Проєкт «Цифрова пам’ять Рівного: створення онлайн-платформи «Рівне та рівняни у фотографіях»


Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека акумулює, зберігає і популяризує колективну пам'ять Рівного та Рівненщини – документи, бібліографічні відомості, колекції, цифрову інформацію. Розвиваючи партнерства, бібліотека прагне до співпраці з громадою і збирає матеріали, які відображають і документують різноманітність і культурну спадщину міста, області, популяризує її через екскурсійну діяльність, підтримку електронних ресурсів, т.ч. заохочує рівнян до глибшого розуміння історії, культури і впливів держави.

Культурний ландшафт Рівного змінився. До наших днів не збереглися природні, історичні, художні та архітектурні об’єкти. Культурна спадщина міста постраждала у міжвоєнний та післявоєнний періоди, окремі об’єкти знаходяться під загрозою знищення і сьогодні.

Необхідним є розвиток нових культурних продуктів, які відображають місцеву історію через колективний досвід, пам’ять, переживання та емоції.

Рівненська ОУНБ сформувала власні культурні практики та традиції популяризації культурної спадщини та туристичного потенціалу міста, області (детальніше про проєкти бібліотеки).

Виникла ідея запропонувати громаді Рівного інноваційну культурну практику, спрямовану на цифрове документування історії Рівного та його жителів через оцифрування фотографій із сімейних архівів рівнян (з кінця ХІХ ст. та до початку ХХІ ст.) та їхнього представлення на бібліотечній онлайн-платформі. Саме фотографія розкриє економічне, соціальне, культурне життя рівненської громади з ХІХ ст. (професійна діяльність, вулиці і будівлі, світське життя рівнян, події міста, родини та їх традиції, побут, одяг, гастрономія, свята, уподобання і хобі, інше). Бібліотека та жителі міста мають стати партнерами та творцями контенту, який забезпечить збереження культурної спадщини Рівного і зробить його доступним для дітей, молоді, освітян, дослідників, науковців, представникам туристичної сфери та культурних індустрій, громаді.

Ініціатива полягає у реалізації проєкту «Цифрова пам’ять Рівного: створення онлайн-платформи «Рівне та рівняни у фотографіях», який передбачає :

- Проведення рекламної кампанії серед рівнян та зацікавлених установ і організацій щодо старту проєкту та спільної участі у створенні цифрового контенту. Стартова пресконференція, повідомлення у ЗМІ, соціальні мережі, сайти бібліотеки і партнерів. Будуть залучені лідери громадської думки для підтримки соціальної ініціативи спільного збереження колективної пам’яті рівнян.

- Організацію діяльності по оцифруванню фотографій наданих учасниками та громадою: створення цифрових копій світлин (2000 шт.); розробка анкети для створення опису фотографії (рік, джерело надходження, зміст зображення, ключові слова для пошуку).

- Розробка структури онлайн-платформи (сайту) «Цифрова пам’ять Рівного», його тематичних розділів та рубрик, наприклад: Люди (видатні рівняни, рівненські родини), Світське життя, Події (свята, паради), Культурне життя (бібліотеки, театри, музеї, цирки, галереї), економічне життя (підприємства, господарство, ін.), Релігійне життя (сакральні об’єкти, конфесії), Соціальне життя (заклади харчування, лікарні, школи, дитячі садки, виші), Природні об’єкти (парки, річки, озера, міські пейзажі, тварини), Вулиці. Будівлі (види міста, об’єкти інфраструктури, будинки рівнян). Розробка експлікації (інформації по ресурсу).

Для реалізації проєкту буде сформована робоча група у кількості 5-х фахівців, які будуть працювати над створенням онлайн-платформи, оцифрування фотографій, реклами проєкту, адміністрування та підтримки ресурсу.

Втілення цього проєкту сприятиме активізації суспільного життя громади Рівного через співучасть у створенні краєзнавчого  контенту. Буде сформовано інформаційний ресурс «Рівне та рівняни у фотографіях», де буде представлено понад 2000 фотографій, наданих рівнянами, що ілюструють різні аспекти та сфери життя громади та міста у різні історичні періоди. Ресурс у відкритому та вільному доступі виконуватиме меморіальну, інформаційну, освітню функції та забезпечить збереження культурної спадщини та колективної пам’яті Рівного.

Отримані відомості стануть підґрунтям для подальших досліджень у галузі рівнезнавства, розробки екскурсійних маршрутів, організації культурно-мистецьких подій, розвитку внутрішнього туризму та культурних індустрій.

Соціально значима діяльність бібліотеки, рівнян, партнерів стане  інструментом зниження соціальної напруги у громаді, що виникла через пандемію. Буде запропонована нова культурна практика – онлайн-платформа «Рівне та рівняни у фотографіях», яка дозволить залучити жителів міста у процес збереження місцевої історії, відчути власну причетність до відтворення втраченого і невідомого культурного ландшафту міста.

Позитивний досвід проєкту стане кроком до розвитку постійної корпоративної співпраці громади, бібліотек, музеїв, архівів, наукових і освітніх установ для представлення і збереження історії рівнян і Рівного в листівках, зображеннях, звуці, слові, образі, предметі, документі, карті та зробить спадщину міста доступною через цифровий контент.

Реалізація проєкту дасть можливість вирішити низку соціальних проблем краю та стане успішним прикладом для інших публічних бібліотек у підвищенні соціальної активності громад, розвитку цифрового контенту для збереження і популяризації культурної спадщини села, міста, краю та цифрових послуг для населення.

В майбутньому буде продовжена робота по актуалізації та розширенню ресурсу.

Партнери проєкту – Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека, ГО «Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації» (інформаційна підтримка проєкту), Рівненський обласний краєзнавчий музей (інформаційна, консультативна підтримка), краєзнавці, дослідники, колекціонери.

Детальніше про отриманий грант на реалізацію проєкту «Цифрова пам'ять Рівного: створення онлайн-платформи «Рівне та рівняни у фотографіях»

Пресконференція проєкту «Цифрова пам’ять Рівного: онлайн-платформа «Рівне та рівняни у фотографіях»

Радіоінтерв'ю «Рівне та рівняни у фотографіях»


30 років Незалежності України

30 років Незалежності України

Велике будівництво.
Програма Президента України

Велике будівництво.
Програма Президента України

Велике читання.
Рівненщина читає

Велике читання.
Рівненщина читає

Книги від Українського
інституту книги

Книги від Українського інституту книги

Електронні каталоги

Електронні каталоги

Рівне та рівняни у фотографіях

Рівне та рівняни у фотографіях

3D-тур бібліотекою

Подорож бібліотекою

Революція Гідності. Війна

Революція Гідності. Війна

Освітній навігатор

Освітній навігатор

Аудіобібліотека

Аудіобібліотека

Віртуальні виставки

Віртуальні виставки

Видання бібліотеки

Видання бібліотеки

Електронна доставка документів

Електронна доставка документів

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Конкурс "Краща книга Рівненщини"

Цифрові колекції

Цифрові колекції