періоди було тісно пов’язане з краєм. На стендах подані інформаційні блоки та світлини відомих культурних й літературних діячів, книг, історичних об’єктів, карти, репродукції картин, архівні матеріали.

Організовано зони показу ретроспективних видань з фондів бібліотеки та раритетної бібліотечної техніки і різних приладів. Рівненська ОУНБ проводить традиційні оглядові екскурсії відділами бібліотеки, знайомство з цікавими колекціями рідкісних і цінних видань, покази експонатів виставок, колекцій книг та відкриті лекції фахівців місцевих музеїв.

Бібліотека підтримує сайт «Рівненщина туристична», метою якого є промоція туристичної привабливості області через акумуляцію та доступ до актуальної туристичної інформації про села, міста, райони краю. Сайт пропонує туристу якісні відомості про об’єкти для відвідування, маршрути, види відпочинку, актуальні події (фестивалі, концерти, свята, інше), які представлені у текстовому, фото-, відеоформаті,  наявні мапи, 3D панорами з GPS-координатами, інтерактивні карти  тощо. Сайт «Рівненщина туристична»  – інтерактивний, адаптований для перегляду з мобільних пристроїв, зручний у користуванні із можливістю різних видів пошуку, двомовний (українська, англійська).

Бібліотека розробила мапу туристичних маршрутів, яка пропонує піші мандрівки (екскурсії) найстарішими вулицями міста: вул. 16 Липня, вул. Шкільна, вул. С. Петлюри, вул. Драгоманова, вул. Замкова, вул. Поштова, вул. Словацького, міський парк, де розташовані культурно-мистецькі заклади, сакральні споруди, малі архітектурні форми, житлові будинки, фасади яких містять меморіальні дошки тощо. В основу екскурсійної розповіді покладено невідомі історії з життя містян та інтерпретовані історико-культурні знання про місто, його особливості.

Бібліотечний туристичний сезон стартує у квітні та завершується у жовтні поточного року, практикуються екскурсії на замовлення в інший період. Пропонуються екскурсії англійською мовою. Існує певна системність в організації піших екскурсій: щотижня у неділю о 13 год. два бібліотекарі-екскурсоводи з рекламним банером «Екскурсії вулицями міста» зустрічають туристів біля фонтану бібліотеки та пропонують дві екскурсії на вибір присутніх, наприклад, «Сакральні споруди центру Рівного» та «Театральна площа».

Екскурсійні послуги Рівненської ОУНБ ввійшли до карти культурних подій міста, а бібліотекарі до бази гідів міста Інформаційно-туристичного центру Рівного, з яким налагоджено тісну співпрацю щодо взаємного поширення інформації.

Отриманий цікавий та успішний досвід Рівненська ОУНБ продукує серед колег та партнерів через публікації та репортажі у громадських та фахових медіа,  проведення професійних заходів.

Детальніше про проект:

1. Бібліотечний проект «Живе краєзнавство» [Електронний ресурс] // Бібліотечний туризм: Пізнай Україну та її бібліотеки : [блог]. – Режим доступу: http://bibliotourism.blogspot.com/2016/02/blog-post_23.html (дата перегляду: 1.06.2019). – Назва з екрана.

2. Волян Н. Місце публічної бібліотеки в туристичній інфраструктурі краю / Н. Волян, Л. Жук // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. – 2017. – № 4. – C. 22–24.

3. Волян Н. Бібліотечний проект «Живе краєзнавство» / Н. Волян // Бібл. форум: історія, теорія і практика. – 2015. – № 2. – С. 20–21.


Електронні каталоги

Електронні каталоги

3D-тур бібліотекою

Подорож бібліотекою

Революція гідності. Війна

Революція гідності. Війна

Освітній навігатор

Освітній навігатор

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції